Tonga – raj między Nową Zelandią a Hawajami

Wyobraź sobie, że odkrywasz niewielki, niemal zapomniany skrawek nieba. Miejsce, w którym błękit morza konkuruje z intensywną zielenią lasów, a tradycja i nowoczesność współistnieją w harmonii niczym starannie zestrojona orkiestra.

Taka jest w tym poetyckim opisie Tonga która, jak przekonasz się w naszym przewodniku, naprawdę zasługuje na miano tytułowego raju.

Ale dlaczego właściwie warto pokonać 17 tysięcy kilometrów z Europy, aby dotrzeć do tego miejsca? Choć geograficznie Tonga to rzeczywiście tylko jedna z wielu wysp Polinezji rozrzuconych po bezkresnym oceanie, to właśnie tu poczujesz autentyczną, nieskrępowaną energię regionu, która sprawia, że warto uczynić to miejsce zarówno przystankiem, jak i głównym celem podróży.

W naszym przewodniku przybliżymy najciekawsze aspekty tego niezwykłego kraju – zaczniemy od fascynujących ciekawostek, opowiadających o bogatej historii, a także kulturze Tongi.

Dalej przedstawimy również szczegółowe informacje na temat pogody oraz praktyczne wskazówki dotyczące planowania lotu, aby Twoja podróż była nie tylko inspirująca, ale i komfortowa.

Następnie skupimy się na trzech najciekawszych atrakcjach, omawiając, jak do nich dotrzeć, co warto zobaczyć na miejscu oraz jakie ewentualne opłaty mogą się pojawić.

Na koniec zaprezentujemy listę najlepszych opcji noclegowych, z uwzględnieniem cen w różnych sezonach, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Spis treści

Czy wiesz, że…

  • Tonga to archipelag obejmujący około 170 wysp, z których jedynie jednak 36 jest zamieszkanych
  • kultura archipelagu jest niezwykle bogatą mozaiką tradycji. Na wyróżnienie zasługuje tutaj przede wszystkim taniec
  • Megalit Ha’amonga 'a Maui na Tonga wykazuje duże podobieństwo do konstrukcji w Stonehenge
  • Jaskinia Anahulu to sieć wapiennych korytarzy na wyspie, oferująca imponujące stalaktyty i stalagmity, a także naturalny basen, świetny do chłodzących kąpieli

Tonga – ciekawostki

Neiafu, wyspa Vava'u. Port of Refuge, Królestwo Tonga.
Neiafu, wyspa Vava’u. Port of Refuge, Królestwo Tonga., licencja: shutterstock/By SCStock

Tonga, jako niezależne królestwo w Polinezji

Tonga jest jedynym państwem na obszarze Pacyfiku, które zachowało monarchię niezależną od brytyjskiej (to znaczy pozostającą poza unią personalną z Wielką Brytanią). Za początek królestwa uznaje się rok 1845, kiedy to skonsolidowaną władzę objął tutaj Jerzy Tupou I. W 1875 roku wspomniany król wprowadził pierwszą konstytucję, przekształcając Tonga w monarchię konstytucyjną, a także wdrażając wiele innowacyjnych rozwiązań politycznych na wzór państw zachodnich. Mimo wpływów kolonialnych, Tonga nigdy nie utraciła suwerenności, co jest dość unikalne wśród państw regionu.

Archipelag składający się ze 170 wysp

Tonga to archipelag obejmujący około 170 wysp, z których jedynie jednak 36 jest zamieszkanych. Wyróżniają się one przede wszystkimi dziewiczymi plażami, krystalicznie czystymi wodami i nieskażoną przyrodą, zachęcając do odwiedzin poszukiwaczy egzotycznych wakacji, pozbawionych tłumów turystów.

Kuchnia Tonga

Kolejnym elementem, który wyróżnia Tonga jest gastronomia. Narodowym daniem lokalnych mieszkańców jest „Lu” i jego różnorodne wersje. Zasadniczo potrawa składa się z mięsa, mleka kokosowego i warzyw, owiniętych w liście taro, często pieczonych w tradycyjnym piecu ziemnym. Popularnym daniem także na Tahiti i Samoa jest 'Ota 'ika – surowa ryba marynowana w soku z cytrusów i mleku kokosowym, podawana z warzywami (najczęściej ogórkiem, pomidorem, marchewką, cebulą, zieloną cebulką i ostrymi papryczkami).

Bogate dziedzictwo kulturowe wysp

Kultura archipelagu jest niezwykle bogatą mozaiką tradycji. Na wyróżnienie zasługuje tutaj przede wszystkim taniec. Tradycyjne formy taneczne, takie jak me’etu’upaki, lakalaka, ula czy ’otuhaka, choć pewnie nie mówią Ci wiele 😂, są niezwykle ważne dla pielęgnowania lokalnej tożsamości. Są warte poznania nie tylko ze względu na estetykę ruchu, ale też historie, legendy oraz wartości społeczno-obyczajowe przekazywane z pokolenia na pokolenie, które utrwalają.

Weźmy na przykład me’etu’upaki, które można dosłownie przetłumaczyć jako ”taniec na stojąco z wiosłem”. Pod tym dość tajemniczym określeniem kryje się taniec grupowy, w którym uczestnicy, odziani są w tradycyjne stroje wykonane z ngatu (tapa). Ich charakterystycznym elementem są przypominające wiosła przedmioty, podkreślające związek lokalnych mieszkańców z morzem.

Istotny jest także rytmiczny charakter choreografii, opartej na precyzyjnych, powtarzalnych gestach. Występ zaczyna się zazwyczaj spokojnie, ale stopniowo jego tempo przyspiesza, co ma na celu pobudzenie zarówno tancerzy, jak i widowni.

Bardzo ważne są także tradycyjne bębny, tzw. lali, których uderzenia nadają dynamikę całej prezentacji.

Blurred group of men performing traditional Samoan dances at public Park in USA. This dance form has been adopted, adapted through western Polynesia, in the Kingdom of Tonga, Uvea, Futuna, Tokelau
Blurred group of men performing traditional Samoan dances at public Park in USA. This dance form has been adopted, adapted through western Polynesia, in the Kingdom of Tonga, Uvea, Futuna, Tokelau, licencja: shutterstock/By Trong Nguyen

Oprócz funkcji artystycznej, tańce tongijskie spełniają także funkcję rytualną. Często są bowiem one integralnym elementem ceremonii, uroczystości rodzinnych czy państwowych, co z pewnością podkreśla ich znaczenie w kształtowaniu tożsamości narodowej Tongi. Co ciekawe, niektóre z tych tanecznych form, jak na przykład lakalaka, zostały uznane przez UNESCO za ”część niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości”.

Tradycyjne tańce są również nośnikiem wiedzy – każdy gest, krok czy mimika mają swoje głębokie, symboliczne znaczenie, często związane z historią rodu, mitologią czy przyrodą. Można je zatem traktować, jako żywy dokument kulturowy, pozwalający zarówno mieszkańcom, jak i odwiedzającym lepiej zrozumieć duchową i społeczną strukturę tego niezwykłego archipelagu.

Wyjątkowa fauna Tonga

Nie ograniczajmy się jednak jedynie do kultury. Również bowiem przyroda Tonga jest warta uwagi, ze względu na jej niespotykaną różnorodność. Jednym z najbardziej charakterystycznych przedstawicieli lokalnej fauny są latające lisy (ang. insular flying fox), znane w majestatycznej, naukowej, łacińskiej nazwie jako pteropus tonganus. Choć sugeruje ona podobieństwo do rudych drapieżników, są to w rzeczywistości nietoperze, spełniające kluczowe funkcje ekologiczne w ekosystemach wyspiarskich. Są one co ciekawe związane z ich dietą. Omawiane tutaj zwierzęta są przede wszystkim owocożerne, spożywając oprócz owoców także nektar oraz pyłek kwiatowy, co jest niezwykle istotne dla funkcjonowania lokalnego ekosystemu. Dzięki takiej diecie bowiem odgrywają one niezastąpioną rolę w zapylaniu roślin oraz rozsiewaniu nasion. Proces ten jest kluczowy dla regeneracji i utrzymania bioróżnorodności lasów tropikalnych na wyspach.

Pteropus tonganus to gatunek dość szeroko rozpowszechniony geograficznie, występujący na wielu wyspach Pacyfiku. Z cech charakterystycznych warto wymienić dużą rozpiętość skrzydeł, umożliwiających mu długodystansowe loty, a także specyficzne, kontrastowe ubarwienie, czyli ciemne plecy i jasny, często pomarańczowy lub żółty płaszcz na grzbiecie.

Pogoda na Tonga – kiedy jechać?

Tropical Cyclone Ian 07P over the Tonga Islands, Pacific Ocean.  Elements of this image furnished by NASA.
Tropical Cyclone Ian 07P over the Tonga Islands, Pacific Ocean. Elements of this image furnished by NASA., licencja: shutterstock/By BEST-BACKGROUNDS

Okres deszczowy (od listopada do kwietnia)

Temperatury

Temperatura powietrza jest wówczas na dość wysokim poziomie (zwykle w przedziale 26–32 °C). Jeśli chodzi o wilgotność, często sięga ona bardzo wysokich wartości, co sprawia, że odczuwalna temperatura może być jeszcze wyższa.

Opady

Zdecydowanie najobfitszy okres pod względem opadów. Deszcze mogą być intensywne i występować zarówno w formie przelotnych, gwałtownych burz, jak i długotrwałych opadów.

Potencjalne zagrożenia naturalne

Omawiany tutaj okres charakteryzuje się zwiększonym ryzykiem wystąpienia cyklonów, szczególnie między styczniem a marcem. Mogą one przynieść gwałtowne opady, silne wiatry, a nawet powodzie.

Okres suchy (od maja do października)

Temperatury

W porównaniu z okresem deszczowym temperatury są nieco niższe, ale nadal bardzo ciepłe – średnio w granicach 22–28 °C. Dzięki mniejszej wilgotności powietrza odczuwalna temperatura jest jednak przyjemniejsza.

Opady

To zdecydowanie najdłuższy okres suchej pogody. Opady są znacznie rzadsze, co przekłada się na bardziej stabilne warunki atmosferyczne i mniejsze ryzyko gwałtownych burz. Dzięki temu to idealny czas na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, zwiedzanie oraz plażowanie.

Potencjalne zagrożenia naturalne

W tym okresie występuje niskie ryzyko cyklonów.

Jak dostać się na Tonga?

Tonga - Flight over the islands
Tonga – Flight over the islands, licencja: shutterstock/By fumehara

Nie zdziwię Cię zapewne, jeśli powiem, że podróż na archipelag Tonga z Europy Zachodniej to zazwyczaj wieloetapowa przygoda, pozbawiona bezpośrednich lotów 🙁

Lecąc z Europy najlepiej jest zacząć swoją podróż na jednym z głównych węzłów komunikacyjnych (w Londynie, Paryżu, Frankfurcie czy Amsterdamie) i stamtąd polecieć na duże huby na Bliskim Wschodzie lub w Azji, takie jak Dubai, Doha, Singapur czy Hongkong. Jeśli chodzi o dostępne linie oferujące loty na trasie z Europy do Azji, możemy skorzystać z takich renomowanych przewoźników jak Singapore Airlines czy Cathay Pacific.

Kolejna przesiadka odbywa się na jednym z międzynarodowych portów lotniczych, które oferują połączenia do regionu Oceanii. Najczęściej stosowanymi połączeniami są loty do Sydney w Australii lub Auckland w Nowej Zelandii. Z tych miast, dzięki współpracy z lokalnymi przewoźnikami, takimi jak Air New Zealand, Fiji Airways czy Qantas, odbywa się dalsza podróż na Fuaʻamotu International Airport, czyli główne lotnisko Tonga na wyspie Tongatapu.

Od czego się zabrać?

Wszystko ładnie, pięknie, ale jak zabrać się w ogóle do planowania podróży? Aby znaleźć lot, który będzie odpowiadał naszym preferencjom warto skorzystać z wyszukiwarki lotów kiwi.com, dzięki której możemy zabukować połączenia lotnicza, nawet do tak odległych destynacji turystycznych, łącząc loty różnych linii lotniczych w jedną rezerwację.

Najkorzystniejsze ceny biletów

Pod względem cen biletów najlepsze okazje pojawiają się zazwyczaj poza szczytem sezonu turystycznego. W przypadku Tonga korzystne mogą być miesiące takie jak maj, czerwiec czy wrzesień. Jest to okres w którym popyt na loty jest nieco niższy, a ceny biletów spadają, mimo że klimat w tym regionie pozostaje przyjemny i suchy. Warto jednak monitorować oferty, ponieważ ceny mogą się zmieniać w zależności od sezonowych promocji, dostępności miejsc oraz globalnych trendów w branży lotniczej.

Ha’amonga 'a Maui Trilithon

Ha'amonga 'a Maui in Nuku'alofa, Kingdom of Tonga
Ha’amonga 'a Maui in Nuku’alofa, Kingdom of Tonga, licencja: shutterstock/By SCStock

Gdzie znajduje się Ha’amonga 'a Maui Trilithon?

Jak dostać się do Ha’amonga 'a Maui Trilithon?

Generalnie najkorzystniejszą opcją jest podróż wynajętym samochodem. Z lotniska Fuaʻamotu International Airport powinniśmy kierować się na Tatakamotonga na północ, a później skręcić na wschód na miejscowość Kolonga. Atrakcja znajduje się przed wsią Niutoua. Podróż zajmie nam około 25 minut.

Na wyspie dostępne są także autobusy, bardziej nowoczesne minibusy oraz samochody Bajaj Qute, pełniące funkcję taksówek.

Historia i ciekawostki na temat Ha’amonga 'a Maui Trilithon

Omawiana w tym miejscu atrakcja jest jednym z najważniejszych i najbardziej tajemniczych zabytków archeologicznych na archipelagu Tonga, które od dawna fascynuje nie tylko badaczy, ale i turystów.

Historia kamiennego trylitu (rodzaj megalitu, konstrukcji podobnej do tych znajdujących się także na przykład w Stonehenge) sięga XIII wieku, kiedy to, według przekazów, został wzniesiony przez Tuʻi-tā-tui – jednego z władców Tonga – jako brama do Heketā, czyli królewskiego kompleksu.

Dziś Haʻamonga ʻa Maui jest częścią chronionego obszaru, ustanowionego już w 1972 roku, zaledwie dwa lata po uzyskaniu niepodległości Tonga od Wielkiej Brytanii. Podobnie jak lokalny taniec, monument ten stanowi ważny element tożsamości narodowej i jest wykorzystywany podczas licznych festiwali kulturowych.

Ciekawostki

Nazwa

Nazwa monumentu, która w tłumaczeniu oznacza „Brzemię Maui”, nawiązuje do legendarnego półboga, bądź herosa Maui (nie mylić z posągami Moai z Wyspy Wielkanocnej!), postaci występującej w mitologii polinezyjskiej. Według tradycji ludowych, to właśnie on miał zdobyć te ogromne kamienie z odległej wyspy ‘Uvea (dziś znanej jako Wallis) i przetransportować je do Tonga w gigantycznej łodzi.

Hipotetyczna funkcja monumentu

Interesujące są także teorie dotyczące funkcji astronomicznej monumentu. Dawny król Tonga, Taufa’ahau Tupou IV (1918 – 2006), sugerował, że Haʻamonga ʻa Maui mógł służyć jako prymitywny zegar słoneczny, wskazujący momenty równonocy oraz przesilenia. Choć jest to nadal hipoteza pozostająca przedmiotem dyskusji, ukierunkowanie i precyzyjne ułożenie bloków budzą z pewnością respekt, wskazując na głęboką wiedzę o astronomii posiadaną przez średniowiecznych, z perspektywy Europejczyków, mieszkańców Tonga.

Haʻamonga ʻa Maui, a Stonehenge

Tak, jak już o tym wspomnieliśmy, Haʻamonga ʻa Maui wykazuje duże podobieństwo do konstrukcji w Stonehenge, co przyczyniło się do jej popularnego określenia jako „Stonehenge Pacyfiku”. Co ciekawe jednak, konstrukcja z Anglii jest wiele wieków starsza od polinezyjskiego odpowiednia, bowiem powstanie słynnego kręgu datuje się na 3000 p.n.e. To niesamowite, jakim wysiłkiem udało się im pozyskać, obrobić, przetransportować i precyzyjnie ustawić te wielkie, kamienne bloki 🤔 Badania wskazują, że cała operacja musiała być wynikiem zorganizowanej pracy ogromnych grup ludzi, stosujących prymitywne narzędzia, drewniane dźwignie oraz pomysłowe techniki inżynieryjne.

Symboliczne znaczenie Ha’amonga 'a Maui

Kolejną, fascynującą ciekawostką jest teoria, według której Ha’amonga 'a Maui ma symbolizować jedność rodziny królewskiej, a konkretniej rzecz ujmując dwóch synów wspomnianego już króla Tuʻi-tā-tui – starszego Lafa i młodszego Talaihaʻapepe. Połączenie obu pionowych bloków przez poziomy kamień miało symbolizować nierozerwalną więź braterską i konieczność utrzymania pokoju w rodzinie królewskiej po śmierci władcy.

Opis Ha’amonga 'a Maui Trilithon

Side view of Haamonga a Maui (Ha'amonga 'a Maui, Burden of Maui), a stone trilithon in the Kingdom of Tonga, Tongatapu island, Niutoua village, Heketa. Polynesia, Oceania, South Pacific Ocean.
Side view of Haamonga a Maui (Ha’amonga 'a Maui, Burden of Maui), a stone trilithon in the Kingdom of Tonga, Tongatapu island, Niutoua village, Heketa. Polynesia, Oceania, South Pacific Ocean., licencja: shutterstock/By maloff

Skoro zarys dziejów i ciekawostki mamy już za sobą, warto nieco szczegółowiej opisać całą konstrukcję, aby jeszcze lepiej uświadomić sobie skalę konstrukcji.

Monument składa się z trzech masywnych płyt z wapienia koralowego – dwóch pionowych bloków, z których każdy waży około 30–40 ton, oraz poziomego, łączącego je w jedną, spójną całość.

Monumentalność obiektu to jednak tylko jedna z wyróżniających cech. Megalit robi wrażenie również precyzją wykonania. Na górze każdego z pionowych bloków wycięto specjalne wpusty, dzięki którym górny kamień stabilnie przylega do tych pionowych.

‘esi Maka Fa’akinanga

Obok Haʻamonga ʻa Maui na terenie kompleksu archeologicznego znajduje się również ‘esi Maka Fa’akinanga – kamienna platforma, która według tradycji służyła jako tron króla. Uważa się, że dzięki temu miejscu władca mógł być chroniony przed potencjalnymi zamachami, gdyż siedząc tutaj opierał się o ten kamień, ograniczając okazję do skrytobójczego ataku.

Dlaczego warto odwiedzić Ha’amonga 'a Maui Trilithon?

Z wielu powodów! Jednym z nich jest położenie. Dzięki lokalizacji Haʻamonga ʻa Maui na głównej wyspie archipelagu Tonga – Tongatapu, monument znajduje się zaledwie od kilkunastu do trzydziestu kilometrów od Fuaʻamotu International Airport oraz stolicy kraju, Nukuʻalofa.

Kwestia wygody nie jest jednak kluczową. Najważniejsze są zdecydowanie kulturowe i historyczne walory Ha’amonga 'a Maui. Z bliska, obserwacja ogromnych, precyzyjnie osadzonych kamieni o wadze kilkudziesięciu ton każdy, budzi podziw dla umiejętności i zaangażowania lokalnych mieszkańców. Oglądanie Ha’amonga 'a Maui na żywo pozwala także na głębsze doświadczenie duchowej aury, która otacza to miejsce.

Godziny otwarcia Ha’amonga 'a Maui Trilithon

  • Poniedziałek: czynne całą dobę
  • Wtorek: czynne całą dobę
  • Środa: czynne całą dobę
  • Czwartek: czynne całą dobę
  • Piątek: czynne całą dobę
  • Sobota: czynne całą dobę
  • Niedziela: zamknięte

Bilety do Ha’amonga 'a Maui Trilithon

Wstęp na teren kompleksu jest bezpłatny.

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Ha’amonga 'a Maui Trilithon

Około pół godziny powinno nam wystarczyć na zwiedzenie tego miejsca.

Targ Talamahu

Gdzie znajduje się targ Talamahu?

Jak dostać się na targ Talamahu?

Z uwagi na lokalizację targu Talamahu w samym sercu stolicy Tonga, jest on łatwo dostępny z Nukuʻalofa. Dotrzemy tu z łatwością zarówno wynajętym samochodem, jak i taksówką, transportem zbiorowym, a nawet pieszo, jeśli mieszkamy w Nukuʻalofa (nie jest to duża miejscowość).

Historia i ciekawostki na temat targu Talamahu

Historia targu Talamahu sięga początków XX wieku, gdy handel lokalny był głównym źródłem zaopatrzenia miejscowych. Przez lata targ jednak ewoluował z niewielkiego miejsca wymiany owoców, warzyw i ryb w tętniące życiem centrum gospodarcze, w którym sprzedawane są obecnie także pamiątki i tradycyjne tongańskie wyroby rzemieślnicze, szczególnie cenione wśród turystów przybywających do stolicy Tonga z odległych krajów.

Z biegiem czasu targ Talamahu stał się również ważnym punktem spotkań, zrzeszającym lokalnych sprzedawców i kupujących, spragnionych poczucia autentycznej atmosfery życia codziennego w Nukuʻalofa.

Zwiedzanie targu Talamahu, co warto zobaczyć, atrakcje

Podczas wizyty na targu Talamahu warto zwrócić uwagę na bogactwo produktów dostępnych w jednym miejscu. Na stoiskach można znaleźć świeże lokalne produkty spożywcze w niezwykle przystępnych cenach.

Oprócz żywności, na Talamahu oferowane są również rękodzieła, tkaniny czy biżuterie, świetnie nadające się na pamiątkę z podróży.

Nie zapominajmy przy tym oczywiście również o atmosferze targu. Pełna paleta barw, różnorodność zapachów warzyw i owoców, które możemy zobaczyć pierwszy raz w życiu, a nawet dźwięki lokalnego języka tubylców są tym, co tworzy w tym miejscu autentyczne doświadczenie.

Pamiętaj, że język angielski jest jednym z oficjalnych w tym kraju, zatem warto angażować się w rozmowy z Tongijczykami, aby dowiedzieć się więcej na temat ich stylu życia i mentalności. Może uda Ci się nawet nawiązać niebanalną znajomość? 🤔

Dlaczego warto odwiedzić targ Talamahu?

Kingdom of Tonga, Vava'u Islands, Neiafu. Local produce market with display of giant taro (locally known as kape) and yams displayed in woven palm baskets.
Kingdom of Tonga, Vava’u Islands, Neiafu. Local produce market with display of giant taro (locally known as kape) and yams displayed in woven palm baskets., licencja: shutterstock/By Danita Delimont

Nie ma lepszego miejsca w Nukuʻalofa, aby w pełni doświadczyć codziennego życia mieszkańców Tonga. Warto wybrać się tam zwłaszcza dlatego, że rynek położony jest w samym centrum stolicy, a co za tym idzie jest naprawdę świetnie dostępny zarówno dla lokalnych mieszkańców, jak i turystów. Dzięki dogodnej lokalizacji jest to idealne miejsce do odwiedzenia w ramach krótkiej wycieczki po mieście, a jednocześnie punkt, w którym można zrobić zakupy, spróbować lokalnych specjałów i porozmawiać z mieszkańcami. Wizyta na targu Talamahu może być zatem niezapomnianym doświadczeniem kulturalnym, zwłaszcza jeśli ją odpowiednio zaplanujemy.

Godziny otwarcia targu Talamahu

  • Poniedziałek: 08:00–16:00
  • Wtorek: 08:00–16:00
  • Środa: 08:00–16:00
  • Czwartek: 08:00–16:00
  • Piątek: 08:00–16:00
  • Sobota: 08:00–16:00
  • Niedziela: zamknięte

Warto wiedzieć!

Aby uniknąć tłumów i móc zakupić najświeższe produkty danego dnia, warto wybrać się na targ z samego rana (najwięcej ludzi gromadzi się tutaj koło południa)

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie targu Talamahu

Na przejście się po targu i zapoznanie się z lokalnymi specjałami warto przeznaczyć przynajmniej godzinę.

Jaskinia Anahulu

Gdzie znajduje się Jaskinia Anahulu?

Jak dostać się do Jaskini Anahulu?

Jest to trzecia i zarazem ostatnia atrakcja na Tonga w tym przewodniku, która zlokalizowana jest na tej samej co poprzednie atrakcje wyspie. Dzięki niewielkim rozmiarom Tongatapu, dotarcie do Jaskini Anahulu jest stosunkowo proste, zwłaszcza jeśli dysponujemy wynajętym samochodem.

Z międzynarodowego lotniska Fuaʻamotu podróż zajmuje około 15 minut, kierując się na północny wschód. Ze stolicy kraju zaś, Nukuʻalofa, dojazd zajmuje niecałe 40 minut.

Historia i ciekawostki na temat Jaskini Anahulu

Według lokalnych legend, obszar ten był miejscem zamieszkania pięknej dziewczyny o imieniu Hina, która kąpała się w tych basenach, nadając miejscu status nietykalnej świętości.

Zwiedzanie Jaskini Anahulu, co warto zobaczyć, atrakcje

Jaskinia Anahulu to sieć wapiennych korytarzy o długości około 400 metrów, w których znajdują się jedyne na wyspie podziemne baseny słodkowodne. Największy z nich, położony najbliżej wejścia, jest popularnym miejscem kąpieli.

Wizytując jaskinię zwróćmy szczególną uwagę na imponujące stalaktyty i stalagmity, tworzące naturalne, artystyczne formacje geologiczne od których trudno odwrócić wzrok.

Niezapomniane doświadczenie oferuje jednak przede wszystkim kąpiel w krystalicznie czystych, chłodnych wodach podziemnych basenów, wartych doznania szczególnie w upalne dni.

Podczas zwiedzania warto pamiętać, iż jedynie pierwsza część jaskini jest oświetlona. Elektryczne ułatwienie zwiedzania nie jest jednak dostępne w dalszych partiach kompleksu, które pozostają nieoświetlone i wymagają odpowiedniego przygotowania.

Anahulu Cave
Anahulu Cave, licencja: shutterstock/By Janis Apels

Uwaga!

Ze względów bezpieczeństwa zaleca się zabranie odpowiedniego obuwia oraz latarki, zwłaszcza jeśli planujemy eksplorować głębsze partie jaskini

Oprócz samego kompleksu jaskiniowego, warto wybrać się na pobliską plażę Anahulu, oddaloną zaledwie kilkadziesiąt metrów od wejścia do jaskini. Piękna, piaszczysta przestrzeń, otoczona palmami kokosowymi i tropikalną roślinnością, oferuje doskonałe warunki do wypoczynku, a okalające ją wody, świetnie nadają się do kąpieli i snorkelingu. Na miejscu dostępne są ponadto podstawowe udogodnienia, w postaci toalet i pryszniców, jednak z uwagi na brak lokali gastronomicznych, warto posilić się wcześniej, bądź zabrać ze sobą prowiant.

Dlaczego warto odwiedzić Jaskinię Anahulu?

Jaskinia Anahulu będzie wymarzonym miejscem dla miłośników przyrody oraz osób szukających relaksu w unikalnym otoczeniu.

Jednym z głównych powodów, dla których warto odwiedzić Jaskinię Anahulu, jest jej niezwykła sceneria. Wapienne korytarze jaskini są bogate w imponujące stalaktyty i stalagmity, tworzące spektakularne formacje skalne, kształtowane przez tysiące lat. Można pokusić się o stwierdzenie, iż to miejsce ma niemal mistyczny charakter, zwłaszcza w połączeniu ze światłem, które przenika przez wejście do jaskini, rzucając refleksy na kamienne ściany.

Niezapomnianym przeżyciem jest również kąpiel w krystalicznie czystym, podziemnym basenie słodkowodnym, który znajduje się wewnątrz jaskini.

Dodatkowym atutem Jaskini Anahulu jest jej dogodna lokalizacja. Znajduje się ona w pobliżu plaży Anahulu, co sprawia, że można połączyć wizytę w jaskini z odpoczynkiem na białym piasku i możliwością uprawiania aktywności wodnych w krystalicznych wodach oceanu. Pamiętajmy przy tym też o tym, że dojazd do omawianych tutaj atrakcji jest niezwykle łatwy.

Godziny otwarcia Jaskini Anahulu

  • Poniedziałek: 10:00–18:00
  • Wtorek: 10:00–18:00
  • Środa: 10:00–18:00
  • Czwartek: 10:00–18:00
  • Piątek: 10:00–18:00
  • Sobota: 10:00–18:00
  • Niedziela: zamknięte

Bilety do Jaskini Anahulu

Bilet wstępu do Jaskinii Anahulu kosztuje około 15 euro.

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Jaskini Anahulu

Wliczając w zwiedzanie czas podróży i wizytę na plaży, warto przeznaczyć 3-4 godziny.

Podsumowanie

To już niestety koniec naszej podróży po tym niezwykłym skrawku Polinezji. Tonga zachwyca swoją kulturą, historią i przyrodą, a odwiedzenie miejsc takich jak Ha’amonga 'a Maui Trilithon, targ Talamahu czy Jaskinia Anahulu pozwala lepiej zrozumieć ducha tego archipelagu. Pamiętaj jednak, że nie musisz ograniczać swojej wizyty tylko do opisanych w przewodniku miejsc.

Tonga oferuje znacznie więcej, co postaraliśmy się udowodnić w trzech dodatkowych artykułach na naszym blogu, poświęconych równie fascynującym atrakcjom (linki do nich znajdziesz poniżej).

Nie zapomnij również sprawdzić innych artykułów na justexplore.com, w których czekają na Ciebie przewodniki po równie egzotycznych destynacjach.

Pozostałe atrakcje w Tonga:

  • Pałac królewski w Nukuʻalofie
  • Ha’atafu Beach
  • Hufangalupe

Najlepsze opcje noclegowe w Tonga

Toafa Lodge – 'Eua Island

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla trzech osób w sezonie wysokim (od maja do listopada): od 492 zł (śniadanie kontynentalne) (ceny noclegów w przewodniku będą podawane bez zniżek oferowanych przez booking.com, w najbliższym możliwym terminie) 

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od stycznia do kwietnia): od 492 zł (śniadanie kontynentalne)

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij w tym miejscu)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij w tym miejscu)

Waterfront Lodge

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za dwie noce dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do listopada): od 1 773 zł (przedpłata nie jest wymagana)

Cena za dwie noce dla dwóch osób w sezonie niskim (od stycznia do kwietnia): od 1 493 zł (przedpłata nie jest wymagana)

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij w tym miejscu)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij w tym miejscu)

Paea’s Guest House

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do listopada): od 241 zł

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od stycznia do kwietnia): od 261 zł (zawiera parking oraz szybkie łącze internetowe)

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij w tym miejscu)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij w tym miejscu)

’Ataongo Residence

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla czterech osób w sezonie wysokim (od maja do listopada): od 1 287 zł

Cena za noc dla czterech osób w sezonie niskim (od stycznia do kwietnia): od 1 287 zł

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij w tym miejscu)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij w tym miejscu)

Tukulolo Treehouses

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla czterech osób w sezonie wysokim (od maja do listopada): od 1 428 zł

Cena za noc dla czterech osób w sezonie niskim (od stycznia do kwietnia): od 1 428 zł

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij w tym miejscu)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij w tym miejscu)

Dayspring Lodge

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do listopada): od 245 zł (śniadanie wliczone w cenę)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od stycznia do kwietnia): od 250 zł (śniadanie wliczone w cenę)

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij w tym miejscu)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij w tym miejscu)

The Lighthouse Studio Appartments

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do listopada): od 406 zł (przedpłata nie jest wymagana)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od stycznia do kwietnia): od 406 zł (przedpłata nie jest wymagana)

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij w tym miejscu)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij w tym miejscu)

Seaview Lodge and Restaurant

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do listopada): od 755 zł (śniadanie wliczone w cenę)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od stycznia do kwietnia): od 613 zł (śniadanie wliczone w cenę)

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij w tym miejscu)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij w tym miejscu)

Serenity Beaches Resort

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla trzech osób w sezonie wysokim (od maja do listopada): od 974 zł (przedpłata nie jest wymagana)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od stycznia do kwietnia): od 974 zł (przedpłata nie jest wymagana)

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij w tym miejscu)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij w tym miejscu)

Tanoa International Dateline Hotel

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do listopada): od 935 zł (śniadanie wliczone w cenę)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od stycznia do kwietnia): od 935 zł (śniadanie wliczone w cenę)

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij w tym miejscu)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij w tym miejscu)

Mystic Sands

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla czterech osób w sezonie wysokim (od maja do listopada): od 1 789 zł (śniadanie wliczone w cenę)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od stycznia do kwietnia): od 1 789 zł (śniadanie wliczone w cenę)

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij w tym miejscu)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij w tym miejscu)

Flying Annie Moa

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do listopada): od 365 zł

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od stycznia do kwietnia): od 365 zł

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij w tym miejscu)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij w tym miejscu)

Wolfgramm Beachfront Motel

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie wysokim (od maja do listopada): od 831 zł (śniadanie wliczone w cenę)

Cena za noc dla dwóch osób w sezonie niskim (od stycznia do kwietnia): od 831 zł (śniadanie wliczone w cenę)

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij w tym miejscu)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij w tym miejscu)

Tonga Cottage – Entire Place with Aircon

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za dwie noce dla ośmiu osób w sezonie wysokim (od maja do listopada): od 1 927 zł

Cena za dwie noce dla ośmiu osób w sezonie niskim (od stycznia do kwietnia): od 1 696 zł

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij w tym miejscu)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij w tym miejscu)

Tonga Holiday Villa

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Cena za dwie noce dla ośmiu osób w sezonie wysokim (od maja do listopada): od 2 775 zł

Cena za dwie noce dla ośmiu osób w sezonie niskim (od stycznia do kwietnia): od 2 556 zł

Opinie gości, udogodnienia i zdjęcia hotelu (kliknij w tym miejscu)

Rezerwacja przez booking.com (kliknij w tym miejscu)

Poprzedni

Wycieczka do Abu Zabi – futurystyczne drapacze chmur i świat ferrari

Etiopia – wyprawa do najgorętszego miejsca na Ziemi. Plan 2-tygodniowej wycieczki

Następny

Dodaj komentarz