Odkryj najpiękniejsze Parki Narodowe Kalifornii, nasz plan podróży

Z czym kojarzy Ci się Kalifornia? Najprawdopodobniej w pierwszej myśli przychodzi Ci do głowy wielkie centrum high-tech, czyli Dolina Krzemowa, najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii, czyli Hollywood, albo też most Golden Gate Bridge w San Francisco. Można by tak wymieniać jeszcze długo, bowiem Kalifornia jest pełna miejsc znanych naprawdę na całym świecie. Jeśli jednak nie jesteś wielkim entuzjastą przyrody, zapewne nie orientujesz się za bardzo w bogactwie tutejszych parków narodowych. Dzisiaj będziesz miał okazję to zmienić.

W tym artykule będziesz miał okazję zapoznać się z siedmioma, naszym zdaniem najpiękniejszymi parkami narodowymi w stanie Kalifornia. Może zastanawiasz się czego właściwie dowiesz się po przeczytaniu tego artykułu. Jeśli tak, to bardzo słusznie, bo kto chciałby mieć poczucie zmarnowanych kilkudziesięciu minut. Każdy park narodowy w tym przewodniku charakteryzuje się zbliżonym modelem, na który składają się praktyczne informacje dla turysty planującego zwiedzanie parku. Tak więc, dowiesz się w tym miejscu gdzie znajdują się poszczególne parki, jak do nich się dostać czy co warto w nich zobaczyć. Będziesz miał tutaj także dostęp do informacji związanych z cenami biletów i możliwościami ich zakupu online, a także praktycznych porad na temat tego ile czasu poświęcić na zwiedzanie konkretnych miejsc. Co więcej, pod koniec opisu każdego parku znajdziesz nasze propozycje noclegowe, zlokalizowane niedaleko przyrodniczych atrakcji.

Spis treści

Czy wiesz, że…

 • Nazwa Parku Narodowego Joshua Tree pochodzi od jukki krótkolistnej, rośliny zwanej też drzewem Jozuego (Joshua Tree), która jest niezwykle charakterystyczna dla krajobrazu florystycznego parku
 • Archipelag wysp Channel Islands u wybrzeża Kalifornii zamieszkują urocjony wyspowe, będące najmniejszymi przedstawicielami gatunków lisów żyjących w USA
 • Na obszarze Kalifornii znajduje się Dolina Śmierci (ang. Death Valley), która swoją popularność zawdzięcza nie tylko swojej unikatowej geologii, ale także licznym odniesieniom w kulturze popularnej
 • Teren Parku Narodowego Pinnacles zamieszkują obecnie kondory kalifornijskie, których populację szacuje się na jedynie nieco ponad pięćset osobników. Liczba ich i tak jest jednak pewnym sukcesem procesu reintrodukcyjnego, czyli mającego na celu ponowne wprowadzenie kondora kalifornijskiego do środowiska naturalnego. W jednym z najbardziej krytycznych momentów w jego historii, było jedynie dwudziestu dwóch przedstawicieli tego gatunku

Park Narodowy Kings Canyon

Gdzie znajduje się Park Narodowy Kings Canyon

Park Narodowy Kings Canyon zlokalizowany jest we wschodniej części stanu Kalifornia, w południowej części pasma górskiego Sierra Nevada. Przylega on od północy do Parku Narodowego Sekwoi, który omówiony został w opublikowanym już na naszym blogu artykule o najpiękniejszych parkach narodowych w USA.

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć park na mapie)

Jak dojechać do Parku Narodowego Kings Canyon

Przy wzięciu pod uwagę wielu opcji komunikacyjnych, do Parku Narodowego Kings Canyon można dotrzeć za pomocą tych samych środków transportu, co do sąsiedniego Parku Narodowego Sekwoi. Podróżującym drogą lotniczą najdogodniej będzie skorzystać z lotniska Fresno Yosemite International Airport, które znajduje się około 50 kilometrów od wejścia do parku, zwanego Big Stump Entrance. Aby dostać się do parku z tego lotniska, należy obrać kierunek na wschód i podążać drogą oznaczoną numerem 180.

Jeżeli planujesz przylot z międzynarodowego portu lotniczego, najbliższym tego rodzaju lotniskiem będzie Los Angeles International Airport (LAX), położony około 400 kilometrów na południe od parku.

Los,Angeles,International,Airport,Control,Tower.,A,View,Of,The
Los,Angeles,International,Airport,Control,Tower.,A,View,Of,The

Samo miasto Fresno, będące głównym węzłem komunikacyjnym w regionie, jest również dobrze skomunikowane z resztą stanu dzięki linii kolejowej Amtrak San Joaquins. Linia ta obsługuje połączenia pomiędzy Sacramento a Bakersfield.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Parku Narodowym Kings Canyon

Cedar Grove

Grizzly,Lakes,Trail,Sign,In,Forest,In,Kings,Canyon,National
Grizzly,Lakes,Trail,Sign,In,Forest,In,Kings,Canyon,National

W Parku Narodowym Kings Canyon znajduje się bez wątpienia wiele miejsc wartych odwiedzenia. Jednym z najbardziej znanych obszarów parku jest Cedar Grove, położony na północny-wschód od Grant Grove, gaju znanego z obecności jednych z największych na świecie sekwoi. Miejsce to może pochwalić się obecnością imponujących górskich krajobrazów, wodospadów oraz rozległych łąk.

Roaring River Falls
Roaring,River,Falls,In,The,Kings,Canyon,National,Park,,California,
Roaring,River,Falls,In,The,Kings,Canyon,National,Park,,California,

Jednym z najbardziej charakterystycznych atrakcji Cedar Grove jest na pewno wodospad Roaring River Falls, ukształtowany przez rzekę Roaring River, przecinającą wąski granitowy wąwóz. Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzaniem tego miejsca pieszo, możesz skorzystać ze ścieżki łączącej punkt widokowy na wodospad z łąką Zumwalt Meadow.

Road’End, okoliczne szlaki i Muir’s Rock

A,View,Of,Road's,End,Point,On,Kings,Canyon,Scenic
A,View,Of,Road’s,End,Point,On,Kings,Canyon,Scenic

Kolejnym ciekawym miejscem jest Road’s End, punkt w którym kończy się droga oznaczona numerem 180. Znajduje się tam parking, z którego można rozpocząć wycieczkę po wielu szlakach prowadzących w głąb dzikiej przyrody. W jego pobliżu zlokalizowany jest także Muir’s Rock, z którego roztaczają się imponujące widoki na rzekę Kings River, otoczoną wysokimi drzewami i szczytami.

Mineral King

Innym ciekawym miejscem w Parku Narodowym Kings Canyon jest Mineral King, odizolowana, wąska dolina dostępna dla podróżujących samochodem. W tej okolicy znajdują się dwa kempingi, z których można wyruszyć na całodniowe wędrówki do jezior i przełęczy górskich, oferujących zapierające dech w piersiach widoki.

Jeśli jesteś zainteresowany bardziej szczegółowymi informacjami odnośnie atrakcji dostępnych na terenie Parku Narodowego Kings Canyon, kwestiami związanymi z bezpieczeństwem, obecną tam florą czy fauną lub dziejami parku, odwiedź stronę główną poświęconą omawianemu tutaj parkowi, a także Parkowi Narodowego Sekwoi na oficjalnej stronie internetowej National Park Service.

Ile kosztuje bilet wstępu do Parku Narodowego Kings Canyon

Cena standardowego biletu wstępu do Parku Narodowego Kings Canyon zależy od środka transportu, którym zamierzasz się tam dostać. Przepustka dla pojazdów prywatnych, tzw. Private Vehicle Pass, kosztuje 35 dolarów amerykańskich i zapewnia dostęp do parku dla wszystkich pasażerów w jednym samochodzie. Dla osób planujących zwiedzanie parku pieszo lub na rowerze, wymagany jest bilet Pedestrian / Cyclist Pass, który kosztuje 20 dolarów amerykańskich za osobę.

Jeśli chcesz zaoszczędzić na wstępie, warto zaplanować wizytę w Parku Narodowym Kings Canyon w trakcie amerykańskich świąt narodowych. W 2024 roku w określone dni możesz skorzystać z darmowego wstępu do wszystkich parków narodowych zarządzanych przez National Park Service. Poniżej znajduje się lista dni, kiedy wstęp jest bezpłatny:

 • 15 stycznia (poniedziałek) — dzień Martina Luthera Kinga (Martin Luther King, Jr. Day)
 • 20 kwietnia (sobota) — pierwszy dzień tygodnia parków narodowych (National Park Week)
 • 9 czerwca (środa) – 16 czerwca — Dzień Wyzwolenia (Juneteenth)
 • 4 sierpnia (niedziela) — dzień podpisania ustawy Great American Outdoors Act
 • 28 września (sobota) — National Public Lands Day
 • 11 listopada (poniedziałek) — Dzień Weteranów (Veterans Day)
 • 28 lipca (niedziela) – Buffalo Soldiers Day (dotyczy tylko Parku Narodowego Sekwoi i Kings Canyon)
 • 8 grudnia (niedziela) – Trek to the Nation’s Christmas Tree w Grant Grove (dotyczy tylko Parku Narodowego Sekwoi i Kings Canyon)

Bilety online do Parku Narodowego Kings Canyon, gdzie kupić?

Close,Up,Woman's,Hand,Holding,Credit,Card,Using,Laptop,Computer
Close,Up,Woman’s,Hand,Holding,Credit,Card,Using,Laptop,Computer

Bilety wstępu do Parku Narodowego Kings Canyon możesz kupić online, odwiedzając oficjalną stronę internetową National Park Service, klikając w tym miejscu.

Ile czasu trwa zwiedzanie Parku Narodowego Kings Canyon

W ofertach wycieczkowych znajdziesz zazwyczaj pakiety proponujące jednodniowe zwiedzanie najważniejszych atrakcji parku. Często są one łączone z poznawaniem Parku Narodowego Sekwoi, więc jeśli zdecydujesz się wziąć udział w zorganizowanych wyprawach na pewno się nie zawiedziesz. Pamiętaj jednak o tym, aby sprawdzać czy w cenie danego pakietu objęty jest koszt transportu.

Pamiętaj też o tym, że kwestia tego ile czasu poświęcisz na zwiedzanie tego i innych parków w Kalifornii jest dość indywidualna i zależy w dużej mierze od tego czy planujesz na przykład brać udział w różnych aktywnościach na świeżym powietrzu, albo tego gdzie chcesz zorganizować nocleg. Jeśli interesuje Cię szczególnie ta druga kwestia, koniecznie czytaj dalej.

Najlepsze opcje noclegowe niedaleko parku

Best Western Exeter Inn & Suites

Adres: 805 S Kaweah Ave, Exeter, 93221-9361 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • odkryty, bezpłatny basen otwarty przez cały rok dla osób w każdym wieku
 • dostępność sali fitness
 • bezpłatne i ogólnodostępne Wi-Fi
 • bezpłatny parking publiczny na miejscu

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Kings Canyon: sto dwa kilometry od Big Stump Entrance

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Lazy J Ranch Motel

Adres: 39625 Sierra Dr, Three Rivers, 93271 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • odkryty, bezpłatny basen otwarty sezonowo
 • ogólnodostępny i darmowy Internet
 • akceptowanie zwierząt domowych przez hotel (z ich obecnością mogą się wiązać jednak pewne opłaty)
 • dostępność szerokiej oferty rozrywkowej dla rodzin z dziećmi (plac zabaw, miejsce na piknik, dostępność książek dla dzieci)

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Kings Canyon: około siedemdziesiąt pięć kilometrów od Big Stump Entrance

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Paradise Ranch Inn – Ecstatic Tent

Adres: 49741 South Fork Drive, Three Rivers, 93271 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • goście mogą spędzić pobyt tutaj w ekskluzywnych, obszernych i wyposażonych we wszelkie udogodnienia hotelowe namiotach
 • bezpłatny, prywatny parking na miejscu
 • dostępność sauny
 • ogólnodostępne, bezpłatne Wi-Fi

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Kings Canyon: około dziewięćdziesiąt kilometrów od Big Stump Entrance

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Silver City Mountain Resort

Adres: Mile 21 Mineral King Road, Sequoia, CA 93271 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • ponieważ ośrodek ten położony jest na terenie Parku Narodowego Sekwoi, w jego sąsiedztwie dostępnych jest wiele szlaków turystycznych i rowerowych oraz terenów wędkarskich
 • hotelowa restauracja oferuje śniadania w stylu amerykańskim, kanapki i hamburgery w porze lunchu, a także specjalne kolacje od czwartku do poniedziałku
 • na miejscu dostępny jest bezpłatny parking publiczny
 • zwierzęta domowe na terenie ośrodka są akceptowane po uprzednim uzgodnieniu z obiektem (z ich obecnością mogą się wiązać jednak dodatkowe opłaty)

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Kings Canyon: nieco ponad sto kilometrów od Big Stump Entrance

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Sequoia Forest Retreat

Adres: 51003 Whitaker Forest Road, Badger, CA 93603 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • dostęp do bezpłatnego parkingu publicznego
 • szybkie, bezpłatne Wi-Fi
 • świetne miejsce dla par ceniących sobie prywatność i cichą, zieloną okolicę podczas pobytu
 • dostęp do ogrodu

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Kings Canyon: siedemnaście kilometrów od Big Stump Entrance

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Park Narodowy Joshua Tree

Single,Joshua,Tree,In,Desert,Up,Close
Single,Joshua,Tree,In,Desert,Up,Close

Gdzie znajduje się Park Narodowy Joshua Tree

Park Narodowy Joshua Tree zlokalizowany jest w południowo-wschodniej części Kalifornii, nieco ponad dwieście kilometrów na wschód od Los Angeles.

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć park na mapie)

Jak dojechać do Parku Narodowego Joshua Tree

Do Parku Narodowego Joshua Tree można dotrzeć na kilka sposobów, zależnie od preferowanego środka transportu. Twoim pierwszym krokiem będzie prawdopodobnie lot samolotem, dlatego skupmy się teraz na tej kwestii. Najbliższym lotniskiem jest tutaj Palm Springs International Airport, który obsługuje loty do i z głównych hubów komunikacyjnych Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Inne duże lotniska w okolicy znajdują się w Los Angeles i San Diego.

Jeśli chodzi o bezpośredni dostęp do parku samochodem, masz do dyspozycji kilka wejść. Część z nich rozlokowana jest wzdłuż północnej granicy parku i znajduje się w miejscowościach Joshua Tree oraz Twentynine Palms. Jadąc od zachodu, z Palm Springs lub Los Angeles, można dotrzeć do tych wejść korzystając z autostrady międzystanowej 10, a następnie skręcając na California State Route 62 (CA 62), znanej również jako Twentynine Palms Highway.

Południowe wejście do parku, Cottonwood Spring, znajduje się wzdłuż autostrady międzystanowej I-10. Jest to wygodny punkt dostępu dla podróżujących z zachodu, z Indio (oddalonego o 40 km), oraz ze wschodu, z Blythe (130 km).

Ponieważ Park Narodowy Joshua Tree jest najbliżej położonym parkiem narodowym względem Los Angeles i San Diego, w weekendowe i świąteczne poranki należy przygotować się na możliwość wystąpienia kolejek przy wejściu Joshua Tree oraz południowym, przy I-10.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Parku Narodowym Joshua Tree

Hidden Valley

Scenic,Rocks,In,Joshua,Tree,National,Park,In,Hidden,Valley
Scenic,Rocks,In,Joshua,Tree,National,Park,In,Hidden,Valley

Hidden Valley to malownicza dolina otoczona przez formacje skalne. Jest popularną atrakcją wśród miłośników wspinaczki po skałach oraz idealnym miejscem na krótką wędrówkę. Szlak o długości około 1,6 km prowadzi przez teren, który niegdyś był wykorzystywany przez przemytników bydła. Jeśli będziesz zwiedzał Hidden Valley koniecznie odszukaj Cow Rock, unikalną formację skalną w kształcie krowy, będącą wizytówką tego miejsca. Można tutaj podziwiać także między innymi florę i faunę charakterystyczną dla pustynnego krajobrazu parku. Wzdłuż szlaku znajdują się tablice edukacyjne dotyczące lokalnych roślin i zwierząt.

Skull Rock

Skull,Rock,Joshua,Tree,National,Park
Skull,Rock,Joshua,Tree,National,Park

Kolejną niezwykłą atrakcją na terenie Parku Narodowego Joshua Tree jest formacja skalna Skull Rock, która, jak się zapewne domyślasz po jej nazwie, przypomina kształtem czaszkę. Swoją charakterystyczną strukturę skała zawdzięcza erozji, która doprowadziła do wydrążenia dwóch otworów, które dzięki swojemu położeniu, nadały całej skale unikatowy wygląd, przypominający czaszkę. Atrakcja znajduje się niecałe dwadzieścia kilometrów od północnego wejścia do parku w Twentynine Palms.

Cholla Cactus Garden

Cholla,Cactus,Garden,At,Sunrise,,Joshua,Tree,National,Park,,California
Cholla,Cactus,Garden,At,Sunrise,,Joshua,Tree,National,Park,,California

W centralnej części parku Joshua Tree znajduje się z kolei Cholla Cactus Garden, obszar usiany gęsto rosnącymi kaktusami cholla, charakterystycznymi dla krajobrazu północnego Meksyku i południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Przez to niezwykłe miejsce prowadzi krótka, bowiem mierząca niecałe pół kilometra ścieżka, pozwalająca na bliższe przyjrzenie się tym kolczastym roślinom. Najlepiej odwiedzać ten obszar o wschodzie lub zachodzie słońca, kiedy kaktusy są pięknie oświetlone i zapraszają do zrobienia idealnych zdjęć na Instagrama.

Keys View

Keys View to punkt widokowy położony na wysokości ponad 1500 metrów, na grzbiecie gór Little San Bernardino. Z tego miejsca można podziwiać panoramiczne widoki na Dolinę Coachella, przez którą biegnie słynny uskok San Andreas, Góry Santa Rosa za miejscowością Indio oraz, przy dobrej pogodzie, na Salton Sea. Co więcej, w naprawdę pogodny dzień możesz zobaczyć górę Signal (El Centinela) w Meksyku, położoną dwadzieścia kilometrów na zachód od miejscowości Mexicali. Możliwość obserwowania tego wzniesienia jest jednak dość ograniczone ze względu na złą jakość powietrza w ostatnich latach. Keys View to również doskonałe miejsce na obserwację zachodu słońca.

Barker Dam Trail

Jeśli szukasz stosunkowo łatwego i przyjemnego szlaku w Parku Narodowym Joshua Tree, powinieneś rozważyć z pewnością Barker Dam Trail. Ścieżka o długości około 1,8 km prowadzi do tamy przez wiele atrakcji pustyni Mojave, oferując panoramiczny wgląd na lokalny ekosystem, a także głazy granitowe wszelkich kształtów i rozmiarów. Sama tama, wybudowana w 1900 roku oferuje odwiedzającym bliższe spojrzenie na historię pierwszych hodowców bydła na tych terenach. Jednak największą atrakcją tego szlaku jest bez wątpienia sztuka naskalna, zdobiąca gładkie przestrzenie skalne. Petroglify o których tutaj mowa, powstały w tym miejscu co najmniej dwa tysiące lat temu!

Uwaga: przechadzając się szlakiem Barker Dam Trail zachowaj szczególną ostrożność w czasie trwania miesięcy letnich. Temperatury na pustyni mogą sięgać wtedy nawet ponad 38°C, a z uwagi na fakt, iż na omawianym szlaku mamy bardzo ograniczony dostęp do cienia, zaleca się dbanie o ochronę przeciwsłoneczną oraz odpowiednie nawodnienie.

Hike Ryan Mountain

Hike Ryan Mountain to jeden z najpopularniejszych szlaków w parku. W przeciwieństwie jednak do wcześniej omawianego Barker Dam Trail, pokonanie Hike Ryan Mountain może stanowić nie lada wyzwanie. Prowadzi on bowiem przez nierówne, często skalne miejsca z wieloma stromymi odcinkami. Wspaniałe widoki na okoliczne doliny i góry rekompensują jednak całkowicie trud, który należy włożyć w przejście tej trasy.

Początek szlaku Ryan Mountain znajduje się wzdłuż Park Boulevard, pomiędzy polami kempingowymi Ryan i kempingami Sheep Pass.

Hike Arch Rock

Innym ciekawym szlakiem jest Hike Arch Rock, którego najbardziej charakterystycznym elementem jest naturalnie uformowany łuk skalny, będący popularnym miejscem fotograficznym. Początek szlaku Arch Rock znajduje się na parkingu Twin Tanks.

Cottonwood Spring

Palms,At,Cottonwood,Springs,In,Joshua,Tree,National,Park,In
Palms,At,Cottonwood,Springs,In,Joshua,Tree,National,Park,In

Około jedenaście kilometrów od południowego wejścia do parku znajduje się z kolei Cottonwood Spring, służące niegdyś tutejszym Indianom jako oaza, zapewniająca cenne źródło wody. Cottonwood Spring było również ważnym przystankiem dla poszukiwaczy złota. Świadectwem rozwijającego się w tym miejscu niegdyś przemysłu wydobywczego są pozostałości po prymitywnych młynach do mielenia i proszkowania rudy złota. Jeśli chodzi o lokalną faunę, jej charakterystycznym elementem są owce gruborogie, często odwiedzające źródło wody w godzinach porannych. Aby dowiedzieć się więcej na temat występujących tutaj zwierzętach, roślinach, a także historii tego fascynującego miejsca, możesz dołączyć do organizowanej przez strażników parku wycieczki, spaceru lub wieczornego programu.

W okolicy Cottonwood Spring znajdują się szlaki prowadzące do innych ciekawych miejsc, takich jak na przykład Mastodon Peak.

Ile kosztuje bilet wstępu do Parku Narodowego Joshua Tree

Private Vehicle Pass

 • Cena: trzydzieści dolarów amerykańskich
 • Ważność: siedem dni

Motorcycle Pass

 • Cena: dwadzieścia pięć dolarów amerykańskich
 • Ważność: siedem dni

Pedestrian / Cyclist Pass

 • Cena: piętnaście dolarów amerykańskich
 • Ważność: siedem dni

Szczegółowe informacje dotyczące cen biletów do Parku Narodowego Joshua Tree znajdziesz tutaj.

Bilety online do Parku Narodowego Joshua Tree, gdzie kupić?

Informacje o opłatach i przepustkach na stronie National Park Service:

https://www.nps.gov/jotr/planyourvisit/fees.htm#choosing-an-entrance-pass

Ile czasu trwa zwiedzanie Parku Narodowego Joshua Tree

Jeśli zależy Ci na zwiedzeniu najważniejszych atrakcji Parku Narodowego Joshua Tree, wystarczy, że zarezerwujesz sobie jeden dzień. W takim wariancie wycieczki na pewno nie powinieneś przegapić takich miejsc jak Hidden Valley, Skull Rock czy Cholla Cactus Garden. Podczas dłuższego pobytu w okolicy warto wziąć udział w popularnych tutaj aktywnościach, takich jak na przykład wspinaczka skałkowa.

Najlepsze opcje noclegowe niedaleko parku

Agua Caliente Casino Rancho Mirage

Adres: 32250 Bob Hope Drive, Rancho Mirage, CA 92270 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • centrum wellness oferujące masaże różnych części ciała, dostęp do sauny, jacuzzi, łaźni parowej i sali fitness. Ponadto, można skorzystać w tym miejscu z bardziej unikatowych zabiegów pielęgnacyjnych, w tym depilacji woskiem, body wrappingu czy peelingu ciała
 • bezpłatny parking publiczny dostępny na miejscu (istnieje możliwość skorzystania ze stacji ładowania pojazdów elektrycznych)
 • bezpłatne i ogólnodostępne Wi-Fi
 • odkryty i otwarty przez cały rok bezpłatny basen z brodzikiem

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Joshua Tree: sześćdziesiąt dwa kilometry od południowego wejścia na teren parku

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

JW Marriott Desert Springs Resort & Spa

Adres: 74-855 Country Club Drive, Palm Desert, CA 92260 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • rozbudowane centrum odnowy biologicznej zapewniające odwiedzającym dostęp do szeregu udogodnień pielęgnacyjnych (masaże różnych części ciała, łaźnia turecka, sauna, sala fitness, fotel do masażu)
 • dostępność parkingu prywatnego (w związku z jego korzystaniem mogą obowiązywać jednak dodatkowe opłaty)
 • bezpłatne i ogólnodostępne Wi-Fi
 • kompleks kąpielowy, składający się z dwóch odkrytych basenów, dostępnych dla osób w każdym wieku (jeden jest otwarty przez cały rok, drugi sezonowo)

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Joshua Tree: pięćdziesiąt siedem kilometrów od południowego wejścia na teren parku

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

The Castle House Estate

Adres: 64278 East Broadway, Joshua Tree, CA 92252 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • odkryty, bezpłatny basen otwarty przez cały rok i dostępny dla gości w każdym wieku
 • bezpłatny parking prywatny (konieczna rezerwacja)
 • dostępność sauny
 • hotel akceptuje pobyt zwierząt domowych na swoim terenie (w związku z ich obecnością mogą obowiązywać jednak dodatkowe opłaty)

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Joshua Tree: dziewiętnaście kilometrów od północnego wejścia na teren parku przez miejscowość Joshua Tree

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Field Station Joshua Tree

Adres: 54850 29 Palms Highway, Yucca Valley, CA 92284 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • dostępność basenu
 • bezpłatny parking prywatny ze stacją do ładowania samochodów elektrycznych (rezerwacja nie jest konieczna)
 • obiekt akceptuje pobyt zwierząt domowych na swoim terenie (w związku z ich obecnością mogą obowiązywać jednak dodatkowe opłaty)
 • darmowy i ogólnodostępny Internet

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Joshua Tree: około dwadzieścia jeden kilometrów od północnego wejścia na teren parku przez miejscowość Joshua Tree

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Pioneertown Motel

Adres: 5240 Curtis Road, Pioneertown, CA 92268 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • bezpłatny parking prywatny (rezerwacja nie jest konieczna)
 • obiekt zapewnia dostęp do miejsca na ognisko oraz piknik, a także mebli ogrodowych, niezbędnych do udanego spędzania czasu na świeżym powietrzu
 • bezpłatny i ogólnodostępny Internet
 • obiekt akceptuje pobyt zwierząt domowych na swoim terenie (w związku z ich obecnością mogą obowiązywać jednak dodatkowe opłaty)

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Joshua Tree: dwadzieścia pięć kilometrów od północnego wejścia na teren parku przez miejscowość Joshua Tree

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Park Narodowy Doliny Śmierci

Colorful Death Valley National Park in the Spring time.
Colorful Death Valley National Park in the Spring time., licencja: shutterstock/By NarrowWindowPhotography

Gdzie znajduje się Park Narodowy Doliny Śmierci

Park Narodowy Doliny Śmierci zlokalizowany jest na granicy Kalifornii i Nevady, na wschód od gór Sierra Nevada.

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć park na mapie)

Jak dojechać do Parku Narodowego Doliny Śmierci

Jeśli chodzi o najbliższe lotniska w okolicy parku, najbliższym portem lotniczym jest Harry Reid International Airport. Jest to lotnisko obsługujące połączenia międzynarodowe, a także oferujące szeroką gamę lotów krajowych, między najważniejszymi węzłami komunikacyjnymi kraju.

Trzysta pięćdziesiąt kilometrów na południe od parku znajduje się także Los Angeles International Airport (LAX), drugie najbliższe, duże lotnisko w regionie.

W okolice parku, zamiast samolotem możemy dostać się także pociągiem, zapewniając sobie dostęp do wspaniałych krajobrazów na trasie. Najbliższe miasto ze stacją dla pociągów Amtrak w okolicy parku to Barstow (oddalone ponad dwieście dwadzieścia kilometrów od wejścia na teren parku), obsługiwane przez trasę Southwest Chief Chicago – Los Angeles. Na miejscu, w miejscowości Barstow znajdują się wypożyczalnie samochodów renomowanych firm Enterprise i Avis.

Przejazd samochodem z największych ośrodków miejskich w okolicy:

Z Las Vegas:

 • Trasa: kieruj się na zachód autostradą US-95 N do NV-373 S, która przechodzi w CA-127 S, a następnie skręć na CA-190 W, prowadzącą bezpośrednio do parku
 • Czas podróży: około 2 godziny

Z Los Angeles:

 • Trasa: kieruj się autostradą I-15 N do Baker, następnie skręć na CA-127 N, a potem na CA-190 W, prowadzącą bezpośrednio do parku
 • Czas podróży: 4,5 godziny

Opcje wstępu na teren parku:

 • zachodnie wejście (od strony Lone Pine i US-395), idealne dla osób przyjeżdżających z północnej Kalifornii
 • południowe wejście (od strony Baker i CA-127), najlepsze dla podróżujących z Los Angeles
 • wschodnie wejście (od strony Pahrump, NV i Bell Vista Road), najlepsze dla osób przyjeżdżających z Las Vegas

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Parku Narodowym Doliny Śmierci

Badwater Basin

Badwater Basin at Sunset. Salt Crust and Clouds Reflection. Death Valley National Park. California, USA
Badwater Basin at Sunset. Salt Crust and Clouds Reflection. Death Valley National Park. California, USA, licencja: shutterstock/By mzabarovsky

Jest to najniżej położony punkt w Ameryce Północnej, znajdujący się 86 metrów poniżej poziomu morza. Nazwa tego niewielkiego jeziora pochodzi od wysokiego poziomu zasolenia, które czyni wodę w tym miejscu niezdatną do picia. Niegdyś znajdowało się w tym miejscu duże jezioro, które pozbawione ujścia, zaczęło kumulować osad i sól. Kiedy woda w końcu w większości wyparowała, zaczęły formować się tutaj charakterystyczne, a zarazem fascynujące geometryczne wielokąty solne, tworzące surrealistyczny krajobraz. Badwater Basin i okoliczna promenada są łatwo dostępne z parkingu przy Badwater Road.

Dante’s View

Taras widokowy położony na wysokości 1669 metrów, oferujący panoramiczne widoki na Dolinę Śmierci. Świetnie widać stąd wspomniany w poprzednim akapicie Badwater Basin, a także Panamint Valley. Jest to idealne miejsce na obserwację wschodów i zachodów słońca. Dużą popularnością cieszą się także tutaj nocne obserwacje nieba. W ramach ciekawostki warto dodać, iż Dante’s View zostało wykorzystane podczas kręcenia filmu Gwiezdne Wojny z roku 1977, prezentując widok na fikcyjne miasto Mos Eisley. Dante’s View położony jest 45 minut jazdy samochodem od Furnace Creek.

Zabirskie Point

Kolejnym wartym odwiedzenia punktem widokowym jest Zabirskie point, z którego roztacza się widok na erozyjne formacje skalne (badlands). Najbardziej widocznym obiektem oglądanym z Zabriskie Point jest Manly Beacon. Ten wznoszący się szczyt wznosi się na wysokość 251 m i nosi imię jednego z pionierów biorących udział w gorączce złota, którzy odwiedzili ten obszar. Jeśli chodzi o samo Zabirskie Point, jego nazwa pochodzi od nazwiska Christiana Brevoorta Zabriskiego, prezesa firmy Pacific Coast Borax na początku XX w., będącego potomkiem polskiego szlachcica, Albrychta Zaborowskiego.

Podobnie, jak Dante’s View, także Zabirskie Point pojawiło się na wielkim ekranie. Tym razem w filmie w reżyserii Michelangelo Antonioniego, noszącym tą samą nazwę co sam punkt. Fabuła filmu skupiona jest na hippisowskiej subkulturze końca lat 60., zatem surrealistyczne krajobrazy Doliny Śmierci świetnie pasowały do klimatu kontrkulturowego amerykańskiego dramatu. Wątek psychodeliczny obecny jest także w wyprawie wybitnego francuskiego filozofa i socjologa, Michela Foucault, który swoje narkotykowe doświadczenie po LSD w Zabriskie Point w 1975 roku nazwał największym przeżyciem swojego życia.

Artist’s Palette

Colorful Artist’s Palette rocks on the mountain side in Death Valley National Park, California, USA
Colorful Artist’s Palette rocks on the mountain side in Death Valley National Park, California, USA, licencja: shutterstock/By aeypix

Główna atrakcja biegnąca wzdłuż Artists Drive, zachwycająca szeroką gamą barw, od różowego i czerwonego po zielony i żółty, ubogacających tutejsze pagórki, wyrzeźbione przez erozyjną siłę wody. Najlepiej odwiedzić to miejsce o wschodzie i zachodzie słońca. Możemy zaobserwować wtedy dodatkowe cienie na wzgórzach i zmieniające się światło, jeszcze bardziej podkreślające urok tego niesamowitego miejsca.

Mesquite Flat Sand Dunes

Smooth sand dune undulations contrasts with the jagged mountains beyond, Mesquite Flats Sand Dunes, Death Valley National Park, California
Smooth sand dune undulations contrasts with the jagged mountains beyond, Mesquite Flats Sand Dunes, Death Valley National Park, California, licencja: shutterstock/By David Rajter

Mesquite Flat Sand Dunes to najbardziej znane wydmy w parku, świetnie nadające się do przechadzek i robienia zapierających dech w piersiach zdjęć. Nazwa wydm pochodzi od drzewa mesquite, które rośnie obficie w okolicy. Miejsce to jest także domem dla wielu przedstawicieli fauny, w tym szczuroskoczków i grzechotników.

Golden Canyon

Popularny szlak wiodący przez wąwóz, oferujący wspaniałe widoki na kolorowe formacje skalne. Można tu odbyć krótką wędrówkę lub dłuższą trasę do na przykład Red Cathedral (długość 4,8 km w obie strony).

Scotty’s Castle

Ranczo ukryte w zielonej oazie Grapevine Canyon, w północnej części Doliny Śmierci, zbudowane w latach 20. i na początku lat 30. XX wieku. Etymologia nazwy willi jest związana z postacią niejakiego Waltera E. Scotta, który przekonał biznesmena Alberta Johnsona do zainwestowania w Dolinie Śmierci w złoża złota, których miał być właścicielem, co nie było prawdą. Ufając hochsztaplerowi Johnson zakupił część tutejszej ziemi i zaczął budować kosztowną posiadłość. Chociaż wielki kryzys poważnie utrudnił realizację przedsięwzięcia, biznesmenowi udało się w końcu wybudować ranczo, znane dzisiaj jako Scotty’s Castle. Obecnie miejsce to jest zamknięte dla zwiedzających z powodu uszkodzeń, ale warto sprawdzać na bieżąco jego aktualny stan i dostępność.

Ubehebe Crater

Ubehebe crater, Death Valley
Ubehebe crater, Death Valley, licencja: shutterstock/By Martina Birnbaum

Wielki krater wulkaniczny o średnicy 800 metrów i głębokości od 150 do ponad 230 metrów. Do największych atrakcji należy tutaj spacer wokół krateru i robienie pamiątkowych zdjęć na tle z monumentalnym wgłębieniem. Słowo Ubehebe wywodzi się z języka lokalnych Indian, ale nie wiadomo dokładnie w jaki sposób nazwa ta przylgnęła do tutejszych kraterów.

Ile kosztuje bilet wstępu do Parku Narodowego Doliny Śmierci

Private Vehicle Pass

 • Cena: trzydzieści dolarów amerykańskich
 • Ważność: siedem dni

Motorcycle Pass

 • Cena: dwadzieścia pięć dolarów amerykańskich
 • Ważność: siedem dni

Pedestrian / Cyclist Pass

 • Cena: piętnaście dolarów amerykańskich
 • Ważność: siedem dni

Szczegółowe informacje dotyczące cen biletów do Parku Narodowego Doliny Śmierci znajdziesz tutaj.

Bilety online do Parku Narodowego Doliny Śmierci, gdzie kupić?

Informacje o opłatach i przepustkach na stronie National Park Service:

https://www.nps.gov/deva/planyourvisit/fees.htm#choosing-an-entrance-pass

Ile czasu trwa zwiedzanie Parku Narodowego Doliny Śmierci

Zwiedzanie Parku Narodowego Doliny Śmierci najlepiej rozplanować sobie na kilka dni, aby zwiedzić przedstawione wyżej miejsca, eksplorować najważniejsze punkty widokowe, spędzić czas na wędrówkach wzdłuż wyznaczonych szlaków czy obserwacji gwiaździstego nieba w nocy, a także, w zależności od preferencji i możliwości, biwakowaniu.

Najlepsze opcje noclegowe niedaleko parku

The Inn at Death Valley

Adres: HIGHWAY 190, DEATH VALLEY, Death Valley, CA 92328 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • odkryty, bezpłatny basen z widokiem i barem otwarty przez cały rok dla gości hotelu
 • rozbudowane centrum wellness, zachęcające swoją szeroką ofertą, obejmującą masaże różnych partii ciała, zajęcia jogi i fitness, a także między innymi udogodnienia spa (dostęp do sauny)
 • bezpłatny parking prywatny ze stacją ładowania samochodów elektrycznych (nie jest konieczna rezerwacja)
 • na miejscu dostępne są dwie restauracja: The Inn Dining Room i The Inn Pool Cafe, w których oferowane są dania kuchni amerykańskiej

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Doliny Śmierci: dziewiętnaście kilometrów od wschodniego wejścia na teren parku

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Longstreet Inn & Casino

Adres: 4400 South Highway 373, Amargosa Valley, NV 89020 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • odkryty, bezpłatny basen z brodzikiem otwarty sezonowo
 • centrum wellness z wanną z hydromasażem
 • w hotelu akceptowane są zwierzęta domowe (z ich obecnością mogą się wiązać jednak dodatkowe opłaty)
 • bezpłatne i ogólnodostępne Wi-Fi

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Doliny Śmierci: trzydzieści osiem kilometrów od wschodniego wejścia na teren parku

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Villa Anita in Death Valley

Adres: 10 Sunset Rd., Tecopa, 92389 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • do dyspozycji gości są meble ogrodowe, taras, ogród oraz miejsce na piknik
 • bezpłatny, prywatny parking dostępny na miejscu (rezerwacja nie jest konieczna)
 • szeroka oferta rekreacyjna (dostępność między innymi zespołu animatorów i wieczorów tematycznych z kolacją)
 • w hotelu akceptowane są zwierzęta domowe (z ich obecnością mogą się wiązać jednak dodatkowe opłaty)

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Doliny Śmierci: osiemdziesiąt sześć kilometrów od wschodniego wejścia na teren parku

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Tarantula Ranch Campground & Vineyard near Death Valley National Park

Adres: 5065 Cook Road, Amargosa Valley, NV 89020 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • bezpłatne i dostępne na terenie całego obiektu Wi-Fi
 • dostępność łaźni publicznej
 • bezpłatny, prywatny parking dostępny na miejscu (rezerwacja nie jest konieczna)
 • dostępność mebli ogrodowych i sprzętu do grillowania, a także miejsca na ognisko i piknik

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Doliny Śmierci: pięćdziesiąt siedem kilometrów od wschodniego wejścia na teren parku

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

K7 Bed and Breakfast

Adres: 6050 Thousandaire Boulevard, Pahrump, NV 89061 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • bezpłatny i dostępny we wszystkich pokojach Internet
 • dostępność pokoi rodzinnych
 • obecność restauracji na miejscu, w której serwowane są dania kuchni amerykańskiej
 • w promieniu trzech kilometrów zlokalizowane jest pole golfowe

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Doliny Śmierci: osiemdziesiąt osiem kilometrów od wschodniego wejścia na teren parku

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Park Narodowy Channel Islands

Gdzie znajduje się Park Narodowy Channel Islands

Park Narodowy Channel Islands zlokalizowany jest w południowej części Kalifornii, na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć park na mapie)

Jak dojechać do Parku Narodowego Channel Islands

Jak sama nazwa wskazuje, Park Narodowy Channel Islands znajduje się na terenie wysp, a konkretnie rzecz ujmując: Anacapa, Santa Cruz, Santa Rosa, San Miguel i Santa Barbara. Zapewne domyślasz się tego, że najskuteczniejszym sposobem dotarcia bezpośrednio na wyspy będzie rejs statkiem. Zanim jednak przyjrzymy się bliżej tej finalnej opcji transportowej, sprawdźmy dostępność innych środków komunikacyjnych, dzięki którym będziemy w stanie lepiej zaplanować całą podróż do tego miejsca.

Park Narodowy Channel Islands zlokalizowany jest w niedalekiej odległości od Los Angeles, zatem dotarcie w te okolice atrakcji samolotem nie będzie stanowiło dla nas żadnego problemu. Oprócz oczywiście największego Los Angeles International Airport, niedaleko wysp znajduje się Santa Barbara Municipal Airport, port lotniczy obsługujący loty krajowe.

Chociaż Stany Zjednoczone ogólnie rzecz biorąc nie mają gęstej sieci kolei, wybrzeże Kalifornii jest w tym aspekcie wyjątkiem. Między miejscowościami San Luis Obispo a San Diego kursuje pociąg Amtrak Pacific Surfliner, zatrzymujący się między innymi w miejscowościach Oxnard i Ventura, z których można dostać się na Channel Islands statkiem. W Santa Barbara, również niedaleko wysp, zatrzymuje się także pociąg Amtrak Coast Starlight, kursujący na trasie między Seattle a Los Angeles.

Boats dock and marina with reflection at harbor in Oxnard, California
Boats dock and marina with reflection at harbor in Oxnard, California, licencja: shutterstock/By Andriy Blokhin

Skoro wspomnieliśmy już o transporcie morskim na wyspy, omówmy w tym miejscu nieco szerzej kwestię rejsu statkiem. Dostęp do wszystkich wysp na terenie parku narodowego zapewnia firma Island Packers, oferująca regularne połączenia promowe z miejscowości Ventura i Oxnard. Więcej informacji na temat rejsów na wsypy Channel Islands znajdziesz na oficjalnej stronie Island Packers, klikając w tym miejscu.

Ostatnią opcją transportową, która zapewni się dostęp do portów w Ventua i Oxnard jest wynajęty samochód. Z lotniska w Los Angeles najlepiej dostać się tam jadąc najpierw autostradą międzystanową oznaczoną numerem 405, a następnie US-101. Podróż zajmie nam od półtorej godziny do dwóch godzin.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Parku Narodowym Channel Islands

Ponieważ każda z wysp na archipelagu ma swoje unikalne cechy i atrakcje, przyciągające miłośników przyrody i przygody, w tym artykule omówimy je osobno, przyglądając się bliżej tamtejszym wyjątkowym atrakcjom i miejscom wartych zwiedzenia.

Anacapa

Views of Arch Rock on Anacapa Island from a boat in Channel Islands National Park
Views of Arch Rock on Anacapa Island from a boat in Channel Islands National Park, licencja: shutterstock/By NarrowWindowPhotography

Będąc na wyspie Anacapa warto z pewnością zobaczyć historyczną latarnię morską, położoną we wschodniej części wyspy. Inną ikoniczną atrakcją jest Arch Rock, naturalny łuk skalny, idealny do fotografowania. Wyspa oferuje także krótkie, malownicze szlaki turystyczne, takie jak Inspiration Point, z których rozciągają się wspaniałe widoki na ocean i sąsiednie wyspy.

Santa Cruz

an endangered Island Fox from channel islands national park.
an endangered Island Fox from channel islands national park., licencja: shutterstock/By KyleTPerry

Santa Cruz, największa wyspa Kalifornii, przyciąga turystów z kolei małym portem z molo, zwanym Scorpion Anchorage, położonym w północno-wschodniej części wyspy. Cechami charakterystycznymi wyspy są także dziewicze plaże, skaliste góry, kaniony oraz wzgórza. Co ciekawe, Santa Cruz jest także domem dla kilku endemicznych gatunków zwierząt i roślin. Najbardziej znanym przedstawicielem lokalnej fauny jest bez wątpienia Urocyon littoralis santacruzae, podgatunek lisa wyspowego, najmniejszego z gatunków lisów żyjących na terenie Stanów Zjednoczonych. Wody otaczające wyspę Santa Cruz zapewniają także możliwość uprawiania wielu aktywności wodnych, w tym snorkelingu i kajakarstwa. Ciekawą atrakcją dostępną na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy jest Painted Cave, jedna z największych morskich jaskiń na świecie, którą można zwiedzać podczas wycieczek kajakowych.

Santa Rosa

Santa Rosa Island. One of the eight California Channel Islands. Beautiful white sand contrasts with the dark rock cliffs and stormy sky. An inviting path leads hikers to the beach.
Santa Rosa Island. One of the eight California Channel Islands. Beautiful white sand contrasts with the dark rock cliffs and stormy sky. An inviting path leads hikers to the beach., licencja: shutterstock/By Rick Beauregard

Najciekawszą atrakcją, jaką może pochwalić się wyspa Santa Rosa są bez wątpienia unikalne lasy sosen Torrey, jednych z najrzadszych drzew na świecie. Water Canyon, znajdujący się w północno-wschodniej części wyspy to z kolei popularne miejsce na plażowanie i kemping. Entuzjastów odkryć archeologicznych z pewnością zainteresuje fakt, iż na wyspie w roku 1959 odnaleziono szczątki będące prawdopodobnie najstarszymi, paleoindiańskimi szczątkami ludzkimi, pochodzącymi sprzed 13 000 lat.

San Miguel

Sea lions and elephant seals on San Miguel Island, Channel Islands National Parks, California
Sea lions and elephant seals on San Miguel Island, Channel Islands National Parks, California, licencja: shutterstock/By sburel

Wody wokół wysuniętej ekstremalnie na zachód archipelagu wyspy San Miguel są domem dla bogatej fauny morskiej, w tym słoni morskich, lwów morskich oraz fok. Wiosną i latem tutejsze niebo jest z kolei pełne ptaków. Wpływających do portu Cuyler witają między innymi mewy, pelikany czy kormorany, gniazdujące na Prince Island. Planując rejs na tę wyspę warto wiedzieć, iż chociaż duża jej część jest zamknięta dla eksploracji ze względów bezpieczeństwa, kilka obszarów jest otwartych do zwiedzania i dostępna dla zwiedzających dzięki szlakom turystycznym. Jeśli nie towarzyszy Ci strażnik parku, możesz wybrać się na wyprawę po wyspie szlakiem Nidever Canyon. Bez ścisłego nadzoru turyści mogą zwiedzić także plażę Cuyler Harbor, pomnik Cabrillo Monument, a także pozostałości po ranczu Lester Ranch Site.

Santa Barbara

Wyspa Santa Barbara jest najmniejszą wchodzącą w skład parku narodowego Channel Islands. Pomimo swojej niewielkiej powierzchni (2,6 km²) może pochwalić się ona kilkoma atrakcjami. Jedną z nich są strome klify, wznoszące się ponad skalistymi brzegami wyspy. Ciekawym miejscem na Santa Barbara jest z pewnością również kolonia lwów morskich Sea Lion Rookery, umożliwiająca bliższe spotkanie z tymi niesamowitymi zwierzętami. Do innych aktywności dostępnych na wyspie można zaliczyć snorkeling, a także piesze wędrówki po szlakach turystycznych z widokami na wybrzeże i wewnętrzne części wyspy.

Ile kosztuje bilet wstępu do Parku Narodowego Channel Islands

Wstęp na teren Parku Narodowego Channel Islands jest bezpłatny.

Bilety online do Parku Narodowego Channel Islands, gdzie kupić?

Informacje na temat opłat i rezerwacji kempingowych na Channel Islands:

https://www.nps.gov/chis/planyourvisit/camping.htm

Ile czasu trwa zwiedzanie Parku Narodowego Channel Islands

Ponieważ przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi wyspami może wymagać od nas pewnego, logistycznego wysiłku, a także być dość rozciągniętym w czasie przedsięwzięciem, warto na zwiedzanie Parku Narodowego Channel Islands przeznaczyć kilka dni. Planując dłuższy pobyt w okolicy na pewno będziesz miał okazję poznać wszystkie najważniejsze atrakcje każdej wyspy.

Najlepsze opcje noclegowe niedaleko parku

ITH Santa Barbara Beach Hostel

Adres: 134 Chapala Street, West Beach, Santa Barbara, CA 93101 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • prywatny parking na miejscu (konieczna jest rezerwacja), w cenie dwudziestu dolarów amerykańskich za dzień
 • obiekt zapewnia swoim gościom dostęp do przestrzeni na świeżym powietrzu (taras słoneczny, miejsce na piknik, miejsce na ognisko), a także akcesoriów ogrodowych (meble ogrodowe, sprzęt do grillowania)
 • w cenę pobytu wliczone jest śniadanie, wysoko cenione przez odwiedzających ośrodek gości
 • w pobliżu obiektu ITH Santa Barbara Beach Hostel znajduje się kilka plaż i parków

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Channel Islands: pięćdziesiąt sześć kilometrów od portu w Ventura

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Zachari Dunes on Mandalay Beach, Curio Collection by Hilton

Adres: 2101 Mandalay Beach Road, Oxnard, CA 93035 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • obiekt zapewnia swoim gościom dostęp do przestrzeni na świeżym powietrzu (ogród, plaża, miejsce na ognisko), a także akcesoriów ogrodowych (meble ogrodowe)
 • hotel akceptuje obecność zwierząt domowych na swoim terenie (z ich obecnością mogą być związane jednak pewne dodatkowe opłaty)
 • dostępność centrum wellness z salą fitness, wanną z hydromasażem, masażami i innymi udogodnieniami spa
 • odkryty basen, otwarty przez cały rok

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Channel Islands: niecałe dwa kilometry od portu w Oxnard

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Harbor View Inn

Adres: 28 West Cabrillo Boulevard, West Beach, Santa Barbara, CA 93101 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • dwa bezpłatne, odkryte baseny, otwarte przez cały rok dla osób w każdym wieku
 • bezpłatny i ogólnodostępny Internet
 • prywatny parking na miejscu (rezerwacja nie jest konieczna), w cenie trzydziestu dwóch dolarów amerykańskich za dzień
 • centrum wellness z salą fitness, sauną oraz jacuzzi

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Channel Islands: pięćdziesiąt kilometrów od portu w Ventura

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Ojai Valley Inn

Adres: 905 Country Club Road, Ojai, CA 93023 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • rozbudowane centrum wellness zapewniające odwiedzającym dostęp do szerokiego wachlarzu udogodnień pielęgnacyjnych, w tym między innymi masaży, pedicure, manicure, body wrappingu, depilacji woskiem i innych zabiegów charakterystycznych dla ośrodków spa
 • na terenie obiektu dostępne są cztery odkryte, bezpłatne baseny otwarte przez cały rok
 • bezpłatne i ogólnodostępne Wi-Fi
 • parking publiczny na miejscu w cenie czterdziestu dolarów za dzień

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Channel Islands: trzydzieści jeden kilometrów od portu w Ventura

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Palihouse Santa Barbara

Adres: 915 Garden Street, Santa Barbara, CA 93101 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • odkryty basen, otwarty przez cały rok dla osób w każdym wieku
 • obecność centrum fitness
 • bezpłatny, prywatny parking
 • na terenie hotelu akceptowane są zwierzęta domowe (z ich obecnością mogą być związane jednak dodatkowe opłaty)

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Channel Islands: pięćdziesiąt jeden kilometrów od portu w Ventura

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Park Narodowy Lassen Volcanic

Gdzie znajduje się Park Narodowy Lassen Volcanic

Park Narodowy Lassen Volcanic położony jest w północno-wschodniej Kalifornii, w południowej części Gór Kaskadowych.

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć park na mapie)

Jak dojechać do Parku Narodowego Lassen Volcanic

Jeśli chodzi o podróż samolotem, najbliższym lotniskiem regionalnym jest Redding Regional Airport, które oferuje regularne połączenia z Los Angeles i San Francisco. Odległość między tym lotniskiem a wejściem do Parku Narodowego Lassen Volcanic wynosi około siedemdziesiąt kilometrów. Zarówno w mieście Redding, jak i na lotnisku dostępne są wypożyczalnie samochodów, co może być istotną informacją, biorąc pod uwagę ograniczenia w dostępności transportu publicznego w okolicy.

Jeśli jednak planujesz przylot z dalszych zakątków, Twoją uwagę powinien skupić port lotniczy Sacramento International Airport, będący największym, międzynarodowym węzłem lotniczym w okolicy. Będziesz mógł dolecieć tutaj ze wszystkich największych portów lotniczych Stanów Zjednoczonych, a także Kanady (Toronto, Vancouver) i Meksyku (Guadalajara, Mexico City). Jedynym minusem tego lotniska jest położenie. Dystans między nim a wejściem do parku wynosi ponad dwieście siedemdziesiąt kilometrów.

Transport samochodowy jest jednak nieodzowny dla osób pragnących odwiedzić Park Narodowy Lassen Volcanic. Najwygodniejszą trasą z Redding jest droga numer 44, która prowadzi na wschód bezpośrednio do północno-zachodniego wejścia do parku, znajdującego się przy jeziorze Manzanita Lake.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Parku Narodowym Lassen Volcanic

Bumpass Hell

Volcanic Thermal Vents Steam Up The Valley of Bumpass Hell in Lassen Volcanic National Park
Volcanic Thermal Vents Steam Up The Valley of Bumpass Hell in Lassen Volcanic National Park, licencja: shutterstock/By Kelly vanDellen

Bumpass Hell to z pewnością jedna z atrakcji typu must-see w Parku Narodowym Lassen Volcanic. Jest to największy obszar geotermalny na terenie parku, wyróżniający się wrzącymi basenami, zbiornikami błotnymi, a także wulkanicznymi fumarolami, czyli wyziewami wydobywającymi się z głębi ziemi. Do najciekawszych miejsc obszaru Bumpass Hell można dostać się idąc drewnianą promenadą, będącą częścią prawie pięciokilometrowego szlaku. Co się tyczy warunków atmosferycznych, warto pamiętać o tym, że szlak do Bumpass Hell może być zasypany śniegiem aż do późnej wiosny, a w niektórych latach nawet do połowy lata.

Lassen Peak

Lassen Peak seen from lake helen in Lassen Volcanic National Park : California, USA
Lassen Peak seen from lake helen in Lassen Volcanic National Park : California, USA, licencja: shutterstock/By Kasbah

Kolejnym, ciekawym miejscem na terenie Parku Narodowego Lassen Volcanic jest Lassen Peak, aktywny wulkan i jeden z głównych punktów widokowych parku, odwiedzany każdego roku przez ponad trzysta tysięcy osób. Trasa na szczyt Lassen Peak, która liczy około osiem kilometrów w obie strony, jest wymagająca, ale nagradza niesamowitymi widokami na okoliczne góry i kratery. Zimą dużą popularnością cieszy się tutaj uprawianie sportów zimowych, w tym wędrówki w rakietach śnieżnych i narciarstwo.

Cinder Cone

Cinder Cone Caldera, Lassen Volcanic National Park
Cinder Cone Caldera, Lassen Volcanic National Park, licencja: shutterstock/By sdbower

Innym interesującym wulkanem na terenie parku, do którego można się dostać wyznaczonym szlakiem jest Cinder Cone, rodzaj stożka żużlowego, wyróżniającego się dużym kraterem na szczycie. Znajduje się on około szesnaście kilometrów na północny-wschód od Lassen Peak i zapewnia wspaniały widok na Brokeoff Mountain, Lassen Peak i Chaos Crags.

Sulphur Works

HDR trail view of the Sulphur Works hydrothermal area at Lassen Volcanic National Park, California.
HDR trail view of the Sulphur Works hydrothermal area at Lassen Volcanic National Park, California. , licencja: shutterstock/By MidwestSpace

Sulphur Works to kolejny obszar geotermalny na naszej liście, bardzo łatwo dostępny dla zwiedzających, dzięki swojej lokalizacji blisko parkingu i drogi 89. Jeśli chodzi o jego charakterystykę hydrotermalną, jest ona zbliżona do tej występującej w Bumpass Hell. Będąc w tym miejscu z pewnością warto zwrócić uwagę na otaczające obszar drzewa i szczyty, zapewniające malownicze tło do pamiątkowych zdjęć Sulphur Works.

Kings Creek Falls

Sunset on Kings Creek Falls in Lassen National Park, California
Sunset on Kings Creek Falls in Lassen National Park, California, licencja: shutterstock/By Beach Creatives

Aby urozmaicić sobie zwiedzanie parku, na pewno warto wybrać się także do Kings Creek Falls, wodospadu dostępnego dzięki malowniczemu szlakowi, prowadzącemu przez łąki, lasy i skaliste tereny. Miej jednak świadomość tego, że trasa ta wymaga pełnej sprawności fizycznej oraz pewnego doświadczenia. Aby dowiedzieć się jak bezpiecznie dotrzeć do Kings Creek Falls, kliknij w tym miejscu.

Ile kosztuje bilet wstępu do Parku Narodowego Lassen Volcanic

Private Vehicle Pass

Od piętnastego kwietnia do trzydziestego listopada:

 • Cena: trzydzieści dolarów amerykańskich
 • Ważność: siedem dni

Od pierwszego grudnia do czternastego kwietnia:

 • Cena: dziesięć dolarów amerykańskich
 • Ważność: siedem dni

Motorcycle Pass

 • Cena: dwadzieścia pięć dolarów amerykańskich
 • Ważność: siedem dni

Pedestrian / Cyclist Pass

 • Cena: piętnaście dolarów amerykańskich
 • Ważność: siedem dni

Szczegółowe informacje dotyczące cen biletów do Parku Narodowego Lassen Volcanic znajdziesz tutaj.

Bilety online do Parku Narodowego Lassen Volcanic, gdzie kupić?

Bilety wstępu do Parku Narodowego Lassen Volcanic możesz kupić online, odwiedzając oficjalną stronę internetową National Park Service, klikając w tym miejscu.

Ile czasu trwa zwiedzanie Parku Narodowego Lassen Volcanic

Wyżej omówiliśmy jedynie cześć atrakcji dostępnych dla zwiedzających Park Narodowy Lassen Volcanic. Odwiedzając ten obszar będziesz mógł wziąć udział także w wielu innych aktywnościach, zróżnicowanych od pory roku. Biorąc to pod uwagę, można śmiało stwierdzić, że na zwiedzenie i pełne poznanie parku warto przeznaczyć kilka, od dwóch do czterech dni. Aby poznać pełną ofertę rekreacyjną parku, kliknij tutaj.

Najlepsze opcje noclegowe niedaleko parku

Village at Childs Meadow

Adres: 41500 Hwy 36E, Mill Creek, CA 96061 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • bezpłatny, prywatny parking
 • dostęp do miejsca na piknik i mebli ogrodowych
 • goście Village at Childs Meadow mają dostęp do restauracji Highlands Ranch Restaurant, w której podawane są dania kuchni lokalnej na śniadania, obiady i kolacje
 • możliwość wynajęcia rowerów za dodatkową opłatą

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Lassen Volcanic: około czternaście kilometrów od Southwest Entrance

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Camp Almanor at Big Springs

Adres: 2655 Big Springs Road, Westwood, CA 96137 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • bezpłatny i ogólnodostępny Internet
 • bezpłatny, prywatny parking
 • obiekt zapewnia swoim gościom dostęp do tarasu słonecznego i miejsca na piknik, a także mebli ogrodowych i sprzętu do grillowania
 • w okolicy Camp Almanor at Big Springs dużą popularnością cieszy się uprawianie różnych aktywności na świeżym powietrzu (trekking, wędkowanie, kajakarstwo, jazda na rowerze)

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Lassen Volcanic: trzydzieści pięć kilometrów do wejścia od strony Warner Valley

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

SureStay Plus Hotel by Best Western Susanville

Adres: 2785 Main St, Susanville, 96130-4741 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • obecność odkrytego basenu
 • darmowe i dostępne w całym obiekcie Wi-Fi
 • bezpłatny parking publiczny (konieczna jest rezerwacja)
 • zwierzęta na terenie obiektu są akceptowane (z ich obecnością mogą być związane jednak dodatkowe opłaty)

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Lassen Volcanic: około siedemdziesiąt pięć kilometrów od wejścia od strony Butte Lake

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Super 8 by Wyndham Susanville

Adres: 2975 Johnstonville Road, Susanville, CA 96130 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • bezpłatny, odkryty basen z brodzikiem otwarty sezonowo
 • bezpłatny parking publiczny na miejscu (rezerwacja nie jest konieczna)
 • zwierzęta na terenie obiektu są akceptowane (z ich obecnością mogą być związane jednak dodatkowe opłaty)
 • obecność pokoi rodzinnych

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Lassen Volcanic: około siedemdziesiąt pięć kilometrów od wejścia od strony Butte Lake

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Millz Manor

Adres: 43288 Ca Hwy 299, Fall River Mills, CA 96028 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • zwierzęta na terenie obiektu są akceptowane (z ich obecnością mogą być związane jednak dodatkowe opłaty)
 • obiekt zapewnia swoim gościom dostęp do miejsca na ognisko i na piknik, a także mebli ogrodowych i sprzętu do grillowania
 • darmowy i dostępny w pokojach Internet
 • bezpłatny, prywatny parking dostępny na miejscu (rezerwacja nie jest konieczna)

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Lassen Volcanic: około siedemdziesiąt pięć kilometrów od Northwest Entrance

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Park Narodowy Pinnacles

Gdzie znajduje się Park Narodowy Pinnacles

Park Narodowy Pinnacles położony jest w środkowej części Kalifornii, na wschód od Salinas Valley.

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć park na mapie)

Jak dojechać do Parku Narodowego Pinnacles

Park zlokalizowany jest w dużej odległości od portów lotniczych. Niecałe osiemdziesiąt kilometrów od Pinnacles znajduje się lotnisko Monterey Regional Airport o zasięgu regionalnym. Większe lotniska położone są w San Jose i San Francisco, oddalone odpowiednio o około sto trzydzieści i sto osiemdziesiąt kilometrów.

Ponieważ najlepszą opcją transportową na teren parku jest podróż samochodem, po przylocie na wybrane lotnisko, warto wynająć samochód bezpośrednio na miejscu. Wszystkie wymienione lotniska oferują szeroki wybór wypożyczalni samochodów, takich jak Hertz, Avis, Enterprise, i Budget, które umożliwiają łatwe, bezpieczne i wygodne kontynuowanie podróży do Parku Narodowego Pinnacles.

W zależności od tego czy jedziesz z Monterey czy San Jose, będziesz miał do dyspozycji wejście Pinnacles East, bądź Pinnacles West. Warto pamiętać, że miejsca parkingowe tuż przy wejściu do parku często są zapełnione w godzinach szczytu, dlatego zaleca się przybycie na miejsce we wczesnych godzinach porannych, aby uniknąć problemów z parkowaniem. Dobrą strategią jest także zarezerwowanie miejsca na kempingu, ponieważ tego typu rezerwacja zazwyczaj obejmuje miejsca parkingowe dla dwóch pojazdów.

Jeśli zależy Ci na dostaniu się do parku transportem publicznym, możesz skorzystać z autobusu wahadłowego, kursującego w niektóre weekendy, szczególnie po wschodniej stronie parku. Bus przewozi gości z parkingów do początku szlaków oraz do centrum dla zwiedzających.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Parku Narodowym Pinnacles

Piesze wędrówki po wyznaczonych trasach są oczywiście kluczową atrakcją również tego parku. Poniżej znajduje się zestawienie godnych polecenia szlaków, które można znaleźć po wschodniej stronie parku.

Moses Springs–Rim Trail Loop

Dam and Bear Gulch Reservoir. Moses Spring Trail – Bear Gulch Reservoir, Pinnacles National Park
Dam and Bear Gulch Reservoir. Moses Spring Trail – Bear Gulch Reservoir, Pinnacles National Park, licencja: shutterstock/By Iv-olga

Moses Springs–Rim Trail Loop to pętla o długości 3,5 km. To o umiarkowanym poziomie trudności szlak, wznoszący się na wysokość 150 metrów i oferujący piękne widoki na okoliczne formacje skalne i doliny. Trasa rozpoczyna się przejściem przez sezonowo otwartą jaskinię Bear Gulch. Ponieważ w jaskini jest ciemno, zaleca się zabranie ze sobą latarek i czołówek, aby bezpiecznie przejść przez wąskie korytarze i skaliste przejścia. Po opuszczeniu jaskini, szlak prowadzi wzdłuż krawędzi wąwozu (Rim Trail), skąd roztaczają się panoramiczne widoki. To idealne miejsce na krótką przerwę i podziwianie krajobrazów.

Chalone Peaks Trail

Trail to Chalone North Peak, Hain Wilderness, Pinnacles National Park, California
Trail to Chalone North Peak, Hain Wilderness, Pinnacles National Park, California, licencja: shutterstock/By Andrei Stanescu

Chalone Peaks Trail to dłuższa i w porównaniu z Moses Springs–Rim Trail Loop bardziej wymagająca trasa, która zapewnia spektakularne widoki oraz prowadzi do najwyższego punktu w parku. Wędrówkę rozpoczyna się przy zbiorniku Bear Gulch Reservoir po wschodniej stronie parku. Stąd szlak zaczyna stopniowo wznosić się, pokonując różnicę wysokości 620 m. Po długim, ale malowniczym wspinaniu, trasa prowadzi na szczyt North Chalone, najwyższego punktu w Parku Narodowym Pinnacles. Ostatni kilometr wiedzie polną drogą. Bardziej ambitni mogą wydłużyć swoją trasę o dodatkowe 2,6 km do South Chalone Peak. Ta część wędrówki oferuje wyjątkowe widoki z południowego krańca pasma Gabilan, które są rzadko odwiedzane przez większość turystów. Cała trasa w obie strony liczy niecałe czternaście kilometrów.

Balconies Cliffs-Cave Loop

Pinnacles National Park, California. Sunset view from the top of High Peaks & Balconies Cave Loop Trail. View has volcanic mountains, unique rock formations, green trees and cliffs.
Pinnacles National Park, California. Sunset view from the top of High Peaks & Balconies Cave Loop Trail. View has volcanic mountains, unique rock formations, green trees and cliffs., licencja: shutterstock/By Alisa_Ch

Jeśli zwiedzamy park od zachodniej strony parku, rozważmy koniecznie trasę Balconies Cliffs-Cave Loop. Szlak ten prowadzi przez Balconies Cave, jaskinię utworzoną przez głazy zapełniające przestrzeń nad wąskim kanionem strumienia. Pamiętaj, że przejście przez nią wymaga latarki, najlepiej czołowej, zapewniającej wolne ręce podczas wędrówki. Niektóre obszary jaskini są wąskie i mogą wymagać wspinania się, co dodaje na pewno wyprawie elementu przygody. Co się tyczy dostępności, początek szlaku znajduje się w pobliżu parkingu w zachodniej części parku. Szlak Balconies Cliffs-Cave Loop można również połączyć z innymi pętlami prowadzącymi w rejon High Peaks. Jeśli chodzi o długość trasy zaś, pętla mierzy niecały cztery kilometry, dystans który można pokonać w tym miejscu w około półtorej godziny. Warto pamiętać jednak, że zimą i wiosną niektóre części szlaku mogą wymagać brodzenia przez wodę, a jaskinia może być zamknięta w okresach występowania ulewnych opadów.

Juniper Canyon Loop

Niedaleko trasy Balconies Cliffs-Cave Loop dostępna jest także ścieżka Juniper Canyon Loop, rekomendowana bardziej doświadczonym wycieczkowiczom. Podobnie jak w przypadku wcześniej omawianej trasy, także Juniper Canyon Loop zaczyna się niedaleko parkingu i prowadzi do High Peaks, zapewniając spektakularne widoki podczas wspinaczki. Szlak może być dla wielu męczący, ale widoki na formacje skalne i doliny są z pewnością warte wysiłku. Juniper Canyon Loop można także połączyć z jeszcze bardziej wymagającym, stromym i wąskim szlakiem. Długość pętli wynosi sześć i pół kilometra.

Birdwatching

California Condor at Pinnacles National Park
California Condor at Pinnacles National Park, licencja: shutterstock/By Matt Sells

Oprócz licznych szlaków turystycznych, Park Narodowy Pinnacles oferuje również inne atrakcje, które przyciągają turystów z różnych zakątków świata. Jedną z nich jest birdwatching, czyli obserwowane ptaków.

Według stanu na 2021 rok, w Parku Narodowym Pinnacles udokumentowano obecność 181 gatunków ptaków. Mimo tej imponującej liczbie, łatwo wyróżnić najbardziej charakterystycznego z nich; kondora kalifornijskiego, uznawanego za krytycznie zagrożonego. Na szczęście jego aktualny stan ulega poprawie i współcześnie podejmuje się kroki mające na celu zapobieżenie ich wyginięciu. Dzięki programom ochrony i reintrodukcji ponownie pojawiły się one na terenie parku na początku tego stulecia.

Kondor kalifornijski czy sępnik różowogłowy?
Turkey Vulture with spread wings overhead
Turkey Vulture with spread wings overhead, licencja: shutterstock/By Thomas Woolsey

Co ciekawe, często są one mylone z sępnikami różowogłowymi. Można je jednak odróżnić po łysych, różowych głowach i nieco innej kolorystyce upierzenia. Różnią się one także od siebie w kontekście liczebności populacji. Sępnik różowogłowy jest uznawany za gatunek najmniejszej troski.

Pozostałe gatunki ptaków obserwowane na terenie parku

Oprócz kondorów, park jest również domem dla wielu innych interesujących ptaków, które mogą zainteresować zarówno doświadczonych, jak i mniej wprawionych w obserwowaniu ptaków turystów. Przykładem są sokoły preriowe, gniazdujące na wysokich klifach. Oprócz nich, można tu także zobaczyć orły przednie, przedrzeźniacze kalifornijskie, kukawki kalifornijskie oraz myszołowy rdzawosterne.

Kiedy wybrać się na birdwatching?

Jeśli chodzi o to kiedy jest najlepszy czas na birdwatching, dzięki zróżnicowanym siedliskom i obszarom chronionym na terenie Park Narodowy Pinnacles, można obserwować w tym miejscu ptaki praktycznie przez cały rok. Aby zwiększyć swoje szanse na zobaczenie konkretnych gatunków, warto sprawdzić przewodniki terenowe oraz skonsultować się ze specjalistami w centrach dla zwiedzających, gdzie uzyskamy cenne wskazówki na temat miejsc, w których najczęściej można spotkać interesujące nas ptaki.

Więcej informacji

Aby dobrze zaplanować birdwatching w Parku Narodowym Pinnacles, warto odwiedzić dedykowaną temu tematowi stronę internetową parku na National Park Service. Znajdziemy tam między innymi szczegółowe informacje na temat siedlisk konkretnych gatunków oraz porady dotyczące obserwowania ptaków.

Ile kosztuje bilet wstępu do Parku Narodowego Pinnacles

Private Vehicle Pass

 • Cena: trzydzieści dolarów amerykańskich
 • Ważność: siedem dni

Motorcycle Pass

 • Cena: dwadzieścia pięć dolarów amerykańskich
 • Ważność: siedem dni

Pedestrian / Cyclist Pass

 • Cena: piętnaście dolarów amerykańskich
 • Ważność: siedem dni

Szczegółowe informacje dotyczące cen biletów do Parku Narodowego Pinnacles, znajdziesz tutaj.

Bilety online do Parku Narodowego Pinnacles, gdzie kupić?

Bilety wstępu do Parku Narodowego Pinnacles możesz kupić online, odwiedzając oficjalną stronę internetową National Park Service, klikając w tym miejscu.

Ile czasu trwa zwiedzanie Parku Narodowego Pinnacles

Jeśli będziemy chcieli uprawiać birdwatching, a także skorzystać z kilku tras wycieczkowych po najciekawszych miejscach parku, powinniśmy zarezerwować sobie od dwóch do trzech dni.

Szukasz odpowiedzi na inne pytania dotyczące zwiedzania parku? Kliknij tutaj.

Najlepsze opcje noclegowe niedaleko parku

Best Western Plus Coalinga Inn

Adres: 1786 Jayne Avenue, Coalinga, 93210-9249 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • odkryty, bezpłatny basen
 • zwierzęta na terenie obiektu są akceptowane (z ich obecnością mogą być związane jednak dodatkowe opłaty)
 • bezpłatne i ogólnodostępne Wi-Fi
 • bezpłatny parking prywatny na miejscu (rezerwacja nie jest konieczna)

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Pinnacles: sto jedenaście kilometrów od East Entrance

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Chateau Coralini

Adres: 100 River Road, Salinas, CA 93908 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • bezpłatny parking prywatny na miejscu (rezerwacja jest konieczna)
 • bezpłatne i ogólnodostępne Wi-Fi
 • obiekt zapewnia swoim gościom dostęp do ogrodu i miejsca na piknik, a także mebli ogrodowych
 • rozbudowana baza rekreacyjna dostępna na miejscu (bilard, tenis stołowy, pokój gier)

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Pinnacles: pięćdziesiąt osiem kilometrów od West Entrance

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Holiday Inn Express & Suites Salinas, an IHG Hotel

Adres: 195 Kern Street, Salinas, CA 93901 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • obecność centrum fitness
 • bezpłatny parking publiczny dostępny na miejscu (rezerwacja jest konieczna)
 • ogólnodostępny i darmowy Internet
 • zestaw do parzenia kawy i herbaty we wszystkich pokojach

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Pinnacles: około pięćdziesiąt siedem kilometrów od West Entrance

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Fairfield Inn & Suites by Marriott Hollister

Adres: 390 Gateway Drive, Hollister, 95023 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • kryty, bezpłatny basen, otwarty przez cały rok
 • dostępność centrum fitness
 • możliwość wynajęcia rowerów na miejscu
 • bezpłatny parking publiczny dostępny na miejscu (rezerwacja nie jest konieczna)

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Pinnacles: około pięćdziesiąt kilometrów od East Entrance

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Hacienda de Leal – BW Signature Collection

Adres: 410 The Alameda, San Juan Bautista, 95045-9547 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • ogólnodostępny, bezpłatny Internet
 • zwierzęta na terenie obiektu są akceptowane (z ich obecnością mogą być związane jednak dodatkowe opłaty)
 • obiekt zapewnia swoim gościom dostęp do tarasu, ogrodu, miejsca na piknik i ognisko, a także mebli ogrodowych
 • możliwość wynajęcia opieki nad dziećmi za dodatkową opłatą

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od Parku Narodowego Pinnacles: około pięćdziesiąt osiem kilometrów od East Entrance

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Kompleks parków narodowych Redwood National and State Parks

Gdzie znajduje się kompleks parków narodowych Redwood National and State Parks

Redwood National and State Parks zlokalizowane jest wzdłuż północnego wybrzeża Kalifornii, około sześćdziesiąt pięć kilometrów na północ od miasta Eureka.

Dokładna lokalizacja: (kliknij tutaj, aby zobaczyć park na mapie)

Jak dojechać do kompleksu parków narodowych Redwood National and State Parks

Dotarcie do Redwood National and State Parks może wymagać pewnego wysiłku logistycznego, zwłaszcza jeśli chodzi o podróż samolotem.

Jednym z najbliższych portów lotniczych Redwood National and State Parks jest Arcata-Eureka Airport (ACV), położone w McKinleyville, w Humboldt County. Jest to niewielkie, regionalne lotnisko, obsługujące regularnie loty z takich miast jak Denver, San Francisco i Los Angeles.

Kolejnym lotniskiem w okolicy jest Del Norte County Regional Airport (CEC), zlokalizowane w Crescent City. Ono również obsługuje głównie loty między miastami w Kalifornii, zapewniając połączenia z ograniczoną liczbą destynacji.

Jeśli planujesz podróż samolotem do większych miast, najbliższe, duże porty lotnicze znajdziesz dopiero w San Francisco i Sacramento. Podróż samochodem z San Francisco do Redwood National and State Parks to ponad pięćset kilometrów (trasa drogą 101). Z Sacramento z kolei podróż samochodem najlepiej pokonać jadąc najpierw autostradą międzystanową numer 5, a następnie skręcając w Redding w 299 i od McKinleyville 101, już bezpośrednio do parku.

Dla tych, którzy wolą korzystać z transportu publicznego, również dostępnych jest kilka opcji. Jedną z najpopularniejszych jest skorzystanie z usług autobusowych Redwood Coast Transit. Szczególną uwagę warto zwrócić na trasę 20, która łączy Smith River, Crescent City i Arcata, zapewniając jednocześnie bezpośredni dostęp do Redwood National and State Parks, zatrzymując się między innymi w Prairie Creek State Park. Aby uzyskać więcej informacji na temat rozkładów jazdy i tras autobusów Redwood Coast Transit, w tym trasy 20, można odwiedzić oficjalną stronę internetową przewoźnika, klikając tutaj.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w kompleksie parków narodowych Redwood National and State Parks

Jedediah Smith Redwoods State Park

Young girl walking on trail in between massive redwood trees in Northern California forest - Jedediah Smith Redwoods State Park, California, USA
Young girl walking on trail in between massive redwood trees in Northern California forest – Jedediah Smith Redwoods State Park, California, USA, licencja: shutterstock/By natehovee

Jedediah Smith Redwoods State Park to jeden z parków stanowych, składających się na kompleks Redwood National and State Parks. Miejsce to jest szczególnie znane wśród turystów dzięki gęstym lasom sekwojowym, mogącym się pochwalić prawdziwymi okazami pod względem monumentalności. Park słynie także między innymi z dzikiej rzeki Smith. Świetnie nadaje się ona do przepływania pontonem.

W parku znajduje się prawie trzydzieści kilometrów szlaków turystycznych, zapewniających dostęp do największych skarbów obszaru. Ci, którzy chcą spędzić więcej czasu na łonie natury, mogą skorzystać z kolei z licznych miejsc kempingowych.

W ramach ciekawostki warto dodać, iż omawiany tutaj Jedediah Smith Redwoods State Park nazwany został na cześć Jedediaha Smitha, wybitnego odkrywcy i trapera, który zasłynął z wypraw eksploracyjnych po Kalifornii. Podczas jednej ze swoich podróży przemierzył tereny, które później stały się częścią tego parku.

Prairie Creek Redwoods State Park

Cervus canadensis roosevelti, Roosevelt Elk, Wapiti. A young bull grazing at Prairie Creek in Redwood National and State Parks.
Cervus canadensis roosevelti, Roosevelt Elk, Wapiti. A young bull grazing at Prairie Creek in Redwood National and State Parks., licencja: shutterstock/By KLLarson

Prairie Creek Redwoods State Park to kolejny klejnot wchodzący w skład kompleksu Redwood National and State Parks, charakteryzujący się niezwykłym połączeniem gajów sekwojowych, otwartych łąk i innych cudów natury, które razem tworzą unikalny i zróżnicowany krajobraz.

Centralnym elementem parku jest malownicza łąka położona wzdłuż Newton B. Drury Scenic Parkway, która często odwiedzana jest przez łosie, swobodnie przemierzają te otwarte przestrzenie. Łąki te, które określa się tutaj mianem prerii, kontrastują z gęstymi lasami sekwojowymi, oferując odwiedzającym niesamowite widoki i wyjątkowe możliwości obserwacji dzikiej przyrody. Jeśli chodzi o wspomniane już drzewa, warto zauważyć, że właśnie na terenie Prairie Creek Redwoods State Park znajduje się sekwoja Iluvatar, będąca niegdyś trzecią co do wielkości sekwoją wieczniezieloną (coast redwood) na świecie.

Jednym z najbardziej znanych i popularnych miejsc w Prairie Creek Redwoods State Park jest Fern Canyon. Nazwa tego urokliwego kanionu pochodzi od bujnych paproci, które pokrywają wysokie, piętnastometrowe ściany. Przez Fern Canyon przepływa strumień Home Creek, tworząc niepowtarzalne, wilgotne środowisko sprzyjające rozwojowi gęstej roślinności. Spacerując przez kanion, można poczuć się jak w prehistorycznym świecie, co zostało docenione przez twórców filmu „Zaginiony świat: Jurassic Park”, którzy wykorzystali to miejsce, jako scenerię do stworzenia tego kinematograficznego dzieła.

Park zawdzięcza swoją nazwę Prairie Creek, rzece przepływającej przez jego teren.

Del Norte Coast Redwoods State Park

Beach at the California Coast. Del Norte State Park area
Beach at the California Coast. Del Norte State Park area, licencja: shutterstock/By PhotosbyJairo

Del Norte Coast Redwoods State Park to ostatni już park, wchodzący w skład kompleksu Redwood National and State Parks. Znany jest z pięknych, dzikich trzynastu kilometrów wybrzeża klifowego oraz rozległych lasów, w których rosną imponujące sekwoje wieczniezielone, tak charakterystyczne dla całego kompleksu. Przy omawianiu Del Norte Coast Redwoods State Park warto zaznaczyć, że w minionych latach był on zagrożony zamknięciem. Nie zwlekaj zatem z jego odwiedzeniem i jak najszybciej przekonaj się o jego naturalnym pięknie na własne oczy.

Fauna kompleksu parków narodowych Redwood National and State Parks

black bear standing in a field.
black bear standing in a field., licencja: shutterstock/By Todd Maertz

Kompleks Redwood National and State Parks jest także domem dla niezwykle bogatej i zróżnicowanej fauny. Według aktualnych danych inwentaryzacyjnych National Park Service, na terenie parku można spotkać ponad sześćset gatunków zwierząt. Wśród nich znajduje się ponad sto gatunków ssaków, trzysta gatunków ptaków, trzydzieści gatunków gadów, dwadzieścia gatunków płazów oraz niemal dwieście gatunków ryb.

Do najbardziej charakterystycznych przedstawicieli fauny należą: baribal, zwany też niedźwiedziem czarnym, puma, uszanka kalifornijska, ryś rudy, bóbr kanadyjski, kojot preriowy, jeleń szlachetny i wapiti, czyli jeleń kanadyjski. Park jest także siedliskiem dla wielu gatunków ptaków, w tym dzięciura żołędziowego, modrosójki czarnogłowej i rudaczka kalifornijskiego.

Acorn woodpecker with an acorn in its beak sitting on a palm tree close-up.
Acorn woodpecker with an acorn in its beak sitting on a palm tree close-up., licencja: shutterstock/By Iv-olga

Ile kosztuje bilet wstępu do kompleksu parków narodowych Redwood National and State Parks

Wstęp na teren parków jest całkowicie bezpłatny.

Bilety online do kompleksu parków narodowych Redwood National and State Parks, gdzie kupić?

Ile czasu trwa zwiedzanie kompleksu parków narodowych Redwood National and State Parks

Na dogłębne zwiedzenie wszystkich, najważniejszych miejsc obszaru Redwood National and State parks warto zarezerwować sobie od dwóch do trzech dni. Dłuższy pobyt w tym miejscu jest wskazany zwłaszcza, jeśli zamierzasz brać udział w wędrówkach po wyznaczonych na terenie kompleksu szlakach. Aby dowiedzieć się więcej na ich temat, odwiedź koniecznie dedykowaną tej kwestii stronę Redwood National and State Parks, będącej pod patronatem National Park Service.

Najlepsze opcje noclegowe niedaleko parku

View Crest Lodge

Adres: 3415 Patrick’s point drive, Trinidad, CA 95570 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • ogólnodostępny, bezpłatny Internet
 • bezpłatny parking prywatny dostępny na miejscu (rezerwacja nie jest konieczna)
 • obiekt zapewnia swoim gościom dostęp do patio, ogrodu, miejsca na piknik, a także mebli ogrodowych i sprzętu do grillowania
 • dostępność oferty rozrywkowej dla rodzin z dziećmi (gry planszowe, puzzle, książki dla dzieci)

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od kompleksu parków narodowych Redwood National and State Parks: dwadzieścia dwa kilometry od Redwood Creek Picnic Area

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

NEW! Oceanfront Trinidad Vacation Rental Sleeps up to 16

Adres: 1880 Patrick’s Point Dr, Trinidad, CA 95570 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • bezpłatny parking prywatny dostępny na miejscu (rezerwacja nie jest konieczna)
 • dostępność szerokiej oferty rozrywkowej dla rodzin z dziećmi (obecność placu zabaw, gier planszowych, puzzli i książek dla dzieci)
 • obiekt zapewnia swoim gościom dostęp do tarasu, ogrodu, miejsca na piknik i ognisko, a także mebli ogrodowych i sprzętu do grillowania
 • obecność wanny z hydromasażem

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od kompleksu parków narodowych Redwood National and State Parks: około dwadzieścia pięć kilometrów od Redwood Creek Picnic Area

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Trinidad Inn

Adres: 1170 Patricks Point Drive, Trinidad, CA 95570 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • bezpłatny, prywatny parking, dostępny na miejscu (rezerwacja nie jest konieczna)
 • zwierzęta na terenie Trinidad Inn są akceptowane po uzgodnieniu z obiektem (z ich obecnością mogą być związane jednak dodatkowe opłaty)
 • darmowe i ogólnodostępne Wi-Fi
 • w okolicy obiektu dużą popularnością cieszą się aktywności na świeżym powietrzu (trekking, wędkarstwo, kajakarstwo)

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od kompleksu parków narodowych Redwood National and State Parks: około dwadzieścia sześć kilometrów od Redwood Creek Picnic Area

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Pinc Lady Mansion

Adres: 202 M Street, Eureka, CA 95501 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • bezpłatne Wi-Fi
 • goście Pinc Lady Mansion mają dostęp do tarasu i ogrodu
 • dostępność pokoi rodzinnych
 • w niektórych pokojach goście mają dostęp do widoków na morze

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od kompleksu parków narodowych Redwood National and State Parks: około sześćdziesiąt cztery kilometry od Redwood Creek Picnic Area

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Hiouchi Motel

Adres: 2097 U.S. 199, Crescent City, CA 95531 (kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel na mapie)

Udogodnienia:

 • bezpłatne, ogólnodostępne Wi-Fi
 • bezpłatny, prywatny parking dostępny na miejscu (rezerwacja nie jest konieczna)
 • zwierzęta na terenie Hiouchi Motel są akceptowane po uzgodnieniu z obiektem (z ich obecnością mogą być związane jednak dodatkowe opłaty)
 • obiekt zapewnia swoim gościom dostęp do miejsca na piknik i ognisko, a także mebli ogrodowych i sprzętu do grillowania

Ceny, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Odległość od kompleksu parków narodowych Redwood National and State Parks: niecały kilometr od Jedediah Smith Campground

Rezerwacja przez booking (kliknij tutaj)

Podsumowanie

Nasza podróż po najpiękniejszych parkach narodowych w Kalifornii dobiega w tym miejscu końca. Mamy nadzieję, że zawarte w tym przewodniku informacje okażą się dla Ciebie przydatne podczas planowania wycieczki po najcenniejszych skarbach natury tego stanu. Jeśli interesują Cię parki narodowe rozsiane w innych częściach Stanów Zjednoczonych, sprawdź koniecznie opublikowany już na naszym blogu justexplore.com artykuł ”Wycieczka po najpiękniejszych Parkach Narodowych USA”.

Poprzedni

Wycieczka na Fudżi – zdobywamy najwyższą Górę Japonii

Wycieczka do Møre og Romsdal – odkrywamy miniaturę Norwegii

Następny

Dodaj komentarz