Wakacje na wyspie Langkawi – nieodkryta perła Malezji

Malezja ma wiele do zaoferowania turystom. Osoby, które już odwiedziły ten piękny azjatycki kraj, jednym tchem wymieniają uroki i atrakcje stolicy Kuala Lumpur, lasy deszczowe czy bliskie spotkania z orangutanami. Jednak na turystycznej mapce Malezji koniecznie powinna się znaleźć jeszcze jedna pinezka – wyspa Langkawi, którą póki co można faktycznie nazwać „nieodkrytą perłą”. Dlaczego warto się tam wybrać? Przeczytaj nasz artykuł, a wszystko stanie się bardzo szybko jasne!

  • Miejsce słynie z kilku legend związanych z tak tajemniczymi nazwami jak „plaża czaszki” czy „jezioro ciężarnej dziewicy”
  • Wyspa Langkawi na pierwszy rzut oka faktycznie wydaje się być prawdziwym rajem bezcłowym – czy jest tak w istocie?
  • Na pięknej wyspie Langkawi rządzą niepodzielnie… małpki makaki, a tutejsze wodospady najlepiej odwiedzać w porze deszczowej

Langkawi – gdzie się znajduje i jak dotrzeć z Europy?

Wyspa Langkawi stanowi największą część archipelagu o tej samej nazwie, leżącego w odległości 30 kilometrów na zachód od Półwyspu Malajskiego, a dokładniej jego północnej części. Otacza ją blisko 100 większych i mniejszych wysepek na Morzu Andamańskim. Jeżeli chodzi o dokładną przynależność administracyjną, to ów archipelag jest częścią malezyjskiego stanu Kedah, który bezpośrednio graniczy z Tajlandią.

The Flag of Malaysia on the World Map.
Flaga Malezji na mapie świata., licencja: shutterstock/By Peaceful_Nature

Aby dotrzeć na miejsce, pierwszym krokiem musi być oczywiście dotarcie do samej Malezji. Chyba najlepiej i najszybciej startować tam z kilku europejskich lotnisk międzynarodowych, które mają bezpośrednie połączenie: Heathrow w Londynie, Charlesa de Gaulle’a w Paryżu, a także z Amsterdamu, Sztokholmu i Frankfurtu nad Menem. Po około 15-16 godzinach ląduje się w tym wypadku w stolicy Kuala Lumpur, a stamtąd łapie się przelot krajowy na lotnisko Langkawi. Bezpośrednio na wyspę latają linie lotnicze AirAsia, a taki lot ze stolicy trwa około 45 minut i kosztuje niecałe 100 ringgitów malezyjskich (w przeliczeniu na polskie to niecałe 100 złotych – tak, przelicznik prawie 1:1, to ułatwia sprawę!).

Ciekawą alternatywą jest znalezienie się w malezyjskim miasteczku portowym Kuala Kedah (sporo atrakcji turystycznych swoją drogą…) i łapanie stamtąd promu wycieczkowego na Langkawi.

Jak się spakować na taką wycieczkę?

Przed podróżą należy zadbać o kilka kwestii. Przede wszystkim, zabrać ze sobą właściwe ubrania. Klimat malezyjski jest wyjątkowo suchy, wręcz tropikalny. Wiąże się z tym duża wilgotność powietrza oraz bardzo wysokie temperatury – często dochodzą do 35 stopni Celsjusza za dnia. Ciuchy powinny zatem być przewiewne, najlepiej bawełniane, a „must have” będą wygodne klapki na stopy i okulary przeciwsłoneczne. Sprawy dopełni właściwy krem z filtrem.

Jeżeli chodzi o dokumenty, to wiza nie jest potrzebna jeśli jest to typowy wyjazd turystyczny, kończący się w ciągu 90 dni. konieczny jest za to paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty planowanego powrotu do Polski. I jeszcze jedna ważna sprawa. Jeszcze przed przyjazdem należy wypełnić deklarację, tzw. kartę Malaysia Digital Arrival Card (MDAC). Można ją wypełnić i przesłać online, a wzór do pobrania dostępny jest tutaj. Z przydatnych informacji, należy wiedzieć iż zarówno państwowa, jak i prywatna opieka zdrowotna dla obcokrajowców, jest płatna. Przyda się oczywiście dobre ubezpieczenie podróżne!

Pomnik orła Langkawi, Malezja, widok z drona
Wyspa Langkawi, widok z drona, licencja: shutterstock/By GlebShabash

Jak się przemieszczać po Langkawi?

Wyspa Langkawi nie jest może jakaś mega ogromna, ponieważ ma długość 29 kilometrów i szerokość 16, ale ciężko by było piechotą przemieszczać się pomiędzy atrakcjami turystycznymi.

Pierwsze co można zauważyć, to brak środków transportu publicznego z prawdziwego zdarzenia. Miejska, a właściwie wyspiarska legenda głosi, że gdzieś tam kursuje jeden autobus elektryczny, ale doprawdy ciężko na niego trafić. Jest jak yeti – podobno istnieje, ale nikt go tak naprawdę nie widział…

Można zdecydować się na łapanie popularnych „grabów”, czyli takiego azjatyckiego zamiennika Ubera, ale chyba lepiej zdać się na własny środek lokomocji. Wynajęcie skutera wymaga posiadania międzynarodowego prawa jazdy kategorii A i kosztuje zazwyczaj w granicach 50-70 ringgitów na dzień. Starczy 5 minutek na podpisanie stosownych dokumentów oraz skan paszportu i już można śmigać jednośladem po wysepce.

Całkiem dobrą opcją jest również wypożyczenie czterech kółek – wynajęcia tańszego samochodu to koszt około 70 ringgitów na dobę. Nie trzeba dodawać, że autko lepiej się sprawdzi od skutera podczas ewentualnych opadów deszczu. Zarówno skuter jak i samochód można wynająć już bezpośrednio przy lotnisku i w ten sposób zajechać w iście królewskim stylu pod zabukowany wcześniej hotel. 

Infrastruktura hotelowa na wyspie Langkawi

No właśnie, hotele. Na wyspie nie brakuje dobrych miejsc noclegowych, kilka z nich jest położonych w wyjątkowo pięknych okolicznościach przyrody. Oto trzy ciekawe propozycje po przystępnych cenach.

The Danna Langkawi – A Member of Small Luxury Hotels of the World – zabukuj tutaj!

adres: Telaga Harbour Park, 07000 Pantai Kok, Malezja

No dobrze, w tym wypadku ”przystępność cenowa” ma nieco inny wymiar, ale zacząć wypada od obiektu, który na wyspie Langkawi spełni największe marzenia osób ceniących sobie blichtr i luksus. Już sama nazwa wskazuje, że hotel ten należy do klubu najlepszych na świecie.

Obiekt w miasteczku Pantai Kok, na zachodnim wybrzeżu Langkawi, dysponuje prywatną plażę i dużym basenem, a całość założenia charakteryzuje kolonialna architektura z elegancko zaprojektowanymi domkami. W każdym apartamencie jest klimatyzacja, bezpłatne wi-fi, łazienka z prysznicem, część wypoczynkowa i telewizja. Na terenie hotelu działa kilka lokali ze zróżnicowaną kuchnią, a turyści mogą zostawić auto na bezpłatnym parkingu. Zaledwie kilkaset metrów dalej jest park rozrywki Skytrex Adventure Park.

Bayview Hotel Langkawi – zabukuj tutaj!

adres: Jalan Pandak Mayah 1, 07000 Kuah, Malezja

Dobrym strategicznie rozwiązaniem jest wybranie hotelu w największej wypoczynkowej miejscowości na wyspie – Kuah. Stąd wszędzie będzie blisko! Jest to poza tym punkt docelowy dla osób przybywających promem z lądu stałego na wyspę Langkawi.

Ten akurat hotel znajduje się w samym centrum Kuah, na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy, a na pokładzie są naprawdę eleganckie pokoje z nowoczesnym wyposażeniem. Na terenie obiektu działa kilka lokali gastronomicznych, jest także spa, a personel pomoże w organizacji wycieczek po całej wyspie. Blisko jest plaża. Naprawdę konkretna baza wypadowa! Dodatkowo, co 2 mniej więcej tygodnie w bezpośrednie pobliże hotelu trafia wędrowny „nocny market” (o nim jeszcze wspomnimy).

Red Coral Cottage – zabukuj tutaj!

adres: Jalan Tanjung Rhu lot 439, Langkawi, 07000 Tanjung Rhu, Malezja

I wreszcie propozycja dla turystów preferujących wakacje niskobudżetowe. Dla geograficznej równowagi, ten obiekt położony jest na północno-wschodnim skraju wyspy Langkawi.

To w zasadzie zespół bardzo ładnych domków, stojących w pięknych okolicznościach przyrody, niedaleko epickiej plaży Tanjung Rhu (o niej też więcej opowiemy). W każdym domku można liczyć na klimatyzowane pokoje, bezpłatne wi-fi i tarasy widokowe. Niczego więcej nie potrzebuje do szczęścia oszczędny turysta!

Atrakcje turystyczne na wyspie Langkawi – przewodnik

Wodospady na Langkawi

To właśnie ze swoich wodospadów słynie przede wszystkim wyspa Langhawi w Malezji. Jedyna uwaga jest taka, aby odwiedzać te miejsca raczej w porze deszczowej, najlepiej zaraz po opadach deszczu. Dlaczego? W porze suchej (między listopadem a majem) można się zderzyć z rzeczywistością braku wody na wodospadzie. Marny to efekt obserwować piękne skądinąd skały bez spadających hektolitrów płynu.

Niewątpliwą i dodatkową atrakcją przyrodniczą w tych miejscach, zresztą nie tylko tutaj, są małpy. Spotkać można wszędobylskie makaki, ale także gatunek zagrożony wyginięciem – langury czarne, zwane również „małpami w okularach”. Na wolności jest około 800 osobników, a charakteryzują się czarnawym futrem i wąskim pyskiem. Uwaga przy nich na aparaty i kamery – mają wyjątkową słabość do nagrywającego sprzętu!

Dusky Leaf Monkey curiously looking at the camera
„Małpa w okularach” wypatruje turysty z kamerą, licencja: shutterstock/By JosephSeow

Telaga Tujuh

Nazwę tłumaczy się jako „wodospad siedmiu basenów”. Atrakcja położona jest na terenie parku Machinchang Cambrian Geoforest, na północnym- zachodzie Langkawi. Wodospad jest podzielony na górne i dolne baseny, oddzielone imponującym pionowym strumieniem spływającym kaskadą po 91-metrowej ścianie klifu. Do kolejnych partii wodospadu wiedzie blisko 800 kamiennych schodków. Nagrodą za tą wspinaczkę jest kąpiel w jednym z basenów oraz widok z góry na las deszczowy i morze. Zgodnie z legendą w wodach Telaga Tujuh kąpały się pradawne wróżki, co nadało miejscu mocy uzdrawiania… Żyć nie umierać! Parking jest zupełnie darmowy, za wstęp do tej atrakcji też się nic nie płaci. Jest baza gastronomiczna na miejscu, a przy samym wodospadzie toalety. Wiadomo jak działa na pęcherz szum przepływającej wody…

Seven Wells Waterfall
Telaga Tujuh, licencja: shutterstock/By M+S+AlMuhammady

Temurun

Szybko się jednak okaże, że owe 90 metrów wodospadu to tylko mały pikuś przy kolejnym cudzie natury. Oto Temurun, położony w rejonie zatoki Datai. Jest to trzypoziomowy wodospad, którego łączna wysokość wynosi około 200 metrów! To zdecydowanie najwyższy wodospad na Langkawi. Strumień wody spływa po północnym zboczu góry Mat Cincang, a tutejsze skały składają się głównie z piaskowca, który ma ponad 500 milionów lat! Tym razem trzeba zapłacić za parking, ale są to przysłowiowe grosze (2 ringgity), sama atrakcja jest za to za darmo. Po drodze na szczyt utworzono kilka altanek, w których można odpocząć i rozkoszować się do woli otaczającą Ciebie przyrodą.

Temurun Waterfall in Langkawi of Malaysia
Temurun, licencja: shutterstock/By AndyPua

Plaże na wyspie Langkawi

Generalnie na całej wyspie jest kilka plaż godnych uwagi. Kilka z nich jest dostępnych publicznie, a inne mają charakter prywatny, przynależą bowiem do poszczególnych resortów turystycznych. Oto kilka fajnych propozycji spędzenia czasu na beztroskim plażingu w okolicy.

Plaża czaszek (Pasir Tengkorak)

Nazwa być może troszeczkę niefortunna. Wiąże się z nią kilka legend – jedna opowiada o morskim potworze, który dawno temu wypluwał na brzeg czaszki pożeranych lokalsów, a inna winą obarcza niedalekie więzienie, z którego próbowali uciekać droga wodną skazańcy, z marnym skutkiem. Morze wyrzucało właśnie tutaj na ląd ich szkielety… Zrobiło się trochę strasznie, prawda? Ale ta plaża jest naprawdę przepiękna! Znajduje się na północnym wybrzeżu wyspy Langkawi i co ciekawe z jej brzegu można zobaczyć Tajlandię.

Tanjung Rhu

To długa półtora kilometrowa plaża położona również na północnym wybrzeżu Langkawi. Miejsce jest niezatłoczone, samotne i spokojne. na szczęście nie dotarła jeszcze tutaj komercja szeroko rozumiana – w pobliżu znajduje się tylko jeden, mały sklepik (okazyjnie otwierany). Swoistym odpowiednikiem na południu wyspy jest równie spokojna plaża Tengah, słynąca z pięknych zachodów słońca.

Cenang

Ale są oczywiście turyści, którzy wolą większy gwar na plaży. Takim miejscem, niejako reprezentacyjnym dla przyjezdnych cudzoziemców, jest właśnie Cenang. Plaża położona jest na zachodnim wybrzeżu wyspy Langkawi, w typowo turystycznym resorcie Pantai. Można liczyć tutaj na dużą bazę gastronomiczną i wypożyczalnie sprzętu do uprawiania sportów wodnych. Wieczorami można liczyć na ekwilibrystyczne i widowiskowe pokazy z ogniem.

Parasailing on the waves of the azure Andaman sea under the blue sky near the shores of the sandy beautiful exotic and stunning Cenang beach in Langkawi island, in Malaysia
Parasailing jest wyjątkowo popularny na wyspie Langkawi, licencja: shutterstock/By BalazsSebok

Wyprawa na Jezioro Ciężarnej Dziewicy

Na Langkawi znajdują się duże obszary lasów namorzynowych, które świetnie chronią brzegi wyspy przed ewentualnymi falami tsunami. Są także naturalnym domem dla wielu przedstawicieli świata przyrody – przede wszystkim orłów. Najlepiej oglądać je z pokładu łodzi i tak docieramy do kolejnej atrakcji turystycznej.

Wyprawa łódką na Jezioro Ciężarnej Dziewicy to dość droga przyjemność dla jednej osoby – 200 ringgitów za pojedynczy rejs, warto więc zebrać większą grupkę pod wezwaniem. Wszystko odbywa się z wszelkimi zasadami bezpieczeństwa – do dyspozycji pasażerów są kapoki. Po drodze podziwiać można nie tylko namorzyny, ale i malownicze jaskinie wapienne. Wszystko znajduje się na terenie przepięknego Kilim Karst Geoforest Park. Za nazwą jeziora kryje się ponoć jakaś mroczna legenda o niespełnionej matce – miała ona ukryć ciało zmarłego dziecka w odmętach jego wody. Od tej pory ponoć, jeśli jakaś bezpłodna kobieta zanurzy się w wodach Jeziora Ciężarnej Dziewicy, zajdzie w ciążę. Tak naprawdę źródłem nazewnictwa jest pobliska góra, która jako żywo przypomina swoim kształtem kobietę w stanie błogosławionym.

Tourist boats at Island of the Pregnant Maiden lake, Marble Geoforest Park, Langkawi, Malaysia
Turystyczne łodzie na Jeziorze Ciężarnej Dziewicy, licencja: shutterstock/By Donya+Nedomam

Sky Bridge

A to już atrakcja dla osób lubiących dreszczyk emocji. Na północny-zachód od miejscowości Kuala, na samym szczycie góry Gunung Machinchang (708 metrów n.p.m.) znajduje się kładka widokowa. Posiada ona szklane elementy w podłodze, dzięki czemu można dosłownie spojrzeć w przepaść pod nogami! Wszystko wisi na kilku stalowych linach.

Nie trzeba dodawać, że z tego pomostu roztacza się zapierający dech widok na lasy deszczowe i Morze Andamańskie. Na górę można wjechać kolejką linowo-torową (ponad 2 kilometry jazdy), co samo w sobie jest już nie lada przeżyciem. Ile kosztuje ta przyjemność? Bilet dla jednej osoby to około 90 ringgitów (w pakiecie oczywiście zwiedzanie platformy widokowej Sky Bridge).

Kedah, Langkawi - 4 May 2017 - The Langkawi Sky Bridge is one of the main attractions in Langkawi.
Sky Bridge, Langkawi, licencja: shutterstock/By Siti+Aishah

Atrakcje Kuah – orzeł, Maha Tower i Gunung Raya

W miasteczku Kuah znajduje się tuż przy porcie potężny, ponad dziesięciometrowy posąg orła – chyba najbardziej charakterystyczny obiekt na Langkawi. Wyjaśnijmy od razu, że nazwę wyspy tłumaczy się jako „czerwony orzeł”, a to dlatego, iż wokół znaleźć można bardzo dużo gniazd tych dostojnych ptaków. Niektóre wycieczki turystyczne, te profesjonalnie zorganizowane, mają nawet w planie dokarmianie orłów skórami kurcząt, ale ekolodzy zwracają uwagę, że nie jest to najlepszy pomysł. Generalnie, Eagle Square to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić na wyspie Langkawi. Doskonała miejscówka do pstryknięcia pamiątkowej fotki na Instagrama!

Innym charakterystycznym miejscem w Kuah jest wyniosła wieża Maha Tower wznosząca się na wysokość 138 metrów. to taki punkt orientacyjny, pięknie zresztą oświetlany w nocy. Zaraz obok jest fajny Aqua Park, który pokochają dzieciaki. Widać też stąd doskonale najwyższe wzniesienie na wyspie – Gunung Raya ze świetnym punktem widokowym. Wiedzie do niego 8-kilometrowy szlak turystyczny, całkiem wymagający zresztą. Na górze (800 metrów wysokości) aparat fotograficzny znowu pójdzie w ruch!

Świątynia Lucky Buddha Temple

W zasadzie większość przewodników turystycznych w internecie pomija tutejsze świątynie. To błąd, bo miejsca to doprawdy przepiękne, a na dodatek obcuje się z historią i kultura naprawdę wysokich lotów.

Świątynia Lucky Buddha Temple (Wat Koh Wanararm) znajduje się w mieście Kuah i robi piorunujące wrażenie. Przy tym, bardzo spokojne miejsce na przysłowiowy chillout i zadumę. W środku okazałe posągi uśmiechniętego Buddy, można zostawić dary (niektórzy zostawiają piwo, no cóż…). Wtopiona w białą skałę część budowli, nieco nasuwa skojarzenia z egipską świątynią Hatszepsut, ale tylko nieco…

Langkawi island Lucky Buddha temple Wat Koh Wanararm
Lucky Buddha Temple – Wat Koh Wanararm, licencja: shutterstock/By ira008

Atrakcja handlowa – wędrowny Nocny Market

Tak, można go z powodzeniem zaliczyć do atrakcji wyspy Langkawi, ponieważ trochę na zasadzie cyrku przemieszcza się on z miejsca na miejsce. To taka nowa formuła – nie znajdziesz sklepu, to sklep znajdzie Ciebie!

Jeżeli ktoś szuka tradycyjnego malezyjskiego jedzenie, to nie może trafić lepiej. Na dodatek wszystko jest w bardzo rozsądnych cenach. Poza tym Nocny Market oferuje wszystko inne i jeszcze więcej – ubrania, rękodzieło, pamiątki. Aby śledzić przemieszczanie się tego wędrownego targowiska wystarczy wpisać „night market Langkawi” w Google Maps i na bieżąco będziesz się orientować w aktualnych miejscach postojowych.

Pantai Cenang is a picturesque beach with long stretches of fine white sand. It has numerous restaurants and bars for evening entertainment, several hosting live music and for watching the sun set.
Night market, Langkawi, licencja: shutterstock/By ToshioChan

Langkawi jako raj bezcłowy?

Raj cenowy owszem, ale w zasadzie tylko dla produktów importowanych, a zwłaszcza alkoholi i słodyczy. Prawda jest taka, że na lądowej części Malezji piwo można kupić za blisko 20 ringittów, podczas gdy na wyspie Langkawi bez trudu znajdziesz niezły chmiel za zaledwie 4 ringgity. Niezłe przebicie, prawda? Podobnie jest z różnego rodzaju czekoladami, sprowadzanymi z zagranicy.

Co do reszty artykułów, nie można zauważyć znaczących upustów cenowych. Więc często reklamowane w przewodnikach raje bezcłowe Langkawi są tylko po części prawdą. Owszem, jest to miejsce, gdzie jest wymiernie taniej w porównaniu zresztą krajów azjatyckich.

Wakacje na Langkawi – podsumowanie

Wakacje na wyspie Langkawi to podróż do krainy wiecznego chilloutu. Najlepiej zabukować sobie hotel na kilka dni i spokojnie poznawać uroki tego pięknego zakątka Malezji. Nie ma tutaj żadnej spiny, wodospady ani plaże nie uciekną, a jak się czasami przydarzy deszcz, to nawet lepiej. Widowiskowość tych pierwszych będzie wówczas jeszcze większa.

Ciężko doradzić, czy lepiej wybrać „porę suchą” (między listopadem a majem) na odwiedziny, czy „porę deszczową” (między czerwcem a październikiem). Na pewno w tej pierwszej będzie więcej turystów, ale po prawdzie Langkawi jest nadal taką „nieodkrytą perła Malezji”, więc nawet w pełni sezonu turystycznego można spotkać puste miejsca na plaży. Niezależnie od terminu, będzie pięknie!

Monkey Trying to Eat Garbage Lighter in Front of a Sign Not to Feed Monkeys
Turystów na Langkawi śledzą makaki, ta próbuje zjeść zdobyczną zapalniczkę, licencja: shutterstock/By StephCouvrette

Poprzedni

Wycieczka na Zanzibar. 14 dni na wyspie wiecznego lata i raf koralowych

Kiribati – jedyne państwo rozsiane na czterech ćwiartkach świata

Następny

Dodaj komentarz