Wakacje na Tahiti – największa perła Polinezji Francuskiej

Tahiti, niekwestionowanie jedna z najpiękniejszych wysp Polinezji Francuskiej, często bywa mylona przez laików z Haiti. Ta tragiczna pomyłka geograficzna jest szczególnie powszechna wśród osób, dla których obie wyspy są szczególnie egzotyczne. Mogą oni nie zdawać sobie sprawy z tego, że te dwa miejsca dzieli aż 9 tysięcy kilometrów. Wyobraź sobie, jak niewłaściwe zarezerwowanie biletów lub noclegu w jednym z tych krajów mogłoby wpłynąć na twoje wakacje! W tym artykule postaramy się wykorzystać słowo „Tahiti” w różnych kontekstach, abyś na zawsze zapamiętał, gdzie znajduje się ta egzotyczna wyspa, unikając pomyłek z Karaibami. Ale nie tylko zwiększenie Twojej świadomości geograficznej będzie naszym celem.

Przewodnik rozpoczniemy od fascynujących ciekawostek dotyczących Tahiti, następnie przejdziemy do praktycznych informacji o tym, jak się tam dostać i jakie atrakcje czekają na turystów na tej pięknej wyspie. W kolejnej części przyjrzymy się najlepszym opcjom noclegowym, analizując lokalizacje, dostępne udogodnienia, ceny i możliwości rezerwacji. Na zakończenie przygotowaliśmy sekcję FAQ, w której odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące Tahiti, aby twój wyjazd był jak najbardziej udany i bezproblemowy.

Czy wiesz, że…

  • Tahiti zamieszkiwane jest przez około 190 000 osób, co stanowi większość populacji Polinezji Francuskiej, liczącej niespełna 280 000 osób
  • Tahiti było zasiedlone już przed 500 r. p.n.e. w efekcie długiej migracji z Azji Południowo-Wschodniej przez Fidżi, Samoa i Tonga
  • Wyspa jest częścią Polinezji Francuskiej, która jest terytorium zależnym Francji

Spis treści

Tahiti – ciekawostki

Największa wyspa Polinezji Francuskiej

Tahiti, wchodzące w skład archipelagu Wysp Towarzystwa, może pochwalić się mianem największej wyspy Polinezji Francuskiej, z powierzchnią wynoszącą 1 044 km².

Nietuzinkowy kształt wyspy

Omawiana w tym artykule wyspa składa się z dwóch części: Tahiti Nui (większa, północno-zachodnia część), a także Tahiti Iti (mniejsza, południowo-wschodnia część). Co ciekawe, dzieli je od siebie jedynie wąski przesmyk, który nadaje wyspie wyjątkowy kształt.

Język

Widok znaku drogowego w języku francuskim dla przypomnienia o ograniczeniu prędkości do 60 km/h na wyspie Mo'orea, Tahiti w Polinezji Francuskiej, Południowy Pacyfik
Widok znaku drogowego w języku francuskim dla przypomnienia o ograniczeniu prędkości do 60 km/h na wyspie Mo’orea, Tahiti w Polinezji Francuskiej, Południowy Pacyfik , licencja: shutterstock/By Adam Constanza

Choć język francuski jest jedynym językiem urzędowym na wyspie, dużą popularnością cieszy się również język tahitański, należący do grupy języków polinezyjskich (według spisu z 2007 r. 37% etnicznej populacji Polinezji Francuskiej posługuje się tym językiem).

Tahiti, jako źródło inspiracji artystycznych

W latach 90. XIX wieku wyspę zamieszkiwał wybitny, francuski malarz Paul Gauguin, przedstawiciel postimpresjonizmu w sztuce, którego lwią część prac stanowiły obrazy osadzone w polinezyjskim kontekście.

Demografia wyspy

Tahiti zamieszkiwane jest przez około 190 000 osób, co stanowi większość populacji Polinezji Francuskiej, liczącej niespełna 280 000 osób. Jeśli chodzi o strukturę etniczną wyspy, jest ona dość zróżnicowana. Około 70% mieszkańców stanowią rodowici Polinezyjczycy. Pozostała część populacji jest zaś przede wszystkim pochodzenia europejskiego oraz chińskiego.

Lokalne dziedzictwo kulturowe

TAHITIAN BRAIDED CROWN
TAHITIAN BRAIDED CROWN, licencja: shutterstock/By Temanu

Muzyka

Można z całą pewnością stwierdzić, iż muzyka jest głęboko zakorzeniona w życiu Tahitańczyków i stanowi ważny element tożsamościowy rdzennych mieszkańców wyspy. Tradycyjne instrumenty, takie jak między innymi bębny (toʻere), ukulele czy flety nosowe tworzą niepowtarzalną, unikalną dla tej części Polinezji atmosferę podczas licznych festiwali i uroczystości.

Taniec

Z muzyką ściśle wiąże się taniec, zwłaszcza na Tahiti. Największą popularnością na wyspie cieszy się na pewno ʻōteʻa, niezwykle dynamiczny taniec, wyróżniający się szybkimi ruchami bioder przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych. Ten jeden z najstarszych, tahitańskich tańców jest współcześnie przedmiotem licznych interpretacji, a także nieodłączną częścią licznych, polinezyjskich występów artystycznych, gromadzących wielu turystów z całego świata.

Sport

Nieodłącznym elementem tahitańskiej tradycji jest również sport, zwłaszcza wyścigi kajaków vaʻa, niezwykle znanych również w innych częściach Polinezji.

Arioi

Omawiając kwestie związane z kulturą Tahiti, nie sposób nie wspomnieć o tajemniczej grupie Arioi – elitarnie duchowej, ściśle hierarchicznej organizacji, łączącej artystów, muzyków i tancerzy, cieszącej się niegdyś szczególną popularnością na wyspie. Kluczową rolę w strukturze ideologicznej zakonu odgrywał bóg wojny Oro, stojący na czele lokalnego panteonu bóstw. Co ciekawe, podobne organizacje w pewnym stopniu porównywalne do Arioi można znaleźć także na innych wyspach na Pacyfiku (Markizy, Hawaje, Samoa).

Historia Tahiti

Vintage map of Tahiti island at the end of 19th century - Picture from Meyers Lexicon books collection (written in German language) published in 1908, Germany.
Vintage map of Tahiti island at the end of 19th century – Picture from Meyers Lexicon books collection (written in German language) published in 1908, Germany., licencja: shutterstock/By Nicku

Na podstawie dostępnych nam współcześnie dowodów archeologicznych, botanicznych i lingwistycznych, możemy stwierdzić, iż Tahiti było zasiedlone już przed 500 r. p.n.e. w efekcie długiej migracji z Azji Południowo-Wschodniej przez Fidżi, Samoa i Tonga.

Zanim na wyspę dotarli Europejczycy, Tahiti było podzielone na terytoria zarządzane przez naczelników zhierarchizowanych klanów. Znane współczesnej historiografii początki państwowości tahitańskiej sięgają wieku XVIII i funkcjonowania Królestwa Tahiti, założonego przez polinezyjskiego władcę, Pōmare I.

Pierwsze wizyty przedstawicieli Starego Kontynentu (Hiszpanów i Portugalczyków) na Tahiti miały miejsce jeszcze prawdopodobnie w XVI wieku. Bardziej intensywny etap europejskich wizyt w tym regionie przypadł na okres zażartej rywalizacji angielsko-francuskiej w drugiej połowie XVIII wieku. W 1767 roku przybył tu brytyjski odkrywca Samuel Wallis, a nieco później, w 1768 roku, wyspę odwiedził Louis Antoine de Bougainville, słynny, francuski odkrywca, którego nazwisko upamiętnia jedna z wysp Papui-Nowej Gwinei oraz pewna, ozdobna roślina, charakterystyczna dla regionu Ameryki Południowej. Najbardziej znaną wizytą był jednak pobyt kapitana Jamesa Cooka, który przybył na wyspę w 1769 roku, i wraz ze swoim zespołem zebrał cenne informacje na temat fauny i flory, a także tubylczego społeczeństwa, języka i lokalnych zwyczajów.

Od pierwszej połowy XIX wieku Tahiti było francuskim protektoratem. Koniec namiastki niezależności królestwa, a także rdzennej dynastii Pōmare przypada na rok 1880. Wówczas ostatni monarcha, Pōmare V zostaje zmuszony do abdykacji, wyspa zostaje de facto anektowana przez metropolię i staje się kolonią francuską.

Jak dostać się na Tahiti?

Główną opcją dotarcia na Tahiti jest lot samolotem do stolicy wyspy, Papeete, na międzynarodowe lotnisko Faaa (PPT). Najtańsze bilety lotnicze z Europy można znaleźć już za mniej niż 920 euro w obie strony. Loty te często obejmują przesiadki w miastach takich jak Calgary w Kanadzie, Los Angeles lub Nowy Jork, a następnie San Francisco, skąd można bezpośrednio polecieć do Papeete.

Najpopularniejszymi liniami oferującymi loty na Tahiti są Air France, Air Tahiti, a także amerykańskie linie lotnicze, takie jak United Airlines, szczególnie na odcinkach z USA. Planując wyprawę na Tahiti pamiętaj o tym, aby monitorować ceny biletów z dużym wyprzedzeniem, ponieważ koszty podróży mogą różnić się w zależności od sezonu turystycznego.

Jak dostać się z lotniska Faaa do Papeete

Taksówka

Najwygodniejszą opcją dostania się na do Papeete z lotniska będzie przejazd taksówką. Podróż tym środkiem transportu trwa około 10 minut i kosztuje około dwadzieścia euro (pamiętaj jednak o tym, iż w nocy stawka jest wyższa niż w dzień).

Autobus

Jednym z najpopularniejszych sposobów na dostanie się do stolicy Polinezji Francuskiej z lotniska Faaa jest podróż lokalnym autobusem, znanym jako ”le Truck”. Choć transport tym środkiem transportu jest nieco mniej komfortowa od taksówki, cena za przejazd ”le Truck” oscyluje wokół zaledwie 2-4 euro.

Samochód

European car on the coast road.
European car on the coast road., licencja: shutterstock/By Maria V K

Na głównym lotnisku Polinezji Francuskiej znajdziemy także oczywiście wiele wypożyczalni aut. Jeśli zdecydujemy się na zwiedzanie mniej znanych zakątków wyspy, podróżowanie wynajętym samochodem wydaje się być najbardziej sensowną opcją transportową.

Muzeum Te Fare Manaha

Gdzie znajduje się Muzeum Te Fare Manaha

Dokładna lokalizacja: 380354 Punavai, Puna’auia 98718 (kliknij tutaj, aby zobaczyć atrakcję na mapie)

Jak dostać się do Muzeum Te Fare Manaha

Jeśli chodzi o podróż samochodem, z centrum Papeete do muzeum dostaniemy się w około dwadzieścia minut.

Do Punaauia dotrzemy także wspomnianymi już autobusami ”le Truck” w około pół godziny (koszt przejazdu to mniej więcej 1,5-3 euro).

Decydując się z kolei na przejazd taksówką na trasie z Papeete, musimy się liczyć z wydatkiem około trzydziestu euro.

Historia i ciekawostki na temat Muzeum Te Fare Manaha

Muzeum Te Fare Manaha, znane również jako Muzeum Tahiti i Wysp, to z pewnością najważniejsza instytucja kulturalna w Polinezji Francuskiej. Jego początki sięgają roku 1974 i były ściśle związane z myślą założycieli o zachowaniu i promowaniu dziedzictwa kulturowego oraz historycznego Polinezji. Kolejną, istotną datą w historii muzeum był rok 1980, kiedy to powołano do życia bibliotekę wchodzącą do dziś w skład kompleksu muzealnego.

W 2017 roku zatwierdzono projekt renowacji i przebudowy muzeum, który został stworzony przez architekta Pierre-Jeana Picarta. W związku z pracami modernizacyjnymi muzeum zostało zamknięte w 2019 roku, a ponowne otwarcie zaplanowano na sierpień 2022 roku z nowo zaprojektowanymi galeriami. Podczas pandemii COVID-19, organizowane były warsztaty online.

Misja muzeum

Celem założenia Muzeum Tahiti było stworzenie miejsca, w którym można by było przechowywać, badać i prezentować bogactwo kulturowe wysp Polinezji, w tym Tahiti, a także jej sąsiadujących wysp. Muzeum ma na celu ochronę tradycji, języka, sztuki oraz historii, która często była przekazywana jedynie ustnie. W związku z tym, dużą część dostępnych w tym miejscu zbiorów stanowią artefakty, świadczące o rozwiniętym przemyśle rybołówczym i bogatym systemie wierzeń lokalnych społeczności.

Gromadzenie zbiorów

Background of traditional Pacific Islands tapa cloth, a barkcloth made primarily in Tonga, Samoa and Fiji
Background of traditional Pacific Islands tapa cloth, a barkcloth made primarily in Tonga, Samoa and Fiji, licencja: shutterstock/By ChameleonsEye

Muzeum aktywnie podejmuje działania mające na celu wypożyczanie cennych artefaktów związanych z dziedzictwem kulturowym Polinezji Francuskiej. We wrześniu 2019 roku zespół lokalnych, wysokich urzędników kulturalnych podpisał porozumienie dotyczące powrotu na Tahiti fragmentu Maro’ura – ceremonialnego pasa wykonanego z tapy (polinezyjski materiał zrobiony z wewnętrznej części kory drzew), noszonego przez wodzów, uważanego za przedmiot sakralny (co ciekawe, był on noszony między innymi przez króla Tahiti, Pōmare’a, którego w takim stroju opisał sam James Cook w 1767 roku).

Co więcej, aby wzbogacić swoje zbiory, instytucja współpracuje również z British Museum oraz Museum of Archaeology and Anthropology w Cambridge.

Zwiedzanie Muzeum Te Fare Manaha, co warto zobaczyć, atrakcje

Co warto zobaczyć?

Kolekcja przedmiotów etnograficznych

Muzeum szczyci się posiadaniem ponad 11 500 artefaktów mających związek z kulturą lokalnych ludów, dokumentujących życie codzienne Polinezyjczyków zarówno przed, jak i po kolonizacji europejskiej. W tej kolekcji znajdują się m.in. narzędzia do obróbki orzechów kokosowych oraz owoców chlebowca.

Zabytkowe dzieła sztuki

Do najbardziej znanych zabytków zgromadzonych w muzeum można z pewnością zaliczyć portret królowej Pōmare IV, będącej jedną z najważniejszych postaci w historii Tahiti. Unikatowym artefaktem ściśle związanym z lokalnymi rytuałami jest z kolei maska, wykonana z kłody palmy kokosowej, pochodząca z Mangarevy.

Zbiory przyrodnicze

Muzeum posiada również kolekcję obiektów związanych z polinezyjskim światem przyrody, w tym bogate zielniki, które liczą około 13 000 arkuszy roślinnych dokumentujących florę Polinezji Francuskiej. Eksponaty te są cennym źródłem wiedzy o lokalnej roślinności i jej znaczeniu w kulturze oraz gospodarce wysp.

Eksponaty misyjne

Kolekcja, do której dostęp zapewniony mają odwiedzający muzeum, obejmuje również obiekty zgromadzone przez misjonarza George’a Benneta. Wśród nich znajdują się między innymi perłowe kolczyki oraz zestawy do tatuażu – przedmioty ilustrujące polinezyjską sztukę zdobienia ciała.

Pozostałe atrakcje na terenie muzeum

Ogród etnobotaniczny Atea

Muzeum ma wiele do zaoferowania również w swojej zewnętrznej przestrzeni. Jednym z najciekawszych miejsc na terenie kompleksu jest ogród etnobotaniczny Atea, który ukazuje różnorodność roślin Polinezji i ich zastosowania w życiu codziennym i rytualnym lokalnych mieszkańców wysp.

Petroglify Tetauri

Ciekawym zabytkiem na terenie muzeum jest także petroglif ”bliźniaków Tetauri”, pochodzący z czasów sprzed europejskiej dominacji. Wiadomo, że stanowi on niezwykle ważny element polinezyjskiej mitologii, choć jego interpretacja jest trudna ze względu na akulturację w czasach kolonialnych, która doprowadziła do zatarcia się odrębności lokalnej kultury.

Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Te Fare Manaha

Muzeum Te Fare Manaha to obowiązkowy punkt na mapie nie tylko Tahiti, ale także całej Polinezji Francuskiej dla każdego, kto pragnie zgłębić bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne regionu Polinezji. Zbiory obejmują imponującą kolekcję artefaktów etnograficznych, w tym tradycyjne tkaniny tapa, narzędzia, oraz przedmioty związane z życiem przed i po kolonizacji.

Muzeum oferuje także unikalne eksponaty związane z polinezyjską przyrodą, a ogród etnobotaniczny Atea pozwala na bezpośredni kontakt z lokalną florą. Odwiedzając to miejsce warto również na pewno zobaczyć zagadkowe petroglify ”bliźniaków Tetauri”, które współcześnie odgrywają ważną rolę w procesie odnowy lokalnej kultury.

Te Fare Manaha to najlepsze miejsce w regionie na to, aby dostrzec aktualną tendencję w regionie łączenia tradycji z nowoczesnością w kompleksach muzealnych oraz pełniej zrozumieć fascynującą kulturę Tahiti.

Godziny otwarcia Muzeum Te Fare Manaha

  • Poniedziałek: zamknięte
  • Wtorek: 08:00 – 16:00
  • Środa: 09:00 – 17:00
  • Czwartek: 09:00 – 17:00
  • Piątek: 09:00 – 17:00
  • Sobota: 09:00 – 17:00
  • Niedziela: 09:00 – 17:00

Bilety do Muzeum Te Fare Manaha

Ceny biletów zaczynają się od 8,44 EUR za osobę dorosłą (osoby poniżej 18 roku życia mają darmowy wstęp).

Przewodnik audio kosztuje dodatkowo 4,22 EUR.

Ile czasu potrzeba na zwiedzenie Muzeum Te Fare Manaha

Na zwiedzenie Muzeum Te Fare Manaha warto zarezerwować około 1,5 do 2 godzin. Tyle czasu pozwala na spokojne obejrzenie głównych eksponatów i wystaw stałych, które obejmują bogatą kolekcję artefaktów etnograficznych, sztuki i przedmiotów związanych z lokalną florą oraz dawnymi wierzeniami Polinezji. Dodatkowo, jeśli planujesz zwiedzić ogród etnobotaniczny lub skorzystać z warsztatów czy wystaw czasowych, czas wizyty możesz nieco wydłużyć.

Ogród Vaipahi

Lake in Vaipahi Domain, Tahiti, French Polynesia
Lake in Vaipahi Domain, Tahiti, French Polynesia, licencja: shutterstock/By Dariya92300

Gdzie znajduje się ogród Vaipahi

Dokładna lokalizacja: 6JQ5+QR4, Teva I Uta (kliknij tutaj, aby zobaczyć atrakcję na mapie)

Jak dostać się do ogrodu Vaipahi

Najlepszym sposobem na dotarcie do ogrodu będzie podróż samochodem. Cel naszej wycieczki znajduje się jedynie niecałe pięćdziesiąt kilometrów od Papeete i aby dostać się tam, wystarczy nam około 50 minut. Jeśli chodzi o samą trasę, przebiega ona wzdłuż wybrzeża, podobnie jak wszystkie pozostałe drogi na wyspie.

Pamiętaj również o tym, że dostępnych jest w Internecie wiele pakietów wycieczkowych, w ramach których Vaipahi często stanowi jeden z przystanków. Aby zapoznać się z aktualną ofertą na Get Your Guide, kliknij w tym miejscu.

Historia i ciekawostki na temat ogrodu Vaipahi

Ogród został otwarty w 2007 roku i od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów.

Zwiedzanie ogrodu Vaipahi, co warto zobaczyć, atrakcje

Ogród Vaipahi przyciąga uwagę zarówno terenami botanicznymi, jak i szlakami, zapewniającymi turystom możliwość odkrywania różnorodnych roślin. Na terenie ogrodu znajdują się liczne rośliny wodne oraz inne botaniczne gatunki charakterystyczne dla regionu, takie jak lilie wodne, lotosy egipskie czy helikonie.

Wspomnieliśmy jednak również o szlakach. Ci, którzy spragnieni są malowniczych widoków, koniecznie powinni skorzystać z dostępnych w tym miejscu tras. Panoramiczne widoki na ocean i wodospady otulone gęstą roślinnością, zapewniają niezapomniane wrażenia z wędrówek po tropikalnej dżungli.

Dlaczego warto odwiedzić ogród Vaipahi

Ogród Vaipahi to idealne miejsce przede wszystkim dla miłośników natury. Jego bogata roślinność oraz liczne wodospady tworzą niepowtarzalną atmosferę, dostępną za pośrednictwem licznych szlaków turystycznych. Wizyta w ogrodzie to gwarancja rekreacyjnego wypoczynku w tropikalnym otoczeniu.

Godziny otwarcia ogrodu Vaipahi

  • Poniedziałek: 07:00–19:00
  • Wtorek: 07:00–19:00
  • Środa: 07:00–19:00
  • Czwartek: 07:00–19:00
  • Piątek: 07:00–19:00
  • Sobota: 07:00–19:00
  • Niedziela: 07:00–19:00

Bilety do ogrodu Vaipahi

Wstęp na teren ogrodu jest całkowicie darmowy.

Ile czasu potrzeba na zwiedzenie ogrodu Vaipahi

Ponieważ ogród oferuje zarówno krótsze, jak i dłuższe ścieżki, ciężko określić ile konkretnie należy poświęcić czasu na odkrywanie uroków dżungli. Osoby ceniące sobie spokojne spacery mogą skupić się na zwiedzaniu obszarów przy wodospadach i egzotycznych roślinach, co zajmie około godziny. Dla bardziej aktywnych turystów, którzy zdecydują się na eksplorację dłuższych szlaków górskich, czas ten może się wydłużyć do dwóch godzin.

Rynek w Papeete

Pareo-style fabric shelving in a store
Pareo-style fabric shelving in a store, licencja: shutterstock/By A Dji Li

Gdzie znajduje się rynek w Papeete

Dokładna lokalizacja: BP4588, Papeete 98713 (kliknij tutaj, aby zobaczyć atrakcję na mapie)

Jak dostać się na rynek w Papeete

Jeśli zdecydujemy się na odwiedziny rynku bezpośrednio po przylocie na wyspę, możemy skorzystać z taksówki, którą dotrzemy do celu maksymalnie w dwadzieścia minut. Jak opisaliśmy to już wcześniej w tym artykule, na trasie z lotniska do centrum miasta, gdzie zlokalizowane jest targowisko, możemy dostać się również autobusami „Le Truck”.

Jeśli jednak jesteśmy już zakwaterowani w Papeete, rozważmy koniecznie dotarcie do targu pieszo. Jeśli znajdujesz się w okolicach portu, do rynku dostaniesz się w zaledwie kilka minut spacerem.

Historia i ciekawostki na temat rynku w Papeete

Historia rynku w Papeete, znanego na miejscu również jako Marché de Papeete, sięga pierwszej połowy XIX wieku, kiedy dzisiejsza stolica Polinezji Francuskiej zaczęła się rozwijać jako centrum handlowe i portowe. Początkowo rynek pełnił funkcję miejsca, gdzie lokalni rolnicy i rzemieślnicy sprzedawali swoje towary, takie jak owoce tropikalne, warzywa, ryby oraz tradycyjne wyroby rękodzielnicze.

W 1987 roku rynek przeszedł gruntowną renowację, podczas której nadano mu obecną strukturę. W jego architekturze widać połączenie tradycyjnych elementów polinezyjskich z bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami. Na parterze znajdują się stoiska z lokalnymi produktami spożywczymi, a na górze – rękodziełem, ubraniami, a także innymi pamiątkami.

Rynek w Papeete, co warto kupić

Czarne perły

Expensive and luxurious Tahiti black pearls in a white shell on black background, ready to be made into earrings, pendants or necklaces and sold in jewelry store.
Expensive and luxurious Tahiti black pearls in a white shell on black background, ready to be made into earrings, pendants or necklaces and sold in jewelry store., licencja: shutterstock/By Catherine Zibo

Polinezja Francuska, a szczególnie atol Tuamotu, słynie z czarnych pereł, które są unikalnym i luksusowym symbolem regionu. Choć Tahiti nie wchodzi w skład wspomnianego archipelagu, znajdziemy na rynku w Papeete biżuterię z tych pereł, w tym naszyjniki, kolczyki czy bransoletki wykonane ze starannością przez lokalnych rzemieślników.

Pareo

Kolejną, ciekawą pamiątką z Tahiti może być pareo, czyli spódnica, tradycyjnie noszona przez kobiety na Tahiti. Stroje te, wykonane z kolorowych, lekkich tkanin, często ręcznie malowanych w lokalne wzory, są popularnym towarem na najpopularniejszym targu Papeete.

Tapa

Będąc na rynku w stolicy Polinezji Francuskiej warto także rozglądać się za tapą, czyli, przypomnijmy, tkaniną wykonaną z kory drzew, ozdobioną polinezyjskimi wzorami, będącą ważnym elementem tożsamościowym dla wielu Polinezyjczyków.

Pozostałe wyroby rzemieślnicze

Wyplatane kapelusze i kosze z liści pandana, rzeźby z drewna czy naczynia wykonane z lokalnych materiałów, są kolejnymi, pięknymi wyrobami, które można zakupić na targu.

Przyprawy

Na rynku w Papeete dostępne są również świeże przyprawy, takie jak wanilia, cynamon, oraz różne mieszanki przypraw typowe dla kuchni tahitańskiej.

Lokalne jedzenie

Troical market
Troical market, licencja: shutterstock/By BVSVM

Rynek w Papeete kusi także świeżymi owocami tropikalnymi, takimi jak mango, papaja czy ananasy, a także rybami i owocami morza z okolicznych wód. Na rynku można ponadto znaleźć przetwory owocowe i inne produkty spożywcze typowe dla regionu.

Dlaczego warto odwiedzić rynek w Papeete

Rynek w Papeete to miejsce, gdzie codziennie można zobaczyć nie tylko bogactwo lokalnych smaków i zapachów, ale także poczuć unikalną atmosferę Tahiti, w której mieszają się wpływy francuskie i polinezyjskie. Dzięki swojej różnorodności oferuje możliwość zakupienia wyjątkowych pamiątek z wakacji.

Godziny otwarcia rynku w Papeete

  • Poniedziałek: 05:30–16:00
  • Wtorek: 05:30–16:00
  • Środa: 05:30–16:00
  • Czwartek: 05:30–16:00
  • Piątek: 05:30–16:00
  • Sobota: 05:30–16:00
  • Niedziela: 05:30–16:00

Uwaga!

Rynek działa głównie rano, a największy ruch panuje w weekendy, zwłaszcza w niedzielę, kiedy lokalni mieszkańcy zaopatrują się w produkty na nadchodzący tydzień.

Pozostałe atrakcje na Tahiti

W artykule omówiliśmy jedynie część miejsc, które warto odwiedzić będąc na Tahiti. Jeśli chcesz lepiej poznać wyspę, sprawdź koniecznie artykuły poświęcone dodatkowym atrakcjom:

Najlepsze noclegi na Tahiti

Luxury overwater bungalows Tahiti resort woman going snorkeling from private hotel room on Bora Bora island, French Polynesia. Travel vacation recreational activity watersport fun leisure.
Luxury overwater bungalows Tahiti resort woman going snorkeling from private hotel room on Bora Bora island, French Polynesia. Travel vacation recreational activity watersport fun leisure., licencja: shutterstock/By Maridav

Ninamu Pearl Guest House

Dokładna lokalizacja: Quartier Sage, 98718 Punaauia (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do października): od € 131 (przedpłata nie jest wymagana – zapłać w obiekcie) (ceny noclegów w przewodniku będą podawane bez zniżek oferowanych przez booking.com, w najbliższym możliwym terminie) 

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od listopada do kwietnia): od € 131 (przedpłata nie jest wymagana – zapłać w obiekcie)

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)

Manomano Lodge

Dokładna lokalizacja: BP 120 093, pointe Manomano, route du marae Mahaiatea PK39,2 coté mer, 98712 Papara (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do października): od € 108

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od listopada do kwietnia): od € 92

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)

Premium Private Studio

Dokładna lokalizacja: Résidence Villa Stencer, FC39+45F, Fa’a’ā, French Polynesia Apt. 203, Building B, 98715 Te Auae (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla trzech osób w sezonie wysokim (od maja do października): od € 155

Cena za noc dla trzech osób w sezonie niskim (od listopada do kwietnia): od € 155

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)

Villa Mitirapa

Dokładna lokalizacja: PK 2,8 – cote mer, 98719 Tohautu (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla czterech osób w sezonie wysokim (od maja do października): od € 193

Cena za noc dla czterech osób w sezonie niskim (od listopada do kwietnia): od € 193

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)

Fare noanoa

Dokładna lokalizacja: servitude papehue voie 1, boite aux lettres n°12, 98711 Mariuti (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za dwie noce dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do października): od € 182

Cena za dwie noce dla dwóch osób w sezonie niskim (od listopada do kwietnia): od € 146

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)

Fare O Mape

Dokładna lokalizacja: Résidence Pamatai Hills Voie E lot 424, 98703 Faaa (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do października): od € 168

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od listopada do kwietnia): od € 184

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)

Airport Pamatai Studio

Dokładna lokalizacja: Route de Pamatai, Aroa Juventin, Route des Maraîchers, 98702 Faaa (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do października): od € 126 (przedpłata nie jest wymagana – zapłać w obiekcie)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od listopada do kwietnia): od € 126 (przedpłata nie jest wymagana – zapłać w obiekcie)

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)

L’Auberge de Tahiti Iti – Beach hostel

Dokładna lokalizacja: PK 6, Plage de Taihaururu, 98719 Taravao, 98719 Afaahiti (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za dwie noce dla jednej osoby w sezonie wysokim (od maja do października): od € 61 (przedpłata nie jest wymagana – zapłać w obiekcie)

Cena za dwie noce dla dwóch osób w sezonie niskim (od listopada do kwietnia): od € 109 (przedpłata nie jest wymagana – zapłać w obiekcie)

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)

ROYAL VAI

Dokładna lokalizacja: Route Pamatai Hills Numéro 2, 98702 Faaa (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do października):

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od listopada do kwietnia): od € 95 (przedpłata nie jest wymagana – zapłać w obiekcie)

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)

Vanira Lodge

Dokładna lokalizacja: Teahupoo, 98735 Teahupoo (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do października): od € 176

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od listopada do kwietnia): od € 176

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)

Soul Rise

Dokładna lokalizacja: Pk 6 Afaahiti, 98719 Taravao (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do października): od € 113

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od listopada do kwietnia): od € 113

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)

Hilton Hotel Tahiti

Dokładna lokalizacja: BP 60-98713, 98713 Papeete (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do października): od € 428 (przedpłata nie jest wymagana – zapłać w obiekcie)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od listopada do kwietnia): od € 351 (przedpłata nie jest wymagana – zapłać w obiekcie)

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)

InterContinental Tahiti Resort & Spa, an IHG Hotel

Dokładna lokalizacja: Pointe Tahiti, Faaa, 98702 Faaa (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do października): od € 357

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od listopada do kwietnia): od € 364

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)

Ononui Lodge Airport, Ocean-View, Private Bathroom and Balcony, Free WiFi and Parking, On-Site Car Rental

Dokładna lokalizacja: Route VEROTIA, 98702 Faaa (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do października): od € 209

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od listopada do kwietnia): od € 184

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)

Manapiti on the hill

Dokładna lokalizacja: Route Pamatai Hills (BP 42227 Fare-Tony) Voie F Lot 244 FAAA, 98713 Papeete (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla trzech osób w sezonie wysokim (od maja do października): od € 361

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od listopada do kwietnia): od € 361

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)

Podsumowanie

Swimming with eagle rays in the lagoon of Tahiti, French polynesia
Swimming with eagle rays in the lagoon of Tahiti, French polynesia, licencja: shutterstock/By JOHANLETANG

To już niestety koniec naszej podróży po najpiękniejszych zakątkach Tahiti, największej perły Polinezji Francuskiej. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi lepiej poznałeś tę egzotyczną wyspę i jej wyjątkowe atrakcje. Teraz już na pewno wiesz, gdzie leży Tahiti, jak się tam dostać, jakie atrakcje czekają na miejscu i jakie opcje noclegowe warto rozważyć. Jeśli planujesz swoją wymarzoną podróż na Tahiti, masz wszystkie niezbędne informacje, aby uczynić ją niezapomnianą.

Jeśli jednak jesteś głodny dalszych przygód i egzotycznych kierunków, koniecznie sprawdź pozostałe artykuły opublikowane na justexplore.com. Znajdziesz tam mnóstwo inspiracji na równie fascynujące i mało znane miejsca, czekające na odkrycie.

Tahiti – FAQ

Ile kosztuje wyjazd na Tahiti?

Bilety lotnicze z Europy zazwyczaj zaczynają się od około 900-1000 EUR w obie strony, w zależności od sezonu i dostępnych promocji. Jeśli chodzi o wydatki na zakwaterowanie, mogą one wynosić od 60 do nawet ponad 400 EUR za noc dla dwóch osób w zależności od standardu (od pensjonatów po luksusowe hotele). Dodatkowo warto uwzględnić przy tym koszty jedzenia, atrakcji turystycznych i transportu. Po zsumowaniu całkowity koszt tygodniowego pobytu może wynosić od 1400 do 4600 EUR na osobę, w zależności od wspomnianych czynników.

Do kogo należy Tahiti?

Tahiti jest częścią Polinezji Francuskiej, która jest terytorium zależnym Francji. Oficjalnie, Tahiti, jak i również inne wyspy archipelagu mają status „Collectivité d’outre-mer”, znanej w skrótowej formie, jako COM (wspólnota zamorska) i są pod jurysdykcją Francji, co oznacza, że Tahiti jest terytorium francuskim.

Czy na Tahiti jest drogo?

Tak, Tahiti jest uważane za dość drogi kierunek turystyczny. Na ceny wpływa przede wszystkim import produktów spożywczych i dóbr luksusowych oraz ograniczona lokalna produkcja. W związku z tym, planując wakacje na Tahiti należy spodziewać się tego, że ceny jedzenia, usług i zakwaterowania będą dość wysokie.

Kiedy lecieć na Tahiti?

Najlepszy czas na podróż na Tahiti przypada na okres od maja do października, kiedy trwa tam pora sucha. W tym okresie pogoda jest stabilniejsza, a temperatury wahają się od 25 do 30°C, co sprzyja wypoczynkowi i zwiedzaniu. Jest to także czas mniejszego ryzyka opadów oraz huraganów (większe ryzyko ich wystąpienia przypada na okres od grudnia do kwietnia), dlatego większość turystów wybiera właśnie ten czas na wizytę. Ponadto, w lipcu i sierpniu na Tahiti odbywają się liczne festiwale, takie jak np. Heiva i Tahiti, kultywujące lokalne tradycje.

Czy Tahiti jest częścią UE?

Tahiti nie jest częścią Unii Europejskiej. Chociaż wyspa jest terytorium zależnym Francji i jej mieszkańcy posiadają obywatelstwo francuskie, Polinezja Francuska, do której należy Tahiti, nie jest objęta prawem unijnym ani traktatami UE. Co ciekawe jednak, nie wszystkie terytoria poza metropolitarną, europejską Francją są poza strukturami Unii Europejskiej. Francuskie departamenty zamorskie, takie jak Gwadelupa czy Gujana Francuska, zgodnie z francuskim prawem traktowane są jako integralna część Republiki Francuskiej i prawo UE stosowane tu jest niemal w całości.

Kto rządzi Tahiti?

French Polynesia red white flag and text sign tahiti panel
French Polynesia red white flag and text sign tahiti panel, licencja: shutterstock/By sylv1rob1

Ponieważ Tahiti jest częścią Polinezji Francuskiej, posiadającej status wspólnoty zamorskiej Francji, głową państwa jest tutaj prezydent Francji, czyli Emmanuel Macron. Warto jednak pamiętać, iż istnieje stanowisko prezydenta Polinezji Francuskiej, które od 2014 roku zajmuje Édouard Fritch. Jeśli chodzi o zakres niezależności terytorium, Polinezja Francuska ma autonomię w sprawach wewnętrznych, ale kwestia polityki zagranicznej pozostaje w rękach rządu francuskiego.

Z czego słynie Polinezja Francuska?

Polinezja Francuska jest znana z wyjątkowych krajobrazów, w tym malowniczych wysp, jak Tahiti, Bora Bora czy Moorea, które przyciągają turystów z całego świata. Słynie również z czarnych pereł oraz bogatej kultury, w tym tradycyjnych tańców, takich jak 'ōteʻa, i muzyki. Polinezja Francuska to także miejsce, gdzie można znaleźć zachwycające rafy koralowe i egzotyczne florę i faunę.

Kto odkrył Tahiti?

Za odkrywcę Tahiti uznaje się Samuela Wallisa, który przybył na wyspę w roku 1767, w ramach ekspedycji na pokładzie statku Dolphin. Niespełna rok później, w 1768 roku, Tahiti odwiedził Louis Antoine de Bougainville, a następnie James Cook w 1769 roku.

Dlaczego Polinezja Francuska nie jest niepodległa?

Polinezja Francuska pozostaje pod kontrolą Francji z kilku powodów. Historycznie Francja zaanektowała te wyspy w XIX wieku, a lokalna elita władzy została stopniowo zintegrowana z administracją francuską. Choć istnieją ruchy niepodległościowe, wielu mieszkańców ceni stabilność ekonomiczną i wsparcie finansowe, jakie zapewnia Francja. Również bliskie więzi kulturowe i polityczne z Francją sprawiają, że dążenia niepodległościowe nie cieszą się obecnie szerokim poparciem.

Jak długi jest lot z USA na Tahiti?

Lot z USA do Tahiti trwa zazwyczaj około 8 godzin, jeśli leci się bezpośrednio na wyspę. Tego typu loty są dostępne głównie z San Francisco do Papeete, głównego lotniska na Tahiti.

Poprzedni

Zwiedzanie Borobudur, jak dojechać, atrakcje

Zwiedzanie Trans Studio Bandung, jak dojechać, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz