Wakacje w Senegalu ze zwiedzaniem Dakaru, przewodnik

Po przygodach w Górach Smoczych pora ruszać w dalszą drogę. Do pewnego kraju, także znajdującego się na Czarnym Lądzie. Nie będziemy jednak wędrować w jego kierunku (to nie czas i odpowiedni dystans na trekking). Jest położony zbyt daleko od RPA, a tym bardziej od Polski. Mały w porównaniu z innymi, afrykańskimi państwami, ale dużo większy od Gambii. Barwny. Stabilny. Ciekawy. Ze słynną stolicą. Mamy na myśli Senegal. Dlaczego warto, a nawet trzeba tutaj spędzić urlop? Co powoduje, że to wymarzona destynacja? Odpowiedzi poznasz w naszym przewodniku. Dowiesz się, że wakacje w Senegalu to coś więcej niż nocleg w jednym z dobrze ocenianych hoteli o wysokim standardzie i relaks na piaszczystej, pięknej plaży.

  • Historia tego kraju to materiał na dłuższy artykuł. Wszak udajemy się do dawnej kolonii portugalskiej oraz francuskiej, która niepodległość uzyskała dopiero w 1960 roku!;
  • Handel kością słoniową, złotem i niestety niewolnikami – z tego był znany Senegal. A jaki jest dzisiaj? Czy można powiedzieć, że to państwo godne naśladowania?;
  • Czeka tam na Ciebie sporo atrakcji, zarówno związanych z miejscową kulturą (muzea itp.), jak i przyrodą (jeśli jesteś miłośnikiem ornitologii, to będziesz zachwycony!);
  • Pobyt w Senegalu zaczniesz od zwiedzenia Dakaru. Czy miasto to, spełniające też funkcję stolicy, jest obecnie czymś więcej niż wielokrotną metą prestiżowego i wymagającego Rajdu Paryż-Dakar? Czy inne atrakcje znajdą tam również turyści niebędący kierowcami aut terenowych?;
  • Zanim jednak ten obecny afrykański raj otworzy przed Tobą swoje wrota, najpierw musisz do niego przylecieć. Jaki jest koszt takiej podróży? Kiedy najlepiej kupić bilet i zdecydować się na wakacje w Senegalu?

Położenie i powierzchnia Senegalu

Planujesz już wakacje w Senegalu? Świetnie! Pozwól jednak, że przed spakowaniem „walizek”, wyjaśnimy, gdzie dokładnie leży to ważne państwo. Otóż znajduje się w Afryce Zachodniej. Z jednej strony graniczy z brzegiem Oceanu Atlantyckiego, z drugiej, ze zlokalizowanym na wschodzie Mali. Na północ od niego jest Mauretania. Na południu natomiast Gwinea oraz Gwinea Bissau, a także Gambia, która otoczona jest obszarem Senegalu niemal ze wszystkich stron (o tym maleńkim kraju, wyglądającym jak wąski pas ziemi, nie będącym enklawą, przygotujemy oddzielny tekst).

Spoglądając na mapę, można zauważyć, że mamy do czynienia z krajem nizinnym, o falistej rzeźbie. Ze średnią wysokością nieprzekraczającą 200 metrów nad poziomem morza i terenami bagnistymi na południowym wybrzeżu. Mającym 196 722 km2, choć są źródła, według których liczba ta jest nieco mniejsza (196 190 km2). Na takiej powierzchni żyje, zgodnie z danymi z 2023 roku, 18 mln ludzi (czy szczęśliwych, o tym jeszcze wspomnimy).

Lecimy do Senegalu – praktyczne informacje

Skoro temat związany z lokalizacją tego afrykańskiego kraju mamy już za sobą, to czas na podróż. Jak ona będzie wyglądać? Na pewno komfortowo, mimo że z co najmniej jedną przesiadką. Więcej o tym, jakie linie lotnicze tam kursują oraz ile będzie Cię kosztować bilet, przeczytasz poniżej. Najpierw jednak podpowiemy, kiedy wakacje w Senegalu okażą się najlepsze pod względem pogody.

Dakar located on map with red pin and plane in Senegal, Africa
Dakar znajduje się na mapie z czerwoną pinezką i samolotem w Senegal, Afryka, licencja: shutterstock/By JoaoCachapa

Najlepszy czas na wakacje w Senegalu

Ogólnie należy wiedzieć, że Senegal to kraj z dwiema porami roku: suchą oraz deszczową. Czy już się domyślasz, która z nich jest tą bardziej sprzyjającą zwiedzeniu Dakaru, a także doświadczaniu innych atrakcji? Tak. Nie pomyliłeś się. Potwierdzamy – najbardziej dogodny czas na wakacje w Senegalu to właśnie pora sucha, trwająca od października do początku czerwca (choć zdarza się, że od listopada do maja). Kolejne miesiące zalicza się do pory deszczowej, ale trudno je ocenić dobrze pod kątem turystycznym z powodu intensywnych opadów deszczu (szczególnie na południu – 1200 mm rocznie) i wysokiej wilgotności.

Warunki pogodowe są dość stabilne (dzięki klimatowi podrównikowemu) przez 12 miesięcy, aczkolwiek widać pewne różnice w zależności od regionu. Jednak to w trakcie pory suchej temperatury powietrza są przyjemne i umiarkowane nawet nocą (do 24 stopni Celsjusza). Nie skaczą do 40°C. Pozwalają na miły odpoczynek i bezpieczne plażowanie. Ważne też, że drogi są przejezdne. Jedyne, co może przeszkadzać w wycieczce po Senegalu, to suche, północno-wschodnie wiatry o nazwie Harmatan, które wieją z Sahary.

Senegal flag umbrella. Close up of printed umbrella over green grass lawn background. Rainy weather forecast. Climate change and global warming concept.
Parasol z flagą Senegalu. Zbliżenie na drukowany parasol na zielonym tle trawnika. Deszczowa prognoza pogody, licencja: shutterstock/By The Art of Pics

Bilet, paszport i coś jeszcze?

Do Senegalu, co już było wspomniane, dostaniesz się jako pasażer samolotu. Nie będzie to lot bezpośredni i krótki (kilkanaście godzin, wliczając międzylądowanie np. gdzieś w Europie), ale nie wydasz na niego góry pieniędzy. Znajdziesz bowiem bilet (np. na tej stronie) już za około 2000 zł (w dwie strony, we wrześniu). Jakie linie lotnicze proponują taką cenę? Między innymi Wizz Air, TAP Air Portugal, South African Airways oraz Turkish Airlines. Ostatecznie lądujesz na międzynarodowym lotnisku Blaise Diagne International Airport, znajdującym się 17 km od Dakaru (o dotarciu do centrum stolicy Senegalu, a także poruszaniu się po całym kraju jeszcze napiszemy w osobnym artykule).

Nie zostaniesz jednak wpuszczony na teren Senegalu, jeśli poza biletem (też tym powrotnym) nie pokażesz również paszportu (z aktualnym zdjęciem), chociażby tymczasowego (na którym jest odpowiednia pieczątka). Ale czy faktycznie sam paszport, ważny co najmniej 6 miesięcy od daty Twojego planowanego wjazdu do kraju, wystarczy, aby służby graniczne nie powiedziały Ci STOP!, zawracając od razu Cię do domu? Spokojnie. Przekroczysz granicę bez potrzeby okazywania wizy, chyba że zapragniesz przedłużyć swoje wymarzone wakacje w Senegalu do ponad 90 dni.

Gdzie nocować w Senegalu?

Zanim zaczniesz odkrywać senegalskie cuda, warto, abyś zatrzymał się w hotelu. Najlepiej w samej stolicy. Poniżej opisujemy cztery wybrane przez nas (choć z pewną pomocą goszczących już w nich turystów) obiekty. Takie, które cieszą się najbardziej pozytywnymi opiniami i dość wysoką średnią ocen. Pokoje w nich zarezerwujesz oczywiście na platformie Booking.com.

Warto wiedzieć: Na naszej krótkiej liście najlepszych hoteli znalazły się różne nieruchomości. Jedna trzygwiazdkowa, w której koszt noclegu wynosi około 400 zł, a także dwie czterogwiazdkowe (o nieco innych udogodnieniach i większej cenie) oraz obiekt o pięciu gwiazdkach (nocleg za ponad 1000 zł). Jesteśmy pewni, że pobyt w tych hotelach będzie niezapomniany!

Cztery najlepsze hotele

Nyéléni maison sahel – zabukuj tutaj

Adres: 27, rue YF109 Yoff Tonghor, 99000 Dakar, Senegal

Jeden z gości skomentował, że to „świetna i mała przystań”. Kiedy zakwaterujesz się w Nyéléni maison sahel (trudna nazwa, ale warta zapamiętania), to przyznasz mu rację. Bo to faktycznie bardzo ładny (także wewnątrz, nie tylko na zdjęciach) i czysty pensjonat typu B&B. Miejsce prywatne, jakieś 7 km od zoo. Z sympatyczną i pomocną obsługą. A do tego z pysznym śniadaniami kontynentalnymi, serwowanymi codziennie rano. Będziesz zaskoczony i zadowolony z możliwości pływania w odkrytym basenie, opcji transferu lotniskowego i dość szybkiego oraz darmowego Wi-Fi w każdym pomieszczeniu.

Do wyboru w tym hotelu masz np. pokój dwuosobowy z widokiem na ogród albo ocean (np. z balkonu). Ale nawet ten mniejszy, jednoosobowy (też klimatyzowany) wyposażony jest w biurko czy telewizor z płaskim ekranem. No i oczywiście nie brakuje prywatnej łazienki, w której weźmiesz gorący prysznic i bezpłatnie skorzystasz z zestawu kosmetyków.

BOMA LifeStyle Hotel – zabukuj tutaj

Adres: Route de l’Aeroport Ngor Almadies, 12000 Dakar, Senegal

Najpierw czterogwiazdkowy, ale ten trochę droższy (cena za nocleg waha się od 800 do 900 zł). Już sama jego nazwa przyciąga uwagę. Nic dziwnego. Boma LifeStyle to ciekawie zaprojektowany hotel typu bungalow. Trzeba przyznać, że ponad pół tysiąca osób nieprzypadkowo nazwały go fantastycznym. Pokoje są tutaj przestronne i ekologiczne. Dużą zaletą jest też położenie całego obiektu – tylko 2 km od lotniska i 500 m od plaży Plage de Ngor.

Skupmy się jednak na samych jednokondygnacyjnych, klimatyzowanych budynkach. W jednych z nich zamieszkasz na co najmniej kilka dni. Z czego będziesz mógł tam śmiało skorzystać? Na przykład z zewnętrznego basenu i bezpłatnego parkingu, a także z ładnego ogrodu. W środku natomiast znajdziesz biurko, lodówkę, zestaw do parzenia kawy i herbaty oraz sejf i nowoczesny telewizor. Wejdziesz do dobrze wyposażonej łazienki. Docenisz całodobową recepcję i obsługę pokoju. Zasmakujesz w śniadaniu a’la carte (również wegetariańskim) i przekąskach w barze.

MARINA APPART Hôtel – zabukuj tutaj

Adres: MARINA IMMO TRADING VILLA 1550 liberté 2 BP 17785 , Liberte, 01550 Dakar, Senegal

Klimatyzowane pokoje rodzinne i dla osób niepalących, z balkonami (wspaniały widok na miasto!). Takie właśnie oferuje kolejny, czterogwiazdkowy hotel, znajdujący się 5 kilometrów od lotniska i mniej więcej tyle samo od Wielkiego Meczetu. Mimo że kilkupiętrowy, to MARINA APPART, zapewnia windę, czyli udogodnienia dla niepełnosprawnych. Co ciekawe, poza chwalonymi, wygodnymi pokojami, jest coś jeszcze, czym może pochwalić się ten hotel. Mowa o zapleczu kuchennym i jadalni. W kuchni nie brakuje niczego. Oprócz lodówki, piekarnika i ekspresu do kawy, jest nawet zmywarka do naczyń!

Terrou-Bi – zarezerwuj tutaj

Adres: Boulevard Martin Luther King , Gueule Tapee, 11179 Dakar, Senegal

Uśmiechnięci i energiczni pracownicy recepcji? Są! Światowy poziom obsługi? Również! Ale nie tylko takie zalety sprawiają, że pięciogwiazdkowy Terrou-Bi jest chętnie wybierany i wysoko oceniany przez wielu turystów. Co więc, poza lokalizacją przy samej, prywatnej plaży (fantastyczne widoki z okien na ocean) i stylowych pokojach typu suite decyduje o popularności tego obiektu? Z pewnością duży i odkryty basen, kasyno oraz spa i centrum odnowy biologicznej. A także informacja, że ów hotel organizuje zarówno wycieczki po okolicy, jak i różne wydarzenia o charakterze muzycznym. I to, że w hotelowej restauracji zjesz tradycyjne, regionalne potrawy.

Historia Senegalu – od niewolnictwa do republiki

A teraz usiądź wygodnie na hotelowym łóżku i poczytaj o historii Senegalu (w wielkim skrócie).

Jak wyglądało życie w Senegalu w XIV wieku i wcześniej? Nie wiemy. Wiemy za to, co działo się w XV wieku. Masowe polowanie na słonie w celu pozyskania kości słoniowej już budzi pewien sprzeciw współczesnego człowieka. A co dopiero niewolnictwo! Bo niestety to właśnie tam proceder ten rozwijał się na bardzo dużą skalę (szczególnie w XVIII wieku). Najpierw zajmowali się handlem ludźmi Portugalczycy. To oni ładowali na swoje łodzie czarnoskórych tubylców, traktując ich jak towar albo zwierzęta. Wiele statków z tysiącami zakutych w kajdany mężczyznami wypływało z portu na Wyspie Gorée (Wyspie Niewolników) do tzw. Nowego Świata. Prawie połowa z nich pochodziła z ówczesnej Senegambii (połączone terytoria Senegalu i Gambii).

Slaves liberation, Goree Island, Dakar, Best of Senegal
Wyzwolenie niewolników, wyspa Goree, Dakar, licencja: shutterstock/By faberfoto-it

Kiedy „wakacje w Senegalu” spędzali następni kolonizatorzy, wcale nie było lepiej. Francuzi zbudowali faktorię na północnym zachodzie (obecne miasto Saint-Louis). Niewolników przybywało. Co prawda, uchwalony dekret w 1848 roku zakazał tego niegodnego i niemoralnego zjawiska społecznego, ale do niepodległości była jeszcze daleka droga. Należący do Francuskiej Afryki Zachodniej (AOF) Senegal tytuł autonomicznej republiki zyskał w roku 1958, a dwa lata później całkiem otrzymał niepodległość, stając się ostatecznie republiką. Co nie oznacza, że zerwał wszelkie kontakty z Francją. Przeciwnie. Wciąż jest jej największym partnerem gospodarczym. Czy zatem nie jest biednym państwem? Odpowiedź poznasz w jednym z poniższych podrozdziałów. Ale wcześniej…

Skąd nazwa Senegal?

Bardzo interesujące jest to, skąd wzięła się geograficzna nazwa tego kraju. Okazuje się, że nie wymyśliła jej miejscowa, dawna ludność. Zrobili to Portugalczycy, kiedy pierwszy zacumowali do zachodniego wybrzeża Afryki. Ci europejscy żeglarze (początkowo przyjaźnie nastawieni) spotkali rybaków, którzy wskazując na własne łodzie, mówili: „sunu gaal”. Te słowa oznaczały po prostu: „to są nasze łodzie”. Portugalczycy źle je zrozumieli. Byli pewni, że chodziło o nazwę regionu albo wybrzeża. Teraz już wiesz, co mogą spowodować różnice językowe.

Ile de Goree old view, Senegal. Created by Durand-Brager, published on Magasin Pittoresque, Paris, 1843
Stary widok na Ile de Goree, Senegal. Stworzony przez Durand-Bragera, opublikowany w Magasin Pittoresque, Paryż, 1843 r., licencja: shutterstock/By Marzolino

Jaki jest dziś Senegal?

Przebywając w Dakarze, zwrócisz uwagę na Pomnik Afrykańskiego Odrodzenia. Jest to najwyższy pomnik na tym kontynencie (50 metrów). Budowany przez… Koreańczyków (ale z północy!). Odsłonięty w 2010 roku (na 50. rocznicę uzyskania niepodległości). Przedstawiający ludzkie, trzymające się za ręce postacie (rodzice z dzieckiem, na głowie „taty” jest pomieszczenie, z którego można podziwiać widoki miasta – można tam wejść z przewodnikiem). Symbolizujący postęp i sprzeciw rasizmowi! Ale czy można powiedzieć, że dzisiaj to faktycznie kraj mogący być z siebie dumny? Z jednej strony tak, bo nigdy nie doszło w nim do wojskowego przewrotu (czyt. wojny domowej, co jest rzadkością w Afryce), a demokratyczna stabilność jest godna podziwu. Gwiazda na fladze stanowi natomiast symbol wolności i rozwoju gospodarczego. Muzyka to niemalże druga religia. Grający na tradycyjnych instrumentach i tańczący regionalny taniec sabar Senegalczycy wydają się szczęśliwi. Na plażach przechadzają się zadbane, hodowlane owce.

African Renaissance Monument, a 49 meter tall bronze statue of a man, woman and child, in Dakar, Senegal
Pomnik Afrykańskiego Odrodzenia, 49-metrowy posąg z brązu przedstawiający mężczyznę, kobietę i dziecko, w Dakarze w Senegalu, licencja: shutterstock/By Dereje

Lecz nie jest aż tak różowo. Kiedy promienie słoneczne nie oświetlają twarzy, a na wsiach gęstnieje mrok, to w oczy zagląda bieda. Ludzie utrzymują się z rolnictwa, lecz wciąż życie wielu z nich to żadne „wakacje w Senegalu”, tylko ciężka praca i borykanie się z nierównościami społecznymi. Senegal ma niski dochód na jednego mieszkańca. Piętnastokrotnie niższy niż Polska. Stąd Ci najubożsi postanawiają, jak młodzi bohaterowie kręconego w Senegalu filmu pt. „Ja, kapitan”, poszukać lepszego jutra gdzieś w Europie.

Poruszanie się po Senegalu

Powyższe akapity odmalowują obraz kraju, który ma swoje cienie i blaski. Warto do niego przybyć, aby samemu sprawdzić te ponuro-jaskrawe barwy. Zajrzeć do różnych jego naturalnych zakamarków, jak i odkryć atrakcje, które ukazują Senegal w lepszym świetle. Aby jednak to zrobić, będziesz musiał jakoś poruszać się po tym zachodnio-afrykańskim kraju.

Już na lotnisku wsiądziesz do wypożyczonego auta, płacąc średnio kilkadziesiąt dolarów dziennie (cena jest różna w zależności od rodzaju samochodu, najbardziej polecany jest pojazd ekonomiczny). Ale masz też do wyboru przejazd innymi środkami transportu (koszt 500 CFA, czyli przeszło 3 zł). Mamy na myśli mini busy („car rapide”, bilet do kupienia bezpośrednio na dworcu, nigdy online) oraz szybsze taksówki (współdzielone, z doczepionymi, sztucznymi ogonami z owczej skóry – podobno dzięki nim każda podróż będzie bezpieczna). Pojazdy te kursują w samym Dakarze, jak i między różnymi miastami (wtedy są droższe, bo dolicza się jeszcze większy bagaż).

Co robić w Senegalu – największe atrakcje

Mamy nadzieję, że Twoje wakacje w Senegalu potrwają od 10 dni do dwóch tygodni. Tylko w takim czasie zwiedzisz wszystko to, co ma do zaoferowania ten kraj. Nie martw się o koszty. Nie są one duże (jakie dokładnie, podamy w sekcji FAQ). A więc, od czego powinieneś zacząć, aby zanurzyć się w senegalskiej atmosferze? Które atrakcje zrobią na Tobie (według naszego przewodnika) największe wrażenie?

Zwiedzanie Dakaru

Wakacje w Senegalu z pominięciem sprawdzenia, co skrywa stolica, będą niepełne! Dlatego zanim udasz się na jedną z plaż albo do parku narodowego, najpierw poświęć parę dni na Dakar. Mimo że nie ma tutaj wielu zabytków, to są jednak takie miejsca i obiekty, które warto zobaczyć – samemu albo w grupie w ramach zorganizowanych wycieczek (zarezerwujesz je tutaj). Nie tylko ze względu na ich unikatowy, lokalny, nieokiełznany charakter.

The coastal skyline of Dakar, Senegal, West Africa
Nadmorska panorama Dakaru, Senegal, Afryka Zachodnia, licencja: shutterstock/By LouieLea

Wielki Meczet – najważniejsze miejsce kultu

Tysiące jest meczetów w Senegalu, ale przede wszystkim trudno przegapić Wielki Meczet (tak, Senegalczycy w znacznej większości praktykują islam). Jego zwiedzanie, łącznie z wnętrzem, ogrodami i dziedzińcami, jest bezpłatne. To imponująca świątynia z pięcioma minaretami, z których najwyższy ma aż… 78 metrów! Postawiona w 1964 roku, blisko centrum miasta, pięknie oświetlona nocą. Zbudowana w stylu marokańsko-andaluzyjskim, obłożona specjalnym marmurem karraryjskim. Będąca też ważnym punktem orientacyjnym (doskonale widać z niej panoramę Dakaru). Dzięki niej życie religijne mieszkańców może być odpowiednio celebrowane (do środka może wejść naraz 15 tysięcy wiernych).

Dakar, Senegal - December 28 2019 - Great Mousqe
Dakar, Senegal – 28 grudnia 2019 r. – Wielki Meczet, licencja: shutterstock/By Zeinfahri

Miasteczko uniwersyteckie

W Dakarze będziesz nie tylko wsłuchiwał się w głosy rozmodlonych mieszkańców. Wczujesz się także w studencki klimat. Okazuje się bowiem, że stolica Senegalu może pochwalić się statusem „miasteczka uniwersyteckiego”. A to za sprawą największej i najstarszej krajowej uczelni. Mowa o Uniwersytecie Cheikh Anta Diop. Ta edukacyjna placówka publiczna pamiętająca czasy jeszcze sprzed uzyskania przez Senegal upragnionej niepodległości. Została otwarta w 1957 roku. Kształci się w niej kilkadziesiąt tysięcy studentów. Dla tak dużej liczby młodych osób stworzono dodatkowo obszar mieszkalny, czyli miasteczko uniwersyteckie Fann. Funkcjonują w nim również pracownicy uczelni.

Muzea w Dakarze

Wakacje w Senegalu z pewnością upłyną Ci także na zwiedzaniu muzeów. W samym Dakarze jest ich kilka. Między innymi Muzeum Morskie, w którym poznasz długą historię związaną z żeglugą po Atlantyku. Ale jeszcze ciekawsza będzie wizyta w Muzeum Sztuki Afrykańskiej – IFAN. Budynek ten znajduje się w dzielnicy Plateau. Gdy przekroczysz jego progi, na dwóch piętrach ujrzysz niesamowitą kolekcję masek, liczne rzeźby, a także stare instrumenty muzyczne (w ramach wystaw stałych lub czasowych). Wstęp za darmo.

Gwarne targowiska

Jak przystało na duże centrum handlowe, Dakar ma też kilka rynków położonych w różnych częściach miasta (Kermel, Sandag, Thiilen), na których odbywa się, trwający od rana do zmierzchu handel. Czym? Wszystkim (poza… niewolnikami!)! Kupisz przeróżne pamiątki: od kwiatów i rękodzieł (ręcznie robione maski plemienne, koraliki, figurki, dekoracje z drewna, tkaniny) po owoce i przyprawy (m.in. słynny pieprz senegalski). A nawet perły i kadzidło (do nabycia w okolicach dworca kolejowego) oraz lokalny miód i masło shea.

Warto wiedzieć: Każde, mniejsze czy większe targowisko, to miejsce niezwykle gwarne. I pachnące mieszającymi się egotycznymi zapachami. To też tętniący życiem i mieniący się kolorami ośrodek wieloletniej, wyrazistej kultury.

Praktyczna porada: W Dakarze na targu są też namioty, gdzie kupisz nowoczesny sprzęt audio w przystępnej cenie (to nie żart!). Jednak, aby faktycznie być zadowolonym z towaru, zalecamy spokojne negocjowanie kwoty tak, by była niższa od tej początkowej, zaproponowanej przez sprzedawcę.

Rzemiosła na sprzedaż na targu w Dakarze, Senegal
Rzemiosła na sprzedaż na targu w Dakarze, Senegal, licencja: shutterstock/By Steph Couvrette

Plażowanie nad Atlantykiem

Wakacje w Senegalu to również wylegiwanie się na leżaku (albo kocu) i kąpiel w Oceanie Atlantyckim (średnia temperatura wody waha się od 24°C do 30°C, w zależności od poru roku). Plaż w tym kraju jest sporo. Mają różne rozmiary i kształty. Wszystkie charakteryzują się złotym, miękkim piaskiem. Do tego łagodnym zejściem do wody, która jest wyjątkowa krystaliczna. Dlatego będziesz miał gdzie plażować i cieszyć się tego typu atrakcją. Jedyną wadą jest brak koszów na śmieci i fakt, że co trzecia miejscowa osoba będzie próbowała Cię zagadać i zaproponować coś do sprzedania (natarczywość powoduje, że należy zapomnieć o romantycznej i cichej randce z ukochaną podczas zachodów słońca).

Warto wiedzieć: Do najpiękniejszych plaż zaliczają się m.in. miejska Plage Bel-Air oraz mniejsza i rodzinna N’Gor. A także dziewicze Mbour, Pointe Sàrene i Mbodiene. Ale my najbardziej polecamy relaks nad błękitną zatoką Saly. To jednocześnie znany kurort, położony kilka kilometrów na południe od stolicy, w regionie La Petite Côte. Co takiego ma ta „senegalska Riwiera”, że przyciąga wielu turystów? Np. dobre warunki do nurkowania i uprawiania sportów wodnych (m.in. kite surfingu).

Beach at saly, senegal, west africa, africa
Plaża w Saly, Senegal, Afryka Zachodnia, Afryka, licencja: shutterstock/By Robert Harding Video

Saint-Louis i Wyspa Gorée – miejsca związane z mroczną historią

Wydaje się, że to Dakar jest najciekawszym miejscem do zwiedzania. Są jednak rejony Senegalu, w których jeszcze bardziej czuć dumę Senegalczyków i ich przywiązanie do dawnej, smutnej przeszłości. Chodzi o Wyspę Gorée oraz o miasto Saint-Louis. Dlaczego musisz do nich przybyć?

Wyspa Niewolników (ta nazwa również oficjalnie funkcjonuje, co nie jest przypadkowe) leży u wybrzeża Senegalu, 3 km na wschód od jego stolicy. Jest mała – powierzchnia wynosi tylko 0,16 km2. Ale nie przeszkodziło to, aby wybudować na niej Fort D’Estrees. W jakim celu? Przetrzymywania siłą, sprzedawania i wysyłania do Ameryki Południowej oraz Północnej dużych grup zdrowych czarnoskórych mężczyzn w różnym wieku! Mroczne to miejsce. Świadectwo strasznych czasów. Baza ta łącznie z całą wyspą trafiła na Listę Dziedzictwa UNESCO. Ku pamięci cierpiących otwarto tutaj Muzeum Historyczne i Dom Niewolników z „Drzwiami bez Powrotu”. Zobaczysz m.in. cele więzienne i żelazne łańcuchy.

Saint-Louis to z kolei miasto znajdujące się przy północno-zachodnim ujściu rzeki Senegal. I również ważny, najstarszy ośrodek handlu niewolnikami, port o znaczeniu strategicznym (pierwsza zamorska osada Francuzów w Afryce Zachodniej, rok 1659). To także dawna stolica Senegalu (lata 1872-1957), której nazwa wzięła się od Ludwika IX Świętego – XIII-wiecznego króla Francji. Niestety część kolorowych budynków z czasów kolonialnych jest w opłakanym stanie (nikt ich nie odrestaurował). Mimo to miasto można uznać za ładne, a jego dzielnica historyczna „zaprosi Cię” w niezapomnianą podróż.

Niezwykłe obszary naturalne

Kiedy już oddasz cześć niewolnikom, to Twoje wakacje w Senegalu powinny zakończyć się odkrywaniem tego, co najpiękniejsze i pozbawione mrocznych cieni. Mowa o miejscach typowo przyrodniczych. Są trzy obszary, gdzie warto zrobić zdjęcia. Oto one:

  • Lac Retba, czyli Różowe Jezioro (taka barwa jest możliwa dzięki glonom Dunaliella salina, produkującym czerwonym pigment; jezioro ma 3 km2 powierzchni oraz 3 metry głębokości; znajduje się 20 km na północny-wschód od Dakaru);
  • Pustynia Lompoul, czyli jedna z najmniejszych pustyń na świecie, o powierzchni 18 km2; z pomarańczowymi wydmami i oazami przypominającymi krajobrazy Sahary; leżąca 145 km na południe od Saint-Louis;
  • Park Narodowy Niokolo-Koba – mający 9000 km2 powierzchni chroniony rezerwat, z licznymi sawannami, lasami bambusowymi i rzekami; dom dla słoni, hipopotamów oraz lwów;
  • Park Narodowy Djoudj – trzeci pod względem wielkości park ornitologiczny na świecie, zamieszkiwany przez 400 gatunków ptaków (w tym dostojnych pelikanów), położony w Saint-Louis.

Nie tylko Rajd Paryż-Dakar, czyli ciekawostki o senegalskiej krainie

Przed podsumowaniem, w którym w jednym akapicie postaramy przekonać Cię na wycieczkę do Senegalu, przybliżymy dziesięć intrygujących faktów na temat tego kraju.

Dakar rally fan watching car goes by
Fan rajdu Dakar obserwujący przejeżdżający samochód, licencja: shutterstock/By Jean Pierre Pi
nochet

Top 10 faktów i ciekawostek

  • Był rok 1979, kiedy odbył się pierwszy, z czasem coraz bardziej popularny, Rajd Paryż-Dakar (później określany po prostu Rajdem Dakar). Ekstremalny. Trudny. Prestiżowy. Pokonywany autami i motocyklami. To coroczny, długodystansowy wyścig dla miłośników przygód, którego trasa przebiega głównie przez odcinki pustynne. Łącznie z powodu wypadków, zginęło w nim około 70 osób, wśród których byli zarówno uczestnicy, jak i inni ludzie. Od 2008 roku jego meta nie znajduje się już w Dakarze, choć nazwa pozostała taka sama;
  • Kuchnia Senegalu, oparta na świeżych rybach, owocach morza i kurczakach (kurczak yassa podawany z cytryną to danie narodowe), jest bardzo chwalona przez turystów. Smaczne potrawy serwowane są na specjalnych, wydrążonych deskach;
  • Mocna herbata z miętą i kolejna, bardzo słodka, z kilkoma łyżkami cukru. A także kawa z… z pieprzem. Takie napoje uwielbiają pić Senegalczycy;
  • Narodowym drzewem Senegalu jest baobab;
  • Senegalczycy poza dobrym jedzeniem, kochają też sport. Piłkę nożną? Owszem. Ale jeszcze bardziej laamb. Są to „senegalskie zapasy” – połączenie walki na pięści z tradycyjnymi zapasami;
  • Niezwykle istotnym zajęciem mieszkańców Senegalu jest też rybołówstwo. To coś więcej niż codzienne połowy, to rodzaj kultury i tradycji;
  • W mieście Saint Louis jest nawet cmentarz, gdzie między wszystkim grobami są zawieszone sieci rybackie;
  • Mało tego, spędzając wakacje w Senegalu, być może odkryjesz wioskę rybacką o nazwie Joal-Fadiouth. Podzieloną na dwie części (połączone drewnianym mostem), z których jedna znajduje się wysepce zbudowanej z… muszli!;
  • Najstarsze miejsca pochówku w Senegalu datuje się na XI wiek. Można je dostrzec już z daleka, bo są ozdobione kamiennymi kręgami i mają wysokie na 250 cm kolumny;
  • Senegalczycy z wielkim szacunkiem traktują też muzykę, która jest dla nich jak religia, o czym już wspominaliśmy. Jednym z podstawowych instrumentów jest balafon (afrykański ksylofon).

Wakacje w Senegalu – podsumowanie

Po przeczytaniu naszego przewodnika nie powinieneś mieć już żadnych wątpliwości. Mimo że Senegal nie jest bogatym krajem, to ma bogatą kulturę. Nie jest idealny, ale ze swoją postkolonialną architekturą, wartą pamiętania przeszłością i zwyczajami oraz krajobrazami jest bardzo ciekawą destynacją. Zaplanuj wakacje w Senegalu, a z pewnością nie pożałujesz. Będzie traktowany raczej przyjaźnie, a nie z agresją i niemal wszędzie przyjmowany z radosnym entuzjazmem (napotkani Senegalczycy spytają, jak Ci się podoba w ich kraju). Zapachy i barwy tego kraju zostaną z Tobą na zawsze.

Senegal – FAQ

Jak dotrzeć do Senegalu?

Z Polski i innych krajów europejskich najłatwiej i najszybciej samolotem. Choć lot nie będzie krótki i czeka Cię przesiadka (np. w Paryżu), to nie powinieneś narzekać na komfort podróży.

Z czego słynie Senegal?

Jak mogłeś przeczytać z wielu rzeczy. Przede wszystkim z ponurej historii, gdy był kolonią francuską. Wtedy to kwitł handel niewolnikami, co upamiętnia muzeum na Wyspie Goree. Ale są też jasne strony Senegalu: rozwijająca się gospodarka i rolnictwo (np. uprawa orzeszków ziemnych i akacji senegalskiej), rytmiczna muzyka (jazz, latino, soul, muzyka ludowa), energiczne życie nocne itd. Senegal słynie też ze swojej stolicy, w której przez lata była meta szalonego rajdu.

Ile kosztują wakacje w Senegalu?

Na koszt ma wpływ to, gdzie będziesz nocował, czym się poruszał i jak długo planujesz tam zostać. Ogólnie mówiąc, wakacje w Senegalu są umiarkowanie drogie. Czternastodniowe kosztują średnio 5300 zł.

Czym płacić w Senegalu?

Obowiązującą walutą w Senegalu jest frank zachodnioafrykański (skrót/kod CFA). Weź ze sobą dolary albo euro, bo możesz takie banknoty łatwo wymienić na miejscu, w jednym z bankomatów. Możesz też płacić kartą, choć lepiej mieć gotówkę (szczególnie przyda się na targach).

Czy Senegal jest na pewno bezpieczny dla turystów?

To kraj, w którym nie ma bardzo dużej przestępczości i ryzyka ataku terrorystycznego. Jest stabilnie, choć mogą zdarzyć się demonstracje uliczne, w czasie których może być niebezpiecznie, a ludzie będąc zachowywać się agresywnie. Najczęstszym zagrożeniem będą jednak drobni złodzieje, dlatego uważaj, aby w zatłoczonych miejscach nie stracić portfela. A czy powinieneś bać się dzikich zwierząt? Tak, szczególnie… hipopotamów. Na szczęście one atakują tylko nierozważnych rybaków.

Jaki jest najbardziej znany zabytek Senegalu?

To Pomnik Afrykańskiego Odrodzenia (Monument de la Renaissance Africaine). Stoi on w Dakarze. Jest dużą statuą złożoną z kilku postaci (członków rodziny), patrzących z nadzieją w przyszłość i symbolizujących jedność różnych regionów Afryki.

W jakim języku można dogadać się w Senegalu?

Wakacje w Senegalu będą przyjemniejsze, jeśli bez problemu porozumiesz się z mieszkańcami i pracownikami tradycyjnych restauracji oraz ulicznymi handlarzami. Zrobisz to, posługując się językiem urzędowym – francuskim. Na południu kraju niektórzy ludzie znają też język angielski. Między sobą natomiast rozmawiają często w dialektach Wolof i Soninke.

Kto może wziąć udział w Rajdzie Dakar?

W rajdzie tym może wystartować prawie każdy kierowca. Wystarczy, że będzie mieć ukończone 18 lat i dobrze, jeśli pochwali się jakimś doświadczeniem. Wymagana jest jeszcze specjalna, międzynarodowa licencja sportowa federacji FIM (pojazdy jednośladowe) oraz FIA (auta terenowe). No i należy wypełnić odpowiedni formularz, dostępny na oficjalnej stronie internetowej.

Motorcyclist on a cross-country motorcycle go fast at the desert
Motocyklista na motocyklu crossowym jedzie szybko na pustyni, licencja: shutterstock/By Art of pixels
Poprzedni

Wycieczka w Góry Drakensberg, najpiękniejsze trasy trekkingowe

Wycieczka do Gambii, piękne piaszczyste plaże i przyroda

Następny

Dodaj komentarz