Nara – Wycieczka do pierwszej stolicy Japonii

Tym razem wybierzemy się do krainy samurajów, a dokładniej do pierwszej historycznej stolicy Japonii. Na dzień dobry pozytywna wiadomość jest taka, że kraj ten dość nieoczekiwanie znalazł się na wysokim trzecim miejscu najnowszego rankingu najlepszych pod względem turystycznym krajów. Światowe Forum Ekonomiczne wskazało na pewnego rodzaju „odroczony popyt” po czasie pandemii. Warto zatem odwiedzać Japonię, a szczególnie tak inspirujące i ciekawe miejsca jak Nara. W poniższym artykule znajdziesz wszystko co trzeba wiedzieć o tej destynacji turystycznej, jakie atrakcje zwiedzić i gdzie przenocować. Oczywiście znajdzie się sporo o samej historii Nara – najstarszej stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni.

  • Nara to japońskie miasto o wyjątkowo długiej historii, sięgającej VIII wieku. Poznaj dzieje pierwszej stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni!
  • W tym starodawnym mieście wiele zabytków zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dowiedz się które i jak je zwiedzać.
  • Słowa kluczowe w mieście Nara to… święte daniele. O co chodzi? Wszystkiego się dowiesz z poniższego artykułu.

Miasto Nara – gdzie się znajduje i jak tam dotrzeć?

Nara kiedyś była stolicą całej Japonii, dzisiaj jest stolicą prefektury i znajduje się na wyspie Honsiu, a dokładnie jej środkowo-zachodniej części czyli regionie ekonomicznym Kinki. Gdyby szukać miasta na mapie, trzeba wodzić palcem mniej więcej 20 kilometrów na południe od miasta Kioto. Ale najlepiej wybrać się tam osobiście!

A jak to zrobić najprościej? Z Europy nie ma oczywiście połączeń bezpośrednich do Nara. Najlepiej dolecieć samolotem do Tokio, a stamtąd złapać pociąg na miejsce – jedzie on około 4 godzin, pokonując ponad 800 kilometrów (szybka linia). Można znaleźć bilety oscylujące wokół ceny 30-40 euro, trzeba dobrze poszukać. Alternatywnie można przejechać z Kioto do Nara linią kolejową Kintetsu, a taki przejazd zajmuje tylko 35 minut, kosztując 1100 jenów (około 7 euro).

Uwaga! Aby podróżować z Europy do Japonii nie trzeba mieć wizy. Starczy paszport, ale musi być ważny przez 90 dni, czyli tyle ile wynosi dopuszczalny czas krótkotrwałego pobytu w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Ukimido, a classical hexagonal wooden pavilion floats on Sagiike Pond in Nara Park, Nara prefecture, Japan
Ukimido, klasyczny drewniany pawilon na wodzie w Parku Nara, licencja: shutterstock/By yuwy

Krótka historia najstarszej stolicy Japonii

Newralgiczna jest tutaj jedna data – 11 marca 708 roku. Wówczas to, zgodnie z cesarskim edyktem królowej Gemmei, Nara (inna nazwa Heijo) została ustanowiona pierwszą oficjalną stolicą kraju. Poprzednia siedziba rodu cesarskiego znajdowała się w Fujiwara (20 km na południe od Nara), ale po śmierci cesarza tamtejszy pałac uznano za nieczysty, poszukując nowej lokalizacji. Tak się działo zresztą po każdym zgonie panującego, aż do czasu Nara – to była w istocie pierwsza, permanentna stolica Japonii!

Co stało za wyborem Nara na główną siedzibę rodu cesarskiego? Przede wszystkim centralne położenie na mapie, na południe od rozwijającego się coraz prężniej Kioto (kolejna na liście stolic), a poza tym Nara miała dostęp do rzeki, a tym samym do morza łączącego Japonię z resztą kontynentu azjatyckiego. Szybko wybudowano rozległy pałac królewski, a biurokracja państwowa została powiększona do około 7 000 urzędników. Kolejny cesarz, Shomu (724-749 n.e.), uczynił kompleks pałacowy jeszcze wspanialszym. Rozkwitało także wspaniałe budownictwo sakralne, a to za sprawą triumfalnego marszu religii buddyjskiej po Kraju Kwitnącej Wiśni.

Nara, Japan at Koriyama Castle in the spring season.
Pałac Koriyama, jeden z wielu historycznych obiektów w Nara, licencja: shutterstock/By sepavo

Pod koniec rządów cesarza Kammu, w roku 784 stolicę przeniesiono na kolejne… 1100 lat do wspomnianego już Kioto. Krótka historia Nara jako najstarszej stolicy kończyła się oto po zaledwie 74 latach, ale w przestrzeni miejskiej zostało wiele pamiątek, które Ty drogi podróżniku możesz dzisiaj zobaczyć i zwiedzić!

Miejsca hotelowe w Nara – szukanie bazy wypadowej

Zanim jednak ruszysz w miasto… trzeba gdzieś zacumować i to najlepiej na kilka dni. Nara ma naprawdę wiele do zaoferowania i nie sposób tego ogarnąć w jeden zaledwie dzień. Oto trzy propozycje hotelowe, wysoko oceniane i polecane przez portal Booking.com.

Guest House Oku – zabukuj tutaj!

adres: 630-8238 Nara, Nara, Takamaichi-cho 29, Japan

Na początek prawdziwy hit budżetowy. To w zasadzie pensjonat z gościnnymi pokojami do wynajęcia. Każdy z nich są oczywiście klimatyzowane, a goście mogą korzystać ze wspólnej łazienki i prysznica. Obiekt położony jest 5 minut spacerem od stacji Kintetsu Nara i 15 minut od stacji JR Nara. Ocena 9.5 w serwisie Booking.com.

Yuzan Guesthouse – zabukuj tutaj!

adres: 630-8247 Nara, Nara, Aburasakacho 423, Japan 

Tutaj też jest bardzo taniutko, ale gościnność Japończyków się nie zmienia. Obiekt oferuje przytulne pokoje ze wspólnym aneksem kuchennym. oczywiście wszędzie można korzystać z bezpłatnego wi-fi. Goście mogą zatrzymać się w pokojach w typowym stylu japońskim z podłogą tatami i tradycyjnym materacem futon. Można się zatem poczuć nieco jak bohaterowie kultowego serialu „Szogun”. Odetchnąć można także w małym ogrodzie z tarasem. Ocena na Booking.com też wysoka – 9.1.

Piazza Hotel Nara – zabukuj tutaj!

adres: 630-8122 Nara, Nara, Sanjo-Honmachi 11-20, Japan

To stosunkowo nowy obiekt, czterogwiazdkowy hotel otwarty w 2017 roku. Położony jest zaledwie minutkę drogi do stacji JR Nara co znacznie ułatwia życie podróżnikowi. Poza klimatyzowanymi apartamentami, do dyspozycji gości są dwie restauracje hotelowe: „La Festa” serwująca dania w formie bufetu oraz „Yamakawa” słynąca z japońskich grilli teppanyaki (motyw znany z wielu filmów, gdzie wokół stołu z nagrzaną płytą siedzą goście i czekają na rarytasy mistrza grillowania). Dodatkowo, na parterze znajduje się sklep spożywczy. Ocena na portalu – 8.4.

Zwiedzanie miasta Nara – jakie atrakcje czekają na miejscu

W historycznym mieście Nara znaleźć możesz wiele przykładów starodawnej architektury japońskiej, większość jest oczywiście zrekonstruowana po jakimś czasie. Wymienić trzeba różnego rodzaju budynki pałacowe, świątynie, pagody i monumentalne bramy. Większość opisanych poniżej atrakcji turystycznych posiada status Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uwaga! W przypadku niektórych budowli sakralnych trzeba ściągać obuwie przed wejściem.

Żywa atrakcja miasta Nara

Ale zaczynamy ten przegląd atrakcji od… lokalnej fauny. Już chwilę po wyjściu z dworca centralnego w Nara natknąć się można na całe stadka jeleniowatych, a dokładnie danieli. Zwierzęta te cieszą się tutaj statusem świętych, ale ich zachowanie czasami dalekie jest od świętoszkowatego. Ci mniejsi kuzyni jeleni dobrze już przywykły do obecności ludzi, a zwłaszcza przyjezdnych turystów. Pozwalają się fotografować i domagają się jedzenia – w kilku okolicznych sklepach można kupić nawet krakersy do ich dokarmiania. Najwięcej jest ich w głównym parku miejskim.

No dobrze, ale skąd tutaj tyle tych jeleni-danieli?! Ich obecność wiąże się bezpośrednio z legendą, według której bóg Takemikazuchi przybył do Nary właśnie na białym jeleniu, aby czuwać nad nowo wybudowaną stolicą. Dzisiaj jelenie uważane są zatem za zwierzęta niebiańskie, chroniące ludzi, miasto i kraj.

jeleń w Nara Japonia
Święte daniele na ulicach Nara, licencja: shutterstock/By beeboys

Mimo wszystko, zalecone jest zachowanie dużej ostrożności w kontaktach ze „świętymi danielami”. Potrafią być nieźle rozbrykane, a kilku turystów musiało już masować pośladki po niefortunnym spotkaniu… I jeszcze jedna ciekawostka kulinarna. W sklepach ze słodyczami można znaleźć kosmiczny rarytas – czekoladkę o nazwie „Shika no kuso mochi”, co się tłumaczy jako „kupa jelenia”. To nie jest żart! Smacznego.

Muzeum Narodowe w Nara (Nara National Museum)

Obiekt mieści się przy samym wejściu do parku miejskiego. Jest to tak naprawdę świetne wprowadzenie do dalszego zwiedzania najstarszej stolicy Japonii.

Muzeum słynie z kolekcji sztuki buddyjskiej. Znajdują się tutaj dzieła sztuki należące do wielu świątyń i sanktuariów w rejonie Nara. Wśród najważniejszych eksponatów wymienić należy tajemniczy „Zwój Piekielny” z XII wieku, mandalę do praktykowania yogi należącą do jakiegoś mandaryna z XI wieku oraz rzeźbę siedzącego Buddy Yakushi z IX wieku.

Muzeum czynne jest codziennie od godziny 9.30 do 17. Wstęp kosztuje 700 jenów, dla dzieci i studentów przewidziano zniżki. Po szczegóły odsyłamy na stronę online.

The former Nara Prison, National Important Cultural Property of Japan, in Nara, Japan.
Stare więzienie w Nara, część Muzeum Narodowego licencja: shutterstock/By takashiimages

Kasuga Taisha – rodzinna świątynia

Wybudowana i zainaugurowana w 768 roku n.e. świątynia była prywatnym przedsięwzięciem klanu Fujiwara, potężnej rodziny arystokratów i samurajów, która mocno odcisnęła się na historii Japonii. Poświęcona jest głównemu boskiemu protektorowi miasta, wspomnianemu wyżej bogu Takemikazuchi. Nic zatem dziwnego, że w skrytej w lesie na skraju miasteczka świątyni nieprzerwanie kręcą się prawdziwe hordy boskich danieli. W październiku można tutaj obserwować  rytuał przycinania rogów jelonkom przed okresem godowym. Jeszcze do XIX wieku zabicie takiego jelenia (sika) karane było natychmiastową śmiercią.  

Kasuga Taisha znana jest także z tysięcy latarni, zarówno kamiennych, jak i z brązu, które nadal przynoszą wierni z różnych stron kraju. Tradycyjne latarnie, zwane toro, są w istocie zabytkami same w sobie. Pięknie rozjaśniają okolicę dwa razy do roku: podczas Festiwalu Latarni w lutym i sierpniu.

Part of the Kasuga Shrine in Nara, Japan - UNESCO World Cultural Heritage
Kasuga Shrine w Nara, na pierwszym planie słynne latarnie, licencja: shutterstock/By christianthielnet

To naprawdę ważny chram sintoistyczny, który zapoczątkował zupełnie nowy styl japońskiego budownictwa sakralnego zwany kasuga-zukuri. Świątynia powinna znaleźć się na liście do odwiedzenia. Zajrzyj do ogrodu botanicznego obok – turyści uwielbiają zwłaszcza kwiaty glicynii, które ponoć chronią przed wpływem złych demonów. Po drodze zobaczysz dużo „bram życia” (tori), które co jakiś czas są rytualnie palone i odbudowywane.

Wstęp do części zewnętrznej jest darmowy, za odwiedzenie kaplicy wewnętrznej liczą 500 jenów.

Świątynia Kofukuji

To bardzo charakterystyczny i przy okazji niebywale instagramowy punkt na mapie turystycznej miasta Nara. Powiązana jest także z rodem Fujiwara, a ustanowiona została dokładnie w roku, gdy Nara została stolicą – 710. To co na dzień dobry zwraca uwagę to wyniosła pagoda, czyli wielokondygnacyjny budynek o charakterze sakralnym, w którym przechowywane są relikwie. 5-piętrowa konstrukcja wznosi się na wysokość 50 metrów, co czyni z niej drugą najwyższą pagodą w całej Japonii. W samej świątyni obok, znajduje się bogaty zbiór buddyjskich rzeźb, obrazów, książek i innych artefaktów.

Kofuku-ji Temple in Nara, Japan.
Świątynia Kofukuji w Nara ze słynną pagodą, licencja: shutterstock/By sepavo

Wejście do budynku jest bezpłatne (przez całą dobę), jednak za obejrzenie wewnętrznego muzeum trzeba wyłożyć 600 jenów (około 4 euro). Dodajmy tutaj, że 300 lat temu wnętrze zostało niemalże całkowicie strawione przez pożar, ale zaradni Japończycy odbudowali wszystko w oka mgnieniu.

Ogród Isuien

W Nara nie brakuje wydzielonych terenów zielonych, zresztą religia, kultura i przyroda znajdują się tutaj wszędzie w przepięknej symbiozie. Spośród kilku fantastycznych ogrodów na pewno warto odwiedzić właśnie ten. Dlaczego?

Jest to co prawda typowy japoński ogród, ale wszystko tutaj zostało zaaranżowane po prostu po mistrzowsku. Isuien składa się z dwóch wydzielonych sektorów: ogrodu frontalnego i tylnego. Pierwszy z nich powstał w XVII wieku, a miejscem centralnym jest piękna herbaciarnia, gdzie odwiedzający mogą raczyć się czarką parzonej tradycyjnie japońskiej herbaty, przy szumie pobliskiego potoku. Dookoła rosną japońskie cedry i drzewa wiśni. Sceneria jak z „ostatniego Samuraja”.

Nara, Japan - Isuien Garden. Japanese style garden.
Ogród Isuien w Nara, licencja: shutterstock/By europe

Z kolei w tylnym ogrodzie, zaaranżowanym w końcu XIX wieku, pierwsze skrzypce odgrywa malowniczy staw. Znajduje się tutaj również przepiękny szlak turystyczny prowadzący przez mostki, kamienie na wodzie i zagajniki. Po drodze podziwiać można średniowieczna architekturę drewnianą, bo według jej wzorców wzniesiono ogrodowe pawilony. Jest nawet młyn wodny. Ze ścieżki widać w oddali ogromną świątynię Todaiji, a gdzieś na horyzoncie rysuje się góra Wakakusayama, swoja drogą niezły punkt widokowy o wysokości 350 metrów. Wracając do Ogrodu Isuen, mieści się tam także niewielkie muzeum historyczne, gdzie zgromadzono eksponaty z przeszłości Chin, Korei i Japonii.

Ogród czynny jest codziennie od 9.30 do 16.30. Wstęp dla dorosłych kosztuje 1200 jenów. Młodsi i studenci płacą mniej. Po szczegóły odsyłamy na stronę online.

Wielka Świątynia Todaiji

Czas wreszcie na przysłowiową „wisienkę na torcie”, jak przystało na Kraj Kwitnącej Wiśni oczywiście. Spośród wszystkich świątyń buddyjskich w okolicy (naliczyć można ponad 20!) to właśnie ta jest prawdziwą królową.

Jej historia sięga 725 roku, a dzisiaj uznawana jest za największy wolnostojący budynek drewniany na świecie. Zwróć uwagę na charakterystycznie podwinięte rogi świątyni na dachu – taka konstrukcja miała odsyłać z powrotem złe demony spadające z niebios! W środku można podziwiać oszałamiający 15-metrowy posąg buddy z brązu i kilku chroniących go samurajów (także posągi). Otwarta dłoń buddy ma rozmiar stojącego mężczyzny! Statuetek jest tutaj oczywiście znacznie więcej, są także makiety przedstawiające poprzednie stadia budowli, odbudowanej zresztą prawie od podstaw w początkach XVIII wieku.

Todaiji Temple jest buddyjskim kompleksem świątynnym, który był kiedyś jednym z potężnych Siedmiu Wielkich Świątyń, znajduje się w mieście Nara, Japonia.
Todaiji jest buddyjskim kompleksem świątynnym, to największa budowla drewniana świata, licencja: shutterstock/By cezaryw

Popularną atrakcją jest pilar na środku świątyni, z otworem wielkości dziurki od nosa wielkiego brązowego buddy, przez który można się przecisnąć. Jeżeli operacja zakończy się powodzeniem, w przyszłym życiu na szczęśliwca czeka prawdziwe oświecenie! W świątyni jest także kiosk gdzie można wykupić za 300 jenów popularną japońską wróżbę, paloną później przez buddyjskich mnichów.

Osobne słowo należy się wielkiej bramie prowadzącej do Todaiji. Brama Nandaimon jest jedna z największych w skali całej Japonii. Pochodzi ona z XII wieku, a strzeże jej dwóch monstrualnej wielkości wojowników. Zaraz obok znajduje się też historyczne muzeum oraz punkt widokowy.

Cena za wejście do świątyni zależy od sezonu i waha się od 600 do 1000 jenów. To niewiele, biorąc pod uwagę skalę budowli i zwiedzanie pobliskiego, rozległego terenu świątynnego.

Great Buddha or Daibutsu, Todai-ji Temple or Roaming Deer its all belong to Nara city in Japan
Wielki Budda w Świątyni Todaiji w Nara, licencja: shutterstock/By Petr Brezina

Inne atrakcje Nara, także te kulinarne

Świątyń, ogrodów, bram sakralnych, muzeów jest tutaj oczywiście znacznie więcej. Wszystkie warto zobaczyć. A inne atrakcje? Na pewno warto się przespacerować po Naramachi, czyli starej dzielnicy handlowej Nara, w której zachowało się kilka tradycyjnych budynków mieszkalnych i magazynów, otwartych obecnie dla miejscowych i turystów. W okolicy mieści się wiele butików, sklepów (także takich z pamiątkami – można kupić zbroję samuraja czy miecz katanę!), kawiarni, restauracji i kilka muzeów. Wszystkie rozmieszczone są wzdłuż wąskich uliczek dzielnicy. Szczególną uwagę zwracają machiya – wąskie sklepiki, budowane tak, aby zaoszczędzić na podatkach.

Nie trzeba chyba dodawać, że sporym zainteresowaniem cieszy się japońska scena kulinarna rodem z Nara. Turyści chwalą sobie miejscową sake. Charakteryzuje się ona mocnym owocowym startem (wyczuwalny bukiet kompotu wiśniowego) oraz finiszem kojarzącym się jako żywo z dobrym, wytrawnym winkiem. Polecamy sklep Harushika Sake Imanishi Seibei. Na zagrychę polecają się lokalne kiszonki, którymi owija się w zasadzie wszystko – mięso, ryby i inne warzywa. Sympatycy łakoci powinni odwiedzić najstarsza cukiernie miasta – Honkekikuya. Może tam uda się namierzyć kultową „kupę jelenia”?

Kiedy najlepiej odwiedzić Nara?

Odpowiedź na to pytanie jest raczej oczywista. Jeżeli chcesz uniknąć japońskiej spiekoty w letnie miesiące, wybierz się tutaj wiosną lub jesienią. Pogoda będzie komfortowa do zwiedzania (przyjemne 20 stopni Celsjusza), mniej będzie także turystów. No i co może najważniejsze, wiśnie kwitną pięknie na przełomie marca i kwietnia. No to nara, do zobaczenia w Nara!

Yoshinoyama, Nara, Japonia widok na miasto i wiśni w sezonie wiosennym.
Nara – miasto kwitnącej wiśni wiosną, licencja: shutterstock/By ESB Professional

Poprzedni

Wycieczka po najpiękniejszych Parkach Narodowych USA

Wycieczka na Fudżi – zdobywamy najwyższą Górę Japonii

Następny

Dodaj komentarz