Francja, choć najczęściej postrzegana przez pryzmat jej metropolitarnej, europejskiej części, jest w rzeczywistości znacznie większa, niż się wydaje. Państwo to, dzięki licznym terytoriom zamorskim, rozciąga się na najodleglejsze zakątki świata, oferując turystom unikatowe bogactwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze. Jednym z takich wyjątkowych miejsc jest Reunion – francuski departament zamorski położony na Oceanie Indyjskim.
W tym przewodniku zabierzemy Was w podróż po wyspie, odkrywając jej najciekawsze zakątki. Na początek przyjrzymy się niezwykłym ciekawostkom związanym z Reunionem, które wyróżniają go spośród innych egzotycznych wysp. Następnie przejdziemy do najważniejszych atrakcji turystycznych, uwzględniając praktyczne informacje związane z cenami biletów, godzinami otwarcia czy sposobami dotarcia. Na koniec artykułu przyjrzymy się najlepszym opcjom noclegowym na wyspie, dzięki którym będziemy w stanie kompleksowo zaplanować zwiedzanie Reunionu.
Czy wiesz, że…
- Jako zamorski departament Reunion posiada taki sam status polityczny, jak każdy region Francji, co oznacza, że mieszkańcy mają francuskie obywatelstwo, używają euro i obowiązują ich prawa Unii Europejskiej
- Reunion znajduje się ponad 9 000 kilometrów od kontynentalnej Francji. Mimo tego, na Reunion można dostać się lecąc bezpośrednio z Paryża
- Reunion cechuje różnorodność mikroklimatów. Wschodnia część wyspy, wychodząca na pasaty Oceanu Indyjskiego, doświadcza obfitych opadów deszczu i charakteryzuje się bujną roślinnością, podczas gdy zachodnie wybrzeże jest bardziej suche i słoneczne
Reunion – ciekawostki
Jeden z najaktywniejszych wulkanów świata
Na wyspie znajduje się Piton de la Fournaise, czyli jeden z najaktywniejszych wulkanów świata, którego erupcje, często spektakularne, ale bezpieczne do obserwacji, ukształtowały surowy krajobraz wyspy. Nazywany ”szczytem pieca” przyciąga naukowców i turystów, którzy wspinają się na jego szczyt, aby uzyskać dostęp do najbardziej spektakularnych widoków. Innym, znanym wulkanem na wyspie jest ”szczyt śniegu”, który choć wygasły od 20 000 lat, nadal budzi respekt, dzięki swojej imponującej wysokości, sięgającej 3 070 metrów. Jak sugeruje jego nazwa, zimą na jego szczycie czasami można zobaczyć śnieg. Co ciekawe, ze względu na występowanie dużej ilości gatunków roślin, na niższych zboczach Piton des Neiges znajduje się rezerwat przyrodniczy.
Tygiel kulturowy
Reunion to dom dla unikalnej mieszanki ludzi o afrykańskich, europejskich i indyjskich korzeniach. Wielokulturowość na wyspie wynika przede wszystkim z długiej i bogatej historii migracji oraz kolonizacji wyspy, znajdujących odbicie w mówionych na Reunionie językach, organizowanych festiwalach i kuchni. Chociaż oficjalnym językiem jest francuski, powszechnie mówi się też po kreolsku, języku o francuskim i afrykańskim pochodzeniu, będącym istotną częścią tożsamości wyspy.
Bioróżnodność wyspy
Wyspa Reunion jest domem dla unikalnej flory i fauny, w tym gatunków endemicznych, czyli występujących tylko tutaj. Tropikalne wybrzeże ze złocistymi plażami, porośnięte gęstą, tropikalną roślinnością lasy, wulkaniczne tereny oraz rafy koralowe wyspy stanowią schronienie dla wielu rzadkich roślin i zwierząt. Ze względu na wspomnianą bioróżnorodność właśnie, wody Reunionu cieszą się również dużą popularnością wśród amatorów snorkelingu i scuba divingu. Rafy koralowe, delfiny i wieloryby są tu częstym widokiem, co czyni Reunion istnym rajem dla miłośników życia morskiego.
Reunion, jako zamorski departament Francji
Chociaż omawiana w tym artykule wyspa znajduje się ponad 9 000 kilometrów od kontynentalnej Francji, wchodzi w skład tzw. DOM, czyli francuskich departamentów zamorskich. Jako zamorski departament posiada taki sam status polityczny, jak każdy region Francji, co oznacza, że mieszkańcy mają francuskie obywatelstwo, używają euro i obowiązują ich prawa Unii Europejskiej. Jeśli zatem będąc na Oceanie Indyjskim przyjdzie nam ochota na francuskie bagietki czy croissanty, możemy je kupić za euro na Reunionie i poczuć wyjątkowy klimat łączący Europę z tropikami.
”Cirques”
Wyspa Reunion posiada trzy ogromne naturalne kaldery, znane jako ”cirques” – Cirque de Salazie, Cirque de Mafate i Cirque de Cilaos – które powstały w wyniku zapadnięcia się wulkanów. Każda z nich oferuje szlaki z zapierającymi dech w piersiach widokami, wodospadami i tradycyjnymi wioskami.
Raj dla miłośników pieszych wędrówek
Na Reunionie znajdują się szlaki o łącznej długości ponad 1 000 kilometrów, od łatwych spacerów po wymagające wędrówki. Wyspa jest idealna dla miłośników przyrody, którzy chcą odkrywać lasy, góry i wulkaniczne krajobrazy.
Różnorodność klimatyczna na wyspie
Mimo niewielkich rozmiarów, Reunion cechuje różnorodność mikroklimatów. Wschodnia część wyspy, wychodząca na pasaty Oceanu Indyjskiego, doświadcza obfitych opadów deszczu i charakteryzuje się bujną roślinnością, podczas gdy zachodnie wybrzeże jest bardziej suche i słoneczne. Przy temperaturach zazwyczaj wahających się od 20 do 30°C wyspa oferuje przyjemną pogodę przez cały rok, choć od grudnia do kwietnia mogą występować cyklony.
Gastronomia Reunionu
Kuchnia Reunionu łączy smaki francuskie, indyjskie, afrykańskie i chińskie. Bazę wielu posiłków stanowi tutaj ryż, a tutejsze wersje curry, rougails (pikantne sosy) i smażone, faszerowane pierożki, zwane samosami są jednymi z najpopularniejszych, lokalnych potraw. Ważną częścią lokalnej gastronomii jest również rum, którego produkcja jest centralnym elementem kultury i gospodarki Reunionu (lokalne destylarnie wytwarzają rum z uprawianej na miejscu trzciny cukrowej). Unikalny ”rhum arangé” wzbogacony o tropikalne owoce i przyprawy tworzy niepowtarzalne przeżycia dla kubek smakowych.
Wpisanie na listę UNESCO
W 2010 roku wulkaniczne krajobrazy wyspy, w tym szczyty, kaldery i urwiska, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na piękno i znaczenie ekologiczne, co znacząco pomogło w zachowaniu naturalnych cudów Reunionu oraz promowaniu ekoturystyki (obszar wpisany na listę obejmuje około 40% powierzchni wyspy).
Raj dla miłośników sportów ekstremalnych
Wyspa Reunion jest rajem dla miłośników sportów ekstremalnych, od paralotniarstwa nad malowniczymi wybrzeżami po spływy kajakowe przez wodospady i zjazdy tyrolką nad bujnymi kanionami. Różnorodny krajobraz wyspy sprawia, że jest ona także idealna do jazdy na rowerze górskim, surfingu, nurkowania oraz biegów terenowych.
Głęboko zakorzeniona kultura festiwalowa
Reunion to miejsce licznych festiwali, celebrujących jego unikalną kulturę. Do najpopularniejszych z nich możemy zaliczyć ceremonie chodzenia po ogniu, liczne, tamilskie festiwale, a także pozostałe wydarzenia z muzyką oraz tańcem kreolskim. Mieszanka religii i tradycji tworzy żywy kalendarz festiwalowy przez cały rok, który nie pozwoli Ci się nudzić, bez względu na to, kiedy odwiedzisz wyspę.
Jak dostać się na Reunion?
Najważniejszym portem lotniczym na Reunionie jest lotnisko Rolanda Garrosa, siedem kilometrów na wschód od Saint-Denis, stolicy wyspy.
Jeśli chodzi o loty bezpośrednie z Europy warto wiedzieć, iż Reunion, jako zamorski departament Francji, jest bardzo dobrze skomunikowany z Francją. Aktualnie dostępne są bezpośrednie loty z Paryża (zazwyczaj z lotnisk Charles de Gaulle lub Orly) obsługiwane przez Air France, French Bee, Corsair i Air Austral. Lot na trasach z Francji trwa około 11 godzin.
Podróżując z innych krajów europejskich, takich jak Niemcy, Szwajcaria czy Belgia, możemy skorzystać z lotów przesiadkowych na Mauritiusie, mającym częste połączenia z francuską wyspą, bądź na przykład w Johannesburgu (bezpośrednie loty z tego miasta na Reunion oferuje Air Austral).
Kiedy lecieć na Reunion
To, kiedy najlepiej wybrać się na Reunion zależy od preferencji co do klimatu, liczby turystów i dostępności biletów w przystępnych cenach, dlatego rozbijemy tę kwestię tutaj na wspomniane czynniki.
Pogoda
Jeśli chodzi o warunki pogodowe, pora sucha na wyspie przypada na okres od maja do listopada i wiąże się z niższymi temperaturami (wahają się one wówczas między 20–25°C na wybrzeżu, choć w górach mogą być jeszcze niższe). Mimo tego, jest to najlepszy czas na wizytę na Reunionie, pozwalający na uprawianie wielu aktywności wodnych, popularnych na wyspie. Pamiętaj jednak o tym, że lipiec i sierpień są, ze względu na letnie wakacje we Francji, okresem wysokiej aktywności turystycznej. Podobnie sytuacja ma się również w grudniu, z powodu świąt, więc także wówczas należy spodziewać się wielu turystów na plażach, szlakach i w miejscach noclegowych.
Pora deszczowa z kolei, trwająca od grudnia do kwietnia, przynosi wyższe temperatury, od 25 do 30°C, ale także większą wilgotność i ryzyko tropikalnych cyklonów, szczególnie od stycznia do marca. Jest to jednak także sezon, kiedy roślinność budzi się do życia na wyspie, prezentując się odwiedzającym od swojej najlepszej strony.
Ceny biletów lotniczych
Najbardziej korzystny termin na wakacje na Reunionie, biorąc pod uwagę ceny biletów, przypada na okres od marca do czerwca i od września do listopada. Miesiące te oferują ponadto dobrą pogodę (niższe opady deszczu) i mniejszy tłok turystyczny (nie są to wakacje letnie, ani okres świąt zimowych), a co za tym idzie, atrakcyjniejsze ceny. Wysokich cen możemy się zatem spodziewać w lipcu i sierpniu, a także grudniu. Na te miesiące zaleca się rezerwację z odpowiednim wyprzedzeniem – od 3 do 6 miesięcy.
Przydatna rada!
Jeśli masz elastyczny harmonogram, rezerwacja lotu na pobliski Mauritius z krótkim lotem łączonym na Reunion może być czasem bardziej opłacalna niż bezpośredni długi lot. Warto także podczas planowania podróży sprawdzić alternatywne porty lotnicze na wyspie, które mogą oferować tańsze opcje transportowe. Choć lotnisko Rolanda Garrosa jest głównym punktem wjazdowym, lotnisko Pierrefonds na południu również obsługuje loty (z Mauritiusa)
Jak dostać się z portu lotniczego do Saint-Denis
Po przylocie na lotnisko Roland Garros możemy dostać się do Saint-Denis zarówno transportem zbiorowym, jak i indywidualnym.
Do Saint-Denis dojedziemy między innymi autobusem, będącym wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniem dla podróżujących po Reunionie. Na lotnisku działa autobus wahadłowy (Car Jaune), który dowozi pasażerów bezpośrednio na główny dworzec autobusowy w centrum Saint-Denis. Bilet można nabyć bezpośrednio u kierowcy, a czas przejazdu do Saint-Denis wynosi zazwyczaj około 20–30 minut, w zależności od natężenia ruchu.
Kolejną opcją jest transport prywatny. Przed lotniskiem działają licencjonowane taksówki. Podróż nimi trwa około 15–20 minut. Jest to jednak oczywiście nieco droższa opcja niż transport publiczny.
Jeśli planujemy bardziej swobodne zwiedzanie wyspy, warto zdecydować się na wynajęcie samochodu (na terenie lotniska jest dostępnych kilka wypożyczalni renomowanych firm).
Kélonia
Gdzie znajduje się Kélonia
Dokładna lokalizacja: 46 Rue du Général de Gaulle, Saint-Leu 97436 (kliknij w tym miejscu, aby zobaczyć atrakcję na mapie)
Jak dostać się do Kélonia
Decydując się na podróż do Kélonia transportem zbiorowym, musimy liczyć się niestety z dość długą, biorąc pod uwagę dystans, podróżą. Autobusy kursują regularnie z Saint-Denis i Saint-Paul w kierunku Saint-Leu. Cała podróż z Saint-Denis trwa nieco ponad godzinę, a z Saint-Paul najszybciej dostaniemy się do celu w niecałe czterdzieści minut. Samochodem zaś powinniśmy dotrzeć w czterdzieści minut ze stolicy Reunionu i dwadzieścia parę minut z Saint-Paul.
Historia i ciekawostki na temat Kélonia
Historia Kélonia sięga lat 70., kiedy to po raz pierwszy zaczęto zwracać uwagę na potrzebę ochrony lokalnych gatunków żółwi morskich, których populacja była zagrożona przez działalność człowieka, w tym zanieczyszczenie środowiska oraz intensywne połowy. Początkowo omawiane tutaj miejsce funkcjonowało jako ośrodek hodowlany, który w 2006 roku przekształcono w obserwatorium żółwi morskich. Wraz z tą zmianą, działalność została rozszerzona o promowanie świadomości ekologicznej i ochronę bioróżnorodności, przyczyniając się tym samym do większej popularności Kélonia wśród turystów.
Opieka nad żółwiami morskimi w ośrodku
Na terenie kompleksu Kélonia znajduje się między innymi ośrodek rehabilitacyjny, w którym ranne lub chore żółwie są pielęgnowane i przywracane do zdrowia. Ośrodek jest nie tylko ważną częścią misji ochrony przyrody, ale może być także wzruszającym doświadczeniem dla odwiedzających, którzy na własne oczy mają w tym miejscu okazję zobaczyć opiekę zapewnianą w celu rehabilitacji tych zwierząt. Zespół biologów morskich i weterynarzy z Kélonia nieustannie pracuje nad leczeniem żółwi dotkniętych zanieczyszczeniem, wypadkami połowowymi i innymi urazami spowodowanymi działalnością człowieka, starając się wypuścić je z powrotem na wolność po całkowitym wyzdrowieniu. Informacyjne oznakowanie wokół basenów rehabilitacyjnych wyjaśnia proces leczenia i daje wgląd w historie poszczególnych żółwi, umożliwiając odwiedzającym osobiste zapoznanie się z wykonywaną pracą konserwatorską.
Zwiedzanie Kélonia, co warto zobaczyć, atrakcje
Przestrzenie muzeograficzne
Jednym z miejsc, w którym warto się zatrzymać na terenie kompleksu Kélonia są przestrzenie muzealnicze, prezentujące angażujące ekspozycje, będące świetnym wprowadzeniem do świata żółwi morskich.
W obserwatorium znajdują się trzy takie strefy wystawowe. Jedna z nich, strefa ”Odkryć” (”Découverte”), odtwarza naturalne środowisko żółwi morskich, w tym plażę lęgową i rafę. Zwiedzający mogą w niej zobaczyć żółwie w otwartym basenie zasilanym wodą morską, a także przez panoramiczną szybę, stanowiącą część akwarium.
Strefa ”Konfrontacji” z kolei (”Confrontation”) ukazuje relacje między ludźmi a żółwiami, które od wieków mają znaczenie kulturowe, a niekiedy mitologiczne lub religijne, dla społeczności, z którymi żyją.
Sala ”Przyszłość” (”Avenir”) zachęca zaś do refleksji nad ochroną żółwi morskich w kontekście potrzeb społeczności zamieszkujących ich siedliska. Połączenie badań naukowych, współpracy regionalnej i zaangażowania lokalnych społeczności ma na celu lepsze zarządzanie ochroną tych migrujących gatunków.
Zorganizowane wycieczki
Dla osób szczególnie zainteresowanych ochroną środowiska morskiego, Kélonia oferuje również okresowe wycieczki z przewodnikiem i prezentacje prowadzone przez kompetentny personel. Dzięki nim będziemy mogli wejść za kulisy i dowiedzieć się więcej o codziennych przedsięwzięciach, programach ochrony i trwających badaniach w ośrodku. Przewodnicy są pełni pasji i dobrze poinformowani, będą w stanie zapewnić nam unikalne spostrzeżenia i odpowiedzi na pytania dotyczące zachowania żółwi, ochrony siedlisk i globalnych wysiłków niezbędnych do ochrony tych gatunków. Wycieczki te będą zatem szczególnie wartościowe dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o nauce stojącej za pracą ośrodka i zrozumieć, w jaki sposób Kélonia współpracuje z organizacjami międzynarodowymi w celu ochrony bioróżnorodności morskiej.
Pozostałe atrakcje
Kélonia jest także świetnym miejscem dla dzieci, którym dedykowane są warsztaty edukacyjne. Za pomocą kreatywnych animacji, poruszany jest w ich ramach problem zagrożeń dla żółwi przez międzygatunkową historię przyjaźni. Kélonia organizuje również dni edukacyjne poświęcone ochronie żółwi morskich.
W holu obserwatorium regularnie odbywają się ponadto wystawy czasowe, obejmujące różnorodne tematy – od świadomości ekologicznej fauny morskiej po wątki historyczne, etnologiczne i artystyczne. Dodatkowo organizowane są konferencje dotyczące fauny morskiej i żółwi.
Dlaczego warto odwiedzić Kélonia
Wizyta w Kélonia będzie wyjątkową okazją na to, aby zgłębić tajemnice ochrony środowiska morskiego oraz zobaczyć na własne oczy, jak wygląda opieka i rehabilitacja żółwi morskich. Przestrzenie muzeograficzne i zorganizowane wycieczki są w stanie zaoferować nam głęboki wgląd w działania na rzecz tych niezwykłych zwierząt, dostarczając tym samym wzruszających przeżyć. Dostępne są tutaj również takie atrakcje, jak między innymi warsztaty edukacyjne dla dzieci czy fascynujące wystawy czasowe, przybliżające świat fauny morskiej i rolę człowieka w jej ochronie.
Godziny otwarcia Kélonia
- Poniedziałek: 09:00–18:00
- Wtorek: 09:00–18:00
- Środa: 09:00–18:00
- Czwartek: 09:00–18:00
- Piątek: 09:00–18:00
- Sobota: 09:00–18:00
- Niedziela: 09:00–18:00
Uwaga!
Kasy biletowe czynne są do godziny 17:00. Zwiedzanie z przewodnikiem dostępne jest z kolei w godzinach: 10:00, 11:30, 14:00 i 16:00.
Ceny biletów do Kélonia
Bilet na teren kompleksu Kélonia kosztuje 9,50€.
Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Kélonia
Aby w pełni cieszyć się wystawami, obejrzeć baseny z żółwiami oraz odwiedzić interaktywne strefy edukacyjne warto przeznaczyć od około 2 do 3 godzin.
Cascade de Grand Galet
Gdzie znajduje się Cascade de Grand Galet
Dokładna lokalizacja: 43 Rte de Grand Galet, Saint-Joseph 97480 (kliknij w tym miejscu, aby zobaczyć atrakcję na mapie)
Jak dostać się do Cascade de Grand Galet
Samochód
Z Saint-Pierre, najbliższego większego miasta, podróż trwa od około 45 minut do 1 godziny, w zależności od natężenia ruchu i warunków drogowych. Aby dostać się stamtąd do Cascade de Grand Galet, najpierw należy jechać drogą RN2, kierując się na Saint-Joseph. Po dotarciu do Saint-Joseph należy jechać w kierunku rzeki Langevin i dalej podążać krętą drogą wzdłuż rzeki, która ostatecznie doprowadzi Cię do wodospadu.
Uwaga!
W pobliżu wodospadu znajduje się parking, jednak może się on szybko zapełnić, szczególnie w weekendy. Być może będziesz musiał zatem zaparkować trochę dalej od atrakcji i dojść do wodospadu pieszo.
Transport publiczny
Transport zbiorowy na trasie jest dostępny, ale zdecydowanie mniej wygodny niż podróż wynajętym samochodem. Możesz wziąć autobus z Saint-Pierre do Saint-Joseph, a następnie wsiąść do autobusu oznaczonego numerem 76 i zatrzymać się na przystanku Chemin Mallet, znajdującym się najbliżej wodospadu.
Pamiętaj też również o tym, że w Internecie dostępnych jest wiele ofert wycieczkowych z przewodnikiem, łączących poznawanie najciekawszych atrakcji na wyspie.
Ciekawostki na temat Cascade de Grand Galet
Etymologia nazwy wodospadu
Francuską nazwę wodospadu ”Grand Galet” można przetłumaczyć jako ”duży kamyk”. Odnosi się ona do formacji skalnych zlokalizowanych wokół wodospadu. Inna nazwa tego miejsca, Cascade Langevin, odnosi się z kolei do nazwy rzeki, która wpływa do wodospadu i ostatecznie wpada do Oceanu Indyjskiego.
Zwiedzanie Cascade de Grand Galet, co warto zobaczyć, atrakcje
Baseny
Baseny u podstawy wodospadu powstają w wyniku stałego przepływu rzeki Langevin, tworząc spokojne miejsca do pływania i piknikowania. Są również siedliskiem lokalnych gatunków ryb i innych organizmów wodnych, dzięki czemu wodospad może być również interesującym miejscem dla miłośników morskiej fauny.
Bioróżnorodność wokół Cascade de Grand Galet
Dolina Langevin otaczająca Cascade de Grand Galet jest miejscem bogatym w zróżnicowaną florę. Znajdziemy tam wiele rodzimych roślin występujących tylko na Reunionie, w tym unikalne paprocie, charakterystyczne dla wilgotnego, tropikalnego klimatu.
Zapierająca dech w piersiach struktura Cascade de Grand Galet
Jednym z unikalnych aspektów Cascade de Grand Galet jest jego wielopoziomowa struktura, nadająca wodospadowi wyjątkowego wyglądu, cenionego wśród instagramowych fotografów. W przeciwieństwie do wielu innych wodospadów, które mają pojedynczy spadek, Grand Galet może pochwalić się szeregiem mniejszych kaskad, spływających w dół do naturalnych basenów.
Dlaczego warto odwiedzić Cascade de Grand Galet
Cascade de Grand Galet to jedno z najpiękniejszych miejsc na Reunionie, oferujące niesamowite krajobrazy oraz możliwość zanurzenia się w atmosferze spokoju i naturalnego piękna wyspy. Wodospad zapewnia między innymi zapierający dech w piersiach, wyjątkowy widok dzięki swojej wielopoziomowej strukturze, na którą składają się malownicze kaskady. Dzięki temu, a także naturalnym basenom i tropikalnej roślinności w okolicy, jest to miejsce przyciągające niczym magnes miłośników przyrody i fotografów.
Godziny otwarcia Cascade de Grand Galet
Nie istnieją ograniczenia czasowe, jeśli chodzi o godziny otwarcia Cascade de Grand Galet.
Ceny biletów do Cascade de Grand Galet
Wstęp na teren z wodospadem jest bezpłatny.
Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Cascade de Grand Galet
W zależności od planowanych aktywności, na zwiedzanie Cascade de Grand Galet warto przeznaczyć od 1,5 do 3 godzin.
La Saga du Rhum
Gdzie znajduje się La Saga du Rhum
Dokładna lokalizacja: Chem. Fredeline, Saint-Pierre 97410 (kliknij w tym miejscu, aby zobaczyć atrakcję na mapie)
Jak dostać się do La Saga du Rhum
Jako że La Saga du Rhum znajduje się w miejscowości Saint-Pierre, dostaniemy się tam drogą RN1, jadąc z Saint-Denis, bądź Saint-Paul, wzdłuż zachodniego wybrzeża wyspy. Samochodem możemy dostać się także do Saint-Pierre z Saint-Benoît, kierując się drogą RN3, przebiegającą przez środek wyspy.
Do La Saga du Rhum możemy dostać się również transportem zbiorowym z najważniejszych miast na Reunionie, ale podobnie jak w przypadku wcześniej omawianych atrakcji, jest to opcja wymagająca większych rezerw czasowych.
Historia i ciekawostki na temat La Saga du Rhum
Założone w 2008 roku muzeum powstało dzięki wspólnemu wysiłkowi trzech głównych gorzelni na Reunionie – Isautier, Rivière du Mât i Savanna.
Zwiedzanie La Saga du Rhum, co warto zobaczyć, atrakcje
Plac dostaw trzciny cukrowej
Centralnym punktem tego obszaru jest zachowana maszyna do transportu trzciny cukrowej, prowadząca do odrestaurowanego i wkomponowanego w muzealną ekspozycję młyna. Ponadto, rośnie tutaj około dwudziestu odmian trzciny.
Destylarnia Isautier
W trakcie kampanii cukrowniczej, mającej miejsce od sierpnia do grudnia, destylarnia jest w pełni aktywna, żywo angażując zmysły odwiedzających. Można wówczas poczuć zapach świeżej melasy, której aromat przypomina lukrecję, obserwować skraplającą się wodę w gorących kadziach fermentacyjnych, a także widzieć, jak opary alkoholu unoszą się z kolumn destylacyjnych. Poza sezonem można zwiedzać z kolei miedzianą aparaturę do destylacji, gdzie przygotowywane są ekstrakty alkoholowe z macerowanych owoców, nadających wyjątkowy smak tradycyjnym rumom arrangé produkowanym przez Isautier.
Przestrzeń historyczna
Tutaj możemy odkryć, jak przez ponad trzysta lat rum towarzyszył mieszkańcom wyspy, będąc integralną częścią ich historii. Liczne dokumenty archiwalne, filmy, obrazy i przedmioty przedstawiają w tym miejscu ewolucję produkcji rumu – od rzemieślniczych metod po nowoczesne, innowacyjne technologie.
Piwnica i bar degustacyjny
W tych miejscach można zapoznać się z szerokim wyborem lokalnych rumów. Pobyt w tym miejscu jest świetnym momentem na wymianę doświadczeń związanych z wizytą, a także oczywiście odkrycie pełni aromatów i smaków w ramach degustacyjnych eksperymentów.
Dlaczego warto odwiedzić La Saga du Rhum
La Saga du Rhum to z pewnością unikalne miejsce na Reunionie, dzięki któremu możemy uczestniczyć w wyjątkowej podróży przez historię produkcji rumu. Muzeum pozwala zobaczyć, jak od setek lat mieszkańcy wyspy przekształcali trzcinę cukrową w różnorodne odmiany rumu. Poznawanie bogatej kultury rumu ułatwia obecność oryginalnych maszyn przemysłowych i możliwość obserwowania procesu destylacji. Idealnym zwieńczeniem wizyty w tym miejscu jest skosztowanie lokalnych trunków w barze degustacyjnym, dopełniające doświadczenie pełne historii, zapachów i smaków.
Godziny otwarcia La Saga du Rhum
- Poniedziałek: 10:00 – 18:00
- Wtorek: 10:00 – 18:00
- Środa: 10:00 – 18:00
- Czwartek: 10:00 – 18:00
- Piątek: 10:00 – 18:00
- Sobota: 10:00 – 18:00
- Niedziela: 10:00 – 18:00
Uwaga!
Muzeum nieczynne jest 1 i 2 stycznia, 1 maja, 8-30 czerwca, 14 lipca, 1 listopada, a także 25 grudnia
Przydatna rada!
Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem w języku francuskim odbywa się o: 10:00, 11:00, 14:00, 15:00, 16:00 i 16:30. Trwa ono około 1 godziny 15 minut i obejmuje degustację. Jeśli posługujesz się angielskim, bądź niemieckim, możesz również skorzystać z audioprzewodnika dostępnego w tych językach.
Ceny biletów do La Saga du Rhum
Opłata dla osób dorosłych wynosi 11 €.
Ile czasu potrzeba na zwiedzanie La Saga du Rhum
Na zwiedzanie La Saga du Rhum warto zarezerwować sobie około dwie godziny.
Pozostałe atrakcje na Reunionie
W artykule omówiliśmy tylko niektóre z miejsc, które warto odwiedzić na Reunionie. Aby lepiej poznać tę wyspę, koniecznie zapoznaj się z artykułami opisującymi inne atrakcje:
- Maïdo
- Domaine du Grand Hazier
- Musée Stella Matutina
- Piton de la Fournaise
Najlepsze noclegi na wyspie Reunion
Le Palmier de la Paix
Dokładna lokalizacja: 68 Rue Eucher Pothin, 97430 Le Tampon (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do października): od € 161 (śniadanie wliczone w cenę) (ceny noclegów w przewodniku będą podawane bez zniżek oferowanych przez booking.com, w najbliższym możliwym terminie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od grudnia do kwietnia): od € 161 (śniadanie wliczone w cenę)
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
thomlocation
Dokładna lokalizacja: 18 impasse Cernot Sans-Souci les hauts, 97411 Saint-Paul (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)
Cena za noc dla czterech osób w sezonie wysokim (od maja do października): od € 186
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od grudnia do kwietnia): od € 186
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Paradise City Break
Dokładna lokalizacja: 65 Chemin Jean Hinglot, 97410 Saint-Pierre (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)
Cena za noc dla czterech osób w sezonie wysokim (od maja do października): od € 396
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od grudnia do kwietnia): od € 356
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Le Cardinal des Grands Bleus
Dokładna lokalizacja: 6 rue Marcel Pagnol, 97436 Saint-Leu (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)
Cena za dwie noce dla trzech osób w sezonie wysokim (od maja do października): od € 165
Cena za dwie noce dla trzech osób w sezonie niskim (od grudnia do kwietnia): od € 165
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
FRUITS DE LA PASSION
Dokładna lokalizacja: 23 ROUTE NATIONALE 2 TAKAMAKA 97442 SAINT PHILIPPE, 97442 Saint-Philippe (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)
Cena za noc dla sześciu osób w sezonie wysokim (od maja do października): od € 153
Cena za noc dla sześciu osób w sezonie niskim (od grudnia do kwietnia): od € 131
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
La Senteur du Géranium
Dokładna lokalizacja: 25 Chemin Ibar, 97435 Saint-Paul (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)
Cena za dwie noce dla ośmiu osób w sezonie wysokim (od maja do października): od € 547
Cena za noc dla ośmiu osób w sezonie niskim (od grudnia do kwietnia): od € 120
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Leu Burgot 1 – 3 étoiles – T2 – Front de mer & centre ville – Appt 13
Dokładna lokalizacja: 196 Rue du General Lambert, 97436 Saint-Leu (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)
Cena za dwie noce dla czterech osób w sezonie wysokim (od maja do października): od € 205
Cena za dwie noce dla czterech osób w sezonie niskim (od grudnia do kwietnia): od € 182
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
AU JASMIN DE NUIT
Dokładna lokalizacja: 209 Rue Henri Pignolet,, 97431 La Plaine-des-Palmistes (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do października): od € 169
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od grudnia do kwietnia): od € 169
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Villa Le Colonial Zen – T4 à 5 mn Aéroport
Dokładna lokalizacja: 16 Rue Louis Stephen, 97438 Sainte-Marie (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)
Cena za noc dla sześciu osób w sezonie wysokim (od maja do października): od € 292
Cena za noc dla sześciu osób w sezonie niskim (od grudnia do kwietnia): od € 292
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Hostal 170 Room 14 Service Appartement
Dokładna lokalizacja: 170 Rue Georges Pompidou, 97430 Le Tampon (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do października):
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od grudnia do kwietnia): od € 128
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Ferme Lebon Papillon LA ROULOTTE
Dokładna lokalizacja: 90 chemin des Papillons Pont d’Yves, 97430 Le Tampon (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do października):
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od grudnia do kwietnia): od € 71 (śniadanie wliczone w cenę)
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Hostal 170 Room 15 Service Appartement
Dokładna lokalizacja: 170 Rue Georges Pompidou, 97430 Le Tampon (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do października):
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od grudnia do kwietnia): od € 121
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
La Case Sans Souci
Dokładna lokalizacja: 125b Chemin des Orangers Sans Souci les hauts, 97460 Le Bois de Nèfles (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do października):
Cena za noc dla czterech osób w sezonie niskim (od grudnia do kwietnia): od € 121
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Gîte Délia Les Makes
Dokładna lokalizacja: 29 Rue Jules Ferry, 97421 Saint-Louis (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do października):
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od grudnia do kwietnia): od € 115
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Villa Belza et SPA
Dokładna lokalizacja: 15A Chemin Bassin Martin, 97410 Saint-Pierre (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do października): od € 91
Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od grudnia do kwietnia): od € 91
Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij tutaj)
Rezerwacja przez booking.com (kliknij tutaj)
Podsumowanie
W tym artykule przedstawiliśmy najważniejsze informacje, które pomogą Ci zaplanować niezapomniane wakacje na Reunionie. Mamy nadzieję, że dzięki temu przewodnikowi wiesz już, jak w pełni skorzystać z uroków tej wyspy, odkrywając jej spektakularne krajobrazy, bogatą kulturę i różnorodne atrakcje. Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami opublikowanymi na justexplore.com, które dotyczą równie egzotycznych i unikatowych kierunków podróżniczych.
Reunion – FAQ
Ile kosztuje wycieczka na Reunion?
Ceny biletów lotniczych z Paryża do Saint-Denis zaczynają się od około pięciuset euro w obie strony. Doliczając do tego ceny noclegu i atrakcji, za tygodniowy pobyt dla jednej osoby będziemy musieli przeznaczyć co najmniej tysiąc euro.
Kiedy na Reunion?
Najlepszy czas na wizytę na Reunionie przypada na porę suchą, czyli okres od maja do listopada, z wyłączeniem miesięcy letnich, ze względu na dużą liczbę turystów i wyższe ceny.
Ile się leci na Reunion?
Lot na Reunion z Paryża trwa od 10 do 11 godzin.
Jak dostać się na wyspę Reunion?
Najłatwiej dostać się z Europy na Reunion wylatując z Francji, korzystając z bezpośrednich połączeń lotniczych. Większość lotów międzynarodowych na Reunionie obsługuje port lotniczy Aéroport de la Réunion Roland Garros.
Czy na Reunion jest drogo?
Koszty życia na Reunionie są relatywnie wysokie i mogą przewyższać te w metropolitarnej Francji.
Do jakiego państwa należy Reunion?
Reunion posiada status departamentu zamorskiego Francji i funkcjonuje na tych samych zasadach co departamenty w europejskiej części tego kraju. Zgodnie z francuskim prawem traktowany jest jako integralna część Republiki Francuskiej.
Czy Reunion należy do Unii Europejskiej?
Tak, Reunion, jako departament zamorski Republiki Francuskiej jest częścią Unii Europejskiej. Ściślej rzecz ujmując, jest obszarem specjalnym państwa członkowskiego UE.
Świetny artykuł. W czasie poszukiwania w internecie pożądanych informacji znalazłam ten artykuł. Wielu autorom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na poruszany przez siebie temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje ogromne zaskoczenie. Czuję, że powinienem podziękować za Twoje działania. Koniecznie będę rekomendował to miejsce i regularnie wpadał, żeby zobaczyć nowe posty.