Niezwykła podróż The Blue Train przez Afrykę Południową

Każdy pasjonat podróży doskonale wie, że istnieją rzeczy, których powinien doświadczyć, czynności, które dobrze byłoby wykonać i miejsca, które wręcz trzeba zobaczyć w czasie swojego podróżniczego życia. Jednym z przeżyć znajdujących się na liście “must-do” większości pasjonatów zwiedzania świata jest podróż legendarnym już pociągiem The Blue Train, określanym mianem okna na duszę Afryki. Dziś skupimy się właśnie na tym pociągu oraz jednej z najbardziej luksusowych podróży na świecie, którą można odbyć właśnie za jego pośrednictwem.

Historia pociągu The Blue Train

The Blue Train to fenomenalna atrakcja nie tylko ze względu na swój wygląd i to, co oferuje w dzisiejszych czasach, ale i – a może przede wszystkim – z uwagi na historię, która się za nim kryje. Ta sięga jeszcze 1923 roku, kiedy to linie kolejowe połączyły Johannesburg i Kapsztad. Mowa tu o linii Union Express (ta przebywająca drogę powrotną nazywana była Union Limited), która do tej pory jest doskonale kojarzona przez pasjonatów branży kolejowej i podróżniczej. To właśnie ona wprowadziła do pociągów elementy “luksusowe”, w tym przede wszystkim wagon jadalniany w 1993 roku oraz klimatyzowane pomieszczenia w roku 1939. Linia ta musiała zostać zawieszona w 1942 roku, z uwagi na II Wojnę Światową. Powróciła jednak już w 1946 roku, już pod nazwą The Blue Train, używaną również i dziś. Została ona wymyślona oczywiście z uwagi na farbę, jaka została użyta do pomalowania stalowych części wagonów jeszcze w 1937 roku.

Na przestrzeni lat, struktura i wygody w obrębie The Blue Train zmieniały się. Już w 1955 roku wszystkie wagony zaczęły być ciągnięte przez wysokiej klasy lokomotywy (pomiędzy Kapsztadem a miasteczkiem Touws River). Zaledwie cztery lata później pojawił się w nim przedział jadalniany oraz kuchnia, w której zaczęły powstawać posiłki serwowane podróżnym. Te właśnie wagony zostały wdrożone w każdym z pociągów. W 1972 roku ich flota poszerzyła się o dwa pociągi (16-wagonowe). 25 lat później zostały one odnowione i gruntownie przebudowane.

W 1997 roku ogłoszono wprowadzenie zupełnie nowego pociągu do składu. Pozwoliło to operatorowi poszerzyć tradycyjną trasę (Kapsztad – Pretoria) bardziej na północ, aż do Victoria Falls. Rok później flotę uzupełniła kolejna, identyczna maszyna, za sprawą której The Blue Train wprowadził do swojej oferty nowe destynacje podróży – Hoedspruit na zachodniej krawędzi Kruger National Park oraz Port Elizabeth, na wschodnim końcu Garden Route. 

Do roku 2002, pociąg działał na czterech różnych trasach. Poza tą najbardziej klasyczną, wciąż obsługiwaną, udawał się właśnie do Hoedspruit (wciąż to robi), Port Elizabeth oraz Victoria Falls. Same trasy zmieniały się wielokrotnie, bazując nie tylko na możliwościach pociągów i nowych rozwiązaniach technologicznych, ale też zainteresowaniu ze strony podróżnych. Dziś pociąg ograniczył kursowanie do przebywania zaledwie dwóch tras. Jest jednak gotowy na przywrócenie tych znanych z przeszłości w dowolnym punkcie w przyszłości. 

Jaka jest trasa pociągu The Blue Train przez Afrykę Południową?

Pociąg The Blue Train swoją trasę rozpoczyna w Pretorii, uchodzącej za administracyjną stolicę Południowej Afryki. Jego finalnym przystankiem jest z kolei stacja kolejowa w Kapsztadzie (Cape Town), która jest najstarszym i jednym z największych (pod względem liczby mieszkańców) miastem w tym właśnie kraju, a ponadto jego legislacyjną stolicą. Jest to jednak zaledwie jedna z dwóch aktualnie obowiązujących tras, jakie przebywa sam pociąg. Liczy ona aż 1600 kilometrów (994 mil), co jest naprawdę potężnym dystansem, w trakcie którego można skosztować wszelkich wygód proponowanych przez pociąg.

Drugą z tras dostępnych w The Blue Train jest ta, która rozpoczyna się również w mieście Pretoria. W jej przypadku jednak pociąg zmierza do prowincji Limpopo, w obrębie której znajduje się park narodowy Kruger National Park, będący jednym z największych i najpopularniejszych na całym świecie (rozciąga się na 350 kilometrów wzdłuż granicy z Mozambikiem i ma około 60 kilometrów szerokości). Podróż do niego odbywa się jednak wyłącznie w jedną stronę (o czym trzeba pamiętać już w czasie rezerwacji biletu).

Warto pamiętać, że choć aktualnie pociąg obsługuje dwie podstawowe trasy, w przeszłości było ich więcej. Widać to chociażby na stronie rezerwacji, na której widnieją również te nieistniejące obecnie trasy. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że trasy te powrócą do rozkładu jazdy w przyszłości.

Ile trwa podróż pociągiem The Blue Train?

Jeśli planujesz podróż The Blue Train i zastanawiasz się, ile czasu Ci ona pochłonie, pozytywną informacją dla Ciebie będzie fakt, że jest ona długa. Na standardowej trasie pociąg podróżuje przez 54 godziny – w dokładnie tyle przebywa kurs na linii Pretoria – Kapsztad. Jeśli zaś chodzi o drugą trasę, do Parku Narodowego Kruger National Park, ta jest znacznie krótsza. Zajmuje 19 godzin. Tutaj jednak warto mieć na uwadze fakt, że można ją połączyć z pakietem “rail safari”. Ten jednak jest obsługiwany przez inną firmę. Wycieczka torami przez cały park trwa kilka godzin i pozwala na zobaczenie wszystkich najważniejszych atrakcji.

Ile kosztuje podróż pociągiem The Blue Train?

Wybierając się w podróż najbardziej luksusowym pociągiem na świecie, z całą pewnością spodziewasz się cen adekwatnych do rangi tego doświadczenia oraz tego, co idzie w parze z nim. Rzeczywiście, podróż pociągiem The Blue Train można uznać za kosztowną. Wiele w tym przypadku jednak zależy od tego, jaką trasę obierzesz (aktualnie są dostępne dwie). Liczy się też to, na jaki pokój w wagonie ostatecznie padnie Twój wybór. Znacznie opłacalniej jest też podróżować w dwie osoby. Pokoje są bowiem dwuosobowe, a ich koszt w takiej sytuacji jest znacznie atrakcyjniejszy. Zwłaszcza przy rozbiciu go po równo. Poniżej przedstawiamy wszystkie koszta, wraz z wyszczególnieniem każdej z dostępnych opcji.

Podróż na standardowej trasie (Pretoria – Kapsztad)

Koszt podróży pociągiem The Blue Train zależy od tego, jaki rodzaj apartamentu (a zatem tak właściwie pokoju w wagonie) wybierzesz. Tutaj są dwie podstawowe opcje – De Luxe oraz Luxury. Obie różnią się tak wielkością, jak i dostępnymi wewnątrz wygodami. Jako że dużą część podróży spędzisz właśnie w tym miejscu, powinieneś zapoznać się z obiema tymi opcjami.

Rozwiązaniem tańszym jest to “De Luxe”, w przypadku którego za jedną osobę dorosłą zapłacisz około 2375 € (zależne od zmieniającego się kursu). W przypadku tego typu pokoju, masz do dyspozycji dwie opcje. Z dwoma małymi łóżkami, we wnętrzu będziesz miał też prysznic. W opcji z łóżkiem podwójnym (małżeńskim), będziesz miał do dyspozycji mniejszy model wanny z ręczną słuchawką prysznicową. W obu przypadkach znacznie tańszy będzie bilet dwuosobowy. Stanowi on koszt około 3172 € (znacznie taniej niż w przypadku dwóch biletów jednoosobowych). W jednym wagonie znajdują się cztery apartamenty typu De Luxe.

Jeżeli chodzi o apartament typu “Luxury”, to opcja zdecydowanie droższa, niemniej jednak pozwalająca wycisnąć absolutne maksimum z podróży The Blue Train. Koszt tego typu apartamentu to około 3050 €. W przypadku pokoju dwuosobowego, wyjazd dla będzie Cię kosztował 4060 € (dla dwóch osób, oczywiście). Będzie on zatem znacznie tańszy niż w przypadku wyjazdu przez dwie obce sobie osoby, na osobnych biletach. W jednym wagonie znajdują się trzy apartamenty typu Luxury.

Podróż na trasie Pretoria – Kruger National Park

Z nieco innymi cenami musisz się oczywiście liczyć na innej trasie, jaką przebywa The Blue Train. W tym przypadku również mamy do czynienia z dwoma rodzajami apartamentów – De Luxe oraz Luxury. Co ciekawe, ceny w tym przypadku są większe. Za pokój w modelu De Luxe dla jednej osoby, z dwoma łóżkami pojedynczymi z prysznicem lub jednym podwójnym łóżkiem z wanną zapłacisz około 4360 €. Dwie osoby w tym właśnie pokoju będą mogły przebyć podróż za 5800 €. Jest to więc opcja bardziej opłacalna. W jednym wagonie znajdują się cztery tego typu pokoje (tak, jak w przypadku poprzedniej trasy).

Różnice w cenie widoczne są również w przypadku apartamentu typu Luxury. Miejsce dla jednej osoby w pokoju kosztuje około 5450 €. Dwie osoby dorosłe w tym samym pokoju pojadą z kolei za 7250 €. Oczywiście pokój ten dostępny jest również w dwóch wariantach – z dwoma łóżkami pojedynczymi i wanną (prysznic ręczny) oraz z jednym łóżkiem podwójnym, z pełnowymiarową wanną i również ręcznym prysznicem. Na jeden wagon przypadają trzy apartamenty typu Luxury.

Co jest wliczone w cenę biletu na The Blue Train?

Podróż pociągiem The Blue Train nie bez powodu uchodzi za jedną z najbardziej ekskluzywnych (a za sprawą tego również najdroższych) wycieczek tego typu. Płacąc jednak za bilet masz w tym przypadku pewność, że zostaniesz obsłużony w jak najbardziej adekwatny sposób. Z wszelkimi wygodami w pakiecie. Co dokładnie jest zatem wliczone w cenę biletu pociągowego? Poniżej wyszczególniamy większość rzeczy, na które możesz liczyć.

  • Wszystkie posiłki, wliczając w to śniadania, obiady, kolacje oraz różnego rodzaju przekąski. Śniadania dostarczane są one do pokoju (pomiędzy 7:00 a 10:00, zgodnie z własnym życzeniem). Pozostałe posiłki jedzone są już w odpowiednio przystosowanym do tego wagonie.
  • Pamiątki dla podróżnych, otrzymywane już po podróży w formie miniaturowego złotego zegarka wraz z certyfikatem autentyczności. Zegarka tego nie sprzedaje nikt w jakimkolwiek sklepie.
  • Dostęp do łazienki w każdym pokoju.
  • Sejf dostępny w każdym pokoju.
  • 24-godzinna obsługa ze strony kelnerów, ze spełnianiem wszystkich możliwych do spełnienia oczekiwań.
  • Dostęp do pokoju wypoczynkowo-widokowego, w którym można spotykać się z innymi pasażerami, pić kawę i spożywać posiłki.
  • Pranie ubrań (w tym przypadku obowiązują pewnego rodzaju ograniczenia).
  • W cenie biletu z pokojem typu De Luxe znajdziesz dwa łóżka pojedyncze (z prysznicem) lub jedno łóżko podwójne (z niewielką wanną i prysznicem ręcznym). W przypadku pokoju typu Luxury możesz liczyć na wannę przy obu typach łóżek – mniejszą lub większą. Oprócz tego są tu też odtwarzacze Blu-Ray oraz aż dwa metry więcej szerokości (więcej przestrzeni na nogi).

Warto mieć na uwadze, że w jednym pokoju mogą być “zameldowane” maksymalnie dwie osoby. To liczba, na którą pozwalają łóżka (dwa małe lub jedno duże). Jeśli więc wybierasz się w większej grupie, zakup będziesz musiał podzielić tak, aby maksymalnie na tym zaoszczędzić. Zrobisz to właśnie poprzez ulokowanie dwóch osób na jeden pokój.

The Blue Train – atrakcje we wnętrzu

Podróżując pociągiem The Blue Train, wcale nie będziesz zmuszony do siedzenia cały dzień w swoim “pokoju” i przebywania w tym samym wagonie. Wręcz przeciwnie – będziesz mógł swobodnie poruszać się po pojeździe. Tak, aby zobaczyć go w pełnej krasie, ale i podziwiać otoczenie z każdej możliwej perspektywy. Sam pociąg stanowi wyśmienitą atrakcję, w obrębie której znajdziesz wiele interesujących wagonów. Te, które na pewno Cię zainteresują i na które po prostu musisz zwrócić uwagę wyszczególniamy poniżej.

Wagon klubowy

W obrębie The Blue Train dość często odwiedzaną przez podróżnych przestrzenią jest wagon klubowy, zlokalizowany tuż za silnikami pociągu. To pozwala mu być “tym głośniejszym” – bez naruszania komfortu osób przebywających w przestrzeniach mieszkalnych. Ten wagon zawiera w sobie “strefę gentlemana”, w obrębie której można cieszyć się kubańskim cygarem tuż po kolacji, ale też koniakiem lub dowolnym innym drinkiem z tutejszego baru. W tym miejscu można socjalizować się z innymi podróżnymi – oddając się rozmowie, ale też grze w szachy, warcaby czy karty. Na miejscu znajduje się też pokaźna biblioteczka dla osób preferujących wyciszenie się.

Wagon jadalniany

Świetną atrakcją pociągu jest też wagon jadalniany, stworzony z myślą o cieszeniu się każdą z wyśmienitych potraw, tworzonych przez prawdziwych mistrzów swojego fachu i podawanych przez doskonale wyszkolonych kelnerów. Mówi się, że tutejsze kolacje będą jedną z najbardziej niezapomnianych rzeczy w czasie Twojej podróży. Sam wagon z kolei to przede wszystkim świetny klimat, z muzyką grająca w tle (zwykle jazz lub muzyka klasyczna). W czasie jedzenia można oczywiście podziwiać wszystko to, co się mija, dzięki bardzo dużym i czystym oknom. Wagon ten pozwoli Ci skosztować naprawdę bogatej selekcji potraw poruszających zgoła odmienne rejony Twojego podniebienia. W jednej chwili w wagonie może przebywać nawet 42 gości. Jeśli pociąg przewozi ich więcej, kolacja rozbijana jest na dwie grupy.

Wagon dla niepalących

Jeśli zaciekawił Cię wagon klubowy, jednak nie jesteś osobą palącą, z całą pewnością opcją dla Ciebie będzie podobny wagon. Z tym jednak, że właśnie dla osób niepalących. Został stworzony z myślą o zacieśnianiu więzi pomiędzy podróżnymi. Wyposażony w bar z całodobową obsługą barmana, jest świetnie przemyślany i doskonale zlokalizowany. Znajduje się w samym środku składu. Jest niesamowicie przestronny, ale i bardzo przeszklony. To sprawia, że możesz w nim cieszyć się podróżą, błogim odpoczynkiem i fantastycznymi widokami.

Wagon obserwacyjny / konferencyjny

Jedną z największych atrakcji pociągu jest zdecydowanie wagon obserwacyjny, którego założeń chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Znajduje  się on na samym końcu składu, a na tle innych wyróżnia się przede wszystkim przeszkleniami na aż trzech ścianach wagonu, w tym również tej dającej bezpośredni widok na tory, po których się jedzie. Taki panoramiczny widok potrafi zapierać dech w piersiach. Sam w sobie wagon jest częstym miejscem do urządzania wesel, podróży poślubnych czy też zaręczyn. Dzięki niemu każde z nich może być naprawdę wyjątkowym wydarzeniem.

Jeśli wagon ten jest wynajęty (po odpowiedniej opłacie), przekształca się w wagon konferencyjny. Wtedy też jest odcięty od dostępu podróżnych. Poza tymi, którzy go wynajęli, oczywiście. Oferuje stół konferencyjny i bardzo bogatą liczbę miejsc do siedzenia. Oczywiście wszystko to, co oferuje wagon obserwacyjny wciąż pozostaje niezmienione. Wliczając w to fantastyczne widoki oraz innego rodzaju wygody.

Gdzie kupić bilety na The Blue Train z Pretorii do Kapsztadu?

Rezerwacja biletów na The Blue Train jest możliwa z poziomu oficjalnej strony internetowej. Firma odpowiedzialna za pociąg udostępniła bardzo intuicyjny system, dzięki któremu można przejść przez cały proces relatywnie szybko, wskazując dokładnie liczbę (oraz wiek) każdego pasażerów. Rezerwacji można dokonać nawet z dwuletnim wyprzedzeniem, szybko, sprawnie i bezproblemowo. Możesz przy tym z góry ustalić pewne szczegóły (jak chociażby rodzaj “pokoju”, z którego będziesz korzystał), ale też poznać cenę całego przejazdu. Rezerwacja online pozwala Ci mieć pewność co do dokładnej daty i czasu przejazdu. Składając ją jak najwcześniej, będziesz w stanie skrzętnie przygotować się do podróży – chociażby poprzez wybór odpowiedniego noclegu. Czy to w Kapsztadzie, czy też w Pretorii (lub w obu tych miejscach, jeśli chcesz maksymalnie przedłużyć i uatrakcyjnić swój pobyt).

Gdzie zatrzymać się w Kapsztadzie, najlepsze hotele i noclegi?

Niezależnie od tego, czy Kapsztad traktujesz jako miejsce docelowe swojej podróży The Blue Train, czy też to właśnie w nim ją rozpoczynasz, z całą pewnością będziesz chciał spędzić w nim co najmniej kilka dni. To cudowne miejsce, przepełnione atrakcjami i niesamowitym klimatem, którego doświadczenia wprost nie możesz sobie odpuścić. To z pewnością jedna z atrakcji podróży luksusowym pociągiem. Jeszcze zanim w nią wyruszysz, zastanów się zatem nad wyborem odpowiedniego miejsca do spędzenia nocy. Jednej lub, zgodnie z naszym zaleceniem, co najmniej kilku. Wybrane przez nas hotele o poziomie dostosowanym do samej w sobie “wisienki na torcie” w postaci podróży legendarnym pociągiem przedstawiamy poniżej.

O’ Two Hotel – rezerwuj tutaj

Jeśli chodzi o Kapsztad, numerem jeden wśród tutejszych hoteli jest doskonale zlokalizowany O’Two Hotel. Z pewnością jeszcze bardziej uświetni on Twoją luksusową podróż po Południowej Afryce. Obiekt ten jest w stanie zagwarantować Ci absolutnie wszystko, czego możesz oczekiwać. Darmowe wypożyczanie rowerów, parking, spa i siłownia to tylko niektóre z tych rzeczy. Każdy pokój jest tutaj klimatyzowany, wyposażony w ekspres do kawy, telewizor, sejf, minibar oraz lodówkę. Co więcej, na miejscu znajdziesz świetny bar. Sam obiekt jest doskonale zlokalizowany, dzięki czemu widoki z niego są po prostu nieziemskie. Cieszyć się nimi pozwoli również fenomenalny odkryty basen. Jeżeli chcesz, aby Twój pobyt w Kapsztadzie był niesamowitym wstępem (lub ukoronowaniem) przejażdżki pociągiem The Blue Train, to opcja dla Ciebie.

Vineyard Hotel – rezerwuj tutaj

Kolejnym doskonałym, ale zlokalizowanym już bliżej centrum obiektem, który powinien Cię zainteresować jest Vineyard Hotel. Zachwyci Cię już samym swoim otoczeniem, bardzo zielonym i wywołującym „efekt wow”. Sam obiekt jest bardzo nowoczesny. Widać, że stworzono go z myślą o dostarczaniu relaksu. Z jego obrębu rozpościera się doskonały widok na tutejsze góry, a goście mogą korzystać między innymi ze znajdującego się na miejscu spa czy siłowni. Do Twojej dyspozycji jest tutaj również basen wewnętrzny i zewnętrzny, a także sklepik z pamiątkami. Pokoje świetnie wyposażono, a jedzenie sprosta oczekiwaniom również najbardziej wymagających. To hotel, który zagwarantuje Ci najwyższe standardy obsługi i, ogólnie, pobytu. To też kolejne miejsce, które będzie dla Ciebie świetnym wyborem.

Camissa House – rezerwuj tutaj

Ostatnią z rewelacyjnych, luksusowych propozycji noclegowych w Kapsztadzie dla Ciebie jest Camissa House. To hotel, który jest fantastycznie zlokalizowany, a który gwarantuje Ci fenomenalne widoki i ciszę zapewnianżą przez bliskość natury. To miejsce o bardzo nowoczesnym wyglądzie, idealne dla osób naprawdę wymagających pod tym względem. Możesz tutaj liczyć na wszelkiego rodzaju wygody. W każdym pokoju znajduje się płaski telewizor, klimatyzacja, biurko, szafa, prywatna łazienka z prysznicem. Co więcej, na miejscu znajdziesz świetny basen zewnętrzny, przestronny i robiący wrażenie taras oraz bar, który na pewno ukoi Twoje nerwy po stresującym dniu. To kolejny hotel, który może zaimponować. Nie tylko jakością serwowanych przez siebie usług.

Zwiedzanie Kapsztadu – co musisz zobaczyć?

Choć głównym celem Twojej wizyty w Kapsztadzie jest oczywiście podróż The Blue Train, nie musisz ograniczać się do niej. Co więcej, nawet powinieneś zarezerwować sobie co najmniej kilka dni na zwiedzenie Kapsztatu i Pretorii (o tej ostatniej – za chwilę). Zwłaszcza że oba te miasta są fenomenalne, obfitują w atrakcje. Są też po prostu zupełnie inne od tych europejskich. Poniżej przedstawimy nasz pomysł na spędzenie trzech dni w Kapsztadzie. Przed lub po przejażdżce The Blue Train (zależnie od tego, jakie będzie Twoje miasto wyjściowe).

Dzień 1

Pierwszy dzień w Kapsztadzie polecamy spędzić na podziwianiu samego miasta, widoków oraz wszystkiego tego, co da się zobaczyć na zewnątrz (bez odwiedzania atrakcji wewnętrznych – przynajmniej za dnia). Jedną z najbardziej charakterystycznych dla tego miasta rzeczy jest bliskość Gór Stołowych – i to właśnie je polecamy odwiedzić w pierwszej kolejności. Aby dostać się na szczyt i móc podziwiać miasto z góry, możesz skorzystać z kolejki górskiej. Sama w sobie jest ona atrakcją – zwłaszcza że pozwala oglądać miasto z każdej strony już w czasie jazdy.

Jeśli jesteś pasjonatem wspinaczek lub chcesz zagwarantować sobie jeszcze lepsze widoki, możesz udać się na tak zwane Lion’s Head. To jeden ze szczytów, ulokowany 669 metrów ponad poziomem morza. Wejście na niego nie należy do najtrudniejszych, a widoki zdecydowanie nagradzają. Resztę pierwszego dnia pobytu polecamy spędzić na Cape Point Nature Reserve. To część rezerwatu wpisana do Listy Obiektów Światowego Dziedzictwa. Nie bez powodu. Pokazuje fantastyczną stronę tej części świata – różnorodną, nienaruszoną przez człowieka. W czasie wyprawy tutaj z powodzeniem spędzisz co najmniej kilka godzin.

Dzień 2

W czasie drugiego dnia polecamy wyruszyć na wyspę Robben Island, na której aktualnie znajduje się muzeum. Zlokalizowana jest ona w niedalekiej odległości od Kapsztadu (będziesz musiał tu przypłynąć, co jest oczywiste). Sama w sobie w minionych już czasach pełniła rolę więzienia dla politycznych aktywistów. Jest z pewnością jednym z tych miejsc, których nie chciałbyś przegapić. Chociażby ze względu na historię, ale też na niesamowite usytuowanie, widoki i szerzej pojętą atrakcyjność.

Wizyta na wyspie zajmie Ci sporo czasu – zwłaszcza licząc również podróż na nią i z niej. Resztę dnia możesz spędzić na odwiedzaniu tutejszych muzeów. Szczególnie polecamy Cape Town Diamond Museum, w którym znajdziesz najsłynniejsze diamenty Południowej Afryki, ale też District Six Museum, z pewnością będące czymś bardziej oryginalnym, przedstawiającym tutejszą historię w nietuzinkowy sposób. Wieczór dobrze jest zakończyć w Two Oceans Aquarium, będącym oknem na świat podwodny. To miejsce unikalne, z charakterem. Takie, dzięki któremu zatopisz się i oderwiesz od rzeczywistości. Przy okazji zaś zapoznasz się z tutejszą fauną i florą. W unikalnym wydaniu, efektownym dla oka.

Dzień 3

Trzeci dzień pobytu musi być przeznaczony relaksowi. Czy to przed podróżą pociągiem, czy też przed samym powrotem do kraju. W jego trakcie polecamy odwiedzić Clifton Beaches – plaże znajdujące się na zachód od centrum. Są w sumie cztery, a każda z nich przyciąga do siebie. Tak wyglądem, jak i widokami oraz klimatem. To tutaj możesz zaczerpnąć najwięcej słońca i odpocząć właśnie w jego towarzystwie. Z pewnością starczy Ci też czasu na wizytę w Bo-kaap. Ta dzielnica Kapsztadu to jego zdecydowana perełka. Wygląda świetnie, kolorowo i na pewno zachęca do robienia zdjęć. Dzień możesz zakończyć na The Old Biscuit Mill – tutejszym targu. To tutaj zaczerpniesz najwięcej tutejszej kultury i poczujesz klimat. Dowiesz się też, jak na co dzień żyją ludzie w Kapsztadzie. Przy okazji zaś będziesz mógł zaopatrzyć się w pamiątki.

Gdzie zatrzymać się w Pretorii? – najlepsze hotele i noclegi

Tak jak w przypadku Kapsztadu, tak i Pretorię można traktować tak jako przystanek docelowy, jak i ten wyjściowy we własnej podróży życia pociągiem The Blue Train. Podobnie też miasto to można, a nawet należy, uznawać za jedną z jej atrakcji. Pretoria jest szalenie atrakcyjna i wprost kipi od miejsc godnych odwiedzenia, zobaczenia, sfotografowania i po prostu doświadczenia. Poniższe propozycje najlepszych hoteli w Pretorii umożliwią Ci doświadczenie tego miejsca w pełni, z noclegiem na najwyższym możliwym poziomie.

Protea Hotel by Marriott – rezerwuj tutaj

Szukając hotelu, który odpowiadałby klasą pociągowi The Blue Train, nie możesz przejść obojętnie obok świetnie ocenianego Protea Hotel od Marriotta. To nowoczesny, przestronny, wygodny i fantastycznie wyglądający hotel, który z całą pewnością sam w sobie będzie dla Ciebie świetną atrakcją. Poza oczywistymi wygodami, jak chociażby basen zewnętrzny, 24-godzinna recepcja, darmowy parking czy też wi-fi, zastaniesz tutaj doskonale wyposażone pokoje w stylu modernistycznym. Każdy pokój pozwoli Ci z kolei podziwiać scenerię samego w sobie miasta. Do dyspozycji gości oddano tutaj świetny bar, natomiast rano możesz tu liczyć na jedno z najpyszniejszych śniadań, jakie kiedykolwiek jadłeś. Jeśli chodzi o Pretorię, jest to miejsce, które z całą pewnością spełni Twoje oczekiwania. Również te najwyższe. Co istotne, nie jest to hotel drogi.

Rocky Road Mountain Lodge – rezerwuj tutaj

Bardzo dobrą opcją dla osób chcących zatrzymać się na nieco dłużej w Pretorii jest Rocky Road Mountain Lodgehotel, którego zdecydowanym atutem jest fantastyczny widok. Czysty, zadbany i nowoczesny, pozwoli Ci poczuć się jak w raju i doskonale wpasuje się w koncept ekskluzywnej wycieczki, którą przecież właśnie odbywasz. Hotel ten to nie tylko wysokiej klasy wyposażenie oraz świetne widoki. To również olbrzymi metraż, klimatyzacja, własna kuchnia i ogród. To doskonała opcja dla osób podróżujących w większej grupie. Pamiętaj, że w jego przypadku wynajmujesz cały obiekt, a nie zaledwie jeden pokój. To pozwoli Ci przenieść wygodę na zupełnie nowy poziom.

The Woodpecker Inn – rezerwuj tutaj

Po hotelu oczekujesz przede wszystkim klimatu? The Woodpecker Inn to opcja zdecydowanie dla Ciebie. Jest to doskonale zlokalizowany (w ramach nieruchomości Woodhill Golfing and Residental Estate) obiekt, który z całą pewnością zachwyci Cię już na wejściu. Każdy z pokoi jest doskonale wyposażony. Znajdziesz tutaj między innymi klimatyzację, bardzo wygodne łóżka, fotele. Na miejscu znajduje się darmowy parking oraz wi-fi, jak również fantastyczny bar. Ten pozwoli Ci z pewnością znacznie lepiej spędzić wieczór. Co więcej, na zewnątrz znajdziesz naprawdę widowiskowo wyglądający odkryty basen. Świetnie podświetlany, jest do Twojego użytku również w porach wieczornych.

Zwiedzanie Pretorii – co musisz zobaczyć?

Podobnie jak w przypadku Kapsztadu, tak i tutaj szkoda byłoby zmarnować okazję do tego, by zwiedzić jedno z najatrakcyjniejszych miast Południowej Afryki. Oczywiście w miejscu tym z powodzeniem można spędzić znacznie więcej czasu. My jednak – wiedząc, że to Blue Train jest dla Ciebie główną atrakcją – zaproponujemy zwiedzenie największych atrakcji w czasie krótkiej, trzydniowej wycieczki. Jesteśmy pewni, że zachęci Cię ona do ponownego odwiedzenia tego miasta. Zwłaszcza jeśli zatrzymasz się w hotelu pokroju Rocky Road Mountain Lodge, który uczyni wyjechanie z tego miejsca znacznie trudniejszym.

Dzień 1

Będąc w Afryce Południowej po prostu musisz zapoznać się z tutejszym światem fauny. Zwierzęta typowe dla tego regionu świata zobaczysz między innymi w rezerwacie Rietvlei, usytuowanym na południe od centrum miasta. Jest to miejsce, które z pewnością zabierze Ci co najmniej kilka godzin, a które znajduje się na liście „must-visit” każdego podróżnika. Od niego polecamy rozpocząć. Warto, abyś poświęcił mu jak najwięcej czasu.

Aby zamknąć pierwszy dzień w świetny sposób, powinieneś zajrzeć do Pretoria National Botanical Garden. W ten sposób będziesz mógł uzupełnić wiedzę na temat fauny tą z zakresu tutejszej flory. To ogród botaniczny rozpościerający się na 76 hektarów terenu. Same te dwie atrakcje są na tyle ciekawe, różnorodne i rozległe, że z powodzeniem zajmą Ci cały pierwszy dzień (przy intensywnym zwiedzaniu). Z całą pewnością też nie pożałujesz ich zobaczenia.

Dzień 2

W czasie drugiego dnia pobytu w Pretorii, warto zapoznać się z budynkami Union Building, znajdującymi się w samym centrum. Spacer po okolicy, na przykład w poszukiwaniu restauracji typowo śniadaniowej, powinien wystarczyć. Warto zajrzeć również na rynek uliczny The Sheds, który jest chwalony przez turystów. Wielu z nich przyjeżdża tutaj co roku właśnie z uwagi na niego. Jest to miejsce, w którym nie tylko zaopatrzysz się w pamiątki. Tutaj możesz też czerpać garściami z kultury osób zamieszkujących Pretorię.

Dzień drugi warto zakończyć wizytą w rezerwacie Groenkloof, znajdującym się niecałe pół godziny drogi od centrum miasta. To szalenie malownicze miejsce, które pozwoli Ci zrobić widowiskowe zdjęcia, a przy okazji (po raz kolejny) zapoznać się ze zwierzętami charakterystycznymi dla tego regionu. Jeśli więc interesuje Cię prawdziwe safari, to miejsce, które na pewno Ci się spodoba.

Dzień 3

Ostatni dzień w Pretorii możesz chcieć spędzić na dwa sposoby – aktywnie lub pasywnie. Obierając tę drugą ścieżkę, powinieneś zobaczyć fascynujące Smuts House Museum. Muzeum to kryje za sobą wiele historii, które na pewno Cię zaciekawią. Takich, o których zapewne usłyszysz po raz pierwszy. W centrum miasta warto przyjrzeć się rzeźbie Mandeli, której rozmiar jest imponujący, a która jest jedną z najbardziej charakterystycznych dla Pretorii rzeczy.

Jeśli po tak intensywnych dwóch dniach zwiedzania wciąż masz siłę, koniecznie wybierz się na Hennops Hiking Trail – wspinaczkę, która jest niesamowicie satysfakcjonująca, ale jednocześnie bardzo wymagająca. Pamiętaj jednak, że możesz na nią pójść wyłącznie za dnia. Dzień możesz zakończyć wizytą w Jan Celliers Park – jednym z najmniej typowych parków. Dobrze zadbany, z całą pewnością będzie idealnym ostatnim punktem Twojej podróży. Może też świetnie odprężyć przed udaniem się w dalszą wyprawę. W końcu to Blue Train jest najistotniejszym punktem tej wycieczki!

Podsumowanie

The Blue Train to jedna z atrakcji, które znajdują się na liście marzeń zdecydowanej większości podróżników chcących zakosztować luksusu. Tych, którzy przy okazji przebyć legendarną trasę z fantastycznymi widokami, w doskonałej atmosferze idealnie odwzorowującej lata dziewięćdziesiąte. To coś, co będzie Cię kosztować sporo, niemniej jednak zagwarantuje niezapomniane wspomnienia, których nie wykreujesz nigdzie indziej. To też znakomita opcja na przebycie lwiej części Afryki Południowej, poznanie jej krajobrazów, zaczerpnięcie tutejszego klimatu i zrozumienie, jak bardzo różni się od innych miejsc, które do tej pory miałeś okazję zobaczyć. To wreszcie jedna z tych rozrywek, które są w stanie zagwarantować przeżycia. Takie na poziomie, na który nie każdy jest w stanie sobie pozwolić w czasie swojego codziennego dnia.

Wybierając się na podróż w The Blue Train pamiętaj, że to Ty jesteś tutaj gościem. Powinieneś więc dostosować się do panujących na pokładzie zasad, przestrzegać ustalonych reguł i trzymać się szeroko pojętych dobrych manier. Pamiętaj, że podróż tym pociągiem znacznie odbiega od standardowych wycieczek tym środkiem lokomocji. Dostosuj się do tego i postaraj wczuć się w panujący tutaj klimat, a z całą pewnością Twoja kilkudniowa wycieczka będzie mogła być przez Ciebie uznana za udaną, przepiękną i taką, o której będziesz opowiadał przez całe swoje życie.

Poprzedni

W pogoni za przygodą – eksploracyjna wycieczka po niezwykłych zakątkach Peru

Wycieczka do Chile i najsuchszej pustyni świata, planujemy podróż

Następny

Dodaj komentarz