Singapur – droga od biednej rybackiej wsi do państwa przyszłości

Singapur to z całą pewnością jedno z najbardziej fascynujących, różnorodnych i imponujących państw na całym świecie. Znane przede wszystkim ze swojego rozwinięcia technologicznego i niebywałej czystości, jest też świetną destynacją turystyczną dla osób chcących doświadczyć czegoś, czego nie spotkają nigdzie indziej na świecie i… zakochać się w tym. Z naszego dzisiejszego przewodnika dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na jego temat, poznając też nasz pomysł na zwiedzenie go w ciągu zaledwie siedmiu dni.

  • Singapur to wspaniały kraj, w którym coś dla siebie znajdą zarówno wielbiciele architektury, jak i fani gotowania. Ci którzy podróżują samotnie czy w parze, jak i Ci zwiedzający świat z dziećmi.
  • Jest to państwo, które zaskoczy Cię porządkiem i doskonałą organizacją każdej części przestrzeni publicznej. Z pewnością też zaczniesz się zastanawiać, dlaczego Twój kraj tak nie funkcjonuje.
  • Czytaj nasz dzisiejszy przewodnik i zainspiruj się do odbycia tygodniowej podróży po Singapurze. Podróży, o której z całą pewnością długo nie zapomnisz.

Spis treści

Singapur – jak rozwijał się na przestrzeni lat?

Dla wielu państw świata Singapur jest wzorem do naśladowania i modelem jeśli chodzi o państwo idealne. Nie wzięło się to znikąd. Na przestrzeni zaledwie kilku dekad, kraj ten z ubogiego i niskoprzychodowego miasteczka rybackiego stał się potęgą gospodarczą oraz miejscem królującym w rankingach tych, w których chciałoby się mieszkać (ale i prowadzić biznes). Cały proces rozpoczął się niedługo po roku 1965, kiedy to Singapur stał się niepodległy. Cała wyspa obrała kierunek na industrializację – tworzenie nowych dóbr stało się dla niej podstawą szybkiego wzrostu. We wczesnych latach 70. ubiegłego wieku stopa bezrobocia sięgnęła tutaj zera, a do produkcji dołączyły usługi, stając się kolejnym z filarów niesamowicie szybko rozwijającej się ekonomii.

Równolegle do polityki rozwoju ekonomicznego, tutejszy centroprawicowy rząd (utrzymujący się do dziś) stawiał na tworzenie równych, sprawiedliwych i uczciwych zasad, mających trzymać cały kraj w ryzach i dbać o porządek w jego obrębie. Choć tak właściwie sprowadziło się to do wszechobecnych zakazów, nakazów i powinności, mieszkańcom to nie przeszkadzało – szybko wykształcili w sobie kulturę odpowiadającą temu wszystkiemu. Za naturalne zaczęli uznawać zasady, które dla mieszkańców reszty świata mogłyby zostać uznane za niedorzeczne. 

Dzisiejszy Singapur jest miejscem czystym, praktycznie pozbawionym przestępczości, ale jednocześnie bardzo dbającym o zachowanie zamkniętego ekosystemu. Choć więc jest otwarty na turystów, nie jest to kraj chętnie przyznający obywatelstwo i pozwalający na “zasiedzenie się” w nim osobom z innych części świata. To wszystko po części przyczynia się do jego atrakcyjności z punktu widzenia przeciętnego turysty. Chcąc zobaczyć sukces i działanie państwa idealnego, to państwo może być kierunkiem idealnym dla Ciebie. Idealnym, ale i – być może “niestety” – jedynym w swoim rodzaju. 

Kultura i obyczaje w Singapurze

Kultura w Singapurze na przestrzeni setek lat potrafiła się drastycznie zmieniać i ewoluować – zwłaszcza że wpływ na nią miało wiele kultur tak z innych obszarów regionu, jak i ze zgoła odmiennych miejsc na świecie. Jej korzenie sięgają ludów austronezyjskich – ludzie będący ich reprezentami przybyli tu z wyspy Tajwan jakieś 1500-1000 lat przed naszą erą. Choć to oni stanowią podwalinę pod aktualną kulturę i obyczaje, później – zwłaszcza w Średniowieczu – ich zwyczaje były poddawane wpływom przede wszystkim wielu chińskich dynastii, między innymi Ming i Qing. Coś do powiedzenia na tym polu miały też inne azjatyckie kraje, w tym Madżapahit, Siogunat Tokugawów czy Królestwo Riukiu. Po kolonizacji Singapuru przez Wielką Brytanię, coraz większy wpływ na tutejsze obyczaje miały też zachodnie państwa. Taka mieszanka sprawiła, że Singapur wykształcił swoją własną, unikalną i nietypową kulturę, która do dziś stanowi obiekt fascynacji ze strony turystów z całego świata.

Kultura Singapuru jest szalenie zróżnicowana, gdyż państwo to tworzą różne rasy etniczne oraz przedstawiciele innych religii. Z jednej zatem strony, świętuje się tu Chiński Nowy Rok. Z drugiej zaś obchodzi Ramadan (z festiwalem Hari Raya Aidilfitri, który go wieńczy) czy Diwali (hinduski festiwal świateł). W Singapurze obchodzi się również Vesak Day, na cześć Buddy, ale i typowo chrześcijańskie Święta Bożego Narodzenia. Istnieje spora szansa, że w czasie swojej wizyty natrafisz na któreś z tych wydarzeń. Dla Singapurczyków wzajemny szacunek odnośnie innych przekonań, wierzeń oraz obyczajów to coś naturalnego.

Najbardziej powszechne zwyczaje Singapurczyków

Choć tradycje, wierzenia oraz wiara mieszkańców Singapuru są różne, wszystkich ludzi tutaj dzieli wysoki poziom kultury osobistej. Ten przekłada się na sporo zasad, których warto przestrzegać, by zachowywać się z taktem, nikogo nie urazić, a przede wszystkim pokazać swój szacunek do tutejszych ludzi.  Poniżej przedstawiamy wybrane z nich.

  • Kiedy witasz się z Singapurczykiem, uściśnij i potrząśnij porządnie jego dłoń. To samo tyczy się żegnania się. Pamiętaj, aby pożegnać i przywitać się z każdym “zainteresowanym”. Jeśli w czasie witania delikatnie się ukłonisz, będzie to wyrazem szacunku i na pewno zostanie mile przyjęte.
  • Zdejmij buty przy wejściu do jakiegokolwiek domu. Pamiętaj też, aby zrobić to samo przy wchodzeniu do świątyni lub meczetu.
  • Nie wskazuj na nic palcem wskazującym. Jest to uważane za obraźliwe. Jeśli chcesz pokazać kierunek, użyj całej dłoni.
  • W singapurze dyskryminacja płciowa jest nielegalna. Traktuj więc każdego z szacunkiem.
  • Mówienie do starszych od siebie osób “wujku” lub “ciociu” jest tutaj uznawane za wyraz szacunku. Choć nie jest to obowiązkowe, możesz to uznać za ciekawostkę.
  • Podczas jedzenia patyczkami, nie stawiaj ich pionowo, na przykład wkładając je w jedzenie. Jest to uznawane za nietaktowne.
  • Zostawianie napiwków nie jest czymś obligatoryjnym w Singapurze – generalnie mówi się, że lepiej ich nie zostawiać. Zwłaszcza w strefach z jedzeniem w galeriach handlowych. Restauracje zwykle same dodają opłatę serwisową, która znajdzie się na paragonie.
  • Nie dotykaj głowy innej osoby – jest to część ciała, która jest uważana tu za świętość. Z drugiej strony, stopy są tutaj uważane za brudne – nie wskazuj nimi niczego, zwłaszcza celowo.
  • Nie wpychaj się przed nikogo stojąc w kolejce. Singapur to państwo bardzo zdyscyplinowane i trzeba mieć to na uwadze.

Dlaczego warto odwiedzić Singapur?

Singapur jest państwem jedynym w swoim rodzaju – z wielu różnych powodów. Abstrahując od tutejszej kultury, o której więcej powiedzieliśmy przed chwilą, znajdziesz tutaj mnóstwo rzeczy, które powinny Ciebie – jako turystę – zainteresować. Jakie są jednak konkretnie powody, ze względu na które powinieneś zdecydować się na wakacje w Singapurze? Czym może przyciągnąć do Ciebie właśnie to miejsce?

Fenomenalne jedzenie

Singapur to kraj różnorodności – również pod względem kuchni. W czasie swojego siedmiodniowego pobytu, każdego dnia możesz jeść przysmaki znane z innego regionu świata. Coś dla siebie znajdą tutaj wielbiciele kuchni chińskiej i indyjskiej, a także mało znanej w Europie malajskiej. Oczywiście wiele lokali serwuje tutaj dania kuchni europejskiej (między innymi włoskiej oraz hiszpańskiej), a także tej znanej ze Stanów Zjednoczonych (zwłaszcza street food). Niezależnie więc od tego, czy masz ochotę na coś doskonale już sobie znanego, czy też chcesz skosztować czegoś zupełnie nowego, tutaj będziesz miał taką możliwość. Sam też wybierzesz, czy zjesz w biegu i z budki przyulicznej, czy też siądziesz w bardziej ekskluzywnej restauracji lub lokalu typu fast-food. 

Życie nocne

Nie ma drugiego takiego miejsca na świecie, w którym życie nocne toczyłoby się w taki sposób, jak w Singapurze. Każdego dnia tutejsze ulice żyją i przepełnione są doskonale bawiącymi się ludźmi, ale i artystami,. którzy ich zabawiają. W samym mieście znajduje się wiele barów z fantastycznymi nocnymi widokami, ale i całe mnóstwo klubów, w których można się oddać rozrywce. Zawsze kulturalnej i bezpiecznej. Praktycznie codziennie są też organizowane mniejsze koncerty i wydarzenia, które nie pozwolą Ci się nudzić.

Fantastyczna mieszanka urbanizacji z zielenią

Singapur to znakomity przykład tego, że można bez problemu połączyć wysoko zurbanizowane i uprzemysłowione miasto z dziką i niczym nieskrępowaną zielenią. Obok drapaczy chmur znajdziesz tutaj fenomenalne wyglądające ogrody, parki zoologiczne i skwery, w których ludzie rzeczywiście szanują naturę i to, co im zaserwowała. Jeśli zaś w centrum będzie Ci tego mało, bez problemu odwiedzisz którąś z wysepek – również taką, na której nie mieszkają ludzie, a która doskonale pokazuje, jak natura jest w stanie rozwinąć swoje otoczenie, jeśli tylko nikt jej w tym nie przeszkadza.

Wszechstronność turystyczna

W Singapurze coś dla siebie znajdzie każdy turysta. Jeśli jesteś wielbicielem dzikich terenów i niczym nieskrępowanej natury, bez problemu znajdziesz takowe albo niedaleko od centrum, albo też na jednej z wielu mniejszych wysepek. Jeżeli szukasz wielkomiejskiej rozrywki, praktycznie cały Singapur powita Cię z otwartymi ramionami. Coś dla siebie znajdą tutaj nawet wielbiciele wspinaczek czy też opalania na plaży. Opcji tutaj masz naprawdę dużo. To Singapur dopasuje się do Twoich preferencji wypoczynkowych – Ty nie będziesz musiał chodzić na jakiekolwiek kompromisy właśnie na tym polu.

Fantastyczne atrakcje

Singapur na przestrzeni wielu lat stał się miejscem, które nie tylko funkcjonuje fenomenalnie i jest naprawdę atrakcyjne dla mieszkańców, ale też państwem, w obrębie którego po prostu jest co robić. Mimo niewielkiej powierzchni, atrakcji jest tutaj całe mnóstwo. Co istotne, praktycznie każda z nich znajduje się na wyciągnięcie ręki. Możesz zapomnieć o długich podróżach w poszukiwaniu czegoś godnego zobaczenia czy doświadczenia. Tutaj wszystko masz na miejscu. Jest to istotne również z przyczyn czysto logistycznych, ale i ekonomicznych. Wystarczy że zabookujesz jeden hotel w dogodnej lokalizacji, a dostaniesz się wszędzie, gdzie tylko będziesz chciał. To naprawdę atrakcyjne miejsce, w którym bez problemu zagospodarujesz każdą swoją wolną chwilę.

Kiedy najlepiej odwiedzić Singapur?

Singapur jest państwem znajdującym się w klimacie równikowym. W skrócie oznacza to, że praktycznie przez cały rok możesz tutaj liczyć na wysokie temperatury i równie wysoki poziom wilgotności powietrza. Ciężko jest też wskazać tutaj porę typowo deszczową. Jeśli jednak planujesz uniknąć deszczu, lepiej dla Ciebie będzie unikać okresów od listopada do marca oraz od czerwca do września. W obu z nich opady są dość duże. Czy to jednak oznacza, że miesiące te nie nadają się do zwiedzania? Nie, po prostu prawdopodobieństwo opadów jest wtedy większe. Wciąż też nie znaczy to, że padać będzie codziennie. Nie ma też gwarancji, że poza tymi okresami deszcz padał nie będzie. Pod względem opadów, Singapur jest dość nieprzewidywalny. Istotne jest też to, że deszcz pada tu przede wszystkim w nocy i o poranku. Nie powinien więc pokrzyżować Twoich planów związanych ze zwiedzaniem.

Nieco inaczej ma się sprawa w kontekście tłumów turystów. Jeśli chcesz ich uniknąć, najlepszym czasem na wizytę będzie okres od lipca do listopada. Pamiętaj jednak, że niektóre z fenomenalnych singapurskich atrakcji są dostępne wyłącznie w wybranym czasie. Odwiedzając Singapur, prawdopodobnie chciałbyś wziąć udział w obchodach Chińskiego Nowego Roku. Te odbywają się w styczniu lub lutym (zależnie od pierwszej pełni księżyca w roku). Jeśli z kolei ważne jest dla Ciebie odwiedzenie wyspy Sentosa Island oraz spędzanie czasu na tutejszej plaży, przy oddawaniu się aktywnościom fizycznym, powinieneś rozważyć odwiedzenie tego państwa w okresie od czerwca do sierpnia. 

Wycieczka do Singapuru – jak się do niej przygotować?

Wybierając się do Singapuru, który może być dla Ciebie państwem-zagadką, musisz się odpowiednio do tego przygotować. Tak, aby na miejscu nie tracić czasu na rzeczy, które mógłbyś załatwić przed wylotem i aby wycisnąć z tego wyjazdu jak najwięcej. O czym musisz zatem pamiętać przed taką wycieczką? Przede wszystkim o tym, by:

  • odpowiednio się na nią spakować – więcej szczegółów na temat tego, co warto zabrać ze sobą do Singapuru wypiszemy za chwilę, 
  • poznać prawa i zasady panujące na miejscu – to absolutna podstawa, bez której możesz przysporzyć sobie kłopotów. W Singapurze zakazanych jest wiele rzeczy, które w Europie i wszędzie indziej na świecie są naturalne. Oczywiście nie musisz się przejmować – w większości przypadków przy złamaniu przepisów nakładana jest grzywna. Pieniądze jednak lepiej jest przeznaczyć na coś innego,
  • polować na “Happy Hours” – jeśli zamierzasz chodzić do barów i pić alkohol, pamiętaj, że w Singapurze podatek na takowy jest bardzo wysoki. Wiele barów i restauracji posiada tak zwane “Happy Hours”, w czasie których za drinki zapłacisz znacznie mniej – weź to pod uwagę,
  • miej pod ręką numery kontaktowe do służb  – tak jak wszędzie indziej, również tutaj warto mieć pod ręką numer na policję (999) oraz na pogotowie ratunkowe (995),
  • zawsze noś ze sobą drobne – o ile w większych sklepach nie stanowi to problemu, na straganach i w publicznych autobusach będziesz musiał płacić gotówką. Monety to konieczność w autobusach – kierowca nie wyda Ci biletu, jeśli nie zapłacisz dokładnej kwoty za przejazd,
  • ubezpiecz się – ubezpieczenie to podstawa w przypadku każdej podróży zagranicznej. Jeśli więc planujesz wizytę w Singapurze, koniecznie ubezpiecz się – zawsze biorąc pod uwagę to, co będziesz chciał tutaj robić. Dopasuj plan do własnych preferencji,
  • kup bilety na atrakcje z wyprzedzeniem – jako że Singapur jest popularną destynacją turystyczną, atrakcje bywają naprawdę zatłoczone. Właśnie dlatego, tam gdzie się da, kup bilet jak najwcześniej. Zainwestuj też w bilety, które pozwolą Ci przeskoczyć kolejkę. Choć kosztują więcej, zaoszczędzą Ci mnóstwo czasu i pozwolą zobaczyć więcej.

Wczasy w Singapurze – formalności

Choć SIngapur jest państwem stosunkowo zamkniętym dla osób chcących w nim zamieszkać, z radością wita turystów, którzy chcieliby zobaczyć, co ciekawego ma do zaoferowania (ale i oczywiście zostawić w nim swoje pieniądze). Nic dziwnego, że w tym stanie rzeczy narzuca na nich pewne wymagania, które po prostu muszą spełnić.

Tym najbardziej podstawowym jest posiadanie paszportu, który będzie ważny przynajmniej przez 6 miesięcy naprzód, licząc od momentu przylotu. Mieszkańcy krajów objętych obowiązkiem wizyty, będą musieli ubiegać się o wizę w placówce (zwykle konsulacie), która je wydaje. Wiele krajów jest jednak zwolnionych z obowiązku wizowego – koniecznie zweryfikuj, czy Twój znajduje się na odpowiedniej liście.

Wszyscy, którzy przybywają do Singapuru muszą wypełnić tak zwaną SG Arrival Card (SGAC), która jest tak właściwie dokumentem podsumowującym Twoje cele pobytu, jego długość, dane osobiste (w tym paszportowe). Musisz ją przesłać w czasie trzech dni PRZED przyjazdem na miejsce (wliczając w to dzień, w którym przylecisz). Możesz to zrobić online, na oficjalnej stronie rządowej. Jeśli tak się nie stanie, możesz nie zostać wpuszczony.

Po przybyciu do Singapuru, będziesz musiał przejść przez dodatkowe formalności – zostanie sprawdzony (automatycznie – skanerem) Twój bagaż, a Ty sam będziesz musiał przedstawić swoje dane biometryczne (odcisk palca, skan twarzy i tęczówki). Sprawdzane w ten sposób są Twoje ewentualne wykroczenia i zakazy. Możliwe, że będziesz musiał też pokazać, że stać Cię na pobyt i że posiadasz bilet powrotny. Miej to na uwadze zanim tu przylecisz.

Pamiętaj: turyści przybywający do Singapuru na standardowych warunkach nie mogą angażować się w jakiekolwiek aktywności uważane za profesjonalne lub biznesowe. Chodzi tutaj również o chodzenie do restauracji na biznesowe kolacje. Przekroczenie okresu zezwolenia na pobyt jest surowo karane – uważaj więc na to, jeśli planujesz nieco dłuższy pobyt.

Poruszanie się po Singapurze

Transport publiczny w Singapurze jest czymś, co większość państw świata powinno uważać za wzór do naśladowania. Doskonale zorganizowany, punktualny oraz bardzo ekonomiczny, w czasie Twojej podróży do Singapuru może z powodzeniem stać się Twoim podstawowym środkiem do przemieszczania się. Jest szybki, a władze miasta naprawdę o niego dbają. Jak jednak wykorzystać go do maksimum i mieć pewność, że wyda się na niego jak najmniej?

Najlepszą opcją z turystycznego punktu widzenia jest postawienie na tak zwane Singapore Tourist Pass. To specjalna wersja karty EZ-Link, która jest przez tutejszych mieszkańców swoistym “biletem długookresowym”. Pozwala ona na korzystanie z dowolnej metody transportu publicznego bez żadnych ograniczeń, za pojedynczą opłatą. Skorzystasz dzięki niej ze wszystkich autobusów, ale i pociągów MRT oraz LRT. Karta może obowiązywać przez 1, 2 lub 3 dni, przy czym zdecydowanie najatrakcyjniejsza cenowo jest ta ostatnia opcja.

Warto pamiętać: Singapore Tourist Pass to karta fizyczna, którą zakupisz wyłącznie na miejscu. Pełna lista placówek znajduje się na oficjalnej stronie systemu. Jako że kilka dni w Singapurze spędzisz z pewnością w bliskich okolicach swojego hotelu oraz w centrum wydarzeń, polecamy zainwestować w zaledwie jedną trzydniową przepustkę na tygodniowy pobyt. Wiele tutaj oczywiście zależy jednak od Twoich indywidualnych planów.

Alternatywy dla transportu publicznego

Oczywiście transport publiczny – choć w Singapurze działa świetnie – nie jest tutaj Twoją jedyną opcją. Zwłaszcza jeśli planujesz dostać się w konkretne miejsce o konkretnym czasie, lepszą alternatywą dla Ciebie będzie po prostu skorzystanie z samochodu. W czasie krótkiej wizyty, niezbyt opłacalne jest wynajmowanie własnego samochodu. Zwłaszcza że za wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w czasie jazdy czy też niedostosowanie się do tutejszych zasad grożą naprawdę surowe konsekwencje. Oczywistą alternatywą byłaby taksówka. Musisz jednak mieć na uwadze to, że jest ona tutaj naprawdę drogim środkiem lokomocji i ostatecznością, która na pewno nie jest skierowana do turystów ekonomicznych.

W Singapurze nie działa Uber – popularny w innych krajach system do zamawiania przejazdów. Zamiast niego jednak, możesz sięgnąć po bliźniacze rozwiązanie – aplikacje Grab. Niewykluczone, że to ona stanie się dla Ciebie podstawowym narzędziem do przemieszczania się po Singapurze. Zwłaszcza że jest relatywnie tania, działa bardzo sprawnie i zapewnia Ci najwyższy poziom elastyczności.

Co warto spakować do Singapuru?

Podstawą udanej wycieczki do Singapuru jest właściwe przygotowanie się do niej. Choć wiele naszych porad przeczytałeś już wcześniej, osobno chcielibyśmy poruszyć inny ważny aspekt przygotowań – pakowanie. Właściwe spakowanie się pozwoli Ci uniknąć olbrzymich kosztów, ale i stresu już na miejscu. Co powinieneś więc ze sobą zabrać? Koniecznie pamiętaj o:

  • adapterze do gniazdek – w Singapurze będziesz potrzebował takich samych wtyczek, co w Wielkiej Brytanii (typ G). Spakuj ze sobą adapter, a jeśli masz wiele urządzeń, weź ze sobą rozdzielacz (listwę),
  • kremie do opalania – słońce w Singapurze świeci praktycznie non stop – mimo przebywania w mieście i w okolicach mnóstwa wieżowców, możesz się spalić. Właśnie dlatego koniecznie zabierz ze sobą krem z filtrem,
  • lekkich i przewiewnych ubraniach – nawet osoby łatwo marznące mogą porządnie spocić się w czasie zwiedzania Singapuru. Zamiast więc spakować kolejną bluzę, zadbaj o luźne i przewiewne ubrania – koniecznie takie, w których Twoja skóra po prostu będzie miała szansę oddychać,
  • środek na owady – jeśli zamierzasz zwiedzać dzikie tereny w okolicach Singapuru, a nie tylko wielkomiejską dżunglę, miej na uwadze to, że zapewne spotkasz się z mnóstwem owadów, które doskonale czują się w tak wilgotnym środowisku,
  • parasol lub płaszcz przeciwdeszczowy – choć generalnie Singapur jest miastem, w którym jest gorąco i wilgotno, często zdarzają się tutaj opady deszczu. Intensywne, ale praktycznie zawsze przelotne. Jeśli więc nie chcesz zmoknąć (mimo że zapewne szybko wyschniesz), weź ze sobą coś, co zapobiegnie temu.

Pamiętaj, że Singapur jest państwem drogim. Mimo więc, że wiele z powyższych to rzeczy pozornie błahe, zabranie ich ze sobą może doprowadzić do naprawdę sporych oszczędności.

Singapur w 7 dni – nasz plan podróży

Singapur jest państwem, które potrafi zaskoczyć nagromadzeniem atrakcji, a które ciężko jest zwiedzić w zaledwie kilka dni. Zwłaszcza jeśli planuje się odwiedzić również jego najbliższe okolice i więcej niż zaledwie najbardziej ikoniczne jego atrakcje. Sugerujemy jednak, żeby Twoja pierwsza wizyta tutaj skupiła się właśnie na takowych i zachęciła Cię do powrotu tutaj celem dalszej eksploracji. Miejsc do odwiedzenia jest całe mnóstwo – podobnie, jak atrakcji do zobaczenia. Poznaj nasz siedmiodniowy pomysł na pobyt tutaj. Pamiętaj przy tym, że to zaledwie przykład wycieczki – możesz go modyfikować zgodnie z własnymi oczekiwaniami, wymaganiami i preferencjami. Dla ułatwienia, przy każdym z dni zaplanowanych w naszym harmonogramie – poza polecanymi przez nas atrakcjami – zaproponowaliśmy Ci kilka alternatywnych miejsc do zobaczenia. Takich, które z całą pewnością Cię nie zawiodą.

Dzień 1 – pierwsze kroki i zaznajomienie się z kulturą

Pierwszy dzień pobytu w Singapurze to doskonała okazja do tego, by rozejrzeć się po mieście i odwiedzić kilka mniej wymagających fizycznie i mentalnie atrakcji. Po męczącej podróży z całą pewnością przyda Ci się nieco odpoczynku i spokojnego zwiedzania. Zacznij więc od zameldowania się w hotelu, rozpakowania, a następnie wyrusz na miasto. Już teraz możesz sięgnąć po którąś ze słynnych tutejszych restauracji, albo też sięgnąć po jedno z wielu stoisk z jedzeniem ulicznym. Wbrew utartemu przekonaniu, tutaj jedzenie uliczne nie jest równoznaczne z “jedzeniem śmieciowym”. Na mniejszych straganach czy w budkach w Singapurze zjesz naprawdę dobry, pożywny i tani posiłek.

Gdy już będziesz gotów, skieruj swoje kroki do dzielnicy znanej tutaj jako Civic District. Jeśli jest już późno, samo jej powierzchowne zwiedzanie przyniesie Ci sporo radości i pozytywnych doświadczeń. Jeżeli z kolei wciąż jest relatywnie wcześnie, koniecznie zajrzyj do Muzeum Narodowego Singapuru (National Museum of Singapore). To najlepsze tego typu miejsce do zgłębienia tutejszej historii, które z całą pewnością nada Twojej wizycie charakteru i sprawi, że zwiedzanie będzie bardziej świadome. Gdy już zwiedzisz to muzeum, koniecznie zajrzyj do Narodowej Galerii Singapuru (National Gallery of Singapore). Sam jej budynek potrafi imponować, a w obrębie samej w sobie galerii znajduje się aż 8000 dzieł sztuki. W sam raz dla wielbicieli tego typu atrakcji.

Dzisiejsze popołudnie spędź w fenomenalnej dzielnicy Little India – jak sama jej nazwa mówi, jest ona zamieszkała przez indyjską mniejszość. To miejsce z niesamowitym klimatem, zawsze zatłoczonymi targowiskami oraz budynkami nawiązującymi właśnie do indyjskich tradycji. Jego centrum jest Serangoon Road, która uchodzi za jedną z najwcześniej powstałych dróg w całym Singapurze. Będąc na miejscu, wręcz musisz odwiedzić świątynię Sri Veerakaliamman, zbudowaną przez pionierów żyjących w dzielnicy Serangoon w XIX wieku. Koniecznie zwróć też uwagę na dom Tan Teng Niah, który potrafi zachwycić swoją wielobarwnością. Jeśli z kolei masz czas, zajrzyj także do Indian Heritage Centre – muzeum połączonego z centrum informacji turystycznej. 

Druga część dnia

Wieczorem dnia pierwszego, możesz odwiedzić Katedrę Świętego Andrzeja (St. Andrew’s Cathedral), będąca największym tego typu obiektem w całym Singapurze, a jedocześnie doskonałym przedstawicielem architektury z czasów kolonialnych. To także jeden z najpopularniejszych tutejszych zabytków. W czasie spaceru po mieście, koniecznie spójrz również na Chijmes – kościół katolicki, który… już tym kościołem nie jest. Imponuje swoim wyglądem i rozmachem, a obecnie jest domem dla kilku restauracji, kawiarni. Jest też domem dla wielu wydarzeń kulturalnych. W drodze do swojego hotelu koniecznie spójrz też na wyśmienicie wyglądający Raffles Hotel. Nawet jeśli nie zatrzymujesz się w jego murach, jest on naprawdę imponującym obiektem na mapie Singapuru – takim, któremu z całą pewnością będziesz chciał zrobić zdjęcie.

Dzień 2 – wizyta na wyspie Sentosa

Wizyta w Singapurze nie byłaby kompletna, gdybyś nie odwiedził fenomenalnej wyspy Sentosa Island, która jest znana z kilku ikonicznych atrakcji, a na której z pewnością spędzisz cały dzień – i będzie Ci mało! Rozpocznij z samego rana – od razu po zjedzeniu śniadania, udaj się do parku Mount Faber Park. Zakładając, że jest jeszcze bardzo wcześnie, a Ty masz jeszcze mnóstwo czasu (dzisiejszy dzień jest naprawdę przeładowany atrakcjami!), zwiedź park, koniecznie udając się na bardzo widowiskowy Faber Deck – punkt widokowy, który zapewni Ci niezapomniane widoki na całe miasto. Gdy już nieco zwiedzisz szalenie atrakcyjną okolicę, udaj się do tutejszej stacji kolejki linowej (Singapore Cable Car). Pojedź nią na wyspę Sentosa. Sama wyprawa będzie trwała około pół godziny i z pewnością będzie dla Ciebie niezapomnianym przeżyciem. Zwłaszcza patrząc na widoki, jakie zagwarantuje.

Zwróć uwagę: kabiny kolejek linowych bywają zatłoczone – zwłaszcza w czasie słonecznych dni. Choć są wyposażone w wentylację i wiatraki, możesz pozostawić ich okno lekko uchylonym, by mieć czym oddychać.

Będąc już na wyspie, skieruj się do Universal Studios – parku rozrywki, który tematyką nawiązuje do filmów znanej na całym świecie wytwórni filmowej. W sześciu rozległych częściach tego parku doświadczysz bardzo zróżnicowanych atrakcji, które z całą pewnością ucieszą tak Ciebie, jak i Twoje dziecko. To rozrywka, którą z całą pewnością zapamiętasz na długo i choć możesz w niej spędzić praktycznie dowolną ilość czasu bez poczucia nudy, my polecamy przeznaczyć na nią kilka godzin. Po to, aby móc doświadczyć również innych uroków wyspy.

Druga część dnia

Gdy już zwiedzisz Universal Studios, skieruj się  do The Palawan @Sentosa – to fantastyczne miejsce znajdujące się na samym wybrzeżu, połączone z aquaparkiem, wewnętrznym torem do jazdy gokartami, olbrzymim polem do gry w mini-golfa oraz znakomitą plażą, która zagwarantuje Ci komfortowe warunki do wypoczynku oraz rewelacyjne widoki. Sam wstęp tutaj jest oczywiście darmowy, jednak musisz pamiętać, że każda atrakcja tutaj kosztuje. O ile zatem na piasku poleżysz “bezpłatnie”, o tyle aby sięgnąć po bardziej emocjonujące przeżycia, będziesz musiał ustawić się w kolejce po bilet. Każda z atrakcji jednak jest dopracowana i warta swojej ceny. Warto więc zainwestować i po prostu dobrze się zabawić.

Dzień zakończ wracając do głównej części Singapuru kolejką linową. Zakładając, że jest już ciemno lub zbliża się zachód słońca, koniecznie odwiedź Lepak Place na Mount Faber. To punkt widokowy, który o tej porze naprawdę Cię zachwyci i da Ci możliwość spojrzenia na całe miasto z innej perspektywy. Wróć do hotelu i odpocznij przed kolejnym dniem przepełnionym atrakcjami.

Porada: jeśli chcesz doświadczyć zachodu słońca podczas przejazdu powrotnego kolejką linową, zaplanuj go na 19:00 (lub nieco później). Koniecznie spróbuj zaklepać wersję ze wszystkimi ścianami szklanymi – z pewnością doda to Twojej podróży mnóstwa dodatkowych emocji.

Alternatywne atrakcje na wyspie Sentosa

Wyspa Sentosa obfituje w atrakcje i nie sposób się na niej nudzić. Jeśli nie zainteresowały Cię nasze powyższe propozycje, poniżej serwujemy Ci kilka dodatkowych, które możesz nimi zastąpić. Zawsze możesz też wrócić tutaj kolejnego dnia, by doświadczyć wyspy w całości – my w naszym planie staramy się odwiedzić najbardziej ikoniczne atrakcje w stosunkowo krótkim czasie.

  • S.E.A. Aquarium – znakomite oceanarium, które z pewnością odbiega od Twoich wyobrażeń na temat miejsca tego typu. Może być świetną alternatywą dla Universal Studios lub uzupełnieniem wizyty tam. Jeśli interesuje Cię podwodne życie, to miejsce, które z całą pewnością sprosta Twoim oczekiwaniom.
  • VivoCity – wieczór możesz spędzić w znakomitym centrum handlowym klasy “premium”, które zachwyci Cię swoim wyglądem, ale i gwarantowanymi przez siebie (za sprawą przeszkleń widoki). To miejsce nie tylko na zakupy – będziesz tu również w stanie się rozerwać czy sięgnąć po ofertę którejś z tutejszych restauracji, 
  • Royal Albatrosss Sunset Sail – znakomitą atrakcją alternatywną dla propozycji wspomnianych przez nas wcześniej jest rejs fenomenalnym statkiem z imponującymi żaglami – zwłaszcza o zachodzie słońca. To opcja, po którą możesz sięgnąć kończąc dzisiejszy dzień (zamiast kolejki linowej). Zwłaszcza że w pakiecie masz również wysokiej klasy kolację.

Dzień 3 – cuda nowoczesności w pigułce

Singapur jest przez wielu uważany za jedno z najnowocześniejszych miast/państw na świecie. Nie wzięło się to znikąd. W mieście tym znajdziesz wiele znakomitych dzieł najbardziej współczesnej architektury, ale i miejsc, które pozwolą Ci spędzić czas w sposób godny człowieka XXI-wieku. Tego typu miejsca odwiedzisz dzisiejszego dnia.

Rozpocznij go od wizyty na Marina Bay. To dzielnica miasta, która dosłownie zasypie Twoje zmysły doznaniami wizualnymi. Warto wstać odpowiednio wcześnie, by móc doświadczyć jej o wschodzie słońca. Marina Bay to miejsce płynące nowoczesnym luksusem, w którym coś dla siebie znajdą niemal wszyscy – zarówno wielbiciele sztuki, jak i Ci lubiący architekturę. Ci lubiący podziwiać widoki, jak i tacy chcący robić zakupy.

Będąc w tej dzielnicy, nie sposób jest nie odwiedzić Gardens by the Bay – przez wielu jest to bowiem jedna z najlepszych atrakcji na całym świecie. To tak właściwie olbrzymi ogród botaniczny, a tak właściwie prawdziwe dzieło sztuki, które łączy w sobie nowoczesną architekturę z bardzo bogatą roślinnością. Znajdziesz tutaj między innymi rewelacyjny las w chmurach (Cloud Forest), most pozwalający Ci przejść nad całym malowniczym obszarem (OCBC Skyway), ale też rewelacyjne punkty widokowe osadzone na drzewach (Supertree Observatory), które pozwolą Ci spojrzeć nie tylko na ogrody, ale io całe miasto oraz otaczający je obszar z innej perspektywy. Na uwagę zasługuje także fenomenalna atrakcja o nazwie Floral Fantasy, zajmująca aż 1500 metrów kwadratowych przestrzeni, z przeszło 15 tysięcami świeżo obciętych i wysuszonych roślin pokrywających tutejszy sufit. W obrębie każdej z tych atrakcji często organizowane są pokazy, które jeszcze bardziej uatrakcyjnią Twój pobyt.

Warto wiedzieć: choć wstęp na teren ogrodu jest bezpłatny, jest on podzielony na wiele atrakcji, które wymagają już zakupu biletu. Zabookujesz go na oficjalnej stronie – i zrób to tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Zakup biletów jest możliwy nawet z 30-dniowym wyprzedzeniem.

Pobyt w ogrodach powinien zająć Ci znaczą część tego dnia. Wszystko zależy tutaj oczywiście od tego, ile obszarów tego ogromnego miejsca będziesz chciał zwiedzić.

Druga część dnia

Ze znakomitych ogrodów możesz od razu przenieść się do fenomenalnego ArtSience Museum – jeśli oczywiście jesteś wielbicielem sztuki nowoczesnej. Nie daj się zwieść nazwie – to muzeum jedyne w swoim rodzaju, w którym każda ekspozycja gwarantuje doznania nie tylko wizualne. Muzeum to jest jednym z najnowocześniejszych na świecie. Zachwyci nie tylko dzieci, ale i dorosłych, a przez to jest obowiązkowym punktem na trasie dnia dzisiejszego.

Po wyjściu z muzeum, udaj się na spacer po parku Merlion Park, który jest szalenie malowniczy, a w centrum którego znajduje się bardzo malownicza fontanna z rzeźbą przedstawiającą połączenie syreny i lwa. Wieczór spędź z kolei w Lau Pa Sat – fenomenalnym miejscu, które pozwoli Ci spróbować wszystkich specjałów kuchni singapurskiej. To miejsce, które pod jednym dachem zrzesza najróżniejsze restauracje, a które jest masowo odwiedzane nie tylko przez turystów, ale też przez lokalsów. Z całą pewnością doskonale zwieńczy ono trzeci dzień Twojej podróży. Gdy już zaznajomisz się z nim, wróć do hotelu i odpocznij.

Dzień 4 – wielkomiejska, ale wciąż dzika natura

Singapur to miejsce, w którym zaznasz nie tylko wielkomiejskiego życia, ale też wejdziesz w kontakt z dziką przyrodą. Sposobność na to daje Ci spektakularny i ogromny rezerwat Mandai, który będzie Twoim planem na cały dzisiejszy dzień. Po zjedzeniu śniadania, udaj się do niego. Bez problemu dowiezie Cię tutaj komunikacja miejska (dojedziesz tutaj między innymi ze stacji Khatib, Choa Chu Kang, Ang Mo Kio lub Springleaf, busem udającym się do Mandai Wildlife Reserve).

Rezerwat Mandai jest ogromny i dzieli się na kilka sekcji. Tą główną i otwartą, niewymagającą dodatkowego biletu jest Mandai Wildlife WEST. To olbrzymia zielona przestrzeń, w ramach której odpoczniesz, pospacerujesz sobie, skorzystasz z oferty mnóstwa sklepów oraz restauracji. Jest to punkt wyjściowy do zwiedzania pozostałych sekcji rezerwatu. To, do której z nich się udasz zależy od rodzaju biletu, na który się zdecydowałeś.

Warto wiedzieć: bilety do rezerwatu można – i warto – zarezerować wcześniej, nawet przed przylotem do Singapuru. Zrób to przez Internet i koniecznie zarejestruj się na stronie po tak zwany “WildPass”. To opcja dodatkowa, która jest całkowicie darmowa, a która potrafi znacząco obniżyć cenę biletów (nawet o 47%). Choć promocje są zwykle niższe niż maksymalna ich deklarowana wartość, każdy grosz oszczędności jest cenny!

Jeśli ciekawią Cię ptaki, koniecznie odwiedź obszar Bird Paradise – będziesz potrzebował biletu wstępu. Znajdziesz tutaj olbrzymią liczbę przepięknych ptaków, również tych charakterystycznych dla tego obszaru świata, ale i “importowanych” spoza jego granic. Bilet tutaj uprawnia Cię również do odwiedzenia River Wonders – fenomenalnego miejsca z przeszło 11 tysiącami różnych zwierząt wodnych i lądowych, reprezentujących aż 260 różnych gatunków. Obszar jest naprawdę gigantyczny, a całość można zwiedzać bardzo swobodnie. Odrębnym od niego bytem jest Singapurskie Zoo, przygotowane już w bardziej klasycznym stylu i gwarantujące doświadczenia w stylu znanym już każdemu, kto odwiedzał zoo gdziekolwiek indziej. W przepięknej scenerii i w środowisku przyjaznym dla całych rodzin.

Jako że wycieczka po rezerwacie może Ci zająć dużo czasu, po jej zakończeniu – w godzinach przedwieczornych – udaj się do którejś z restauracji w okolicy. Drugą część dnia bowiem również spędzisz w rezerwacie – tym razem w sposób, którego zapewne jeszcze nie miałeś okazji spróbować w swoim życiu.

Druga część dnia – Night Safari

Dzisiejszy dzień zakończysz nie odpoczynkiem, a kolejną atrakcją. Zakładając, że wyrobiłeś się tuż przed wieczorem (albo wieczorem), skieruj swoje kroki na tak zwane Night Safari – znajduje się ono na terenie rezerwatu Mandai. Rezerwat w Singapurze to bowiem miejsce, które daje Ci możliwość zwiedzania nie tylko za dnia, ale i nocą. Po zachodzie słońca, możesz tu wziąć udział w tak zwanym nocnym safari – i zdecydowanie warto to zrobić. To doskonała opcja na zapoznanie się z nocnym życiem zwierząt, ich zwyczajami oraz zachowaniami w czasie, kiedy nikt nie powinien patrzeć. To wreszcie fantastyczna okazja na to, by zobaczyć zwierzęta aktywne właśnie w czasie nocy – również w czasie ich karmienia, które tutaj odbywa się w naturalny sposób (tak, aby drapieżnik sam polował na wypuszczoną do zamkniętego wybiegu zwierzynę). Night Safari najlepiej jest doświadczyć w ramach wycieczki zorganizowanej, w czasie których poruszać się będziesz nie tylko pieszo, ale także za kierownicą samochodu typu buggy.

Night Safari to atrakcja, która z całą pewnością  zajmie Ci wiele godzin. Wróć do hotelu i odpocznij przed kolejnym dniem zwiedzania.

Dzień 5 – dzień pełen różnorodności

Dzisiejszy dzień postaraj się rozpocząć stosunkowo wcześnie. Dasz sobie tym samym czas na dłuższe zwiedzanie. Po zjedzeniu śniadania i rozbudzeniu się kawą, skieruj się do National Orchid Garden. Orchidea jest czymś, z czego słynie Singapur – a w tym miejscu znajdziesz ich przeszło 60 tysięcy! To miejsce, które pozwala przyjemnie rozpocząć dzień – jest też opcją naprawdę ekonomiczną.

Pamiętaj: National Orchid Garden otwiera się o godzinie 8:30 rano. Jeśli jesteś rannym ptaszkiem i to dla Ciebie za wcześnie, poranek możesz spędzić na spacerowaniu po malowniczej okolicy.

Kontynuując dzisiejszy dzień, udaj się do tutejszego ogrodu botanicznego (Singapore Botanic Gardens) – jeśli oczywiście wciąż nie masz dość spacerowania i zieleni. Jest to miejsce unikalne, przepełnione przepiękną fauną i florą. Co ciekawe, stanowi też Obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO. Samo to w sobie stanowi potwierdzenie tego, że jest to miejsce warte odwiedzenia.

Kolejną atrakcją na Twojej dzisiejszej drodze będzie dzielnica Kampong Gelam, do której z ogrodu botanicznego dostaniesz się stosunkowo szybko (samochodem lub komunikacją miejską). To fantastyczne miejsce do doświadczenia tutejszych tradycji, a jednocześnie jedna z najstarszych dzielnic w całym państwie. Same tutejsze budynki potrafią zaimponować, a na miejscu znajdziesz też dużo murali, które doskonale wpasowują się w klimat tej okolicy.

Będąc na miejscu, koniecznie odwiedź Sultan Mosque – meczet, którego z całą pewnością nie przegapisz (znajduje się w samym sercu tej dzielnicy). Stanowi on najcenniejszy budynek muzułmańskiej części tutejszego społeczeństwa, a jednocześnie prawdziwy cud architektoniczny. Skorzystaj z bycia w tej okolicy i koniecznie odwiedź Haji Lane, znaną również jako “ulica niezależna”. Mówiliśmy już o muralach – tutaj każdy budynek jest pokryty albo nimi, albo też wyszukanymi graffiti. Wiele spośród nich powstało za sprawą lokalsów.

Druga część dnia

Będąc cały czas w dzielnicy Kampong Gelam, koniecznie odwiedź kilka najpopularniejszych Instagramowych miejsc. Mowa tutaj o Bugis oraz Waterloo Street, które są przepełnione fotogenicznymi perełkami. Przechadzając się po nich, miej oczy dookoła głowy!

Choć to jakieś pół godziny spacerem dalej, na wieczór udaj się nad Singapore River, gdzie wsiądź na statek aprowizacyjny, który zabierze Cię w piękną podróż wzdłuż serca miasta. W jej trakcie dowiesz się więcej na temat samej w sobie rzeki i historii z nią związanej. Przede wszystkim jednak będziesz mógł podziwiać niesamowite widoki. Gdy już zacumujesz, tuż nad brzegiem znajdziesz najlepsze miejsce do imprezowania w całym Singapurze – Clarke Quay. To właśnie tutaj zakończ dzisiejszy wieczór. Gdy uznasz, że już na to czas, wróć do hotelu i odpocznij przed kolejnym dniem zwiedzania.

Dzień 6 – nowoczesność spotyka się z tradycją

W przedostatni dzień Twojej singapurskiej przygody, wyruszysz tropem tutejszych tradycji i kultury, sprawdzając, jak duża ich część uchowała się pod płaszczem nowoczesności i zaawansowania technologicznego. Tradycyjnie więc, zjedz śniadanie i przygotuj się na sporo zwiedzania.

Zacznij od wizyty na tak zwanym Chinatown. Jak sama nazwa sugeruje, tutaj zapoznasz się z typowo chińskim odłamem tutejszej społeczności – wszak Chińczycy stanowią znaczącą jej część. Chinatown to obszar bardzo ruchliwy, ale też atrakcyjny, bo w znakomity sposób znajdujący harmonię pomiędzy tradycją a nowoczesnością. Punktem obowiązkowym do zobaczenia jest Buddha Tooth Relic Temple & Museum, które ciężko jest przegapić, a które już z zewnątrz wygląda prawdziwie imponująco. Jest to połączenie świątyni i muzeum i choć wydaje się, że powstało wieki temu, zbudowane zostało w 2007 roku. Aktualnie jest domem dla wielu reliktów – jeden z nich (ząb Buddy) jest zrobiony z aż 320 kilogramów złota! Jest to miejsce nietypowe, magiczne. Co ważne na tym etapie podróży, jest też w pełni darmowe do zwiedzania.

Warto zwrócić uwagę: zarówno w wyżej wspomnianym muzeum, jak i w innych tego typu miejscach w Singapurze postaraj się być ubrany mniej luźno, a bardziej “formalnie”. Zrezygnuj z okularów przeciwsłonecznych, rozpiętej koszuli czy też sandałów, ale też zbyt krótkiej spódniczki. Tak nakazuje tutejsza etykieta.

Będąc w Chinatown, nie sposób jest też nie odwiedzić Thian Hock Keng Temple – najstarszej chińskiej świątyni w Singapurze. Wstęp do niej również jest darmowy, a sama w sobie z pewnością zaskoczy Cię niesamowitym klimatem. To też prawdziwy cud tradycyjnej architektury chińskiej i miejsce, którego nie możesz przegapić. Co ciekawe, w dzielnicy tej znajduje się również jeden z najstarszych meczetów w Singapurze – Masjid Jamae. Koniecznie zwróć na niego uwagę w czasie swojego spaceru. 

Druga część dnia

Po zwiedzeniu powyższych atrakcji, z całą pewnością będziesz chciał coś zjeść. Chinatown Complex Food Center to miejsce, które zadowoli Cię pod tym względem. Jeśli zaś bardziej niż coś chińskiego będziesz chciał spróbować czegoś typowego konkretnie dla Singapuru, skieruj się do Lim Chee Guan. To miejsce, w którym spróbujesz między innymi wyśmienitego bak kwa (grillowane paski mięsa). To też lokal, który naprawdę zachwyci Cię bogactwem oferowanych przez siebie smaków.

Wieczorem, skieruj się na Chinatown Street Market. To prawdziwie ikoniczne miejsce poświęcone oczywiście zakupom, ale oferujące znacznie więcej niż jedzenie. Znajdziesz tutaj fenomenalne pamiątki, genialne rękodzieło oraz typowo chińskie przedmioty, które z pewnością będą Ci się kojarzyć z tym miejscem. W bliskiej okolicy znajdziesz dużo barów, restauracji oraz miejsc, w których można przyjemnie spędzić czas przy napoju (niekoniecznie alkoholowym), korzystając z gościnności tutejszych mieszkańców. Właśnie tak polecamy zakończyć dzisiejszy dzień.

Dzień 7 – dzień zakupowy w Singapurze

Ostatni dzień Twojego pobytu w Singapurze możesz poświęcić na relaks. My proponujemy zapoznać się z tutejszymi fenomenalnymi sklepami i galeriami, które znacząco różnią się od tych europejskich, a które w singapurskim wydaniu mają naprawdę imponujący rozmach. Dzień rozpocznij od zjedzenia dobrego śniadania. Następnie skieruj swoje kroki do Haji Lane – bardzo urokliwej uliczki, której cechą charakterystyczną są niewielkie butikowe sklepu. Uliczka jest bardzo wąska i pozbawiona ruchu samochodów. Jeśli chcesz, możesz zajrzeć tu również nocą. Wtedy naprawdę tętni życiem!

Choć wielkie centra handlowe są jeszcze przed Tobą, w czasie swojego spaceru po mieście koniecznie zahacz o TANGS – pierwsze centrum handlowe w całym Singapurze. To budynek, który może zaimponować, a który skupia się przede wszystkim na sklepach międzynarodowych marek dla nowoczesnego kupującego.

Teraz skieruj się do centrum handlowego ION Orchard. Z pewnością łatwo i szybko je rozpoznasz – jest to jedno z najciekawiej (a jednocześnie najnowocześniej) wyglądających miejsc tego typu. jest to wizytówka Orchard Road, które będziesz zwiedzał w dalszej części tego dnia. To centrum handlowe to tak właściwie osiem pięter wypełnionych sklepami, restauracjami oraz obiektami nastawionymi na rozrywkę. Znajdziesz tutaj przeszło 300 sklepów – zarówno tych luksusowych, jak i takich przeznaczonych dla “przeciętnego zjadacza chleba”. W centrum tym z łatwością można spędzić nawet cały dzień. Jako że jest to ostatni dzień Twojego pobytu w Singapurze, sam zadecyduj, jaką jego część będziesz chciał poświęcić temu miejscu. Jeśli starczy Ci czasu, koniecznie odwiedź również Design Orchard – centrum, w którym kreatywność spotyka się z komercyjną. Znajdziesz tutaj przeszło 100 prywatnych i zapewne nieznanych Ci marek, które jednak potrafią zaskoczyć. Zwłaszcza jeśli interesujesz się modą.

Druga część dnia

Dzień spędzony na zwiedzaniu miejsc zakupowych w Singapurze wręcz trzeba zakończyć na legendarnej Orchard Road, w której sercu właśnie przed chwilą się znalazłeś. Nie bez powodu odwiedzisz ją wieczorem – to właśnie wtedy wygląda najbardziej spektakularnie i po prostu tętni życiem. To naprawdę świetnie wyglądająca alejka handlowa, która jest wypełniona tak niewielkimi straganami, jak i fenomenalnymi wielopiętrowymi centrami handlowymi. To właśnie tutaj znajdziesz również wiele luksusowych sklepów modowych znanych na całym świecie marek. Oczywiście nie musisz niczego kupować – wielu turystów przychodzi tutaj tylko po to, by móc doświadczyć tego luksusu i zobaczyć, jak ubierają się i stołują najbogatsi.

Będąc na Orchard Road, koniecznie udaj się do Emerald Hill – to miejsce, w którym znajdziesz sporo kolorowych domków, świetnie oświetlonych właśnie po zmroku. Pełne uroku osiedle to też doskonały przystanek na drodze do barów (jeśli zamierzasz takowe odwiedzić, oczywiście). Koniecznie też odwiedź imponujący sklep marki Footlocker, który rozciąga się na aż pięć pięter, które są przepełnione ubraniami i akcesoriami tak dla sportowców, jak i kolekcjonerów sneakerów.

Dzisiejszy dzień, a także całą podróż do Singapuru możesz zakończyć w sklepie Timezone, uchodzącym za mekkę wielbicieli rozrywki “klubowej”. Znajdziesz tutaj fenomenalne alejki do grania w kręgle, mnóstwo pokojów do gier z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, a także – między innymi – fenomenalny tor do jazdy gokartami. Tutaj na pewno nie będziesz się nudził.

Alternatywne atrakcje na ten dzień

Singapur jest prawdziwą stolicą handlu i choć nasz plan zakłada odwiedzenie większości najpiękniejszych centrów handlowych, nie wspomnieliśmy o wszystkich Twoich możliwościach w tym kontekście. Gdzie możesz zatem zajrzeć, jeśli jeszcze masz trochę czasu? Poniżej – kilka naszych dodatkowych propozycji.

  • Sifir Aromatics – jeśli chciałbyś przywieźć coś z Singapuru, możliwe, że perfumy będą doskonałą opcją dla Ciebie. W tym sklepie produkowane są one “ręcznie”, na bazie uważnie wybranych składników. Znajdziesz tutaj jednak również świece i balsamy,
  • Mustafa Centre – centrum handlowe zlookalizowane w dzielnicy Little India, sprzedające na dziesięciu piętrach (w tym kilk podziemnych). Znajdziesz tu prawdopdobnie wszystko, co mógłbyś chcieć kupić – w nieco niższych niż w pozostałych centrach cenach,
  • Rumah Bebe – bardzo klimatyczny sklepik, w obrębie którego kupisz lokalne produkty tworzone ręcznie i wykonane z dbałością o każdy szczegół. To między innymi piękne kebayas (sukienki z motywami malajskimi i chińskimi), a także charakterystyczne buty,
  • Bugis Street – targowisko uliczne, na którym jesteś w stanie kupić dosłownie wszystko. Tętni życiem i jest dosłownie napakowane ubraniami, butami, akcesoriami i wszystkim innym, co mógłbyś chcieć kupić,

Najlepsze hotele w Singapurze

Singapur to stosunkowo niewielkie państwo-miasto. W związku z tym polecamy najbardziej ekonomiczną opcję związaną z zakwaterowaniem, zakładającą sięgnięcie po jeden hotel na cały pobyt. Jeśli odpowiednio rozplanujesz sobie odwiedzanie kolejnych atrakcji, a poza tym będziesz blisko stacji pociągu, będziesz miał pewność, że wszędzie dostaniesz się szybko, a Twoja baza wypadowa będzie codziennie taka sama. Jakie są zatem najlepsze noclegi w Singapurze? Gdzie zarezerwować sobie pokój, by móc odpocząć w komfortowych warunkach po całym dniu zwiedzania? Poniżej publikujemy kilka naszych sprawdzonych i godnych zaufania propozycji.

lyf Bugis Singapore managed by The Ascott Ltd – rezerwuj tutaj

Jeśli od hotelu w Singapurze oczekujesz doskonałej lokalizacji, to konkretne miejsce Ci ją zapewni. Zlokalizowany w sercu Singapuru obiekt zapewni Ci wszystko, czego tylko mógłbyś potrzebować w czasie swojego pobytu. Choć pokoje tutaj nie należą do największych, są dobrze wyposażone, klimatyzowane i schludne. Każdy z nich to również prywatna łazienka i bezpłatne Wi-Fi, które na pewno przyda Ci się w czasie pobytu. Na terenie obiektu znajdziesz dwie restauracje oraz siłownię. Co jednak najważniejsze, miejsce to umożliwi Ci szybki dostęp do stacji MRT (trzy minuty spacerem), która da Ci możliwość zwiedzania całego Singapuru, a jednocześnie znacząco ułatwi powroty z nawet najbardziej odległych atrakcji.

Park View Hotel – rezerwuj tutaj

Jeśli szukasz bardziej ekonomicznej opcji na przenocowanie, ten kameralny hotel może być idealnym rozwiązaniem. Na miejscu znajdziesz przytulne i dość przestronne (jak na cenę) pokoje z wszelkimi udogodnieniami w pakiecie (telewizor, sejf, prywatna łazienka i biurko z krzesłem, a także wygodne łóżko). Na terenie obiektu znajduje się restauracja, natomiast sam hotel zlokalizowany jest w niedalekiej odległości od stacji pociągów, portu lotniczego oraz dwóch wielkich centrów handlowych. To sprawia, że umożliwi komfortowe zwiedzanie, ale też da Ci dostęp do kilku doskonałych atrakcji do zabicia wolnego czasu i zaznajomienia się z tutejszą kulturą. Wszystkie są w zasięgu ręki.

Holiday Inn Express Singapore Clarke Quay, an IHG Hotel – rezerwuj tutaj

Jeden z najlepszych hoteli dla osób liczących na stosunkowo niską cenę, ale też chcących wynająć lokum o określonym standardzie. To obiekt, w którym stosunek ceny do jakości stoi na bardzo dobrym poziomie. Jego atutem jest świetna lokalizacja i bliskość do stacji pociągów, dzięki której hotel ten stanowi bardzo dobrą bazę wypadową do zwiedzania całego Singapuru. W każdym pokoju znajdziesz tutaj 32-calowy telewizor, prywatną łazienkę z prysznicem, suszarkę do włosów oraz wygodne łóżko. Na terenie całego obiektu możesz też liczyć na darmowe Wi-Fi, ale też na nielimitowany dostęp do tutejszej siłowni oraz pięknego odkrytego basenu. Pokoje są tutaj klimatyzowane, co gwarantuje odpoczynek po całym dniu przebywania w wysokich temperaturach.

Hotel Mi Bencoolen – rezerwuj tutaj

Doskonale zlokalizowany hotel znajdujący się zaledwie 200 metrów od Singapore Art Museum, nagrodzony czterema gwiazdkami – nie bez powodu. Gwarantuje wysoki standard obsługi, doskonale i nowocześnie wyposażone pokoje oraz wystrój wnętrz godny dzisiejszych czasów. Na miejscu możesz liczyć na wszelkie wygody, których mógłbyś oczekiwać od hotelu – odkryty basen, bezpłatne Wi-Fi, siłownię, prywatny parking. Na miejscu znajdziesz również przepiękny ogród. Każdy pokój jest tu klimatyzowany, a recepcja (posługująca się językiem angielskim) jest dla Ciebie dostępna przez całą dobę.

PARKROYAL COLLECTION Pickering – rezerwuj tutaj

Ostatnia z naszych propozycji z całą pewnością nie jest przeznaczona dla budżetowego podróżnika. Mimo wszystko jednak, musimy o niej wspomnieć ze względu na nietypowość i fakt, że to hotel proponujący doznania, których nie doświadczysz gdziekolwiek indziej. Przez to właśnie, w naszym mniemaniu, jest on wart swojej wysokiej ceny. Podstawowym atutem tego miejsca jest jego bliskość do stacji MRT Chinatown. Każdy pokój tutaj jest nowoczesny, świetnie wyposażony i gwarantuje wypoczynek na najwyższym możliwym poziomie. Całe piętro tego hotelu jest przeznaczone na centrum odnowy biologicznej, siłownię, odkryty basen oraz fenomenalne przejście przez ogród, które znajduje się nad ulicą.

To właśnie ten poziom sprawia, że miejsce to jest jedyne w swoim rodzaju. Imponować może wygląd zewnętrzny tego hotelu, ale i niesamowite widoki (również z przestrzeni publicznych), jakie oferuje. Na miejscu znajduje się oczywiście restauracja i prywatny parking, natomiast na dachu organizowane są różnego rodzaju imprezy dla gości z pakietem “club” – z fenomenalną panoramą pozwalającą spojrzeć na miasto z innej perspektywy. To hotel, który uznaje kompromisów dla osób, które również nie są w stanie znieść takowych.

Wycieczki zorganizowane po Singapurze – nasze najlepsze propozycje

Choć Singapur jest miastem przyjaznym turystom i bezpiecznym, a Ty możesz go bez problemu zwiedzić na własną rękę, wcale nie musisz tego robić. Zawsze możesz sięgnąć po wycieczkę zorganizowaną, w ramach której profesjonalista oprowadzi Cię po nim w sposób zorganizowany i kompletny. Pamiętaj, że wycieczka zorganizowana może być tematyczna i skupiać się na wybranym zagadnieniu. Jeśli nie lubisz zakupów i chodzenia po miejscach, w których sprzedaż jest podstawą, zastąp którąś z poniższych propozycji naszą opcję na spędzenie ostatniego dnia wycieczki. Z całą pewnością tego nie pożałujesz. Które wycieczki powinny Cię zatem zainteresować najbardziej?

  • Singapore: Private Food Tour – 10 Tastings with Locals – jeśli uważasz, że nie doświadczyłeś singapurskiego jedzenia w odpowiedni sposób lub chcesz mieć pewność, że spróbujesz wszystkiego, co najlepsze, to wycieczka dla Ciebie. Prowadzona przez lokalsa, zawiera w sobie aż dziesięć posiłków i na pewno jest wszystkim, czego na tym polu mógłbyś potencjalnie oczekiwać.
  • Singapore: Guided City Sightseeing Tour by Duck Boat – jednogodzinna wycieczka na pokładzie klimatycznego statku, pozwalająca spojrzeć na Singapur z nieco innej perspektywy. Jedna z najtańszych, a zarazem cieszących się najlepszym stosunkiem właśnie ceny do jakości.
  • Singapore: Chinatown Historic Walking Tour with Lunch – nie ma lepszego sposobu na zapoznanie się z tutejszym Chinatown niż sięgnięcie po zorganizowaną wycieczkę. Poprowadzi Cię ona śladami wczesnych chińskich imigrantów przez całą dzielnicę. W pakiecie – lunch w znanej restauracji,
  • Singapore: Big Bus Hop-On Hop-Off Sightseeing Tour – świetna wycieczka, która przeprowadzi CIę przez prawie cały Singapur i jego najsłynniejsze atrakcje na pokładzie double-deckera. To świetna opcja na zobaczenie wszystkiego, co najważniejsze (ale tylko z zewnątrz). Jeśli jednak chcesz wprowadzić do niej trochę innego klimatu, sięgnij po nocną wersję, w której zwiedzisz miasto w taki sam sposób, ale nocą. To szczególnie polecana przez nas opcja, bo choć większość atrakcji poznałeś podążając za naszym planem, nie wszystkie mogłeś mieć okazję zobaczyć pod przykrywką nocy.

Singapur – ciekawostki

Singapur to państwo, które ma za sobą ciekawą historię, a które dla wielu turystów jest miejscem stosunkowo nieznanym, a przez to i bardzo ciekawy. Istnieje wiele rzeczy, o których również i Ty z pewnością jeszcze nie słyszałeś, a które mają z nim ścisły związek. Poniżej znajdziesz kilka wyselekcjonowanych przez nas ciekawostek, które być może będą w stanie Cię zaskoczyć.

  • W Singapurze jeszcze nigdy nie odnotowano ujemnej temperatury. To sprawia, że jest to jeden z zaledwie jedenastu krajów, w których w całej ich historii temperatura zawsze przekraczała 0°C.
  • Singapur jest jednym z niewielu państw, które stosują surowe kary cielesne. Za poważne wykroczenia można zostać skazanym na karę chłosty. W państwie tym funkcjonuje również kara śmierci.
  • Singapur jest jednym z najczystszych miast na świecie. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy są surowe kary za śmiecenie w miejscach publicznych.
  • Hymn Singapuru ma niewiele słów – w całości znajduje się on na odwrocie banknotu 1000$.
  • Singapur jest jedną wielką wyspą – składają się na niego jednak również 63 zlokalizowane niedaleko niego niewielkie wysepki. Większość z nich jest niezamieszkana.
  • Jest to jedno z 20 najmniejszych państw na świecie. Stany Zjednoczone, dla porównania, są od niego 15 tysięcy razy większe!
  • W Singapurze znajduje się przeszło 3 tysiące kilometrów dróg, które ciągną się aż do Hong Kongu.
  • Rezerwat Bukit Timah Nature Reserve zawiera więcej gatunków drzew niż cała Ameryka Północna.

Singapur – FAQ

Odwiedzając Singapur po raz pierwszy, możesz nie wiedzieć, czego tu się spodziewać i z czym zetkniesz się na miejscu. To zupełnie naturalne – nawet jeśli już nieco czytałeś o tym kraju i znasz pewne podstawy. W tej sekcji zebraliśmy najczęściej przewijające się właśnie w kontekście tej destynacji turystycznej pytania. Zamieszczamy je poniżej – wraz z wyczerpującymi odpowiedziami i wyjaśnieniami dotyczącymi każdego z nich.

W jakim państwie znajduje się Singapur?

Singapur to państwo-miasto i jako takie powinno być traktowane. To republika parlamentarna z jednoizbowym parlamentem, której głową jest prezydent. Wybiera się go w powszechnych wyborach. Sam w sobie Singapur jest niewielki. Znajduje sięna powierzchni 710 km² i jest zamieszkały przez zaledwie 5,9 milionów ludzi. Co interesujące, zdecydowaną większość z nich (ponad 66%) stanowią Chińczycy. Reszta społeczeństwa to prawdziwy miks kulturowy.

Na co trzeba uważać w Singapurze?

Singapur przez wiele osób uważany jest za państwo szalenie restrykcyjne i przesycone zakazami. Nie sposób jest się z tym nie zgodzić. Właśnie dzięki takowym, władza jest w stanie utrzymać najwyższy poziom czystości, porządku oraz dbać o bezpieczeństwo. Istnieje również jednak wiele zakazów, które z punktu widzenia mieszkańca innej części świata mogą okazać się albo niedorzeczne, albo wręcz absurdalne.

Jednym z zakazów, których należy bezwzględnie przestrzegać jest… zakaz żucia gumy. Państwo wprowadziło go, bo wcześniej musiało zmagać się z przyklejonymi wszędzie gumami. Na jego terenie jednak obowiązuje również zakaz życia w związku homoseksualnym, zakaz fotografowania, jedzenia oraz picia w metrze, a także wwożenia i spożywania tytoniu do żucia, e-papierosów, a także leków i środków psychotropowych. Bardzo dużą wagę przywiązuje się tutaj do utrzymania poziomu czystości – surowo karane jest w związku z tym chociażby wyrzucanie niedopałków papierosów lub zaśmiecanie ulic i chodników w jakikolwiek sposób. Powinieneś unikać palenia papierosów wszędzie tam, gdzie nie można tego robić. Co istotne, musisz też uważać, by nie pozostawiać pustych kubków po kawie czy talerzy po sobie – nawet jeśli jest się w pobliżu i odstawia się je tylko na moment. Jeśli będziesz miał pecha, tutejsza policja uzna to za zaśmiecanie i ukarze Cię pokaźną grzywną.

Dlaczego Singapur jest taki bogaty?

Singapur swoje bogactwo zawdzięcza kilku podstawowym aspektom. Tym najważniejszym jest ten geograficzny, związany z jego strategicznym położeniem. Jako że jest on zlokalizowany w samym środku Azji Południowo-Wschodniej, pełni dla niej swoiste centrum logistyczne i handlowe – zwłaszcza w kontekście ropy naftowej. W Singapurze mamy też do czynienia z bardzo stabilnym środowiskiem politycznym, w którym władzę sprawuje centroprawicowa partia, założona przez studentów jeszcze w 1954 roku. Rzeczywiście zależy jej na rozwoju państwa i trzyma ona je w ryzach – między innymi przy użyciu surowych i bezwzględnych, ale jasnych zasad. W Singapurze wreszcie stworzone zostało środowisko naprawdę przyjazne rozwojowi każdego biznesu. Dzięki niskim stawkom podatkowym, tutejsi przedsiębiorcy szybko i sprawnie się rozwijają, a za sprawą wielu zwolnień podatkowych, mogą świadczyć swoje usługi i produkować towary bardziej efektywnie. Choć zmniejsza to bezpośredni i “łatwy” przychód państwa, ma świetne efekty ekonomiczne w dalszej perspektywie.

Z czego słynie Singapur?

Singapur to państwo, które słynie na całym świecie z niejednej rzeczy. Tą najbardziej charakterystyczną jest różnorodność w kontekście kulinarnym. To właśnie stąd pochodzi wiele słynnych dań kuchni chińskiej, malajskiej oraz indyjskiej. Wielokulturowość to z całą pewnością jeden z największych atutów tego miejsca. Poza kuchnią jednak słynie ono również z wielu bardzo charakterystycznych dla niego atrakcji turystycznych – z Marina Bay Sands, wyspą Sentosa, Orchid Road czy Gardens by the Bay na czele. Wiele spośród tych najsłynniejszych odwiedzisz podążając za naszym przewodnikiem.

Czy w Singapurze jest drogo?

Co do zasady, Singapur jest krajem dość drogim – jednym z najdroższych z punktu widzenia przeciętnego turysty. Choć wysokie ceny utrzymują się tutaj przez cały rok, szczyt sezonu turystycznego (a zatem od czerwca do lipca, ale też w lutym), w czasie którego pogoda jest tutaj zdecydowanie najlepsza, uchodzi za najdroższy. Nieco taniej będzie od sierpnia do listopada. Nie spodziewaj się jednak, że będziesz w stanie uczynić swoją podróż bardzo ekonomiczna. Niezależnie bowiem od okoliczności, praktycznie wszystko jest tutaj droższe – zwłaszcza w porównaniu do popularniejszych destynacji wakacyjnych.

Czy w Singapurze można pić alkohol?

W państwie tym można pić alkohol, jednak nie jest to wskazane w miejscach do tego nieprzeznaczonych. O ile więc alkohol możesz pić w restauracjach i ich ogródkach, spożywanie go na ławce w parku może być niewskazane (choć nie jest zabronione). Musisz jednak zwrócić uwagę na to, że od 22:30 do 7:00 obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych, w tym również na plażach, w parkach czy na ulicy. Z zakazu tego wyłączone są oczywiście restauracje i kluby. Pamiętaj jednak, aby nie wychodzić z nich na ulice z drinkiem w ręku.

Warto wiedzieć: w Singapurze tylko osoby w wieku 18 lat i starsze mogą kupować i spożywać napoje alkoholowe. Sytuacja na tym polu jest więc dość podobna chociażby do wielu państw europejskich, w których to właśnie ten wiek jest wiekiem granicznym.

Czy w Singapurze można palić papierosy?

Palenie papierosów w Singapurze jest zabronione praktycznie wszędzie w przestrzeni publicznej – poza specjalnymi, wyznaczonymi do tego strefami, zazwyczaj zamkniętymi (oczywiście z odpowiednią wentylacją). Papierosy można też palić w prywatnych domach – możliwe, że i w Twoim hotelu będzie taka możliwość. Musisz jednak pamięać, żeby dymem z papierosów nie przeszkadzać sąsiadom. Wtedy mogą wezwać policję – i robią to bez wahania. Powściągliwość na tym polu jest zatem wskazana.

Czego nie można zabrać do Singapuru?

Istnieje wiele produktów, których nie można importować do Singapuru – również w niewielkich ich ilościach. Wśród nich, co bardzo istotne, znajduje się tytoń do żucia i wyroby imitujące tytoń. Mowa tutaj również o papierosach elektronicznych. Zakazem wwożenia objęte są również wszelkiego rodzaju produkty o charakterze choć trochę zahaczającym o intymność. Mowa tutaj chociażby o grach wideo czy płytach DVD (na przykład z filmami), ale i o… pismach, a nawet wycinkach z gazet. Nielegalne jest również przybywanie tutaj z gumą do żucia narkotykami, reprodukcjami publikacji chronionych prawem autorskim oraz substancjami psychotropowymi.

Czy Singapur jest bezpieczny?

Singapur rewelacyjnie radzi sobie z przestępczością, przez co aktualnie jest uznawany za jedno z najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Niski poziom przestępczości wynika przede wszystkim z bardzo surowych kar za przewinienia, ale też ze stosunkowo dużej selekcji mieszkańców. Wysoki ich promil jest tutaj zamożny, co również ma wpływ na poziom przestępczości. Przejrzysty system prawny uzupełniają tutaj czujni i proaktywni obywatele. Choć nie polecamy tego testować, w Internecie łatwo jest znaleźć eksperymenty polegające na zostawianiu cennej elektroniki w tutejszych restauracjach – zgodnie z ich efektami, nie została ona (mimo oddalenia się właściciela) skradziona. Oczywiście zalecamy tutaj czujność.

Jaką walutę zabrać do Singapuru?

Obowiązującą w Singapurze walutą są dolary singapurskie (SGD) i to właśnie je najlepiej jest zabrać ze sobą na swój pobyt. Jeśli tego nie zrobisz, na miejscu bez problemu zapłacisz kartą płatniczą albo też wypłacisz pieniądze z bankomatu. Najrozsądniej jest zrobić research niedługo przed wylotem i wymienić walutę jeszcze we własnym kraju. Wtedy też można liczyć na najlepszy kurs i największą opłacalność całego przedsięwzięcia.

Co przywieźć z Singapuru?

Pomysłów na pamiątki z Singapuru jest naprawdę wiele. Zdecydowanie największą popularnością wśród turystów cieszy się oczywiście lokalne rzemiosło, w szczególności to powstałe na bazie oficjalnego kwiatu tego kraju – orchidei. Przywieźć warto między innymi kosmetyki i perfumy – koniecznie z lokalnych źródeł (a nie z sieciówek). Z całą pewnością nie znajdzie się ich nigdzie indziej na świecie. Dużą popularnością cieszą się także lokalne przekąski, słodycze, tradycyjne chińskie lekarstwa (ziołowe), ale też tekstylia.

Jak się ubrać w Singapurze?

Choć Singapur jest państwem zakazów i nakazów, nie musisz ich obawiać się w kontekście ubioru. Tutaj panuje naprawdę duża swoboda. Możesz – i powinieneś – nosić coś przewiewnego i koniecznie oddychającego. Upały potrafią tu być nieznośne. Z uwagi na bardzo intensywne słońce, poleca się tutaj również ubrania z długim rękawem (ale wciąż lekkie i zwiewne), ale także noszenie nakrycia głowy oraz okularów słonecznych. Kobiety zwykle wybierają tutaj ubrania pasujące do ich sylwetki, zapewniające chłód i po prostu wygodne. W przypadku mężczyzn, klasyczny ubiór będzie jak najbardziej na miejscu.

Kiedy nie lecieć do Singapuru?

Singapur jest miejscem, które jest otwarte na turystów przez cały rok. Tak jak i każde inne państwo na świecie, tak i to posiada okresy, w którym taka wizyta może wiązać się z pewnym ryzykiem. Przede wszystkim tym związanym z warunkami atmosferycznymi. W Singapurze najbardziej niepewnym okresem jest zima, a zatem czas od grudnia do marca włącznie. Wtedy też przeważają monsuny, a sumaryczna ilość opadów – zwłaszcza w grudniu – jest największa. Z drugiej jednak strony, od października do kwietnia można uniknąć dymu i mgły. Te są częstym zjawiskiem w pozostałych miesiącach (wynikającym z sezonu pożarowego w pobliskiej Indonezji). 

Czy warto nosić przy sobie gotówkę w Singapurze?

Singapur jest miastem wysoce rozwiniętym technologicznie. Z tego względu możesz się spodziewać, że praktycznie wszędzie zapłacisz tutaj za pomocą karty płatniczej. Mimo wszystko jednak, dobrym pomysłem jest posiadanie gotówki. O ile bowiem w większych sklepach, wszystkich restauracjach i na większości atrakcji zapłacisz kartą, fizyczny nominał przyda Ci się na ulicznych straganach, budkach z fast foodem czy też w sklepach z rękodziełem. Gotówkę też możesz wykorzystać do zostawiania napiwków. Co jednak ważne, nie są one tutaj obowiązkowe ani oczekiwane. Ich zostawianie nie jest jednak, jak chociażby w Japonii, nietaktem. Jest miłym gestem, który z całą pewnością zostanie zauważony i doceniony.

Jaka jest religia w Singapurze?

Singapur jest państwem świeckim, co oznacza, że nie ma tutaj oficjalnej religii. Występuje to w przeciwieństwie chociażby do sąsiadującej z nim Malezji, w której zdecydowanie przeważa islam. To sprawia, że społeczeństwo na tym polu jest naprawdę zrożnicowane. Dwiema najpopularniejszymi tu religiami są buddyzm (około 30%) i chrześcijaństwo (18%). Równie popularny jest ateizm, a zatem brak wyznania religijnego (16,4%). Islam, hinduizm i inne tradycyjne religie stanowią margines, choć również są (i oczywiście mogą być) praktykowane.

Co jest nielegalne w Singapurze?

Przez wiele osób na całym świecie Singapur jest uważany za miasto-państwo zakazów. Nie bez powodu. Tych jest tutaj rzeczywiście bardzo dużo. Choć to one mają największy wpływ na to, jak to miejsce wygląda i jak jest uporządkowane, wiele rzeczy wyjątkowo nieoczywistych jest tutaj uznawanych za nielegalne. O czym mowa? Między innymi o zakazie:

  • nadmiernego okazywania uczuć – pisaliśmy już o nim wcześniej; w Singapurze w miejscach publicznych nie można się całować i przytulać – rzeczywiście można za to dostać mandat,
  • plucia – jest to zakaz mający sens – mimo że w wielu krajach plucie uznawane jest za niekulturalne, aczkolwiek dopuszczalne i legalne,
  • rozmawiania przez telefon w samochodzie – nie ma przy tym znaczenia, czy używasz zestawu słuchawkowego. Może to doprowadzić nawet do konfiskaty urządzenia,
  • niespłukiwania wody w toalecie – choć może się to wydawać trudne do wyegzekwowania, w Singapurze są zatrudniane osoby do sprawdzania, czy stan toalet po Twoim skorzystaniu z nich jest nienaganny,
  • śmiecenia – w Singapurze za śmiecenie w miejscach publicznych zostaniesz ukarany mandatem,
  • podłączania się do czyjegoś Wi-Fi – bez zgody właściciela sieci, nie możesz się do niej podłączać,
  • przewożenia owoców duriana – posiadanie tego azjatyckiego owocu jest nielegalne w środkach transportu publicznego,
  • spożywania jedzenia i napojów w środkach komunikacji miejskiej – niestosowanie się do tego zakazu jest bardzo szybko egzekwowane. Karane jest mandatem (bardzo wysokim!).

Jakie szczepienia do Singapuru?

Wjeżdżając do Singapuru, nie będziesz musiał pokazywać żadnych świadectw szczepień. Wyjątkiem są osoby, które w ciągu ostatnich sześciu dni znajdowały się na terenie Afryki lub Ameryki Południowej. One muszą wziąć ze sobą Certyfikat Szczepienia przeciwko żółtej febrze.

Choć szczepienia nie są obowiązkowe, zaleca się tutaj zaszczepienie się na tak zwane choroby tropikalne. Chodzi przede wszystkim o dur brzuszny oraz japońskie zapalenie mózgu. Rozsądnym może być też zaszczepienie się na żółtaczkę typu A i B oraz tężec.

Ile pieniędzy jest potrzebnych na wyjazd do Singapuru?

Singapur nie należy do najlepszych destynacji wakacyjnych dla osób, które planują ekonomiczną podróż. Wyprawa tutaj przy ograniczonym budżecie może być sporym wyzwaniem, niemniej jednak wciąż jest czymś możliwym. Szacuje się, że – przy minimalnych wydatkach – tygodniowy pobyt w tym miejscu może wynieść około 1100 dolarów singapurskich. Wiele w tym wszystkim jednak tak właściwie zależy od Twoich indywidualnych preferencji, nawyków związanych z wydatkami, ale też planowanych do odwiedzenia atrakcji i innych. W Singapurze możesz z łatwością wydać więcej. Jeśli zaś będziesz podejmował “tańsze decyzje” – na przykład zjesz street food zamiast iść do restauracji – z całą pewnością wydasz mniej. Pamiętaj też o szybkim rezerwowaniu biletów na atrakcje (najlepiej przed wylotem), nabyciu biletu turystycznego oraz odpowiednim spakowaniu się. Te wszystkie rzeczy to podstawa w kontekście oszczędności.

Jakie wtyczki w Singapurze?

Wybierając się do Singapuru musisz zdawać sobie sprawę z tego, że gniazdka tutaj są inne niż w prawie całej Europie. W Singapurze spotkasz się z gniazdkami brytyjskimi, typu G. Oznacza to, że – jeśli jesteś z innego kraju świata – będziesz potrzebował odpowiedniego adaptera (przejściówki). Choć kupisz go na miejscu, znacznie rozsądniej jest zabranie go ze sobą. Elektronika nie należy tutaj bowiem do najtańszych.

Ile dni spędzić w Singapurze?

Singapur nie jest miastem, które należałoby do największych i choć jest szalenie atrakcyjny, jego zwiedzenie nie powinno zająć Ci dużo czasu. Sam fakt wprowadzenia przez miasto trzydniowej przepustki turystycznej na nielimitowane przejazdy transportem publicznym wskazuje na to, że właśnie w tym czasie można obejść największe atrakcje tego azjatyckiego państwa. Mimo wszystko jednak, my uważamy, że jeden pełny tydzień spędzony w Singapurze pozwoli na pełne doświadczenie tak jego, jak i jego najbliższych okolic. Z tego też względu przygotowaliśmy plan podróży zakładający właśnie tygodniowy pobyt.

W jakim języku mówią w Singapurze?

W Singapurze oficjalnymi językami są angielski, chiński, malajski oraz tamilski. Jako turysta, nie musisz obawiać się, że nie dogadasz się tu po angielsku. Zdecydowana większość osób – również tych starszych – mówi płynnie w tym języku i bez problemu zrozumie to, co chciałbyś im powiedzieć. 

Czy w Singapurze wolno trzymać się za ręce, przytulać lub całować?

W Singapurze niemile widzi się jakiekolwiek publiczne okazywanie swoich uczuć. Niewskazane jest zatem całowanie się, przytulanie, a nawet… trzymanie się za ręce. Wszystkie te akty grożą grzywną z paragrafu o dopuszczaniu się wykonywania czynów nieprzyzwoitych. Lepiej więc zachować powściągliwość – przynajmniej w miejscach publicznych. Warto przy tym zwrócić uwagę na zachowanie tutejszych mieszkańców i po prostu nie wyróżniać się na ich tle.

Co jest nielegalne do oglądania w Internecie w Singapurze?

Singapur na poważnie podchodzi do problemu pornografii i całkowicie zakazuje oglądania, publikowania, ale też chociażby posiadania treści uważanych za intymne czy obsceniczne. Pod te dwa określenia, jak można się domyślić, podlegają tak zdjęcia, jak i filmy. Warto przy tym zwrócić uwagę, że nie muszą one zawierać scen z nagimi ludźmi. Definicja intymności jest bowiem dość szeroka. Warto powstrzymać się więc od oglądania nie tylko materiałów pornograficznych, ale i takich wyzywających, ze skąpo ubranymi ludźmi.

Co w Singapurze jest uważane za niegrzeczne?

Singapur jest miastem-państwem, w którym bardzo duży nacisk jest kładziony na przestrzeń osobistą. Choć w wielu miejscach (zatłoczony pociąg) może to być ciężkie, staraj się nie naruszać takowej i nie zbliżać się na dystans, który przez drugą osobę może być niekomfortowy. Niewskazane jest nawet przypadkowe dotykanie. Uważaj również w przypadku rodzinnych podróży – nie trzymaj swojego partnera za rękę oraz nigdy nie obściskuj się z nim (ani nie całuj) w miejscach publicznych. Szalenie niekulturalne w Singapurze jest też dotykanie czyjejś głowy. Jeśli to zrobisz, miejscowi mogą uznać to za kompletny brak szacunku. Niegrzeczne jest też spóźnianie się – jeśli więc masz zaplanowaną wycieczkę zorganizowaną, postaraj się być przed czasem. W czasie rozmowy z lokalsami, nie przerywaj ciszy. Tutaj nie jest ona czymś niezręcznym – ludzie lubią zastanawiać się przed odpowiedzią na dane pytanie. Zamiast więc przerywać, czekaj cierpliwie i nie uznawaj tego za coś niegrzecznego.

Ile kosztuje internet w Singapurze?

Internet w Singapurze jest, podobnie jak większość rzeczy, stosunkowo drogi. Mimo wszystko jednak warto zdecydować się na zakup tutejszej karty SIM oraz korzystanie z lokalnego Internetu. Zazwyczaj będzie to tańsze niż chociażby roaming. Możesz też polegać na Wi-Fi w hotelu – i tylko tam. Jest to istotne, gdyż podłączenie się do czyjejś sieci Wi-Fi bez uzyskania na to zgody jest tutaj nielegalne i, co istotne, może grozić nawet pozbawieniem wolności.

Podsumowanie

Singapur to kraj, który potrafi zachwycić. Również tych podróżników, którzy widzieli już na własne oczy mnóstwo fenomenalnych i imponujących miejsc i którzy myślą, że w życiu już ich nic nie zaskoczy. To państwo obfitujące w atrakcje, ale jednocześnie surowo przestrzegające prawa, które na przestrzeni lat sobie wykształciło. Zwiedzając je, nie tylko powinieneś mieć właściwy plan podróży, ale też musisz wiedzieć na temat obowiązujących tu przepisów oraz zwyczajów. Powinieneś wiedzieć, co będzie tu dla Ciebie opłacalne, a jakich przyjemności warto sobie odmówić, by nie wydać na nie fortuny. Podążaj więc za naszymi wskazówkami i pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie jest kluczem do udanego pobytu oraz gwarantem cieszenia się każdym dniem wyprawy i każdą atrakcją, którą napotkasz w jej trakcie. W Singapurze zaś, jak już się dowiedziałeś, jest ich całe mnóstwo. Udanej podróży!

Poprzedni

Zwiedzanie Trans Studio Bandung, jak dojechać, atrakcje

Wycieczka do Jordanii ze zwiedzaniem Wadi Rum – przewodnik turysty

Następny

Dodaj komentarz