Poznaj Najpiękniejsze Parki Narodowe w Nowej Zelandii

Nowa Zelandia to państwo, które uchodzi za jedno z najbardziej atrakcyjnych na świecie – tak z perspektywy osoby szukającej swojego miejsca na Ziemi, jak i z punktu widzenia turysty, który chce zobaczyć najmniej typowe, najpiękniejsze, a w wielu przypadkach praktycznie nietknięte przez człowieka zakątki. Takie, o które ciężko gdziekolwiek indziej. Uwaga turystów odwiedzających ten kraj najczęściej skupia się na tutejszych parkach narodowych, które potrafią zachwycić, a które prezentują naturę w najbardziej surowej jej formie. Nietypowej, pięknej i nietkniętej przez człowieka. Parków tych jest naprawdę sporo. Bez wątpienia warto przyjrzeć się każdemu z nich i spróbować znaleźć odpowiedź na pytanie, który z nich tak właściwie warto odwiedzić w czasie wyprawy. Tym właśnie zajmiemy się dzisiaj, starając się przedstawić najpiękniejsze parki narodowe w Nowej Zelandii oraz wszystkie szczegóły – technicznie i nie tylko – dotyczące ich zwiedzania.

Spis treści

1. Fiordland National Park

Pierwsze miejsce na Twojej liście must-visit jeżeli chodzi o najpiękniejsze parki narodowe wręcz musi trafić do jednego z największych tego typu parków na świecie. Fiordland National Park, bo to właśnie o nim mowa, jest jedną z ikon Nowej Zelandii. To jedno z tych miejsc, które zachwycają tak pod kątem flory, jak i fauny (więcej na ten temat powiemy za chwilę). W jego obrębie znajdziesz wiele fiordów, ale też fantastycznych geologicznych formacji, które nie są spotykane gdziekolwiek indziej. Unikalne ukształtowanie, wygląd oraz wszelkie atrakcje wynikają przede wszystkim z 60 milionów lat odizolowania Nowej Zelandii od reszty świata, dzięki czemu dzikie życie mogło się tu rozwijać w swoim tempie. Fiordland National Park ma przeszło 1,2 miliona hektarów. Składają się na niego nie tylko środowiska lasów deszczowych, ale i gór, jezior oraz fiordów. Takie zróżnicowanie jest dla Ciebie gwarantem niezapomnianych przeżyć. Już od pierwszych chwil spędzonych właśnie w tym miejscu.

Gdzie znajduje się Park Narodowy Fiordland National Park?

Fiordland National Park zlokalizowany jest w południowo-zachodnim rogu południowej wyspy Nowej Zelandii. Bazami wypadowymi do jego zwiedzania są miasteczka Te Anau oraz Manapouri, zlokalizowane niedaleko i oferujące tak opcje hotelowe, jak i oczywiście restauracje, sklepy i punkty usługowe. To właśnie do tych miast powinieneś się wybrać chcąc odwiedzić ten właśnie park narodowy.

Jak dojechać do Parku Narodowego Fiordland National Park?

Podstawą w dojechaniu do parku narodowego Fiordland jest znalezienie się albo w mieście Te Anau, albo też w Manapouri. Jako że lecąc do Nowej Zelandii można wylądować w Queensland, trzeba będzie wynająć samochód lub też udać się autobusem do któregoś z tych miasteczek. W czasie dwugodzinnej podróży można zwiedzić naprawdę wiele malowniczych miejsc. Warto więc się na nią zdecydować. Trasa przebiega wzdłuż jeziora Wakatipu, między innymi przez malownicze Kingston, Lowther i Mossburn. 

Gdy już będziesz w Te Anau lub Manapouri, będziesz miał kilka opcji, by dostać się do znajdującego się dosłownie rzut beretem Fiordland Parku. Możesz skorzystać z samolotu turystycznego, prywatnego autobusu czy też wielu państwowych linii autobusowych. 

Pamiętaj: niektóre opcje wycieczkowe zakładają odbiór z Queenstown. Stanowią najlepszą opcję dla osób, które nie lubią spontanicznej organizacji przejazdu.

Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Fiordland National Park?

Fiordland National Park można śmiało nazwać najpiękniejszym, ale też najbardziej zróżnicowanym parkiem narodowym w Nowej Zelandii. Ciężko wspomnieć o zaledwie kilku rzeczach, które Cię tu zachwycą, a na które warto zwrócić uwagę. Bardziej ogólnie rzecz ujmując musimy wspomnieć o tym, że w parku tym trzeba zobaczyć:

 • Milford Sound Piopiotahi – magiczne miejsce, które pochłonie Cię bez reszty. Z pewnością stanie się jednym z najpiękniejszych, jakie tylko zobaczyłeś w całym swoim życiu. Zdumiewające formacje skalne oraz niesamowity klimat – na to na pewno możesz tu liczyć,
 • Doubtful Sound Patea – rozpościerające się na terenie 40 kilometrów miejsce, które w znakomity sposób przedstawia fiordowe środowisko. Stwarza fantastyczne okazje do robienia zdjęć, ale też do budowania wspomnień. To miejsce zróżnicowane, pozwalające Ci obcować z fauną i florą w ich najbardziej naturalnym, dzikim wydaniu,
 • niespotykane nigdzie indziej gatunki ptaków – Fiordland stanowi miejsce schronienia dla wielu gatunków zwierząt, w tym przede wszystkim ptaków, które nie żyją nigdzie indziej na świecie. Przykładami takowych są między innymi Takahē, które były uznawane za wymarłe, a które zostały ponownie odkryte w tutejszych górach (w 1948 roku), ale też Kākāpō, stanowiące najrzadszy gatunek papug na świecie (a jednocześnie najcięższy). Oba te gatunki istnieją tylko tutaj. W obrębie tego parku znajdziesz też fantastyczny gatunek pingwina Tawaki, który uznawany jest z najrzadszy na świecie. Uznawany jest za zagrożony, z zaledwie 3 tysiącami par mogących składać jaja (w obrębie całego świata),
 • fantastyczne i malownicze lasy – świat fauny w obrębie tego fiordu jest naprawdę fascynujący – w szczególności w centralnych częściach lasu, w których znajdziesz wiele niespotykanych nigdzie indziej gatunków drzew. Bardzo często spotykane są tutaj tak zwane drzewne lawiny. Tylko tutaj spotkasz tak piękne czerwone i górskie buki, ale też ich srebrną odmianę. To zróżnicowanie, na które po prostu musisz zwrócić uwagę,
 • zdumiewające i unikalne środowisko podwodne – nie ulega wątpliwości, że świat podwodny rozpościerający się pod fiordami w Nowej Zelandii jest jednym z najbardziej intrygujących na świecie. Częsty deszcz sprawia, że woda przybiera tutaj kolor mocnej herbaty. Wierzchnia część wody nie miesza się ze słoną wodą fiordów, dzięki czemu światło nie dociera na samo dno. To z kolei sprawia, że praktycznie całe życie podwodne w tym miejscu żyje na pułapie 40 metrów pod wodą, a lubujące się w świetle gatunki ryb spotkać można niemal pod  samą powierzchnią. W obrębie tego fiordu warto zwrócić uwagę na czarne drzewa koralowe, niektóre z których są dosłownie wiekowe. 

Pamiętaj, że w obrębie parku powstało aż kilkanaście różnych tras, które pozwolą na zwiedzenie go w całości lub w części zorganizowany sposób. Chodzi tutaj zarówno o bardzo wymagające, wielodniowe trasy, jak i te, które możesz przebyć w zaledwie jeden dzień.

Ile kosztuje bilet wstępu do Parku Narodowego Fiordland National Park?

Sam w sobie bilet wstępu do parku narodowego Fiordland National Park jest darmowy. Park możesz więc zwiedzić na własną rękę, nie płacąc przy tym absolutnie nic. Musisz jednak pamiętać, że wiele aktywności wymaga specjalistycznego sprzętu, a dużą część miejsc odwiedzisz przede wszystkim w ramach zorganizowanych wycieczek. Park jest też ogromny, dlatego jego zwiedzanie na własną rękę może być kiepskim pomysłem. Zwłaszcza jeśli planujesz zobaczyć większość tego, co ma do zaoferowania – bez pomijania najważniejszych atrakcji.

Bilety online do Parku Narodowego Fiordland National Park – gdzie kupić?

Choć bilety wstępu do parku narodowego Fiordland National Park są darmowe, istnieje możliwość zakupu zorganizowanych wycieczek po tymże parku. Najlepszą opcją w tym przypadku jest zdecydowanie się na wycieczkę do fiordu Milford Sound, oferowaną w ramach serwisu Tiqets. W pakiecie znajdziesz odebranie z hotelu w Queenstown, dotarcie na miejsce, rejs luksusowym statkiem i oczywiście zwiedzanie najpopularniejszego fiordu w tym parku.

Ile czasu trwa zwiedzanie Parku Narodowego Fiordland National Park?

Fiordland National Park to park niesamowicie rozległy, ale też ciekawy w każdym z jego zakątków. To sprawia, że poleca się spędzenie w nim przynajmniej trzech pełnych dni (oraz pozostanie w regionie przynajmniej przez trzy noce). Warto jednak powiedzieć, że najbardziej popularną trasą w obrębie parku jest tak zwane Milford Track. Jej ukończenie zajmuje około pięciu dni. W cztery dni ukończysz z kolei trasę The Kepler Track, zataczającą koło wokół parku. Właśnie trzy dni potrwa z kolei podróż na trasie Routeburn, która przecina również park narodowy Mount Aspiring.

Najlepsze hotele w okolicy Fiordland National Park

Jeśli chcesz zatrzymać się w najbliższej okolicy Fiordland National Park, możemy polecić miejscowość Te Anau – zwłaszcza że z jej poziomu możesz przepłynąć do parku łodzią. Jeśli szukasz tam hotelu właśnie dla siebie, koniecznie sprawdź poniższe opcje.

Pounamu Paradise – Te Anau Holiday Home – rezerwuj tutaj

Świetny, nowoczesny hotel, który zlokalizowany jest w północnej części miasta. Swoim gościom oferuje najlepsze z możliwych warunki pobytu – wliczając w to fantastyczne widoki, świetne wyposażenie domu (to cały dom, a nie pojedynczy pokój), funkcjonalną kuchnię, ogród, a przede wszystkim parking (ma to ogromne znaczenie, jeśli zwiedzasz Nową Zelandię samochodem). To miejsce, które z całą pewnością Cię nie zawiedzie.

Tasman Holiday Parks – Te Anau – rezerwuj tutaj

Jeśli szukasz hotelu, który spełni wszystkie Twoje potrzeby, a przy okazji zaoferuje najwyższy standard pobytu, to opcja szyta z myślą o tobie. Zlokalizowany tuż obok jeziora Te Anau, wykończony jest w fantastycznym i nowoczesnym stylu. Na miejscu znajdziesz wszystkie wygody, ale i fantastycznie wyposażoną kuchnię. W razie potrzeby zaś rzut kamieniem stąd znajdują się miastowe restauracje oraz sklepy.

2. Tongariro National Park

Tongariro National Park to najstarszy park narodowy w Nowej Zelandii. Założony w 1887 roku, rozpościera się na 795,98 kilometra terenu. Jest miejscem odznaczającym się bardzo dużym zróżnicowaniem – nie tylko w kontekście fauny, ale i flory. Znajdziesz tutaj aż trzy aktywne wulkany, jezioro, lasy i góry, ale też osady lodowcowe oraz wulkany wygasłe, z terenami ukształtowanymi przez zastygłą lawę. To park, który z całą pewnością zasługuje na uwagę – między innymi dlatego, że jest niezwykle rozpoznawalny na całym świecie i atrakcyjny z każdego możliwego punktu widzenia.

Gdzie znajduje się Park Narodowy Tongariro National Park?

Tongariro National Park znajduje się na północnej wyspie Nowej Zelandii, w samym jej centrum. Taka lokalizacja gwarantuje mu ustronność, ale jednocześnie znacząco wpływa na komfort dojazdu z praktycznie każdego miejsca.

Jak dojechać do Parku Narodowego Tongariro National Park?

Jeśli Tongariro National Park jest Twoim miejscem docelowym, zdecydowanie najlepiej będzie Ci udać się do miasta Taupo, w którym jest lotnisko. Nie powinieneś mieć problemów z dojazdem tutaj. Jeśli zaś chodzi o dotarcie pod samo wejście główne do parku, tutaj masz kilka możliwości. Zdecydowanie najlepiej jest udać się tutaj samochodem – zwłaszcza że możesz w ten sposób zabrać dowolny bagaż i rzeczy służące chociażby do aktywności, jakie planujesz podjąć w samym parku. To też najszybsza opcja, która pozwoli Ci dotrzeć na miejsce (z Taupo) w zaledwie 20 minut. Możesz skorzystać również z autobusu publicznego. Musisz jednak mieć na uwadze, że ten kursuje tylko raz dziennie i jedzie najdłużej (1,5 godziny). Stanowi jednak świetną opcję na to, by podziwiać Nową Zelandię w znacznie większym jej fragmencie. Bez konieczności skupiania się na drodze.

Ostatnim sposobem na dotarcie do parku z Taupo jest taksówka. Jest to tańszy środek lokomocji niż autobus (dość paradoksalnie, ale z uwagi na długość trasy). Na miejscu powinieneś się znaleźć w 20 minut.

Jeśli podróżujesz z położonego bardziej na północ Auckland, możesz skorzystać z pociągu. Wyruszysz ze stacji Auckland Strand i znajdziesz się na stacji National Park. Podróż zajmie Ci w tym przypadku 5,5 godziny, jednak będzie obfitowała w atrakcje wizualne. Po dotarciu na miejsce, będziesz musiał złapać taksówkę (stację dzieli od parku około 15 kilometrów).

Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Tongariro National Park?

Tongariro National Park to park, w którym jest mnóstwo różnorodności i który zdecydowanie zachwyci Cię na wielu różnych płaszczyznach. Choć ciężko jest tutaj wyróżnić zaledwie kilka miejsc (gdyż jest ich naprawdę mnóstwo), poniżej staramy się powiedzieć o miejscach i rzeczach najbardziej charakterystycznych, na zdecydowanie warto poświęcić nieco czasu w czasie swojej wycieczki. Co warto zobaczyć w tym parku? Między innymi:

 • Tongariro Alpine Crossing – choć nie jest to konkretna rzecz, a cały szlak turystyczny, po prostu musisz go zobaczyć. To właśnie w czasie jego przebywania zobaczysz słynną wulkaniczną panoramę ze Szmaragdowymi Jeziorami i Błękitnym Jeziorem. Odwiedzisz także wulkan Ngauruhoe, 
 • jezioro Rotopounamu – jedno z najbardziej spektakularnych miejsc w tym parku, otulone fantastycznym lasem, z krystalicznie czystą wodą, z której powierzchni możesz podziwiać podwodne życie,
 • krater Mount Ruapehu – choć to opcja wyłącznie dla wysportowanych i dobrze wyposażonych turystów uwielbiających wspinaczki, jest zdecydowanie warta uwagi. Latem góra pokryta jest skałą wulkaniczną, natomiast zimą – śniegiem i lodem. Co istotne, sam w tym przypadku musisz znaleźć drogę na szczyt. Jeśli jednak kochasz adrenalinę, to miejsce, które nagrodzi Cię – emocjami oraz fantastycznymi widokami,
 • Tawhai Falls – fantastyczny wodospad, który po prostu zachwyca – tak scenerią, jak i niesamowitym klimatem. Woda spada tutaj w miejscu, w którym niegdyś płynęła lawa wulkaniczna. Jeśli będzie Ci bliżej, możesz też rozważyć odwiedzenie równie spektakularnego Taranaki Falls, w przypadku którego woda spada z aż 20 metrów – również z miejsca, w którym płynęła lawa (z wulkanu Ruapehu, 15 tysięcy lat temu). W tym przypadku wodospad formuje cudowny basen,
 • faunę i florę – park ten jest jednym z niewielu miejsc na świecie, w których zobaczysz wiele odmian gekonów, ale i ptaków (między innymi szmaragdowca zwyczajnego, kędziornika, szlarnika rdzawobocznego).

Ile kosztuje bilet wstępu do Parku Narodowego Tongariro National Park?

Tongariro National Park to kolejny park, który możesz odwiedzić w pełni całkowicie za darmo. Nie musisz więc kupować biletu wstępu, co pozwoli Ci zaoszczędzić, a być może również… zainwestować albo w wycieczkę zorganizowaną, albo też w jedną z aktywności organizowanych na miejscu. Jest ich naprawdę wiele, dlatego też warto, abyś zabrał ze sobą trochę pieniędzy. 

Bilety online do Parku Narodowego Tongariro National Park – gdzie kupić?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, nie ma możliwości zakupu biletów do parku narodowego Tongariro, gdyż wejście do niego jest bezpłatne. Online nie kupisz również wejściówek czy nie wypożyczysz sprzętu do wykonywania aktywności. Wszystko oferowane jest turystom na miejscu. Na oficjalnej stronie internetowej parku znajdziesz z kolei dane kontaktowe, dzięki którym szybko sprawdzisz dostępność wybranych opcji wycieczkowych, ale dowiesz się więcej na ich temat (większość zawiera niezbędny ekwipunek w cenie). 

Ile czasu trwa zwiedzanie Parku Narodowego Tongariro National Park?

Jeśli chodzi o zwiedzanie parku narodowego Tongariro, jego czas zależy w pełni od tego, co zamierzasz zobaczyć, jaką trasę planujesz przebyć oraz jakich aktywności będziesz chciał się podjąć w międzyczasie. Najpopularniejszą trasą turystyczną jest Pętla Północna Tongariro. Szacuje się, że ma około 43 kilometry długości. Jest to jednocześnie jeden z Wielkich Szlaków Nowej Zelandii. Na przebycie tej trasy musisz przygotować sobie od trzech do czterech dni. Jest to zależne od Twojego tempa, ale i atrakcji, na które zdecydujesz się po drodze.

Oczywiście park możesz zwiedzić również wtedy, gdy masz na to znacznie mniej czasu. Świetnie przystosowany do tego jest szlak Tongariro Alpine Crossing, uchodzący za jeden z najbardziej spektakularnych. Przebiega przez tereny z wieloma kraterami wulkanicznymi, ale też wzdłuż kilku jezior. Mówi się, że można się tu poczuć jak na księżycu. Ten szlak wspomnieliśmy mówiąc o rzeczach, które musisz zobaczyć w tym parku – nie bez powodu. Na jego przebycie poświęcisz jeden dzień.

Najlepsze hotele w okolicy Tongariro National Park

Jeśli chcesz mieć wygodny dostęp do tego parku, powinieneś szukać hotelu w najbliższych jego okolicach lub… praktycznie w jego obrębie. Ten konkretny park oferuje naprawdę świetną bazę noclegową. Najlepsze propozycje noclegów przedstawiamy poniżej.

Skotel Alpine Resort – rezerwuj tutaj

Znakomity i luksusowy hotel, który jako jedyny znajduje się w samym sercu parku narodowego. Położony najwyżej spośród wszystkich w Nowej Zelandii, stanowi świetną opcję dla osób uprawiających narciarstwo. Ciężko tak właściwie wyobrazić sobie lepszą lokalizację, ale i… więcej udogodnień. Tutaj znajdziesz wszystko, czego mógłbyś oczekiwać po luksusie – klimatyczny wystrój, świetnie przeszklone pokoje oraz oczywiście fantastyczne widoki (co jest oczywiste, za sprawą lokalizacji). To hotel, który zaskoczy Cię. Pobyt w nim będziesz wspominał przez wiele kolejnych lat.

Millar Marvel – National Park Holiday Home – rezerwuj tutaj

Jeśli poszukujesz nowoczesnej, a przy okazji doskonale zlokalizowanej opcji, ten hotel stoi przed Tobą otworem. To miejsce, w którym wynajmiesz cały duży dom – z kuchnią, pralną, ogrodem, ale też parkingiem na miejscu. Świetnie wykończony z przestronnym tarasem i aż czterema pokojami, stanowi fantastyczny wybór dla osób podróżujących w nieco większych grupach Maksymalnie dziesięć osób może tutaj zamieszkać, ciesząc się z luksusu życia niedaleko jednego z najpiękniejszych parków narodowych świata.

3. Aoraki / Mount Cook National Park

Park Narodowy Góry Cooka, wszędzie na świecie znany jako Aoraki / Mount Cook National Park, to kolejny z imponujących parków narodowych, a jednocześnie jeden z czterech wpisanych razem na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z dużym prawdopodobieństwem miałeś okazję go widzieć – zwłaszcza że jest miejscem z największą górą w Nowej Zelandii i niesamowicie fotogenicznymi lodowcami, które stanowią 40% całościowej powierzchni parku. Zajmuje powierzchnię 707 kilometrów kwadratowych. Powstał w 1953 roku, a na jego terenie – poza górą, o której wspomnieliśmy – znajduje się aż dziewiętnaście szczytów o wysokości przekraczającej 3000 metrów ponad poziomem morza. Cały park jest popularnym miejscem do wypraw pieszych, wspinaczek, wycieczek narciarskich, polowań czy też kajakowania.

Gdzie znajduje się Park Narodowy Aoraki / Mount Cook National Park?

Aoraki / Mount Cook National Park zlokalizowany jest w centralno-zachodniej części południowej wyspy Nowej Zelandii, na górzystym terenie. Graniczy z innym parkiem narodowym – Westland Tai Poutini National Park.

Jak dojechać do Parku Narodowego Aoraki / Mount Cook National Park?

Aby dostać się do tego parku narodowego, musisz kierować się do Mt. Cook Village. Jest tylko jedna droga, którą możesz podążać. Chodzi tutaj o State Highway 80, które samo w sobie stanowi atrakcję. Zwłaszcza patrząc na to, gdzie możesz zatrzymać się po drodze.

Najlepiej jest wyruszyć z miasta Christchurch, a po drodze zatrzymać się przy przepięknych jeziorach Tekapo i Pukaki. Jeśli chcesz, będziesz mógł też wyruszyć z Queenstown. W obu przypadkach przebycie trasy zajmie Ci około 4,5 godziny.

Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Aoraki / Mount Cook National Park?

Aoraki / Mount Cook National Park to prawdziwa gratka dla wielbicieli górskiego klimatu i fantastycznej, naturalnej scenerii. Jeśli i Ty nim jesteś, będziesz zachwycony jeszcze zanim dotrzesz na miejsce. Co musisz zobaczyć w obrębie parku? Naszym zdaniem powinieneś zwrócić szczególną uwagę na takie rzeczy, jak:

 • Lodowiec Tasmana, Lodowiec Hookera – ten park narodowy jest domem dla najsłynniejszych lodowców świata. Szczególnej uwadze polecamy te dwa, które potrafią zachwycić spektakularnym wyglądem, ale i niesamowitą scenerią. Ten pierwszy jest największym lodowcem górskim w Nowej Zelandii. Drugi słynie z obecności przepięknej doliny oraz jeziora w pobliżu,
 • Kea Point – jest to punkt widokowy stanowiący zwieńczenie szlaku o tej samej nazwie. Gwarantuje fenomenalne doznania wizualne, a i dotarcie do niego jest prawdziwą przyjemnością – również dla osób początkujących,
 • Sealy Tarns Viewpoint – absolutny must-see dla osób chcących zrobić fantastyczne zdjęcia. To miejsce, które po prostu zachwyci, a które przez wielu uważane jest za najpiękniejsze na świecie,
 • niesamowita fauna – w obrębie parku występuje około 40 gatunków ptaków. Wśród nich znajduje się bardzo rzadka papuga kea, ale też sokół nowozelandzki. Znajdziesz tutaj niesamowicie rzadkie gekony (z gatunku Naultinus gemmeus), olbrzymie ważki, aż 223 różne gatunki ciem oraz siedem gatunków motyli.

Ile kosztuje bilet wstępu do Parku Narodowego Aoraki / Mount Cook National Park?

W Nowej Zelandii standardem jest to, że wszystkie parki narodowe można zwiedzać nieodpłatnie. Nie inaczej jest w przypadku tego konkretnego. Aby wejść na jego teren, nie będziesz potrzebował biletu.

Bilety online do Parku Narodowego Aoraki / Mount Cook National Park – gdzie kupić?

Wejście do parku narodowego Aoraki / Mount Cook National Park jest całkowicie bezpłatne, co w zasadzie eliminuje konieczność zakupu biletu. Jeśli chcesz skorzystać z wycieczek zorganizowanych lub planujesz sięgnięcie po mniej standardowe (niż samo zwiedzanie) aktywności na miejscu czy też wypożyczenie sprzętu (na przykład rowerów), koniecznie odwiedź serwis Tiqets i zapoznaj się z jego ofertą.

Ile czasu trwa zwiedzanie Parku Narodowego Aoraki / Mount Cook National Park?

Park narodowy Aoraki / Mount Cook National Park jest zdecydowanie jednym z najmniej typowych, a przez to i najciekawszych parków na świecie. Z całą pewnością będziesz chciał poświęcić mu jak najwięcej czasu. Szacuje się, że kilka dni powinno wystarczyć na zwiedzenie kluczowych miejsc. Pamiętaj, że park nie jest najłatwiejszy do przebycia. Posiada jednak aż dziesięć krótkich i dobrze oznaczonych szlaków, które ułatwią Ci bardziej zorganizowane przemierzanie go. Nie zapominaj przy tym, że Twoje zwiedzanie może się przedłużyć, jeśli podejmiesz się tu dodatkowych aktywności. Popularne jest tutaj chociażby narciarstwo (w szczególności w obrębie lodowca Tasman Glacier).

Najlepsze hotele w okolicy Aoraki / Mount Cook National Park

W samym centrum tego parku narodowego znajdziesz małą wioskę, w której zlokalizowane jest kilka hoteli. Jeśli planujesz kilkudniową podróż po parku, zarezerwowanie miejsca w którymś z nich wydaje się być dla Ciebie czymś najrozsądniejszym. Poniżej przedstawiamy dwa hotele, które na pewno spełnią Twoje oczekiwania.

Aoraki Mount Cook Alpine Lodge – rezerwuj tutaj

Hotel, który robi wrażenie już przy spojrzeniu na niego. W dużej części oszklony, proponuje naprawdę fantastyczne widoki na otaczający go park. Sam w sobie jest świetną atrakcją – doskonałą w kontekście kilkudniowego pobytu w tym parku. Jest to opcja zawierająca w sobie wszystkie wygody. Wliczyć w to można świetnie wyposażone pokoje, kuchnię, jadalnię, ale też prywatny parking na miejscu i fantastyczną łazienkę. Pobytu tutaj z całą pewnością nie pożałujesz.

Haka House Aoraki Mt Cook – rezerwuj tutaj

Kolejna propozycja hotelowa to równie atrakcyjne miejsce, które jest równie dobrze zlokalizowane, a które na pewno zaskoczy Cię. Nie tylko nowoczesnym wystrojem, ale i chociażby wygodami pokroju zestawów do grilla czy też ekspresów do kawy. Co ciekawe, hotel ten oferuje droższe pokoje prywatne i tańsze – grupowe. Dla osób o różnych potrzebach.

4. Abel Tasman National Park

Kolejnym fantastycznym parkiem na naszej liście jest ten uchodzący za najmniejszy park narodowy w Nowej Zelandii – Abel Tasman National Park. To miejsce pełne uroku, ale przede wszystkim bardzo różne od pozostałych z naszego zestawienia. Właśnie dlatego warto poświęcić mu jak najwięcej czasu. W czasie swojego pobytu zobaczysz niesamowite widoki, ale też zapoznasz się ze światem fauny i flory w najdzikszej ich postaci. W miejscu, w którym – jak się mówi – przez ponad 500 lat mieszkali Maorysi emocje są gwarantowane.

Gdzie znajduje się Park Narodowy Abel Tasman National Park?

Abel Tasman National zlokalizowany jest na południowej wyspie Nowej Zelandii, na północnym krańcu Alp Południowych. Obejmuje swoim zasięgiem całe tamtejsze wybrzeże (styka się z wodami zatoki Golden Bay oraz Zatoki Tasmana). Rozpościera się aż na 225 kilometrów kwadratowych.

Jak dojechać do Parku Narodowego Abel Tasman National Park?

Najprostszym sposobem na to, by dojechać do parku narodowego Abel Tasman National Park jest najpierw przylecenie do Nelson, będącego największym miastem w okolicy, a jednocześnie domem dla szóstego najchętniej wybieranego lotniska w kraju. Pomiędzy Nelson a parkiem narodowym dzielić Cię będzie dystans 60 kilometrów. Z łatwością przebędziesz go autem lub autobusem (lokalny bus jest obsługiwany przez firmę Better Bus). Dla jeszcze lepszych przeżyć, możesz też skorzystać z tak zwanych wodnych taksówek. W tym celu jednak musisz udać się do Marahau lub Kaiteriteri i tutaj właśnie złapać łódź. Te są dostępne 7 dni w tygodniu.

Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Abel Tasman National Park?

Abel Tasman National Park to park, który zachwyca różnorodnością, a przy okazji nie należy do najbardziej typowych. To sprawia, że będziesz chciał odwiedzić te miejsca w jego obrębie, które można uznać właśnie za mało oczywiste, unikalne i niespotykane. Naszym zdaniem rzeczami wartymi uwagi w tym parku narodowym są:

 • Torrent Bay – jedna z najatrakcyjniejszych zatok na terenie tego parku narodowego, stanowiąca jednocześnie największe skupisko prywatnych domków letniskowych. Jest to miejsce przede wszystkim przepięknie wyglądające, zalesione, z krystalicznie czystą wodą oraz niesamowitym klimatem,
 • Bark Bay – kolejna zatoka, nazwana tak z uwagi na korę, która w zamierzchłych czasach była tu zbierana z drzew. Dziś oczywiście się tego nie robi, jednak miejsce to pozostało fenomenalne. Z piękną plażą i dużą ilością płycizny, pozwala podziwiać fantastyczne widoki, a przy okazji świat fauny wodnej, doskonale widoczny również z poziomu lądu,
 • Falls River – w parku tym znajduje się jedna z najsłynniejszych rzek świata, nad którą rozpościera się bardzo długi most wiszący. Jest to miejsce, którego nie możesz przegapić, a które dostarczy Ci nutkę adrenaliny (obok niezapomnianych wspomnień, oczywiście),
 • świat fauny i flory – tak jak w każdym nowozelandzkim parku narodowym, również tutaj musisz zwrócić uwagę na unikalny świat fauny i flory. Jako że kraj dba o to, by nie dostawały się tu gatunki spoza tego środowiska, jest on doskonale zachowany. Obfituje w gatunki, o które ciężko w innych częściach świata.

Oczywiście wyżej wspomniane atrakcje są tylko wybranymi, a w całym parku jest ich znacznie więcej. Często warto eksplorować na własną rękę – o miejsca wprawiające w zachwyt nie jest tutaj trudno.

Ile kosztuje bilet wstępu do Parku Narodowego Abel Tasman National Park?

Park Narodowy Abel Tasman National Park możesz zwiedzić całkowicie za darmo. Bez potrzeby zgłaszania swojego pobytu oraz bez konieczności rejestracji biletu. Jeśli jednak chcesz, możesz zdecydować się na wycieczkę zorganizowaną, dzięki której zwiedzisz go w bardziej uporządkowany sposób.

Musisz mieć na uwadze, że w obrębie parku istnieje kilka miejsc, do których wejście jest ograniczone (na przykład z uwagi na rozmnażanie się w ich obrębie gatunków zagrożonych – chociażby fok). W ich przypadku będziesz musiał poprosić o zgodę na wejście w miejscu, w którym to jest możliwe.

Bilety online do Parku Narodowego Abel Tasman National Park – gdzie kupić?

Nie ma potrzeby kupowania biletów do parku narodowego Abel Tasman National Park. Wejście do niego jest bowiem nieodpłatne. Zawsze jednak możesz zdecydować się na zorganizowaną wycieczkę. Stanowi ona świetną alternatywę dla samodzielnego zwiedzania. Dzięki tej opcji masz pewność, że nie przegapisz najatrakcyjniejszych miejsc, a jednocześnie poznasz historię kryjącą się za tym miejscem.

Ile czasu trwa zwiedzanie Parku Narodowego Abel Tasman National Park?

Mimo że Abel Tasman National Park jest najmniejszym parkiem w Nowej Zelandii, zajmuje potężny obszar. Wymaga więc czasu na to, by poznać każdy jego sekret. Oczywiście to, ile powinieneś go przeznaczyć zależy w pełni od Twoich planów związanych ze zwiedzaniem. Jeśli planujesz przebyć najpopularniejszy (i polecany przez nas) Szlak Wybrzeża Abel Tasman, dobrze byłoby, gdybyś zagospodarował na to co najmniej trzy dni (a idealnie: cztery). Oczywiście w zwiedzaniu masz pełną swobodę. Możesz samodzielnie określić, któremu z miejsc poświęcić więcej czasu, a które minąć szybko i pozostawić w swojej pamięci.

Najlepsze hotele w okolicy Abel Tasman National Park

Chcąc mieć najlepszy dostęp do tego parku, najlepiej będzie, jeśli zarezerwujesz nocleg w miejscowości Marahau, praktycznie do niego przylegającej. Opcji tutaj masz naprawdę dużo, a dwie przykładowe prezentujemy poniżej.

Marahau Retreat – rezerwuj tutaj

Jeśli fantastyczne widoki to coś, co sobie cenisz, ta opcja noclegowa powstała z myślą o Tobie. Wynajmujesz tutaj cały dom, ciesząc się prywatną kuchnią, łazienką, tarasem i balkonem, a także wszelkimi wygodami dostępnymi na miejscu. To miejsce, które stanie się jedną z atrakcji Twojego pobytu. Idealnie sprawdza się właśnie w kontekście kilkudniowego wypadu, pozwalając Ci szybko dojechać do parku, a po zwiedzaniu – podziwiać malowniczą scenerię.

Buena Vista Apartment – rezerwuj tutaj

Buena Vista Apartment to hotel znajdujący się praktycznie w centrum natury. Doskonale zlokalizowany, proponuje świetnie wyposażone pokoje. Na miejscu znajdziesz taras i balkon, wspólną kuchnię. Masz tutaj także darmowy parking, dzięki któremu nie będziesz musiał szukać miejsca “na dziko”. Każdy pokój jest zadbany, nowoczesny i codziennie sprzątany przez obsługę. Samo otoczenie hotelu zachęca do jego zwiedzania i wychodzenia poza obręb obiektu.

5. Mount Aspiring National Park

Nasze zestawienie zamyka fantastyczny Mount Aspiring National Park, będący jedną z tutejszych perełek. Jest to park, który możesz kojarzyć z wielu filmów (w tym z popularnego “Władcy Pierścieni”, w którym “grał” Isengard), słynący z fenomenalnych widoków oraz terenu górzystego. Zajmuje teren 3555 kilometrów kwadratowych i jest jednym z obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Już samo to sugeruje, że jest jednym z obowiązkowych parków do odwiedzenia w czasie wizyty w Nowej Zelandii. Park ten swoją nazwę zawdzięcza szczytowi Mount Aspiring. Stanowi fantastyczne połączenie niczym nieskrępowanej dzikości, wysokich gór oraz przepięknych rzek wyścielających doliny. Te wszystkie cechy czynią z niego fantastyczne miejsce dla amatorów fenomenalnych widoków oraz spacerowania w świetnych okolicznościach przyrody.

Gdzie znajduje się Park Narodowy Mount Aspiring National Park?

Mount Aspiring National Park to park narodowy rozciągający się na południowym krańcu południowych alp, w zachodniej części południowej wyspy Nowej Zelandii. Zlokalizowany jest na północ od Queenstown – jednego z najpopularniejszych miast tego kraju.

Jak dojechać do Parku Narodowego Mount Aspiring National Park?

Aby dostać się do parku narodowego Mount Aspiring, najlepiej jest zacząć od miasta Queenstown. Jako że znajduje się w nim port lotniczy, możesz do niego przylecieć. Stąd możesz pojechać samochodem do miasta Makarora, oddalonego od Queenstown o 130 kilometrów (2 godziny drogi). Możesz też sięgnąć po transport autobusowy. Linie kursują codziennie i dość często. Musisz jednak liczyć się z tym, że podróż za ich pośrednictwem będzie trwała wyraźnie dłużej. Plusem jest jednak fakt, że w obu tych przypadkach będzie ona szalenie atrakcyjna. Zwłaszcza że lwia jej część będzie się odbywała wzdłuż jeziora Hawea, gwarantującego fenomenalne widoki.

Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Mount Aspiring National Park?

Mount Aspiring National Park to park, który obfituje w atrakcje, przepiękne widoki (jak już wspomnieliśmy wcześniej – doświadczysz ich już w drodze tutaj) oraz zapierające dech w piersiach dzieła matki natury. Co zatem musisz zobaczyć w jego obrębie? Na co zwrócić uwagę i czego nie przegapić? Naszym zdaniem podstawy to:

 • Cascade Saddle Route – jest to opcja przeznaczona przede wszystkim dla bardziej doświadczonych w przemierzaniu górskich szlaków turystów. Jeśli lubisz adrenalinę i będziesz w stanie sobie poradzić, ten szlak wynagrodzi Ci to świetnymi widokami,
 • niebieskie baseny – na terenie zalesionej części parku znajdziesz fantastyczne baseny, każdy z których spływa do rzeki Makarora River. Te baseny cechują się krystalicznie czystą wodą, odbijającą całe otoczenie oraz fenomenalną scenerią (zazwyczaj są umiejscowione w otoczeniu formacji skalnych),
 • Gates of Haast – świetny wąwóz rzeki Haast, który potrafi robić wrażenie – również za sprawą kaskad wody spływających z tutejszych klifów,
 • Fantail Falls – jeden z najpiękniejszych wodospadów, a jednocześnie najchętniej fotografowanych obiektów na terenie całego parku,
 • Matukituki River – bezsprzecznie jedna z najpiękniejszych rzek na świecie. Jest dość krótka i płytka, niemniej jednak fenomenalnie komponuje się z całym swoim otoczeniem.

Oczywiście zwracamy uwagę na to, że powyższe rzeczy to tylko niektóre z tych, na które warto tutaj zwrócić uwagę. Przez park przechodzi część Wielkiego Szlaku Routeburn. Jeśli więc chcesz zwiedzić go w bardziej uporządkowany sposób, staraj się podążać wzdłuż niej.

Ile kosztuje bilet wstępu do Parku Narodowego Mount Aspiring National Park?

Wejście do samego parku narodowego (podobnie, jak w przypadku pozostałych parków, o których wspomnieliśmy) jest całkowicie bezpłatne. Jeśli jednak będziesz chciał skusić się na zorganizowaną wycieczkę lub też skorzystać z dodatkowych atrakcji w okolicy (na przykład wypożyczyć sprzęt do pływania), będziesz musiał liczyć się z koniecznością zapłaty.

Bilety online do Parku Narodowego Mount Aspiring National Park – gdzie kupić?

Jako że wejście na teren tego parku narodowego nie jest płatne, nie ma konieczności kupowania biletów. Nie musisz też drukować tych gwarantujących darmowe wejście. Jeśli zaś chodzi o atrakcje i mniej standardowe doświadczenia dostępne na miejscu, dostęp do nich wykupisz będąc już na terenie parku.

Ile czasu trwa zwiedzanie Parku Narodowego Mount Aspiring National Park?

Park narodowy Mount Aspiring National Park jest parkiem bardzo rozległym, co musisz wziąć pod uwagę przy planowaniu zwiedzania go. Z powodzeniem będziesz w stanie spędzić tutaj co najmniej kilka dni. Optymalnie byłoby przy tym przeznaczyć na niego trzy pełne doby. Pamiętaj, że wiele w tym przypadku zależy od tego, co zamierzasz robić na miejscu i jak drobiazgowo będziesz podchodził do “postojów” w miejscach dla Ciebie najatrakcyjniejszych. Licz się z tym, że będzie ich sporo.

Najlepsze hotele w okolicy Mount Aspiring National Park

Najatrakcyjniejszym miejscem noclegowym dla Ciebie – jeśli chcesz być odpowiednio blisko tego parku narodowego – będzie miasteczko Wanaka. Masz tutaj olbrzymi wybór jeżeli chodzi o opcje noclegowe. Na którą z nich warto postawić?

Club Wyndham Wanaka – rezerwuj tutaj

Część większej sieciówki, która na pewno Cię nie zawiedzie. Doskonale wyposażony hotel, który oferuje darmowy parking, dostęp na kartę, taras, balkon, sprzęt do grilla, ale też kuchnię do użytku lokatorów. Z pewnością zadowoli Cię też obecna na miejscu siłownia oraz basen odkryty, dzięki któremu jeszcze lepiej wypoczniesz po intensywnym dniu zwiedzania. Na miejscu znajduje się też bar oraz kawiarnia.

YHA Wanaka – rezerwuj tutaj

Wysokiej klasy hotel, który oferuje nowoczesny wystrój wnętrz, fantastyczne widoki na jezioro oraz wszystkie wygody, jakich tylko mógłbyś oczekiwać po tego typu miejscach. To idealna i tania opcja na kilkudniowy pobyt. Doskonale zlokalizowana i świetnie wyposażona, jest też wygodna dla turystów. Obsługa chętnie pomaga w znalezieniu trasy czy też rozplanowaniu aktywności. To opcja dla osób chcących znaleźć coś wysokiej jakości, ale jednocześnie mieszczącego się w stosunkowo niewielkim budżecie.

Najpiękniejsze parki narodowe w Nowej Zelandii – podsumowanie

Wybierając się do Nowej Zelandii, wręcz musisz odwiedzić tutejsze parki narodowe. Są one w końcu zdecydowanie największymi atrakcjami tego państwa. Są jednocześnie czymś oferującym niezapomniane doświadczenia. Tak w kontekście aktywności, jakich możesz się podjąć w ich obrębie, jak i naturalnego piękna, jakie tutaj zobaczysz. Bez większej przesady można powiedzieć, że Nowa Zelandia jest wręcz usłana owymi parkami. Z całą pewnością jeden pobyt nie wystarczy Ci do tego, by odwiedzić każdy z nich. Polecamy więc wybrać któryś z listy i poświęcić mu należytą ilość czasu. Tak, aby móc powiedzieć, że rzeczywiście skorzystało się ze wszystkiego tego, co miał on do zaoferowania.

Poprzedni

Wycieczka do Chile i najsuchszej pustyni świata, planujemy podróż

Narty w USA i Kanadzie – odkryj najpiękniejsze stoki narciarskie

Następny

Dodaj komentarz