Indonezja, kraj zaliczany współcześnie do grona azjatyckich tygrysów, w dużej mierze swój wzrost gospodarczy zawdzięcza sektorowi usług, a w szczególności turystyce. Gdy myślimy o tej części Azji i wakacjach, na myśl często przychodzi nam wyspa Bali, której kompleksowy artykuł poświęcił na naszym blogu Krzysztof Kołodziejczyk. Jednak ograniczenie się tylko do tego jednego punktu na mapie Indonezji byłoby ogromną niesprawiedliwością.
Jeśli masz podobny, nie ukrywajmy, dość ograniczony obraz atrakcyjności turystycznej tego kraju, dzisiaj postaramy się zmienić Twoje myślenie. W tym przewodniku zabieramy Cię w podróż po Jawie, najbardziej zaludnionej wyspie archipelagu, gdzie czeka na Ciebie wiele doświadczeń i miejsc do odkrycia, które, gwarantujemy, pozostaną w Twojej pamięci na długo po powrocie do kraju.
Czy wiesz, że…
- na Jawie mieszka ponad 150 milionów ludzi? To więcej niż we Francji i Niemczech łącznie!
- na wyspie znajduje się Dżakarta, czyli stolica Indonezji? Dzięki temu, Jawa jest świetnie skomunikowana lotniczo z nawet dalekimi zakątkami świata
- na Jawie, jak i całej Indonezji dostępnych jest wiele oryginalnych środków transportu miejskiego. Do najbardziej znanych z nich można zaliczyć ojek, becak i andong
Jawa – ciekawostki
Najludniejsza wyspa na świecie
Choć Jawa stanowi zaledwie około 7% powierzchni całej Indonezji, zamieszkuje ją aż 156,4 miliona ludzi, co odpowiada 56% populacji kraju. Gęstość zaludnienia na Jawie jest ogromna, a w szczególności na nizinach w centralnej części wyspy, gdzie na każdy kilometr kwadratowy przypada nawet 2000 mieszkańców! Co ciekawe, Jawa ma większą populację niż Rosja, mimo że jej powierzchnia jest ponad 130 razy mniejsza.
Nic zatem dziwnego, że wyspa skupia na swoim terytorium najważniejsze miasta Indonezji, tworzące gospodarcze i kulturalne serce kraju. Stolica kraju, Dżakarta, leży na północno-zachodnim wybrzeżu Jawy, podczas gdy na wschodzie wyspy znajduje się Surabaja – drugie co do wielkości miasto Indonezji. Bandung, trzecie pod względem liczby mieszkańców miasto, jest stolicą zachodniej prowincji kraju. Nieco mniejszymi, liczącymi ”zaledwie” około pół miliona mieszkańców miastami są Yogyakarta i Surakarta, znana potocznie jako Solo, zlokalizowane w centralnej części kraju.
Etymologia – skąd wzięła się nazwa Jawa?
Kolejną ciekawostką jest pochodzenie nazwy wyspy, które do dziś pozostaje nie do końca wyjaśnione. Jedna z teorii mówi, że wyspa zawdzięcza swoją nazwę podróżnikom z Indii, którzy nazwali ją tak z powodu rosnącej tam niegdyś obficie rośliny jáwa-wut. Nazwa Jawa może pochodzić także od słowa „jaú”, które w wielu lokalnych językach oznacza „daleki” lub „poza”. Z kolei w sanskrycie „yava” to jęczmień – roślina, z której Jawa była kiedyś znana. Jeszcze inna teoria sugeruje, że nazwa może pochodzić od protoaustronezyjskiego słowa oznaczającego „dom”. Możliwości zatem jest wiele i trudno wskazać według aktualnego stanu badań najbardziej prawdopodobną wersję. Niemniej jednak, każda z nich jest ciekawa i bez wątpienia ma swoje podstawy w charakterze wyspy.
Burzliwe dzieje wyspy
Jawa, z jej długą historią i bogatym dziedzictwem kulturowym, odegrała kluczową rolę w kształtowaniu Indonezji. Dzieje wyspy sięgają czasów pierwszych cywilizacji, kiedy to legendarny Aji Saka miał wprowadzić na Jawie alfabet i stworzyć podstawy kultury. Następnie, wyspa stała się świadkiem rozkwitu wielkich hinduistyczno-buddyjskich królestw. Na przestrzeni wieków dominowały tutaj takie potężne państwa jak Mataram i Majapahit, które pozostawiły po sobie imponujące dziedzictwo w postaci monumentalnych świątyń i budowli.
W XIV wieku islam zaczął stopniowo przenikać na Jawę, co oznaczało początek nowej epoki. Islamizacja wyspy następowała poprzez wpływy handlowe i kontakty z muzułmańskimi kupcami z Indii i Bliskiego Wschodu. Kolejnym ważnym okresem w historii Jawy była era kolonialna, kiedy to wyspa, podobnie jak reszta archipelagu, znalazła się pod panowaniem Holendrów. Pod ich rządami wyspa doświadczyła zarówno gospodarczej eksploatacji, jak i wielokrotnych powstań przeciwko kolonizatorom. Ostatecznie, po zakończeniu II wojny światowej, Indonezja odzyskała niepodległość w 1945 roku, a Jawa stała się kluczowym centrum politycznym i gospodarczym nowego państwa.
Ta bogata historia odbija się w dziedzictwie kulturowym Jawy, szczególnie w jej architekturze. Indo-jawajski styl, który rozwijał się od III do XVI wieku, pozostawił po sobie niezwykłe zabytki. Jednym z najbardziej znanych jest olbrzymia stupa Borobudur, zbudowana około 800 roku, która w 1991 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Inne ważne przykłady to świątynia Mendut, buddyjska świątynia Sewu z IX wieku oraz imponująca świątynia Śiwy w Prambananie, również z IX wieku. Warto także wspomnieć o świętych miejscach kąpielowych, takich jak Jalatunda i Belahan z końca X i połowy XI wieku, a także o okrągłej świątyni hinduistycznej Jabung z X wieku.
Gospodarka Jawy
Gospodarka Jawy jest równie fascynująca i zróżnicowana, co jej historia. Ponad dwie trzecie powierzchni wyspy jest wykorzystywane pod uprawy, a głównym produktem żywnościowym jest ryż mokry. Rozbudowana sieć irygacyjna, składająca się z kanałów, tam, akweduktów i zbiorników, przez wieki umożliwiała dynamiczny rozwój upraw tej rośliny.
Jeśli chodzi o hodowlę zwierząt, znaczącą rolę w życiu rolniczym odgrywają bawoły, używane na terenach wiejskich do pracy rolnej.
Duże znaczenie na Jawie ma również rybołówstwo. Hodowla ryb odbywa się w stawach oraz na polach ryżowych w centralnej i zachodniej części wyspy.
Co ciekawe, Jawa jest jednym z głównych światowych producentów chininy, używanej w leczeniu malarii.
Ponadto na wyspie wydobywa się ropę naftową, a przemysł przetwórczy obejmuje produkcję tekstyliów, gumy, a także montaż samochodów.
Jak dostać się na Jawę?
Podróż na Jawę, choć długa i daleka, może być zaskakująco całkiem przystępna cenowo. Najtańsze bilety lotnicze na wyspę można znaleźć już za około 620 euro w obie strony. Wiele takich lotów jest z Paryża i obejmuje tylko jedną przesiadkę, zazwyczaj w Chinach – najczęściej w Kantonie (Guangzhou). Z tego miejsca możemy bezpośrednio dotrzeć na Jawę, lądując na lotnisku w Dżakarcie, stolicy Indonezji. Całkowity czas podróży w jedną stronę wynosi nieco ponad 20 godzin.
W ostatnich latach coraz więcej międzynarodowych linii lotniczych obsługuje także loty do Surabai, drugiego co do wielkości miasta w Indonezji, położonego na wschodzie Jawy. Mimo to, w przewodniku skupimy się na bardziej popularnej trasie do Dżakarty, będącej naszym zdaniem najlepszym punktem startowym do odkrywania uroków wyspy.
Jak dostać się z lotniska w Dżakarcie do miasta?
Z lotniska Soekarno-Hatta do centrum miasta można wygodnie dostać się na kilka sposobów.
Pierwszą opcją wartą rozważenia, jeśli chodzi o komunikację miejską, jest podróż koleją podmiejską Soekarno-Hatta Airport Rail Link, zapewniającą szybkie i bezpośrednie połączenie z kluczowymi dzielnicami Dżakarty. Jest to świetna opcja dla tych, którym zależy na uniknięciu korków. Ciekawą opcją wydają się być poza tym również stosunkowo niedrogie autobusy DAMRI.
Ponieważ wiele hoteli w Dżakarcie oferuje bezpłatne transfery lotniskowe, aby dostać się do miasta możemy także skorzystać z tej opcji transportowej.
Na lotnisku są dostępne oczywiście również wypożyczalnie samochodów.
Uwaga!
W przewodniku szczegółowo będziemy omawiać dostępne opcje transportowe przy okazji opisywania konkretnych atrakcji turystycznych na Jawie, aby ułatwić Ci sprawne poruszanie się po wyspie i odkrywanie jej najciekawszych miejsc.
Po dotarciu z lotniska do miasta i zameldowaniu się w hotelu, warto dać sobie chwilę na odpoczynek po wyczerpującej podróży. Kiedy już zregenerujemy siły, możemy rozpocząć naszą przygodę z Jawą, a pierwszym przystankiem na liście będzie jedno z najpopularniejszych miejsc w Dżakarcie – park tematyczny Taman Mini Indonesia Indah.
Taman Mini Indonesia Indah
Gdzie znajduje się Taman Mini Indonesia Indah
Dokładna lokalizacja: Jl. Taman Mini Indonesia Indah, Ceger, Kec. Cipayung, Kota Jakarta Timur, Daerah Khusus Ibukota Jakarta 13820 (kliknij tutaj, aby zobaczyć na mapie)
Jak dojechać do Taman Mini Indonesia Indah
Park tematyczny znajduje się w południowo-wschodniej części Dżakarty i jest łatwo dostępny różnymi środkami transportu.
Najwygodniejszym i najszybszym sposobem na dotarcie do parku jest podróż samochodem. Z centrum miasta dotrzemy tam w około 20 minut. Aby w stosunkowo krótkim czasie dotrzeć do celu, można również skorzystać z popularnych w tej części Azji aplikacji rideshare (współużytkowania pojazdów), takich jak Gojek lub Grab.
Do Taman Mini Indonesia Indah można również oczywiście dostać się komunikacją miejską. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań na dojazd z centrum miasta autobusem jest skorzystanie z linii autobusowej M9 (stacja docelowa Pinang Ranti) obsługiwanej przez TransJakarta, system BRT (Bus Rapid Transit) działający w Dżakarcie. Wspomnianym autobusem wysiadamy na stacji przystanku Pinang Ranti, a następnie przesiadamy się do mikrobusu JAK39, który kieruje się do Cilangkap. Wysiadamy na przystanku Pintu 3 TMII, skąd już tylko krótki spacer dzieli nas od wejścia do parku.
Pamiętaj jednak, że wybór środka transportu będzie zależał od Twojej dokładnej lokalizacji w Dżakarcie. Aby uniknąć komplikacji, zalecamy korzystanie z Google Maps, które pokaże najszybszą i najbardziej dogodną trasę do Taman Mini Indonesia Indah. Inną przydatną aplikacją jest Moovit, która dokładnie prezentuje trasę dla danej linii komunikacji miejskiej. Warto także odwiedzić oficjalną stronę przewoźnika, TransJakarta, aby uzyskać najnowsze informacje o trasach i godzinach odjazdów.
Historia i ciekawostki na temat Taman Mini Indonesia Indah
Powstanie Taman Mini Indonesia Indah (TMII) wyszło z inicjatywy Siti Hartinah, znanej również, jako Ibu Tien, byłej żony Suharto, długoletniego prezydenta Indonezji. Budowa miejsca, które ukazywałoby różnorodność kulturową i dziedzictwo całego kraju została rozpoczęta w 1971 roku. Oficjalne otwarcie parku tematycznego odbyło się cztery lata później, 20 kwietnia 1975 roku.
W 2022 roku rozpoczęły się prace, mające na celu przekształcenie parku w bardziej nowoczesne i ekologiczne miejsce. Przedsięwzięcie renowacyjne było związane z przygotowaniami do wydarzeń towarzyszących szczytowi G20 na Bali w 2022 roku, a także chęcią usprawnienia infrastruktury parku. Park pozostawał otwarty dla zwiedzających do 17 maja 2022 roku, kiedy to został czasowo zamknięty. Po zakończeniu prac Taman Mini Indonesia Indah został ponownie otwarty 31 grudnia 2022 roku i wybrany jako jedno z głównych miejsc obchodów noworocznych na rok 2023.
Nowy projekt parku skupia się na ochronie środowiska i promowaniu zrównoważonego rozwoju. W ramach tej koncepcji dodano więcej terenów zielonych, które dodają nie tylko walorów estetycznych kompleksowi, ale również wspierają ekologiczne funkcje parku. TMII zostało przekształcone w strefę niskoemisyjną, co oznacza, że zwiedzający nie mogą już poruszać się po kompleksie przy użyciu prywatnych samochodów ani motocykli. Zamiast tego oferowane są przyjazne dla środowiska opcje transportu, takie jak elektryczne mikrobusy, kolej napowietrzna oraz możliwość wynajęcia rowerów lub hulajnóg elektrycznych.
Zwiedzanie Taman Mini Indonesia Indah, co warto zobaczyć, atrakcje
Taman Mini Indonesia Indah (TMII) to park o tak ogromnej liczbie atrakcji, że aż trudno omówić wszystkie w jednym przewodniku. W związku z tym skupimy się tutaj na najważniejszych miejscach, które sprawiają, że wizyta w TMII to niezapomniane doświadczenie.
Jedną z głównych atrakcji parku są pawilony, które prezentują dobra kultury różnych części Indonezji. Ponieważ każda prowincja Indonezji ma swoją własną, unikalną kulturę, stroje, języki i dialekty jest tutaj naprawdę co podziwiać. Obiekty są rozmieszczone wokół centralnego jeziora, którego układ nawiązuje do lokalizacji głównych wysp Indonezji: Jawy, Sumatry, Borneo, Celebesu, Małych Wysp Sundajskich, Moluków oraz Papui. W każdym z pawilonów prezentowana jest charakterystyczna dla danego regionu architektura, a także ruchome dziedzictwo kulturowe, w tym tradycyjne stroje (ślubne i taneczne) oraz etnograficzne eksponaty (broń, narzędzia codziennego użytku).
Odwiedziny pawilonów są również doskonałą okazją na to, aby na żywo zobaczyć bogatą kulturę Indonezji. Dużą popularnością w tej części Taman Mini Indonesia Indah cieszą się również amfiteatry oraz audytoria, w których organizowane są tradycyjne występy taneczne i muzyczne, a także różne ceremonie. Na miejscu znajdziesz ponadto sklepy z pamiątkami, rękodziełem, koszulkami i innymi przedmiotami związanymi z danym regionem. Niektóre pawilony oferują również lokalne potrawy w lokalach gastronomicznych.
Pozostałe atrakcje Taman Mini Indonesia Indah
Jesteś w błędzie jeśli myślisz, że to wszystko co czeka na Ciebie na terenie parku. TMII oferuje również między innymi możliwość zwiedzenia różnorodnych budynków sakralnych, które reprezentują różne religie wyznawane w Indonezji, podkreślając tolerancję i współistnienie różnych wyznań w tym wielokulturowym kraju.
Znajdziesz tu również ogrody botaniczne, dzięki którym odkryjesz bogactwo indonezyjskiej flory, oraz ptaszarnię, w której będziesz mógł podziwiać egzotyczne gatunki ptaków.
Park jest również domem dla aż 15 muzeów, które obejmują różnorodne tematy – od historii i gospodarki po przyrodę Indonezji.
Oczywiście, to jedynie zarys tego, co Taman Mini Indonesia Indah ma do zaoferowania. Aby dowiedzieć się więcej o atrakcjach, promocjach oraz nadchodzących wydarzeniach, koniecznie odwiedź oficjalną stronę parku, gdzie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.
Dlaczego warto odwiedzić Taman Mini Indonesia Indah
Odwiedzenie Taman Mini Indonesia Indah (TMII) jest wyjątkową okazją na to, by zapoznać się z niesamowitą różnorodnością kulturową i przyrodniczą Indonezji w jednym miejscu, bez potrzeby przemierzania tysięcy kilometrów po archipelagu. Choć oczywiście park nie jest w stanie ukazać wszystkich atrakcji i bogactw tego rozległego kraju, oferuje on fascynujący przegląd tradycji, architektury i sztuki, które charakteryzują poszczególne regiony Indonezji. W pawilonach dedykowanych różnym prowincjom można podziwiać regionalne stroje, modele tradycyjnych domów, występy taneczne oraz lokalne ceremonie, co sprawia, że TMII staje się prawdziwą miniaturą całej Indonezji.
Oprócz bogactwa kulturowego park oferuje szereg dodatkowych atrakcji, takich jak ogrody botaniczne, muzea, ptaszarnia, a także budynki sakralne, które ukazują różnorodność religijną i międzywyznaniową tolerancję kraju.
Taman Mini Indonesia Indah (TMII) to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Wizyta w tym parku tematycznym będzie doskonałym wprowadzeniem do podróży po Indonezji lub niezapomnianą przygodą dla tych, którzy mają ograniczony czas na zwiedzanie.
Godziny otwarcia Taman Mini Indonesia Indah
- Poniedziałek: 05:00 – 20:00
- Wtorek: 05:00 – 20:00
- Środa: 05:00 – 20:00
- Czwartek: 05:00 – 20:00
- Piątek: 05:00 – 20:00
- Sobota: 05:00 – 20:00
- Niedziela: 05:00 – 20:00
Uwaga!
Przedstawione godziny otwarcia dotyczą Gate 3. Szczegóły dotyczące godzin otwarcia pozostałych wejść znajdziesz klikając w tym miejscu.
Bilety do Taman Mini Indonesia Indah
Szukasz wycieczki do Taman Mini Indonesia Indah? Sprawdź ofertę Get Your Guide i zarezerwuj bilety w przystępnych cenach.
Ile czasu potrzeba na zwiedzenie Taman Mini Indonesia Indah
Na zwiedzanie całego kompleksu najlepiej zarezerwować sobie cały dzień.
Kolejne atrakcje, które czekają na Ciebie w Dżakarcie i okolicach
Taman Mini Indonesia Indah to jednak nie jedyne miejsce, które warto odwiedzić podczas pobytu w Dżakarcie. Stolica kraju ma do zaoferowania naprawdę wiele atrakcji, jednak omówienia ich wszystkich w tym przewodniku rozszerzyłoby go do kolosalnych rozmiarów, mogących Cię zniechęcić do czytania. Poniżej znajduje się zestawienie miejsc, którym poświęciliśmy osobne artykuły na naszym blogu:
Najlepsze hotele w Dżakarcie
Ashley Tugu Tani Menteng
Dokładna lokalizacja: Jl. K.H. Wahid Hasyim No.4 2, RT.2/RW.7, Kb. Sirih, Kec. Menteng, Kota Jakarta Pusat, 10340 Dżakarta (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na interaktywnej mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od października do marca): od € 96 (ceny noclegów w przewodniku będą podawane bez zniżek, w najbliższym, dostępnym terminie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od maja do września): od € 72
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
La Boheme, Rooms and Coffee
Dokładna lokalizacja: Jalan Setiabudi Barat No.18, RT.3/RW.3, Kuningan, Setia Budi, Kecamatan Setiabudi, 12910 Dżakarta (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na interaktywnej mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od października do marca): od € 32
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od maja do września): od € 41
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Mövenpick Hotel Jakarta City Centre
Dokładna lokalizacja: Jl. Pecenongan Kav 7-17, 10120 Dżakarta (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na interaktywnej mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od października do marca): od € 90
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od maja do września): od € 99
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
The Orient Jakarta, a Royal Hideaway Hotel
Dokładna lokalizacja: Jl. Jend. Sudirman No.36, RT.14/RW.1, Bend. Hilir, Kecamatan Tanah Abang, Kota Jakarta Pusat, Daerah Khusus Ibukota Jakarta 10210, 10210 Dżakarta (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na interaktywnej mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od października do marca): od € 161
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od maja do września): od € 125
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Novotel Jakarta Cikini
Dokładna lokalizacja: Jalan Cikini Raya No 107 109 Cikini Menteng Jakarta Pusat, 10330 Dżakarta (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na interaktywnej mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od października do marca): od € 56
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od maja do września): od € 56
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
ibis Styles Jakarta Tanah Abang
Dokładna lokalizacja: Jl Fachruddin No 22 Kampung Bali Tanah Abang, 10250 Dżakarta (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na interaktywnej mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od października do marca): od € 37
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od maja do września): od € 41
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Ashley Tanah Abang
Dokładna lokalizacja: Jalan K.H. Wahid Hasyim No. 220, 10520 Dżakarta (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na interaktywnej mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od października do marca): od € 101
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od maja do września): od € 78
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Jak dostać się do Bandung z Dżakarty?
Pociąg
Jedną z najlepszych i najszybszych opcji transportu na trasie Dżakarta – Bandung jest podróż pociągiem. Swoje usługi na tym odcinku oferuje Kereta Cepat, kolej dużych prędkości, która przewiezie Cię do miejsca docelowego w około dwie godziny.
Co się tyczy ceny za przejazd, koszt biletu na tej trasie jest stosunkowo przystępny i kosztuje 10-15 euro, w zależności od wybranej klasy oraz dostępnych promocji.
Samochód
Jeśli cenisz sobie komfort i większą niezależność możesz także pokonać trasę z Dżakarty do Bandung samochodem. Podróż autem może zająć podobny czas, jednak warto mieć na uwadze warunki ruchu na drogach, które mogą się różnić w zależności od pory roku i dnia. W porze deszczowej na przykład niektóre odcinki trasy mogą być zamknięte z powodu osuwisk, a intensywne deszcze, mgła i silne wiatry mogą dodatkowo utrudnić podróż.
Jeśli chodzi o dostępne trasy, najczęściej wybieraną jest autostrada przez Cikampek, która choć płatna, pozwala na szybsze dotarcie do celu. Alternatywą jest malownicza trasa przez obszar Puncak, która, choć wolniejsza, oferuje zapierające dech w piersiach widoki na górskie krajobrazy. Duża część tej trasy jest ponadto bezpłatna, co z pewnością jest jej dodatkowym atutem.
Alun-Alun Bandung
Gdzie znajduje się Alun-Alun Bandung
Dokładna lokalizacja: Jl. Asia Afrika, Kb. Pisang, Kec. Regol, Kota Bandung, Jawa Barat (kliknij tutaj, aby zobaczyć na mapie)
Jak dojechać do Alun-Alun Bandung
Do Alun-Alun Bandung można dotrzeć na wiele sposobów. Dzięki jego położeniu w ścisłym centrum miasta dostępnych jest wiele tras dojazdu, co sprawia, że dotarcie do tego miejsca jest stosunkowo łatwe, niezależnie od wybranego środka transportu.
Samochód
Jeśli planujesz podróż samochodem, powinieneś pamiętać, że wiele dróg w centrum Bandung jest jednokierunkowych. Oznacza to, że aby sprawnie dotrzeć na miejsce, konieczne może być staranne zaplanowanie trasy lub skorzystanie z aplikacji nawigacyjnych, które pomogą ominąć ewentualne trudności. Na szczęście pod placem Alun-Alun znajduje się wygodny parking podziemny, co znacznie ułatwi Ci znalezienie wolnego miejsca parkingowego w centrum miasta.
Komunikacja miejska
W pobliżu placu znajdują się również przystanki autobusowe, z których można łatwo przesiąść się na inne linie kursujące po całym mieście. Bardzo popularnym środkiem transportu w Bandung są także angkoty, czyli minibusy publiczne, kursujące na ustalonych trasach. Warto jednak pamiętać, że nie mają one stałych przystanków ani rozkładów jazdy – aby się zatrzymały, należy w związku z tym podnieść rękę w odpowiednim momencie. Przejazd angkotem w granicach miasta kosztuje zazwyczaj 0,12-0,30 euro. Jest to zatem bardzo tania i łatwo dostępna opcja transportu, ale wymaga pewnego obycia w poruszaniu się po mieście.
Historia i ciekawostki na temat Alun-Alun Bandung
Alun-Alun Bandung, czyli centralny plac miasta, jest przede wszystkim miejscem spotkań lokalnej społeczności. W 2015 roku przeszedł gruntowną renowację i zyskał bardziej nowoczesne oblicze – dziś jego przestrzeń pokrywa syntetyczna trawa, na której gromadzą się miejscowi i turyści spragnieni chwili relaksu.
W bezpośrednim sąsiedztwie Alun-Alun znajduje się imponujący meczet Masjid Raya Bandung, będący jedną z głównych atrakcji okolicy. Choć obecny budynek sakralny powstał w 2003 roku, historia świątyni muzułmańskiej w Bandung sięga znacznie dalej. Pierwotny meczet, został wzniesiony tutaj w 1812 roku, niedługo po założeniu miasta. Była to wówczas skromna drewniana konstrukcja na podwyższonej platformie, z plecionymi bambusowymi ścianami i wielopoziomowym, krytym strzechą dachem. Obecna wersja meczetu, ze swoimi potężnymi minaretami, jest architektonicznym cudem i świadectwem rozwoju miasta, a także symbolem muzułmańskiego dziedzictwa Bandung.
Zwiedzanie Alun-Alun Bandung, co warto zobaczyć, atrakcje
Sam plac Alun-Alun jest doskonałym miejscem na relaks i rekreację, w którym można podziwiać unikatowy styl architektury muzułmańskiej, reprezentowany przez Masjid Raya Bandung. Otaczające minarety, szczególnie wieczorem, kiedy są podświetlone, tworzą niesamowity widok – idealny na zdjęcia na Instagram, które z pewnością zachwycą twoich obserwatorów.
W okolicy placu znajduje się także kilka innych interesujących miejsc, które z pewnością warto odwiedzić. Jednym z nich jest The Kings Shopping Centre – popularne centrum handlowe, w którym znajdziesz liczne sklepy i restauracje, idealne na zakupy lub szybki lunch.
Dla miłośników historii i architektury ciekawą atrakcją jest Museum Konperensi Asia Afrika, mieszczące się w budynku w stylu art déco, upamiętniające konferencję w Bandungu z 1955 roku, która zapoczątkowała powstanie w 1961 Ruchu Państw Niezaangażowanych, obejmującego kraje postkolonialne Azji i Afryki, zwane też często państwami Trzeciego Świata, dla odróżnienia od świata kapitalistycznego i komunistycznego. W muzeum można zobaczyć liczne kolekcje i fotografie dokumentujące ten ważny moment w historii międzynarodowej współpracy.
Dlaczego warto odwiedzić Alun-Alun Bandung
Alun-Alun Bandung to serce miasta, które oferuje możliwość relaksu w towarzystwie lokalnych mieszkańców. Plac jest również popularnym miejscem spotkań, a jego obszerna przestrzeń z ponad tysiącem metrów kwadratowych pozwala na chwilę wytchnienia w ruchliwym centrum. Jednocześnie plac pozwala nam poczuć unikatową atmosferę miasta i doświadczyć jego tętniącego życia.
Poza tym, w bezpośrednim sąsiedztwie placu Alun-Alun znajdują się inne, ikoniczne dla miasta atrakcje, które łatwo można odwiedzić na piechotę. Do najpopularniejszych z nich można z pewnością zaliczyć meczet Masjid Raya Bandung oraz Museum Konperensi Asia Afrika.
Godziny otwarcia
The Kings Shopping Centre
- Poniedziałek: 10:00–21:00
- Wtorek: 10:00–21:00
- Środa: 10:00–21:00
- Czwartek: 10:00–21:00
- Piątek: 10:00–21:00
- Sobota: 10:00–21:30
- Niedziela: 10:00–21:00
Museum Konperensi Asia Afrika
- Poniedziałek: zamknięte
- Wtorek: 09:00–12:00, 13:00–15:00
- Środa: zamknięte
- Czwartek: 09:00–12:00, 13:00–15:00
- Piątek: zamknięte
- Sobota: 09:00–12:00, 13:00–15:00
- Niedziela: zamknięte
Uwaga!
Meczet Masjid Raya Bandung otwarty jest codziennie przez całą dobę.
Bilety
Aktualnie do każdej z wyżej omówionych atrakcji w Bandung obowiązuje wstęp wolny.
Ile czasu potrzeba na zwiedzenie Alun-Alun Bandung
Aby dokładnie poznać Alun-Alun i jego okoliczne atrakcje, warto poświęcić tak naprawdę cały dzień.
Kolejne atrakcje, które czekają na Ciebie w Bandung i okolicach
- Bandung Geological Museum
- Trans Studio Bandung
- Kawah Putih
Najlepsze hotele w Bandung
Rumah Lereng Bandung
Dokładna lokalizacja: Jalan Cilengkrang 1 cipulus, 40614 Bandung (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na interaktywnej mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od października do marca): od € 50
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od maja do września): od € 50
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Sekararum Butik Syariah Guesthouse
Dokładna lokalizacja: 20 Jalan Sukamekar III, Sukajadi, 40000 Bandung (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na interaktywnej mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od października do marca): od € 20
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od maja do września): od € 20
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Hilton Bandung
Dokładna lokalizacja: HOS Tjokroaminoto No. 41-43 , Arjuna, Cicendo, 40172 Bandung (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na interaktywnej mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od października do marca): od € 89
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od maja do września): od € 93
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Roemah Asri Villa – Resor Dago Pakar
Dokładna lokalizacja: Bukit Pakar Golf 3 No.62 – 66 Resor Dago Pakar, 40198 Bandung (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na interaktywnej mapie)
Cena za noc dla sześciu osób w sezonie wysokim (od października do marca): od € 148
Cena za noc dla sześciu osób w sezonie niskim (od maja do września): od € 148
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Hemangini Hotel Bandung
Dokładna lokalizacja: Jl. Setiabudhi No. 66, 40141 Bandung (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na interaktywnej mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od października do marca): od € 46
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od maja do września): od € 50
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
MOXY Bandung
Dokładna lokalizacja: Jalan Ir H. Djuanda No 69, Bandung Wetan, 40116 Bandung (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na interaktywnej mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od października do marca): od € 50
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od maja do września): od € 49
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Crowne Plaza Bandung, an IHG Hotel
Dokładna lokalizacja: Crowne Plaza Bandung, an IHG Hotel (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na interaktywnej mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od października do marca): od € 68
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od maja do września): od € 78
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Jak dostać się z Bandung do Yogyakarty
Najwygodniejszą i najszybszą opcją na tej trasie będzie przejazd samochodem. Najlepiej jechać najpierw na wschód, drogą szybkiego ruchu na północy, niedaleko wybrzeża, aż do miasta Semarang, a następnie kontynuować podróż na południe, aż do Yogyakarty. Czas przejazdu omówioną trasą powinien zająć nam około sześciu godzin, choć jeżdżąc autem po Jawie zawsze musimy mieć z tyłu głowy to, że aktualne warunki na drodze czy natężenie ruchu mogą wydłużyć naszą podróż.
Mniej stresującą podróżą może okazać się podróż pociągiem. Zajmuje ona podobny czas, co samochodem i jest stosunkowo tania (bilet kupimy za mniej niż dziesięć euro).
Taman Sari
Gdzie znajduje się Taman Sari
Dokładna lokalizacja: Patehan, Kraton, Yogyakarta City, Special Region of Yogyakarta 55133 (kliknij tutaj, aby zobaczyć na mapie)
Jak dojechać do Taman Sari
Dojazd do Taman Sari jest bardzo łatwy, zwłaszcza jeśli zatrzymujemy się w ścisłym centrum Yogyakarty, z uwagi na lokalizację kompleksu basenowego w obrębie tzw. kratonu, czyli rezydencji sułtana.
Jedną z dostępnych opcji może być zatem nawet spacer, podczas którego będziemy mogli szczegółowo zwiedzić pozostałe części kompleksu pałacowego.
Jeśli chodzi o transport publiczny, najpopularniejszym środkiem komunikacyjnym jest autobus (bilety za pojedynczy przejazd kosztują około 0,20 euro, niezależnie od odległości, ale na terenie Yogyakarty). Poza tym, możemy korzystać z taksówek (za przejazd w centrum miasta nie powinniśmy zapłacić więcej niż jedno euro), motocyklowych taksówek, znanych jako ojek, trójkołowych riksz becak lub powozów konnych andong.
A co z jazdą samochodem? Ze względu na ciasne i zatłoczone ulice, poruszanie się autem po mieście nie jest rekomendowane – podróżowanie nim, zwłaszcza po śródmiejskiej dżungli rzadko bywa przyjemne i zazwyczaj wiąże się z dodatkowymi wyzwaniami, jak korki czy trudności z parkowaniem.
Historia i ciekawostki na temat Taman Sari
Skupmy się na początku na dziejach Taman Sari, których omówienie wprowadzi nas w odpowiedni nastrój. Taman Sari, znany również jako ”Wodny Pałac”, to bez cienia wątpliwości jeden z najważniejszych zabytków historycznych w Yogyakarcie, którego początki sięgają drugiej połowy XVIII stulecia. Budowę kompleksu zapoczątkował w roku 1758 Hamengkubuwono I, pierwszy władca sułtanatu Yogyakarty. Architektoniczne przedsięwzięcie dokończył kilka lat później Hamengkubuwono II, syn Hamengkubuwono I.
Pod względem architektonicznym, Taman Sari jest połączeniem wpływów jawajskich i europejskich, choć brak jest jednoznacznych dowodów na określenie konkretnej proweniencji architekta pracującego przy powstawaniu kompleksu. Najbardziej popularna hipoteza wskazuje na jego portugalskie pochodzenie, aczkolwiek ponieważ projekt przypomina hybrydę stylu jawajskiego i holenderskiego, istnieją kontrowersje czy Demang Tegis, o którym mowa jest w rękopisie poświęconym Taman Sari, faktycznie był autorem dzieła.
Niemniej jednak Taman Sari można dość szczegółowo opisać. Kompleks składa się zasadniczo ze sztucznego jeziora, basenów kąpielowych, pawilonów, bogato zdobionych bram oraz ogrodów. Wiele obiektów na terenie Taman Sari jest ponadto połączonych podziemnymi tunelami, które w przeszłości miały zarówno funkcję użytkową, jak i obronną.
Dziś Taman Sari nie pełni już jednak swojej pierwotnej funkcji. Po częściowych zniszczeniach, które dotknęły go w wyniku trzęsień ziemi, kompleks został częściowo odrestaurowany i obecnie jest atrakcją turystyczną. Choć niektóre z jego elementów nie przetrwały próby czasu, Taman Sari wciąż zachwyca swoją atmosferą i niezwykłą architekturą.
Ciekawostka!
Na koniec warto przytoczyć pewną ciekawostkę odnośnie pochodzenia nazwy kompleksu. W lokalnym języku ”taman” oznacza ”ogród”, a ”sari” to ”kwiat” lub ”piękny”. Nazwę Taman Sari można zatem przetłumaczyć, jako ”piękny ogród”, bądź ”ogród kwiatów”, co oczywiście świetnie koresponduje z charakterem kompleksu, jako miejsca harmonii z naturą, przeznaczonego dawniej do wypoczynku.
Zwiedzanie Taman Sari, co warto zobaczyć, atrakcje
Miejscem, które trzeba koniecznie odwiedzić będąc w Taman Sari jest Umbul Binangun, czyli właściwy kompleks kąpielowy, z którego niegdyś korzystały żony i konkubiny sułtana, a także on sam. Warto zwrócić uwagę w tym miejscu również na mury oraz wieżę, z której sułtan obserwował kąpiące się kobiety. Z dzisiejszej perspektywy może się to wydawać nieco dziwne, ale nikt na pewno nie ośmielił się wówczas zakwestionować fanaberii władcy.
Ciekawą atrakcją również jest z pewnością okrągły meczet Sumur Gumuling z charakterystyczną częścią, w której zbiegają się cztery klatki schodowe.
Jeśli będziemy chcieli przekonać się o wyjątkowości detali architektonicznych Taman Sari musimy odwiedzić z kolei bramy, a zwłaszcza zachodnią, znaną jako Gedhong Gapura Hageng, która była niegdyś używana jako główne wejście do kompleksu kąpielowego.
Jeśli wydaje Ci się, że Taman Sari jest miejscem, które odwiedzane jest współcześnie jedynie przez turystów, to muszę Cię wyprowadzić z błędu. Kampung Taman jest osadą, która zajmuje obecnie obszar wokół kompleksu, zamieszkiwaną przez prawie trzy tysiące osób. Społeczność ta znana jest przede wszystkim ze stosowania tradycyjnej techniki malarskiej, znanej jako batik, polegającej na nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca niepokryte warstwą wosku. Możliwość kontaktu z żywą, indonezyjską tradycją jest na pewno czymś, co uwiedzie niejednego entuzjastę sztuki orientalnej.
Dlaczego warto odwiedzić Taman Sari
Taman Sari to miejsce, które pozwoli nam zapoznać się z unikalną architekturą, łączącą wpływy jawajskie i europejskie. Tutejsze, historyczne baseny kąpielowe, fascynujące przejścia, ukazujące kunszt architektoniczny twórców kompleksu oraz piękne zdobienia, przeniosą nas kilkaset lat wstecz, do czasów panowania na tych terenach sułtana Yogyakarty.
Ze względu na wymienione wyżej atuty, Taman Sari jest oczywiście również świetnym miejscem dla miłośników robienia zdjęć na Instagrama. Nawet jeśli nie jesteś szczególnym fanem lokalnej historii czy architektury, estetyczne walory tego miejsca nie pozwolą Ci przejść obojętnie obok Taman Sari.
Nie zapominajmy także o pozostałych perełkach architektonicznych na terenie kompleksu pałacowego. W pobliżu Taman Sari znajduje się bardzo znany pałac Kraton Ngayogyakarta Hadiningrat, a także obszerny park Alun-Alun Kidul, będący popularnym miejscem spotkań lokalnej społeczności.
Godziny otwarcia Taman Sari
- Poniedziałek: 09:00–15:00
- Wtorek: 09:00–15:00
- Środa: 09:00–15:00
- Czwartek: 09:00–15:00
- Piątek: 09:00–15:00
- Sobota: 09:00–15:00
- Niedziela: 09:00–15:00
Bilety do Taman Sari
Za bilet wstępu, jako obcokrajowcy zapłacimy około jedno euro. Za pozwolenie do korzystania z aparatu do fotografowania zabytków będziemy jednak musieli dodatkowo wpłacić 0,20 euro. Poza tym, jeśli chcemy korzystać z usługi przewodnika będziemy musieli doliczyć do kosztorysu około półtora euro.
Ciekawe oferty wycieczek po Taman Sari możemy znaleźć na Get Your Guide. Często obejmują one zwiedzanie całego kompleksu pałacowego z przewodnikiem i degustacje lokalnych potraw.
Ile czasu potrzeba na zwiedzenie Taman Sari
Dużo zależy tutaj od naszego tempa i tego, co chcemy zobaczyć. Jeśli interesuje nas tylko zrobienie zdjęć najpiękniejszym miejscom Taman Sari, spokojnie wystarczą nam dwie godziny. Jeśli jednak zdecydujemy się na zwiedzanie pozostałych części kompleksu pałacowego, możemy spędzić tutaj nawet tak naprawdę cały dzień.
Kolejne atrakcje, które czekają na Ciebie w Yogyakarcie i okolicach
- Prambanan
- Borobudur
Najlepsze hotele w Yogyakarcie
Greenhost Boutique Hotel Prawirotaman
Dokładna lokalizacja: Jalan Prawirotaman 2 no 629, Brontokusuman, Mergangsan, 55153 Yogyakarta (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na interaktywnej mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od października do marca): od € 33
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od maja do września): od € 31
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Royal Malioboro by ASTON
Dokładna lokalizacja: Jl. Pasar Kembang no. 29 Yogyakarta Indonesia, Gedongtengen, 55271 Yogyakarta (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na interaktywnej mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od października do marca): od € 57
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od maja do września): od € 58
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Abhayagiri – Sumberwatu Heritage Resort
Dokładna lokalizacja: Sumberwatu Heritage Resort Dusun Sumberwatu, Sambirejo, Prambanan RT 02 RW 01, 55571 Yogyakarta (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na interaktywnej mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od października do marca): od € 62
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od maja do września): od € 62
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Hotel FortunaGrande Malioboro Yogyakarta
Dokładna lokalizacja: Jalan Dagen No. 60, Gedongtengen, 55271 Yogyakarta (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na interaktywnej mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od października do marca): od € 41
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od maja do września): od € 31
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Jogja Village
Dokładna lokalizacja: Jl. Menukan no. 5, Mergangsan, 55153 Yogyakarta (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na interaktywnej mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od października do marca): od € 33
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od maja do września): od € 32
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Nextdoor Homestay
Dokładna lokalizacja: Jalan Parangtritis, Gang Timuran MG III/140, Mergangsan, Mergangsan, 55153 Yogyakarta (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na interaktywnej mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od października do marca): od € 39
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od maja do września): od € 41
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Sastro Place
Dokładna lokalizacja: KP Ngampilan 129, RT 007 RW 02, Ngampilan, Ngampilan, RT 007 RW 02 Yogyakarta (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na interaktywnej mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od października do marca): od € 22
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od maja do września): od € 22
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Podsumowanie
I oto kończymy nasz przewodnik po Jawie. Mamy nadzieję, że jeśli nie planowałeś wcześniej wyjazdu do tego fascynującego kraju, udało nam się Ciebie zainspirować do odkrycia jego uroków, a jeśli już planowałeś podróż, że nasze wskazówki pomogły Ci uporządkować plan wycieczki i przygotować się na niezapomniane przygody.
Jeśli interesują Cię także inne egzotyczne destynacje, zachęcamy do odwiedzenia naszej strony justexplore.com, gdzie znajdziesz wiele inspirujących artykułów o ciekawych miejscach na świecie.
W artykule skupiliśmy się na miejscach stosunkowo łatwo dostępnych, zlokalizowanych w dużych miastach regionu, położonych dość blisko siebie. Jeśli interesują Cię również bardziej niedostępne zakątki Jawy, rozważ koniecznie wizytę w takich miejscach jak na przykład stratowulkan Bromo, we wschodniej części wyspy czy chińska świątynia Sam Poo Kong w mieście Semarang.
Jawa – FAQ
Z czego słynie wsypa Jawa?
Największymi atrakcjami Jawy są prawdopodobnie jej zabytki architektoniczne, w tym Borobudur, Prambanan i Taman Sari. Poza tym, często odwiedzanymi przez turystów miejscami na Jawie są niekwestionowane cuda natury, takie jak wulkany Bromo i Ijen. Jawa, ze względu na muzułmańskie dziedzictwo kulturowe, może pochwalić się również imponującymi meczetami; wartymi odwiedzenia są zwłaszcza te w mieście Semarang i Bandung. Jeśli będziemy mieli ochotę na atrakcje w nieco bardziej współczesnym klimacie, będąc w Dżakarcie, koniecznie wybierzmy się do parku rozrywki Taman Mini Indonesia Indah.
Dlaczego wyspa Jawa jest tak zaludniona?
Głównym powodem dla którego Jawa wyróżnia się bardzo wysoką gęstością zaludnienia jest fertylność gleb. Są one na wyspie niezwykle żyzne i liczne, co przyciąga ludzi do pracy w rolnictwie i osiedlania się w tych regionach. Pamiętajmy, że ten sektor gospodarki nadal odgrywa kluczową rolę w Indonezji.
Kiedy lecieć na Jawa?
Najlepszym czasem na wyprawę na Jawę jest okres od kwietnia do października. Temperatury powietrza w ciągu dnia wahają się tam wówczas w granicach 24-32°C, a prawdopodobieństwo wystąpienia opadów jest niezwykle niskie.
Co zjeść na Jawie?
Kuchnia na Jawie jest niezwykle bogata. Jednym z najbardziej popularnych dań na wyspie jest nasi goreng, czyli smażony ryż, często z dodatkiem kurczaka, krewetek, warzyw i przypraw. Popularnym dopełnieniem są tutaj jajka sadzone i świeże warzywa.
Znane na Jawie są również mięsne szaszłyki satay, przygotowywane zazwyczaj z kurczaka, wołowiny lub koziny. Wegetariańską alternatywą będzie gado-gado, czyli sałatka z gotowanych warzyw, tofu i jajka, polana gęstym sosem orzechowym.
Szerzej temat kuchni jawajskiej omówiliśmy w dedykowanym artykule, do którego link znajdziesz klikając w tym miejscu.
Czy Jawa jest największą wyspą Indonezji?
Największą wyspą Indonezji jest Borneo, którego powierzchnia jest zbliżona do Hiszpanii. Jawa w rankingu największych wysp Indonezji zajmuje dopiero piąte miejsce z 126 650 km².
Gdzie leży Jawa?
Jawa należy do Indonezji, kraju położonego w Azji południowo-wschodniej.