Czy Nuuk zwala z nóg? Wycieczka turystyczna do stolicy Grenlandii

Kutaa! Czyli witajcie w Nuuk, stolicy Grenlandii. Nie jest to wcale miejsce pierwszego wyboru turystycznego, jeżeli chodzi o teren tej wielkiej wyspy północnego Oceanu Atlantyckiego, ale cały czas prężnie się rozwija pod tym względem. Miasto i okolice mają do zaoferowania naprawdę liczne atrakcje. Każdy kto szuka przygody wśród tajemniczych morskich fiordów i bliskiego spotkania z surową naturą na pewno nie będzie zawiedziony. Ten artykuł stanowi gotowy plan podróży do Nuuk, opisuje także miejsca warte do odwiedzenia i całą infrastrukturę turystyczną. Wreszcie, stara się odpowiedzieć na najistotniejsze pytanie – czy Nuuk zwala z nóg?

Planowanie wyprawy do Nuuk – praktyczny poradnik turysty

Nie ma żartów. Wybieramy się przecież do najdalej wysuniętej na północ stolicy na świecie. Co przez to należy rozumieć? Przede wszystkim to, że będzie raczej chłodno, wręcz zimno. W związku z tym, do plecaka warto wrzucić ciepłą odzież. Sprawdzą się termiczne wariacje bielizny, kurtki polarowe, a także wiatro i wodoodporne ubrania wierzchnie. Zimą na pewno warto dorzucić różne ocieplacze, a latem mimo wszystko filtry przeciwsłoneczne – słońce potrafi tam wtedy świecić bardzo mocno. Dopełnieniem niech będą dobre buty (także wodoodporne) turystyczne.

Jeżeli chodzi o dokumenty, to na Grenlandię nie potrzeba wizy turystycznej, o ile pobyt nie będzie przekraczał 90 dni. Obligatoryjnie wymagany jest natomiast paszport – dokument ten musi być ważny co najmniej sześć miesięcy po dacie wyjazdu z kraju. No i jeszcze kwestia waluty. Na Grenlandii obowiązuje korona duńska, a koszty życia są niestety wyższe niż w Polsce. Przykładowo za 120 koron (około 60 złotych) można zjeść obiad w niedrogiej restauracji.

Generalnie przed wyruszeniem w drogę warto nieco poczytać nie tyle o samym Nuuk, ale Grenlandii w ogóle. Książka Adama Jarniewskiego „Nie mieszkam w igloo” to propozycja, która na pewno świetnie wprowadzi w niuanse „prawdziwego życia” na dalekiej północy. Autor do dzisiaj mieszka wśród grenlandzkich fiordów, założył tam rodzinę.

Jak dotrzeć do Nuuk

Po pierwsze, opcja tanich linii lotniczych jest tutaj poza rozważaniami. Odpada też transport morski. Prawda jest taka, że docierają tam tylko dwie linie lotnicze świata: miejscowy przewoźnik Air Greenland oraz islandzki Icelandair.

Trzeba jednak wcześniej dotrzeć do lotniska w Kopenhadze. Tutaj faktycznie można nieco zaoszczędzić i skorzystać z tanich połączeń (vide irlandzkie linie Ryanair), ale nawet przelot polskim LOT-em nie należy do najdroższych eventów. Na miejscu można być już za jedyne 120 złotych, a samoloty startują z Warszawy (LOT), Krakowa (Norwegian) oraz Gdańska, Wrocławia i Poznania (linie SAS).

Lot z Danii, jedną z dwóch wymienionych wyżej linii lotniczych, to kwestia około 3000 złotych za bilet w obie strony. Można wylądować samolotem Icelandair w porcie lotniczym Keflavik i stamtąd już bezpośrednio linią Air Greenland dotrzeć do Nuuk. Prawda jest jednak taka, iż tamtejsze lotnisko jest małe i większość samolotów lata do największego portu kraju – Kangerlussuaq. Dopiero tam łapie się czarter do Nuuk – na pokładzie małego samolotu turbośmigłowego czas mija szybko (3 godzinki jak z bicza…), dzięki smacznym przekąskom.

Colorful houses in Nuuk, Greenland, Summer
Kolorowe budynki Nuuk latem, licencja: shutterstock/By Polar_media

Nuuk – jaka jest historia stolicy Grenlandii?

Nuuk to najstarsze miasto na Grenlandii, założone w 1728 roku przez Hansa Egede, misjonarza pochodzącego z Norwegii. Trafił on tutaj, zainspirowany średniowiecznymi opowieściami wikingów, którzy osiedlali się na „zielonym lądzie” (green land) w okolicach X wieku. Na miejscu spotkał lud eskimo-aleuckich Inuitów i rozpoczął wśród niego działalność misyjną – co ciekawe, w przełożonym przez niego tekście modlitwy „Ojcze nasz” znaleźć można jakże trafne geograficznie sformułowanie „daj nam naszą codzienną fokę”, zamiast „chleba powszedniego”.

Dom Hansa Egede istnieje do dzisiaj i jest wykorzystywany przez rząd Grenlandii do przyjmowania specjalnych, honorowych gości. Pierwotnie tutejsza osada nazywała się „Dobra Nadzieja”, a ostateczna nazwa ugruntowała się w roku 1979, wraz z uzyskaniem autonomii. W pobliżu Nuuk stoi także pomnik ku czci tego „apostoła Grenlandii”, choć miejscowi dość sceptycznie podchodzą do roli tego człowieka. Za bardzo kojarzy się z kolonializmem.

Hans Egede, Nuuk city, capital of Greenland
Pomnik Hansa Egede – założyciela Nuuk, licencja: shutterstock/By dusan964

Dzisiaj miasto zamieszkuje niecałe 20 tysięcy osób. Turysta, który tutaj przybywa, może być tym zaskoczony, gdyż stolica Grenlandii jako żywo wygląda na znacznie poważniejszą aglomerację miejską. Na pierwszy rzut oka widać jednak, że miejscowe władze stawiają coraz bardziej na turystykę i na każdym kroku można spotkać różnorakie udogodnienia dla przybyszów spoza Grenlandii. Nieco na uboczu pozostają problemy związane z wysokim poziomem bezdomności. W klatkach schodowych tutejszych bloków, wybudowanych w latach 70-tych XX wieku, można spotkać wielu przypadkowych lokatorów, no ale skupmy się lepiej na turystycznej stronie Nuuk…

Atrakcje turystyczne miasteczka Nuuk – plan zwiedzania

Zacznijmy od tego, że miasto Nuuk można zwiedzać z przewodnikiem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu wybrać się na spacer. Jako że tutejsze fiordy pełne są zatoczek i wysp, można także odbyć niezapomnianą wycieczkę łodzią lub kajakiem. Po prawdzie, wszystko jest tutaj na wyciągnięcie ręki, a poniżej przedstawiamy przykładowy plan wycieczki, który zaspokoi nawet najwybredniejsze gusta miejskiego odkrywcy. A więc czas na zwiedzanie Nuuk!

Stary Port i Muzeum Historii Narodowej

Pierwszy przystanek znajduje się w porcie kolonialnym, w najstarszej części Nuuk. Stoją tam malownicze drewniane domki, kuszące zmysły turystów różnymi kolorami. W pobliżu podziwiać można również posąg Matki Morza, bogini Inuidów, w której włosach (zgodnie z miejską legendą) chronią się wszelkie podmorskie stworzenia. Kilka kroków dalej mamy historyczny dom wspomnianego już Hansa Egede, założyciela Nuuk.

Obowiązkowym punktem zwiedzania jest także Muzeum Historii Narodowej, w którym znaleźć można artefakty ze wszystkich okresów historii Grenlandii. To 4500 lat dziejów! Muzeum to mieści się w charakterystycznych budynkach kolonialnych, z fantastycznym widokiem na morski fiord. A co wśród eksponatów? Zabytki etnograficzne, liczne zdjęcia, słynne mumie (tak mumie!), pełnowymiarowe łodzie i psie zaprzęgi. Można zobaczyć tradycyjne stroje inuickie oraz tajemnicze tupilaki – szamańskie symbole odwagi.

Muzeum Sztuki Nuuk

Kolejne miejsce, którego nie wolno przegapić podczas wycieczki do Nuuk. Muzeum urządzone jest w starym kościele adwentystów. Znajduje się tutaj prywatna kolekcja dzieł sztuki i rękodzieła zmarłego w 2007 roku artysty Svenda Junge.

Ponadto zwiedzającym udostępniono imponującą kolekcję grenlandzkiej sztuki i rzemiosła z początku XX wieku, obejmującą około 300 obrazów i 400 grenlandzkich figurek. Szczególną uwagę zwracają te wykonane z naturalnych surowców – poroża renifera, kłów narwala i morsa.

Miejski targ i sklepy z pamiątkami

Czyli to co tygryski lubią najbardziej… Faktycznie, nie brakuje tutaj takich przybytków, a poza standardowymi sklepikami z pamiątkami, znaleźć można na przykład zakład Qiviut, zajmujący się wyrobem i sprzedażą robionych na drutach ubraniach z wołu piżmowego. Zresztą, cała ulica Imaneq to obowiązkowy przystanek dla miłośników tradycyjnego rękodzieła!

Warto poza tym odwiedzić targ na świeżym powietrzu, gdzie sprzedawane są świeżo złowione ryby, a także mięso z foki i renifera.

Nowoczesne centrum miasta Nuuk

Obszar ten różni się klimatem znacznie od miejsca, w którym rozpoczynał się spacer, czyli od starego portu kolonialnego. Nie brakuje tutaj nowoczesnych budynków, jest kilka bloków mieszkalnych, ale turystów najbardziej zainteresuje budynek grenlandzkiego parlamentu. W Nuuk stoi także jedyny w Grenlandii… uniwersytet. Innym interesującym miejscem jest tutejsza stacja arktyczna. Bardzo instagramowy plan zdjęciowy!

Specjalna uwagę warto poświęcić tutejszemu centrum kultury Katuaq. Odbywają się w nim cykliczne spektakle teatralne, wystawy sztuki i sympozja. Można się tutaj posilić (kawiarnia Cafetuag) i obejrzeć film w kinie.

W poszukiwaniu zorzy polarnej…

Nuuk, to jedno z miejsc idealnych do obserwowania zorzy polarnej. To zjawisko na Grenlandii pojawia się zazwyczaj od wczesnej jesieni do wiosny. Właśnie wtedy nocne niebo bywa malowniczo rozświetlane zielonym blaskiem. Ponoć najlepiej widać zorze o czwartej nad ranem.

Poza tym zimą charakterystyczne dla tego regionu są długie noce polarne, a potem… długie polarne dni. Słońce świeci wówczas 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To zjawisko określa się po angielsku jako „midnight sun”. Tak! W Nuuk można podziwiać wszystkie te fenomeny pogodowe – zresztą poniższe zdjęcia chyba najlepiej zachęcają do osobistego ich doświadczenia.

Tajemnice fiordów Nuuk

Last but not least… tutejsze fiordy! Fiord Nuuk jest domem dla kilkunastu humbaków, które wracają z Morza Karaibskiego do tych wód każdego roku. Ich pojawienie się zwiastuje nadejście lata. Okres letni to wymarzony czas na penetrowanie okolicznych wód za pomocą łodzi. W okolicy znajduje się pełno zatoczek, wysp i pięknych wodospadów. Idealne są także warunki do wędkowania.

Niezliczone góry lodowe fiordu pochodzą z lodowca Narsap Sermia, który w sam sobie jest nie lada atrakcją turystyczną. Jednak nie zawsze można do niego dotrzeć ze względu na warunki pogodowe. Tak, podczas takiej wyprawy łodzią też się przyda aparat fotograficzny lub kamera. Biało-niebieskie rzeźby lodowe robią niesamowite wrażenie!

Abandoned fishing village, landscape Greenland, beautiful Nuuk fjord, ocean, iceberg with mountains background
Malownicze fiordy, lodowce i góry w mieście Nuuk, licencja: shutterstock/By dusan964

Inne atrakcje turystyczne

W okolicy istnieje wielu organizatorów wycieczek, którzy mogą pomóc w zaaranżowaniu rejsu statkiem, wyprawy na polowanie, mini zawodów wędkarskich, pieszych wycieczek lub spływów kajakowych. Tutejsze szlaki turystyczne, dobrze oznakowane i bezpieczne, oferują niezapomniane widoki na przyrodę arktycznej dziczy.

Infrastruktura hotelowa w mieście Nuuk

Jeżeli chodzi o hotele w Nuuk, to miasto zdecydowanie stanęło na wysokości zadania. Tutejsza baza hotelowa oferuje bardzo dobre warunki noclegowe, a poszczególne obiekty cieszą się bardzo dobrą reputacją. Poniżej trzy propozycje, które znajdują się wyjątkowo wysoko w rankingu na liście Booking.com.

Trzy dobre hotele w dobrej cenie

Hotel Nuuk – Apartment Nanoq – zabukuj tutaj!

Adres: Børnehjemsvej, 3900 Nuuk, Grenlandia 

To bardzo wysoko oceniany obiekt hotelowy, zarządzany przez prywatnego właściciela. W willi udostępniono apartamenty z dwiema sypialniami, salonem i świetnie wyposażoną kuchnią. Dodatkowo goście mają dostęp do łazienki z prysznicem i wanny z hydromasażem. Całkiem niedaleko jest stok narciarski. W ofercie bezpłatny, prywatny parking. Z tarasu można podziwiać przepiękne widoki na okolicę.

Hotel Aurora – zabukuj tutaj!

Adres: Paassaasivik 8, 3900 Nuuk, Grenlandia 

To miejsce idealne dla każdej rodziny – w ofercie hotelu znajdują się pokoje rodzinne typu Deluxe z trzema łóżkami (2 pojedyncze i 1 podwójne). W takim apartamencie znajduje się także osobna łazienka. Poza tym na pokładzie są pokoje podwójne i pojedyncze. Uwagę zwraca elewacja hotelowego budynku – przy dobrych warunkach pogodowych imituje zjawisko… zorzy polarnej. Pewnie stąd nazwa.

Kulukis Downtown Hostel – zabukuj tutaj!

Adres: H.J. Rinkip Aqqutaa 41, 3900 Nuuk, Grenlandia

I jeszcze opcja dla bardziej oszczędnego turysty. W ofercie obiektu jest mały pokój jednoosobowy oraz nieco większy ze wspólną łazienką i toaletą. Właściciele udostępniają bezpłatne miejsca parkingowe. W każdym pokoju jest biurko i telewizor z płaskim ekranem. Na tarasie można grillować, można też wypoczywać we wspólnym salonie.

Opcja „na dziko” (no prawie)

waga! Z dziennikarskiego obowiązku, trzeba tutaj wspomnieć o jeszcze jednej opcji zakwaterowania w Nuuk. Na terenie miasta, nieopodal Starego Portu można znaleźć… szklane igloo. Taka przyjemność kosztuje około 1500 złotych za noc. Miejsca starczy dla dwóch osób, a właściciel przedziwnej konstrukcji serwuje rankiem śniadania. To jedyne takie miejsce w Grenlandii! Hotele w Nuuk nie jedno mają imię…

Kulinaria Nuuk – co i gdzie można zjeść?

Czas już na mała przerwę w zwiedzaniu. Podziwianie okolicy o pustym żołądku to kiepski pomysł, więc warto zajrzeć do którejś z restauracji w Nuuk. Kuchnia grenlandzka opiera się w głównej mierze na mięsie morskich ssaków, ale tutaj w Nuuk doszło do pomysłowego mariażu lokalnych przysmaków z daniami kuchni duńskiej.

Jednym z przybytków, do którego warto zawitać, jest z pewnością Restauracja Tunit tuż przy hotelu Nordbo. Serwuje się tutaj śniadania, lunche i kolacje, a w menu dominują pyszne burgery Angusa (bułka brioche z wołowiną, domowym dressingiem, sałatą, pomidorem i cebulą), kremowa zupa z karczochów i rzymskie sałatki. Jednak najbardziej zainteresują turystów popisowe dania szefa kuchni: krab śnieżny z ziołami, dorsz z mintaja oraz mięso renifera przyprawione selerowym kremem. Świetną renomą cieszy się także lokal Sarfalik Seafood. Jak wskazuje nazwa można tutaj raczyć się potrawami opartymi na owocach morza. Specjalnością zakładu jest zupa rybna z ryżem i halibutem.

W rzeczywistości miejsc z dobrą kuchnią jest w Nuuk oczywiście znacznie więcej. Podobno grzechem jest nie spróbować mięsa wieloryba czy foki. Prawdziwym hitem podniebień jest miejscowy stek z wołu piżmowego. Z kolei lokalne kawiarnie i puby serwują najlepszą pod arktycznym słońcem kawę grenlandzką i rzemieślnicze piwa.

Pogoda w Nuuk – kiedy najlepiej odwiedzić miasto na północy

Na Grenlandii panuje typowy klimat arktyczny, a średnie temperatury w najcieplejszych miesiącach letnich nie przekraczają z reguły 10 stopni Celsjusza. Nie trzeba chyba dodawać, że na dalekiej północy, gdzie lezy miasteczko Nuuk, bywa jeszcze zimniej. Zima może być z kolei sporym wyzwaniem dla najtwardszych zawodników (czytaj: turystów). Słupki rtęci często spadają tutaj do minus 30 stopni Celsjusza.

Generalnie, Nuuk jest najbardziej popularny wśród turystów w okresie od czerwca do sierpnia. Można wówczas liczyć, przy wymiernie niskich temperaturach powietrza, na czyste niebo i sporo słońca. Z kolei kiepskim pomysłem będzie wycieczka do Nuuk pomiędzy wrześniem, a grudniem. Klimat wówczas lubi się psuć wyjątkowo często – obfite opady deszczu nie są niczym niezwykłym. Z drugiej jednak strony, od listopada do marca jest na pewno mniej turystów.

Czy Nuuk zwala z nóg – ostateczny werdykt

No dobrze, ostateczny werdykt należeć będzie oczywiście do turystów. Nie da się jednak ukryć, że wycieczka do Nuuk może się stać naprawdę niezapomnianą przygodą. Rzeczywiście, w wielu aspektach zwala z nóg, szczególnie Europejczyka!

Nuuk to miasto wielu kontrastów i jakkolwiek wyświechtane jest to stwierdzenie, to pasuje tutaj jak ulał. Nie jest to typowa turystyczna osada, gdzie wszystko jest idealnie zaaranżowane i podane na tacy turystom. Wręcz przeciwnie, można tutaj zaobserwować kulturę Grenlandii taką, jaka ona jest naprawdę. To miasto polityków, myśliwych, artystów, szefów kuchni, rybaków i rodowitych Inuitów, wyróżniających się tatuażami na twarzach. Miasto ludzi, którzy po prostu żyją chwilą, nie zapominając bynajmniej o swojej przeszłości. To wreszcie świetne miejsce na bazę wypadową i sprawdzenie, dokąd zaprowadzi Cię dalsza podróż….

'Myggedalen' the old town of Nuuk - the capital of Greenland.
’Myggedalen’ – stare miasto Nuuk zimą., licencja: shutterstock/By ChrisChristophersen
Poprzedni

Narty w USA i Kanadzie – odkryj najpiękniejsze stoki narciarskie

Georgia Południowa – antarktyczna odyseja na koniec świata. Magiczna kraina, gdzie rządzą pingwiny!

Następny

Dodaj komentarz