Zwiedzamy najpiękniejsze parki narodowe Kanady – przewodnik turysty

O Kanado! Ziemio przodków naszych, Czoło twe obleczone jest zwycięstwa kwieciem… Tak! Kanadyjczycy ukochali swoją ziemię, a tekst ich hymnu jest najlepszym na to dowodem. Wielką wagę przywiązują do ojczystej przyrody (liść klonu na fladze do czegoś zobowiązuje), a każdy kto odwiedza tą ziemię w Ameryce Północnej, powinien zajrzeć choć do jednego z pięknych parków narodowych. Jest ich całkiem sporo w Kanadzie, my skupimy się na tych najbardziej spektakularnych. I wyraz „spektakularne” nie jest tutaj na wyrost! Pomijamy milczeniem podania Indian Huron (tych z „Ostatniego Mohikanina”), według których Kanada oznacza po prostu „wioskę”. Nie wolno tak mówić o kraju, swoja drogą drugim największym na świecie, który przed turystami otwiera tak bezkresne przestrzenie. Dziewicza przyroda i krajobrazy sprawiają, że po pierwszym przyjeździe chce się tutaj wracać! Oto najpiękniejsze parki narodowe Kanady i przewodnik turystyczny uwzględniający ich opisy, sposób dotarcia na miejsce oraz noclegi w przystępnych cenach.

  • dowiedz się, w którym z kanadyjskich Parków Narodowych możesz stanąć oko w oko z niedźwiedziem grizzly, a nawet niedźwiedziem polarnym
  • przekonaj się na własnej skórze jak to jest pomalować swoja twarz w barwy wojenne ochrą, wzorem starych indiańskich wojowników
  • znajdź miejsca hotelowe w przystępnych cenach i jak najbliżej odwiedzanych Parków Narodowych Kanady – szczegóły znajdziesz w artykule

Kilka podstawowych informacji o wyjeździe do Kanady

Aby wyjechać do Kanady potrzebujesz ważnego paszportu. Nie potrzebna jest wiza, jeśli wizyta w kraju nie będzie dłuższa niż 6 miesięcy. Koniecznością jest za to elektroniczna autoryzacja podróży (ETA – Electronic Travel Authorization). Taki dokument ETA potwierdza możliwość wjazdu do kraju dla cudzoziemców podróżujących samolotem do Kanady. Wyrobienie takiej autoryzacji to koszt 7 dolarów kanadyjskich. Przy okazji, 1 dolar amerykański to zgodnie z obecnym kursem 1,37 dolara kanadyjskiego. Przelicznik, który warto sprawdzać na bieżąco…

Co jeszcze? Na teren Kanady można wwieźć obecnie bez opłat celnych prezenty (nie licząc alkoholu i tytoniu) o wartości nie większej niż 60 dolarów kanadyjskich. Można mieć też przy sobie 1,5 litra wina lub 1,14 litra wyrobów spirytusowych. Pamiętaj tez, że z żywności wwieziesz bez problemu wszystko… co nie mieści się w lodówce – czyli przetworzone, długoterminowe produkty. Tak można sobie nieźle zorganizować prowiant, gdyż (nie okłamujmy się) jedzenie w Kanadzie do najtańszych nie należy.

Pamiętaj, że obcokrajowcy muszą płacić za opiekę medyczną. Wizyta u zwykłego lekarza to wydatek co najmniej 100 CAD (dolarów kanadyjskich), a za dobę w szpitalu trzeba sięgnąć do portfela jeszcze głębiej – 500 CAD minimum. Konieczne jest zatem wykupienie ubezpieczenia turystycznego!

I jeszcze kwestie transportowe. Na terenie Kanady znajdują się aż 24 międzynarodowe lotniska, więc jest w czym wybierać. Jeżeli chodzi o loty bezpośrednie, to na przykład z Polski portem lotniczym docelowym będzie Toronto, a połączenia obsługiwane będą przez LOT, Westjet i Canadian. Przy lotniskach funkcjonują wypożyczalnie samochodów i jest to niezły pomysł na podróżowanie po Kanadzie – koszt wynajmu dla auta klasy ekonomicznej oscyluje w granicach 85 dolarów kanadyjskich na dobę. Do dyspozycji turystów są też oczywiście dobre linie autobusowe (najtaniej) i kolejowe (Via Rail).

The Trans-Canada Highway wildlife crossings in Banff National Park
Większość parków w Kanadzie łączy świetna transkanadyjska autostrada, licencja: shutterstock/By Prof_Jay Jay

Parki Narodowe Kanady – co o nich należy wiedzieć przed zwiedzaniem?

Zanim zaczniesz zwiedzać tą „Krainę Boga” („God’s Country” tak Kanadyjczycy nazywają swój kraj, właśnie ze względu na niesamowita dziką naturę), przyda się kilka informacji praktycznych. Dotyczyć one będą poruszania się i zachowania na terenach tamtejszych Parków Narodowych. Przede wszystkim, pamiętaj iż łamanie prawa w parku narodowym może skutkować poważnymi konsekwencjami, w tym eksmisją lub mandatami (co najmniej 25 000 CAD), a w poważniejszych przypadkach nawet rozprawami sądowymi. Przyrodnicze obszary chronione są tutaj traktowane w sposób wyjątkowy i chyba racja. Warto zapamiętać kilka tych zasad!

  • spożywanie alkoholu jest dozwolone wyłącznie na zarejestrowanych kempingach, w prywatnych rezydencjach lub w licencjonowanych lokalach. Alkohol nie jest dozwolony na plażach, ani na szlakach turystycznych
  • zamknięcie pewnych obszarów Parków Narodowych, lub ich ograniczenie do zwiedzania jest czasami konieczne w celu ochrony zasobów naturalnych lub kulturowych lub ze względów bezpieczeństwa samych turystów. Wszystkie takie decyzje są podejmowane w mocy prawa i wywieszane przy wejściu do danego skansenu przyrodniczego
  • biwakowanie jest dozwolone wyłącznie na wyznaczonych polach namiotowych. Posiadacz pozwolenia na kemping jest odpowiedzialny za teren, w tym za jego czystość, poziom hałasu i zachowanie turystów
  • dokarmianie zwierząt jest surowo zabronione i władze bardzo restrykcyjnie podchodzą do tego rodzaju zakazów, z uwagi na bezpieczeństwo zwierząt, ale i samych turystów – uwierz nam, niedźwiedzie same sobie poradzą ze znalezieniem pokarmu!
  • niestety nie wolno używać w Parkach Narodowych Kanady dronów bez uzyskania specjalnego pozwolenia
  • i coś na pocieszenie: w 2018 zalegalizowano w Kanadzie używanie marihuany do celów rekreacyjnych, oczywiście tylko dla osób dorosłych. Twoim obowiązkiem jest tylko zapoznanie się z federalnymi, prowincjonalnymi i lokalnymi przepisami dotyczącymi używania konopi indyjskich
Close up of Canada on world map
Kanada na mapie świata, licencja: shutterstock/By Matthew Nichols1

Banff National Park – wstęp: 7,50$

Tak, zaczynamy od chyba najpopularniejszego Parku Narodowego w Kanadzie. Nie może być w tym żadnego przypadku, bo należy on także do tych najpiękniejszych! Ten historyczny skansen (powstał w 1885 roku, co czyni go trzecim z najstarszych na świecie!), położony jest w południowo-zachodniej części prowincji Alberta. Piękne 6641 kilometrów kwadratowych jezior i gór zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jak dotrzeć do Parku?

To tylko propozycja drogi. Park Narodowy Banff położony jest 130 kilometrów na zachód od miasta Calgary. Tamtejsze międzynarodowe lotnisko obsługuje loty również krajowe, więc dotrzesz tam z dowolnego portu lotniczego Kanady. Z lotniska wypożycz samochód i jedź trasą Trans-Canada 1 na zachód prosto do parku, mijając po drodze miasteczka Banff i Lake Louise. Kliknij tutaj, aby zobaczyć położenie Parku na mapie.

Banff National Park, Alberta, Canada
Wjazd do Parku Narodowego Banff, licencja: shutterstock/By van the woods media

Co można zobaczyć na miejscu

Nie tylko wapienne szczyty, lodowce i zamarznięte jeziora. Jest tutaj znacznie więcej dziewiczej dzikiej przyrody („Kraina Bogów” się kłania), ponieważ aż 96 procent parku jest całkowicie niezagospodarowane. Nic tylko chodzić i podziwiać.

Punktem wyjścia do zwiedzania powinna być wizyta w „Visitor Centre” w miasteczku Banff. Można tutaj kupić przydatne akcesoria i pamiątki. Idąc główną uliczką miasta, prowadzącą wprost nad rzekę Bow, trafisz też do małego muzeum parkowego (otwarte od środy do niedzieli), gdzie zapoznać się można wstępnie (za 4 CAD) z tutejszą florą i fauną. Lepiej jednak doświadczyć wszystkiego na żywo i w kolorze!

Główny szlak turystyczny obejmuje tutaj wędrówkę po Równinie Sześciu Lodowców – to umiarkowanie wymagający marsz o długości 13 kilometrów. Podejdziesz pod krawędzie malowniczego jeziora Louise – możesz tam wynająć kajak, ale drogo jest raczej, 100 CAD. Warto w tym momencie dodać, że droga na parking przy samym jeziorze jest otwarta cały rok, a w pobliżu mieści się również spory ośrodek narciarski (coś dla fanów „białego szaleństwa”).  Wespniesz się następnie (odrobina trekkingu) do górskiego jeziora Agnes, gdzie można napić się herbaty i zakąsić ciasteczkami w herbaciarni. Będziesz się wreszcie rozkoszować widokami na skalistą górę Wiktorii o wysokości 3300 metrów oraz pobliski Lodowiec Wiktorii.

Pozostałe atrakcje

Dopełnieniem wrażeń są kaskadowe wodospady i gęste lasy ukryte wśród wzgórz. Jeżeli jesteś zainteresowany to 14 kilometrów na południe od miejscowości Lake Louise znajduje się jeszcze jedno wspaniałe jezioro – Moraine, otoczone przez 10 górskich szczytów. Widok jak z tapety Windowsa! Dojście jest możliwe jednak tylko między wiosną, a jesienią – zimą za dużo tutaj śniegu. Maleńkie, ale malownicze jeziorko widniało kiedyś na 20-dolarowych banknotach w Kanadzie.

Inne atrakcje Parku Banff to gorące źródła Upper Hot Springs, wyprawa na „Górę Siarkową” gondolą górską (około 80 CAD) oraz zakupy w indiańskim sklepie z pamiątkami. Na północy leży zaś Yamnuska – wznoszaca się na 2240 metrów nad poziom morza góra, która jest uznawana za miejsce mistyczne. To tutaj okoliczni indianie zażywali pejotl i malowali na skałach obrazy ze swoich wizji. Na szczyt wiedzie blisko 100 tras turystycznych – to propozycja dla amatorów wspinaczki. A jakie zwierzaki możesz spotkać? Niedźwiedzia grizzli (uwaga!), rysia, pumę, rosomaka, wilka, kozła śnieżnego… Jak się poszczęści, to nad głową poszybuje bielik amerykański.

Moraine Lake with snow-capped peak in Banff National Park, Canada
Jezioro Moraine – gotowa tapeta na Windowsa, licencja: shutterstock/By Yadav Anil

Miejsca noclegowe w okolicy

Przyjęliśmy taką zasadę, że przy każdym Parku zaproponujemy po dwa miejsca noclegowe (będzie wyjątek przy Yoho i Auyuittuq) – opcji do wyboru jest oczywiście znacznie więcej.

Fairmont Banff Springs – zabukuj tutaj!

adres: 405 Spray Avenue, T1L 1J4 Banff, Kanada

No dobrze, od razu wypada bić się w piersi. Miały być noclegi po przystępnej cenie, ale nie można pominąć tego obiektu! Hotel zyskał już status niemalże legendarny i można go śmiało zaliczyć do jednej z atrakcji turystycznych okolicy. Zbudowany w 1888 roku gmach stylizowany jest na szkocki zamek i oferuje miejsca w 751 pokojach. Na pokładzie jest… 11 restauracji i 14 sklepów, ośrodek spa, dwa baseny, kręgielnia, kort tenisowy… Wakacyjne szaleństwo pełną gębą! Hotel oferuję tez wypożyczalnię sprzętu narciarskiego (kilka dobrych stoków w pobliżu) i karnety narciarskie. Nie zapomnij zanurzyć się w gorących źródłach!

HI Banff Alpine Centre – Hostel – zabukuj tutaj!

adres: 801 Hidden Ridge Way, T1L1B3 Banff, Kanada

Dla budżetowej równowagi (czytaj: co by nie oszaleć do końca…) proponujemy taniutki hostel w okolicy Banff. Można liczyć na łóżka w koedukacyjnych pokojach ze wspólną łazienką. Na miejscu jest bezpłatny parking, więc dobra informacja dla zmotoryzowanych turystów.

Uwaga! Zwolennicy nocowania „na dziko” mogą także udać się na kemping parkowy Waterfowl Lakes, ale ilość miejsc jest bardzo ograniczona – zaledwie 116. Zapłacisz tam tylko około 20 CAD za noc. Kto pierwszy, ten lepszy!

Jasper National Park – wstęp: 8$

Od razu przedstawiamy ten Park Narodowy, gdyż graniczy on w zasadzie z Parkiem Banff. 11 tysięcy kilometrów kwadratowych wypełnionych po przysłowiowe brzegi pięknymi wysokimi klifami, górskimi szczytami, głębokimi kanionami i wodospadami zasilanymi przez lodowce. Prawdziwa wizytówka Gór Skalistych i też dość historyczna – Park powstał w 1907 roku, od 1984 jest na liście UNESCO.

Jak dotrzeć do Parku?

Pomiędzy oboma skansenami przyrodniczymi biegnie 230-kilometrowa trasa Icefields Parkway, więc staje się z automatu naturalną drogą dojazdową. Przecina ona surowy krajobraz kanadyjskich Gór Skalistych, a przez wielu uważana jest wprost za… najpiękniejszą trasę drogową świata! Pamiętaj tylko, że maksymalne ograniczenie prędkości w rejonie Parków Narodowych Kanady wynosi 90 km/h. Łatwo się zapomnieć w tak pięknych okolicznościach przyrody… Jeżeli nie było Ciebie w Parku Banff, to zawsze możesz lądować na lotnisku w Edmonton, tam wypożyczyć samochód. Starczy kierować się autostradą trans-kanadyjską nr 16, znaną również jako Yellowhead. Kliknij tutaj, aby zobaczyć położenie Parku na mapie.

Nice aerial view of the Icefield Parkway next to the Athabasca River that makes a nice S shape. On a sunny day with fall clouds in Jasper National Park.
Niezwykle malownicza Icefield Parkway obok niezwykle malowniczej Rzeki Athabasca, Jasper National Park., licencja: shutterstock/By Hector M M

Co można zobaczyć na miejscu

Od razu zaznaczmy, że nazwa trasy dojazdowej – Icefield Parkway – nie jest przypadkowa. Główne skrzypce w Parku Narodowym Jasper gra wyniosły lodowiec Athabasca, spływający do rzeki o tej samej nazwie. Możesz na dzień dobry wybrać się na pieszą wędrówkę szlakiem na ten lodowiec (można i dojechać lokalnym busikiem) – to marsz o długości 3,5 kilometra. Można też wykupić za około 130 CAD kompleksowe zwiedzanie okolicy z przewodnikiem.

W innym miejscu Parku Jasper są wodospady Athabasca – nie są największe, bagatela 25 metrów wysokości, ale przelewa się przez nie ogromna ilość wody, a i fotki na Instagrama będą przednie! Dla rozgrzewki warto później zaliczyć jeszcze szlak turystyczny o nazwie Sulphur Skyline Trail, który zaczyna się i kończy w kurorcie z gorącymi źródłami. Ta przyjemność jest płatna i kosztuje około 15 CAD za osobę.

Już przy samym wejściu można zaplanować wędrówkę po „Dolinie Malin” (Maligne Canyon), stoi tam świetna mapa sytuacyjna z zaznaczonymi atrakcjami. Za tajemniczą nieco nazwą kryje się świetny kilometrowy szlak z kilkoma mostkami zawieszonymi nad kanionami. Około 40 minut szybkiego marszu. Piękny drzewostan, góry w tle, strumyczki i rzeczki.

W Jasper można spotkać wiele z najbardziej znanych zwierząt Ameryki Północnej. Na terenie parku i wokół niego występuje co najmniej 50 gatunków ssaków, między innymi: czarne niedźwiedzie, szopy, kojoty i dostojne łosie. Wśród ptaków królują orły.

Spirit Island reflection in Maligne Lake, Jasper national park, Canada.
Maligne Lake, Jasper National Park, licencja: shutterstock/By SL-Photography

Miejsca noclegowe w okolicy

Miasto Jasper jest centrum aktywności turystycznej i idealną bazą wypadową do Parku. Drogi i szlaki prowadzą stamtąd aż do samych gór. To tutaj zatem najlepiej wybrać miejsce na nocleg.

Jasper Downtown Hostel – zabukuj tutaj!

adres: 400 Patricia Street, T0E 1E0 Jasper, Kanada 

Hostel położony jest w samym centrum miasta Jasper i oferuje bezpłatne wi-fi na terenie całego obiektu. Tanie sypialnie w stylu akademickim (wspólne), ale są i opcje prywatne z łazienką. Do tego jest wspólna kuchnia, salon wypoczynkowy i pralnia.

Overlander Mountain Lodge – zabukuj tutaj!

adres: 27010 Highway 16 West, T7V 1X5 Jasper, Kanada

A to już obiekt położony niemalże przy samym wejściu do Parku Jasper. Zaciszne pokoje posiadają łazienkę z prysznicem. Nie ma za to telewizora, co jest chyba miłą odskocznią od cywilizacji. Tutejsza restauracja Stone Peak zaprasza na śniadania i kolacje.

Uwaga! W pobliżu miasteczka Jasper znajduje się również bardzo duży teren campingowy o nazwie Whistlers. Czeka tutaj 781 miejsc, są do dyspozycji biwakowiczów także łazienki i prysznice. Za noc płaci się 22 dolary.

Yoho National Park – wstęp: 11$

Yoho! To brzmi jak okrzyk zachwytu, prawda? W tym też nie ma żadnego przypadku, bo czekające na Ciebie widoki na bank wywołają „efekt wow”. Yoho jest zaś wyrazem podziwu w języku kanadyjskich indian Kri. Znajdziesz się już w Kolumbii Brytyjskiej, kolejnej prowincji Kanady, więc przygotuj się na zmianę strefy czasowej. Oczywiście ten Park również jest na liście UNESCO.

Jak dotrzeć do Parku?

Kluczem jest dojechanie do miasteczka Field, gdzie znajduje się od razu wejście do Parku Yoho. Ponieważ autostrada trans-kanadyjska nr 1 (autostrada przebiega przez jego centrum, większość osób przyjeżdża tutaj wynajętym samochodem lub kamperem. 200 kilometrów stąd znajduje się lotnisko w Calgary. Kliknij tutaj, aby zobaczyć położenie Parku na mapie.

Mount Stephen Yoho National Park
Yoho National Park, licencja: shutterstock/By GoldenBirch

Co można zobaczyć na miejscu

Zaraz przy autostradzie, na wjeździe do miasteczka Field znajduje się centrum turystyczne, swoją droga pięknie położone – na tle ogromnej góry. Zakupić tutaj można bilety wstępu do Parku Yoho, a także zapoznać się z aktualnymi prognozami pogody, obejrzeć mapki terenowe, a nawet rewelacyjną makietę Parku.

Jedną z głównych atrakcji parku jest wodospad Takakkaw o wysokości 381 metrów. To czyni go drugim co do wysokości wodospadem Kanady. Takakkaw położony jest w środkowej części parku, nieco na północ od drogi międzystanowej CAD 1. Nie trzeba dodawać, ze to miejscówka wybitnie instagramowa!

inne miejsce godne uwagi to Jezioro Emerald – Szmaragdowe. Dookoła jest znakomity szlak turystyczny o długości 5 kilometrów z kawałkiem. Można wypożyczyć kajaki, w bardziej rozsądnej cenie niż w Parku Banff. I jeszcze kilka słów o tutejszej faunie. I tutaj spotkasz renifera, łosia, grizzly czy kozła śnieżnego.

Miejsca noclegowe w okolicy

Wyjątkowo polecimy tylko jedno takie miejsce. Nie jest najtańsze, ale za to wyjątkowo pięknie położone – w samym Parku Yoho, nad samym jeziorem.

Emerald Lake Lodge – zabukuj tutaj!

adres: 1 Emerald Lake Road, PO Box 10, V0A 1G0 Field, Kanada

Obiekt położony jest na terenie Parku Narodowego Yoho, w otoczeniu Gór Skalistych, nad Jeziorem Szmaragdowym. Oferuje przytulne pokoje z kominkiem opalanym drewnem – oldschool. Na miejscu jest salon wypoczynkowy oraz 3 restauracje serwujące lokalne przysmaki.

Kootenay National Park – wstęp: 11$

Zostajesz oto w Kolumbii Brytyjskiej i uderzasz do wysokogórskiego Parku Kootenay, położonego nad rzeką o tej samej nazwie. Założony został w 1920 roku, a jego wielkość to 1406 kilometrów kwadratowych. Bardziej imponująca od powierzchni jest jednak wysokość – nie ma tutaj terenów położonych poniżej 900 metrów nad poziomem morza, a najwyższy szczyt (góra Deltaform) sięga aż 3424 metrów! To atrakcja typowo dla miłośników górskiego trekkingu.

Jak dotrzeć do Parku?

Najbliżej położonym miasteczkiem jest Radium Hot Springs, na wschód od miejsca Twego zainteresowania. Przez Park przebiega zaś historyczna autostrada 93 South i to właśnie nią powinieneś się dostać do celu. Kliknij tutaj, aby zobaczyć położenie Parku na mapie.

Co można zobaczyć na miejscu

Przy samym wjeździe do Parku znajduje się ważne geograficznie miejsce – Continental Divide. Stąd spływają bowiem wody, jednym strumieniem do Oceanu Atlantyckiego, a drugim do Spokojnego. Również tutaj znajduje się granica pomiędzy dwiema prowincjami: Albertą i Kolumbią Brytyjską. Pogłoski o magicznym potencjale tego miejsca zaliczyć jednak trzeba do ludowych legend, ale kto wie…

Jeden z fajniejszych szlaków turystycznych wiedzie nad Kanionem Marmurowym (Sinclair Canyon) – niezwykle urokliwe widoki po drodze. Inna trasa to łatwy spacer do pięknego jeziora Olive. Woda jest tam tak czysta, że z miejsc widokowych można bez trudu zobaczyć skały na środku akwenu.

To właśnie tutaj można także pomalować twarz w barwy wojenne wzorem Indian! Znajduje się w tym Parku „Paint Pots”, czyli miejsce z basenami wody zabarwionymi pyłem z ochry. Czym jest ochra? To rodzaj zwietrzeliny skalnej, a przy okazji naturalny pigment w kolorze od żółtej do brązowej. Jednym słowem – jest tutaj kolorowo!

The vibrant colors of Fountain Paint Pots
Paint Pots, licencja: shutterstock/By Artanti Puspita Sari

I jeszcze jedno, nazwa miejscowości Radium Hot Springs to też nie jest przypadek. Znajdują się tutaj gorące źródła – kolejna atrakcja turystyczna. Za niewielkie pieniądze można się popluskać w ciepełku. Niecałe 8 CAD.

Miejsca noclegowe w okolicy

Radium Chalet – zabukuj tutaj!

adres: 5063 Madsen Rd, V0A 1M0 Radium Hot Springs, Kanada

Przybytek położony zaledwie 5 minut drogi samochodem od wejścia do Parku Kootenay. Każdy apartament ma bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu oraz telewizję kablową. Wartością dodaną jest balkon z widokiem na Góry Skaliste, kominek i minibar. Na miejscu jest także bezpłatny parking. Kilka opcji zakwaterowania…

Destination INN – zabukuj tutaj!

adres: 4881 Saint Marys Street, V0A 1M0 Radium Hot Springs, Kanada

3-gwiazdkowy obiekt z pięknym ogrodem, wspólnym salonem oraz sprzętem do grillowania. Pokoje klimatyzowane z łazienką i wanną. Można zostawić samochód na bezpłatnym prywatnym parkingu. Goście mogą liczyć rano na smaczne śniadanie w wersji kontynentalnej lub wegetariańskiej.

Auyuittuq National Park – wejście: 13,50$

A na deser… lody! Przenosimy się oto bowiem z rejonu Gór Skalistych na mroźne ostępy kanadyjskiej północy. To jest już naprawdę „ziemia Boga” – wygląda dokładnie tak, jak ją Stwórca wykreował miliony milionów lat temu. No i jest tutaj wyjątkowo zimno. Nie bez kozery nazwa Parku tłumaczy się jako „ziemia, który nigdy nie taje”. Otwarty do zwiedzania w 1979 roku, a jego powierzchnia to 21 471 kilometrów kwadratowych. Spore lody, co najmniej podwójne!

Jak dotrzeć do Parku?

Wyspę Baffina, na której znajduje się Park Narodowy Auyuittuq, odkrył w X wieku Eryk Rudy, więc najłatwiej by było tutaj dotrzeć łodzią wikingów. Niestety nadal nie jest tam łatwo się dostać. Na terenie wyspy nie ma dróg, ani wyznaczonych szlaków, ale z północy Kanady startują samoloty z Montrealu, Ottawy i Yellowknife na lotnisko w Pangnirtung. Stamtąd można w trzy kwadranse dopłynąć łodzią do samego parku. Kliknij tutaj, aby zobaczyć położenie Parku na mapie.

Panorama photo, Summit lake on right and Mount Asgard on the left, Auyuittuq National Park, Baffin Island, Nunavut, canada
Auyuittuq National Park, Baffin Island, licencja: shutterstock/By James Haston

Co można zobaczyć na miejscu

Większość ludzi trzyma się obszaru Przełęczy Akshayuk, czyli 60-kilometrowego korytarza między górami a lodowcami. Dziewięć schronisk rozmieszczonych jest w odstępie jednego dnia drogi, a większość turystów korzysta z punktów orientacyjnych, takich jak jeziora i szczyty, aby poruszać się po okolicy. Właśnie dlatego warto rozważyć wynajęcie dobrego przewodnika. Jak będzie w dobrym nastroju to zaproponuje wycieczkę skuterami śnieżnymi do koła podbiegunowego, choć…

…choć jesteś w zasadzie już pod kołem podbiegunowym. Przez całą zimę, a czasami znacznie dłużej, jest tu tylko zamarznięta tundra, ale w lipcu i sierpniu topnieją wreszcie lody i śnieg. Odsłania się wówczas teren pełen strzelistych granitowych szczytów, lodowców i dolin rzecznych, a brzegi wyspy wyznaczają głębokie fiordy. Miejscówką „must see” jest zaś Góra Asgard (nazwa nawiązuje do norweskich sag wikingów), o charakterystycznym ściętym szczycie.

To właśnie w tym Parku Narodowym Kanady można spotkać misia polarnego. Poza tym występują tutaj lemingi, gronostaje i (a jakże) renifery.

Miejsca noclegowe w okolicy

Miasteczko Pangnirtung staje się naturalną bazą wypadową do eksploracji. W małej placówce znajduje się centrum dla zwiedzających, a także lokalne firmy oferujące wycieczki do parku z przewodnikiem. Tutaj znajdziesz też nocleg. Pensjonat Pangnirtung Fjordview Bed and Breakfast jest mały, ma tylko trzy pokoje i widok na fiord, nie da się go jednak zabukować przez Booking.com. Trzeba liczyć na szczęście na miejscu, a turyści określają ten obiekt jako „dom z dala od domu”. Biorąc pod uwagę okoliczności przyrody, słusznie…

Mt. Asgard sunrise
Ktoś zdecydował się przespać pod Szczytem Asgard, licencja: shutterstock/By Eliee

Podsumowanie

Cel powstania systemu Parków Narodowych w Kanadzie jest bardzo czytelny: ochrona terenów reprezentujących różne ekosystemy. Z jednej strony Góry Skaliste z pięknymi lasami i jeziorami, z drugiej mroźne okolice z lodowcami i malowniczymi fiordami. Kanadyjczycy połączyli jednak ochronę natury z propagowaniem szeroko rozumianej turystyki – po wielu trasach nie tylko będziesz mógł pochodzić, ale i pojeździć na nartach czy rowerach górskich. Warto skorzystać z tej oferty i edukować się za pomocą zabawy.

Powyżej przedstawiliśmy tylko kilka najpiękniejszych Parków. Prawda jest taka, że podróżując po Kanadzie co rusz trafia się na rezerwat przyrody godny uwagi. Ruszając w taką przygodę pamiętaj, że od Twojej wyobraźni i ochoty zależy gdzie poniosą Ciebie trekkingowe buty. Do zobaczenia w Parkach Narodowych Kanady!

Bear in Jasper National Park in Canada. Alberta, Canada.
Jeszcze raz – uwaga na niedźwiedzie!, Jasper National Park, licencja: shutterstock/By Henryk Sadura
Poprzedni

Wycieczka do Montrealu – dlaczego warto tam jechać i żyć?

Oto nowoczesne Toronto. Witaj w największym mieście Kanady!

Następny

Dodaj komentarz