Odwiedzając Tonga, a w szczególności stolicę tego państwa, czyli miasto Nukuʻalofa, nie sposób pominąć obecnego tam pałacu, będącego oficjalną rezydencją rodziny królewskiej.
Pałac Królewski w Nukuʻalofie to jednak nie tylko siedziba władzy monarchii tongijskiej, ale także miejsce z niezwykłymi ciekawostkami historycznymi.
W tym artykule będziesz miał okazję przekonać się o atrakcyjności tego miejsca. Oprócz ciekawostek i historii, poznasz tutaj praktyczne informacje, które ułatwią Ci zwiedzanie pałacu.
Gdzie znajduje się Pałac królewski w Nukuʻalofie?
Dokładna lokalizacja (kliknij tutaj, aby zobaczyć atrakcję na interaktywnej mapie)
Jak dostać się do Pałacu królewskiego w Nukuʻalofie?

Pałac królewski w Nukuʻalofie znajduje się w stolicy państwa Tonga. Jeśli znajdujemy się zatem na głównej wyspie kraju, dojazd do tego miejsca nie powinien stanowić dla nas problemu. Niedaleko pałacu zlokalizowane są ponadto terminale promowe, dzięki którym można łatwo zapoznać się z omawianą tutaj atrakcją również z innych, pobliskich wysp.
Historia i ciekawostki na temat Pałacu królewskiego w Nukuʻalofie
Pierwszy pałac
Historia drewnianego Pałacu Królewskiego w Tonga sięga 1867 roku. Wówczas, z inicjatywy trzeciego króla Tonga, Jerzego Tupou I udało się ukończyć budowę reprezentacyjnego gmachu, dzięki pracy brytyjskiego architekta, Edwarda Rayne’a, a także wsparciu tongijskich rzemieślników, wykorzystujących tradycyjne techniki budowlane oraz lokalne materiały. Ukończony budynek przez kilkadziesiąt lat pełnił funkcję oficjalnej rezydencji monarchów Tonga.
Ciekawostka!
Co ciekawe, stary pałac został pierwotnie zbudowany w Nowej Zelandii, a następnie rozebrany i przetransportowany na Tonga

Drugi pałac
Obecny Pałac Królewski zaś, znany w języku tongijskim jako ”Puleʻanga Fakatuʻi ʻo Tonga”, powstał w 1918 roku podczas panowania króla Jerzego Tupou II. Położony w stołecznym Nukuʻalofa na wyspie Tongatapu, do dziś pozostaje oficjalnym miejscem zamieszkania panującego monarchy i jest jednym z najważniejszych budynków w kraju.
Za projekt nowego pałacu odpowiadał nowozelandzki architekt John Alexander, który stworzył obiekt łączący elementy architektury kolonialnej z tradycyjnymi tongijskimi motywami. Jest to dwupiętrowa konstrukcja, w której znajduje się przestronna sala główna oraz kilka mniejszych pomieszczeń przeznaczonych do spotkań o charakterze oficjalnym oraz prywatnym. Charakterystycznym elementem budowli jest jej elewacja w odcieniu jasnego różu – barwa ta stała się symbolem tongijskiej rodziny królewskiej.
Na przestrzeni lat Pałac Królewski przeszedł liczne modernizacje i rozbudowy. W latach 90. XX wieku dobudowano nową część, w której ulokowano biuro premiera. Mimo tych zmian pałac nie stracił swojego pierwotnego charakteru i nadal pełni kluczową rolę podczas państwowych uroczystości oraz wydarzeń dyplomatycznych.
Warto wiedzieć!
Warto zaznaczyć, że monarchia tongijska jest jedną z nielicznych zachowanych we współczesnym świecie, funkcjonujących w starym, tradycyjnym ustroju. Król Tonga jest bowiem nie tylko przywódcą politycznym. Przez lokalnych mieszkańców postrzegany jest jako postać o charakterze sakralnym i boskim, ciesząc się ogromnym szacunkiem wśród Tongijczyków. Pałac Królewski stanowi więc nie tylko rezydencję monarchy, ale również silny symbol tożsamości narodowej, historii i suwerenności Tonga
Ostatnia większa renowacja pałacu miała miejsce pod koniec ubiegłego stulecia i była związana z przygotowaniami do koronacji króla Taufaʻahau Tupou IV. Współczesny wygląd budowli jest doskonałym przykładem architektury kolonialnej, wyróżniającej się eleganckimi białymi kolumnami, czerwonym dachem oraz otaczającymi ją bujnymi ogrodami. Dzięki tym elementom Pałac Królewski pozostaje jednym z najbardziej reprezentacyjnych i rozpoznawalnych obiektów na wyspach Tonga.

Najnowsze dzieje pałacu
Co ciekawe, Pałac królewski w Tonga był niegdyś otoczony metrowym, kamiennym murem obciążonym tak wielkim tabu, że nikt nie odważył się ani na nim usiąść, ani – tym bardziej – go przekroczyć. Po 1990 roku król Tāufaʻāhau Tupou IV zdecydował o wzniesieniu trzymetrowego ogrodzenia z siatki, aby dodatkowo zabezpieczyć teren pałacu. Już po roku 2000 jednak doszło do incydentu, w którym nieznani sprawcy sforsowali bramy pałacowe przy użyciu ciężarówek, co skłoniło władze do zamontowania solidnych krat z żelaza, mających zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo.
Kilka lat temu rezydencja była miejscem ważnego wydarzenia, upamiętniającego kluczową dla najnowszej historii Tonga, królową-matkę. W lutym 2017 roku, w przededniu uroczystości pogrzebowych Halaevalu Mataʻaho ʻAhomeʻe, odbyło się czuwanie przy murach Pałacu Królewskiego. Towarzyszyły mu śpiewy chóralne oraz niewielkie ogniska, będące symbolicznym hołdem i wyrazem szacunku dla zmarłej żony króla Taufaʻahau Tupou IV.
Pozostałe rezydencje rodziny królewskiej Tonga
Warto zaznaczyć, że król i członkowie rodziny królewskiej mają do dyspozycji także kilka innych rezydencji. Wśród nich znajduje się Pałac w Fuaʻamotu, a także posiadłość Kauvai w pobliżu Longoteme, rezydencja Liukava w Kolovai oraz dwa kolejne kompleksy: Tufumāhina i Vila, położone między Koloua a Pea.
Szczególnie warto przyjrzeć się bliżej temu ostatniemu. Vila pochodzi z lat 90. XX wieku i została wzniesiona na polecenie ówczesnego następcy tronu, księcia Tupoutoʻa. Po wstąpieniu na tron jako król Jerzy Tupou V, zamieszkał w nim, wybierając tę siedzibę z uwagi na jej ustronne położenie – z dala od sąsiadów i zgiełku miasta. W 2010 roku budynek przeszedł gruntowną renowację. Wzniesiono wówczas nowe ogrodzenie oraz dobudowano skrzydła, w których ulokowano państwowe archiwum po jednej stronie, a po drugiej – biuro rady Privy Council of Tonga.
Niezrealizowany projekt rezydencji
W latach 80. XX wieku król Taufaʻahau Tupou IV zdecydował o budowie nowego pałacu na szczycie góry nieopodal miejscowości Houma. Inwestycja jednak nie została ostatecznie wykorzystana i nie zdołano ukończyć budowy pałacu. Już około 1990 roku jedynym widocznym śladem tego przedsięwzięcia była artystycznie wykonana wanna, która z czasem zarosła chwastami, by ostatecznie zniknąć na przełomie tysiącleci.
Lingwistyczne tabu
Tongijscy poeci, w duchu głębokiego szacunku, jakim obdarzają rodzinną monarchię, na określenie królewskiej rezydencji prawie nigdy nie używają w swoich utworach nazwy ”pālasi”, czyli pałacu w rodzimym języku.
Zamiast tego stosują metaforyczne określenia, które nadają miejscu mistyczny i sakralny wymiar. Do najczęściej spotykanych określeń należą:
- Fanga-tapu – oznaczające ”świętą plażę”, w nawiązaniu do fragmentu wybrzeża, który otacza pałac
- Loto-ʻā – czyli ”wewnątrz ogrodzenia”, nazwa podkreślająca tajemniczość i niedostępność tej przestrzeni
- ʻĀ-maka – tłumaczone jako ”kamienny płot”, co odnosi się do pierwotnego kamiennego ogrodzenia otaczającego pałac
- Hangai Tokelau – czyli ”przeciwny, północny wiatr” – odniesienie do geografii wyspy, a także być może w przenośnym znaczeniu, do nieuchwytnego i zmiennego charakteru władzy
Zwiedzanie Pałacu królewskiego w Nukuʻalofie, co warto zobaczyć, atrakcje

Choć Pałac Królewski w Nukuʻalofie nie jest udostępniony do zwiedzania, jego monumentalna sylwetka jest dostrzegalna z okolicznych, nadbrzeżnych dróg, zwłaszcza od strony zachodniej. Wielu odwiedzających jednak ceni sobie możliwość podziwiania pałacu z zewnątrz, uwieczniając swoją wizytę zdjęciem. Pałac z pewnością pozwala poczuć unikatową atmosferę tradycji i majestatu, wyróżniając się wyraźnie na tle pozostałych budynków w okolicy.