Norwegia jest bardzo dużym państwem, wypełnionym po brzegi pełnymi uroku miejscowościami, fenomenalnymi fiordami i innymi fantastycznymi krajobrazami, które praktycznie przez cały rok przyciągają do siebie turystów z całego świata. Zwłaszcza że równie interesująca jest tutejsza kultura i ludzie – zupełnie inni niż gdziekolwiek indziej na świecie. Dziś przybliżymy Ci to państwo, podpowiadając, jak przygotować się do odwiedzenia go, jak również przedstawiając nasz przykładowy plan dwutygodniowej podróży.
- Choć w Norwegii nie mieszka zbyt wiele ludzi, jest to państwo o ogromnej powierzchni, w związku z którą ciężko jest je zwiedzić w całości w czasie jedno- lub dwutygodniowej wycieczki.
- Wiele do powiedzenia w przypadku wizyty w Norwegii ma pora roku, na którą się zdecydujesz. Największą swobodę będziesz miał latem. Zimą, a nawet jesienią niektóre drogi mogą być kompletnie zablokowane (a to wymaga lepszego planowania).
- Odwiedź Norwegię w sposób przemyślany i dokładnie wszystko zaplanuj z naszym kompletnym poradnikiem. W nim zabierzemy Cię w dwutygodniową podróż szlakiem norweskich fiordów (i nie tylko!), ale też udzielimy Ci wiele porad związanych z wizytą w jednym z najatrakcyjniejszych państw w całej Europie.
Wakacje w Norwegii – dlaczego warto?
Norwegia jest destynacją, która jest w stanie sprostać oczekiwaniom każdego rodzaju podróżnika. Oferuje wszystko to, co najatrakcyjniejsze, a czego można byłoby szukać w czasie swojego kilkutygodniowego pobytu. Jakie jej zalety w szczególności rzucają się w oczy? Kiedy powinieneś rzeczywiście zastanowić się nad podróżą do tego kraju? Poniżej przedstawiamy kilka argumentów, które z całą pewnością Cię przekonają.

Będziesz mógł podziwiać epickie krajobrazy i fiordy
Prawdopodobnie jedną z najatrakcyjniejszych rzeczy w Norwegii są jej fenomenalne krajobrazy, które docenisz nie tylko ze względu na ich piękno, ale też niesamowitą różnorodność. Jeśli miałbyś zapytać dowolnego podróżnika, który już był w Norwegii, o to, z czego jest ona najbardziej znana, z całą pewnością usłyszałbyś o fiordach. Wyglądają one naprawdę rewelacyjnie i wręcz prowokują do tego, by wyjąć aparat i robić zdjęcia. Śnieżna atmosfera widoczna jest zwłaszcza zimą – w późniejszych porach roku kiedy to śnieg topnieje, odsłaniają się tutejsze lasy, bardzo gęste i naprawdę robiące wrażenie.
Oczywiście Norwegia to nie tylko fiordy, ale też między innymi imponujące wodospady, doliny, lasy, porty (całe wybrzeże jest fascynujące) oraz zabytki. To idealne miejsce dla wielbicieli dzikiej natury, która nie została dotknięta przez człowieka (a w miejscach zaludnionych jego ingerencja była minimalna).
Warto pamiętać: od końca 2026 roku, zwiedzanie fiordów i ich okolic może być utrudnione – zwłaszcza w kontekście obiektów uznanych za Obiekt Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Rząd bowiem wprowadza regulacje, w myśl których tylko zeroemisyjne statki i pojazdy będą mogły się do nich zbliżyć. To z pewnością znacząco obniży liczbę turystów, którzy będą w stanie zobaczyć fiordy tak, jak do tej pory.

Poznasz nietuzinkową kulturę
Tym, z czego Norwegia słynie najbardziej są wikingowie, którzy grali istotną rolę w historii tego kraju od XVIII do XI wieku. Więcej na ich temat dowiesz się w norweskich muzeach, ale też w doskonale zachowanych wioskach, które aktualnie skupiają się na farmerstwie. Wikingowie byli sprawnymi farmerami, ale też doskonałymi budowniczymi (budowali imponujące łodzie) oraz podróżnikami, którym niestraszne były nawet najmniej spokojne wody.
Mieszkańcy Norwegii to ludzie naprawdę przyjaźnie nastawieni – nie tylko do siebie, ale i do turystów, których zawsze witają z otwartymi rękami. Na każdym kroku zauważysz różnice kulturowe, a poznając ich codzienne zwyczaje i zachowania, z całą pewnością po prostu się zaskoczysz.
Zakochasz się w zorzach polarnych
Norwegia jest jednym z pierwszych wyborów u osób chcących doświadczyć Zorzy Polarnej. W szczególności jej północne regiony stwarzają doskonałe warunki do tego, by zaobserwować to zjawisko. Pamiętaj jednak, że jest ono ekskluzywne dla zimy. Jeśli odwiedzasz Norwegię o innej porze roku, będziesz musiał obyć się bez nich.
Pamiętaj: latem, zamiast zorzy polarnych, będziesz w stanie zapoznać się z tak zwanym “północnym słońcem” – zjawiskiem, w którym słońce pozostaje na horyzoncie przez całą dobę. Taka sytuacja jest idealna dla podróżnych, którzy nie chcą tracić czasu na sen, a preferują zwiedzanie w świetle słońca – niezależnie od pory.
Zwiedzisz wyraziste i nietuzinkowe miasta
Każde miasto w Norwegii posiada swój unikalny charakter, dzięki któremu poczujesz się w nim tak, jak nigdzie indziej (na świecie, ale i w samej Norwegii). Wszędzie czuć jest indywidualną tożsamość i kulturę, z której chce się wycisnąć jak najwięcej. Choć w czasie dwutygodniowego pobytu z pewnością będziesz chciał zwiedzić najwięcej, a przez to nie będziesz mógł zatrzymać się w jendym miejscu na dłużej, możesz mieć pewność, że w wielu miejscach będziesz miał na to ochotę. Kto wie, być może stanie się to dla Ciebie motywacją do ponownej wizyty w Norwegii?
Na pewno nie będziesz się nudzić
Niezależnie od tego, kiedy odbędziesz swoją podróż do Norwegii, możesz mieć absolutną pewność, że będziesz miał co robić. Zimą będziesz na przykład w stanie podziwiać malownicze krajobrazy, wybrać się w okolice fiordów, skosztować sportów typowo zimowych i przebyć kraj za pośrednictwem zaprzęgu psów. Latem zaś wybierzesz się na fenomenalną pieszą wędrówkę czy kemping. Późną zimą możesz obserwować fenomenalne zorze polarne, natomiast jesień zaproponuje Ci możliwość śledzenia tego, jak zmienia się natura, powoli przechodząc w zupełnie inny wariant – tak krajobrazowy, jak i pogodowy. Norwegia to także mnóstwo ciekawych atrakcji, których doświadczysz inaczej o różnych porach roku. Jedno jest jednak tutaj pewne – jeśli odpowiednio rozplanujesz swój pobyt, nie będziesz miał czasu na to, by się nudzić.
Będziesz się doskonale bawić na zewnątrz!
Norwegia jest idealnym miejscem do spędzania czasu na zewnątrz. Coś dla siebie znajdą tutaj wielbiciele wspinaczek i wycieczek pieszych, jazdy na nartach, ale i chociażby wędkarstwa czy obserwowania dzikich zwierząt. Norwegia stwarza ponadto doskonałe warunki do tego, by obcować z naturą w jej dzikiej i nietkniętej przez człowieka formie – wiele Parków Narodowych, ale też szalenie unikalny świat fauny i flory sprawiają, że zakochasz się w tym miejscu i zechcesz tutaj wrócić. Zwłaszcza że nigdzie indziej nie spotkasz się z tak dużym zróżnicowaniem.
Jak przygotować się do wycieczki do Norwegii?
Norwegia jest państwem zlokalizowanym w Europie, w Skandynawii. Jest naprawdę fantastycznym miejscem do zwiedzania dla osób, które jeszcze nie były w okolicy – ze świetnym transportem publicznym i mnóstwem atrakcji, każdej z których z pewnością chciałbyś doświadczyć. Jak jednak przygotować się do takiej wizyty? Jakie kroki musisz podjąć, by spełniła Twoje oczekiwania? Poniżej znajdziesz kilka naszych wskazówek, które z całą pewnością okażą się dla Ciebie cenne.
Warto wiedzieć: praktycznie w całej Norwegii, ludzie potrafią posługiwać się językiem angielskim. W związku z tym nie powinieneś mieć żadnego problemu z tym, by się dogadać – nie tylko w miejscach publicznych, ale też chociażby na ulicach.
1. Wybierz odpowiednią porę roku
Norwegia w wielu aspektach opiera się o pory roku – i wybór którejś z dwóch głównych powinien być najistotniejszą częścią planowania Twojej wyprawy. Bardzo wiele aktywności, jakich możesz podejmować się na zewnątrz jest bardzo uzależnione od pory roku i posiada dość krótką “bramkę” dostępności. Zdecydowana większość aktywności na zewnątrz może być podejmowana w okresie od czerwca do sierpnia. Jest to zdecydowanie najlepszy czas dla Ciebie, jeśli planujesz wspinaczkę lub po prostu chodzenie po ciężkim terenie (w tym korzystanie z niesamowicie popularnej i przepięknej trasy Besseggen Ridge Trail, rozpo,ścierającej się w Parku Narodowym Jotunheimen). Niektóre trasy są oczywiście otwarte również poza latem – tutaj jednak musisz liczyć na przychylność bardziej nieprzewidywalnej pogody. Podejmując się letnich aktywności poza sezonem bierzesz na swoje barki spore ryzyko.
Oczywiście taka sama sytuacja występuje również w przypadku sportów zimowych – jazdy na nartach, skuterach śnieżnych czy korzystania z psich zaprzęgów. Są to aktywności wyłącznie zimowe i z reguły niedostępne w czasie innych pór roku. Koniecznie więc weź pod uwagę to, co chcesz robić i jaki czas będzie na to najlepszy. To podstawa planowania udanego pobytu w Norwegii.
2. Przygotuj odpowiedni budżet
Musisz pamiętać, że Norwegia nie jest tanim krajem – zwłaszcza dla przyjezdnych, którzy nie zarabiają tak dobrze, jak jej mieszkańcy. Samo jedzenie w restauracjach może poważnie nadszarpnąć Twój budżet – nawet jeśli jego jakość Ci to wynagrodzi. Dlatego właśnie bardzo istotne jest odpowiednie zaplanowanie budżetu i odwiedzin w miejscach, w których można zostawić dużo swoich pieniędzy.
Aby nieco zaoszczędzić na swojej wycieczce, możesz jeść wyłącznie śniadania hotelowe (te stoją tutaj na naprawdę wysokim poziomie). Jeśli zaś będziesz miał taką możliwość, samodzielnie przygotowuj potrawy (na przykład kolacje – zakładając, że wieczorem nie będziesz nic robił). Stawiaj też na rozsądne opcje hotelowe i koniecznie zadbaj o przewalutowanie zawczasu – tak, aby bank nie pobierał prowizji za takowe.
Niezależnie od Twoich wyborów oraz oszczędności zaplanowanych jeszcze przed wyjazdem, budżet na dwa tygodnie w Norwegii powinien być spory. Choć bowiem jest to wycieczka szalenie ekscytująca, niepowtarzalna i warta każdego grosza, z całą pewnością nie można jej nazwać tanią.

3. Kup bilety autobusowe i pociągowe zawczasu
Transport publiczny w Norwegii jest świetnie zorganizowany i z całą pewnością sięgniesz po niego – jeśli oczywiście nie wypożyczysz własnego samochodu. My polecamy z niego korzystać, gdyż to okazja nie tylko do bezstresowego przemieszczania się, ale też podziwiania naprawdę fenomenalnych krajobrazów. Musisz jednak poznać jedną, podstawową zasadę: w Norwegii im wcześniej kupisz bilet, tym mniej zapłacisz za swój przejazd. Kupowanie biletów u konduktora czy kierowcy to coś, czego nie robią lokalsi. Powinieneś iść w ich ślady. Jak tylko więc będziesz wiedział, kiedy dokładnie przybędziesz do Norwegii, zabookuj bilety – nawet na kilka miesięcy przed tym, jak z nich skorzystać. Wszystko możesz zrobić przez Internet. Gwarantujemy, że tego nie pożałujesz.
4. Nie spodziewaj się szybkiego przemieszczania się
Norwegia jest krajem, w którym będziesz świadkiem najbardziej spektakularnych dróg lądowych na świecie. Najdłuższe tunele, fenomenalne mosty i drogi, które tak właściwie nie powinny powstać (bo są cudami inżynierii drogowej, ale jednocześnie prowadzą w potencjalnie niedostępne miejsca) – to wszystko, na co tutaj możesz liczyć. Niestety, ale ma to również swój negatywny aspekt – a jest nim oczywiście czas podróży. Ten jest bardzo wydłużony – po części ze względu na ukształtowanie terenu, a po części z uwagi na brak autostrad. Cały ruch jest prowadzony tymi samymi drogami, co oznacza podróżowanie w towarzystwie kamperów czy ciężarówek. Weź to pod uwagę i pamiętaj, że po Norwegii zazwyczaj jeździ się średnio około 60 km/h. Z pewnością jednak docenisz widoki, które będziesz mógł podziwiać na swojej drodze.
5. Bądź na bieżąco z pogodą
W Norwegii jest wiele rzeczy, których możesz się spodziewać i które możesz przewidzieć. Nie jest ją jednak pogoda. Nie bez powodu w Internecie, ale i chociażby na stoiskach z gazetami można znaleźć jej prognozy. Nawet latem, pogoda może być naprawdę nieprzewidywalna i szybko zmienić się (dosłownie z godziny na godzinę). Musisz mieć na nią oko i śledzić wszelkie wydarzenia – to nie jest nasza porada, ale wręcz nakaz. Jeśli podróżujesz poza sezonem letnim lub planujesz odwiedzić dzikie regiony, nieprzychylna pogoda może stwarzać realne zagrożenie dla Twojego życia. Zawsze musisz wiedzieć, czego się spodziewać – i to nie przez czytanie poradników, ale poprzez śledzenie najbardziej aktualnej prognozy pogody. Zanim zaś wybierzesz się w trasę, daj komuś znać, kiedy zamierzasz wrócić. To środek ostrożności, który może Ci uratować życie w nagłych sytuacjach.
6. Zapewnij sobie dostęp do Internetu
W tak wielkim kraju, jakim jest Norwegia, dostęp do Internetu wydaje się jedną z podstaw – mapy niejednokrotnie ułatwią Ci życie, a sprawdzanie dostępności atrakcji w danym momencie może okazać się bardzo cennym narzędziem. O Internet najlepiej jest zadbać od razu po przybyciu, by nie przepłacać za roaming lub nie musieć radzić sobie bez niego. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest zakup norweskiej karty SIM – koniecznie takiej z jak największym pakietem Internetu (sprzedawca może Ci tutaj podpowiedzieć).
Zwróć uwagę: Internet w Norwegii jest czymś powszechnym. W większości miejsc publicznych, restauracji, ale i nawet w autobusach i pociągach znajdziesz zatem bezpłatne Wi-Fi. Możliwe, że to będzie udostępniane również przez Twój hotel. Korzystanie z niego to doskonały sposób na to, by zaoszczędzić nieco gigabajtów, które mogą okazać się cenne w czasie podróży.
Jak podróżować po Norwegii?
Norwegia jest zdecydowanie jednym z najbardziej nietuzinkowych krajów w całej Europie – głównie ze względu na swoje krajobrazy. Jest to państwo górzyste, z najdłuższą linią brzegową na całym kontynencie. Ukształtowanie terenu, ale i ogromna powierzchnia możliwa do zwiedzenia mogą postawić przed Tobą pytanie, związane w tym, w jaki sposób najlepiej ją przemierzać, by robić to efektywnie, w miarę szybko, a przy okazji móc czerpać z tej podróży jak najwięcej – nawet przy samym w sobie przemierzaniu kraju od punktu A do punktu B.

Zdecydowanie najlepszą opcją na przemierzanie Norwegii jest wypożyczenie samochodu, dzięki któremu zyskasz największą swobodę przemieszczania się. Samochodem dotrzesz nawet pod niektóre atrakcje. To duża oszczędność czasu, ale i spore uproszczenie organizacyjne. Co więcej, w czasie swojej podróży – w dowolnym momencie – możesz zatrzymać się, by podziwiać okoliczne krajobrazy. Okazji na to z całą pewnością będzie całe mnóstwo.
Oczywiście wypożyczenie samochodu nie jest Twoją jedyną opcją – równie polecane jest sięgnięcie po autobusy. Komunikacja miejska w Norwegii stoi na wysokim poziomie, a dzięki tej formie transportu jesteś w stanie zapomnieć o przemierzaniu często naprawdę wymagających obszarów. To doskonała opcja, jeśli nie jesteś doskonałym kierowcą lub po prostu masz ochotę skupić się bardziej na zwiedzaniu i obserwowaniu fenomenalnych krajobrazów, a mniej – na samej jeździe i unikaniu wielu “pułapek”, które mogą czekać na drodze. Co więcej, nie będziesz musiał również stresować się zamkniętymi drogami. Autobusy mają doskonale wypracowane trasy alternatywne i na pewno dowiozą Cię do celu bez większych problemów po drodze.
Wycieczka do Norwegii – nasz pomysł na dwa tygodnie w tym miejscu
Norwegia jest jednym z największych europejskich państw, a przemieszczanie się między kolejnymi kluczowymi miejscowościami może pochłonąć Ci naprawdę dużo czasu. Wszystko ze względu na to, że są one usytuowane bardzo daleko od siebie. Dlatego też polecamy nie zwlekać z wyjazdem, ale też dostosować poniższy plan do swoich indywidualnych możliwości i nawyków. Jeśli więc tempo zwiedzania będzie dla Ciebie zbyt duże, nie wahaj się pominąć któregoś z proponowanych przez nas dni. Plan jest zaledwie inspiracją i czymś, co może pomóc Ci w opracowaniu własnego schematu podróży. O jednym jednak pamiętaj – w każdym przypadku odpowiednie przygotowanie to podstawa. Zwłaszcza w takim kraju, jak Norwegia. Nie przedłużając, zachęcamy do przyjrzenia się naszej propozycji spędzania czternastu dni w Norwegii – wraz z opcjami noclegowymi i polecanymi do zobaczenia atrakcjami.
Pamiętaj: nasz plan zakłada poruszanie się samochodem, a w wielu miejscach również statkami, na które można ten samochód zabrać. Trasę tę równie dobrze można jednak pokonać za pośrednictwem komunikacji publicznej. Warto jednak zaplanować zawczasu korzystanie z niej i – jak już wspomnieliśmy – zakupić bilety tak szybko, jak to tylko możliwe.
Dzień 1 – w stolicy Norwegii, Oslo
Dwutygodniową wycieczkę po Norwegii wypadałoby zacząć w stolicy tego państwa – fenomenalnym Oslo, które jest fenomenalnym miejscem do tego, by zapoznać się z tutejszą kulturą. Gdy już zameldujesz się w hotelu (spędzisz tutaj jedną noc), możesz rozpocząć od zjedzenia w jednej z restauracji, a następnie skierować swoje kroki ku Pałacowi Królewskiemu. To rezydencja Króla Haralda V i Królowej Sonji Haraldsen. Tutaj też obraduje tutejszy rząd, a sam budynek spełnia wiele funkcji publicznych. Dla odwiedzających otwarte są południowa i wschodnia brama – dzięki temu możesz zwiedzić cały plac wokół niego. Jeśli zaś będziesz tutaj w okresie od czerwca do połowy sierpnia, będziesz mógł załapać się na wycieczkę po wnętrzu pałacu.

By odhaczyć już wszystkie najważniejsze budynki publiczne, koniecznie spójrz na Oslo rådhus – ratusz miasta. Z pozoru dość prosty w swojej formie, jest pokryty muralami (w tym największym olejowym w całej Europie), a całe jego otoczenie potrafi zaimponować i na pewno zachęca do sięgnięcia po aparat. Tę część dnia możesz spędzić również udając się pod gmach Norweskiej Opery Narodowej i Baletu. Znajduje się on przy porcie – nie musisz wchodzić do środka. Sam nowoczesny budynek jest wart zobaczenia i potrafi zaimponować swoją strukturą.
Miejscem, które musisz odwiedzić w Oslo jest też Aker Brygge, czyli cały obszar wokół wybrzeża. Za dnia to prawdziwe centrum życia, przyciągające do siebie sklepami i kawiarniami, a także świetnym molo. Nocą również żyje własnym życiem, dając Ci możliwość skorzystania z usług wielu klubów nocnych czy barów. To też genialne miejsce do obserwowania statków i życia typowo portowego.
Jeśli masz jeszcze czas, możesz sięgnąć po jedną z sugerowanych przez nas atrakcji dodatkowych. Jeśli jest już późno, skieruj się do swojego hotelu – przyda Ci się odpoczynek przed kolejnym przepełnionym zwiedzaniem dniem.
Najlepsze hotele w Oslo
Jako stolica Norwegii, Oslo posiada naprawdę rozbudowaną bazę noclegową i z całą pewnością odpowiednio Cię ugości. Poniżej przedstawiamy kilka naszych propozycji hoteli, które z jednej strony oferują wysoką jakość usług, a z drugiej – nie zrujnują Cię finansowo.
Radisson Blu Plaza Hotel – rezerwuj tutaj
Część większej sieciówki, która za przeciętną cenę oddaje Ci do dyspozycji nowoczesny obiekt z przestronnymi pokojami w wysokim standardzie, widokiem na morze, prywatnym parkingiem, krytym basenem i siłownią. Na terenie hotelu znajdują się aż trzy restauracje, jednak największą zaletą tego miejsca jest świetna lokalizacja – w samym centrum stolicy Norwegii.
Smarthotel Oslo – rezerwuj tutaj
Jeśli szukasz budżetowej opcji w doskonałej lokalizcji, ten hotel jak najbardziej sprosta Twoim oczekiwaniom. To opcja z doskonale wyposażonymi pokojami, bezpłatnym Wi-Fi, barem i śniadaniem w pakiecie (serwowanym na tarasie). Dla jednodniowego pobytu to hotel, który nie ma wad – zwłaszcza że oddaje do Twojej dyspozycji wszystkie podstawowe rzeczy (w tym prywatną łazienkę z prysznicem i suszarką).
Radisson Blu Hotel Oslo Alna – rezerwuj tutaj
Kolejna, nieco bardziej budżetowa propozycja giganta hotelowego, porponująca podobny standard w świetnej, bo zbliżonej do autostrady okolicy. Możesz tu liczyć na doskonałe warunki pobytu, z dostępem do wszystkich wygód i świetnym śniadaniem, dzięki któremu szybko i sprawnie wyruszysz na dalsze etapy własnej wycieczki po Norwegii.
Inne polecane atrakcje w Oslo
Oslo to nie tylko polecone przez nas powyżej atrakcje, ale tak właściwie wiele więcej do zobaczenia i zwiedzenia. Jeśli któraś z naszych propozycji nie przypadła Ci do gustu, z powodzeniem możesz sięgnąć po te, które wypisujemy poniżej. Pamiętaj, że w ostatnim dniu wycieczki wrócisz do Oslo – nie staraj się więc już teraz na siłę zobaczyć jak najwięcej. Będziesz miał jeszcze na to trochę czasu.
- Twierdza Akershus – jeden z najbardziej imponujących zabytków w Oslo. To fort, który powstał w XIII wieku, a na terenie którego dziś mieszczą się aż dwa muzea wojskowe. Wewnątrz regularnie organizowane są naprawdę ciekawe eventy.
- Muzeum Muncha – muzeum jednego z najznamienitszych artystów norweskich, z przeszło 28 tysiącami jego dzieł, a także z całym dobytkiem jego życia (w tym prywatną biblioteką). Gratka dla wielbicieli historii.
- Park Frogner – znakomite miejsce na spacer i chwilę odpoczynku. To park uświetniony rzeźbami Gustava Vigelanda. Na jego terenie znajdziesz też jego posiadłość, obecnie goszczącą muzeum miejskie.
- Katedra w Oslo – jeśli widziałeś kiedyś królewskie wydarzenie w Norwegii, najprawdopodobniej miało ono miejsce tutaj. Odbywają się tutaj również zwykłe nabożeństwa, a sama katedra imponuje pietyzmem wykonania wnętrza.
- Muzeum Kon-Tiki – znakomite miejsce dla wielbicieli podróżowania. Powstałe na cześć podróżnika Thora Heyerdahla, przedstawia między innymi oryginalne łodzie z trzciny oraz wiele eksponatów z podróży.
Dzień 2 – Geilo oraz Hardangerfjord w drodze do Bergen
Drugi dzień wyprawy rozpocznij tak szybko, jak to tylko możliwe – czeka Cię bowiem naprawdę długa podróż, której zwieńczeniem będzie Bergen. Najpierw jednak z Oslo udaj się do fenomenalnej miejscowości Geilo, w której zatrzymaj się na chwilę. Tutaj polecamy przede wszystkim wizytę w Geilojordet – starej wiosce z XVIII i XIX wieku, w której budynki zostały świetnie zachowane. To miejsce idealne do odwiedzenia w towarzystwie dzieci. Wygląda iście filmowo i na pewno zasługuje na uwagę.

Kontynuując swoją drogę na zachód, miniesz po swojej drodze Vøringfossen – najwyższy wodospad w Norwegii, z prawie 182-metrową kaskadą wodną. Znajduje się on w dolinie Måbødalen, będącej częścią Eidfjorda. Samo to miejsce jest magiczne i z pewnością zmusi Cię do zatrzymania się i podziwiania tutejszych krajobrazów, a także zrobienia kilku zdjęć. Na drodze ku kolejnej miejscowości, miniesz również Park Narodowy Hardangervidda. Co ciekawe, jest to park niezalesiony, prezentujący naprawdę unikatowy świat flory. Podróż wzdłuż niego jest niesamowitym doświadczeniem.
W końcu dotrzesz do punktu głównego dzisiejszej wyprawy – Hardangerfjord. To czwarty najdłuższy fiord na świecie, a drugi najdłuższy w całej Norwegii (ma aż 79 kilometrów długości!). Bardzo popularny wśród turystów, cieszy się także olbrzymim zainteresowaniem… wędkarzy. W tutejszych wodach łatwo wyłowić łososie i pstrągi. Sam fiord reprezentuje wszystko to, z czego słynie Norwegia i z pewnością zasługuje na poświęcenie mu co najmniej kilku godzin. Zwłaszcza że kolejny punkt Twojej wędrówki znajduje się stosunkowo niedaleko. Podziwiaj dzieła natury i rób zdjęcia – takie piękne miejsca widuje się niesłychanie rzadko. Gdy zaś będziesz gotowy, kontynuuj swoją wyprawę na zachód.
Dzień zakończ w Bergen. Gdy już tu przybędziesz, z całą pewnością będzie późno. Po całym dniu, możesz odpocząć w hotelu lub wybrać się na szybkie nocne zwiedzanie. Jako że kolejny dzień poświęcisz temu właśnie miastu, nie musisz tutaj działać w pośpiechu.
Najlepsze hotele w Bergen
Bergen to miejscowość naprawdę popularna wśród turystów. Nie może więc dziwić fakt, że znajdziesz tutaj naprawdę dużo hoteli. Pozwala Ci to wybrać ten, który wpisze się tak w Twoje gusta, jak i oczekiwania finansowe. Poniżej przedstawiamy kilka naszych propozycji. Pamiętaj, że w hotelu tym spędzisz dwie noce.
Scandic Kokstad – rezerwuj tutaj
Przynależąca do popularnej tutaj sieciówki opcja, łącząca w sobie dość przyzwoitą cenę z najwyższym standardem, na jaki tylko możesz liczyć. Fenomenalna lokalizacja, nowoczesne pokoje i bezpłatny parking z pewnością ułatwią Ci życie. W czasie Twojego pobytu do Twej dyspozycji będzie siłownia i SPA, ale też restauracja. To wszystko sprawia, że każdą z potrzeb zaspokoisz na miejscu.
Radisson Blu Royal Hotel – rezerwuj tutaj
Bardzo malowniczy hotel, który przez wielu uważany jest sam w sobie za atrakcję Bergen. Jest doskonale usytuowany, dzięki czemu nie stracisz czasu na przemieszczanie się po mieście. Znajduje się tutaj restauracja (bardzo dobra), a także parking. W razie potrzeby, możesz zaś dowolnie korzystać z tutejszej siłowni.
Magic Hotel Xhibition – rezerwuj tutaj
Jeśli szukasz budżetowej opcji, ten hotel jest miejscem stworzonym z myślą o Tobie. Cenowo bezkonkurencyjny, gwarantuje Ci rewelacyjne widoki, a także pozwala zrelaksować się w naprawdę solidnych warunkach. Schludny i czysty, zawiera w sobie parking, a na jego terenie działa restauracja i bar. To idealna opcja na jednodniowy pobyt dla osób, które nie wymagają luksusu.
Dzień 3 – zwiedzanie Bergen
Jako że w czasie poprzedniego dnia nie miałeś okazji zaznajomić się z pięknym Bergen, możesz nadrobić to dzisiaj – zwłaszcza że jest tutaj multum atrakcji, które z całą pewnością przyciągną Cię do siebie. Bergen to drugie największe miasto Norwegii, zwane także Bramą do fiordów. Nie bez powodu. Doskonale usytuowane, daje Ci dostęp do kilku z nich, co z pewnością będzie dla Ciebie zaletą. Co ciekawe, to właśnie Bergen w czasach średniowiecznych pełniło rolę stolicy Norwegii.

Będąc w Bergen, koniecznie zajrzyj na średniowieczne nabrzeże w zabytkowej dzielnicy portowej – Bryggen. To miejsce magiczne, nietypowe i aż tętniące klimatem. Spacer po nim to nie lada atrakcja – zwłaszcza biorąc pod uwagę niesamowity wygląd tutejszych budynków, przywodzący na myśl łodzie. Bergen jest otoczone wieloma górami, z których większość posiada piesze szlaki turystyczne. Wielbicielom wspinaczek i fantastycznych widoków polecamy skorzystać z jednego z nich. Będąc w tym mieście nie sposób jest też nie odwiedzić któregoś z kilku tutejszych muzeów. Każde z nich ma do zaoferowania coś innego. Każde stanowi też gratkę dla wielbicieli historii. Największej uwadze polecamy Gamlehaugen, które niegdyś było zamkiem, a teraz nadal wygląda fenomenalnie, choć pełni rolę muzeum. Doskonale usytuowane i szalenie fotogeniczne, stwarza idealne warunki do błogiego odpoczynku.
Po południu polecamy wybrać się na szczyt zalesionej góry Fløyen, którą możesz zdobyć pieszo, albo też korzystając z elektrycznej kolejki linowej. Na samym jej szczycie znajdziesz punkt widokowy, który przez wielu uważany jest za najpiękniejszy w mieście. Znajduje się tam również restauracja. Samo dostanie się na górę może dostarczyć fenomenalnych doznań.
Jeśli mało ci emocji i wysiłku fizycznego, koniecznie udaj się na Vidden tursti – teren spacerowy, który dopełni Twojego dzisiejszego obcowania z naturą.To miejsce magiczne, naprawdę fenomenalnie wyglądające o każdej porze roku. Musisz jednak mieć na uwadze fakt, że jest też dość wymagające (fizycznie). Wieczór zakończ w mieście, kontynuując zwiedzanie lub po prostu odwiedzając któryś z barów. Wypocznij, gdyż jutro czeka Cię kolejny intensywny dzień.
Inne polecane atrakcje w Bergen
Bergen to miasto przepełnione atrakcjami. Poza wyżej przez nas wspomnianymi, znajdziesz tutaj całe mnóstwo miejsc, które zaskoczą Cię widokami, ale też kryjącą się za nimi historią. Jako że w Bergen spędzisz pełny dzień, być może znajdziesz czas na skorzystanie z innych naszych propozycji. Kilka z nich przedstawiamy poniżej.
- Bergenhus Fortress – jedna z najbardziej imponujących twierdz w całej okolicy – zabytkowy budynek, który jest doskonale usytuowany, a na terenie którego znajduje się muzeum poświęcone miastu z czasów II Wojny Światowej. Prawdziwa gratka dla wielbicieli historii.
- Troldhaugen – willa, która niegdyś należała do kompozytora Edvarda Griega, a teraz pełni rolę fascynującego muzeum. Imponująca z zewnątrz, w środku jest nie tylko miejscem pokazującym, jak żyło się dawniej, ale i obszarem, w którym organizuje się kameralne koncerty.
- Ulriken – jeden z wielu szczytów górskich w okolicy. Możesz dostać się na niego kolejką linową lub pieszo, a na górze czeka na Ciebie restauracja oraz teleskopy, dzięki którym będziesz w stanie jeszcze dokładniej podziwiać okoliczne widoki.
- Akvariet i Bergen – The National Aquarium – na terenie Bergen znajduje się fantastyczne oceanarium z wieloma rybami, fokami, lwami morskimi oraz krokodylami. To miejsce idealne dla rodzin z dziećmi.
- Nygårdsparken – park, który doskonale sprawdza się jako odskocznia od intensywnego zwiedzania i miejsce na relaksacyjny spacer na łonie natury. Świetna opcja dla wielbicieli zieleni oraz sielankowego klimatu.
Dzień 4 – w drodze do Sogndal przez Vossevangen i Flåm
Zacznij dzień jak najwcześniej tylko się da – czeka Cię bowiem mnóstwo atrakcji. Od razu pożegnaj Bergen i udaj się w kierunku Sogndal. Pierwszym przystankiem na Twojej drodze będzie miasteczko Vossebangen, uchodzące za podróżniczą stolicę Norwegii. Choć dalej będziesz mógł zobaczyć również miasta Gudvangen i Stalheim, to właśnie w Voss polecamy zatrzymać się na dłuższą chwilę. Choć na miejscu znajduje się kilka muzeów, my polecamy korzystać z fantastycznej lokalizacji tej miejscowości i czerpać pełnię z tego, co oferuje natura. Udaj się na spacer po mieście, a następnie koniecznie zajrzyj do wąwozu Bordalsgjelet Gorge – wygląda on fantastycznie, a przy okazji jest łatwo dostępny. Jego przebycie nie zajmie Ci też dużo czasu. Po zwiedzeniu okolicy, wyrusz na północny-wschód. Po drodze koniecznie zahacz o znajdujący się nieopodal wodospad Tvindefossen. Stanowi on świetną atrakcję naturalną – wartą odwiedzenia zwłaszcza z uwagi na to, że na miejscu znajduje się bezpłatny parking.

W drodze na północny-wschód, w końcu natrafisz na miejscowości Stalheim, a później Gudvangen. Mimo że nie są one głównymi punktami dzisiejszej wyprawy, możesz zatrzymać się w nich na moment. Obie są niesamowicie klimatyczne – Gudvangen z kolei dysponuje świetną wioską wikingów, którą wręcz powinieneś odwiedzić.
Druga część dnia
W końcu dotrzesz do Flåm – miasteczka osadzonego wewnątrz fiorda Aurlandsfjord. Jest ona dość niepozorna i na pewno mikroskopijna (populacja to około 400 mieszkańców) – z pewnością jednak zaskoczy Cię swoją malowniczością. Niesamowita sceneria sprawia, że jest ona miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Zwłaszcza że jest ona jedną z dwóch krańcówek Flåm Railway. Jest to kolejka uważana za jedną z najpiękniejszych na świecie – jeśli będziesz miał odpowiednio dużo czasu lub postanowisz nieco zmodyfikować nasz plan podróży, możesz po nią sięgnąć – na pewno nie będziesz rozczarowany. Niedaleko stacji znajduje się Flåmsbana Museum, natomiast w samym mieście powinieneś zwrócić uwagę na malowniczy kościół i historyczny hotel Fretheim, browar Aegir oraz przylegającą do niego restaurację. W okolicach miasta znajdziesz mnóstwo tras wspinaczkowych i spacerowych, które zaskoczą Cię swoim pięknem. Nie wahaj się sięgnąć po którąś z nich, jeśli tylko nie odczuwasz presji czasu.

Z Flåm polecamy skierować się ku punktowi widokowemu Stegastein, na północny-wschód od miasta (wzdłuż fiorda). Jest to jeden z najbardziej malowniczych punktów w okolicy, z poziomu którego będziesz mógł rzucić okiem na panoramę otaczającą to miejsce. Gdy już będziesz gotowy na podróż dalej, skieruj się do miejscowości Aurlandsvangen, skąd wskocz na prom płynący wzdłuż fiordu Aurlandsfjord aż do fiordu Sognefjord. To stosunkowo krótka (około 1,5 godziny) podróż. Na prom możesz oczywiście zabrać swój samochód. Gdy dotrzesz na miejsce, rozgość się w hotelu. Możesz też na szybko zwiedzić kilka atrakcji Sogndal – mimo że to zaledwie przystanek, na pewno Ci się to opłaci. Wyśpij się następnie i przygotuj do dalszej wędrówki.
Polecane atrakcje w Sogndal
Choć bardzo prawdopodobne jest, że w Sogndal pojawisz się stosunkowo późno, nie marnuj czasu i postaraj się zwiedzić kilka miejsc w jego obrębie (jeśli wycieczka ma miejsce w okresie tak zwanych “Białych Nocy”, słońce będzie temu sprzyjało). Poniżej przedstawiamy kilka polecanych przez nas atrakcji. Jeśli nie starczy Ci dziś czasu na odwiedzenie którejś z nich, możesz nadrobić to nazajutrz, wcześnie rano. Mimo że to będzie kolejny intensywny dzień podróży.
- Krossen Rest Stop – punkt widokowy, który potrafi zachwycić, a który możesz zobaczyć również późnym wieczorem – wciąż spodziewając się fenomenalnych widoków. To idealne miejsce na wieczorny spacer i odpoczynek po pełnym dniu zwiedzania.
- Åberge, Sogndal utsikt – kolejna z naszych propozycji punktów widokowych – jedna z najpopularniejszych wśród turystów. Gwarantuje bajeczny widok na całe miasteczko Sogndal i jego fenomenalnie wyglądające okolice.
- Røvhaugane – teren spacerowy, w którym zrelaksujesz się w sposób aktywny. To nie tylko fenomenalna trasa, ale i strefa wypoczynkowa, w której możesz zatrzymać się na kawę czy po prostu schronić się przed deszczem.
Najlepsze hotele w Sogndal
Sogndal to niewielkie miasto, co jednak nie oznacza, że nie znajdziesz tutaj świetnych hoteli. Opcje noclegowe są różne – poniżej przedstawiamy te, które powinny Cię najbardziej zainteresować.
Quality Hotel Sogndal – rezerwuj tutaj
Świetn, nowoczesny i bardzo dobrze zlokalizowany hotel, który zapewnia odwiedzającym wszelkie wygody – od parkingu, przez siłownię, aż po trzy restauracje na swoim terenie. Od fiordu dzieli go zaledwie 450 metrów, natomiast sam w sobie proponuje nowocześnie wykończone pokoje z łazienką (z wanną) oraz bezpłatne Wi-Fi do nielimitowanego wykorzystania.
Best Western Laegreid Hotell – rezerwuj tutaj
Bardzo klimatyczny, luksusowo wyposażony hotel w malowniczej lokalizacji, z restauracją na miejscu oraz doskonale wyposażonymi pokojami wewnątrz. Możesz tu liczyć na znakomitą obsługę, ale też przyzwoite śniadanie, które pozwoli Ci szybko wrócić na trasę. Nie zabraknie Ci tu miejsca do odpoczynku, a obsługa chętnie pomoże Ci przygotować się do dalszego zwiedzania.
Sogndal Bed & Breakfast – rezerwuj tutaj
Nasz wybór numer jeden w kontekście stosunku jakości do ceny. Ta ostatnia jest stosunkowo niska, natomiast sam hotel gwarantuje szybki dostęp do lodowca. Na jego terenie znajdziesz bezpłatny parking, a w pokoju – wszystkie udogodnienia, których mógłbyś oczekiwać w czasie swojego pobytu. Jeśli nie potrzebujesz luksusów, to opcja idealna dla Ciebie.
Dzień 5 – Fjærland, Park Narodowy Jostedalsbreen i przepiękne Loen
Już z samego rana, rozpocznij swoją podróż na północny-zachód. Jej celem będzie malownicze miasto Fjærland – wspaniałe, bo leżące u stóp fiordu Fjærlandsfjorden. To niesamowicie malownicze miejsce, z którego zdjęcia będą stanowić świetny materiał na tapetę w Twoim komputerze. To miejsce magiczne, do 1986 roku dostępne wyłącznie z poziomu promu. Dziś można je odwiedzić bez potrzeby wodowania. Po drodze do miasta miniesz fenomenalny punkt widokowy, znajdujący się tuż przy głównej trasie. Rozpoznasz go po szeregu znaków i charakterystycznym stole. Zatrzymaj się na chwilę i… podziwiaj, bo widoki są fenomenalne o każdej porze roku.
Samo miasto Fjærland jest bardzo malownicze i z pewnością zasługuje na odwiedziny. Tak właściwie jednak, poza oczywiście kilkoma lokalami i fantastycznymi szlakami wzdłuż fiordu, jedyną atrakcją, na której powinieneś się tutaj skupić jest Norweskie Muzeum Lodowców. Zajrzyj tutaj, a następnie kontynuuj swoją podróż na północ.
Druga część dnia
W drodze ku miejscowości Leon, która będzie Twoim dzisiejszym punktem stopu, wręcz musisz zajrzeć do Jostedalsbreen National Park – parku narodowego skupionego wokół największego lodowca w Norwegii. Jest to lodowiec, który dość szybko się topi – mając taką okazję, musisz z niej skorzystać. Po prostu jedź wzdłuż niego i szukaj punktów widokowych, które pozwolą Ci go podziwiać. Możesz również wejść do wnętrza parku – czytaj jednak ramkę poniżej.

Warto wiedzieć: samo w sobie wejście do parku narodowego, ale też na sam lodowiec, jest możliwe wyłącznie w towarzystwie wykwalifikowanego przewodnika. Jeśli masz to w planach, zawczasu zabookuj taką atrakcję. Miej jednak świadomość, że jest to atrakcja na co najmniej kilka godzin.
Gdy już będziesz na to gotów, kontynuuj swoją podróż na północ, aż zostaniesz zatrzymany przez Innvikfjorden – kolejny fantastyczny fiord. Gdy tak się stanie, skręć na wschód, trafiając w końcu do malowniczego Loen. Po drodze koniecznie zwróć uwagę na wodospad Hogefossen. Możesz też zjechać do fenomenalnego strumyka z mostem, Laukifossen. W Loen zatrzymasz się na noc, więc możesz pomyśleć już o tym, po jakie atrakcje sięgniesz – tak dzisiaj (zależnie od czasu, który Ci pozostał), jak i jutro rano. Polecane atrakcje znajdziesz poniżej.
Polecane atrakcje w Loen
Loen to miejscowość, której głównym atutem jest fantastyczne usytuowanie. Nie bez powodu jest punktem obowiązkowym na każdym planie wycieczki po Norwegii. Poniżej przedstawiamy kilka atrakcji, po które możesz sięgnąć w czasie pobytu tutaj.
- Loen Skylift – jest to atrakcja, po którą wprost musisz sięgnąć, bardzo utożsamiana z tym miejscem. To kolejka linowa, która wznosi się na 1011 metrów, a która gwarantuje fenomenalne widoki na całe miasto, ale i okoliczny fiord. Wyśmienite widoki i doświadczenie, którego długo nie zapomnisz.
- Kościół w Loen – niewielki, aczkolwiek bardzo malowniczo zlokalizowany kościół w Loen jest czymś, co z pewnością zmusi Cię do sięgnięcia po aparat.
- Lovatnet – położone nieopodal Loen jeziorko, które z całą pewnością będzie jednym z najpiękniejszych, jakie zobaczysz w swoim życiu. Choć nie jest duże, potrafi zachwycić – zwłaszcza patrząc na jego malownicze otoczenie.
- Bødalsbreen – około 7-kilometrowy szlak pieszy, perfekcyjny dla wielbicieli dzikiej natury, przepełniony wodospadami i lodowcami, które z całą pewnością chcesz zobaczyć w Norwegii. Opcja dla osób wciąż posiadających nieco czasu na zwiedzanie.
- Kjenndal Glacier – lodowiec, który na tle innych wyróżnia się tym, że można do niego podjechać na bardzo krótki dystans samochodem. W jego okolicy znaleźć można mnóstwo wodospadów, a prostota dotarcia na miejsce sprawia, że możesz odwiedzić go “przy okazji”, po prostu będąc w okolicy.
Najlepsze hotele w Loen
Loen to miasteczko popularne wśród turystów, niemniej jednak nie uchodzące za tanie. Poniżej przedstawiamy hotele w jego obrębie i najbliższych jego okolicach, po które możesz sięgnąć.
Hotel Loenfjord Loen – rezerwuj tutaj
Rewelacyjny, choć dość drogi hotel zlokalizowany tuż przy wodzie, wyglądający fantastycznie i sam w sobie będący sporą atrakcją. Doskonale wykończony, spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających – z szumem wody, czystością, restauracją ze świetnym menu, prywatnym parkingiem i dosłownie wszystkim, czego mógłbyś oczekiwać w czasie swojego pobytu.
Stryn House – Hotel & Apartments – rezerwuj tutaj
Hotel położony w okolicznej miejscowości Stryn, znacznie bardziej budżetowa propozycja dla osób ceniących sobie wysoki standard. W naszym planie to opcja dobra, bo “po drodze”. Na miejscu znajdziesz siłownię i SPA, a Twój pobyt uświetni bardzo dobre śniadanie. Personel zawsze Ci pomoże – nawet w najmniej standardowych problemach.
Nesset Fjordcamping – rezerwuj tutaj
Jeśli szukasz naprawdę budżetowej opcji i jesteś gotów na kompromisy lokalizacyjne, ten hotel jest obiektem dla Ciebie. To tak właściwie kamping tuż nad wodą, w ramach którego wynajmujesz cały domek – niewielki, ale wyposażony we wszelkie niezbędne wygody. To opcja dla podróżników, którzy lubią mieszkać w naturalnych okolicznościach i nie są wymagający względem standardów życia w podróży. Na pewno docenisz jego świetną cenę.
Dzień 6 – w drodze do Geiranger przez fenomenalny Geirangerfjord
Dzisiejszy dzień rozpocznij spokojnie – na przykład odwiedzając którąś z atrakcji Loen, w którym się obudzisz. Możesz ożywić się w czasie wspinaczki na którąś z gór lub też wybrać się nad jezioro i tam zjeść śniadanie. Dopasuj swoje atrakcje do czasu odpłynięcia promu z miejscowości Hellesylt, do której musisz na niego dotrzeć. Sama droga do portu zajmie Ci przeszło godzinę – weź to pod uwagę, jednak wciąż postaraj się wykorzystać do maksimum swój pobyt w malowniczym Loen.

Gdy już zwiedzisz Loen, wybierz się na północ, kierując się do miejscowości Hellesylt, leżącej u początku fiordu Geirangerfjord. Poza fenomenalnymi widokami, miejscowość ta daje Ci dostęp do portu. Tutaj skorzystaj z promu, by na jego pokładzie przebyć cały fiord Geirangerfjord. Gwarantowane są fenomenalne doświadczenia, fantastyczne widoki oraz świetne okazje do robienia zdjęć. Rejs trwa przeszło godzinę (blisko 1,5h) i zabierze Cię prosto do miejscowości Geiranger. Po dotarciu na miejsce, możesz zwiedzić kilka atrakcji (nasze propozycje – poniżej).
Warto wiedzieć: Geirangerfjord jest fiordem wpisanym na listę Obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO. To tylko pokazuje, jak piękne, a jednocześnie dzikie i nieruszone przez człowieka jest to miejsce.
Polecane atrakcje w Geiranger
Geiranger to miejscowość, która jest szalenie atrakcyjna, a która może pod wieloma względami Cię zaskoczyć. Na pewno nie można się tutaj nudzić. Poniżej przedstawiamy wykaz atrakcji, które warto odhaczyć przebywając w tym miejscu.
- Brudesløret (Bridal Veil) – najprawdopodobniej jeden z najpiękniejszych wodospadów na świecie, w malowniczej scenerii. To atrakcja, na którą można patrzeć bez końca i której aż chce się robić zdjęcia.
- Wodospad Seven Sisters – kolejny znany wodospad, tym razem w bardziej skalistej atmosferze. Jeśli chcesz zobaczyć go z bliska, wybierz się na wycieczkę łodzią – unikalne doświadczenia gwarantowane.
- Dalsnibba – świetny szczyt, który osiąga 1476 metrów nad poziomem morza, a który można bez problemu zdobyć bez doświadczenia. Co ciekawe, na jego punkt widokowy można wjechać samochodem, co jest świetną opcją dla osób liczących wyłącznie na genialne widoki.
- Djupvatnet – przepiękne jezioro, które warto odwiedzić na spacer czy relaks w bardzo spokojnej atmosferze. Fantastyczne do robienia zdjęć, ale też do spędzania wolnego czasu w bardziej pasywny sposób.
- Flydalsjuvet – punkt widokowy na szczycie bardzo malowniczego wzgórza, któe rozpościera się wzdłuż tutejszego fiordu. Wejście na niego nie stanowi wyzwania – również dla początkujących. Jest za to bardzo nagradzające widokami.
- Skageflå – znakomite i warte odwiedzenia historyczne gospodarstwo górskie, zlokalizowane na samej krawędzi stromego wzgórza. Dostaniesz się tam skalistym szlakiem pieszym lub łodzią.
- Ørnesvingen Viewpoint – jeden z tych punktów widokowych, które robią fenomenalne wrażenie, a które pozwalają spojrzeć na fiord z nieco innej perspektywy. Świetne miejsce do spędzenia dłuższych chwil – łatwo dostępne i atrakcyjne.
Najlepsze hotele w Geiranger
Geiranger jest niesamowicie atrakcyjnym (co widać po powyższych atrakcjach) miejscem dla turystów – a lokalsi wykorzystują to, oferując im wiele miejsc noclegowych. Na które z nich powinieneś postawić właśnie na jedną noc? Poniżej – kilka naszych propozycji.
Havila Hotel Geiranger – rezerwuj tutaj
Szalenie malowniczy hotel, gwarantujący odwiedzającym fantastyczne widoki na fiord oraz góry. Doskonale wyposażone, ekskluzywne pokoje, wyśmienita atmosfera oraz doskonała obsługa to na pewno jego atuty. Choć nie jest tani, gwarantuje wszelkie wygody – wliczając w to dostęp do aż trzech restauracji, bardzo dobre śniadanie oraz parking. To wszystko w rewelacyjnej scenerii.
Grande Fjord Hotel – rezerwuj tutaj
Najprawdopodobniej jeden z najlepiej usytuowanych hoteli w okolicy, dający Ci możliwość napawania się fenomenalnymi widokami z dużych okien w każdym z pokoi. To opcja bezkompromisowa, nowoczesna, czysta, a wręcz luksusowa. Znajdziesz tutaj bezpłatny parking, fantastyczny taras widokowy oraz siłownię. Przywita Cię z kolei znakomite śniadanie, które zjesz w świetnej atmosferze, w towarzystwie naury. Na terenie obiektu znajdziesz też kilka jacuzzi, do dowolnego użytku.
Lunheim in Geiranger – rezerwuj tutaj
Jeśli szukasz bardziej budżetowej opcji, ta propozycja jest dla Ciebie. Choć od centrum Geiranger oddalona jest o 3 kilometry, gwarantuje niesamowitą atmosferę i możliwość relaksu na łonie natury – na przykład na wspólnym tarasie. Pokoje tutaj są świetnie wyposażone (dostęp do wspólnej / prywatnej kuchni), a Ty masz w nich dostęp do wszelkich wygód. Hotel ten z całą pewnością sprosta oczekiwaniom i nie nadszarpnie budżetu na wycieczkę.
Dzień 7 – zwiedzanie Geiranger i Trollstigen w drodze ku Ålesund
Kolejny dzień to konieczność rozpoczęcia od dalszego zwiedzania Geiranger – to miejscowość bogata w atrakcje i szkoda byłoby nie wykorzystać okazji do jej głębszej eksploracji. Po jej zakończeniu (polecane atrakcje zobaczysz powyżej), wyrusz na północ, kierując się ku Alesund. Natrafisz na miejscowość Eidsdal, w której powinieneś wziąć prom i przedostać się do Linge. Teraz masz dwie opcje. Albo pojedziesz na zachód, prosto do Alesund, albo też skręcisz na wschód, by odwiedzić Trollstigen – jedną z najpopularniejszych norweskich atrakcji. Polecamy obrać drogę numer dwa.

Po skręceniu na wschód, w końcu dotrzesz do miejscowości Valldal, w której znajdziesz popularną restaurację Jordbærstove. Jako że cały region słynie z truskawek, w sezonie zjesz tu praktycznie wszystko, co na nich bazuje. Nie możesz obok tego przejść obojętnie. Dalsza podróż zabierze Cię przez bardzo malownicze obszary, a w końcu dotrzesz do Trollstigen, zwanego także “Drabiną Trolli”. Jadąc rekomendowaną przez nas trasą, będziesz jechał z górki (zamiast pod nią podjeżdżać). Przejechanie tą drogą to naprawdę fenomenalne przeżycie – na trasie znajduje się aż 11 zakrętów-serpentyn oraz całe mnóstwo punktów widokowych. Miej pewność, że będziesz chciał się często zatrzymywać.
Po przebyciu fantastycznej trasy, kieruj się na zachód, prosto do Ålesund.
Jeśli będziesz miał czas, po drodze do kolejnego punktu “stop” na Twojej trasie, koniecznie zajrzyj do Sunnmøre Museum. Możesz też spróbować zdobyć szczyt górski Aksla, co nagrodzi Cię fenomenalnymi widokami na miasto. Nietypowe ze względu na jego lokalizację. Przed snem, polecamy wybrać się do restauracji Fjellstua, która gwarantuje rewelacyjne widoki i dobre, ale też po prostu tanie jedzenie.
Polecane atrakcje w Ålesund
Jako że dużą część jutrzejszego dnia, ale i dzisiejsze późne popołudnie spędzisz w tym mieście, warto abyś wiedział, co w jego obrębie jest warte zobaczenia i na czym skupić się w czasie swojego pobytu. Kluczowe atrakcje przedstawiamy poniżej.
- Molja Fyr – niesamowicie malownicza latarnia morska, z poziomu której możesz podziwiać rewelacyjne widoki. Sama w sobie jest popularnym miejscem do robienia zdjęć,
- Ålesund Church – bardzo klimatyczny kościół, którego wizytówką jest fenomenalna elewacja,
- Atlantic Sea Park – rewelacyjne, a zarazem jedno z największych na świecie akwariów słonowodnych w całej Europie. To miejsce, w którym bez problemu można spędzić długie godziny, podziwiając gatunki ryb (i nie tylko), o które ciężko gdziekolwiek indziej.
Najlepsze hotele w Ålesund
Ålesund to miejscowość bardzo przyjazna turystom – również pod względem miejsc noclegowych, na które ci mogą się zdecydować. Poniżej przedstawiamy kilka naszych ich propozycji, skupiając się na tych tanich i wartych zainteresowania.
Quality Hotel Ålesund – rezerwuj tutaj
Quality Hotel Ålesund to obiekt doskonale zlokalizowany, tuż przy wodzie, gwarantujący łatwy dostęp do większości atrakcji w mieście. To opcja z wszystkimi udogodnieniami na miejscu – z wygodnymi łóżkami, nowoczesnym wystrojem wnętrz oraz dobrym śniadaniem w pakiecie. Na miejscu znajduje się siłownia, natomiast położenie tuż przy porcie gwarantuje fenomenalne widoki i zajęcie w razie bezsennej nocy.
Hotel Noreg – rezerwuj tutaj
Bardzo przyzwoity hotel, wpisujący się w oczekiwania współczesnego turysty, dobrze zlokalizowany i zapewniający dostęp do schludnych i minimalistycznie wykończonych pokoi. Każdy z nich to łóżko i łazienka, ale też telewizor. Na terenie obiektu działa siłownia i restauracja, natomiast w okolicy funkcjonuje parking publiczny. To opcja wygodna, ale też przyjazna cenowo.
BORG Sommerhotell – rezerwuj tutaj
Hotel dla osób chcących nieco zaoszczędzić, przypominający nieco akademik, ale mimo wszystko bardzo schludny i spełniający oczekiwania przeciętnego turysty. Wspólna kuchnia, bezpłatny parking, siłownia – to jego główne atuty. Niska cena to jednak konieczność pójścia na kompromis lokalizacyjny – hotel znajduje się bowiem na obrzeżach, 15 kilometrów od centrum miasta.
Dzień 8 – eksplorowanie Ålesund i fantastyczne Atlantic Ocean Road

Drugi tydzień swojej wycieczki rozpocznij tak wcześnie, jak tylko się da, od wycieczki po malowniczym Ålesund. To miejscowość doskonale przystosowana do obsługiwania ruchu turystycznego i aż kipiąca atrakcjami. Powinieneś starać się zobaczyć jak najwięcej z nich. Zwróć uwagę, że przed Tobą bardzo długa droga, która zajmie Ci co najmniej trzy godziny. Zwiedzanie zakończ więc w odpowiednim momencie, mając świadomość co do tego, że na drodze również będziesz chciał się zatrzymywać (z uwagi na jej atrakcyjność).
Warto wiedzieć: Ålesund to miasto, które zostało niemal całkowicie odbudowane po olbrzymich pożarach, jakie je spotkały. To sprawia, że wszystko tutaj wydaje się być świeże, ale jednocześnie nawiązujące do tutejszej kultury.
Wyjedź z Ålesund i skieruj się do miasteczka Vestnes. Jeśli będziesz miał na to czas, możesz je zwiedzić – jest naprawdę malownicze i fotogeniczne. Tym jednak, co Cię tutaj interesuje jest prom, który zabierze Cię do miasta Molde. Tutaj również możesz wybrać się na szybki spacer, skupiając się przede wszystkim na dwóch muzeach – Romsdal oraz Krona. Oba wyglądają fantastycznie z zewnątrz. Jeśli jednak nie masz na to czasu, nie musisz wchodzić do środka. Choć nadłożysz nieco drogi, skieruj się do miasteczka Bud, wybierając drogę numer 664. W dużej części przebiega ona wzdłuż wybrzeża, co zapewni Ci niesamowite wrażenia wizualne.
Samo Bud to tak właściwie wioska rybacka, która jest jedną z najbardziej klimatycznych w regionie. Zaskakujące jest tutaj to, że domki są bezpośrednio na wybrzeżu, a wiele z nich posiada własne drabinki schodzące do wody. Bud to cudowne miejsce, które z całą pewnością docenisz za jego charakter. Gdy tylko je zwiedzisz i prawidłowo udokumentujesz zdjęciami, wyrusz w dalszą drogę – nadal wzdłuż wybrzeża, na północny-wschód.
Druga część dnia

Podążając wzdłuż wybrzeża, w końcu dotrzesz do niesamowicie malowniczej i znanej na całym świecie drogi Atlantic Ocean Road (Atlanterhavsveien). To spektakularna droga, w której po jednej stronie będziesz miał morze, a po drugiej – góry. To droga, która na zawsze zapadnie Ci w pamięć – jest nie tylko świetnie wykonana, ale i przebiega w takiej scenerii, że aż chce się jeszcze na nią wrócić. Podążaj cały czas tą samą drogą, a w końcu wjedziesz w równie ciekawy (i długi) tunel, który zabierze Cię przez morze aż do Kristiansund. To właśnie tutaj spędź noc. Jeśli zaś wciąż masz czas i energię lub po prostu dotarłeś na miejsce odpowiednio wcześnie, nie wahaj się sięgnąć po którąś z atrakcji proponowanych przez nas poniżej.
Polecane atrakcje w Kristiansund
Kristiansund to naprawdę malownicze miasto, które przez wielu nazywane jest “miastem oper” – nic dziwnego, gdyż tutejsi je kochają, a te są organizowane na miejscu naprawdę często. Będąc tu zaledwie na chwilę, musisz wybrać te atrakcje, na które będziesz się decydował. Kilka naszych propozycji przedstawiamy poniżej. Koniecznie przeczytaj też opis kolejnego dnia, w którym również zawrzemy kilka miejsc do odwiedzenia.
- Norsk Klippfiskmuseum – jedno z najpopularniejszych muzeów w mieście, mające na celu streszczać historię regionu w sposób ciekawy i rzetelny.
- Nordlandet kystbatteri – znakomita propozycja dla wielbicieli pieszych wędrówek, dobrze zlokalizowana i pełna bunkrów. Jej zwiedzanie jest prawdziwą atrakcją – wymagającą uwagi, ale jednocześnie ciekawą i nagradzającą,
- Kleppen – zlokalizowany w najbardziej wysuniętym na północ rejonie miasta rezerwat przyrody – idealny do wyciszenia się i odpoczynku,
- Jentebukta – jeśli planujesz szybki spacer w świetnych okolicznościach, ten teren będzie idealny dla Ciebie.
Najlepsze hotele w Kristiansund
Kristiansund to miejscowość, w której wiele osób decyduje się na postój w czasie wyjazdu do Norwegii. Opcji noclegowych masz w związku z tym sporo, a te najlepsze przedstawiamy poniżej.
Scandic Kristiansund – rezerwuj tutaj
Zlokalizowany u wybrzeży Kristiansund hotel, dzięki któremu wypoczniesz po pełnym zwiedzania dniu. Część większej sieciówki, gwarantująca wysoki standard – wygodne łóżka, przestronne pokoje z telewizorem oraz przede wszystkim doskonałe widoki na morze. Na miejscu znajduje się parking, ale też siłownia. Atutem jest też doskonały dostęp do każdej części miasta.
Thon Hotel Kristiansund – rezerwuj tutaj
Fenomenalnie zlokalizowany hotel znajdujący się na wyspie Innlandet, zapewniający Ci fantastyczne widoki, ale też wszelkie wygody, na które mógłbyś liczyć. Praktycznie wykończone pokoje oraz niesamowicie uczynna obsługa, jak również bezpłatny parking, restauracja oraz Wi-Fi w cenie – to wszystko, obok rewelacyjnej scenerii, składa się na gwarancję udanego pobytu.
Comfort Hotel Fosna – rezerwuj tutaj
Bardzo dobrze zlokalizowany hotel, który sprosta oczekiwaniom ze względu na wszelkie podstawowe wygody na miejscu. Pokoje są tutaj przytulne i przestronne, wyposażone w prywatną łazienkę i wygodne łóżka. Obiekt daje dostęp do siłowni, zapewnia dobre śniadania, a przede wszystkim wpisuje się w ramy “oszczędnych” – nie zrujnuje Cię finansowo, a pozwoli Ci odpocząć w komfortowych warunkach.
Dzień 9 – zwiedzanie Kristiansund, w drodze do Trondheim
Jeśli nie miałeś na to okazji w dniu wczorajszym, dzisiejszy poranek rozpocznij od spaceru po niesamowicie malowniczym Kristiansund. W jego trakcie koniecznie odwiedź Nordlandet Church – nie musisz do niego wchodzić. Sam w sobie budynek wygląda rewelacyjnie i z całą pewnością zachęci Cię do wyciągnięcia aparatu. Odwiedź też tutejszy port i jego okolice, zwracając uwagę na Klippfiskkjerringa – rzeźbę, która jest symbolem miasta, a która z malowniczym krajobrazem w tle wygląda po prostu świetnie. Zwiedzanie miasta możesz zakończyć w atrakcji znanej jako Varden – świetnej tak za dnia, jak i w nocy. Po wejściu na wieżę będziesz mógł podziwiać panoramę miasta, ale i wszystko dookoła.

Kristiansund to mmiasto podzielone na trzy mniejsze wyspy. Koniecznie wybierz się na Innlandet, na którą przyciągnie Cię dzielnica Sjursvika przepełniona odnowionymi i świetnie wyglądającymi budynkami. Odwiedź tam też Nordmøre Museum, pełne archeologicznych cudów. Koniecznie zobacz też wyspę Grip, z niewielkim czerwonym kościołem z XV wieku, w którym ludzie chronili się przed burzami. Jeśli zaś jesteś wielbicielem ptaków, rzuć okiem na wyspę Smøla, która stwarza genialne warunki do ich obserwacji.
Gdy już poczujesz, że zwiedziłeś Kristiansund w całości i nie ma tu dla Ciebie nic ciekawego, kontynuuj swoją drogą na wschód. Przeszło trzy godziny podróży przez malownicze tereny dzieli Cię od Trondheim – kolejnego celu Twojej wycieczki. Po drodze w rejonie Kanestraum, wsiądź na prom, który zabierze Cię do Halsa. Podążąj cały czas drogą numer E39.
Druga część dnia
Podążając główną trasą, w końcu natrafisz na niewielką wioskę Valsøyfjord, w której warto zrobić sobie przystanek na szybki spacer i podziwianie pięknych widoków. Drugi przystanek, po długiej trasie wzdłuż wybrzeża, możesz zrobić sobie w mieście Orkanger – równie malowniczym. Tutaj również powinien wystarczyć Ci spacer, zwłaszcza wzdłuż tutejszego jeziora. Po drodze napotkasz na fenomenalne i klimatyczne budynku (w tym dwa kościoły), na których warto zawiesić oko. Wróć na trasę i kontynuuj ją, aż znajdziesz się w Trondheim. Jako że zapewne dotrzesz tam dość późno, możesz skierować się do hotelu lub udać się na spacer (i ewentualną kolację w którymś z lokali). Pełne zwiedzanie tego miasta zaplanowane jest na dzień następny.
Najlepsze hotele w Trondheim
Trondheim to zdecydowanie jedno z najciekawszych, a przez to i najpopularniejszych wśród turystów miejsc w Norwegii. To sprawia, że nie powinieneś mieć tutaj problemu ze znalezieniem miejsca noclegowego. Poniżej przedstawiamy kilka takich, którym zdecydowanie jesteś w stanie zaufać.
Scandic Solsiden – rezerwuj tutaj
Bardzo dobrze zlokalizowana opcja, będąca częścią sprawdzonej sieciówki. Położona w centrum Trondheim, gwarantuje dostęp do prywatnego parkingu, co jest cenne w tej dzielnicy. Pokoje są tutaj schludne, czyste i wszechstronne, z wygodnym łóżkiem. O poranku zaś możesz liczyć na dobre śniadanie w postaci samoobsługowego bufetu. Co ciekawe, w hotelu mieści się całodobowy sklep, który pozwoli Ci zrobić zakupy dokładnie wtedy, gdy będziesz miał taką potrzebę.
Scandic Nidelven – rezerwuj tutaj
Kolejna propozycja znanej i lubianej sieci hoteli, zlokalizowana tuż nad rzeką Nidelva. Hotel ten jest doskonale skomunikowany z całym miastem i wyposażony we wszystkie wygody, których mógłbyś oczekiwać – od siłowni, przez dwie restauracje, aż po zestawy do parzenia kawy i herbaty w każdym pokoju. To opcja wygodna, z przyjemnymi widokami, spokojna i prezentująca bardzo dobry stosunek ceny do jakości.
City Living Sentrum Hotel – rezerwuj tutaj
Jedna z najlepszych opcji dla wszystkich tych, którzy oczekują niskich cen – bez chodzenia na kompromisy lokalizacyjne. Schludne pokoje i bezpłatne Wi-Fi oraz dostęp do wszelkich podstawowych wygód to jej największe atuty. Choć nie możesz tu liczyć na luksusy, masz prawo oczekiwać relaksu w spokojnej atmosferze i w czystym, zadbanym pokoju. To wszystko – w rewelacyjnej cenie.
Dzień 10 – dzień w Trondheim
Trondheim to jedno z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych miast w całej Norwegii. Tym, czym się wyróżnia jest przyjazne podejście do turystów, które od razu rzuci Ci się w oczy. Zaczynając dzisiejszy dzień, przygotuj się więc na mnóstwo atrakcji. Gdy już zjesz śniadanie, skieruj swoje kroki do Nidarosdomen – rewelacyjnej katedry, która wygląda majestatycznie, a która pochodzi jeszcze z czasów średniowiecza. Możesz zajrzeć do środka, jednak to sam budynek imponuje w największym stopniu. Niegdyś była to religijna stolica Norwegii.

Prawdziwą ikoną miasta Trondheim jest dzielnica Bakklandet, której wizytówką jest szereg kolorowych domków na wybrzeżu. Wygląda on niesamowicie klimatycznie, niczym muzeum – są to jednak domki mieszkalne, zamieszkałe już od 1600 roku. W lokalach znajdują się również jednak sklepy, bary, restauracje, noclegownie i kawiarnie. Każda z nich z duszą i klimatem.
Przemierzając Trondheim, koniecznie spójrz również na zabytkowy most Gamle Bybro, w oryginalnej formie wykonany w całości z drewna, a później wsparty kamiennymi strukturami. Na środku mostu widniała olbrzymimi wrotami, które chroniły miasto aż do 1816 roku.
Jeśli wciąż mało Ci muzeów, do wyboru masz jeszcze kilka. Trondheim jest domem dla Narodowego Muzeum Sztuk Dekoracyjnych, ale też muzeum dziedzictwa kulturowego – Sverresborg Trøndelag Folk Museum (obejmuje aż 80 budynków!). Ciekawym miejscem i imponującym budynkiem jest też Pałac Arcybiskupa, który zdecydowanie warto odwiedzić.
Nie zapominaj, że Trondheim to również wiele szlaków spacerowych. We wschodniej części miasta znajdziesz wiele takowych. Koniecznie weź pod uwagę Burmaklippen z bardzo fotogenicznym klifem, ale też bardzo klimatyczny Tømmerholtdammen z wieloma drzwami i jeziorkiem. Dla osób nieco bardziej zaawansowanych powstał z kolei szlak Storsteinen oraz Fuglemyra, często wybierane również do biegania oraz jazdy (bardziej ekstremalnej) na rowerze.
Inne polecane atrakcje w Trondheim
Wszystkie atrakcje w Trondheim ciężko jest “odhaczyć” w czasie zaledwie jednodniowego pobytu. Jeśli jednak zostało Ci trochę czasu lub po prostu zrezygnowałeś z którejś wyżej przez nas wspomnianych, poniżej przedstawiamy kilka innych propozycji godnych uwagi.
- Muzeum Muzyki Ringve – największe w całej Norwegii muzeum instrumentów muzycznych, z rewelacyjną kolekcją instrumentów, które pochodzą z całego świata – nawet z Afryki.
- Stiftsgarden – elegancki zamek, który od 1906 roku stanowi własność norweskiej rodziny królewskiej. Dobrze zachowany i idealnie komponujący się z okolicą.
- Twierdza Kristiansten – forteca pochodząca z XVII wieku, świetnie usytuowana i bardzo fotogeniczna. Na jej terenie znajduje się obecnie muzeum, ale też kawiarnia.
- Midtbyrunden – świetny szlak spacerowy, który przeprowadzi Cię przez naprawdę malownicze rejony miasta, a który świetnie wpasuje się w gusta wielbicieli zwiedzania stawiającego na podziwianie architektury, ale i świata fauny.
Dzień 11 – Røros – miejsce, które zachwyci Cię swoją historią
Korzystając z głównej drogi, skieruj się na południe, w kierunku świetnego i przepięknego miasteczka Røros. Czeka Cię około 2,5 godziny drogi (150 kilometrów), które umilą Ci fantastyczne krajobrazy. Røros to niewielkie miasteczko osadzone w okolicach granicy ze Szwecją. Co ciekawe, samo w sobie – pomimo swojego niewielkiego rozmiaru – jest naszpikowane atrakcjami. Cała ta miejscowość jest Obiektem Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Niegdyś była to osada górnicza – do dziś przepełniona jest doskonale zachowanymi drewnianymi domkami.

Na samym początku pobytu polecamy skierować się do kopalni Olav, która aktualnie pełni rolę muzeum, a w której można poznać fascynującą historię samego miasteczka.Muzeum przeprowadza gości przez 300 lat norweskiej historii górnictwa – w ramach zorganizowanej wycieczki zjedziesz 50 metrów pod ziemię i aż 500 metrów w głąb góry. To coś, co zapamiętasz na długo, dowiadując się, że muzea mogą być ekscytujące.
Wizyta w Røros nie byłaby kompletna bez odwiedzenia nietuzinkowego kościoła, który zachwyca formą i zdobieniami. Jeśli starczy Ci czasu, udaj się dziś na wschód, pod samą granicę ze Szwecją. Tam znajdziesz Park Narodowy Femundsmarka, a obok niego – fantastycznie jezioro Femunden. Dzisiejszy dzień zakończ spacerem po mieście, bardzo klimatycznym w wieczorowych porach. Udaj się do hotelu i odpocznij przed kolejnym dniem pełnym wyzwań.
Najlepsze hotele w Røros
Røros to miasteczko popularne wśród turystów, a w związku z tym i proponujące wiele udogodnień skierowanych właśnie do nich. Jednym z nich jest rozbudowana baza noclegowa. Poniżej przedstawiamy kilka hoteli, po które możesz sięgnąć w czasie pobytu tutaj.
Røros Hotell – Bad & Velvære – rezerwuj tutaj
Doskonale zlokalizowany, otoczony górami hotel, który sprosta nawet najwyższym oczekiwaniom. Jego największym atutem, jest na pewno rewelacyjny basen wewnętrzny z fantastycznymi widokami. To opcja, która da Ci dostęp do wszystkiego, czego możesz oczekiwać – przestronnego pokoju ze świetnym wyposażeniem, siłowni, centrum SPA oraz fenomenalnego śniadania z samego rana.
Bergstadens Hotel og SPA – rezerwuj tutaj
Bardzo klimatyczny hotel w samym centrum miasta, dający do niego swobodny dostęp. To opcja dla najbardziej wymagających – obok oczywistych wygód oddaje dostęp do świetnej restauracji, ale też klimatycznego jacuzzi i sauny. Na terenie obiektu znajduje się bezpłatny parking i centrum SPA. Rano zaś przywita Cię bardzo dobre śniadanie.
Unicare Røros – rezerwuj tutaj
Obiekt nie będący typowym hotelem, a bardziej ośrodkiem rehabilitacyjno-wypoczynkowym. Jest to jednak jego wielka zaleta, dzięki której oferuje on wiele udogodnień potrafiących pomóc w odpoczynku. Sam w sobie pozwala na darmowe wypożyczanie rowerów, kijków do nordic walking oraz rowerów. Dostęp do siłowni, bezpłatnego parkingu i krytego basenu – to wszystko składa się na to, że (naszym zdaniem) to jedna z najlepszych dostępnych w tym mieście opcji noclegowych.
Dzień 12 – w drodze do miasteczka olimpijskiego – Park Narodowy
Dzisiejszy dzień zacznij tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Do kolejnego punktu Twojej wycieczki będziesz musiał dotrzeć pokonując odcinek 230 kilometrów, a następnie przemieścić się z niego do kolejnej miejscowości. Z malowniczego i nietypowego Røros, udaj się drogą FV29 do Parku Narodowego Rondane. Zatrzymaj się na nim na nieco dłużej – sam w sobie jest imponujący i naprawdę ogromny (obejmuje obszar ponad 1000 kilometrów kwadratowych!).

Park Narodowy Rondane to płaskowyż porośnięty porostami, którymi żywią się dzikie renifery. Bez problemu powinieneś spotkać tutaj całe ich stada (musisz na nie uważać i starać się nie podchodzić do nich na niebezpieczny dystans. Sam park jest miejscem, które możesz przemierzać na własną rękę, odkrywając przepiękne lokalizacje i ciesząc się obcowaniem z dziką naturą i fenomenalnymi dziełami matki natury. Najlepiej jest jednak wybrać się na jeden z mnóstwa szczytów. Jeśli jesteś ambitny i czujesz się na siłach, masz do dyspozycji kilka szlaków , które zabiorą Cię na ponad 2000 metrów ponad poziomem morza. To kilka godzin wspinaczki, nagradzającej fenomenalnymi widokami. Wraz z wysokością zaobserwujesz zmiany w świecie fauny. Na terenie parku znajdziesz kilka schronisk, które zostały stworzone z myślą o osobach chcących tutaj przenocować. My jednak polecamy zamknąć wizytę w ciągu jednego dnia.
Dzisiejszy dzień zakończ zatem podróżą do miasteczka olimpijskiego Lillehammer, oddalonego o około 130 kilometrów. Czeka Cię prawie dwugodzinna podróż. Tam przenocuj – zwiedzisz je nazajutrz.
Najlepsze hotele w Lillehammer
Lillehammer, z oczywistych przyczyn, jest miasteczkiem przystosowanym do przyjmowania w swoich progach turystów. Opcji noclegowych masz dzięki temu sporo, a poniżej przedstawiamy te, które na pewno sprostają Twoim oczekiwaniom. Co ciekawe, jest to miasto bardzo tanie – każda z nich jest zatem propozycją na każdą kieszeń
Birkebeineren Hotel & Apartments – rezerwuj tutaj
Bardzo przyjemny hotel, w którym wynajmiesz albo pokój, albo też całe mieszkanie. To opcja dla wymagających, zlokalizowana w zielonej części miasta i oferująca bezpłatną saunę, Wi-Fi, dobrze wyposażone i duże pokoje, a także świetnie rozplanowane łazienki. Na miejscu znajdziesz też nowoczesną kuchnię, a w razie potrzeby obsługa uraczy Cię świetnym śniadaniem (w cenie pobytu).
Lillehammer Stasjonen Hotel – rezerwuj tutaj
Gotel zlokalizowany w dogodnym miejscu, dający dostęp do przestronnych i wygodnych pokoi, ale też pozwalający szybko dostać się w każde miejsce w mieście. Wszak jest położony w samym jego centrum. To opcja z parkingiem, restauracją i barem, a także bezpłatnym Wi-Fi na miejscu. W pakiecie masz też bardzo dobre śniadanie, które pozwoli Ci nabrać sił przed kolejnym etapem zwiedzania.
Lillehammer Turistsenter Budget Hotel – rezerwuj tutaj
Bardzo przytulna opcja noclegowa, usytuowana zaledwie 30 minut spacerem od deptaku. Nowocześnie wykończone pozwolą Ci poczuć się jak w domu, a bezpłatny parking sprawi, że nie będziesz musiał martwić się o auto. To opcja, którą docenisz, a która zadba o relaks na najwyższym poziomie. Na miejscu pograsz nawet w siatkówkę plażową lub minigolfa!
Dzień 13 – miasteczko olimpijskie Lillehammer
Lillehammer to miasteczko, które w 1994 roku było gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Jest to miejsce, które do dzisiaj jest z nimi kojarzone – samo jednak stara się o to, by tak było, prowadząc między innymi Norweskie Muzeum Olimpijskie oraz skocznię narciarską Lysgårdsbakken. Oba te miejsca polecamy odwiedzić już z samego rana. Zwłaszcza że oba są doskonale przystosowane do obsługiwania turystów.
Zwiedzając Lillehammer, wręcz musisz zajrzeć do tutejszego muzeum Maihaugen, będącego największym muzeum na świeżym powietrzu w całej Norwegii. Składa się na nie aż 200 doskonale zachowanych budynków z XV i XIX wieku, wliczając w to fenomenalny kościół (zbudowany około 1150 roku).

Po zwiedzeniu “podstawowych” atrakcji w tym mieście, koniecznie skieruj się na Balbergkampen. To fantastyczny teren spacerowy, idąc wzdłuż którego dostaniesz się na potężne wzniesienie (z bardzo charakterystyczną huśtawką). Z jego poziomu, będziesz mógł podziwiać panoramę całego miasta i po prostu się zrelaksować.
Drugą część dnia polecamy poświęcić wizycie w punkcie widokowym znanym jako Mesna. To jedno z piękniejszych miejsc z kilkoma zbiornikami wodnymi otoczonymi lasem. Z pewnością będziesz tu miał wiele okazji do zrobienia rewelacyjnych zdjęć. Dzień zakończ wizytą w centrum handlowym Strandtorget Lillehammer, która pozwoli Ci zapoznać się z tym, jakie sklepy mają do dyspozycji lokalsi. Jeśli jeszcze nie będziesz chciał udać się do łóżka, wybierz się na wieczorny spacer po mieście – ze szczególnym naciskiem na wybrzeże. To jest szalenie atrakcyjne. Możesz też odwiedzić browar Lillehammer Bryggeri, jeśli jesteś wielbicielem piwa. Tutejsze napoje są naprawdę rewelacyjne i znacząco różniące się od tych sprzedawanych w innych częściach świata.
Inne polecane atrakcje w Lillehammer
Lillehammer to miasto przepełnione atrakcjami, w związku z czym z pewnością nie uda Ci się odwiedzić każdej z nich w ciągu jednego dnia. Poniżej przedstawiamy kilka alternatyw dla tych, które przedstawiliśmy już w naszym planie powyżej.
- Lillehammer Art Museum – sam budynek tego muzeum robi wrażenie i warto zobaczyć go – chociażby w czasie spaceru. Wewnątrz muzeum z kolei znajdziesz wystawy nowoczesne, ale też rozległą kolekcję norweskiego malarstwa.
- Norweskie Muzeum Dróg – bardzo ciekawe muzeum, które przedstawia historię doskonale zaprojektowanych dróg w Norwegii. Zawiera w sobie trzy główne wystawy, osadzone na powierzchni aż 4000 metrów kwadratowych. To edukacyjne miejsce, które docenią spragnieni wiedzy.
- Sigrid Undset’s home Bjerkebæk – dom, w którym mieszkała norweska laureatka nagrody Nobla, a który obecnie jest muzeum doskonale pokazującym, jak mieszkało się dawniej w tym kraju. Doskonale, bo do bólu autentycznie. Muzeum pozwala zanurzyć się w historii laureatki – zwłaszcza jeśli sięgnie się po wycieczkę zorganizowaną z przewodnikiem.
Dzień 14 – powrót do Oslo i dalsze jego zwiedzanie
Swoją dwutygodniową wycieczkę po Norwegii zakończ tam, gdzie ją rozpocząłeś – w Oslo. Zanim jednak tutaj dojedziesz, możesz zahaczyć o . Wszystko zależy od Twojego czasu i tego, kiedy tak właściwie chciałbyś wrócić (i czy masz jeszcze ochotę pozwiedzać stolicę Norwegii).
Norwegia – ciekawostki
Norwegia jest bez wątpienia jednym z tych europejskich państw, które kojarzy każdy na świecie. Wciąż jednak istnieją pewne fakty na jego temat, które znają nieliczni, a które dla wielu mogą okazać się zaskakujące. Co zatem może się dla Ciebie okazać tutaj zaskakującego? Jakie fakty na temat tego skandynawskiego kraju powinieneś znać, chociażby po to, by zabłysnąć w towarzystwie? Poniżej przedstawiamy kilka takich, o których mogłeś nie słyszeć.
- Znajdujący się w Norwegii płaskowyż Hardangervidda jest największym górskim płaskowyżem w całej europie. Co istotne, jest też domem dla największych stad reniferów na całym kontynencie.
- Dublin, stolica Irlandii, tak właściwie został założony przez Norwegów. Ci zrobili to w 836 roku.
- Energia elektryczna w Norwegii w 98-99% pochodzi z wody. To wartość, która przyćmiewa pod tym względem każdy inny kraj na świecie.
- Łosoś w sushi tak właściwie wziął się z Norwegii. Choć klasyczne sushi z łososiem możesz kojarzyć wyłącznie z Krajem Kwitnącej Wiśni, ta ryba została pokazana japońskim szefom kuchni właśnie przez Norwegów.
- Aż 37% ludności w Norwegii ukończyła liceum. To sprawia, że Norwegia określana jest mianem najlepiej wykształconej w Europie.
- Istnieją dwa warianty języka norweskiego – i oba są dość powszechnie używane. Bokmål to język, którego używa się w większości kraju, podczas gdy Nynorsk jest językiem używanym przede wszystkim w bardziej odległych regionach, najczęściej w okolicy fiordów.
- Norwegia dała światu nóż do krojenia serów. Został on wynaleziony w 1925 roku przez Thora Bjørklunda i do dziś jest używany w praktycznie każdej skandynawskiej kuchni.
- Norwegia jest królową Zimowych Igrzysk Olimpijskich. To ona do tej pory zdobyła w nich najwięcej medali, co wcale nie powinno dziwić – w końcu jest w dużej części pokryta śniegiem.
- Norwegia co roku dostarcza choinkę do… Londynu. To już tradycja, że na Trafalgar Square pojawia się norweska choinka. Pierwszy raz trafiła tam w 1947 roku, jako podziękowanie od Norwegów za pomoc w czasie II Wojny Światowej.

Wycieczka po Norwegii – FAQ
Jeszcze zanim odwiedzisz Norwegię, z całą pewnością staniesz przed wieloma dylematami. Dwutygodniowa wyprawa po tak pięknym, ale jednocześnie wymagającym kraju wymaga nie tylko właściwego zaplanowania, ale odpowiedzenia sobie na wiele pytań – nie tylko czysto technicznych. Zebraliśmy te, które pojawiają się najczęściej w kontekście tego typu wycieczki. Publikujemy je poniżej, wraz z wyczerpującymi odpowiedziami.
Kiedy najlepiej do Norwegii?
Dobrze wybrany termin wakacji w Norwegii to podstawa udanych wakacji. Powinien on zależeć przede wszystkim od Twoich planów związanych z aktywnościami. Najbardziej poleca się odwiedzenie Norwegii w miesiącach letnich – czerwcu, lipcu lub sierpniu. Wtedy też są tutaj najwyższe temperatury (do 21 stopni Celsjusza), a sama pogoda jest nieco bardziej przewidywalna. Musisz pamiętać, że latem w większości miejsc nie ma śniegu. Jeśli zatem preferujesz sporty zimowe lub aktywności ze śniegiem na pierwszym planie, wybierz grudzień, styczeń, luty lub marzec. Jeżeli planujesz zobaczyć fiordy, możesz to zrobić praktycznie o każdej porze roku. Lato jednak będzie do tego najlepsze – właśnie ze względu na znacznie przyjemniejsze temperatury.
Czy w Norwegii jest drogo?
Norwegia uchodzi za jeden z najdroższych krajów w Europie – zwłaszcza z perspektywy turysty pochodzącego ze średnio zamożnych państw. Ma to swoje odzwierciedlenie w cenach żywności, noclegów i usług. Warto jednak mieć na uwadze, że inflacja w Norwegii już od wielu lat jest znacznie niższa niż w większości Europy. To sprawia, że ceny ulegają spłaszczeniu i powoli zaczynają przypominać te dostępne w całej reszcie Starego Kontynentu. Wciąż jednak musisz pamiętać, że jest to kraj dość drogi, a by zaoszczędzić, będziesz musiał zastanowić się nad swoimi nawykami wakacyjnymi.
Ile kosztują wakacje w Norwegii?
Choć Norwegia – jak już zostało wspomniane – nie należy do najtańszych krajów, wakacje w niej wcale nie muszą być przerażająco drogie. Wiele tutaj zależy od kilku aspektów. Najważniejszą rolę gra tutaj czas – im dłuższe wakacje, tym więcej na nie wydasz. Z drugiej jednak strony, możesz liczyć na tańsze hotele (dłuższe rezerwacje często są promowane przez ich właścicieli). Koszt wakacji w Norwegii to także kwestia odpowiedniego planowania – organizując wszystko jeszcze przed wylotem, można naprawdę dużo zaoszczędzić (chociażby na transporcie). Polecamy tworzenie tabeli wydatków jeszcze przed wylotem – to pozwoli cieszyć się wakacjami, ale też uniknąć niepotrzebnych wydatków.
Czy do Norwegii potrzebny jest paszport?
Co do zasady, Norwegia wymaga posiadania ważnego paszportu. Musi on być ważny na okres pobytu. Jeśli więc planujesz dwutygodniowy pobyt w tym kraju, w każdym tym dniu musisz mieć ważny paszport (14 dni to w tym przypadku minimum). Paszport będzie też wymagany, jeśli planujesz dłuższy pobyt lub pracę w tym kraju.
Co istotne, do Norwegii bez paszportu wybierzesz się będąc obywatelem Unii Europejskiej (mimo że ta w tej Unii nie jest). Wtedy też wystarczy Ci dowód osobisty. Wciąż jednak będziesz potrzebował paszportu we wspomnianych przypadkach (dłuższy pobyt lub chęć podjęcia się pracy).
Czy Norwegia jest bezpieczna?
Norwegia jest krajem, który śmiało można uznać za bardzo bezpieczny. Tak większe, jak i mniejsze miasta są wolne od przestępczości, choć w każdym przypadku musisz oczywiście pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad ostrożności. Nie prowokuj ani nie obnoś się posiadanymi pieniędzmi. Sami Norwegowie są zwykle pomocni i przyjaźni, co ma wpływ na poczucie bezpieczeństwa. Pamiętaj jednak, że w Norwegii w chwili obecnej nie brakuje imigrantów. To sprawia, że powinieneś zachować czujność i nie podchodzić do bezpieczeństwa stereotypowo (mimo właśnie tego, że Norwegowie są przyjaźni i dbają o Twój komfort w ich kraju).
Czego nie wolno zabrać do Norwegii?
Norwegia jest krajem dość zdroworozsądkowo podchodzącym do polityki celnej. Absolutnie nie wolno wwozić tutaj narkotyków, trucizny, broni i amunicji, ale też fajerwerków i wyrobów alkoholowych powyżej 60 procent. Co ciekawe, zakazem wwożenia są też objęte… ziemniaki. Nie możesz wwozić również ssaków, ptaków i zwierząt egzotycznych ani roślin przeznaczonych do uprawy (oraz ich części). Mięso i mleko oraz ich pochodne pochodzące z krajów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego również objęte są zakazem.
Czy w Norwegii można płacić euro?
Walutą obowiązującą w Norwegii są wyłącznie korony norweskie. W związku z tym euro w postaci gotówki nie zapłacisz praktycznie nigdzie. Przygotuj się więc do tego odpowiednio, starając się o jak najkorzystniejszą dla siebie wymianę walut.
Czy w Norwegii można pić wodę z kranu?
W Norwegii nie musisz kupować wody butelkowanej. Woda z kranu jest nie tylko bezpieczna, ale też smakuje doskonale. Pamiętaj jednak, że o ile kranówka jest zdatna i polecana do picia, nie poleca się picia wody prosto z jezior czy też spod lodowców. Ta może zawierać w sobie mikroorganizmy szkodliwe dla organizmu człowieka. Podchodź do niej z dużą dawką ostrożności – nawet jeśli kojarzysz “wodę lodowcową” z produktem premium.
Czy w Norwegii działa roaming?
Roaming europejski działa również w Norwegii, co sprawia, że obywatele krajów spoza Norwegii – zwłaszcza tych w Unii Europejskiej – mogą swobodnie z niego korzystać. Co istotne, mieszkańcy Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie zapłacą za ten właśnie roaming.
Czy powinienem zabrać gotówkę do Norwegii?
W Norwegii karty płatnicze są powszechnie akceptowane (a nawet bardziej preferowane) i nie ma absolutnie żadnych problemów z tym, by płacić za ich pośrednictwem. Musisz jednak odpowiednio skonfigurować swoje konto bankowe – tak, aby usługa przewalutowania była dla Ciebie korzystna. Jeśli zaś chodzi o gotówkę, powinieneś zabrać rozsądną jej ilość. Podobnie jak w wielu innych krajach, również i w Norwegii znajdują się miejsca, w których nie zapłacisz kartą. Gotówka przyda Ci się również na tak zwaną “czarną godzinę” – na przykład wtedy, gdy karta z jakichś przyczyn nie będzie akceptowana.

Czy karta EKUZ działa w Norwegii?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) funkcjonuje w Norwegii i daje dostęp do pomocy medycznej w nagłych przypadkach. Dzięki niej będziesz traktowany w szpitalu dokładnie tak, jak osoby objęte norweskim systemem ubezpieczenia zdrowotnego. Pamiętaj że – jak sama nazwa mówi – jest to opcja dostępna dla obywateli Unii Europejskiej. Za każdą poradę medyczną trzeba zapłacić tak zwany “udział własny” – niezależnie od posiadanej karty. Ten udział płacą również Norwegowie przy każdorazowej wizycie.
Warto wiedzieć: koszty leczenia w Norwegii są bardzo wysokie. Jeśli nie jesteś ubezpieczony w swoim własnym kraju lub nie pochodzisz z kraju będącego członkiem Unii Europejskiej, koniecznie wykup odpowiednia polisę ubezpieczeniową. Leczenie stomatologiczne w każdym przypadku jest pełnopłatny.
Jakie ubezpieczenie turystyczne do Norwegii?
Wybierając się do Norwegii, rozsądnym jest sięgnięcie po ubezpieczenie turystyczne. Choć sam ten kraj jest bezpieczny pod względem przestępczości, warunki pogodowe w nim (a także aktywności, jakich możesz się tutaj podjąć) powinny skłaniać Cię właśnie do tego, by się ubezpieczyć. Zadbaj o zabezpieczenie się przed wypadkami (również tymi powstałymi w wyniku uprawiania sportu). Jeśli zaś nie posiadasz karty EKUZ, ubezpiecz się również bardziej ogólnie, na zdrowie. Koszty leczenia w Norwegii są naprawdę olbrzymie i na pewno chciałbyś ich uniknąć.
Co zabrać ze sobą do Norwegii?
Norwegia to kraj, do odwiedzenia którego musisz się przygotować – również w kontekście tego, co zabierzesz ze sobą. Podstawą jest tutaj kurtka przeciwdeszczowa, czapka i rękawiczki. W Norwegii jest zimno i musisz zadbać o to, by temperatura Twojego ciała była odpowiednia. Koniecznie zadbaj również o jak najwygodniejsze buty – koniecznie na stabilnej i grubej, antypoślizgowej podeszwie. Najatrakcyjniejsze miejsca w Norwegii znajdują się tam, gdzie teren nie jest zbyt przyjazny do poruszania się. Warto wziąć również krem z filtrem UV – nawet jeśli podróżujesz zimą. Promienie słońca odbijające się od śniegu potrafią solidnie poparzyć!
Na co trzeba uważać w Norwegii?
W Norwegii należy skupić się przede wszystkim na tym, by nie łamać przepisów, które są tutaj naprawdę rygorystycznie przestrzegane. Tyczy się to zarówno oczywistych rzeczy, jak i chociażby śmiecenia czy zachowywania się głośno. Są to rzeczy nietolerowane i bardzo często mogące przysporzyć Ci problemów.
Jeśli chodzi o sprawy techniczne, w Norwegii największą uwagę należy przykładać do pogody. Ta jest tutaj nieprzewidywalna i potrafi zaskoczyć. Musisz mieć rękę na pulsie i sprawdzać ją naprawdę często – nawet w czasie jazdy. Warunki zmieniają się szybko, a Twoje reagowanie na nie w wielu przypadkach może uratować Ci życie. Uwagę zwróć również na oznakowanie – zwłaszcza w popularnych turystycznie lokalizacjach. Nigdy nie narażaj życia lub zdrowia dla nietypowego i zachwycającego zdjęcia.
Jak się ubrać na fiordy w Norwegii?
Wybierając się w okolice dowolnego norweskiego fiordu (a zatem zazwyczaj na pokładzie łodzi lub statku), najlepiej być ubranym na tak zwaną “cebulkę”. Wszystko ze względu na zmienne warunki pogodowe. Najlepiej więc posiadać na sobie kilka warstw, które zapewnią pełną kontrolę nad temperaturą własnego ciała.
Czy Norwegia to dobry kraj do życia?
Norwegia jest krajem, który w bardzo wielu rankingach jest umieszczany w czołówce jeśli chodzi o warunki do życia codziennego. To państwo, w którym ludzie żyją naprawdę długo i są szczęśliwi. Mieszkają bowiem w doskonałych warunkach i są w stanie pochwalić się naprawdę solidnym zdrowiem. Pamiętaj jednak, że nie każdemu przypadnie do gustu ekstremalne zimno, jakie występuje tutaj przez większą część roku. Warunki pogodowe mogą być ciężkie do zniesienia. Norwegia to także wysokie koszty życia, a także niedoskonały system opieki zdrowotnej, który osobom w potrzebie korzystania z niego może przysporzyć wiele problemów.
Jak się spakować do Norwegii?
Na wakacje w Norwegii najlepiej spakować się stosunkowo lekko – zwłaszcza jeśli planuje się często zmieniać miejsce pobytu, a przy okazji przemieszczać się publicznymi środkami transportu. Podstawą jest odpowiednie ubranie – konieczne jest zabranie ze sobą ciepłego polaru, czapki, rękawiczek oraz kurtki (najlepiej przeciwdeszczowej). Kluczowe są także wygodne buty. Niezależnie bowiem od preferencji, w Norwegii chodzi się dużo, a wiele spośród popularnych atrakcji czy punktów widokowych jest dostępnych tylko po przebyciu pieszej drogi. Koniecznie zabierz ze sobą aparat fotograficzny, mapę Norwegii oraz apteczkę z najbardziej potrzebnymi lekami. To wszystko powinno Ci wystarczyć w czasie Twojego pobytu.
Jak tanio nocować w Norwegii?
Choć hoteli w Norwegii jest naprawdę dużo, znacznie tańszą opcją może być sięgnięcie po tak zwane hostele, w przypadku których ceny są znacznie niższe, jednak konieczne jest chodzenie na pewnego rodzaju kompromisy.
Również nocowanie w hotelach może być tańsze. Możesz wykupić specjalną kartę zniżkową (zadziała również w hostelach!), której cena nie jest wygórowana. Miejsca noclegowe rezerwuj z dużym wyprzedzeniem. Hotele i hostele często organizują okresowe promocje – śledzenie ich oferty może okazać się najlepszym krokiem do oszczędności.
Co opłaca się kupić w Norwegii?
Norwegia jest krajem, który dla wielu turystów jest atrakcyjny głównie ze względu na sprzedawane tutaj produkty – unikalne w skali światowej. Jako pamiątkę możesz potraktować tradycyjne norweskie rękodzieło. Olbrzymią popularnością cieszą się tradycyjne norweskie swetry (z wełny), ale też wszelkiego rodzaju atrybuty kojarzone z wikingami. Koniecznie pomyśl też o jedzeniu, które kupisz naprawdę tanio. Przysmaki warte uwagi to Brunost (karmelowy ser z mleka koziego), Freia (czekolada z dodatkami), Tørrfisk (suszona ryba) czy Akevitt (tradycyjny alkohol). Norwegia to również państwo fantastycznych kosmetyków – zwłaszcza tych do pielęgnacji skóry. Bazują one na składnikach pochodzących z czystych wód fiordów, co czyni je jeszcze bardziej wartościowymi.
Kiedy jechać na fiordy?
Fiordy są otwarte na ruch turystyczny praktycznie każdy rok – niezależnie więc od tego, kiedy będziesz się wybierał na wakacje w Norwegii, zawsze będziesz mógł je odwiedzić. Najpopularniejszy termin to wszelkie miesiące letnie. Pogoda wtedy jest świetna, ale ruch turystyczny – duży. Jeśli chcesz go uniknąć, taką podróż odbądź wczesną wiosną lub zimą. Nie tylko zrobisz to w spokojniejszej atmosferze, ale i naprawdę dużo zaoszczędzisz. Będziesz jednak musiał liczyć się ze znacznie gorszymi warunkami pogodowymi (a przez to i możliwą koniecznością reorganizacji własnej wyprawy).
Ile stopni jest w Norwegii latem?
Norwegia co do zasady jest krajem bardzo zimnym. Podobnie jednak, jak w reszcie Europy, to latem notuje się tutaj najwyższe temperatury. Jeśli jesteś ich fanem, odwiedź ten kraj w lipcu, kiedy to średnia temperatura wynosi 21°C. Atrakcyjny jest również sierpień z 19°C. W obu przypadkach jest to temperatura jak najbardziej sprzyjająca aktywnemu zwiedzaniu.
Kiedy są białe noce w Norwegii?
Mianem “Białych nocy” określa się czas, w którym w nocy nie ściemnia się, a słońce po prostu nie zachodzi. Ten fenomen można zaobserwować od późnego kwietna aż po koniec sierpnia. Oznacza to, że Norwegowie mogą cieszyć się nieprzerwanym słońcem praktycznie przez cały okres letni. Choć jest to szalenie atrakcyjne dla turystów, lokalsom może przeszkadzać (na przykład ze względu na trudniejsze zasypianie czy brak rozgraniczenia pomiędzy dniem a nocą).

Czego nie wypada w Norwegii?
Norwedzy są ludźmi naprawdę tolerancyjnymi, wyrozumiałymi i wyluzowanymi. Mimo wszystko jednak, istnieją zachowania, które ich irytują i które są niewskazane w ich kraju. Jednym z nich jest wspomniane już śmiecenie, ale i nadmierne zwracanie na siebie uwagi. Zwłaszcza tam, gdzie jest to niewskazane. Jeśli więc jesteś w lesie, staraj się nie zachowywać się w sposób głośny i nie krzyczeć. To samo tyczy się przebywania w dowolnych miejscach publicznych. Nikt nie lubi tutaj psucia mu spokojnego dnia. Głośniki z grającą muzyką czy głośne rozmawianie przez telefon radzimy sobie odpuścić.
Czy łatwo jeździ się samochodem po Norwegii?
O ile po drogach w obrębie norweskich miast jeździ się bardzo przyjemnie, korzystanie z dróg dojazdowych do tych miast (tych łączących każde kolejne ze sobą) może zostać uznane za co najmniej wymagające. Ukształtowanie terenu, dość duży ruch, ilość ostrych zakrętów, tunele i mosty – to wszystko czyni z podróży samochodem rzecz wymagającą wprawy.
Warto pamiętać: norweska policja bardzo surowo traktuje wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym. Musisz mieć to na uwadze i bezwzględnie przestrzegać przepisów.
Podsumowanie
Norwegia jest zdecydowanie jednym z najatrakcyjniejszych państw w całej Europie. Nie da się je zwiedzić w całości ani w tydzień, ani też w dwa – nie tylko z uwagi na jej olbrzymią powierzchnię, ale też za sprawą tego, że w czasie podróży praktycznie na każdym kroku ma się ochotę na to, by zatrzymać się na dłużej i skosztować tutejszej kultury. Jeśli jednak masz zaledwie dwa tygodnie na tego typu podróż, koniecznie zwróć szczególną uwagę na miejsca, które przedstawiliśmy w naszym poradniku. Z pewnością zainspirujesz się dzięki niemu, a przy okazji nie przegapisz tego, co mogłoby być pod Twoim nosem, a na odwiedzenie czego samodzielnie mógłbyś po prostu nie wpaść.