Wycieczka po najpiękniejszych Parkach Narodowych USA

Na terytorium Stanów Zjednoczonych znajdują się sześćdziesiąt trzy parki narodowe, charakteryzujące się różnorodnymi ekosystemami, unikalnymi cechami geologicznymi i udogodnieniami rekreacyjnymi, które świadczą o ich wyjątkowości i atrakcyjności. W tym artykule nie będziemy w stanie niestety przyjrzeć się bliżej wszystkim parkom w USA, ale spróbujemy kompletnie omówić siedem najpiękniejszych parków narodowych. Jakie informacje znajdziesz w tym przewodniku?

Opis każdego parku narodowego zaczniemy od dokładnej jego lokalizacji. Następnie przedstawiane będą najlepsze opcje transportowe, dzięki którym będziesz wiedział jak dostać się do konkretnych parków. Czytając ten przewodnik dowiesz się także tego co warto zwiedzić w konkretnym parku. W tej części uzyskasz masę wartościowych informacji na temat geologii, flory i fauny parku, a także dostępnych opcji rekreacyjnych. Dalej omówione będą praktyczne kwestie związane z cenami biletów wstępu. Na koniec postaramy się odpowiedzieć na pytanie ile czasu należy poświęcić na zwiedzanie konkretnego parku.

Czy wiesz, że…

 • General Sherman jest jednym z najwyższych (83,8 m), najszerszych (średnica 11 m) i najstarszych (700 – 300 p.n.e) drzew na świecie, rosnącym w Parku Narodowym Sekwoi
 • parki narodowe w Stanach Zjednoczonych są zarządzane przez National Park Service (Służbę Parków Narodowych). Z tego względu, omówione w tym artykule parki mają w miarę spójną strukturę organizacyjną, zwłaszcza jeśli chodzi kwestie związane z opłatami, w tym na przykład dni darmowego wstępu
 • wiele, nierzadko bardzo popularnych parków w Stanach Zjednoczonych zlokalizowanych jest w stosunkowo niedużej odległości od siebie. Przedstawione w artykule parki narodowe znajdują się na obszarze stanów Idaho, Montana, Kalifornia, Wyoming i Utah
 • wiele parków narodowych posiada bardzo rozbudowaną infrastrukturę transportową. Możemy być pewni, że nawet jeśli park znajduje się daleko od większych miejscowości, w pobliżu znajdziemy lotnisko obsługujące krajowe loty między największymi miastami USA

Spis treści

Park Narodowy Yellowstone

Panoramic of Lower Falls in the Grand Canyon of Yellowstone
Panoramic of Lower Falls in the Grand Canyon of Yellowstone, licencja: shutterstock/By Focused+Adventures

Gdzie znajduje się Park Narodowy Yellowstone

Park Narodowy Yellowstone rozciąga się na terenie trzech stanów: Wyoming, Montana i Idaho.

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć park na mapie)

Jak dojechać do Parku Narodowego Yellowstone

Lot do Jackson

Planowanie podróży do Parku Narodowego Yellowstone najlepiej zacząć od zorganizowania lotu samolotem. Najdogodniejszym portem lotniczym w pobliżu Yellowstone jest Jackson Hole Airport, znajdujący się w stanie Wyoming. Lotnisko to obsługuje wiele połączeń krajowych, i można się na nie dostać z takich kluczowych hubów lotniczych jak Chicago-O’Hare, Los Angeles International Airport (LAX), Dallas-Fort Worth International Airport oraz Salt Lake City International Airport.

Jackson Hole Airport from above, Wyoming. Aerial image (photographed from a plane).
Jackson Hole Airport from above, Wyoming. Aerial image (photographed from a plane)., licencja: shutterstock/By FromAbove

Nazwa lotniska pochodzi od miasta Jackson, położonego około piętnaście kilometrów od portu lotniczego. Chociaż Jackson to stosunkowo mała miejscowość, liczy ona bowiem jedynie około dziesięciu tysięcy mieszkańców, wiele osób planujących zwiedzanie parku zatrzymuje się właśnie tutaj. Miasto oferuje przyjezdnym dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, pełniąc rolę południowej bramy do Parku Narodowego Yellowstone. W Jackson można znaleźć także liczne wypożyczalnie samochodów, więc jeśli zamierzasz samodzielnie eksplorować okolicę, odwiedziny tego miasta będą bardzo dobrym pomysłem.

Dojazd samochodem z Jackson do Narodowego Parku Yellowstone

Trasa samochodowa z Jackson do Yellowstone prowadzi przez tereny Grand Teton National Park i obejmuje autostradę oznaczoną numerem 191. Dystans do południowego wejścia do Yellowstone wynosi około dziewięćdziesiąt kilometrów. Warto jednak pamiętać, że południowe wejście do parku jest zamknięte w trakcie zimy, tj. od początku listopada do połowy maja. Planując podróż w tych miesiącach należy zatem uwzględnić inną dostępną trasę, o której dowiesz się w następnym akapicie.

Pozostałe opcje dojazdu do parku

Jedynym wejściem do parku Yellowstone, które pozostaje otwarte przez cały rok, jest brama północna. Można do niej dotrzeć z miejscowości Gardiner w stanie Montana, jadąc autostradą numer 89. W północnej części parku znajduje się rozległy kompleks gorących źródeł Mammoth Hot Springs, który został szczegółowo opisany w artykule „TOP 13 niesamowitych naturalnych źródeł termalnych na świecie”, dostępnym już na naszym blogu. Charakterystycznym elementem architektonicznym przy północnym wejściu do Yellowstone jest słynny Roosevelt Arch, łuk wybudowany w 1903 roku. Jego nazwa jest związana z nazwiskiem amerykańskiego prezydenta Theodore’a Roosevelta, który osobiście położył kamień węgielny pod budowę wspomnianej konstrukcji.

The leaving sign for Yellowstone National Park with iconic Northwest gate.
The leaving sign for Yellowstone National Park with iconic Northwest gate., licencja: shutterstock/By James+Dvorak

Do pozostałych wejść do parku można zaliczyć bramę północno-wschodnią, prowadzącą z miejscowości Silver Gate i Cooke City przez autostradę 212, bramę wschodnią, dostępną z Cody poprzez drogi oznaczone numerami 14, 16 i 20, oraz bramę zachodnią, przez którą można się dostać z miejscowości West Yellowstone. Wejścia te są jednak otwarte sezonowo i zamykane na zimę, podobnie jak południowe wejście, które również nie jest dostępne w zimowych miesiącach.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Parku Narodowym Yellowstone

Można śmiało stwierdzić, że Park Narodowy Yellowstone to jedno z najcenniejszych miejsc na mapie przyrodniczej świata, które swoją globalną popularność zawdzięcza przede wszystkim imponującym obiektom geotermalnym, w tym gejzerom i gorącym źródłom, a także pasmom górskim i spektakularnym wodospadom. Ale nie tylko temu.

Fauna i flora parku

Grizzly bear in Yellowstone National Park, Wyoming
Grizzly bear in Yellowstone National Park, Wyoming, licencja: shutterstock/By gnagel60

Jeśli orientujesz się dobrze w starszych produkcjach amerykańskiej wytwórni filmów animowanych Hanna-Barbera, z pewnością kojarzysz postać Misia Yogiego, który mieszkał w fikcyjnym parku narodowym Jellystone, inspirowanym właśnie Yellowstone. Co ciekawe, także prawdziwe niedźwiedzie grizzly zamieszkują Yellowstone, podobnie jak wiele innych dużych ssaków charakterystycznych dla fauny Ameryki Północnej. Wśród mieszkańców parku znajdziemy również między innymi rysie kanadyjskie, bizony amerykańskie, wilki, jelenie, łosie, a także muflony.

Jeśli chodzi o florę Parku Yellowstone, jej dominującym elementem są sosny, pokrywające aż 80% powierzchni lasów iglastych.

Geologia

Przejdźmy teraz do geologicznego aspektu wyjątkowości Yellowstone. Swoją unikalność Park Narodowy Yellowstone zawdzięcza także położeniu na rozległym wulkanicznym płaskowyżu pod którym, na głębokości od siedmiu do siedemnastu kilometrów, znajduje się komora magmowa. W przeszłości, na przestrzeni setek tysięcy lat, miały miejsce potężne eksplozje superwulkanu, które choć spowodowały ogromne zniszczenia na szeroką skalę to ukształtowały tutejszą, nietuzinkową rzeźbę terenu.

Praktyczne informacje związane ze zwiedzaniem

Yellowstone National Park is an American national park located in the western United States, largely in the northwest corner of Wyoming and extending into Montana and Idaho
Yellowstone National Park is an American national park located in the western United States, largely in the northwest corner of Wyoming and extending into Montana and Idaho, licencja: shutterstock/By WorldTravelPics

Choć wspomniane dotychczas walory przyrodnicze z pewnością są warte uwagi, podczas planowania podróży należy także wziąć pod uwagę bardziej praktyczne kwestie związane ze zwiedzaniem. Z punktu widzenia turysty, istotne jest z pewnością to, że Yellowstone można podzielić na kilka głównych obszarów przyrodniczych, z których każdy oferuje unikalne atrakcje i możliwości zwiedzania. Poruszanie się po nich i między nimi zapewniają z kolei różnorodne ścieżki turystyczne o zróżnicowanym stopniu trudności. Bez względu na to czym się interesujesz czy w jakim jesteś wieku, na pewno znajdziesz także wiele programów edukacyjnych oraz aktywności, które pozwolą Ci eksplorować teren parku dostosowany do Twoich preferencji sposób.

Zwiedzanie Narodowego Parku Yellowstone nie jest jednak usłane jedynie różami. Podczas zwiedzania trzeba być świadomym ryzyka związanego z aktywnością wulkaniczną, gorącymi źródłami i gejzerami, a także dzikimi zwierzętami, które zamieszkują te tereny. Co więcej, warunki pogodowe w parku mogą być zmienne, dlatego warto zawsze przed planowaną wycieczką sprawdzać dokładnie prognozę pogody i brać dostosowaną do aktualnych warunków atmosferycznych odzież.

Stary wierny Gejzer erupcja w Parku Narodowym Yellowstone o zachodzie słońca
Stary wierny Gejzer erupcja w Parku Narodowym Yellowstone o zachodzie słońca, licencja: shutterstock/By Susanne+Pommer

Ile kosztuje bilet wstępu do Parku Narodowego Yellowstone

Cena standardowego biletu wstępu do parku zależy od środka transportu, którym zamierzasz dostać się na jego teren. Przepustka Private Vehicle Pass, która zapewnia dostęp do parku Yellowstone pojazdem prywatnym, kosztuje trzydzieści pięć dolarów amerykańskich. Jeśli będziesz zwiedzał park w ramach pieszej wędrówki, bądź wyprawy rowerowej, będziesz musiał uzyskać Pedestrian / Cyclist Pass, kosztujący dwadzieścia dolarów amerykańskich za osobę.

Jeśli zależy Ci na zaoszczędzeniu pieniędzy, możesz zaplanować wycieczkę do Parku Narodowego Yellowstone podczas świąt obchodzonych w Stanach Zjednoczonych. Poniżej znajduje się zestawienie dni w roku 2024, podczas których będziesz mógł skorzystać z darmowego wstępu do wszystkich parków narodowych w USA, zarządzanych przez National Park Service:

 • 15 stycznia (poniedziałek) — dzień Martina Luthera Kinga (Martin Luther King, Jr. Day)
 • 20 kwietnia (sobota) — pierwszy dzień tygodnia parków narodowych (National Park Week)
 • 9 czerwca (środa) – 16 czerwca — Dzień Wyzwolenia (Juneteenth)
 • 4 sierpnia (niedziela) — dzień podpisania ustawy Great American Outdoors Act
 • 28 września (sobota) — National Public Lands Day
 • 11 listopada (poniedziałek) — Dzień Weteranów (Veterans Day)

Bilety online do Parku Narodowego Yellowstone, gdzie kupić?

Bilety wstępu do Parku Narodowego Yellowstone możesz kupić online, odwiedzając oficjalną stronę internetową National Park Service, klikając w tym miejscu.

Ile czasu trwa zwiedzanie Parku Narodowego Yellowstone

Na zwiedzanie parku zarezerwuj sobie najlepiej kilka dni. Aby zwiedzić wszystkie, najważniejsze miejsca będziesz musiał spędzić kilka godzin dziennie na samym przemieszczaniu się od jednej atrakcji do drugiej. Planując wycieczkę do Parku Narodowego Yellowstone weź pod uwagę także czas na obserwację dzikiej fauny, ewentualne problemy z parkowaniem czy inne, trudne do przewidzenia sytuacje.

Najlepsze opcje noclegowe niedaleko parku

Hampton Inn & Suites Cody, Wy

Adres: 8 Southfork Road, Cody, WY 82414 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • kryty, bezpłatny basen otwarty przez cały rok i dostępny dla osób w każdym wieku
 • centrum wellness z salą fitness i jacuzzi
 • przyjazny stosunek hotelu do zwierząt domowych (są one akceptowane na terenie obiektu, jednak w związku z ich obecnością mogą obowiązywać dodatkowe opłaty)
 • wszystkie apartamenty w Hampton Inn & Suites Cody, Wy wyposażone są w biurko, telewizor, a także lodówkę

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Yellowstone: osiemdziesiąt kilometrów od wschodniego wejścia do parku

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

1872 Inn – Adults Exclusive

Adres: 603 Yellowstone Avenue, West Yellowstone, MT 59758 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • rozbudowane centrum wellness (dostępna sala fitness i sauna)
 • obecność ogólnodostępnego i bezpłatnego Wi-Fi
 • na miejscu dostępny bezpłatny parking publiczny
 • w okolicy hotelu popularnymi aktywnościami są jazda konna, łowienie ryb i pływanie kajakiem

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Yellowstone: półtora kilometra od zachodniego wejścia do parku

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Faithful Street Inn

Adres: 120 N Faithful Street, West Yellowstone, MT 59758 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • bezpłatny, prywatny parking
 • zestaw do parzenia kawy i herbaty we wszystkich pokojach
 • możliwość korzystania z miejsca na piknik, sprzętu do grillowania i mebli ogrodowych
 • wszystkie apartamenty Faithful Street Inn wyposażone są w telewizor z płaskim ekranem. Do dyspozycji gości jest także jadalnia oraz kuchnia wyposażona w lodówkę, toster, zmywarkę, piekarnik i kuchenkę mikrofalową

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Yellowstone: półtora kilometra od zachodniego wejścia do parku

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

The Cloudveil, Autograph Collection

Adres: 112 Center Street, Jackson, 83001 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • odkryty, bezpłatny basen z brodzikiem, otwarty przez cały rok
 • dostępność jacuzzi i centrum fitness
 • możliwość skorzystania z usług i oferty rozrywkowej dla rodzin (możliwość wynajęcia opieki nad dziećmi, a także dostępność gier planszowych i puzzli)
 • możliwość wypożyczenia roweru

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Yellowstone: dziewięćdziesiąt jeden kilometrów od południowego wejścia do parku

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Spring Creek Ranch

Adres: 1600 North East Butte Road, Jackson, WY 83001 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • centrum wellness z szerokim wachlarzem usług pielęgnacyjno-rekreacyjnych. W ofercie między innymi masaże różnych części ciała, body wrapping, peeling ciała, depilacja woskiem, wanna z hydromasażem i sala fitness
 • bezpłatny, prywatny parking
 • możliwość zakupienia karnetów narciarskich i skorzystania z wypożyczalni sprzętu narciarskiego
 • bezpłatny transfer do ośrodka narciarskiego Jackson Hole Mountain Resort

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Yellowstone: dziewięćdziesiąt cztery kilometry od południowego wejścia do parku

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Park Narodowy Yosemite

Gdzie znajduje się Park Narodowy Yosemite

Park Narodowy Yosemite znajduje się w środkowej Kalifornii, na zachodnich zboczach gór Sierra Nevada.

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć park na mapie)

Jak dojechać do Parku Narodowego Yosemite

Samolot

W najbliższej okolicy Parku Narodowego Yosemite znajduje się kilka lotnisk, oferujących głównie połączenia krajowe. Najważniejszym z nich jest Fresno Yosemite International Airport (FAT), które obsługuje loty do i z miast takich jak Chicago, Dallas, Salt Lake City, Los Angeles, San Francisco, Phoenix oraz kilku miejscowości meksykańskich, w tym Guadalajary. Podróż z tego lotniska do South Entrance (południowe wejście do parku) zajmuje nieco ponad godzinę. Do innych lotnisk w okolicy Parku Narodowego Yosemite można zaliczyć Stockton Metropolitan Airport (SCK) i Merced Regional Airport (MCE).

Samochód

Road to The Yosemite National Park
Road to The Yosemite National Park, licencja: shutterstock/By kachmarsky

Już bezpośrednio do Parku Narodowego Yosemite można dotrzeć z kolei między innymi samochodem, korzystając z kilku głównych wejść, zlokalizowanych przede wszystkim przy zachodniej granicy parku. Wejście Big Oak Flat znajduje się przy autostradzie numer 120, co czyni je popularnym wyborem dla podróżujących z rejonu San Francisco. Arch Rock Entrance, dostępne przez autostradę numer 140, prowadzi zaś przez miejscowości Mariposa i El Portal. South Entrance, znajdujące się przy autostradzie numer 41, jest wygodnym punktem wjazdu dla osób przybywających z Fresno, co opisaliśmy już w poprzednim akapicie. Dla podróżujących ze wschodu, najlepszą opcją będzie z kolei dotarcie do Tioga Pass Entrance, położonego przy autostradzie 395.

Pociąg i autobus

Nie czuj się jednak wykluczony, jeśli nie jeździsz samochodem. Do Yosemite można także dotrzeć korzystając z usług kolejowych Amtrak, jadąc pociągiem San Joaquins. Amtrak, czyli National Railroad Passenger Corporation, oferuje połączenia do Merced, które jest kluczowym punktem przesiadkowym. Będąc już tam można skorzystać z autobusów regionalnego systemu transportowego dla obszaru Yosemite (YARTS), który działa przez cały rok na autostradzie 140, zapewniając dojazd do Yosemite z Merced. Co więcej, w okresie letnim, trwającym od maja do września, system YARTS oferuje dodatkowe połączenia z autostrady 120, umożliwiając dojazd do parku z Tuolumne, autostrady 41, zapewniającej połączenia z Fresno i Madera, oraz autostrady 120/US 395, gwarantując dojazd z Mono.

Amtrak California in and around Martinez CA. Train could be Capitol Corridor or San Joaquin
Amtrak California in and around Martinez CA. Train could be Capitol Corridor or San Joaquin, licencja: shutterstock/By Jason+Knapic

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Parku Narodowym Yosemite

Kemping

Tent camping in Yosemite National Park
Tent camping in Yosemite National Park , licencja: shutterstock/By GizaDog

Park Narodowy Yosemite oferuje szeroką gamę możliwości kempingowych, które zadowolą zarówno doświadczonych miłośników przyrody, jak i rodziny poszukujące spokojnego wypoczynku na łonie natury. Na terenie całego parku znajduje się kilkanaście obozowisk, zróżnicowanych pod względem sezonów otwarcia, zasad rezerwacji oraz wysokości opłat.

Co się tyczy ognisk, rozpalanie ich jest dozwolone jedynie w godzinach od 17:00 do 22:00 na kempingach w Yosemite Valley oraz na kempingu Hodgdon Meadow. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat organizowania kempingu w parku Yosemite, warto odwiedzić stronę internetową parku, klikając w tym miejscu.

Piesze wędrówki po parku Yosemite

Sequoia Forest Hiker. Caucasian Men Seating on Ancient Fallen Sequoia Tree Log. Exploring Kings Canyon and Sequoia National Parks in California, United States of America.
Sequoia Forest Hiker. Caucasian Men Seating on Ancient Fallen Sequoia Tree Log. Exploring Kings Canyon and Sequoia National Parks in California, United States of America., licencja: shutterstock/By welcomia

Jednym z najbardziej atrakcyjnych sposobów na odkrywanie uroków Parku Narodowego Yosemite są piesze wędrówki. Pozwalają one na pełne zanurzenie się w przyrodzie i bezpośrednie obcowanie z niezwykłymi krajobrazami. Wysiłek włożony w pokonywanie szlaków jest w pełni rekompensowany przez spektakularne widoki i przyrodnicze cuda, które można zobaczyć na własne oczy.

Yosemite oferuje wiele fascynujących szlaków turystycznych, które pozwalają na poznanie najpiękniejszych zakątków parku. Wśród nich warto wyróżnić takie trasy jak Yosemite Valley, Glacier Point Road, Wawona and Mariposa Grove of Giant Sequoias, Hetch Hetchy, Crane Flat and White Wolf oraz Tuolumne Meadows.

Każdy z tych szlaków ma swój unikalny charakter i oferuje niezapomniane wrażenia. Yosemite Valley to główna atrakcja parku, znana z majestatycznych wodospadów i granitowych klifów. Glacier Point Road zapewnia odwiedzającym z kolei niesamowite widoki na wspomnianą już Yosemite z zapierającej dech w piersiach wysokości, a Wawona and Mariposa Grove of Giant Sequoias pozwalają na obcowanie z olbrzymimi sekwojami, które są jednymi z najstarszych i najwyższych drzew na świecie. Jeśli interesują Cię spokojne, rzadziej uczęszczane szlaki wokół malowniczego zbiornika wodnego, odwiedź koniecznie dolinę Hetch Hetchy. Osoby szukające bardziej odosobnionych miejsc powinny także odwiedzić Crane Flat and White Wolf. Są to idealne miejsca dla tych, którzy chcą uciec od tłumów i cieszyć się ciszą i spokojem w otoczeniu dziko rosnących sekwoi i malowniczych jezior. Ciekawą opcją poznawania parku Yosemite będą także odwiedziny Tuolumne Meadows, rozległych łąk wysokogórskich, zachwycających swoją dziką, nieokiełznaną pięknością.

Pozostałe opcje poznawania Yosemite

Samochód

Yosemite można zwiedzać na wiele różnych sposobów, zarówno bardziej aktywnych, jak i komfortowych, niewymagających od człowieka dużej sprawności fizycznej. Jednym z wygodniejszych sposobów na poznawanie parku jest zwiedzanie samochodem, które umożliwia łatwe przemieszczanie się pomiędzy głównymi atrakcjami. Najpopularniejszą trasą wśród osób podróżujących autem po parku jest Tioga Road, przy której znajdują się takie malownicze miejsca jak Hodgdon Meadow, White Wolf, Porcupine Creek, Yosemite Creek czy Tuolumne Meadows.

Rower
Summer biking
Summer biking, licencja: shutterstock/By Chunanuch+Kaewsomnuk

Istnieje także opcja zwiedzania parku na rowerze. W Yosemite Valley dostępnych jest ponad dwadzieścia kilometrów utwardzonych ścieżek rowerowych, zlokalizowanych w najbardziej atrakcyjnych miejscach doliny. Rowerzyści mogą poruszać się także po zwykłych drogach, oczywiście pamiętając o przestrzeganiu zasad ruchu drogowego.

Rower możesz zarówno wypożyczyć, jak i korzystać z własnego. Jeśli interesuje Cię ta pierwsza opcja, w Curry Village, Yosemite Village i Yosemite Valley Lodge znajdziesz wypożyczalnie z dużymi bazami rowerów. Pamiętaj jednak, że ceny wynajmu w tych miejscach nie obejmują zabezpieczeń do rowerów, dlatego warto zorganizować je sobie wcześniej.

Aktywności

Birdwatching
Steller's Jay blue bird in Yosemite National Park, CA, USA
Steller’s Jay blue bird in Yosemite National Park, CA, USA, licencja: shutterstock/By gilbertomesquita

Niezwykle popularną aktywnością w parku jest między innymi obserwowanie ptaków, czyli birdwatching. Park Yosemite jest siedliskiem dla ponad stu sześćdziesięciu gatunków ptaków migrujących, zimujących i lęgowych, dlatego także pasjonaci ornitologii nie zawiodą się wizytą w tym miejscu.

Wędkarstwo
Dad fishing with son in lake in Yosemite.
Dad fishing with son in lake in Yosemite., licencja: shutterstock/By rabbit75shu

Skrzydlatym mieszkańcom parku towarzyszą ryby, zamieszkujące wodne zbiorniki Yosemite. Je oczywiście ciężko obserwować, ale jeśli jesteś licencjonowanym wędkarzem i zaznajomiłeś się z regulaminem parku, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie związane z łowieniem ryb, możesz śmiało zabrać ze sobą swój sprzęt wędkarski i spędzić czas w spokoju, skupieniu i cierpliwości, poświęcając się swojej pasji.

Wspinaczka skałkowa
A rock climber desperately clinging to a rock face in Yosemite National Park, California, on a summer day.
A rock climber desperately clinging to a rock face in Yosemite National Park, California, on a summer day., licencja: shutterstock/By gregepperson

W parku Yosemite będziesz mógł wziąć udział także w bardziej ekstremalnych aktywnościach. Jeśli nie straszne Ci jest pokonywanie granitowych ścian gór, może zainteresować się opcja wspinaczki skałkowej.

Pikniki
A couple have a picnic in front of Vernal Falls while a man takes a photo at the waterfall, Yosemite NP
A couple have a picnic in front of Vernal Falls while a man takes a photo at the waterfall, Yosemite NP, licencja: shutterstock/By Marquicio+Pagola

Yosemite jest również idealnym miejscem na organizowanie pikników. W całym parku znajduje się wiele urokliwych miejsc, gdzie można odpocząć i cieszyć się posiłkiem na łonie natury.

Obserwowanie gwiazd
Climbers camping in the wall of El Capitan
Climbers camping in the wall of El Capitan, licencja: shutterstock/By Jakub+Stanek

Ze względu na swoje położenie z dala od miejskich świateł, Yosemite oferuje niezwykle ciemne nocne niebo, co czyni go również doskonałym miejscem do obserwacji gwiazd. W miesiącach letnich – czerwcu, lipcu i sierpniu – w Glacier Point często ustawiane są teleskopy.

Sporty wodne i zimowe
Couple kayaking in the river
Couple kayaking in the river, licencja: shutterstock/By mayskyphoto
Skiing in Yosemite National Park
Skiing in Yosemite National Park, licencja: shutterstock/By IamRaffnovais

Sezonowo, Yosemite oferuje odwiedzającym również wiele możliwości, jeśli chodzi o uprawianie sportów wodnych. Pływanie, kajakarstwo i spływy pontonem po górskich rzekach to najpopularniejsze atrakcje, które przyciągają entuzjastów wodnych przygód. Zimą park zamienia się w raj dla miłośników aktywności zimowych, do których można zaliczyć narciarstwo biegowe, wędrówki w rakietach śnieżnych i snowboarding.

Warsztaty artystyczne

Yosemite, ze swoimi malowniczymi krajobrazami, często pobudza do pracy twórczej artystów. Organizowane są tutaj warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku od dwunastu lat, prowadzone przez wykwalifikowanych plastyków, które pozwalają młodym uczestnikom rozwijać swoje umiejętności i czerpać inspirację z piękna otaczającej przyrody.

Ile kosztuje bilet wstępu do Parku Narodowego Yosemite

Jeśli chodzi o ceny wstępu do Parku Narodowego Yosemite, są one porównywalne do kosztów przepustek do parku Yellowstone. Ponieważ park Yosemite również jest zarządzany przez National Park Service, w niektóre dni nie będziemy musieli uiszczać opłat za wstęp. Ich lista jest taka sama, jak w przypadku parku Yellowstone.

Warto jednak pamiętać, że w niektórych terminach w 2024 roku, od 13 kwietnia do 27 października, wymagane są rezerwacje w godzinach od 5:00 do 16:00.

Rezerwacje

Od 13 kwietnia do 30 czerwca rezerwacje są obowiązkowe tylko w weekendy i święta. Natomiast od 1 lipca do 16 sierpnia rezerwacje są wymagane codziennie. Po tym okresie, od 17 sierpnia do 27 października, rezerwacje ponownie obowiązują jedynie w weekendy i święta.

Tiqets.com

Ci, którzy wolą zorganizowane zwiedzanie, mogą wziąć udział w całodniowych wycieczkach z San Francisco, dostępnych na stronie tiqets.com. Ceny takich pakietów wahają się od czterystu do ośmiuset złotych.

Bilety online do Parku Narodowego Yosemite, gdzie kupić?

Informacje o opłatach i przepustkach na stronie National Park Service:

https://www.nps.gov/yose/planyourvisit/fees.htm#spci_B12D751F-9156-8226-B302786C1EFE5A60

Tiqets.com:

https://www.tiqets.com/pl/san-francisco-atrakcje-c1772/yosemite-day-trip-bilety-p974986

https://www.tiqets.com/pl/san-francisco-atrakcje-c1772/san-francisco-bus-tour-to-from-san-francisco-and-yosemite-bilety-p1082315

https://www.tiqets.com/pl/san-francisco-atrakcje-c1772/1-day-yosemite-and-giant-sequoia-tour-from-san-francisco-bilety-p1020187

Ile czasu trwa zwiedzanie Parku Narodowego Yosemite

Na zwiedzenie wszystkich, najciekawszych atrakcji Parku Narodowego Yosemite, najlepiej zarezerwować sobie kilka dni. W najbardziej optymalnym scenariuszu, powinniśmy na poznanie parku poświęcić od dwóch do czterech dni.

Najlepsze opcje noclegowe niedaleko parku

Tenaya at Yosemite

Adres: 1122 Highway 41, Fish Camp, CA 93623 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • dostępność dwóch bezpłatnych basenów (jeden kryty, drugi odkryty)
 • rozbudowane centrum wellness (możliwość skorzystania z zabiegów upiększających i pielęgnacyjnych, jacuzzi, sali fitness i masaży różnych części ciał)
 • dostępność oferty rozrywkowej dla rodzin z dziećmi (sala zabaw, gry planszowe, puzzle)
 • bezpłatny, prywatny parking na miejscu

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Yosemite: pięć kilometrów od South Entrance

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Outbound Mammoth

Adres: 164 Old Mammoth Road, Mammoth Lakes, 93546 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • odkryty, bezpłatny basen, otwarty przez cały rok dla osób w każdym wieku
 • dostępność wypożyczalni sprzętu narciarskiego, a także przechowywalni nart
 • bezpłatny, prywatny parking na miejscu
 • rozbudowane centrum wellness (łaźnia parowa, wanna z hydromasażem, sauna, sala fitness, zabiegi spa)

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Yosemite: około sześćdziesiąt pięć kilometrów od Tioga Pass Entrance

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Snowcreek Resort Vacation Rentals

Adres: 1254 Old Mammoth Road, Mammoth Lakes, CA 93546 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • dwa bezpłatne baseny (jeden kryty, drugi odkryty)
 • centrum wellness (masaże, łaźnia turecka, zajęcia jogi, sauna, sala fitness, salon spa)
 • bezpłatny parking publiczny na miejscu
 • ogólnodostępne i bezpłatne Wi-Fi

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Yosemite: około sześćdziesiąt pięć kilometrów od Tioga Pass Entrance

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Boho chic oasis by Casa Oso with pool, spa and views

Adres: 43677 Knickerbocker Road, Ahwahnee, CA 93601 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • pozytywny stosunek hotelu do obecności zwierząt domowych (są one akceptowane na terenie obiektu, ale mogą obowiązywać dodatkowe opłaty)
 • odkryty, bezpłatny basen, otwarty sezonowo
 • bezpłatny, prywatny parking, dostępny na miejscu
 • obecność pokoju gier (dostępny m.in. bilard)

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Yosemite: trzydzieści siedem kilometrów od South Entrance

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Double Eagle Resort and Spa

Adres: 5587 Highway 158, June Lake, CA 93529 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • kryty, bezpłatny basen z brodzikiem, otwarty przez cały rok
 • zwierzęta domowe są akceptowane na terenie hotelu (w związku z ich obecnością mogą obowiązywać jednak dodatkowe opłaty)
 • rozbudowane centrum wellness (sala fitness, sauna, jacuzzi, fotel do masażu, łaźnia parowa)
 • bezpłatny, prywatny parking

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Yosemite: czterdzieści pięć kilometrów od Tioga Pass Entrance

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Park Narodowy Zion

Gdzie znajduje się Park Narodowy Zion

Park Narodowy Zion zlokalizowany jest w południowo-zachodniej części stanu Utah, na środkowym zachodzie Stanów Zjednoczonych.

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć park na mapie)

Jak dojechać do Parku Narodowego Zion

Najbliższym portem lotniczym, obsługującym połączenia z głównymi lotniskami w Stanach Zjednoczonych, w takich miastach jak Salt Lake City, Phoenix, Denver czy Dallas, jest St. George Regional Airport. Lotnisko to znajduje się w mieście St. George, które stanowi świetną bazę wypadową do Zion.

Saint George hiking trail Owen’s Loop via Brooks Nature Trail views of sandstone mountains and desert plants around the Red Cliffs National Conservation Areas in southwest Utah, by Zion’s
Saint George hiking trail Owen’s Loop via Brooks Nature Trail views of sandstone mountains and desert plants around the Red Cliffs National Conservation Areas in southwest Utah, by Zion’s , licencja: shutterstock/By Jeremy+Christensen

Aby dostać się do Parku Narodowego Zion z lotniska w St. George, należy podążać autostradą międzystanową numer 15 (I-15), która biegnie z San Diego w Kalifornii aż do Sweet Grass w Montanie, tuż przy granicy z Kanadą. Trasa z St. George do Zion wynosi około 75 kilometrów i można ją pokonać w mniej niż godzinę.

Jeśli podróżujesz z Salt Lake City, stolicy stanu Utah, również możesz skorzystać z autostrady I-15. Dystans do pokonania wynosi około 432 kilometry, co oznacza, że podróż samochodem zajmie ci od około czterech do pięciu godzin, w zależności od warunków na drodze.

Alternatywna trasa prowadzi do parku od wschodniej strony. Podążając U.S. Route 89, należy skręcić przy Mount Carmel Junction na Utah State Route 9, która prowadzi bezpośrednio do Parku Narodowego Zion.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Parku Narodowym Zion

Park Narodowy Zion oferuje niezliczone atrakcje i możliwości spędzenia czasu na świeżym powietrzu, podobnie jak omawiany wcześniej Park Narodowy Yosemite. Zion słynie przede wszystkim ze swoich czerwonych klifów, głębokich kanionów i unikalnej fauny oraz flory. Przyjrzyjmy się zatem bliżej jego wszystkim zaletom.

Wspinaczka

Woman repelling in a slot canyon near Zions National Park.
Woman repelling in a slot canyon near Zions National Park., licencja: shutterstock/By dragoncrafter

Jedną z najpopularniejszych aktywności w Zion jest wspinaczka w kanionie. Różnorodność ścian wspinaczkowych, o różnych stopniach trudności, sprawia, że zarówno początkujący, jak i doświadczeni wspinacze znajdą tu coś dla siebie.

Kemping

Zion National Park in Utah with tent camp site at Watchman Campground by rocks, plants trees and view of cliffs at sunset
Zion National Park in Utah with tent camp site at Watchman Campground by rocks, plants trees and view of cliffs at sunset, licencja: shutterstock/By Andriy+Blokhin

Kemping to kolejna atrakcja, która cieszy się dużym zainteresowaniem. W Parku Narodowym Zion znajduje się kilka kempingów, które oferują doskonałe warunki do spędzenia nocy pod gwiazdami.

Piesze wędrówki

Ciekawą atrakcją Parku Narodowego Zion są także piesze wędrówki. Szlaki takie jak Angels Landing, Observation Point czy Emerald Pools są jednymi z najpiękniejszych tras, które oferują wspaniałe panoramy. Warto odwiedzić Zion zarówno rano, jak i wieczorem, aby podziwiać zapierające dech w piersiach wschody i zachody słońca, kiedy to czerwone klify parku przybierają niesamowite barwy. Dużą popularnością cieszą się również wędrówki w The Narrows, czyli najwęższej części kanionu Zion Canyon. Charakterystycznym elementem wyprawy w tym miejscu, jest przeprawa przez rzekę Virgin.

Zion Narrows
Zion Narrows, licencja: shutterstock/By SWMC

Programy prowadzone przez rangerów

Park Narodowy Zion oferuje również programy prowadzone przez strażników leśnych, czyli tzw. rangerów. Nastawione są one popularyzację wiedzy na temat parku, jego historii, ekologii oraz ochrony przyrody. Wzięcie udziału w nich jest z pewnością świetnym pomysłem na lepsze zrozumienie i docenienie wyjątkowości tego miejsca.

Więcej informacji

Szczegółowe informacje na temat wszystkich wymienionych aktywności można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej National Park Service, którą mieliśmy okazję poznać już wcześniej.

Ile kosztuje bilet wstępu do Parku Narodowego Zion

Ceny biletów wstępu do Parku Narodowego Zion są zgodne ze standardowymi opłatami, jakie obowiązują w innych parkach narodowych w Stanach Zjednoczonych, które już szczegółowo omówiliśmy. Podstawowa opłata za wjazd samochodem wynosi 35 dolarów i uprawnia do siedmiodniowego pobytu w parku. Dla osób przyjeżdżających motocyklem opłata wynosi 30 dolarów, a dla pieszych, rowerzystów czy osób korzystających z transportu publicznego, koszt wynosi 20 dolarów na osobę. Karty roczne dla Parków Narodowych, które kosztują 80 dolarów, są również akceptowane w Zion i stanowią doskonałą opcję dla osób planujących częste odwiedziny w różnych parkach.

Dla tych, którzy szukają zorganizowanych wycieczek, strona tiqets.com oferuje różnorodne pakiety wycieczkowe do Parku Narodowego Zion. Jedną z ofert jest zorganizowana wycieczka z Las Vegas. W cenie wyprawy (550 złotych) mamy zapewniony transport, opłaty za wstęp do Bryce Canyon National Park i Zion National Park, a także wyżywienie. Czas trwania całej wycieczki wynosi około trzynaście godzin.

Bilety online do Parku Narodowego Zion, gdzie kupić?

Tiqets.com:

https://www.tiqets.com/pl/las-vegas-atrakcje-c82073/from-las-vegas-bryce-canyon-zion-national-parks-day-tour-with-lunch-bilety-p1046773

Informacje o opłatach i przepustkach na stronie National Park Service:

https://www.nps.gov/zion/planyourvisit/fees.htm#spci_3E7320BE-A398-E8B1-FAE82B8F0421FA1F

Ile czasu trwa zwiedzanie Parku Narodowego Zion

Aby w pełni docenić piękno i różnorodność Parku Narodowego Zion, warto zaplanować co najmniej dwa dni na jego zwiedzanie. Jest to minimalny czas, który pozwoli na zobaczenie głównych atrakcji oraz między innymi na uczestnictwo w pieszych wędrówkach, o których wspominaliśmy już wcześniej.

Możesz oczywiście jednak spędzić więcej czasu na zwiedzanie parku, zwłaszcza jeśli zamierzasz wziąć udział w wielu aktywnościach, będziesz spędzał swój pobyt na polu kempingowym i nie jesteś skrępowany jakimikolwiek ograniczeniami, czy to finansowymi czy czasowymi.

Czas potrzebny na zwiedzanie Zion w dużej mierze zależy zatem od Twoich preferencji dotyczących aktywności, a także możliwości transportowych i harmonogramu.

Najlepsze opcje noclegowe niedaleko parku

Zion Glamping Adventures

Adres: 1545 North Water Canyon Road, Hildale, UT 84784 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • bezpłatne Wi-Fi we wszystkich pomieszczeniach
 • doskonałe warunki do jazdy na rowerze w okolicy
 • bezpłatny, prywatny parking na miejscu
 • dostępność usług i oferty rozrywkowej dla rodzin z dziećmi (pokoje rodzinne, plac zabaw, gry planszowe)

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Zion: około siedemdziesięciu kilometrów

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Zion View Camping

Adres: Academy Avenue East and Hildale Street, Hildale, 84784 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • świetne widoki na otaczający krajobraz
 • bezpłatne i ogólnodostępne Wi-Fi
 • akceptowanie zwierząt bez dodatkowych opłat
 • dostępność kawiarni na miejscu

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Zion:

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Holiday Inn Express Springdale – Zion National Park Area, an IHG Hotel

Adres: 1215 Zion Park Blvd, Springdale, 84767 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • odkryty, bezpłatny basen otwarty sezonowo
 • centrum wellness z salą fitness i jacuzzi
 • bezpłatny i ogólnodostępny Internet
 • akceptowanie zwierząt domowych (mogą obowiązywać jednak dodatkowe opłaty)

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Zion: około siedemdziesięciu kilometrów

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Comfort Suites Kanab National Park Area

Adres: 150 West Center Street, Kanab, UT 84741 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • bezpłatny, prywatny parking
 • odkryty, bezpłatny basen z brodzikiem otwarty sezonowo
 • centrum wellness z salą fitness i jacuzzi
 • dostępność miejsc na ognisko i piknik

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Zion: sześćdziesiąt pięć kilometrów

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

La Quinta by Wyndham La Verkin – Gateway to Zion

Adres: 101 E. 500 N., La Verkin, 84745 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • bezpłatny, odkryty basen
 • dostęp do mebli ogrodowych
 • bezpłatny i ogólnodostępny Internet
 • bezpłatny, prywatny parking

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Zion: trzydzieści trzy kilometry

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Park Narodowy Glacier

Gdzie znajduje się Park Narodowy Glacier

Park Narodowy Glacier znajduje się w północno-zachodniej części stanu Montana, niedaleko granicy amerykańsko-kanadyjskiej.

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć park na mapie)

Jak dojechać do Parku Narodowego Glacier

Istnieje kilka sposobów, aby dotrzeć do Parku Narodowego Glacier, zróżnicowanych w zależności od indywidualnych preferencji i dostępnego czasu.

Jednym z najbardziej wygodnych sposobów dotarcia do Parku Narodowego Glacier jest oczywiście standardowo lot samolotem ze względu na duże przestrzenie do pokonania w Stanach Zjednoczonych. Najbliższym lotniskiem jest Glacier Park International Airport, który znajduje się w mieście Kalispell. Wspomniane lotnisko jest oddalone o niespełna czterdzieści kilometrów od West Glacier, gdzie znajduje się jedno z głównych wejść do parku. Po przylocie na Glacier Park International Airport możesz wynająć samochód lub skorzystać z usług taksówki, aby szybko i wygodnie dotrzeć do swojego celu.

Aerial view of Glacier Park International Airport at Montana
Aerial view of Glacier Park International Airport at Montana, licencja: shutterstock/By kitleong

Jeśli masz więcej czasu i pragniesz zobaczyć więcej pięknych krajobrazów tej części Stanów Zjednoczonych, podróż pociągiem będzie świetną alternatywą. Pociągi Amtrak Empire Builder zatrzymują się na stacjach East Glacier Park i West Glacier każdego dnia.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Parku Narodowym Glacier

Poznawanie Parku Narodowego Glacier w ramach przejazdu Going-to-the-Sun Road

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na zwiedzanie parku jest przejazd drogą Going-to-the-Sun Road, która prowadzi przez serce parku, oferując niezapomniane widoki.

Panoramic view of Going-To-The-Sun road in Glacier National Park, Montana with Clements Mountain and the East Side tunnel in the background
Panoramic view of Going-To-The-Sun road in Glacier National Park, Montana with Clements Mountain and the East Side tunnel in the background, licencja: shutterstock/By mandritoiu

Podróżując Going-to-the-Sun Road, warto zatrzymać się w kilku kluczowych punktach.

Lake McDonald
Lake Mc Donald in Glacier National Park, Montana, USA
Lake Mc Donald in Glacier National Park, Montana, USA, licencja: shutterstock/By cicloco

Jednym z nich jest Lake McDonald, największe jezioro w parku, które zachwyca odwiedzających krystalicznie czystą wodą i otaczającymi ją górskimi szczytami. Jezioro jest także domem dla wielu gatunków pstrągów i innych ryb łownych, więc jeśli jesteś zapalonym wędkarzem będziesz mógł spędzić w tym miejscu długie godziny na emocjonujących i satysfakcjonujących połowach. Okolice Lake McDonald są także znane z występowania niedźwiedzi i łosi, których obecność można zanotować zwłaszcza przy północnym brzegu jeziora.

Logan Pass
Logan Pass at Glacier National Park, Montana, U.S.A.
Logan Pass at Glacier National Park, Montana, U.S.A., licencja: shutterstock/By OLOS

Przełęcz Logan Pass, będąca najwyżej położonym punktem na trasie to kolejny przystanek, zapewniający dostęp do zapierających dech w piersiach widoków, a także licznych szlaków pieszych.

Rising Sun

Kolejnym miejscem godnym uwagi ze względu na historyczną, rustykalną architekturę hotelową jest obszar Rising Sun, idealny do obserwacji dzikiej przyrody i relaksu nad wodą.

St. Mary Lake
Wschód słońca nad jeziorem St Mary z punktu widokowego dzikich gęsi wyspy, Glacier National Park, Montana
Wschód słońca nad jeziorem St Mary z punktu widokowego dzikich gęsi wyspy, Glacier National Park, Montana, licencja: shutterstock/By puttsk

St. Mary Lake, z jego turkusowymi wodami i otoczeniem górskim, to drugie jezioro na omawianej trasie i drugie co do wielkości jezioro w parku, które na długo pozostanie w Twojej pamięci, jeśli wybierzesz się w podróż drogą Going-to-the-Sun Road. Jeśli oglądałeś film ”Lśnienie” (ang. The Shining) z 1980 roku w reżyserii Stanleya Kubricka, możesz kojarzyć już to jezioro, bowiem pojawia się ono w początkowej scenie tego filmu.

Warto pamiętać jednak o tym, że droga Going-to-the-Sun Road jest otwarta dla ruchu samochodowego jedynie od czerwca do października. Zimą trasa jest zamknięta z powodu trudnych warunków atmosferycznych.

Piesze wędrówki po Parku Narodowym Glacier

Zwiedzanie Parku Narodowego Glacier to także rozbudowana sieć szlaków pieszych, prowadzących przez najpiękniejsze zakątki parku. Trasy te są dostosowane do różnych poziomów umiejętności wycieczkowiczów i dostępnego czasu, co pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie. Przyjrzyjmy się bliżej dostępnym szlakom i atrakcjom, dostępnym dla miłośników pieszych wędrówek.

Sperry Glacier
Young woman with backpack hiking on Hidden Lake Trail at Glacier National Park, overlooking Bearhat Mountain
Young woman with backpack hiking on Hidden Lake Trail at Glacier National Park, overlooking Bearhat Mountain, licencja: shutterstock/By Bev+G

Jeśli wybierasz się na pieszą wycieczkę po parku Glacier, z pewnością powinieneś zwiedzić lodowiec Sperry Glacier. Do punktu widokowego na ten lodowiec prowadzi stroma ścieżka zaczynająca się przy Sperry Chalet. Trasa wiedzie przez zaciszne alpejskie jeziora, malownicze łąki pełne głazów oraz schody wykute w skale, prowadzące na przełęcz Comeau. Na szczycie czekają niesamowite widoki na szczyty Little Matterhorn, Bearhat Mountain i Reynolds Mountain. To jednak nie koniec atrakcji. Ostatni odcinek trasy prowadzi do krawędzi lodowca, gdzie umieszczona jest tablica informacyjna opisująca jego historię. Szlak ten jest również jednym z najlepszych miejsc w parku do obserwacji rodzin kóz górskich z bliska.

Krytyczny stan Sperry Glacier

Niestety, naukowcy przewidują, że w latach 2030-2050 lodowiec Sperry Glacier może całkowicie zniknąć. Jest to jednak również powód dla którego warto nie zwlekać z planowaniem podróży do parku i poświęcić czas na zobaczenie miejsca. Jeśli bliskie są Tobie kwestie związane ze zagrożeniami klimatycznymi, albo interesują Cię powiązania regionu z rdzennymi mieszkańcami czy praktyczne porady związane z poruszaniem się po parku, odwiedź koniecznie stronę poświęconą Glacier National Park na National Park Service, klikając w tym miejscu.

Lake McDonald i St. Mary Lake
Kajaki nad jeziorem Mc Donald w parku narodowym lodowca
Kajaki nad jeziorem Mc Donald w parku narodowym lodowca, licencja: shutterstock/By yedla70

Lake McDonald i St. Mary Lake to dwa największe jeziora w parku, które mieliśmy okazję już poznać w tym artykule à propos omawiania szczegółów wycieczki samochodowej po Going-to-the-Sun Road. Jeśli będziesz zwiedzał te miejsca na własnych nogach, warto zwrócić szczególną uwagę na tamtejsze krajobrazy podczas zachodów słońca, uznawanych za najpiękniejsze w parku. Miejsca te cieszą się także sporą popularnością wśród miłośników sportów wodnych, w tym pływania kajakiem.

Iceberg Lake
Long exposure shot of iceberg lake, Glacier national park, montana
Long exposure shot of iceberg lake, Glacier national park, montana, licencja: shutterstock/By puttsk

Do najbardziej malowniczych miejsc do zwiedzenia pieszo można z całą pewnością zaliczyć także Iceberg Lake. Jest to urokliwe jezioro, o intensywnie seledynowym kolorze, otoczone stromymi, wyrzeźbionymi przez lodowiec klifami. Wędrówka do Iceberg Lake rozpoczyna się w Swiftcurrent Inn i liczy około siedmiu kilometrów. Trasa ta prowadzi przez zróżnicowane krajobrazy, oferując widoki na wodospad Ptarmigan oraz majestatyczne Ptarmigan Wall. Podczas omawianej wędrówki można podziwiać różnorodne polne kwiaty, spotkać kozy górskie, a przy odrobinie szczęścia nawet niedźwiedzie grizzly.

Uwaga: pamiętaj, aby podczas wędrówek mieć przy sobie przede wszystkim plecak i dobre buty trekkingowe. Wyposażony w takie akcesoria będziesz gotowy do odkrywania niepowtarzalnych formacji geologicznych, jezior, wodospadów, lodowców oraz dzikiej przyrody przy trasie.

Ile kosztuje bilet wstępu do Parku Narodowego Glacier

Park Narodowy Glacier zarządzany jest przez National Park Service dlatego w większości kwestii związanych z opłatami można wysunąć pewne analogie odpowiadające również wcześniej omawianym parkom. Jeśli interesują Cię sprawy bardziej indywidualne dla Glacier National Park, związane z dostępnością dróg i zasadami rezerwacji, odwiedź załączoną w tym miejscu stronę.

Bilety online do Parku Narodowego Glacier, gdzie kupić?

Informacje o opłatach i przepustkach na stronie National Park Service:

https://www.nps.gov/glac/planyourvisit/fees.htm#spci_15E4133F-EEBD-4882-9AB1B675E9C130CE

Ile czasu trwa zwiedzanie Parku Narodowego Glacier

Jeśli zależy Ci na dogłębnym poznaniu Parku Narodowego Glacier, warto zarezerwować sobie kilka, od dwóch do czterech dni. Dobrym pomysłem będzie zatrzymanie się w hotelach w miejscowościach West Glacier i East Glacier Park Village, bądź w ich okolicach, aby łatwiej i w bardziej urozmaicony sposób móc zwiedzić najciekawsze atrakcje parku.

Najlepsze opcje noclegowe niedaleko parku

The Islander Inn

Adres: 14729 Shore Acres Drive, Bigfork, MT 59911 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • rozbudowana baza rekreacyjna (na miejscu muzyka na żywo, karaoke, a także na przykład minigolf)
 • bezpłatne i ogólnodostępne Wi-Fi
 • bezpłatny parking publiczny na miejscu
 • możliwość skorzystania z dużej przestrzeni na świeżym powietrzu (dostępne dla zwiedzających miejsce na ognisko czy piknik, a także akcesoria, takie jak meble ogrodowe)

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Glacier: siedemdziesiąt kilometrów od West Glacier

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

The Pine Lodge on Whitefish River, Ascend Hotel Collection

Adres: 920 Spokane Avenue, Whitefish, MT 59937 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • dwa bezpłatne baseny otwarte przez cały rok (kryty i odkryty)
 • centrum wellness z jacuzzi i salą fitness
 • rozbudowana baza rekreacyjna (wieczory filmowe, bilard, klub dla dzieci)
 • bezpłatny transfer lotniskowy z Glacier Park International Airport

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Glacier: czterdzieści kilometrów od West Glacier

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

The Ridge At Glacier – Luxury Cabins

Adres: 555 Kickbusch Lane, Coram, MT 59913 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • możliwość korzystania z hotelowej przestrzeni na świeżym powietrzu (w okolicy hotelowej goście mają dostęp do mebli ogrodowych, a także sprzętu do grillowania, mogących świetnie się przydać podczas organizowania pikniku na miejscu)
 • odwiedzający hotel mają dostęp do zestawu do parzenia herbaty i kawy
 • w okolicy hotelowej panują świetne warunki do jazy na rowerze
 • bezpłatny parking prywatny na miejscu

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Glacier: czternaście kilometrów od West Glacier

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Meadow Lake Resort & Condos

Adres: 100 Saint Andrews Drive, Columbia Falls, MT 59912 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • bezpłatny, odkryty basen z brodzikiem otwarty sezonowo
 • dostępność centrum wellness z sauną, łanią parową, salą fitness i jacuzzi
 • bezpłatny i ogólnodostępny Internet
 • możliwość gry w bilard, tenisa stołowego i tenisa ziemnego

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Glacier: trzydzieści dwa kilometry od West Glacier

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Glacier Acres Guest Ranch

Adres: 553 Grass Range Place, Columbia Falls, MT 59912 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • bezpłatny parking publiczny na miejscu
 • dostępność pola golfowego w promieniu trzech kilometrów
 • dostęp do ogrodu, miejsca na ognisko oraz piknik, a także akcesoriów niezbędnych podczas urozmaiconego spędzania czasu na świeżym powietrzu (meble ogrodowe, sprzęt do grillowania)
 • dostępność zestawu do parzenia kawy i herbaty

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Glacier: dwadzieścia dziewięć kilometrów od West Glacier

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Park Narodowy Grand Teton

Gdzie znajduje się Park Narodowy Grand Teton

Park Narodowy Grand Teton znajduje się w północno-zachodniej części stanu Wyoming, przy granicy ze stanem Idaho w Stanach Zjednoczonych.

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć park na mapie)

Jak dojechać do Parku Narodowego Grand Teton

Dojazdy do parku samochodem

Do Parku Narodowego Grand Teton dostaniemy się od północy jadąc autostradami 89, 287 i 19, które prowadzą także do parku Yellowstone, położonego nieco na północ od omawianego teraz. Pamiętaj jednak, że trasa ta jest zamknięta zimą, czyli od listopada do kwietnia z powodu obfitych opadów śniegu.

Od południa, dostaniesz się do parku jadąc drogami 89 i 191. Druga z nich przebiega przez miejscowość Jackson, stanowiącą popularną bazę wypadową dla turystów odwiedzających Grand Teton. Znajdziesz tam kilka hoteli, restauracji, parków i innych udogodnień turystycznych.

Chcąc dostać się na teren parku od wschodu, możemy skorzystać z drogi 26, na której zlokalizowana jest miejscowość Dubois z kilkoma hotelami. Oddalona jest ona około osiemdziesiąt pięć kilometrów od wschodniego wejścia na teren parku (Moran Junction).

Z ostatniego kierunku zachodniego do parku doprowadzi nas żwirowa droga Grassy Lake Road, którą możemy dojechać z Ashton w stanie Idaho. Podobnie jak trasa północna, Grassy Lake Road jest zamknięta w okresie zimowym ze względu na warunki pogodowe.

Dostęp samolotem

Grand Tetons National Park, Jackson Hole Airport
Grand Tetons National Park, Jackson Hole Airport, licencja: shutterstock/By seablox

Podobnie jak w przypadku omówionych już tutaj wcześniej parków, także do Parku Narodowego Grand Teton można dostać się samolotem. Najbliższym i najdogodniejszym portem lotniczym w okolicy będzie lotnisko Jackson Hole, znajdujące się zaledwie nieco ponad siedem kilometrów od wjazdu na teren parku.

Jeśli preferujesz loty międzynarodowe lub przybywasz z odleglejszych miejsc, planując podróż do parku możesz rozważyć duże lotnisko w Salt Lake City. Jest ono jednak oddalone około sześć godzin jazdy samochodem od parku.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Parku Narodowym Grand Teton

Jednymi z najważniejszych atrakcji w parku typu must-see są jego wodospady i jeziora, które na pewno zdobędą Twoje uznanie, zwłaszcza jeśli jesteś prawdziwym miłośnikiem wodnych cudów, stanowiących część pięknych, naturalnych krajobrazów.

Hidden Falls i Inspiration Point

Z pewnością jezioro Jenny można uznać za jedno z najbardziej malowniczych w parku. Wokół niego znajduje się wiele szlaków turystycznych, a te prowadzące do Hidden Falls i Inspiration Point należą do najczęściej odwiedzanych. Popularny szlak o długości około 4,5 km oferuje możliwość podziwiania spektakularnych wodospadów, które z impetem wpadają do wspomnianego jeziora.

Hidden Falls, Grand Teton National Park Wyoming
Hidden Falls, Grand Teton National Park Wyoming, licencja: shutterstock/By StephenMoehle

Po dotarciu do Hidden Falls, kontynuujemy podróż, kierując się do Inspiration Point, wyjątkowego miejsca, z którego można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na jezioro Jenny oraz dolinę Jackson Hole. Szlak prowadzi dalej przez niezwykle malowniczy Cascade Canyon, a także Lake Solitude.

Sign for Inspriation Point, elevation 7200 feet, in Grand Teton National Park
Sign for Inspriation Point, elevation 7200 feet, in Grand Teton National Park, licencja: shutterstock/By melissamn

Ciekawym pomysłem na pokonanie omawianej trasy będzie piesza przeprawa do wodospadów, a następnie powrót łódką za siedem dolarów w jedną stronę lub dziesięć w obie strony.

Jackson Lake i Snake River

Jackson Lake to z kolei miejsce stanowiące świetną przestrzeń do rekreacji dla odwiedzających. Można tutaj jeździć na nartach wodnych, uprawiać wakeboarding, albo pogrążyć się w cierpliwości i skupieniu podczas wędkowania. Jeśli chodzi o wodne atrakcje, atmosferę podkręci spływ rzeką Snake River, przepływającą przez cztery stany: Waszyngton, Oregon, Idaho i Wyoming, przecinającą serce Parku Narodowego Grand Teton.

Jackson Lake View at Grand Tetons National Park, Wyoming, USA
Jackson Lake View at Grand Tetons National Park, Wyoming, USA, licencja: shutterstock/By Diegomezr

Kanion Paintbrush

Wycieczka po kanionie Paintbrush Canyon to kolejna i jedna z najbardziej satysfakcjonujących wędrówek po kanionie w Grand Teton. Początek szlaku znajduje się w String Lake, na północ od Jenny Lake. Wędrówka od początku szlaku do kanionu Paintbrush aż do jeziora Holly liczy nieco ponad dwadzieścia kilometrów w obie strony.

Wide View of Paintbrush Canyon From Atop Snowy Trail in Grand Teton National Park
Wide View of Paintbrush Canyon From Atop Snowy Trail in Grand Teton National Park, licencja: shutterstock/By Kelly+vanDellen

Mormon Row

Jeśli szukasz miejsca w którym będziesz mógł zrobić niebanalne zdjęcie, a jednocześnie interesujesz się tradycyjną, rustykalną architekturą, na pewno powinieneś odwiedzić kompleks kilku zachowanych historycznych budowli, obejmujący dwie stodoły i zagrodę. Uroku obiektom dodaje z pewnością lokalizacja na tle pasma górskiego Teton Range. Do innych miejsc, które wzbogacają dziedzictwo kulturowe regionu można zaliczyć również Cunningham Cabin, budowlę znajdującą się w krajowym rejestrze miejsc historycznych. Omówione w tym akapicie obiekty mieszczą się na terenie Jackson Hole. Co ciekawe, dolina ta jest także miejscem wypasu bizonów, a także domem dla jeleni.

John Moulton Barn within Mormon Row Historic District in Grand Teton National Park, Wyoming - The most photographed barn in America
John Moulton Barn within Mormon Row Historic District in Grand Teton National Park, Wyoming – The most photographed barn in America, licencja: shutterstock/By Atmosphere1

Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji na temat Parku Narodowego Grand Teton, odwiedź sekcję dedykowaną parkowi na tradycyjnie już w tym artykule polecanej stronie National Park Service, klikając w tym miejscu.

Ile kosztuje bilet wstępu do Parku Narodowego Grand Teton

Szczegółowe informacje dotyczące cen biletów do Parku Narodowego Grand Teton znajdziesz tutaj.

Bilety online do Parku Narodowego Grand Teton, gdzie kupić?

National Park Service:

https://www.nps.gov/grte/planyourvisit/fees.htm#choosing-an-entrance-pass

Ile czasu trwa zwiedzanie Parku Narodowego Grand Teton

Na zwiedzanie samego Parku Narodowego Grand Teton należy przeznaczyć w naszej opinii od dwóch do trzech dni. Swój pobyt w okolicy warto jednak przedłużyć o zwiedzanie zlokalizowanego w bliskiej okolicy parku Yellowstone.

Najlepsze opcje noclegowe niedaleko parku

Elk Country Inn

Adres: 80 West Pearl Street, Jackson, WY 83001 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • odkryty, bezpłatny basen, otwarty przez cały rok i dostępny dla osób w każdym wieku
 • centrum wellness z salą fitness i jacuzzi
 • bezpłatne i ogólnodostępne Wi-Fi
 • na terenie kompleksu hotelowego znajduje się punkt sprzedaży karnetów narciarskich

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Grand Teton: około osiem i pół kilometra od południowego wejścia do parku

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

The Virginian Lodge

Adres: 750 West Broadway, Jackson, WY 83001 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • bezpłatny, prywatny parking
 • odkryty basen z brodzikiem otwarty przez cały rok
 • obecność punktu sprzedaży karnetów narciarskich, wypożyczalni sprzętu narciarskiego, a także przechowywalni nart na miejscu
 • akceptowanie zwierząt domowych na terenie ośrodka (z ich obecność mogą się jednak wiązać dodatkowe opłaty)

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Grand Teton: około dziewięć i pół kilometra od południowego wejścia do parku

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Kings Inn Cody

Adres: 524 Yellowstone Avenue, Cody, WY 82414 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • obecność sali fitness
 • kryty basen
 • bezpłatny parking publiczny
 • darmowy i ogólnodostępny Internet

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Antler Inn

Adres: 43 West Pearl Avenue, Jackson, WY 83001 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • centrum wellness z salą fitness oraz wanną z hydromasażem
 • bezpłatne i ogólnodostępne Wi-Fi
 • bezpłatny parking publiczny dostępny na miejscu
 • w okresie zimowym hotel zapewnia darmowy transfer do ośrodka narciarskiego Jackson Hole

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Grand Teton: około osiem kilometrów od południowego wejścia do parku

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

The Cody

Adres: 232 West Yellowstone Avenue, Cody, WY 82414 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • centrum wellness z sauną, salą fitness i jacuzzi
 • kryty basen, otwarty przez cały rok i dostępny dla osób w każdym wieku
 • zwierzęta domowe są akceptowane po uzgodnieniu z obiektem (mogą obowiązywać jednak dodatkowe opłaty)
 • dostęp do miejsca na piknik i rozpalenie ogniska (hotel zapewnia także meble ogrodowe)

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Park Narodowy Bryce Canyon

Picturesque,Colorful,Pink,Rocks,Of,The,Bryce,Canyon,National,Park
Picturesque,Colorful,Pink,Rocks,Of,The,Bryce,Canyon,National,Park

Gdzie znajduje się Park Narodowy Bryce Canyon

Park Narodowy Bryce Canyon położony jest w południowo-zachodniej części stanu Utah.

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć park na mapie)

Jak dojechać do Parku Narodowego Bryce Canyon

Do Parku Narodowego Bryce Canyon można dotrzeć przede wszystkim drogą Utah State Route 63, która jest główną arterią prowadzącą przez park. Aby dostać się do niej, należy pojechać najpierw Utah State Route 12. Droga do parku jest dostępna przez cały rok, choć w okresie zimowym może być nieprzejezdna z powodu intensywnych burz.

Podróżujący samolotem mają kilka opcji. Najbliżej parku, bo zaledwie sześć kilometrów od niego, znajduje się lotnisko Bryce Canyon Airport, które obsługuje głównie czarterowe loty. W odległości około stu pięćdziesięciu kilometrów znajduje się lotnisko w miejscowości Cedar City, a nieco dalej, około 200 kilometrów w St. George. Zapewniają one turystom regionalne loty komercyjne, co czyni je wygodnymi punktami przesiadkowymi dla podróżnych zmierzających do Bryce Canyon.

Bryce,Canyon,Airport
Bryce,Canyon,Airport

Najbliższe, duże i międzynarodowe lotniska znajdują się w Las Vegas oraz w Salt Lake City. Z miast tych można dojechać do Bryce Canyon, korzystając z autostrady międzystanowej oznaczonej numerem 15, która łączy też zarówno St. George, jak i Cedar City.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Parku Narodowym Bryce Canyon

Na początku omawiania walorów Parku Narodowego Bryce Canyon warto wspomnieć, iż mimo swojej nazwy, nie jest on prawdziwym kanionem z uwagi na brak cieku wodnego, którego obecność jest kluczowym elementem definicji kanionu. Mimo tego niejasnego statusu Bryce Canyon jest miejscem przyciągającym wielu turystów z całego świata ze względu na swoje unikalne formacje geologiczne i spektakularne krajobrazy, stanowiące idealne tło do na przykład pieszych wędrówek czy robienia wyjątkowych zdjęć.

Bryce Amphitheater

Amphitheater,From,Inspiration,Point,At,Sunrise,,Bryce,Canyon,National,Park,
Amphitheater,From,Inspiration,Point,At,Sunrise,,Bryce,Canyon,National,Park,

Najbardziej charakterystycznym elementem parku jest bez wątpienia niecka przypominająca swoim kształtem amfiteatr, która powstała w wyniku erozji termicznej i chemicznej. Dostępnych jest kilkanaście punktów widokowych na tę atrakcję geologiczną, więc zobaczenie tzw. Bryce Amphitheater podczas wizyty w parku nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Hoodoos

Jeśli będziesz na terenie Parku Narodowego Bryce Canyon na pewno zwrócisz uwagę także na tzw. hoodoos, osobliwe, silnie wydłużone formacje geologiczne. Są one z wapienia i osiągają wysokość od 1,5 do 45 metrów. Do najpopularniejszych tego typu naturalnych rzeźb można zaliczyć Thor’s Hammer, The Hunter i Queen Victoria.

Łuki skalne w Parku Narodowym Bryce Canyon

Bryce,Canyon,National,Park,In,Utah,,Usa
Bryce,Canyon,National,Park,In,Utah,,Usa

Na terenie parku znajduje się również wiele naturalnych łuków skalnych, których średnice wahają się od jednego do dziewiętnastu metrów. Jednym z największych i najłatwiej dostępnych łuków jest Natural Bridge, który można podziwiać z jednego z punktów widokowych przy głównej drodze przebiegającej przez park.

Slot Canyons

Bryce Canyon obfituje także w wąskie i głębokie szczeliny skalne, znane jako slot canyons. Formacje te mają zazwyczaj od stu do trzystu metrów długości, od trzydziestu do sześćdziesięciu metrów głębokości i do pięciu metrów szerokości. Jednym z najbardziej znanych wąwozów tego typu jest Wall Street, przez który przebiega popularny szlak Navajo Loop Trail.

Pozostałe informacje związane z parkiem

Horse,Trail,With,Frequent,Tourist,Horse,Rides,At,Sunrise,Point,
Horse,Trail,With,Frequent,Tourist,Horse,Rides,At,Sunrise,Point,

Co się tyczy samych aktywności, oprócz pieszych wędrówek, dużą popularnością cieszą się także przejażdżki konne. Odbywają się one w towarzystwie profesjonalnego przewodnika i są dostępne wiosną, latem i jesienią. Jeśli chcesz zaplanować taką wycieczkę, odwiedź koniecznie stronę zalinkowaną w tym miejscu. Więcej informacji związanych z omawianą atrakcją znajdziesz również tutaj.

Pozostałe praktyczne informacje dotyczące zwiedzania Parku Narodowego Bryce Canyon, związane z odbywającymi się tam wydarzeniami, opcjami kempingowymi, dziką florą i fauną czy programami rangersów, znajdziesz w tym miejscu.

Ile kosztuje bilet wstępu do Parku Narodowego Bryce Canyon

Szczegółowe informacje dotyczące cen biletów do Parku Narodowego Bryce Canyon znajdziesz tutaj.

Bilety online do Parku Narodowego Bryce Canyon, gdzie kupić?

Informacje o opłatach i przepustkach na stronie National Park Service:

https://www.nps.gov/brca/planyourvisit/fees.htm

Tiqets.com:

https://www.tiqets.com/pl/las-vegas-atrakcje-c82073/from-las-vegas-bryce-canyon-zion-national-parks-day-tour-with-lunch-bilety-p1046773/

Ile czasu trwa zwiedzanie Parku Narodowego Bryce Canyon

Na zwiedzanie Parku Narodowego Bryce Canyon najlepiej zarezerwować sobie od jednego do dwóch dni. Ta druga opcja może być szczególnie atrakcyjna zwłaszcza dla miłośników fotografii, którzy odwiedzając omawiany park będą mogli uchwycić tutejszy zachód i wschód słońca. Dużo zależy tutaj zatem od indywidualnych preferencji i możliwości, chociaż ze względu na swój stosunkowo niewielki rozmiar, park ten można zwiedzić szczegółowo w dość krótkim czasie.

Najlepsze opcje noclegowe niedaleko parku

The Riverside Ranch Motel and RV Park Southern Utah

Adres: 594 North US Highway 89, Hatch, UT 84735 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • zwierzęta domowe są akceptowane po uzgodnieniu z obiektem (mogą jednak obowiązywać w związku z ich obecnością pewne dodatkowe opłaty)
 • bezpłatne i ogólnodostępne Wi-Fi
 • w okolicy hotelowej goście mają dostęp do miejsca na ognisko, piknik i tarasu słonecznego, a także sprzętu do grillowania i mebli ogrodowych
 • pokoje w obiekcie The Riverside Ranch Motel and RV Park Southern Utah wyróżniają się niepowtarzalnym wystrojem w tematyce nawiązującej do westernów

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Bryce Canyon: trzydzieści siedem kilometrów

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Abbey Inn Cedar City

Adres: 940 West 200 North, Cedar City, UT 84720 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • dostępność centrum wellness z salą fitness i wanną z hydromasażem
 • bezpłatny, kryty basen, otwarty przez cały rok
 • na miejscu bezpłatny parking publiczny
 • wszystkie pokoje w hotelu Abbey Inn Cedar City wyposażone są w telewizor z płaskim ekranem, kuchenkę mikrofalową, lodówkę i ekspres do kawy

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Bryce Canyon: sto dwadzieścia pięć kilometrów

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Bryce Pioneer Village

Adres: 80 South Main Street, Tropic, UT 84776 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • odkryty, bezpłatny basen dla osób w każdym wieku (otwarty sezonowo)
 • bezpłatne i ogólnodostępne Wi-Fi
 • na terenie obiektu Bryce Pioneer Village znajduje się restauracja Showdowns, w której goście mogą skosztować dań kuchni amerykańskiej. W lokalu odbywają się ponadto liczne koncerty i przedstawienia teatralne
 • obecność obszernych pokoi dla rodzin z dziećmi

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Bryce Canyon: szesnaście kilometrów

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Best Western PLUS Bryce Canyon Grand Hotel

Adres: 30 North 100 East, Bryce Canyon, UT 84764 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • odkryty, bezpłatny basen
 • sala fitness i jacuzzi
 • bezpłatny i ogólnodostępny Internet
 • bezpłatny transfer lotniskowy

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Bryce Canyon: niecałe trzy kilometry

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

La Quinta by Wyndham Cedar City

Adres: 1377 South Main Street, Cedar City, UT 84720 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • kryty, bezpłatny basen, otwarty przez cały rok dla osób w każdym wieku
 • centrum wellness z salą fitness, jacuzzi, łaźnią publiczną i innymi usługami spa
 • zwierzęta domowe na terenie hotelu są akceptowane (z ich obecnością mogą się wiązać jednak dodatkowe opłaty)

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Bryce Canyon: około sto trzydzieści kilometrów

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Park Narodowy Sekwoi

Gdzie znajduje się Park Narodowy Sekwoi

Park znajduje się w południowej części pasma górskiego Sierra Nevada na wschód od miejscowości Visalia w Kalifornii.

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć park na mapie)

Jak dojechać do Parku Narodowego Sekwoi

Istnieje kilka opcji transportowych, zapewniających dostęp do Parku Narodowego Sekwoi. Jeśli jesteśmy zainteresowani podróżą lotniczą, warto wiedzieć, że najbliższym lotniskiem jest tutaj Fresno Yosemite International Airport, o którym już wspominaliśmy w kontekście Parku Narodowego Yosemite. Oddalone jest ono sześćdziesiąt pięć kilometrów od Parku Narodowego Sekwoi. Aby dotrzeć tam ze wspomnianego lotniska, powinniśmy kierować się na wschód drogą oznaczoną numerem 180.

Jeśli szukasz międzynarodowych połączeń lotniczych, najbliższe lotnisko znajdziesz w Los Angeles, w odległości ponad trzystu kilometrów od parku. Zarówno lotnisko w Fresno, jak i to w Los Angeles oferują możliwość wynajęcia samochodu, co może być wygodnym sposobem na dotarcie do parku, zwłaszcza dla tych, którzy cenią sobie niezależność podczas podróży.

Dla osób korzystających z transportu publicznego, dobrym punktem wyjściowym będzie miejscowość Visalia, oddalona o nieco ponad pięćdziesiąt kilometrów od parku. Z Visalii kursuje autobus wahadłowy, który zabiera turystów bezpośrednio do Parku Narodowego Sekwoi. Aby dostać się do Visalii, można skorzystać z usług Greyhound Lines, których autobusy zatrzymują się również w mieście Fresno.

Wooden,Sign,With,Distance,To,The,Shuttle,Bus,Arrival,Area
Wooden,Sign,With,Distance,To,The,Shuttle,Bus,Arrival,Area

Miasto Fresno jest także dobrze skomunikowane z resztą Kalifornii dzięki linii kolejowej Amtrak San Joaquins, która kursuje pomiędzy Sacramento a Bakersfield.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Parku Narodowym Sekwoi

Park Narodowy Sekwoi to miejsce pełne zapierających dech w piersiach atrakcji, które zachwycają zarówno miłośników przyrody, jak i pasjonatów przygód. Niezwykłe sekwoje, od których park wziął swoją nazwę, są bez wątpienia jego głównym skarbem.

Jednym z najważniejszych punktów na mapie parku jest General Grant Grove, gaj gigantycznych sekwoi, założony w 1890 roku. Najsłynniejszym drzewem w tym gaju jest General Grant, osiągające wysokość osiemdziesięciu jeden metrów i będące trzecim co do wielkości drzewem na świecie. To imponujące drzewo, mające ponad 1500 lat, znane jest również jako narodowa choinka Stanów Zjednoczonych.

The,General,Grant,Tree,Loop,In,The,Sequoia,Kings,Canyon
The,General,Grant,Tree,Loop,In,The,Sequoia,Kings,Canyon

Kolejnym wyjątkowym miejscem jest Giant Forest, będący najlepiej dostępnym gajem gigantycznych sekwoi, obejmującym ponad sześćdziesiąt cztery kilometry szlaków turystycznych. W gaju tym rośnie pięć z dziesięciu największych drzew na ziemi. Najbardziej imponującym z nich jest General Sherman, mierzący osiemdziesiąt cztery metry wysokości.

Walking,Amongst,Giants
Walking,Amongst,Giants

Park Narodowy Sekwoi oferuje również inne fascynujące atrakcje. Crescent Meadow, otoczona sekwojami jest malowniczą łąką idealną na spokojne spacery. Dla miłośników podziemnych przygód, Crystal Cave oferuje zaś fascynujący świat pełen stalaktytów i stalagmitów.

Crescent,Meadow,In,Sequoia,National,Park,,California
Crescent,Meadow,In,Sequoia,National,Park,,California

Szukasz praktycznych informacji związanych ze zwiedzaniem Parku Narodowego Sekwoi? Kliknij w tym miejscu.

Ile kosztuje bilet wstępu do Parku Narodowego Sekwoi

Szczegółowe informacje dotyczące cen biletów do Parku Narodowego Sekwoi znajdziesz tutaj.

Bilety online do Parku Narodowego Sekwoi, gdzie kupić?

Informacje o opłatach i przepustkach na stronie National Park Service:

https://www.nps.gov/seki/planyourvisit/fees.htm

Ile czasu trwa zwiedzanie Parku Narodowego Sekwoi

Choć park skupia się na prezentowaniu dość zawężonej tematycznie listy atrakcji przyrodniczych, warto na pewno poświęcić kilka dni na dokładną eksplorację tego miejsca, niezależnie od tego w jakiej formie planujesz zorganizować sobie pobyt w okolicy. Zarówno jeśli będziesz na polu kempingowym na miejscu, schronisku czy w hotelu w okolicznej miejscowości, powinieneś zarezerwować sobie dużo czasu na poznawanie atrakcji w Parku Narodowym Sekwoi. Więcej praktycznych porad znajdziesz klikając w tym miejscu.

Najlepsze opcje noclegowe niedaleko parku

Quiet Mind Lodge, Spa & Retreat Sequoias

Adres: 100 Mountain Highway 99, Kernville, CA 93238 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • doskonałe warunki do uprawiania trekkingu i jazdy na rowerze w okolicy
 • centrum wellness z sauną i innymi udogodnieniami spa
 • bezpłatny parking prywatny na miejscu
 • niektóre opcje noclegowe na terenie obiektu są klimatyzowane i mają balkon lub patio, a także część wypoczynkową

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Sekwoi: około sto sześćdziesiąt pięć kilometrów

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Lazy J Ranch Motel

Adres: 39625 Sierra Dr, Three Rivers, 93271 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • bezpłatny, odkryty basen otwarty sezonowo
 • bezpłatny i ogólnodostępny Internet
 • akceptowanie zwierząt domowych przez hotel (z ich obecnością mogą być związane jednak dodatkowe opłaty)
 • dużą popularnością w okolicy cieszą się takie aktywności jak wspinaczka, pływanie łódką i jazda konna

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Sekwoi: trzynaście kilometrów

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Whispering Pines Lodge

Adres: 13745 Sierra Way, Kernville, CA 93238 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • odkryty, bezpłatny basen z brodzikiem otwarty przez cały rok
 • bezpłatny i ogólnodostępny Internet
 • dostępność miejsc na piknik, bądź grilla, a także mebli ogrodowych i sprzętu do grillowania
 • wyjątkowa architektura obiektu, idealnie pasująca do naturalnego charakteru okolicy

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Sekwoi: nieco ponad sto siedemdziesiąt kilometrów

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Dow Villa Motel

Adres: 310 South Main Street , Lone Pine, CA 93545 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • bezpłatny, odkryty basen otwarty sezonowo (dostępne także ręczniki kąpielowe, a także leżaki i krzesełka plażowe)
 • wanna z hydromasażem
 • bezpłatny parking prywatny dostępny na miejscu
 • wszystkie pokoje w obiekcie są klimatyzowane i wyposażone w podstawowe udogodnienia gastronomiczne (kuchenka mikrofalowa, mała lodówka i ekspres do kawy)

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Kernville Inn

Adres: 11042 Kernville Road, Kernville, CA 93238 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • każdy pokój w hotelu Kernville Inn posiada patio, telewizor i klimatyzację. W niektórych znajduje się ponadto również część wypoczynkowa
 • obiekt dysponuje tarasem słonecznym i miejscem na piknik, a także zapewnia swoim gościom dostęp do mebli ogrodowych i sprzętu do grillowania
 • odkryty, bezpłatny basen z brodzikiem otwarty sezonowo
 • na miejscu znajduje się punkt sprzedaży karnetów narciarskich, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, a nawet szkółka narciarska

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Sekwoi: około sto siedemdziesiąt kilometrów

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Podsumowanie

W tym miejscu kończy się nasza podróż po najbardziej niezwykłych parkach narodowych Stanów Zjednoczonych. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi będziesz wiedział jak zaplanować wizytę do tego typu miejsc, zapewniając sobie komfortowy transport, masę atrakcji i wyjątkowy nocleg. Jeśli jesteś pasjonatom podróży także do innych, często mniej popularnych, ale jednocześnie niezwykle ciekawych zakątków świata, sprawdź pozostałe, ostatnio opublikowane artykuły na blogu, klikając w tym miejscu.

Poprzedni

Vancouver w 3 dni – co musisz zwiedzić podczas kilkudniowej wycieczki?

Nara – Wycieczka do pierwszej stolicy Japonii

Następny

Dodaj komentarz