Indonezja, jak przystało na kraj w którym dominującą religią jest islam, pełen jest meczetów. Spośród tysięcy świątyń są jednak miejsca, które szczególnie się wyróżniają i z pewnością zasługują na więcej uwagi. Podróżując po Jawie, nie sposób przejść obojętnie obok takich pereł. W samym sercu Dżakarty, tętniącej życiem stolicy, wznosi się monumentalny Meczet Niepodległości, czyli Masjid Istiqlal – jedna z największych świątyń islamu na świecie. Co sprawia, że warto tam zajrzeć? Oprócz jego imponującej wielkości, która może pomieścić ponad sto tysięcy wiernych, to miejsce kryje w sobie fascynującą historię oraz liczne atrakcje. W tym artykule odkryjesz tajemnice tego architektonicznego cudu i dowiesz się, jak najlepiej zaplanować swoją wizytę w tym miejscu.
Gdzie znajduje się Monas meczet Masjid Istiqlal
Dokładna lokalizacja: Jl. Taman Wijaya Kusuma, Ps. Baru, Kecamatan Sawah Besar, Kota Jakarta Pusat, Daerah Khusus Ibukota Jakarta 10710 (kliknij tutaj, aby zobaczyć atrakcję na mapie)
Jak dojechać do meczetu Masjid Istiqlal
Masjid Istiqlal, największy meczet w Azji Południowo-Wschodniej, znajduje się w sercu Dżakarty i w związku z tym jest dość łatwo dostępny z wielu miejsc w stolicy Indonezji.
Jeśli chodzi o transport publiczny, w okolicy meczetu znajdują się stacje kolejowe obsługujące pociągi Jakarta MRT oraz KRL Commuterline, z których można dostać się do celu naszej podróży pieszo, bądź korzystając taksówki czy jego motocyklowej wersji, czyli ojeka.
Aby dotrzeć do meczetu można również skorzystać z autobusu linii oznaczonej numerem 2, wysiadając na stacji Istiqlal.
Przydatna rada!
Pamiętaj, że w Dżakarcie, zwłaszcza w godzinach szczytu, często występują korki, dlatego podróżowanie samochodem może być dość uciążliwe. Jeśli zależy Ci na szybkim dotarciu do celu, używaj taksówek oraz lokalnych aplikacji mobilnych, takich jak Gojek czy Grab
Historia i ciekawostki na temat meczetu Masjid Istiqlal
Dzieje meczetu
Jak przystało na jeden z najważniejszych gmachów Dżakarty, meczet Masjid Istiqlal skrywa w sobie fascynującą historię, która ukazuje go jako coś więcej niż tylko miejsce modlitwy.
Idea budowy meczetu Masjid Istiqlal narodziła się w głowie Sukarno, pierwszego prezydenta niepodległej Indonezji, który w 1953 roku, zaledwie osiem lat po uzyskaniu niezależności przez kraj, zaproponował stworzenie świątyni, która miałaby nie tylko religijne, ale i polityczne znaczenie. Projekt wzniesienia meczetu miał symbolizować wolność Indonezji i, co szczególnie ciekawe, pragnienie zjednoczenia różnorodnego narodu.
O dość inkluzywnym charakterze meczetu świadczy fakt, iż w konkursie architektonicznym na projekt tej islamskiej świątyni zwyciężył chrześcijanin – Friedrich Silaban. Jego innowacyjny projekt zdobył uznanie nie tylko dzięki ogromnej kubaturze, ale także modernistycznej architekturze, z którą ściśle związany był indonezyjski architekt.
Choć plany budowy powstały już w latach 50., to sam meczet został ukończony dopiero w 1978 roku. Budowa trwała 17 lat, a proces realizacji spotkał się z licznymi wyzwaniami – od problemów technicznych po polityczne zmiany w kraju. Wszelkie przeciwności losów zdołano jednak w końcu przezwyciężyć, co tylko podkreśla poświęcenie, z jakim podchodzono do tego przedsięwzięcia.
Dziś Masjid Istiqlal jest miejscem odwiedzanym zarówno przez wiernych, jak i turystów, a nawet przywódców z całego świata. Podczas wizyty w Indonezji w 2010 roku odwiedził go m.in. Barack Obama.
Ciekawostki
Znaczenie liczb
Masjid Istiqlal jest jak ocean – z zewnątrz wydaje się nieskończony i majestatyczny, lecz dopiero wewnątrz można w pełni zrozumieć jego ogrom. Zbudowany z betonu, stali i marmuru, symbolizuje potęgę i stabilność. Główna kopuła meczetu ma średnicę aż 45 metrów, co upamiętnia rok ogłoszenia niepodległości Indonezji – 1945. Pod nią może modlić się jednocześnie 120 tysięcy wiernych, czyniąc meczet prawdziwą, duchową fortecą.
W centrum kompleksu dominuje ponadto minaret o wysokości 96,66 metrów, który wznosi się niczym palec wskazujący w stronę nieba. Co ciekawe, 30-metrowy szczyt ze stali nierdzewnej na szczycie minaretu symbolizuje trzydzieści juz’ w Koranie.
Mówiąc o znaczeniu liczb w meczecie Masjid Istiqlal warto również wspomnieć o ilości pięter świątyni. Jest ich w sumie pięć, co w sposób oczywisty nawiązuje do liczby filarów islamu.
Etymologia
Masjid Istiqlal to także symbol wolności i jedności narodu indonezyjskiego, co jest widoczne już w jego etymologii. Jego nazwa – „Istiqlal” – pochodzi od arabskiego słowa oznaczającego „niepodległość”, a sam budynek został wzniesiony na cześć wyzwolenia Indonezji spod kolonialnej dominacji.
Lokalizacja meczetu
Jedną z najbardziej fascynujących ciekawostek na temat Masjid Istiqlal jest jego bliskość z rzymskokatolicką Katedrą Dżakarty, jedną z najważniejszych chrześcijańskich świątyń w kraju. Te dwa budynki, stojące naprzeciwko siebie, tworzą niezwykły obraz wzajemnego szacunku i harmonii międzyreligijnej. Jest to wyjątkowe w skali świata, że tak monumentalne obiekty różnych religii koegzystują tak blisko siebie, wysyłając światu ważny sygnał o tolerancji i współistnieniu.
Zwiedzanie meczetu Masjid Istiqlal, co warto zobaczyć, atrakcje
Meczet Masjid Istiqlal warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na jego imponującą architekturę. Oprócz wspomnianego minaretu czy kopuły, ciekawymi miejscami na terenie świątyni jest jego wnętrze. Poza charakterystycznym również dla innych meczetów wyposażeniem w postaci kibli, mihrabu czy minbaru, znajdziemy tam imponujące dwanaście kolumn, pokrytych stalą nierdzewną, monumentalną konstrukcję z kaligrafią arabską oraz wiele innych architektonicznych elementów godnych uwagi.
Dziedziniec, a zwłaszcza fontanna i ogród są z kolei świetnymi miejscami na chwilę refleksji w spokoju, bądź odpoczynek.
Aby być na bieżąco z aktualnościami dotyczącymi meczetu, odwiedź jego oficjalną stronę internetową, klikając tutaj.
Chciałbyś odwiedzić meczet i pozostałe atrakcje Dżakarty w formie wycieczki? Kliknij w tym miejscu, aby sprawdzić aktualną ofertę Get Your Guide.
Dlaczego warto odwiedzić meczet Masjid Istiqlal
Masjid Istiqlal w Dżakarcie to największy meczet w Azji Południowo-Wschodniej i symbol jedności oraz tolerancji Indonezji. Warto go odwiedzić ze względu na jego monumentalną architekturę, w tym gigantyczną kopułę i 96-metrowy minaret, a także bliskość Katedry Dżakarty, która podkreśla harmonię międzyreligijną, panującą wśród Indonezyjczyków od czasów Sukarno. Meczet oferuje także spokojną przestrzeń do modlitw, medytacji, refleksji, a nawet relaksu oraz możliwość zapoznania się z piękną architekturą, łączącą muzułmańską tradycję z nowoczesnymi, modernistycznymi elementami.
Godziny otwarcia meczetu Masjid Istiqlal
- Poniedziałek: 04:00–22:00
- Wtorek: 04:00–22:00
- Środa: 04:00–22:00
- Czwartek: 04:00–22:00
- Piątek: 04:00–22:00
- Sobota: 04:00–22:00
- Niedziela: 04:00–22:00
Bilety do meczetu Masjid Istiqlal
Chciałbyś zwiedzić meczet Masjid Istiqlal i poznać pozostałe atrakcje Dżakarty? Sprawdź oferty wycieczek na Get Your Guide!
Ile czasu potrzeba na zwiedzenie meczetu Masjid Istiqlal
Na zwiedzenie meczetu Masjid Istiqlal powinno wystarczyć nam półtorej godziny.
Najlepsze hotele w okolicy meczetu Masjid Istiqlal
Ashley Tugu Tani Menteng
Dokładna lokalizacja: Jl. K.H. Wahid Hasyim No.4 2, RT.2/RW.7, Kb. Sirih, Kec. Menteng, Kota Jakarta Pusat, 10340 Dżakarta (kliknij tutaj, aby zobaczyć na mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od października do marca): od 96,74 EUR (ceny w artykule będą podawane bez zniżek, w możliwie najbliższym terminie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do września): od 96,74 EUR
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Mövenpick Hotel Jakarta City Centre
Dokładna lokalizacja: Jl. Pecenongan Kav 7-17, 10120 Dżakarta (kliknij tutaj, aby zobaczyć na mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od października do marca): od 83,04 EUR
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do września): od 83,04 EUR
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Park Hyatt Jakarta
Dokładna lokalizacja: Jalan Kebon Sirih No 17-19, Kota Jakarta Pusat, 10340 Dżakarta (kliknij tutaj, aby zobaczyć na mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od października do marca): od 194,57 EUR
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do września): od 214,13 EUR
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Mandarin Oriental, Jakarta
Dokładna lokalizacja: Jalan M.H. Thamrin, PO BOX 3392,, 10310 Dżakarta (kliknij tutaj, aby zobaczyć na mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od października do marca): od 155,43 EUR
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do września): od 155,43 EUR
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
The Hermitage, A Tribute Portfolio Hotel, Jakarta
Dokładna lokalizacja: Jalan Cilacap No.1 Jakarta, 10310 Dżakarta (kliknij tutaj, aby zobaczyć na mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od października do marca): od 112,39 EUR
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do września): od 118,91 EUR
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że ten artykuł zachęcił Cię do odwiedzenia meczetu Masjid Istiqlal w Dżakarcie i że teraz już wiesz, jak zaplanować swoją wizytę, uwzględniając zarówno dojazd, jak i atrakcje czekające na miejscu. Jeśli interesują Cię również inne fascynujące kierunki podróży, koniecznie sprawdź pozostałe artykuły na justexplore.com.