Wcale nie musisz bukować biletu na księżyc, aby poczuć się jak astronauta w typowo księżycowym otoczeniu! Dzisiaj zapraszamy Ciebie do odwiedzenia i poznania jednego z najbardziej spektakularnych krajobrazów pustynnych na Ziemi. Twoim celem będzie Jordania, a dokładniej Wadi Rum, zwane „doliną księżycową”. Wyprawa taka wymaga pewnych umiejętności logistycznych, odpowiedniego planowania, więc wychodzimy z pomocną dłonią. W poniższym artykule znajdziesz wszystko to, co niezbędne aby przeżyć niezapomnianą przygodę w azjatyckiej Jordanii.
- szykuj się razem z nami na eksplorację naturalnego piękna Wadi Rum, przygotuj na safari jeepami, noclegi wśród Beduinów, piesze wycieczki, wspinaczkę skałkową, loty balonem…
- dowiedz się z artykułu o możliwościach zabukowania miejsc noclegowych na miejscu – w surowym otoczeniu piasków pustyni Wadi Rum
- w tekście znajdziesz również wiele ciekawostek o samej Jordanii i kilku innych miejscach wartych odwiedzenia podczas wyprawy do „doliny księżycowej”. Zaczepisz o stolicę Amman, zobaczysz też jeden z cudów świata – Petre
Jordania jako cel wycieczki – podstawowe informacje
To będzie wprowadzająca część artykułu. Ma ona ułatwić Tobie samo spakowanie się i ogólne przygotowanie do jordańskiej eskapady. Przy okazji, dowiesz się czegoś ciekawego o samym kraju. Przyda się to podczas samego zwiedzania!
Jordania – gdzie leży i jak tam dotrzeć z Europy?
Haszymidzkie Królestwo Jordanii leży w azjatyckim regionie geograficznym Bliskiego Wschodu, krainy szczycącej się tysiącami lat rozwoju cywilizacji. Kraj otacza kilku sąsiadów: Syria, Palestyna, Izrael, Irak oraz Arabia Saudyjska. Poprzez Zatokę Akaba państwo ma wąski raczej dostęp do akwenu Morza Czerwonego. W większości dominują tereny równinne. Cała powierzchni kraju to 88.794 kilometry kwadratowe, zamieszkiwana przez nieco ponad 7 milionów osób.
Zacznijmy od tego, że trzeba wylądować w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Królowej Alii (QAIA). Jest on głównym lotniskiem w Jordanii i obsługuje większość światowych linii lotniczych. Port jest również dogodnie położony, zaledwie 50 minut drogi od zabytkowego centrum miasta Amman. Tam się zaczyna Twoja przygoda! Lot pewnie potrwa około 10 godzin (wliczając przesiadki i czekanie na lotniskach). Dobrą wiadomością dla polskich turystów jest przywrócenie przez tanie linie lotnicze Ryanair bezpośrednich lotów do Ammanu z Krakowa i Poznania. W niecałe 4 godziny będziesz na miejscu!
Jak się spakować na wycieczkę do Jordanii?
Niezależnie od czasu, kiedy się wybierzesz do Jordanii, przyda się lekko oddychająca odzież. Zwłaszcza w środku lata upał może być niezwykle doskwierający, więc zaopatrz się w krem z filtrem i okulary przeciwsłoneczne. Koniecznością staje się jakieś nakrycie na głowę. Pamiętaj także, o strojach zasłaniających kolana i ramiona – zwłaszcza panie. Poza tym pomyśl o cieplejszym stroju na pustynię, bo noce bywają tam chłodne.
Warto rozważyć szczepienia przeciwko wściekliźnie. Poza tym w Jordanii występują jadowite węże i skorpiony. W razie ugryzienia konieczna będzie pomoc w szpitalu – pomyśl o ubezpieczeniu zdrowotnym. No i jeszcze sprawa dokumentów na wyjazd…
Uwaga – ważne informacje! Aby wjechać do Jordanii potrzebujesz ważnego paszportu oraz wizy turystycznej. O ten drugi dokument można aplikować pod tym adresem internetowym. Czasami lepiej (i taniej) zdecydować się jednak na specjalną Jordan Pass – ten dokument uprawnia do wjazdu bez wizy, a na dodatek stanowi bilet wstępu do licznych atrakcji! Szczegóły znajdziesz pod tym adresem internetowym.
Krótki rys historyczny kraju
Jordania weszła na arenę dziejową w epoce brązu, a od IV tysiąclecia p.n.e. powstawały tam ufortyfikowane miasta. te fortyfikacje nie były przypadkiem, bo kolejne wieki przynosiły najazdy wielu starożytnych imperiów. Jordanią władali Asyryjczycy, później Babilończycy (Nabuchodonozor Wielki), a w roku 539 p.n.e. kraj stał się częścią perskiego imperium Achemenidów pod przywództwem Cyrusa Wielkiego. Stan ten trwał do pojawienia się Aleksandra Wielkiego w roku 330 p.n.e.
Po w miarę spokojnych czasach panowania rzymskiego i bizantyjskiego, w roku 636 n.e. nastąpił podbój arabski regionu. Ostatecznie obszar pozostawał pod władaniem kalifatu Fatymidów do XI wieku – w toku wojen krzyżowych Jordania stała się częścią chrześcijańskiego królestwa. Niebawem jednak władzę przejęli tutaj egipscy mamelucy. W okresie 1517–1918 terenem rządzili natomiast tureccy Osmanowie. Arabowie zaczęli się buntować…
Rok 1921 przyniósł ze sobą krótki okres mandatu nadzorczego Wielkiej Brytanii, aż wreszcie w 1946 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała Jordan za niezależne królestwo suwerenne. Nie zmieniła tego trwająca blisko 50 lat wojna z Izraelem. Od 1999 roku Jordanią rządzi król Abd Allah II ibn Husajn, uznawany za bezpośredniego potomka (w 41 pokoleniu) proroka Mahometa.
Na co zwracać uwagę: islam, gotówka, komunikacja
Oficjalną religią jest islam, więc od razu wjeżdża kwestia ubioru i zachowania na ulicach. Panie niestety nie powinny się za bardzo odkrywać, a zasłonięte ramiona i kolana to podstawa. Jeśli przyjedziesz tutaj poza pełnia sezonu, a więc między styczniem i kwietniem, to pogoda będzie komfortowa – 20 stopni Celsjusza za dnia, nie spocisz się w długich rękawach. Poza tym, na ulicy nie przyjęło się by za bardzo ukazywać uczucia. od tego są na przykład hotele…
Gotówka to podstawa w Jordanii! Karta zapłacisz tutaj tylko w hotelach i niektórych restauracjach. Walutą jest dinar jordański (JD), dzielący się na 100 piastrów. 1 dinar to aktualnie 1,29 euro. Jordania jest generalnie krajem ubogim, wiec może z tego wynikają duże ceny dla turystów. Co ciekawe, jedzenie w takim Ammanie jest znacznie tańsze niż w nadmorskim Akaba.
A jak się poruszać po Jordanii? Vlogi i blogi często ostrzegają przed autobusami. Być może dlatego, że zanim taki pojazd ruszy, to musi się zebrać komplet (albo prawie komplet) pasażerów. Jednak jest to najtańszy środek lokomocji w tym kraju, a busy dojeżdżają bez problemu do najważniejszych miejsc turystycznych. Będziesz często namawiany na taksówki – te są wyjątkowo drogie, za kierownicą nie brakuje też naciągaczy. Jakąś alternatywa 2jest wynajęcie samochodu, ale autobusy faktycznie warto rozważyć!
Uwaga – przydatny link! Warto polecić dobrą firmę przewozową Jett Bus. Bilety na przejazdy zabukujesz online, a szczegóły znajdziesz pod tym adresem internetowym.
Co zakłada plan wycieczki?
Przygoda rozpocznie się w pełnym zabytków mieście Amman. Warto tam spędzić przynajmniej 2-3 dni. Nasz plan przewiduje następnie przeprowadzkę do miasteczka Wadi Musa, spenetrowanie Petry i wynajęcie tam miejsca noclegowego. Stąd już, po zwiedzeniu okolicznych atrakcji, łatwo dojechać do ostatecznego celu podróży – pustyni Wadi Rum. Wspomnimy jeszcze o wyprawie nad Morze Martwe, która może stać się alternatywną destynacją na zakończenie podróży po Jordanii…
Amman – początek przygody w Jordanii
Najłatwiejszym i najszybszym sposobem na dotarcie do centrum Ammanu z lotniska jest taksówka. Taka podróż potrwa około 40 minut, a cena za kurs nie powinna przekroczyć 15 JD (równowartość ok. 22 dolarów). Dostępne są również autobusy wahadłowe, które odjeżdżają z lotniska co pół godziny. Czas zameldować się wreszcie w zabukowanym wcześniej hotelu.
Miejsca noclegowe w Ammanie
Wybraliśmy specjalnie dla Ciebie 3 propozycje dobrych miejsc noclegowych w mieście Amman. Kierowaliśmy się przede wszystkim wysokimi ocenami użytkowników portalu internetowego Booking.com.
Four Seasons Hotel Amman – zabukuj tutaj!
adres: 5th Circle, Al-Kindi Street, 11195 Amman, Jordania
Jeżeli chcesz w luksusie spędzić tą noc czy dwie w stolicy Jordanii, to wybierz ten 5-gwiazdkowy obiekt położony na najwyższym wzgórzu w Ammanie z panoramicznym widokiem na miasto. Hotel oferuje kryte i odkryte baseny, siłownię, spa i kort do squasha. Posiłki możesz tutaj zjeść w jednej z restauracji. Najwyższy komfort zapełni zaś całodobowa usługa In-Room Dining. Na miejscu jest bezpłatny parking z obsługą.
City Rose Hotel Suites – zabukuj tutaj!
adres: Al Madinah Al Munawarah Street, 11942 Amman, Jordania
Średnia półka cenowa i nieco dalej od samego centrum stolicy. Blisko jest za to do wielkiego centrum handlowego Amman Mall. Przestronne, klimatyzowane apartamenty wyposażone są w płaski telewizor, część wypoczynkową, sejf oraz aneks kuchenny. Łazienka posiada prysznic. Zjesz smacznie w tutejszej restauracji, a samochód zostawisz na bezpłatnym parkingu.
Carob Hostel – zabukuj tutaj!
adres: Al Taleah Primary School, Salah Al Deen Al Ayoubi St 84, Abdali , 00962 Amman, Jordania
Ten hostel to spełniony mokry sen wszelkiej maści backpackersów. Za przysłowiowe grosze dostaniesz tutaj schludny pokój, dostęp do restauracji i baru. W wolnej chwili zagraj w ping ponga albo pogrilluj. Rano można liczyć na smaczne śniadanie, na miejscu jest też bezpłatny parking.
Zwiedzanie zabytków miasta
Amman („białe miasto” ze względu na kolor domów) to stolica z długoletnią historią, więc nic dziwnego, iż na jej terenie znajduje się mnóstwo ciekawych obiektów architektonicznych. Spacer ulicami miasta daje świetny wgląd w kulturę Bliskiego Wschodu, a w szczególności samej Jordanii. Majestatyczne ruiny dawnych cywilizacji majaczą tutaj nad resztą zabudowy – Amman zbudowany jest na płaskowyżu. Mieszka tutaj ponad 4 miliony ludzi. Większość z nich to imigranci i uchodźcy z kilku fal migracji w ciągu ostatnich dekad – to baza pod istny tygiel kultur i społeczeństw.
Amman starożytny
Zacznijmy od starych zabytków antyku. Tutejsza Cytadela jest punktem orientacyjnym Ammanu. Ze swoją Świątynią Herkulesa i pałacem Umajjadów pozwala zajrzeć w mnogość kulturowych wpływów w historii Jordanii. Od Rzymian po Bizancjum i kalifat arabski, Amman widział wielu różnych władców i ich upadek… Jest tam małe muzeum archeologiczne.
Zobacz też koniecznie zabytkowy rzymski teatr z II wieku na 6 tysięcy osób. W jego katakumbach znajdziesz dwa malutkie, ale bardzo ciekawe muzea: folkloru i etnografii. W tym drugim dowiesz się sporo o pierwotnych mieszkańcach Jordanii – Beduinach.
Amman nowoczesny
Bardziej swojskim zabytkiem Ammanu jest Meczet Husajna, zwany również błękitnym – a to z racji pięknej, niebieskiej kopuły wieńczącej budowlę. Świątynia została wybudowana nie tak dawno, bo w latach 80-tych XX wieku , na cześć króla Abd Allah ibn al-Husajna. Meczet można zwiedzać od od soboty do czwartku za 2 dinary, ale trzeba się stosownie ubrać i zdjąć obuwie przed wejściem do środka. Zwróć uwagę na konstrukcję kopuły tworzącą w środku ośmioramienną gwiazdę. Efekt „wow” gwarantowany!
Jeżeli lubisz zakupy to wpadnij koniecznie na Al Rainbow czyli „ulice tęczową”. Sporo tam ekskluzywnych sklepów, kawiarń i restauracji. Wszystko wygląda tutaj bardzo… europejsko, być może dlatego, że nieopodal jest „rondo paryskie”.
Co ciekawe, Jordańczycy naprawdę umieją w grafitti! Tak, nawet w tym islamskim mieście nie brakuje wysmakowanych artystycznie produkcji ulicznych malarzy. Pomysłowe rysunki odkrywasz w najmniej oczekiwanych miejscach!
Uwaga – wycieczka dla Ciebie! Amman możesz zwiedzić z profesjonalnym przewodnikiem. Odwiedzisz podczas jednego spaceru najważniejsze zabytki, dowiesz się też sporo o jordańskiej kulturze i historii. Szczegóły znajdziesz pod tym adresem internetowym.
Restauracje w Ammanie
Zjesz tutaj (co ciekawe) bardzo tanio, ale i smacznie, do tego zostaniesz poczęstowany najlepszą na świecie herbatą! A zatem, co i gdzie zjeść w stolicy Jordanii?
Restauracja „Shams El Balad” zyskała wśród turystów już status kultowy. Znajduje się ona w pobliżu Rainbow Street w tętniącej życiem dzielnicy niedaleko Cytadeli Ammanu. Ogromny wybór lokalnych dań można spożywać w pięknym ogrodzie na dachu. Pod tym adresem internetowym znajdziesz szczegółowe menu. Świetne miejsca na śniadanie, jeśli nie chcesz stołować się w hotelu. Zamów koniecznie hummus, zagryzając go chlebkiem pita i oliwkami. Na deser polecają się omlety z lokalnym serem. Odważni mogą spróbować też arabskiej „pizzy” z Za’Atar. Brzmi tajemniczo? Przekonaj się sam!
„Al Quds Falafel” to miejsce gdzie spałaszujesz najlepsze falafele w Amman. Co to takiego? Smażone kulki na bazie ciecierzycy bądź bobu. Mini kotleciki już dawno podbiły serca turystów przybywających na Bliski Wschód. To taki miejscowy fast food, ale bardzo pożywny i smaczny. Lokal znajduje się przy wspominanej już Rainbow Street 41.
A gdzie zjeść dobry obiad? „Najla’s Kitchen” to miejsce dla Ciebie! Restauracja znajduje się przy ulicy Muhammad Ali As-Saadi 16, a dokładne położenie znajdziesz na tej mapie miasta. To rodzinny interes, który przejmuje kolejne już pokolenie. Nic dziwnego, że można się tutaj poczuć jak w domu i zjeść domowe potrawy. Jedzenie jest świeżo przygotowane, a hitem okazują się… pieczone w piecu bakłażany. Zresztą, łap ich stronę na Facebooku.
Petra – zwiedzanie i atrakcje
Czas już zmienić miejsce pobytu. Następnym celem będzie Petra – jeden z naturalnych cudów świata, które zostały zaadoptowane przez ludzi do własnych celów. Ogromne kamienne miasto na środku pustyni, gdzie w skałach ludzie mieli swoje domy, magazyny i świątynie. Istnieje bezpośredni autobus odjeżdżający z terminalu Amman Abdali i przyjeżdżający do Petry. Autobusy odjeżdżają raz dziennie i kursują każdego dnia.
Najlepsze hotele w okolicy Petra
Miasteczko Dana jest naturalną bazą wypadową do Petry (50 kilometrów drogi), czas zatem zabukować jakiś dobry hotel. Możesz najpierw zwiedzić kamienne miasto, a dopiero potem wrócić taksówką na nocleg. Jeszcze lepiej zatrzymać się w Wadi Musa! Oto dwie propozycje prosto z portalu internetowego Booking.com.
Hobbit village – zabukuj tutaj!
adres: King’s highway, 66666 Dana, Jordania
Faktycznie, nazwa obiektu mówi sporo o tym ciekawym miejscu noclegowym. Domki jako żywo kojarzą się z prozą Tolkiena i na szczęście za ich mała skalą idzie mała cena. Do dyspozycji Gości jest w pełni wyposażona współdzielona łazienka z prysznicem. Do tego bezpłatny parking dla zmotoryzowanych – faktycznie wynajęcie auta w Dana jest dobrym pomysłem na dojazd do Petry…
Esperanza Petra – zabukuj tutaj!
adres: Crossroads Um Sehun (Bedouin village) (550 m – minutes) walking to Petra Gate Tourism Street، Petra, 00962 Wadi Musa, Jordania
Długi adres sporo wyjaśnia. Faktycznie do samej Petry jest tylko kilkaset metrów. Możesz liczyć na pokój z prywatną łazienką z prysznicem. I uwaga – jest tutaj wypożyczalnia samochodów! Do tego dobre jedzenie w lokalnej restauracji (przysmaki Jordanii) i bezpłatny parking. Kilka opcji zakwaterowania, czuć klimat beduińskiej wioski dookoła.
Petra – podstawowe informacje
To w zasadzie ruiny miasta, aktywnego między III wiekiem p.n.e. a I wiekiem n.e. Była to ówczesna stolica starożytnego ludu – Nabatejczyków, którzy władali tym rejonem. Bazą była skalna dolina w południowo-zachodniej Jordanii. Trzeba przyznać, że założyciele miasta dokonali cudów architektonicznych, drążąc komnaty i domy w skalnych ścianach! W latach świetności środkiem prowadziła główna ulica wykładana białymi kamieniami.
Dzisiaj Petra znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Znalazła także swoje miejsce w kulturze popularnej. to właśnie na jej terenie toczy się akcja jednej z detektywistycznych nowel Agathy Christie pod tytułem „Rendez-vous ze śmiercią”.
Zwiedzanie Petra
Na miejscu najlepiej być z samego rana – bramy do kamiennego miasta otwiera się o 6 rano. Bilet wejściowy kosztuje 50 JD (dinarów jordańskich) i za tą kasę możesz przebywać na terenie Petry cały dzień, a nawet załapać się na nocne przedstawienia.
Petra to ogromny kompleks. Ale jego najsłynniejszą częścią jest oczywiście tzw. „Skarbiec” (nazywany również „Al-Khazneh”). Znajduje się on ponad 2 kilometry od turystycznego centrum dla odwiedzających, więc czeka Ciebie długi spacer wśród wznoszących się pionowo po obu stronach skalnych ścian. Zauważysz, że w wielu z nich znajdują się liczne wnęki – tam jeszcze całkiem niedawno mieszkali ludzie! Poza Skarbcem, „Ad Deir” czyli „Klasztor” to prawdopodobnie najbardziej imponujący budynek w Petrze. Aby do niego dotrzeć trzeba jednak pokonać 900 kamiennych schodów w górę.
Niektórzy odwiedzający wsiadają na osiołka, aby przejść tą trasę. No właśnie, przygotuj się na nagabywanie pomocnych Beduinów, którzy wskażą za drobną opłatą drogę lub poprowadzą stromą ścieżką na punkt widokowy idealny do robienia instagramowych fotek. W górnych partiach kompleksu jest sporo beduińskich namiotów z ciepłą herbatą i pamiątkowymi szalikami – czytaj: sklepów.
Uwaga – wycieczka dla Ciebie! Do Petra możesz dotrzeć bezpośrednio z Ammanu dzięki całodniowej wycieczce. Atrakcję zabukujesz pod tym adresem internetowym.
Wadi Rum – witaj na pustyni!
Wreszcie czas na kluczowe miejsce podczas Twojej wycieczki po Jordanii. Pustynia Wadi Rum, to przez nią jest całe to zamieszanie z tym artykułem. Kosmiczne widoki, niesamowity klimat! Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat zwiedzania Wadi Rum.
Jak dojechać do Wadi Rum z Petry?
Jest kilka opcji dojazdowych na pustynię Wadi Rum:
- codziennie rano, między godziną 6:00 a 6:30 z Wadi Musa do Wadi Rum odjeżdża autobus dla turystów. Bilet na taki autobus kosztuje w 2024 roku 10 JD za jedną osobę.
- można zamówić autobus firmy przewozowej JETT – link pojawił się wyżej w tym artykule; pamiętaj jednak, że ta usługa kosztować Ciebie będzie już 15 JD
- jeżeli jesteś zmotoryzowany (na przykład wynająłeś auto), to z Petra powinieneś się kierować na południe w stronę Rashidiyah i zjazdu na drogę Wadi Rum. Tą drogą przejedziesz jeszcze 20 kilometrów i będziesz już przed Wadi Rum Visitor Centre
Opcje noclegowe na pustyni
Można oczywiście zorganizować sobie nocleg pod gwiazdami – pomocni w tym mogą być Beduini, którzy zamieszkują pobliską wioskę. Noclegi są także zapewniane przez organizatorów wycieczek. Jeżeli wolisz jednak spać w komfortowych warunkach przy pustyni to sprawdź te dwie propozycje z Booking.com.
Desert Magic Camp & Resort – zabukuj tutaj!
adres: Ad Disah Road ١, 77110 Wadi Rum, Jordania
To luksusowe apartamenty w stylu Studio, które bardzo kojarzą się z… beduińskimi namiotami. Można liczyć na pyszne śniadania każdego ranka, jest tutaj dobra restauracja. Możesz się również odświeżyć w łazience z prysznicem. Poczujesz życie na pustyni Wadi Rum, ale jeszcze otoczony komfortami, zanim ruszysz na jej faktyczny podbój. Tanio!
Wadi Rum UFO Luxotel – zabukuj tutaj!
adres: Wadi Rum Road, 71882 Wadi Rum, Jordania
Rzeczywiście, to miejsce noclegowe wygląda trochę jak baza obcych na środku pustyni. Ale zapewniono tutaj wyjątkowo wysoki standard – mowa o 5 gwiazdkach! Wiąże się z tym nieco wyższa cena, ale raz się żyje. W tych apartamentach kapsułowych świetnie się śpi! Na miejscu jest prywatna łazienka z bidetem oraz restauracja z lokalnymi przysmakami.
Gotowy plan zwiedzania Wadi Rum
Na początek trzeba uiścić opłatę za wstęp w centrum dla zwiedzających. Wynosi ona zaledwie 5 JD od osoby. Oczywiście jeżeli jesteś z wycieczką zorganizowaną, taka formalność będzie załatwiona z góry.
Czerwone wydmy i skały
Jest tutaj trochę jak na Marsie. Czerwone piaskowce, skały też w podobnym odcieniu. Nic dziwnego, że filmowcy właśnie tutaj nakręcili kilka scen ze słynnego filmu sci-fi „Marsjanin”. Warto dotrzeć do największego wzniesienia na pustyni. To Dżabal Umm ad Dami położony 1840 metrów n.p.m., a znajdujący się 30 kilometrów na południe od wioski beduińskiej Wadi Rum. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych można zobaczyć z tego szczytu Morze Czerwone i granicę z Arabią Saudyjską.
Przy okazji, rozglądaj się za starożytnymi malunkami naskalnymi, petroglifami i pozostałościami świątyń. To ogromna spuścizna kulturowa po ludach, które drzewiej przemierzały ten pustynny szlak. Co do tutejszych wydm, niektórzy próbuja nawet po nich zjeżdżać… deską snowboardową. Co kto lubi…
Dom Lawrence’a
To pozostałości budowli, w której podobno mieszkał około 1917 roku słynny brytyjski generał i archeolog Thomas Edward Lawrence. Przyczynił on się wymiernie do zjednoczenia plemion arabskich, które walczyły z Imperium Osmańskim. Sam dom został wzniesiony na szczycie istniejącej wcześniej budowli zbudowanej przez Nabatejczyków, ponad dwa tysiące lat temu. Konstrukcja była używana także jako stacja dla przejeżdżających przez pustynię karawan. Beduini nazywają to miejsce „Małym Pałacem”.
To jeden z najfajniejszych miejsc widokowych na pustyni Wadi Rum. Z daleka wygląda niepozornie – okolicę otaczają setki mniejszych i większych kopczyków z kamieni. Starczy jednak wdrapać się na półkę skalną, by podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę.
Kanion Khazali
Miejsce, które na zdjęciach trochę wygląda jak zatrzymany w kadrze obraz z amerykańskiego westernu. To w sumie wąska szczelina w skale, ale na tyle szeroka, by przepuszczać promienie słoneczne. Tworzy to wspaniały widok, a ściany skalne rozświetlają się pięknymi kolorami. Całość trasy w wąskim kanionie przebędziesz w około kwadrans.
Przy okazji, warto wspomnieć kanion Abu Khashaba. Znajdziesz tam wiosna sporo zieleni, krzewów i drzew. Podpytaj przewodników gdzie się znajduje to wyjątkowe miejsce.
Świątynia Nabataena
Świątynia Nabatejska w Wadi Rum została poświęcona bogini Allat i odkryta w 1930 roku. Inskrypcje thamudejskie odnoszą się bezpośrednio do budowy świątyń w I wieku n.e., ale widać też napisy w języku łacińskim – znak, iż Rzymianie starali się zaadoptować to miejsce.
Ruiny znajdują się zaledwie kilka kroków od wioski Wadi Rum. Świątynia Nabatejska ukazuje bogatą historię ludzkości, podkreślając dwutysięczną cywilizację, jeszcze lepiej znaną z wykutych w skale grobowców w Petrze.
Łuk skalny Burdah
Łuków skalnych jest na pustyni Wadi Rum kilka. Ten wyróżnia się wielkością i swoim kształtem. I owszem, można się na niego wdrapać. Przy odpowiednim świetle, wychodzą niezwykłe zdjęcia.
Kamień grzybowy
I wreszcie miejsce, którego nie wolno pominąć żadnym entuzjastom Instagrama. Zrobisz tutaj wspaniałe pamiątkowe zdjęcia. Na dodatek w pobliżu rozkładają się Beduini z różnymi suwenirami.
Skąd nazwa tej skały? Ponieważ faktycznie wygląda ona jak ogromny grzyb. Niezwykły psikus wizualny, który popełniła natura.
Opis dodatkowych atrakcji
Loty balonem? Jak najbardziej – w tym momencie dwie firmy organizują taka atrakcję, a jedną z nich można znaleźć pod tym adresem internetowym. Zabukujesz tam również miejsce w balonie na ogrzane powietrze. A jak to wygląda cenowo? Aktualnie przelot nad pustynią kosztuje około 170 JD dla dorosłych i 120 dla dzieci. Minimalny wiek to 8 lat. Wszystkie dzieci muszą być pod opieką dorosłego członka rodziny. Natomiast osoby ważące 110 kg lub więcej są obciążane dodatkową opłatą w wysokości 50% ceny biletu.
Można się też tutaj przejechać na wielbłądzie. Uwaga, może być problem z rezerwacją takiego garbatego wehikułu, no chyba że zerwiesz się na nogi przed świtem. Spokojnie, to nie są dzikie zwierzęta, ale jak najbardziej udomowione. Ceny oscylują w granicach 15-30 JD.
Większość turystów decyduje się poza tym na safari jeepem o zachodzie słońca (poważnie, trzeba to zobaczyć na pustyni Wadi Rum!). W użyciu są stare, zdezelowane auta, pamiętające jeszcze lata 60-te XX wieku, ale świetnie sobie radzą w pustynnych warunkach. Trochę trzęsie, no ale te widoki…
Swoistą atrakcją na Wadi Rum jest także jedzenie kartofli pieczonych z mięsem pod pustynnym piaskiem! Tradycyjna potrawa Beduinów zwie się Zarb i polega na zakopaniu składników spożywczych. Trzeba to zobaczyć na własne oczy. No i spróbować. Do popicia dostaniesz oczywiście nieśmiertelną herbatę z mięta, którą w Jordanii częstują na każdym kroku. Smacznego!
Uwaga – wycieczka dla Ciebie! Możesz powierzyć całokształt organizacji wycieczki po pustyni profesjonalistom. 8-godzinna wyprawa terenowym jeepem, a po drodze najciekawsze miejsca, jakie ma do zaoferowania Wadi Rum. Szczegóły znajdziesz pod tym adresem internetowym.
Wadi Rum jako plan filmowy…
Ten fragment artykułu przeznaczony jest głównie dla filmowych nerdów, ale nie tylko ich. „Lawrence z Arabii”, „Marsjanin” (nic dziwnego – rozejrzyj się!), czy „Gwiezdne wojny”… Co łączy te tytuły? Wszystkie były kręcone właśnie na pustyni Wadi Rum w Jordanii.
„Lawrence z Arabii” to amerykański dramat przygodowy z 1962 roku, w którym główną rolę odgrywał niesamowity Peter O’Toole. Film powstał na motywach autobiograficznej powieści samego zainteresowanego – generała T.E. Lawrence’a. Na uwagę zasługują fenomenalne kadry ukazujące właśnie pustynię Wadi Rum!
Nie można się dziwić, że w tych plenerach, charakteryzujących się iście marsjańskim anturażem, kręcono również słynny film sci-fi pod tytułem „Marsjanin”. Obraz z 2015 roku, w reżyserii Ridleya Scotta, powstawał w trudnych warunkach. Ekipa mieszkała w beduińskiej wiosce na pustyni. Może warto wrócić do tego filmu przed wizytą w Jordanii?
Fani „Gwiezdnych wojen” też rozpoznają pewne miejsca z Wadi Rum. Na pustyni kręcono kilka scen z epizodu IX…
Orzeźwienie na deser – kąpiel w Morzu Martwym
Jest tak zasolone, że nie musisz umieć pływać! Po prostu unosisz się na falach! Kąpiel w Morzu Martwym to ciekawa propozycja na zakończenie turnee po Jordanii, więc dlaczego nie? To tylko alternatywa, możesz równie dobrze z pustyni Wadi Rum wracać już do Ammanu i domu.
Północny kraniec Morza Martwego to jedyny obszar, gdzie można dostać się do wody przez plażę. Resztę wschodniego wybrzeża otaczają strome klify. Niektórzy miejscowi zbudowali co prawda ścieżki, aby dostać się do wody w innych miejscach, ale nie ma tam hoteli ani udogodnień dla turystów. Uważaj tylko, żeby woda nie dostała się do oczu…
A gdzie przenocować?
Crowne Plaza Jordan Dead Sea Resort & Spa, an IHG Hotel – zabukuj tutaj!
adres: P.O. Box 100, Dead Sea, 18186 Swemeh, Jordania
Wybraliśmy dla Ciebie miejsce idealne dla całej rodziny. Przepięknie położony hotel w miejscowości Swemeh na południu Jordanii. Obiekt połączony jest z wybrzeżem Morza Martwego długa promenadą. Na miejscu jest odkryty basen, siłownia i restauracja. Można się też zregenerować w nowoczesnym centrum odnowy biologicznej i spa. Turyści chwala tutejsze śniadania. Uwaga – możliwy jest transfer lotniskowy.
Podsumowanie wycieczki
Jordania ma wiele do zaoferowania turystom. To kraj przyjazny i bezpieczny. Na każdym kroku będziesz częstowany herbatą z mięta, uważaj tylko na nachalnych momentami sprzedawców różnych atrakcji i transportu. Powyższy plan jest obliczony na przynajmniej tydzień zwiedzania. Wystarczający czas, aby zobaczyć najważniejsze miejsca w tym kraju.
Jordania i Wadi Rum – sesja Q & A
Z czego słynie Jordania?
Przede wszystkim z pustyni Wadi Rum i kamiennego miasta Petra. Warto odwiedzić również stolicę Jordanii – miasto Amman oraz wykąpać się w Morzu Martwym.
W jakim języku mówi się w Jordanii?
oficjalnym językiem Jordanii jest język arabski. Wiele osób mówi jednak również po angielsku.
Czy Jordania jest bezpieczna dla kobiet?
Oczywiście, że tak. Ludzie są tutaj wyjątkowo przyjaźnie nastawieni do turystów. Trzeba tylko uważać na pewne zasady wynikające z religii islamu, a dotyczące ubioru.
Czy w Jordanii jest drogo?
Wielu podróżników uważa, że faktycznie jest to kraj drogi. Warto jednak zwrócić uwagę, że w takim Ammanie można zjeść bardzo tanio i smacznie. Najdroższe są główne atrakcje kraju, takie jak choćby Petra.
Czego nie wolno robić w Jordanii?
Nie wolno jeść, pić i palić w miejscach publicznych. od tego są kawiarnie i restauracje. Wyjątki robi się w miejscach typowo turystycznych.
Kiedy najlepiej jechać do Jordanii?
Jeżeli lubisz upały (takie pod 40 stopni Celsjusza) to pojedź tam latem. Mniej turystów i bardziej dogodne warunki pogodowe spotkasz jednak między lutym a kwietniem. Zwłaszcza, jeśli wybierasz się na pustynię Wadi Rum.
Dlaczego Wadi Rum jest tak wyjątkowym miejscem?
To obszar bardzo naznaczony historycznie, wspominany na przykład w Biblii. Sama pustynia została wpisana poza tym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Jak się ubrać na Wadi Rum?
Podstawą będą oddychające stroje. Pamiętaj jednak, aby na noc zabrać ze sobą jakiś cieplejszy sweter. Temperatura na pustyni potrafi wówczas mocno spadać w dół.
Czy „Gwiezdne wojny” kręcono na Wadi Rum?
Owszem. Sporo scen nakręcono w pustynnych krajobrazach. Dotyczy to filmów „The Rise of Skywalker” oraz „Rogue One”.