Wycieczka do Abu Zabi – futurystyczne drapacze chmur i świat ferrari

Abu Zabi, stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich, to drugie po Dubaju największe miasto tego wyjątkowego kraju. Choć często bywa w cieniu swojego bardziej znanego sąsiada, dziś sprawdzimy, czy zasługuje także na drugie miejsce w kontekście atrakcyjności turystycznej.

Na początek przedstawimy Ci kilka ciekawostek o Abu Zabi, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia. Następnie przybliżymy warunki pogodowe panujące w ZEA w różnych porach roku, dzięki czemu odpowiednio zaplanujesz swoją podróż. Odpowiemy również na pytanie jak dostać się do Abu Zabi, abyś mógł znaleźć lot najlepiej odpowiadający Twoim potrzebom.

Ale to dopiero początek. Trzonem przewodnika są trzy, naszym zdaniem, najciekawsze atrakcje Abu Zabi: imponujący Wielki Meczet Szejka Zajida, Luwr Abu Zabi oraz Yas Waterworld Abu Dhabi. Dzięki takiej różnorodności zapoznasz się zarówno z lokalną architekturą oraz religią, jak i międzynarodowymi dziełami sztuki, a także nieco schłodzisz się aktywnie spędzając wolny czas w parku wodnym.

Na zakończenie przygotowaliśmy listę najlepszych opcji noclegowych, które uwzględniają między innymi ceny, lokalizacje oraz opinie gości.

Gotowy na podróż? Jeśli tak, to zaczynamy!

Spis treści

Czy wiesz, że…

  • aby korzystać z komunikacji miejskiej w Abu Zabi, potrzebna jest karta Hafilat, którą można doładować odpowiednią kwotą
  • jeszcze w XX wieku Abu Zabi było niewielką wioską rybacką. Dopiero w drugiej połowie tego stulecia, wraz z odkryciami i wydobyciem ropy naftowej, miejscowość zaczęła przekształcać się w nowoczesną metropolię oraz jedno z najbogatszych miast na świecie
  • w języku arabskim „abu” oznacza „ojciec”. W nazwach miejscowości, takich jak Abu Zabi, „abu” jest częścią tradycyjnego arabskiego sposobu nadawania nazw, który często odnosi się do cech charakterystycznych dla danego miejsca. ”Zabi” zaś bowiem to ”gazela”, popularna na obszarze Półwyspu Arabskiego
  • znajdujące się w Luwrze Abu Zabi zabytki to nie lada dzieła sztuki! Można tu podziwiać prace takich mistrzów jak Leonardo da Vinci, Vincent van Gogh czy Claude Monet

Abu Zabi – ciekawostki

Budynek cztery razy bardziej krzywy od wieży w Pizie

Tak, w Abu Zabi znajduje się wieżowiec Capital Gate, którego ta niezwykła cecha została doceniona wpisem do Księgi Rekordów Guinnessa w 2010 roku. Wrażenie robi także sama jego wysokość mierząca 160 metrów, w których skupia się 35 pięter.

Co łączy Abu Zabi z Paryżem?

Pokaż łódź w Louvre Abu Dubai
Pokaż łódź w Louvre Abu Dubai, licencja: shutterstock/By hiddengemstudio

Jest to Luwr! Na wyspie Saadiyat w Abu Zabi znajduje się Luwr Abu Zabi, pierwsze muzeum tej słynnej francuskiej instytucji poza granicami Francji. Podobnie jak Capital Gate muzeum w Abu Zabi również jest prawdziwym dziełem sztuki, zachwycającym już od zewnątrz, jednak więcej o nim powiemy później, w dedykowanej mu części artykułu.

Masdar

Kolejnym miejscem typu must-see w Abu Zabi jest Masdar, czyli jeden z najbardziej zaawansowanych projektów zrównoważonego rozwoju na świecie. Chodzi tutaj o pierwszy, w pełni ekologiczny obszar zaprojektowany z myślą o minimalizacji emisji dwutlenku węgla i zużycia energii, przy wykorzystaniu najnowszych technologii w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.

Historia od wioski rybackiej do znanej na całym świecie metropolii

Jeszcze w XX wieku Abu Zabi było niewielką wioską rybacką. Dopiero w drugiej połowie tego stulecia, wraz z odkryciami i wydobyciem ropy naftowej miejscowość zaczęła przekształcać się w nowoczesną metropolię oraz jedno z najbogatszych miast na świecie.

Mangrove Marine National Park

Rezerwat przyrody z lasem namorzynowym na pustyni? W Abu Zabi wszystko jest możliwe 🙂 Zieloną oazę na terenie miasta zamieszkuje wiele gatunków ptaków, ryb i innych zwierząt. Miejsce to odgrywa również odgrywa kluczową rolę w ochronie wybrzeża przed erozją, a także oferuje wspaniałe kanały do spływów kajakowych i innych atrakcji na wodzie.

Diugonie. Mówi Wam to coś?

Przypominające wyglądem nieco stwory z fabuły książki, bądź filmu s-f diugonie to w rzeczywistości morskie ssaki, błędnie utożsamiane niekiedy z wymarłymi już syrenami morskimi. Znane ze swojego łagodnego usposobienia i roślinożernego trybu życia, zamieszkują ciepłe, przybrzeżne wody tropikalne i subtropikalne, preferując płytkie laguny, zatoki oraz obszary z bujnymi łąkami trawy morskiej, stanowiącej ich główne pożywienie.

Nic więc dziwnego, iż zamieszkują one między innymi wody Zatoki Perskiej, w tym Abu Zabi. Znajdziemy w nich jedną z największych populacji tych właśnie zwierząt na świecie. Choć ich obecność świadczy o zdrowiu ekosystemu morskiego regionu, populacje diugoni sukcesywnie się zmniejszają z powodu działalności człowieka. Mowa tutaj przede wszystkim o urbanizacji wybrzeża, z którą wiąże się zanieczyszczenie wód. W związku z tym, diugonie są na szczęście objęte ochroną.

Nocne wyścigi na Yas Marina Circuit

fireworks on yas marina circuit in abu dhabi
fireworks on yas marina circuit in abu dhabi , licencja: shutterstock/By malangusha

Kolejna atrakcja na naszej liście zainteresuje szczególnie fanów szybkich maszyn. Yas Marina Circuit, bo o nim mowa, to nowoczesny tor wyścigowy o długości 5,554 km, położony na sztucznej wyspie Yas. Otwarty w 2009 roku, gości prestiżowe wyścigi, w tym Grand Prix Formuły 1.

To, co go wyróżnia to przede wszystkim unikalny układ, łączący techniczne sekcje z szybkimi zakrętami. Choć takie rozwiązanie architektoniczne może stanowić wyzwanie zarówno dla kierowców, jak i inżynierów, Yas Marina Circuit stanowi na pewno nie lada atrakcję dla publiczności.

Kolejnym wyróżnikiem Yas Marina Circuit są nocne wyścigi, w oprawie zaawansowanego systemu oświetlenia. Początki tego typu wydarzeń sięgają roku 2009 roku. Zwycięzcą pierwszego Abu Dhabi Grand Prix został Sebastian Vettel z zespołu Red Bull Racing.

Z czego słynie kuchnia emiracka?

Arabic Cuisine;
Arabic Cuisine; , licencja: shutterstock/By Dina Saeed

Scena gastronomiczna ZEA, w tym także Abu Zabi, odzwierciedla bogatą historię i tradycję regionu, łącząc wpływy beduińskie, perskie, indyjskie i afrykańskie. Podstawą wielu dań jest ryż, mięso (w tym głównie jagnięcina, koźlina i drób) oraz ryby, które od wieków są kluczowymi składnikami diety w regionie Zatoki Perskiej. Do tego dochodzą przyprawy takie jak cynamon, szafran, kardamon i kurkuma, nadające potrawom charakteru w aromacie i smaku. Ale co właściwie konkretnie warto spróbować odwiedzając Abu Zabi?

  • Machboos: aromatyczne danie z ryżu z dodatkiem mięsa lub ryb, przyprawione mieszanką przypraw i często wzbogacone o suszone limonki
  • Harees: potrawa przygotowywana z pszenicy i mięsa, gotowana na wolnym ogniu przez wiele godzin, aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Wygląd może nie zachwyca, ale smak rekompensuje wizualny aspekt dania z nadwyżką
  • Balaleet: słodko-pikantne danie, przyrządzane z cienkiego makaronu vermicelli, przyprawione szafranem i kardamonem, podawane z omletem na wierzchu. Potrawę uzupełnia się czasami także podsmażoną cebulką lub ziemniakami

A co z deserami możesz słusznie zapytać. Nie martw się, również w tej kwestii mamy z czego wybierać. Słodkie dania często bazują na daktylach, miodzie i orzechach, więc naturalnych składnikach, oferujących także prozdrowotne witaminy. Jeśli chodzi o napoje, popularna jest kawa z dodatkiem kardamonu oraz herbata z miętą. Współczesna kuchnia emiracka czerpie również z wpływów międzynarodowych.

Sir Bani Jas, czyli safari w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Two Arabian Oryxes at Sir Bani Yas Island
Two Arabian Oryxes at Sir Bani Yas Island, licencja: shutterstock/By Olga Grinblat

Sir Bani Jas to naturalna wyspa położona około 170 kilometrów na południowy zachód od Abu Zabi. Początki zagospodarowania tego miejsca sięgają roku 1977, w którym to szejk Zajid ibn Sultan Al Nahajjan (pierwszy w historii prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich) założył na wyspie rezerwat przyrody Arabian Wildlife Park, mający na celu ochronę zagrożonych gatunków, takich jak oryks arabski.

Obecnie park zajmuje ponad połowę powierzchni wyspy i jest domem dla tysięcy zwierząt, w tym żyraf, strusi, gepardów i wielu innych. Odwiedzający mogą w tym miejscu uczestniczyć w między innymi wspomnianym już safari, podczas których można obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

Nie jest to jednak koniec dostępnych atrakcji. Wyspa oferuje również możliwość uczestnictwa w spływach kajakowych, jazdę konną, wędrówki piesze czy nurkowanie z rurką. Dla osób poszukujących mniej aktywnego relaksu dostępne są luksusowe hotele i wille, a także piękne plaże z krystalicznie czystą wodą. Po prostu idealne miejsce dla miłośników przyrody i luksusowego wypoczynku.

Pogoda w Abu Zabi – kiedy jechać?

Image
Najkorzystniejszy czas na wakacje w Abu Zabi

Teren emiratu Abu Zabi, podobnie jak w większości pozostałego terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zajmuje pustynia Ar-Rab al-Chali. Co w związku z pustynnym klimatem w Abu Zabi warto wiedzieć planując wyjazd? Przyjrzyjmy się szczegółowo poszczególnym porom roku.

Wiosna (marzec – maj)

Wiosną temperatury zaczynają stopniowo rosnąć. W marcu średnie temperatury dzienne wynoszą około 26°C, a nocne spadają do 17°C. Uwaga! W maju maksymalne temperatury dzienne osiągają już około 37°C, a nocne około 24°C! Opady w tym okresie są minimalne.

Lato (czerwiec – sierpień)

AERIAL. Camera following woman in traditional Emirati dress walking in a desert in strog wind and sunset.
AERIAL. Camera following woman in traditional Emirati dress walking in a desert in strog wind and sunset., licencja: shutterstock/By SkyMediaPro

Lato w Abu Zabi jest ekstremalnie gorące. Średnie temperatury dzienne w czerwcu wynoszą około 35°C, a nocne około 28°C. W lipcu i sierpniu temperatury dzienne osiągają nawet 43°C, a nocne około 31-32°C. Opady, podobnie jak w poprzednich miesiącach, są praktycznie nieobecne.

Jesień (wrzesień – listopad)

W okresie jesiennym temperatury zaczynają spadać. We wrześniu średnie temperatury dzienne wynoszą około 33°C, a nocne około 24°C. W listopadzie temperatury spadają do około 25°C, a nocne do 16°C. Jeśli chodzi o deszcze, mogą one wystąpić incydentalnie pod koniec jesieni.

Zima (grudzień – luty)

Wreszcie dotarliśmy do najłagodniejszego okresu w Abu Zabi! W grudniu i styczniu temperatury dzienne wynoszą zazwyczaj około 20°C. Zgodnie spadają również oczywiście temperatury w nocy. Już jednak w lutym temperatury zaczynają rosnąć, osiągając średnio ponad 20°C. Zima to okres, w którym występuje najwięcej opadów, choć nadal są one niewielkie.

Zagrożenia związane ze zjawiskami atmosferycznymi

hot temperature,Thermometer on yellow sky with sun shining in summer show higher Weather, concept global warming
hot temperature,Thermometer on yellow sky with sun shining in summer show higher Weather, concept global warming, licencja: shutterstock/By Lamyai

Głównym zagrożeniem w Abu Zabi są ekstremalne upały latem, prowadzące czasem do udarów i odwodnienia. Tak wysokie temperatury, jak w ZEA zasadniczo zwiększają ryzyko przegrzania organizmu.

Innym zagrożeniem są burze piaskowe. Występują one sporadycznie, ograniczając widoczność i negatywnie wpływając na jakość powietrza.

Jak zatem radzić sobie z wysokimi temperaturami? Generalnie, zazwyczaj zaleca się unikanie ekspozycji na słońce w najgorętszych porach dnia, noszenie lekkiej i przewiewnej odzieży oraz regularne nawadnianie organizmu.

Optymalny czas na wizytę, czyli kiedy jechać do Abu Zabi?

Reasumując, najlepszym okresem na odwiedzenie Abu Zabi są miesiące jesienno-zimowe, zwłaszcza czas od listopada do marca. Warto wybrać właśnie ten okres przede wszystkim dlatego, że możemy liczyć wtedy na łagodniejsze temperatury, które sprzyjają zwiedzaniu i aktywnościom na świeżym powietrzu.

W tym czasie odbywa się również wiele wydarzeń kulturalnych i festiwali, które dodatkowo uatrakcyjniają pobyt. Oczywiście dokładne daty i programy wydarzeń różnią się w zależności od roku, dlatego warto śledzić informacje na bieżąco na sprawdzonych stronach internetowych.

Jak dostać się do Abu Zabi?

Passengers point of view window panorama of Abu Dhabi skyline and city with rivers and deserted landscape on sunset. Fly with low budget airlines holidays in UAE concept
Passengers point of view window panorama of Abu Dhabi skyline and city with rivers and deserted landscape on sunset. Fly with low budget airlines holidays in UAE concept, licencja: shutterstock/By EvaL Miko

Loty z Europy do Abu Zabi

Tanie linie lotnicze

Przewoźnicy tacy jak Wizz Air oferują atrakcyjne cenowo bilety z Europy Zachodniej do Abu Zabi. Ceny zaczynają się już od około 200 euro za lot w obie strony. W przypadku wspomnianej linii lotniczej podróż często obejmuje przesiadkę w Budapeszcie lub Rumunii, a łączny czas lotu z jedną przesiadką wynosi co najmniej 9 godzin i 30 minut.

Wizz Air oferuje również bezpośrednie loty do Abu Zabi z miast takich jak Katowice i Kraków.

Loty bezpośrednie

Jeśli chodzi o loty bezpośrednie, takie linie lotnicze jak na przykład Etihad Airways (narodowy przewoźnik Zjednoczonych Emiratów Arabskich), zapewniają bezpośrednie połączenia z miast takich jak między innymi Londyn, Praga, Rzym, Frankfurt czy Paryż. Choć są one wygodniejsze, często wiążą się z wyższymi kosztami. Warto również zauważyć, że od 3 czerwca 2025 roku planowane jest uruchomienie bezpośrednich lotów z Warszawy (lotnisko Chopina).

Lotnisko w Abu Zabi i dostępność opcji transportowych do centrum miasta

Aerial view of International Airport Abu Dhabi. United Arab Emirates
Aerial view of International Airport Abu Dhabi. United Arab Emirates, licencja: shutterstock/By ArtEvent ET

Głównym portem lotniczym obsługującym stolicę ZEA jest Międzynarodowy Port Lotniczy Abu Zabi (AUH), drugi co do wielkości port lotniczy w kraju po lotnisku w Dubaju. Lotnisko znajduje się niecałe 30 kilometrów na wschód od centrum miasta.

Autobusy

Linia A1 zapewnia ekspresowe połączenie między lotniskiem a głównym dworcem autobusowym Sultan bin Zayed w centrum miasta. Autobusy kursują 24 godziny na dobę, co 30 minut, a czas przejazdu wynosi około 45 minut. Cena biletu to 4 dirhamy (około 1 euro).

Taksówki

Przed terminalami lotniska dostępne są licencjonowane taksówki. Podróż do centrum miasta trwa nimi około 30-45 minut, w zależności od natężenia ruchu, a koszt wynosi około 70-100 dirhamów (18-25 euro).

Wypożyczalnie samochodów

Na lotnisku działają także oczywiście liczne wypożyczalnie samochodów, oferujące szeroki wybór pojazdów dla podróżnych preferujących samodzielne poruszanie się po mieście i okolicach.

Kliknij tutaj, aby sprawdzić najpopularniejsze wypożyczalnie aut w mieście.

Warto wiedzieć!

Aby korzystać z komunikacji miejskiej w Abu Zabi, potrzebna jest karta Hafilat, którą można doładować odpowiednią kwotą. Więcej informacji na jej temat znajdziesz klikając w tym miejscu

Wielki Meczet Szejka Zajida

A picture of the Sahan Courtyard of the Sheikh Zayed Grand Mosque.
A picture of the Sahan Courtyard of the Sheikh Zayed Grand Mosque., licencja: shutterstock/By brunocoelho

Gdzie znajduje się Wielki Meczet Szejka Zajida?

Dokładna lokalizacja (kliknij tutaj, aby zobaczyć atrakcję na mapie)

Jak dostać się do Wielkiego Meczetu Szejka Zajida?

Wielki Meczet Szejka Zajida, jako jedna z najpopularniejszych atrakcji miasta, jest świetnie skomunikowany z wieloma miejscami w Abu Zabi.

Z lotniska w Abu Zabi można skorzystać z autobusu oznaczonego numerem 8, który odjeżdża od dziewiątej rano do siódmej wieczorem. Powrotne kursy z przystanku przy meczecie odbywają się zaś od 11:00 do 21:00. W pobliże meczetu dojeżdżają również linie autobusowe 54 i 94.

Jeśli chodzi o dojazd samochodem, z centrum Abu Zabi do meczetu dostaniemy się w około 20 minut. Na miejscu dostępny jest bezpłatny parking dla odwiedzających.

Warto wiedzieć!

Pamiętajmy, że w piątki główna sala modlitewna jest zamknięta dla odwiedzających między godziną 12:00 a 15:00 z powodu odbywających się wówczas modlitw

Historia i ciekawostki na temat Wielkiego Meczetu Szejka Zajida

Dzieje Wielkiego Meczetu Szejka Zajida

Historia Wielkiego Meczetu Szejka Zajidad sięga lat 90. XX wieku. Jak można się domyśleć po nazwie, inicjatorem jego powstania był pierwszy prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejk Zajid ibn Sultan Al Nahajjan, o którym wspomnieliśmy już wcześniej, w kontekście wyspy Sir Bani Jas.

Budowa meczetu, który dziś jest bez wątpienia architektonicznym symbolem kraju, rozpoczęła się w 1996 roku i trwała prawie dwanaście lat (inauguracja miała miejsce w grudniu 2007 roku).

Ciekawostka!

W realizacji projektu uczestniczyło ponad trzy tysiące pracowników z różnych krajów, a koszt budowy wyniósł prawie 550 milionów dolarów!

Niestety, pomysłodawca budowy meczetu szejk Zajid nie doczekał ukończenia swojego dzieła, bowiem zmarł on w 2004 roku, trzy lata przed oficjalnym otwarciem meczetu. Co ciekawe, jego miejsce spoczynku znajduje się na terenie kompleksu.

Charakterystycznym elementem świątyni jest też jego lokalizacja. Meczet został bowiem zbudowany na niewielkim, 10-metrowym wzniesieniu, które umożliwia jego widoczność z różnych punktów miasta.

Warto również wiedzieć, iż do jego konstrukcji użyto najwyższej jakości materiałów z całego świata, w tym białego marmuru z Macedonii, złota, ceramiki, szkła kryształowego oraz kamieni półszlachetnych.

Pozostałe ciekawostki związane z meczetem

United Arab Emirates - Abu Dhabi - Sunset over Sheikh Zayed Grand Mosque
United Arab Emirates – Abu Dhabi – Sunset over Sheikh Zayed Grand Mosque , licencja: shutterstock/By Guillaume Angleraud
Rekordy

Meczet pochwalić się może jednym z największych żyrandoli na świecie, mierzącym 10 metrów średnicy i 15 metrów wysokości.

Ponadto, dywan w głównej sali modlitewnej, o powierzchni ponad 5 600 metrów kwadratowych, jest największym ręcznie tkanym na świecie. Waży 35 ton i składa się z 2 268 000 000 węzłów!

Symbolika

Meczet został zaprojektowany tak, aby odzwierciedlać różnorodność świata islamskiego, łącząc elementy z różnych kultur. Ideę jedności i tolerancji podkreślają style architektoniczne, czerpiące inspiracje między innymi z tradycji perskiej, mauretańskiej i mogolskiej.

Zwiedzanie Wielkiego Meczetu Szejka Zajida, co warto zobaczyć, atrakcje

Must-see w Wielkim Meczecie Szejka Zajida

Główna sala modlitewna

Znajduje się tu największy na świecie ręcznie tkany dywan oraz imponujące żyrandole zdobione kryształami Swarovskiego. Przestrzeń zachwyca swoją wielkością i detalami architektonicznymi.

Dziedziniec

Otoczony kolumnadami z misternie zdobionymi kapitelami, dziedziniec oferuje panoramiczne widoki na meczet i jego otoczenie. Warto zwrócić uwagę w tym miejscu na odbicia budowli w otaczających ją basenach wodnych.

Kopuły

Meczet ma ich 82. Są w różnych rozmiarach, z których największa dominuje nad główną salą modlitewną. Ich białe marmurowe powierzchnie kontrastują z błękitem nieba, tworząc widok, który na pewno zapadnie Ci w pamięci.

Minarety

Cztery smukłe minarety o wysokości 107 metrów, każdy wznoszący się na rogach meczetu. Z pewnością dodają monumentalności całemu kompleksowi.

Praktyczne informacje dla zwiedzających, czyli co każdy powinien wiedzieć planując wizytę w meczecie

Robienie zdjęć

Dozwolone jest robienie zdjęć, ale unikajmy pozowania w sposób nieodpowiedni, manifestujący brak szacunku dla miejsca kultu.

Jednym z najlepszych momentów na fotografowanie meczetu jest zachód słońca. Kompleks jest wówczas wspaniale oświetlony.

Dress code

Na terenie świątyni muzułmańskiej obowiązuje skromny strój; kobiety powinny mieć zakryte włosy, ramiona i nogi, a mężczyźni nosić długie spodnie i koszule z długim rękawem. Warto wiedzieć, iż na miejscu nie są już dostępne tradycyjne stroje do wypożyczenia, dlatego warto przygotować się wcześniej.

Dlaczego warto odwiedzić Wielki Meczet Szejka Zajida?

Sheikh Zayed Mosque or White Mosque is one of largest mosques in world and an architectural masterpiece. Sheikh Zayed Grand Mosque located in Abu Dhabi - capital city of UAE.
Sheikh Zayed Mosque or White Mosque is one of largest mosques in world and an architectural masterpiece. Sheikh Zayed Grand Mosque located in Abu Dhabi – capital city of UAE., licencja: shutterstock/By Tanya Keisha

Wielki Meczet Szejka Zajida w Abu Zabi to miejsce, które warto odwiedzić z wielu powodów. Między innymi dlatego, że jest on doskonale skomunikowany z resztą miasta; łatwo dostaniemy się tam jadąc zarówno samochodem, jak i autobusem.

Drugą zaletą jest oczywiście architektura meczetu, która zachwyca swoją monumentalnością i detalami. Białe marmurowe fasady, liczne kopuły i smukłe minarety tworzą widok, przyciągający turystów odwiedzających stolicę ZEA. Wnętrza zdobią ponadto misternie wykonane, islamskie ornamenty, a także największy na świecie ręcznie tkany dywan oraz imponujące żyrandole zdobione kryształami Swarovskiego.

Odwiedzając meczet, warto zwrócić również uwagę na jego otoczenie, w tym wypielęgnowane ogrody i baseny z geometrycznymi płytkami.

Godziny otwarcia Wielkiego Meczetu Szejka Zajida

  • Poniedziałek: 09:00–22:00
  • Wtorek: 09:00–22:00
  • Środa: 09:00–22:00
  • Czwartek: 09:00–22:00
  • Piątek: 09:00–12:00 i 15:00–22:00
  • Sobota: 09:00–22:00
  • Niedziela: 09:00–22:00

Warto wiedzieć!

Ostatnie wejście na teren meczetu możliwe jest o godzinie 21:30

Bilety do Wielkiego Meczetu Szejka Zajida

Wejście do meczetu jest bezpłatne. Zaleca się jednak wcześniejszą rejestrację online, aby uniknąć kolejek.

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Wielkiego Meczetu Szejka Zajida?

Na spokojne zwiedzanie warto zarezerwować około 2–3 godzin, włączając w to czas na dotarcie i powrót.

Luwr Abu Zabi

louvre - UAE - futuristic looking building
louvre – UAE – futuristic looking building, licencja: shutterstock/By devpats

Gdzie znajduje się Luwr Abu Zabi?

Dokładna lokalizacja (kliknij tutaj, aby zobaczyć atrakcję na mapie)

Jak dostać się do Luwru Abu Zabi?

Transport z lotniska

Samochód

Jeśli zależy nam na bardziej bezpośredniej trasie, możemy skorzystać z taksówki, bądź wynajętego auta. Te pierwsze są łatwo dostępne na terminalach lotniska. Podróż do naszego celu potrwa stamtąd szacunkowo około 30 minut.

Najlepiej jechać przez sztuczną wyspę Yas, a następnie autostradą Sheikh Khalifa Bin Zayed Al Nahyan (E12), którą dojedziemy na wyspę Saadiyat. Zaraz przed opuszczeniem wyspy skręcamy w ulicę Jacques’a Chiraca i jesteśmy na miejscu.

Transport publiczny

Aby dotrzeć do centrum miasta, po przybyciu na międzynarodowe lotnisko w Abu Zabi najlepiej skorzystać z autobusu. Najpierw możemy pojechać A1, który kursuje między lotniskiem a miastem (odjeżdża co około 30 minut). Po dotarciu do centrum miasta (na przykład przystanku przy meczecie Hazza Bin Sultan) możemy przesiąść się na linię autobusową 94, która zatrzymuje się bezpośrednio przy Luwrze Abu Zabi na wyspie Saadiyat. Cała podróż może zająć od około 1,5 do 2 godzin, w zależności od czasu oczekiwania i warunków ruchu.

Transport z centrum miasta

View of the center of Abu Dhabi from above
View of the center of Abu Dhabi from above, licencja: shutterstock/By Dubai Properties Expert
Samochód

Jeśli wyruszamy autem z centrum miasta będziemy w stanie dotrzeć do Luwru Abu Dhabi w około 15 minut, oczywiście w zależności od natężenia ruchu. Najprostsza trasa prowadzi w kierunku przybrzeżnej trasy Corniche lub Zayed Port, a następnie za znakami na wyspę Saadiyat przez znaną nam już autostradę Sheikh Khalifa Bin Zayed Al Nahyan (E12).

Transport publiczny

Z głównego dworca autobusowego Abu Dhabi Central Bus Station najlepiej wsiąść do autobusu linii 94, który zapewnia bezpośrednie połączenie do Luwru w Abu Dhabi. Autobusy na tej trasie kursują co pół godziny, a podróż do muzeum trwa od około 25 do 30 minut.

Historia i ciekawostki na temat Luwru Abu Zabi

Luwr o którym tu mowa, otwarty został 8 listopada 2017 roku, czyli 224 lata po swoim paryskim odpowiedniku. Miejsce to jest oczywiście świadectwem bezprecedensowej współpracy kulturalnej między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA) a Francją. Ale jak to się zaczęło?

Umowa francusko-emiracka, określająca partnerstwo i ustalenia licencyjne, została podpisana w marcu 2007 roku, za czasów prezydentury Jacques’a Chiraca (nazwa ulicy w okolicy muzeum od jego nazwiska nie jest zatem przypadkiem). Zgodnie z dokumentem, Luwr Abu Zabi może funkcjonować pod swoją aktualną nazwą do roku 2047, czyli momentu wygaśnięcia umowy licencyjnej.

Wielki potencjał turystyczny tego miejsca zamanifestował się już w pierwszym roku działania muzeum, kiedy to pojawiło się tu ponad milion odwiedzających. Do 2019 roku odwiedziło je już dwa miliony gości, co z pewnością umocniło jego status jednego z najczęściej odwiedzanych muzeów w świecie arabskim.

Architektura

Teraz przyjrzyjmy się nieco bliżej cechom architektonicznym obiektu. Zaprojektowany przez znanego architekta Jeana Nouvela, Luwr Abu Zabi jest ceniony za swoje wyjątkowe rozwiązania konstrukcyjne. Muzeum może pochwalić się między innymi ogromną kopułą o średnicy 180 metrów, złożoną ze skomplikowanych wzorów geometrycznych, które nawiązują nieco do islamskich wzorców architektonicznych.

Co charakterystyczne, projekt ten tworzy urzekający efekt ”deszczu światła” (rain of light) wewnątrz muzeum, przypominający światło słoneczne przesączające się przez liście palmowe w oazie. Wszystko zachowuje jednak swój nowoczesny design, dzięki czemu Luwr Abu Zabi świetnie materializuje misję muzeum, jaką jest bez wątpienia łączenie kultury Wschodu i Zachodu.

Zwiedzanie Luwru Abu Zabi, co warto zobaczyć, atrakcje

Girl looking intently at the museum
Girl looking intently at the museum, licencja: shutterstock/By Hakase_420

Stała kolekcja

Muzeum szczyci się imponującą stałą kolekcją, obejmującą około 600 dzieł sztuki. Dostępne tutaj zbiory zostały wypożyczone z kilkunastu prestiżowych instytucji na całym świecie, w tym z paryskiego Luwru, Musée d’Orsay i Centre Pompidou. Ekspozycja, którą można tutaj podziwiać permanentnie, obejmuje 12 galerii tematycznych. Poprowadzą one nas przez kolejne etapy rozwoju cywilizacji – od najwcześniejszych osad ludzkich po współczesne osiągnięcia artystyczne.

Musisz jednak wiedzieć, iż znajdujące się w Luwrze Abu Zabi zabytki to nie lada dzieła sztuki! Można tu podziwiać prace takich mistrzów jak Leonardo da Vinci, Vincent van Gogh czy Claude Monet. Oprócz malarstwa, muzeum posiada również cenne rzeźby, artefakty archeologiczne oraz dzieła sztuki islamskiej i azjatyckiej.

Wystawy czasowe

Oprócz stałej kolekcji, Luwr Abu Zabi regularnie organizuje wystawy czasowe. Często dotyczą one tematów związanych z wielokulturowością, religią, nauką i rozwojem społeczeństw. W przeszłości muzeum prezentowało m.in. ekspozycje poświęcone historii pisma, zbiór biblii z różnych tradycji religijnych, a także wystawy dotyczące renesansowych mistrzów. Każda ekspozycja to starannie przygotowana podróż w czasie i przestrzeni, wzbogacona multimedialnymi prezentacjami i interaktywnymi elementami.

Na terenie kompleksu dostępne jest także muzeum dedykowane dzieciom. Więcej informacji na jego temat znajdziesz, odwiedzając oficjalną stronę internetową Luwru Abu Zabi.

Dlaczego warto odwiedzić Luwr Abu Zabi?

Transport

Luwr Abu Zabi to po pierwsze dogodna lokalizacja, która pozwala spokojnie rozkoszować się dostępnymi na miejscu atrakcjami przez cały dzień. Muzeum znajduje się bowiem na wyspie Saadiyat, zaledwie 15 do 30 minut drogi od centrum Abu Zabi. Co ważne, można tu dotrzeć szybko zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską.

Kolekcje

Największym magnesem przyciągającym odwiedzających są oczywiście jednak atrakcje dostępne na terenie kompleksu. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wnętrza, które kryją ekspozycje pełne dzieł sztuki z różnych epok i stron świata, podkreślające wzajemne powiązania międzykulturowe. Kolekcje muzealne obejmują zarówno starożytne artefakty, jak i dzieła mistrzów renesansu, sztukę islamską oraz współczesne prace artystyczne.

Children’s Museum

Children playing together in Dubai in the park. Group of kids wearing traditional kandura white dress from arab emirates
Children playing together in Dubai in the park. Group of kids wearing traditional kandura white dress from arab emirates, licencja: shutterstock/By oneinchpunch

Luwr Abu Zabi to także miejsce przyjazne rodzinom z dziećmi. Specjalnie z myślą o najmłodszych stworzono w tym miejscu Children’s Museum, które oferuje interaktywne wystawy, warsztaty edukacyjne i programy rozwijające kreatywność. Dzieci mogą tu zatem poznawać sztukę i historię w sposób przystępny i angażujący.

Wydarzenia

Dodatkowo, na terenie muzeum regularnie odbywają się różnorodne wydarzenia kulturalne, które wzbogacają doświadczenie odwiedzających. Można tu wziąć udział w sympozjach, warsztatach artystycznych, pokazach filmowych, a nawet zobaczyć tradycyjne ceremonie z różnych kultur świata. Jak widzisz program wydarzeń jest zróżnicowany i dostosowany zarówno do dorosłych, jak i młodszych odbiorców. Aby być na bieżąco, warto śledzić aktualności pojawiające się na stronie Luwru Abu Zabi, klikając tutaj.

Lokale gastronomiczne i strefa relaksu

Po intensywnym zwiedzaniu warto zatrzymać się na chwilę odpoczynku. Na terenie Luwru Abu Zabi znajdują się kawiarnie i restauracje, dzięki którym możemy zrelaksować się przy filiżance kawy lub lokalnym posiłku. Jeśli zaś preferujemy kontakt z naturą, możemy odpocząć na świeżym powietrzu w starannie zaaranżowanych przestrzeniach wokół muzeum.

Butik

Na koniec wizyty warto zajrzeć do butiku muzealnego, który jest prawdziwą gratką dla miłośników sztuki i unikalnych przedmiotów. W sklepie można znaleźć szeroki wybór wyjątkowych przedmiotów – od rękodzieła i artykułów dekoracyjnych, przez miniatury artefaktów z wielkich cywilizacji, po eleganckie pamiątki i książki, których nie znajdziemy nigdzie indziej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Szczególną popularnością cieszą się produkty dla dzieci, w tym zabawki i książki o sztuce i historii.

Godziny otwarcia Luwru Abu Zabi

  • Poniedziałek: zakmnięte
  • Wtorek: 10:00–00:00
  • Środa: 10:00–00:00
  • Czwartek: 10:00–00:00
  • Piątek: 10:00–00:00
  • Sobota: 10:00–00:00
  • Niedziela: 10:00–00:00

Warto wiedzieć!

Wystawy i galerie są czynne od piątku do niedzieli do 20:30, a od poniedziałku do czwartku do 18:30

Bilety do Luwru Abu Zabi

Bilet wstępu kosztuje 17 euro (osoby poniżej 18 roku życia wchodzą za darmo). Muzeum oferuje także zorganizowane wycieczki.

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Luwru Abu Zabi?

Na zwiedzanie Luwru Abu Zabi najlepiej przeznaczyć od 2 do 4 godzin.

Yas Waterworld Abu Dhabi

Two children on water slide at aquapark
Two children on water slide at aquapark, licencja: shutterstock/By Patryk Kosmider

Gdzie znajduje się Yas Waterworld Abu Dhabi?

Dokładna lokalizacja (kliknij tutaj, aby zobaczyć atrakcję na mapie)

Jak dostać się do Yas Waterworld Abu Dhabi?

Dojazd z centrum Abu Zabi

Z centrum Abu Zabi do Yas Waterworld jest około 40 kilometrów, co przekłada się na około 30 minut jazdy samochodem. Najpierw kierujemy się autostradą E10, a następnie E12 w kierunku wyspy Yas.

Z głównego dworca autobusowego w Abu Zabi (Abu Dhabi Bus Station) dojedziemy także autobusem linii 102 (kursującym z Musaffah — Mohamed Bin Zayed City Bus Station do Yas Plaza Hotels), który zatrzymuje się na wyspie Yas w pobliżu Yas Waterworld. Czas przejazdu wynosi nieco ponad godzinę.

Dojazd z lotniska

Yas Waterworld znajduje się około kwadrans jazdy autem od lotniska. Po opuszczeniu terminalu należy kierować się na autostradę E10 w kierunku wyspy Yas, następnie E12 i podążać za oznaczeniami prowadzącymi do parku.

Z lotniska kursują autobusy linii A1 i A2 do centrum Abu Zabi. Aby dostać się do Yas Waterworld, można skorzystać z jednej z tych linii, aby dojechać do śródmieścia, a następnie przesiąść się na autobus linii 102 (na przystanku Sultan Bin Zayed St / Mariam Bint Said Mosque, bądź Hamdan St / Hazaa Bin Zayed Mosque), który jedzie bezpośrednio na wyspę Yas. Całkowity czas podróży może wynosić od 1,5 do 2 godzin, w zależności od czasu oczekiwania na przesiadki.

Historia i ciekawostki na temat Yas Waterworld Abu Dhabi

Kids play in aqua park. Children at water playground of tropical amusement park. Little girl at swimming pool. Child playing at water slide on summer vacation in Asia. Swim wear for young kid.
Kids play in aqua park. Children at water playground of tropical amusement park. Little girl at swimming pool. Child playing at water slide on summer vacation in Asia. Swim wear for young kid., licencja: shutterstock/By FamVeld

Park wodny Yas Waterworld Abu Dhabi otwarto w styczniu 2013 roku na wyspie Yas. Od początku swojego istnienia park zdobył szerokie uznanie za wyjątkową koncepcję tematyczną oraz innowacyjne atrakcje. Został stworzony jako element kompleksu rekreacyjno-rozrywkowego na wyspie Yas, obok między innymi słynnego Ferrari World Abu Dhabi.

Podobnie jak wcześniej opisywany tutaj Luwr, także Yas Waterworld od swojego otwarcia przyciągnął miliony odwiedzających z całego świata. Park był wielokrotnie nagradzany za swoje innowacje, projekt i wysoką jakość obsługi. Już na początku swojego istnienia zdobył między innymi tytuł Middle East’s Leading Tourist Attraction według World Travel Awards.

W ciągu ostatnich lat park stale się rozwijał, dodając nowe atrakcje i dostosowując ofertę do zmieniających się potrzeb odwiedzających. Regularnie organizowane są tutaj zróżnicowane tematycznie wydarzenia specjalne, dostosowane do różnych zainteresowań, wieku, a nawet płci.

Ciekawostka!

Park wyróżnia się wyjątkową tematyką, inspirowaną lokalną kulturą i naturą. Do tradycji połowu pereł w regionie Zatoki Perskiej nawiązuje charakterystyczna instalacja Jebel Dana, przypominająca olbrzymią perłę, będącą symbolem poszukiwań szczęścia i przygody. Elementem nawiązującym do arabskiej fauny są z kolei charakterystyczne paszcze węży, będące ujściami zjeżdżalni do basenu.

Zwiedzanie Yas Waterworld Abu Dhabi, co warto zobaczyć, atrakcje

Najważniejsze atrakcje Yas Waterworld Abu Dhabi

Yas Waterworld oferuje ponad 40 różnorodnych atrakcji, w tym zjeżdżalni i przestrzeni wodnych różnego rodzaju. Poniżej niektóre z najważniejszych:

  • Dawwama – hydromagnetyczna zjeżdżalnia typu tornado, pierwsza tego rodzaju na świecie, przeznaczona dla grup 6-osobowych
  • Bandit Bomber – wodna kolejka górska o długości 550 metrów, z efektami świetlnymi i wodnymi
  • Bubble’s Barrel – basen z największą sztuczną falą do surfingu i bodyboardingu
  • Jebel Drop – stroma zjeżdżalnia ze spektakularnym widokiem na park

Dla najmłodszych dostępne są również specjalne strefy zabaw, jak Tot’s Playground oraz łagodne zjeżdżalnie, np. Yehal. Więcej szczegółów na ich temat znajdziesz na stronie Yas Waterworld.

Dlaczego warto odwiedzić Yas Waterworld Abu Dhabi?

Hot girls having fun on the water slide with friends and familiy in the aqua fun park glides, she is happy falling into water and water splashes are all over.Blue sky background looks amazing sunlight
Hot girls having fun on the water slide with friends and familiy in the aqua fun park glides, she is happy falling into water and water splashes are all over.Blue sky background looks amazing sunlight, licencja: shutterstock/By MAD.vertise

Yas Waterworld w Abu Dhabi jest bez wątpienia jednym z najbardziej ekscytujących miejsc do odwiedzenia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jeśli zdecydujemy się pojechać do tego parku wodnego, mamy zagwarantowany cały dzień pełen wodnych atrakcji.

Pierwszym plusem jest sam dojazd, wyjątkowo łatwy zwłaszcza samochodem, jeśli wyruszamy z lotniska w Abu Zabi (dotrzemy stamtąd tu w zaledwie kwadrans!) Świetna opcja dla tych, którzy chcą szybko poczuć wakacyjny klimat 🙂

W Yas Waterworld czeka na nas także naturalnie niezliczona ilość atrakcji wodnych. Dawwama, Bandit Bomber czy Bubble’s Barrel to tylko te najbardziej znane.

Aquapark ma także niepowtarzalny klimat, który przyciąga osoby szukające wyjątkowej, autentycznej atmosfery. Architektura Yas Waterworld czerpie bowiem inspirację z kultury Emiratów, a ściślej rzecz ujmując legendy o zaginionej perle. Zewnętrzna konstrukcja obiektu przypomina zaś tradycyjny arabski zamek, a wnętrze – wioskę.

Yas Waterworld to również miejsce, w którym odbywają się liczne międzynarodowe wydarzenia. Od 2013 roku regularnie organizowane są tu Mistrzostwa Świata w Flowboardingu.

Liczne nagrody są świetnym potwierdzeniem jakości Yas Waterworld Abu Dhabi.

Godziny otwarcia Yas Waterworld Abu Dhabi

  • Poniedziałek: 10:00–18:00
  • Wtorek: 10:00–18:00
  • Środa: 10:00–18:00
  • Czwartek: 10:00–18:00
  • Piątek: 10:00–18:00
  • Sobota: 10:00–18:00
  • Niedziela: 10:00–18:00

Bilety do Yas Waterworld Abu Dhabi

Standardowy, pojedynczy bilet kosztuje niespełna 70 euro. W ofercie Yas Waterworld Abu Dhabi dostępnych jest jednak wiele więcej opcji biletowych, z którymi można zapoznać się bliżej klikając tutaj.

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Yas Waterworld Abu Dhabi?

Zwiedzanie Yas Waterworld Abu Dhabi zazwyczaj zajmuje od 4 do 6 godzin.

Warto wiedzieć!

Yas Waterworld to bardzo duży kompleks, więc przejście przez wszystkie atrakcje może zająć więcej czasu, szczególnie w sezonie wysokim, kiedy park jest bardziej oblegany. Pamiętajmy o tym podczas planowania wizyty zimą

Najlepsze hotele w Abu Zabi

Luxury private sea view room

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie letnim (od lipca do sierpnia): od 282 zł (ceny noclegów w przewodniku będą podawane bez zniżek oferowanych przez booking.com, w najbliższym możliwym terminie) 

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wiosennym (od kwietnia do maja): od 282 zł

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij w tym miejscu)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij w tym miejscu)

Średnia ocen na booking.com: 9,7

Liczba ocen na booking.com: 270

Traders Hotel, Abu Dhabi

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie letnim (od lipca do sierpnia): od 322 zł (w cenie parking i szybkie łącze internetowe)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wiosennym (od kwietnia do maja): od 350 zł (w cenie parking i szybkie łącze internetowe)

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij w tym miejscu)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij w tym miejscu)

Średnia ocen na booking.com: 8,8

Liczba ocen na booking.com: 6 300

La Quinta by Wyndham Abu Dhabi Al Wahda

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie letnim (od lipca do sierpnia): od 546 zł (przedpłata nie jest wymagana)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wiosennym (od kwietnia do maja): od 389 zł (przedpłata nie jest wymagana)

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij w tym miejscu)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij w tym miejscu)

Średnia ocen na booking.com: 9,0

Liczba ocen na booking.com: 1 171

Khalidiya Palace Rayhaan by Rotana, Abu Dhabi

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla trzech osób w sezonie letnim (od lipca do sierpnia): od 847 zł (przedpłata nie jest wymagana)

Cena za noc dla trzech osób w sezonie wiosennym (od kwietnia do maja): od 858 zł (przedpłata nie jest wymagana)

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij w tym miejscu)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij w tym miejscu)

Średnia ocen na booking.com: 9,0

Liczba ocen na booking.com: 5 825

Pearl Rotana Capital Centre

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie letnim (od lipca do sierpnia): od 382 zł

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wiosennym (od kwietnia do maja): od 450 zł

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij w tym miejscu)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij w tym miejscu)

Średnia ocen na booking.com: 8,8

Liczba ocen na booking.com: 3 064

Bab Al Qasr Hotel

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie letnim (od lipca do sierpnia): od 546 zł

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wiosennym (od kwietnia do maja): od 582 zł

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij w tym miejscu)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij w tym miejscu)

Średnia ocen na booking.com: 8,7

Liczba ocen na booking.com: 2 167

Al Raha Beach Resort and Spa

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij w tym miejscu)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij w tym miejscu)

Średnia ocen na booking.com: 8,6

Liczba ocen na booking.com: 6 142

Cristal Hotel Abu Dhabi

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie letnim (od lipca do sierpnia): od 477 zł (przedpłata nie jest wymagana)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wiosennym (od kwietnia do maja): od 443 zł (przedpłata nie jest wymagana)

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij w tym miejscu)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij w tym miejscu)

Średnia ocen na booking.com: 8,7

Liczba ocen na booking.com: 3 091

Sheraton Abu Dhabi Hotel & Resort

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie letnim (od lipca do sierpnia): od 585 zł

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wiosennym (od kwietnia do maja): od 612 zł

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij w tym miejscu)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij w tym miejscu)

Średnia ocen na booking.com: 9,2

Liczba ocen na booking.com: 4 863

Grand Millennium Al Wahda Hotel and Executive Apartments Abu Dhabi

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie letnim (od lipca do sierpnia): od 511 zł

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wiosennym (od kwietnia do maja): od 511 zł

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij w tym miejscu)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij w tym miejscu)

Średnia ocen na booking.com: 8,5

Liczba ocen na booking.com: 6 563

Radisson Blu Hotel & Resort, Abu Dhabi Corniche

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla trzech osób w sezonie letnim (od lipca do sierpnia): od 787 zł

Cena za noc dla trzech osób w sezonie wiosennym (od kwietnia do maja): od 787 zł

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij w tym miejscu)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij w tym miejscu)

Średnia ocen na booking.com: 9,1

Liczba ocen na booking.com: 9 171

Southern Sun Abu Dhabi

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie letnim (od lipca do sierpnia): od 321 zł

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wiosennym (od kwietnia do maja): od 345 zł

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij w tym miejscu)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij w tym miejscu)

Średnia ocen na booking.com: 8,4

Liczba ocen na booking.com: 7 471

Beach Rotana – Abu Dhabi

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie letnim (od lipca do sierpnia): od 967 zł (przedpłata nie jest wymagana)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wiosennym (od kwietnia do maja): od 858 zł (przedpłata nie jest wymagana)

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij w tym miejscu)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij w tym miejscu)

Średnia ocen na booking.com: 8,7

Liczba ocen na booking.com: 3 432

Staybridge Suites Yas Island Abu Dhabi, an IHG Hotel

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla trzech osób w sezonie letnim (od lipca do sierpnia): od 948 zł (śniadanie wliczone w cenę)

Cena za noc dla trzech osób w sezonie wiosennym (od kwietnia do maja): od 852 zł (śniadanie wliczone w cenę)

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij w tym miejscu)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij w tym miejscu)

Średnia ocen na booking.com: 9,1

Liczba ocen na booking.com: 2 252

Andaz Capital Gate Abu Dhabi, By Hyatt

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla trzech osób w sezonie letnim (od lipca do sierpnia): od 595 zł

Cena za noc dla trzech osób w sezonie wiosennym (od kwietnia do maja): od 832 zł

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij w tym miejscu)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij w tym miejscu)

Średnia ocen na booking.com: 8,9

Liczba ocen na booking.com: 2 290

Podsumowanie

Dziękujemy, że dotrwałeś do końca naszego przewodnika po Abu Zabi! Mamy nadzieję, że zawarte tu informacje okażą się pomocne i ułatwią Ci zaplanowanie wymarzonej podróży do tego fascynującego miasta.

Jeśli szukasz kolejnych inspiracji na egzotyczne kierunki, koniecznie sprawdź nasze pozostałe artykuły na justexplore.com. Świat czeka na odkrycie – planuj, podróżuj i ciesz się każdą chwilą! 🌍✈️

Pozostałe artykuły związane z Abu Zabi:

Abu Zabi – FAQ

Modern skyscrapers of Abu Zabi in UAE
Modern skyscrapers of Abu Zabi in UAE, licencja: shutterstock/By Pajor Pawel

Czy Abu Zabi to to samo co Abu Dhabi?

Tak, „Abu Zabi” to polska transkrypcja nazwy stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, podczas gdy „Abu Dhabi” to angielska forma tej nazwy.

Czy do Abu Zabi potrzebny jest paszport?

Tak, aby podróżować do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w tym do stolicy tego państwa, czyli Abu Zabi, obywatele RP muszą posiadać paszport ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu.

Co znaczy ”abu” po arabsku?

W języku arabskim „abu” oznacza „ojciec”. W nazwach miejscowości, takich jak Abu Zabi, „abu” jest częścią tradycyjnego arabskiego sposobu nadawania nazw, który często odnosi się do cech charakterystycznych dla danego miejsca. ”Zabi” zaś bowiem to ”gazela”, popularna na obszarze Półwyspu Arabskiego.

Poprzedni

Szlakiem norweskich fiordów – 2 tygodniowa wycieczka po Norwegii

Tonga – raj między Nową Zelandią a Hawajami

Następny

Dodaj komentarz