W kultowej amerykańskiej komedii „W krzywym zwierciadle: Wakacje” z 1983 roku, rodzina Griswoldów zwiedzała Wielki Kanion przez bite… 13 sekund. Spokojnie, ta jedna z największych naturalnych atrakcji świata, z pewnością zasługuje na o wiele większą atencję i ten artykuł pragnie podejść do tematu bardziej kompleksowo. Miejsce to zaiste magiczne, znajdujące się jakby w innej rzeczywistości, tak bardzo odległej od codziennego życia większości z nas. Jak dotrzeć do Wielkiego Kanionu w stanie Arizona, na jakie atrakcje turystyczne można tam liczyć no i oczywiście, gdzie spędzić przyjemnie i w komfortowych warunkach noc podczas podróży. Na te pytanie znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście. A zatem, ruszamy w drogę? Wycieczka do Wielkiego Kanionu czeka!
Wielki Kanion – gdzie się znajduje i jak powstawał
Ta niesamowita formacja geologiczna znajduje się w przełomie rzeki Kolorado, płynącej w stanie Arizona, w Stanach Zjednoczonych. Rozpoczyna się w Lee’s Fery, małej historycznej miejscowości przy niewielkiej stacji z motelem, 12 kilometrów na południowy zachód od miasteczka Page, a ciągnie aż do klifów Grand Wash. Można zmierzyć długość całego kanionu nurtem rzeki Kolorado, co daje w sumie 446 kilometrów.
Park Narodowy Wielkiego Kanionu to w istocie prawdziwy cud natury o powierzchni 1200 mil kwadratowych (blisko 2000 kilometrów). W najgłębszym miejscu osiąga półtora kilometra, wrażeni robi także jego geograficzna rozpiętość – od 800 metrów do… 29 kilometrów w najszerszym miejscu! Nie bez kozery cel Twojej wycieczki został wpisany w 1979 roku na listę dziedzictwa UNESCO jako największy kanion na świecie.
Powstanie tak głębokiego cięcia w skórze Ziemi wymagało oczywiście czasu. Cały mozolny proces to miliony lat historii geologicznej, podczas których rzeka Kolorado rzeźbiła dno Kanionu. Według najnowszej teorii naukowej, opracowanej przez zespół badaczy z Rice University w Houston, tajemnica powstania struktury wiąże się z wyjątkowo elastycznymi i wymiernie miękkimi formacjami skał (plastyczna astenosfera), znajdującymi się pod dnem Wielkiego Kanionu. Doszło do wypiętrzenia z biegiem czasu całej Wyżyny Kolorado przy jednoczesnej erozji skał, co stało się udziałem płynącej dołem rzeki. Matce Naturze zawdzięczamy zatem zapierające wdech w piersi widoki!
Jak dotrzeć do Wielkiego Kanionu Kolorado?
Przede wszystkim, należy dotrzeć do Stanów Zjednoczonych, a dokładniej stanu Arizona. Najszybciej będzie oczywiście drogą powietrzną, choć nie uniknie się pewnie przesiadek. Ze stolic krajów europejskich startują przecież liczne samoloty do Stanów Zjednoczonych, a najlepiej celować w lotnisko Las Vegas. Stamtąd już blisko do południowej strony Wielkiego Kanionu, czyli tzw. South Rim.
Z Las Vegas trzeba jeszcze przejechać samochodem około cztery godziny. Online można zabukować sobie samochód z lotniska – punkty wypożyczalni firmy Hertz znaleźć można także przy większości tamtejszych hoteli. Koniec końców trafia się na słynną trasę Route 66, o której śpiewali Rolling Stones. Ta prowadzi aż do Los Angeles, a zahacza po drodze o miasteczko Williams, blisko Wielkiego Kanionu. Stąd już przysłowiowy „żabi skok” do celu, a można tą trasę pokonać także koleją. Ciekawą alternatywą może być przelot helikopterem z Las Vegas. Taka przyjemność (widoki przednie!) to wydatek rzędu 350 dolarów.
Prawda jest jednak taka, że najwygodniej w Parku Narodowym Wielkiego Kanionu stawić się samochodem i zapłacić 35 dolarów za pozostawienia auta na lokalnym parkingu. Dodajmy że bilet dla motocykli to 20$, a osoba piesza wchodzi za 15$. Takie karnety ważne są 7 dni.
Wielki Kanion – na jakie atrakcje może liczyć turysta
Na samym wstępie dobrze się zapoznać nieco bliżej z geografią samego Kanionu. Dzieli się on bowiem na trzy podstawowe rejony:
South Rim – czyli południowa część Narodowego Parku Wielkiego Kanionu. Jest to zdecydowanie najczęściej odwiedzany obszar, oferujący najwięcej atrakcji turystycznych. To tutaj znajduje się najlepsze zaplecze hotelowe (o którym jeszcze opowiemy) oraz główny punt widokowy – Mother Point. Tam jest także główne Centrum Informacyjne.
North Rim – znajduje się, jak wskazuje nazwa, po przeciwnej (północnej) części wielkiej rozpadliny. Warto od razu zaznaczyć, że ta część Wielkiego Kanionu otwarta jest tylko sezonowo, wiosną i jesienią. Zamknięta jest zimą, gdyż ze względu na możliwość dużego oblodzenia, jest tam po prostu zbyt niebezpiecznie. Jest tam jednak domek letniskowy, kilka miejsc kempingowych i restauracja. Mimo to, niewiele osób się tam zapuszcza…
Wielki Kanion Zachodni – co ciekawe, nie jest on już częścią Parku Narodowego, a obsługują to miejsce rdzenni Amerykanie z plemienia Hualapi. To tam znajduje się słynny skywalk – szklana platforma widokowa o kształcie podkowy, która wystaje 20 metrów od krawędzi urwiska. „Must see” dla odważnych!
Centrum Turystyczne Wielkiego Kanionu – początek zwiedzania
To stąd zaczynać powinieneś drogi turysto zwiedzanie Wielkiego Kanionu. Centrum znajduje się blisko bramy wjazdowej, a przed głównym budynkiem można zobaczyć wielką stojącą mapę całego obszaru. Zaznaczono na niej najważniejsze punkty widokowe oraz elementy miejscowej infrastruktury turystycznej.
Centrum czynne jest codziennie od 10 do 16. Właśnie tutaj warto się zgłaszać po najbardziej aktualne informacje dotyczące Kanionu i wędrówek po nim. Dostępne są dobre mapki okolicy z wytyczonymi szlakami turystycznymi, a na monitorach wyświetlany jest film zapoznający z historią i teraźniejszością Wielkiego Kanionu.
Główne szlaki turystyczne i inne wycieczki
Jak się poruszać po terenie Parku?
Po Wielkim Kanionie można się poruszać na kilka sposobów i kilkoma szlakami. Najczęściej turyści decydują się na wycieczki piesze. Dodać jednak trzeba o możliwości wynajęcia rowerów (zwykłych i elektrycznych), a osoby które już przeżyły swoją przygodę w tym miejscu, podkreślają iż ta opcja jest naprawdę wygodna. Poza tym po terenie Parku kursują bezpłatne autobusy.
No i są jeszcze… słynne przejażdżki na mułach – te trzeba jednak zarezerwować z kilkunastomiesięcznym wyprzedzeniem. Tak dotrzeć jednak można na samo dno Kanionu!
Główne szlaki turystyczne
Szlak Rimski – chyba najpopularniejsza trasa turystyczna tutaj, ale i najmniej wymagająca. Ciągnie się brzegiem Kanionu przez 14 mil (22 kilometry), a droga jest w większości porządna i utwardzona. Pełno tutaj punktów widokowych, na czele z najpiękniejszym, wspomnianym już Mather Point. Wschody i zachody słońca w tym miejscu zachwycają! Znajdują się na całej drodze przystanki autobusów kursujących w systemie wahadłowym co 15 minut.
Szlak Jasnego Anioła – ta trasa wiedzie ze szczytu Kanionu aż na sam dół. Trzeba przyznać, ze taka wyprawa to spore wyzwanie i mniej wprawni wędrowcy mogą mieć z tym problemy. Przydadzą się kijki turystyczne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zawrócić w połowie drogi. Zresztą, aż do 2025 roku szlak jest w przebudowie i można zejść tylko kilkaset metrów w dół.
North & South Kaibab Trails – szlak ten ciągnie się przez 37 kilometrów i łączy część południową z północną. Dojechać do niego można jednym z bezpłatnych autobusów. Dużym przeżyciem jest przekroczenie mostu zawieszonego nad Kanionem. Jest zupełnie bezpieczny, ale niektórzy mogą czuć się nieswojo na takiej wysokości. Za to wszelkie trudy wynagrodzi z pewnością punkt widokowy Ohh Aah Point, który faktycznie zapewnia okrzyki „och” i „ach”.
Szlak Pustelnika – zgodnie z nazwa, to mniej uczęszczany szlak. Znajduje się ona na odległym krańcu Parku, w jego północno-zachodniej części. Można nim zejść aż na sam dół, do rzeki Kolorado – trasa wymagająca, bo dość stroma, licząca sobie 14 kilometrów długości. Dodatkową atrakcją jest sklep z „pamiątkami Pustelnika” wzniesiony tutaj w 1914 roku. Brzmi tajemniczo, nieprawdaż?
Na wszystkich szlakach znaleźć można toalety oraz stacje napełniania butelek wodą. To ostatnie może się przydać zwłaszcza gorącym latem…
Muzeum Geologii Yavapai
To miejsce łączy w sobie zalety punktu widokowego, jak i muzeum z prawdziwego przypadku. Mieści się około kilometra od Centrum Turystycznego Wielkiego Kanionu w historycznym budynku zbudowanym w 1928 roku.
Wewnątrz można się dowiedzieć wszystkiego o historii powstania interesującego Ciebie cudu natury, a zwłaszcza o procesach erozji, które grały tutaj główne skrzypce. W gablotach wystawiono wiele rodzajów skał, które można spotkać podczas wędrówki po Kanionie. Dokładne je skatalogowano i opisano. Cena za wstęp do Muzeum jest wliczona w bilet wstępu do całego Parku Narodowego.
Sklep z pamiątkami Hopi House
Takich przybytków nie brakuje na terenie całego Parku, ale ten wyróżnia się na tle innych. Hopi House znajduje się na terenie parkowej wioski. Całość mieści się w historycznym budynku z 1905 roku, a podziwiać tutaj można wiele arcydzieł rękodzieła rdzennych Amerykanów.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeden z oryginalnych wytworów miejscowej sztuki zabrać ze sobą do domu. Po uiszczeniu zapłaty naturalnie…
Inne aktywności w Wielkim Kanionie
Poza wymienionymi już atrakcjami istnieje kilka wariantów dla osób lubiących adrenalinę. Wymienić tutaj można chociażby rafting kajakami po rzece Kolorado wraz z odwiedzeniem wodospadu Havasu, przeloty helikopterem z miejscowości Tusayan (około 350 dolarów od osoby), a nawet skoki spadochronowe (około 250 dolarów).
Infrastruktura hotelowa w Wielkim Kanionie i pobliżu
Generalnie, dobrą bazę noclegową można znaleźć zarówno w bezpośredniej okolicy Wielkiego Kanionu, jak i w okolicznych miasteczkach. Poniżej podajemy kilka z takich opcji dostępnych za pośrednictwem portalu internetowego booking.com. Skupiliśmy się na miasteczku Tusayan, które jest oddalone o zaledwie 15 minut jazdy od Kanionu.
Top 3 hoteli po przystępnych cenach
The Grand Hotel at the Grand Canyon – zabukuj tutaj!
Adres: 149 State Highway 64, Tusayan, AZ 86023
Nazwa mówi wszystko, prawda? Na dodatek jest to 5-gwiazdkowy obiekt, a zatem wysoki standard usług zapewniony. Każdy z klimatyzowanych apartamentów ma na pokładzie bezpłatne wi-fi, telewizor z płaskim ekranem, a wartością dodaną jest sejf na osobiste, cenne przedmioty. Goście liczyć mogą na kryty basen i wanny z hydromasażem. Całodobowa obsługa i restauracja serwująca pyszne potrawy oraz drinki. Bardzo wysoko oceniają to miejsce pary. Okresowo można liczyć na spore zniżki.
Grand Canyon Plaza Hotel – zabukuj tutaj!
Adres: 406 Canyon Plaza Lane, Tusayan, AZ 86023
Wybudowany w stylu południowym obiekt proponuje swoim gościom schludne pokoje (rodzinne i z łóżkami „king size”) z łazienką i telewizją kablową. Przepysznych steków można spróbować w tutejszej restauracji JJK’s. Działa też tutaj sklep z pamiątkami, a w sezonie dostępny jest basen pod gołym niebem. Co ciekawe, z terenu hotelu organizowane są bezpośrednie wycieczki do Wielkiego Kanionu.
Squire Resort at the Grand Canyon, BW Signature Collection – zabukuj tutaj!
Adres: 74 Highway 64, Tusayan, AZ 86023
I jeszcze opcja dla oszczędniejszego turysty. Ten obiekt położony jest zaledwie 10 minut jazdy od wejścia do Parku Narodowego Wielkiego Kanionu. Kanały telewizji kablowej i bezpłatne wi-fi w każdym pokoju. Funkcjonuje także tutaj restauracja serwująca lokalne potrawy. Latem można się poopalać przy małym baseniku.
Inne opcje noclegowe
Uwaga! Przy okazji każdego zejścia na sam dół Kanionu warto zarezerwować miejsce kampingowe lub nocleg w jednym z tamtejszych domków rustykalnych. Więcej informacji w opisywanym wyżej Centrum Turystycznym.
Kiedy najlepiej wybrać się na zwiedzanie Wielkiego Kanionu?
Tak naprawdę, to każda pora w roku jest dobra, ale najlepiej chyba wybrać się wiosną lub jesienią. Dlaczego? Latem należy się liczyć z naprawdę dużymi tłumami turystów, a poza tym bywa wyjątkowo gorąco. Spacerowanie szlakami wycieczkowymi w pełnym słońcu i w środowisku najeżonym skałami może być niezbyt komfortowym przeżyciem.
Z drugiej strony zima, choć liczyć można czasami na słoneczną aurę w Arizonie, wiąże się z odcięciem z użytkowania kilku fajnych tras turystycznych – względy bezpieczeństwa. Wtedy jednak jest zdecydowanie mniej odwiedzających Wielki Kanion. Teren tego Parku Narodowego, jakby nie było, otwarty jest do zwiedzania przez okrągły rok. Wrażenia za każdym razem i tak będą niezapomniane.