Wyspa Matinloc na Filipinach, rajskie plaże nie z tej ziemi

Spotyka się czasami opisy, że wyspa Matinloc na Filipinach przypomina nieco zanurzonego w wodzie prehistorycznego stegozaura. No, jest coś w tym… Ostre kolce na grzbiecie tego dinozaura jako żywo kojarzyć się mogą ze skalistymi powierzchniami malowniczej wyspy wybrzuszonymi na olbrzymim cielsku gada zażywającego kąpieli w niebiańsko czystej wodzie. Ale zostawmy na uboczu te izomorfizmy geograficzno-historycznej natury i skupmy się na samej wyspie Matinloc. Miejsce to zaiste niezwykłe i w poniższym artykule przeczytasz jakie atrakcje czekają tam na turystę, gdzie można w pobliżu znaleźć nocleg oraz jak tam w ogóle dotrzeć. Jedno jest pewne – przygotuj się na spotkanie z rajskimi plażami nie z tej ziemi!

Wyspa Matinloc – gdzie się znajduje i jak tam dotrzeć?

Matinloc wije się na długości około 8 kilometrów wzdłuż zachodniego krańca archipelagu Bacuit. To zbiorowisko wysp i wysepek położone jest na Filipinach, do tego kraju przynależy zarówno geograficznie, jak i politycznie. Na mapie trzeba ich zatem szukać w południowo-wschodniej części Azji, na oceanie Spokojnym.

Najbliższe lotnisko w pobliżu wyspy Matinloc to port lotniczy Puerto Princesa (PPS), który oddalony jest od miejsca docelowego o 170 kilometrów. Najłatwiej z Europy dolecieć jednak najpierw do stolicy Filipin, Manili. Latają tam zarówno państwowe linie lotnicze (LOT, China Eastern Airlines), jak i najtańsze warianty prywatne (vide niezwykle popularne linie Wizz Air). Później z Manili łapie się czarterowy lot na południowy-zachód do El Nido (samoloty filipińskich linii Air Swift), gdzie swoją droga można podziwiać niezapomniane zachody słońca. Stąd już przysłowiowy rzut beretem na wyspę Matinloc – ostatni etap drogi przebywa się autobusem i łodzią lub wycieczkowym promem. Tak w zarysie to wygląda…

Matinloc Shrine, Matinloc Island in El Nido, Palawan, Philippines. Tour C route and Sightseeing Place.
Wyspa Matinloc z lotu ptaka, widać sanktuarium i ruiny klasztoru, licencja: shutterstock/By photosounds

Wakacje na Filipinach, jak się spakować

Trzeba przyznać, ze jest to jednak jeden z oryginalniejszych kierunków wakacyjnych wojaży. Stając przed otwartą i pusta jeszcze walizką w głowie może się pojawić wiele pytań o to co faktycznie zabrać ze sobą w taka podróż.

Na pewno Filipiny, a dokładniej ich klimat, determinuje dobór właściwej odzieży. Będziesz potrzebować ubrań lekkich i przewiewnych, na dodatek przyda się zabrać coś na zmianę – tam naprawdę łatwo się spocić! Przez większość roku jest po prostu wilgotno i duszno zarazem. Nie oznacza to jednak rezygnacji z długich rękawów i nogawek. Po drodze może zechcesz zajrzeć do którejś z filipińskich świątyń – taki ubiór jest wymagany, ale przy okazji chroni skuteczniej przed komarami i innym insektami. Odhaczyć trzeba obowiązkowo strój kąpielowy, nie wolno jednak pominąć jakiejś ochrony przed nagłymi deszczami.

Obowiązkowym punktem każdej „check listy” będzie odpowiednio wyposażona apteczka. Owady, malaria, choroby żołądkowe, na wszystkich tych frontach trzeba się chronić. Przyda się krem z filtrem przeciwsłonecznym. Warto rozważyć szczepienia ochronne, po konsultacji z lekarzem naturalnie…

Jeżeli pobyt na Filipinach nie będzie trwał dłużej niż 30 dni, nie potrzeba wizy. Starczy paszport (ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu i okazanie biletów powrotnych. Co do pieniędzy, najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie, które bez większego problemu można wymienić po przylocie na obowiązującą w kraju walutę – peso.

Kilka słów o wyspie Matinloc i jej walorach turystycznych

Faktycznie, każdy kto tutaj trafia ma wrażenie jakby dostępował wizyty w raju. Okoliczna przyroda robi potężne wrażenie, zwłaszcza na turystach z Europy. Grzechem jest nie zabrać ze sobą aparatu fotograficznego czy kamery (obowiązkowo w formacie wodoszczelnym). No właśnie – koniecznie tego rodzaju sprzęt należy dopisać do wyżej deklarowanej „check listy”. W pobliżu jest mnóstwo wymarzonych instagramowych lokacji.

Co stanowi o atrakcyjności turystycznej wyspy Matinloc na Filipinach? Przede wszystkim otwierają się przed Tobą niesamowite możliwości wypoczynku, takiej rekreacji przez duże R. Pływanie przy brzegu wyspy w krystalicznie czystych wodach, nurkowanie, snorkeling, no a wszystko w naprawdę wyjątkowych okolicznościach przyrody. Mało tego, ten zakątek Filipin żadną miarą nie może pretendować do najczęściej odwiedzanego, co już samo w sobie znacznie zwiększa jego potencjał turystyczny. Ale dosyć już tego „słodzenia” rodem z przewodników branżowych. Czas na przysłowiowe „mięcho”.

Atrakcje turystyczne wyspy Matinloc – co warto zobaczyć i przeżyć

W tej części artykułu znajdziesz opis najważniejszych atrakcji i ciekawych miejsc na wyspie Mantiloc oraz w jej bezpośrednim pobliżu. Powiemy również o kilku aktywnościach, które warto wypróbować w tej okolicy.

Kurort turystyczny El Nido

Każda wyprawa na wyspę Matinloc zaczyna się w zasadzie w tym miejscu. Wypada więc napisać co nieco o atrakcjach turystycznych w samym El Nido.

el nido palawan beach poster minimalist vector illustration template graphic design. philippines island landmark for business travel or environment advertising
Plakat reklamowy resortu turystycznego El Nido, licencja: shutterstock/By Zyxroun

Sama nazwa oznacza tyle co „gniazdo” i odnosi się do dużej ilości miejsc lęgowych żółwi morskich w regionie. Ale na nazwę El Nido składa się znacznie więcej: 45 wysp i wysepek, plaże z czystą wodą, bujna dżungla w głębi lądu, jaskinie, wodospady i strome wapienne klify w malowniczych zatoczkach. Co ciekawe, jeszcze do niedawna to magiczne miejsce nie było znane turystom (podobnie jak Matinloc zresztą) i mieszkały tutaj pierwotne plemiona trudzące się rybołówstwem. Dzisiaj to turystyka napędza tutaj biznes mieszkańcom. Obecnie aż roi się tutaj od lokali gastronomicznych i klubów nocnych. El Nido dało się również poznać ze sportów wodnych takich jak nurkowanie, snorkeling, kajakarstwo, paddleboarding, żeglarstwo i surfing (w sezonie).

Zorganizowane wycieczki na wyspę Matinloc

Najlepiej zwiedzić okolicę korzystając z przewozu łodziami wycieczkowymi. Kursują one na trasach A,B,C i D, z czego najbardziej zainteresuje Ciebie trasa C. to ona zabiera turystów na wycieczkę do pięknej wyspy Matinloc. Koszt jednodniowego rejsu od osoby waha się w granicach 1200-1400 pesos (około 20 dolarów). Zamyka się zazwyczaj w przedziale czasowym 9-16, a rusza oczywiście z głównego portu El Nido.

Dodatkowe wydatki obejmują opłatę za wypożyczenie sprzętu do snorkelingu oraz prywatnej łodzi w zależności od liczby pasażerów i wielkości jednostki (przykładowo, można wynająć „kryształowy kajak” – przezroczysta łódź za 200 peso dodatkowo). Opłata za wycieczkę obejmuje natomiast smaczny lunch, który zwykle składa się z grillowanego mięsa, owoców morza oraz świeżych owoców i warzyw. Tak uczta przyrządzana jest zazwyczaj niedaleko kapliczki na wyspie Matinloc.

Słynne i tajemnicze plaże na wyspie Matinloc

Będąc na tej urokliwej wyspie z pewnością zechcesz zajrzeć na maleńką Sekretną Plażę (Secret Beach), na którą można się dostać jedynie poprzez przepłynięcie jak przez dziurkę od klucza w zachodniej ścianie skał otaczających Matinloc. Podczas takiej przeprawy trzeba jednak wyjątkowo uważać. Samo wejście usiane jest niezwykle ostrymi, postrzępionymi skałami, a na dnie zatoczki królują sporej wielkości koralowce. Ryzyko wzrasta bardzo podczas dużych fal przypływu – lepiej wtedy nie ryzykować! Zresztą dostęp do tej plaży jest zazwyczaj zamknięty w sierpniu i wrześniu, gdy na wody docierają wiatry południowo-zachodniego monsunu, zwanego habagat.

Podobnie jest z drugą znaną wyspą w rejonie – tzw. Ukrytą Plażą (Hidden Beach). To kolejne miejsce na wyspie Matinloc, gdzie będziesz mieć wrażenie, iż trafiasz oto do magicznego miejsca poza czasem, gdzie panuje absolutna cisza i spokój. To właśnie tutaj najpełniej realizuje się zdanie z tytułu tego sromnego artykułu o „rajskich plażach nie z tej ziemi”! Prawdopodobnie można by tutaj spędzić cały dzień, może nawet nie jeden, ale czekają na wyspie inne ekscytujące miejsca…

Hidden beach in Matinloc Island, El Nido, Palawan, Philippines - Tour C route - Paradise lagoon and beach in tropical scenery
Hidden Beach na wyspie Matinloc, licencja: shutterstock/By fotomonie

Kapliczka na wyspie Matinloc

Miejscowa kapliczka (Matinloc Shrine) to nic innego jak dawne miejsce kultu religijnego ukryte u podnóża wysokich klifów krasowych na zachodnim wybrzeżu wyspy. Zbudowana została w 1982 roku i posiada kształt kopuły z 12 kolumnami ozdobionymi wizerunkiem Matki Bożej. Na samym środku znajduje się okrągły ołtarz, a w pobliżu jest także zrujnowany już dzisiaj budynek dla kapłanów.

Zagadką, o której co ciekawe nie lubią rozmawiać miejscowi, jest powód dla którego porzucono niegdyś dalszą rozbudowę tej sakralnej inwestycji. Istnieją na ten temat różne historie, jedna z popularniejszych (i raczej mało realnych) mówi o tym, iż miejsce to okazało się po prostu nawiedzone. Tak czy owak, turyści nadal mogą odwiedzać to popularne miejsce na wyspie Matinloc.

Matinloc Shrine at tourism island hopping tour C. El Nido, Palawan, Philippines
Sanktuarium na wyspie Matinloc, licencja: shutterstock/By Galjan

Pływanie, nurkowanie i inne aktywności

Pływaniu i nurkowaniu sprzyja zdecydowanie w tym miejscu swoiste odosobnienie i odcięcie od reszty Oceanu. Wszystko to za sprawą niesamowitego ułożenia tutejszych formacji skalnych. które tworzą intymne baseny wodne. Wraz z sąsiadującą wysepką Tapiutan tworzy Matinloc wąską cieśninę, a blisko siebie położone skały oferują jedne z najlepszych miejsc do snorkelingu w całym archipelagu. Pod wodą można obserwować koralowce i ławice słonowodnych ryb. Na wschodniej stronie wyspy Matinloc znajduje się także kilka świetnych plaż i idealnych spotów do uprawiania kajakarstwa. Sprzęt do uprawianie sportów wodnych można bez większych problemów wynająć w kurortach El Nido.

Philippines 2016 - bay with boats,  Matinloc Island
Łodzie w zatoce wyspy Matinloc, licencja: shutterstock/By MichaelBluschke

Po dotarciu na miejsce warto skusić się na mini trekking. Celem powinno być wspięcie się na wapienny klif wznoszący się wysoko na brzegu plaży. Nawiasem mówiąc, klify tutaj są na tyle strome, a skały spiczaste i ostre, że może okazać sie to niemałym wyzwaniem. Zaleca się zachowanie wszelkich warunków bezpieczeństwa! Rekompensuje ten wysiłek wspaniały widok ze szczytu, z którego podziwiać można pozostałe części wyspy Matinloc, inne pobliskie wyspy i malownicze plaże. Zdecydowanie przyda się tutaj aparat fotograficzny lub kamera. Użytkownicy Instagrama będą wprost wniebowzięci!

Uwaga poszukiwacze skarbów!

Nastawcie dobrze uszu, ponieważ lokalna legenda głosi, że obecni właściciele wyspy Matinloc znaleźli na jej brzegu ukryty skarb. Właśnie dlatego postanowili ją zakupić, a w ramach dziękczynienia za bogactwa zbudowali świątynię i klasztor dokładnie w miejscu swego odkrycia. Sam skarb pochodził rzekomo z czasów II wojny światowej i nie jest wcale powiedziane, że coś się tutaj jeszcze nie ostało… W czasie ewentualnych poszukiwań nie wolno jednak niszczyć przyrody ani zabytków architektonicznych.

Hotele i miejsca noclegowe w pobliżu wyspy Matinloc

Jeżeli chodzi o noclegi w okolicy wyspy Matinloc to opcją optymalną będzie przenocowanie w rejonie kurortów El Nido – tam, skąd ruszają dopiero wycieczki na interesującą Ciebie wyspę. Oto trzy nasze propozycje cieszące się wyjątkowo wysoką oceną na portalu Booking.com.

Matinloc Resort – zabukuj tutaj!

Adres: Matinloc Island, Palawan, 5313 El Nido, Filipiny 

Faktycznie, trzeba mieć nieco szczęścia aby zabukować sobie miejsce hoteliku Matinloc Resort. Do dyspozycji gości jest w tym 4-gwiazdkowym obiekcie 28 pokoi, a do samej wyspy Matinloc, dokładniej pięknej plaży Hidden Beach, jest zaledwie 5 minut drogi łodzią czy kajakiem. Lotnisko też jest praktycznie na wyciągniecie ręki. Hotelowi gości mogą liczyć na pyszną kuchnię (darmowe śniadania) oraz liczne aktywności: kajaki, snorkeling i piesze wycieczki po okolicy. Centrum wellness i świetnie zaaranżowane spa pomoże się z kolei zrelaksować. Hotel słynie ponadto z wygodnych łóżek i pięknych widoków z balkonu.

Cauayan Island Resort and Spa – zabukuj tutaj!

Adres:  Cauayan Island, Bacuit Bay, Palawan, 5313 El Nido, Filipiny 

Ten obiekt jest położony nieco dalej od samej wyspy Matinloc (około 10 kilometrów), ale cieszy się bardzo dobrą reputacją wśród turystów. Cauayan Island Resort umiejscowiono pośród bujnej zieleni i oferuje luksusowe zakwaterowanie w rejonie El Nido. Na pokładzie odkryty basen, nowoczesne spa, bar oraz restauracja z miejscowym menu. Każda z tutejszych willi oferuje klimatyzowana apartamenty z balkonami widokowymi. Goście mogą się wybrać na wycieczkę po okolicznych wyspach, także na Matinloc. Dodatkowo przewidziano darmowy transfer z lotniska w El Nido i na nie.

Banana Grove El Nido – zabukuj tutaj!

Adres: Chruch Road, Barangay Villa Libertad, Palawan, 5313 El Nido, Filipiny

No i wreszcie opcja dla bardziej oszczędnego turysty, na dodatek bardzo wysoko oceniana przez użytkowników portalu internetowego Booking.com. Obiekt Banana Grove El Nido położony jest niecałe 3 kilometry od plaży Caalan. Goście hotelowi mogą liczyć na restaurację, bezpłatny prywatny parking, bar z tropikalnymi drinkami i piękny ogród. Znajduje się też tutaj kantor wymiany walut – przydatna rzecz na miejscu. Jest naprawdę tanio, a obsługa na najwyższym poziomie.

Kiedy najlepiej wybrać się na wyspę Matinloc?

Atrakcje wyspy Matinloc otwierają się dla turystów przez cały rok. Przed wizytą w tym miejscu warto sprawdzić aktualne informacje o pogodzie. Filipiny mają to do siebie, że aura jest tutaj cały czas gorąca i wilgotna. Istnieją jednak też pory, gdy zdarzają się niebezpieczne zjawiska atmosferyczne. Mowa tutaj przede wszystkim o nagłych, ulewnych deszczach.

Znawcy tematu podpowiadają, że najlepszy czas na odwiedzenie Filipin, a wiec także wyspy Matinloc, to okres od listopada do maja. W środku lata trzeba się spodziewać silnych monsunów. Niezależni od daty wyjazdu, na wyspie Matinloc nie sposób się nudzić!

Beautiful coral reef, boats and a clear ocean on Matinloc Island, Bacuit Archipelago, El Nido, Palawan, Philippines. Aerial drone view.
Piękna panorama na wyspę Mantiloc – widok z drona, licencja: shutterstock/By ValentinAyupov

Poprzedni

„Na Bali jesteśmy zieloni i mali”. Odkrywamy wyspę świątyń i wulkanu Mount Agung

Archipelag Bacuit na Filipinach – raj dla nurków z bajecznymi zatoczkami

Następny

Dodaj komentarz