Kolumbia – wspaniała kuchnia i piękna przyroda

W 2015 roku na platformie Netlifx triumfy święcił, dobrze oceniany, serial pt. „Narcos”. To właśnie dzięki niemu wielu widzów poznało Kolumbię. Gdyby jednak produkcja to miałaby posłużyć jako folder reklamowy zachęcający do odwiedzenia tego dalekiego kraju, to raczej mało kto dałby się złapać na taki haczyk. Chyba że lubi opowieści o krwawych wojnach gangów i handlu narkotykami na szeroką skalę. Wtedy z łatwością skusi się na podróż do Kolumbii. Jeśli Ty na co dzień odwracasz wzrok na widok przemocy czającej się na każdym kroku, to pragniemy Cię uspokoić. Dzisiejsza Kolumbia to już nie ta sama Kolumbia, co w latach 80. Choć wciąż nie jest bez skazy, to jednak bardziej promienieje blaskiem rozśpiewanej Shakiry niż żyje ciągłą pamięcią o ciemnym wąsie Pablo Escobara. Dlaczego warto się tam wybrać? Na to pytanie udzielimy wyczerpujących odpowiedzi w niniejszym artykule. Czytając go, dowiesz się również:

  • Gdzie dokładnie leży to państwo i jaki panuje w nim klimat (także ten związany z kulturą, sprzyjający turystyce);
  • Jak obecnie możesz dostać się do tego niesamowitego kraju;
  • Dlaczego to lokalna kuchnia oraz przyroda „walczą” ze sobą o miłość turystów i czym się dokładnie charakteryzują;
  • Atrakcji jest tam co niemiara, ale które my polecamy Tobie najbardziej? Czym mogą się pochwalić trzy najpopularniejsze miasta: Bogota, Medellin oraz Cartagena?;
  • Gdzie przenocować w Kolumbii – jaki jest standard kilku, mających świetne opinie w serwisie Booking, hoteli.

Mimo że nasz tekst ma grubo ponad 25 tysięcy znaków, „wciągniesz go” szybko i zaczniesz pakować walizki, zanim jeszcze zarezerwujesz bilet na podróż. Kolumbia przywita Cię z otwartymi ramionami.

Gdzie jest położona Kolumbia?

Tradycyjnie – „nie pozwolimy” Ci wstać z fotela, zanim nie zapamiętasz, gdzie znajduje się to, zamieszkane przez 50 mln ludzi (w samej stolicy – Bogocie żyje ponad 7 mln osób), trzy razy większe od Polski państwo (o powierzchni 1 142 000 km2). Wyjaśniamy zatem, że trafisz do niego, jeżeli wylądujesz na terenie Ameryki Południowej. Precyzując – spojrzysz na północno-wschodnią część tego barwnego kontynentu. To tam, u wybrzeża Oceanu Spokojnego i Morza Karaibskiego „ukrywa się” kolumbijski raj (dawniej kolumbijskie piekło). Sąsiaduje z Panamą, Peru, Brazylią, Ekwadorem oraz Wenezuelą. Zaskakuje ukształtowaniem terenu. Zwiedzając Kolumbię, znajdziesz się zarówno na dużym obszarze puszczy amazońskiej, w górach Andach, jak i na oddalonych, należących do tego kraju, wielu wyspach – są to m.in.: San Andrés (nie myl z miastem ze znanej serii gier „GTA”), Gorgona i Barú.

Jak dotrzeć do Kolumbii?

Prawie 10 tysięcy kilometrów. Taka odległość dzieli Polskę i Kolumbię. Domyślasz się więc, który środek transportu umożliwia dotarcie do tego kraju. Tak, do Kolumbii dostaniesz się tylko drogą lotniczą. Niestety, czeka Cię zawsze jedna albo dwie przesiadki (np. w Amsterdamie, Madrycie, Paryżu czy innych europejskich miastach, są to połączenia oferowane przez takie linie, jak Air France czy Lufthansa).

Warto wiedzieć: Niedawno pojawiła się informacja, która powinna zadowolić turystów pragnących spędzić urlop w Kolumbii w okresie zimowym 2024/2025. Jeżeli zdecydują się oni na wycieczkę nie na własną rękę, tylko z pomocą biura podróży Rainbow Tours, to od 2 listopada do połowy marca polecą z Warszawy do miasta Cartagena, ale bezpośrednio!

Jak długo trwa i ile kosztuje lot do Kolumbii?

Jeżeli chodzi o czas podróży, to zależy on od konkretnego połączenia (przewoźnika) i miejsca wylotu. W przypadku lotów europejskich podróż potrwa od 10 do 11 godzin (w jedną stronę). Kiedy jednak chcesz do tego kraju udać się z Polski, to czas ten automatycznie wydłuży się do 14, a nawet 20 godzin. Skąd takie rozbieżności? Pod uwagę musisz brać jeszcze to, które kolumbijskie miasto jest Twoim celem. Przypuśćmy, że wybierasz się do Medellin. Wtedy i tak najpierw wylądujesz na międzynarodowym porcie lotniczym El Dorado w Bogocie, gdzie poczekasz na nowy samolot krajowych linii lotniczych. Wszak miasta te znajdują się od siebie w odległości kilkuset kilometrów.

Czy zaśniesz spokojnie w trakcie lotu? Raczej tak, tym bardziej że cena biletu nie spowoduje żadnych koszmarów. Wpływają na nią te same czynniki, co przy czasie wycieczki, a więc jedna albo dwie przesiadki itp. Ile zatem ostatecznie zapłacisz za bilet? Od około 2 tys. zł (najlepsza cena znaleziona w Internecie) do 4 tys. zł.

Dokumenty wjazdowe poproszę!

Skoro położenie geograficzne i podróż mamy już „załatwione”… „Chwila! Ale czy sam bilet wystarczy, abym został wpuszczony na teren Kolumbii?”. Oczywiście, że nie. Wybacz nasz drogi czytelniku, że wcześniej nie poinformowaliśmy Cię o tak ważnej kwestii. Bijemy się w pierś i przypominamy w tym podrozdziale, że musisz przed wylotem oraz wylądowaniem przygotować następujące, jakże niezbędne, dokumenty:

  • paszport (bez niego nie przekroczysz granicy, może być tymczasowy, ale zawsze ważny w chwili opuszczania Kolumbii);
  • odpowiednio wypełniony, obowiązkowy formularz „Check Mig” (dostępny online w języku angielskim tej stronie internetowej; jest to dokument o pełnej nazwie Migración Colombia, w którym zgodnie z prawdą podajesz swój plan podróży, stan własnego zdrowia oraz inne istotne dane).

Warto wiedzieć: Co z wizą? Nie musisz jej mieć, ale mimo to spodziewaj się pytania od pracownika służby celnej, dlaczego przybyłeś do Kolumbii. Wiza jest wymagana, ale tylko, jeśli pobyt w tym kraju wyniesie więcej niż 90 dni i będzie mieć charakter np. służbowy, a nie typowo turystyczny.

Kiedy najlepiej lecieć do Kolumbii?

A propos samej podróż, to warto wiedzieć też, czy pogoda zawsze pozwoli na idealny urlop w tak dalekim kraju. Niesamowicie zróżnicowany klimat równikowy oraz samo ukształtowanie terenu sprawiają, że w różnych częściach Kolumbii jest różna temperatura. Są przecież dwie pory roku (sucha – trwająca od listopada do kwietnia oraz deszczowa – rozpoczynająca się w maju, a kończąca w październiku). Do tego dochodzą aż trzy strefy klimatyczne w zależności od wysokości danego miasta nad poziomem morza: gorąca (z temperaturą do 30 stopni Celsjusza), umiarkowana (do 24 stopni Celsjusza) oraz chłodna (od 12 do 18°C).

Okazuje się, że najprzyjemniejsze warunki pogodowe w ciągu roku są w Medellin. To „miasto wiecznej wiosny”. Z kolei Bogota kojarzy się z niemal codziennym deszczem, a Cartagena z tropikami. Kiedy więc zaplanować wycieczkę do Kolumbii? W marcu, bo to najcieplejszy miesiąc do zwiedzania. Ewentualnie od grudnia do marca. To wtedy przypada szczyt sezonu i jest najwięcej turystów.

Praktyczne porady: W miesiącach zimowych lepiej unikaj wyprawy do Amazonii z powodu prawie stuprocentowej wilgotności powietrza. Zawsze wcześniej sprawdzaj prognozy pogody dla konkretnych miejsc.

Jak poruszać się po Kolumbii?

Bilet zakupiony, paszport w kieszeni. Siedzisz wygodnie na pokładzie, choć wiesz, że czeka Cię długi lot z przesiadką. Jeżeli jesteś osobą, która „idzie na żywioł”, to nie będziesz się przejmował, jak wygląda transport już na miejscu. Gdy jednak ciągle analizujesz i planujesz w swojej głowie najbliższe dni, to zamiast czytać książkę z chęcią zapoznasz się z poradami na temat poruszania się po tym dużym, południowo-amerykańskim kraju.

Kiedy wysiądziesz na lotnisku, masz do wyboru kilka opcji. Możesz np. wypożyczyć samochód (kosztuje 800 zł/200 dolarów na 4 dni,), poczekać na wolną taksówką (10 zł/2,5 dolara) albo sprawdzić rozkłady jazdy autobusów (to dzisiaj dość dobrze rozwinięty transport, jest nawet w aplikacji mobilnej Rome2rio). Z kolei, jeżeli zamierzasz podróżować między miastami, to – jak już wspomnieliśmy – najlepszy okaże się samolot linii Avianca (korzystna cena biletu od 30 do 100 zł).

Warto wiedzieć: Po stolicy Kolumbii albo po innych miastach możesz też poruszać się motocyklem, ale także z jego kierowcą, natomiast na wyspy (np. piękną Isla Mucurę) dostaniesz się łodzią motorową. Dostępna jest też tania, lecz bezpieczna kolejka linowa naziemna – teleferico, dzięki której ujrzysz z góry wiele dzielnic (barrio).

Czy w Kolumbii na pewno jest bezpiecznie?

To również bardzo ważne pytanie, które powinien zadać każdy, kto jest zainteresowany wakacjami w tym kraju. Jak dobrze wiesz, oglądając wspomniany na wstępie serial „Narcos”, kilka dekad temu było tam bardzo „gorąco”. W sensie im było więcej kokainy na ulicach, tym robiło się z roku na rok niebezpieczniej. O Pablo Escobarze jeszcze coś napiszemy, kiedy zaprosimy Cię do odwiedzenia Medellin. Ale nie tylko przez niego sytuacja była ciągle napięta, a ofiar przybywało. Swoje żniwo zebrała też wojna partyzancka między rządem kolumbijskim a lewicowymi rebeliantami z FARC (Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii).

Jak jest dzisiaj w Kolumbii?

Na szczęście obecnie nie musisz się obawiać ani wojny (w 2016 roku zawarto ostateczny pokój), ani działań ze strony imperiów narkotykowych (ten w Cali także upadł). Mniejsze, nielegalne grupy funkcjonują jedynie głęboko w dżungli. Nie ma porwań w biały dzień. Ale są nadal – co jest też mroczną stroną kraju – kradzieże oraz oszustwa. Szczególnie należy się być czujnym z powodu sprytnych kieszonkowców oraz „czarnych wdów”, czyli członkiń z miejscowych gangów, z dużych miast – kobiety te wyszukują naiwnych turystów, odurzają ich narkotykami, a na koniec nakłaniają do wszystkiego i łatwo okradają.

Zasady, które trzeba przestrzegać

Odpowiedzmy więc na pytanie: czy Kolumbia to bezpieczny kraj dla turystów? Tak, pod warunkiem że będą oni przestrzegać pewnych zasad i zachowają zdrowy rozsądek i podstawowe sodki ostrożności. Ty też tak zrób. Co konkretnie? Nie kuś losu, pamiętając o kolumbijskim powiedzeniu „no dar papaya” („nie dawaj papai”), co można wyjaśnić jako: nie dawaj okazji złodziejowi. A więc:

  • nie epatuj dużymi sumami pieniędzy albo drogimi przedmiotami (biżuterią, zegarkiem, aparatem itp.);
  • nie zostawiaj bagażów bez żadnej opieki;
  • pilnuj portfela, chowaj go np. do płaskiej saszetki pod bluzką;
  • w zatłoczonych miejscach plecak zakładaj z przodu, a nie z tyłu na plecach;
  • unikaj spacerów po zmroku samemu, szczególnie wyludnionymi uliczkami;
  • omijaj owiane złą sławą dzielnice (np. Santa Fe w Bogocie, czyli miejsca, gdzie kwitnie prostytucja i handel narkotykami);
  • nie łap taksówek gdziekolwiek, lepiej zamawiaj je przez telefon albo specjalną aplikację;
  • w dalsze rejony Kolumbii wybieraj się głównie z przewodnikiem w ramach zorganizowanych, profesjonalnych wycieczek;
  • negocjuj ceny przed zakupem konkretnego towaru, aby nie zostać oszukanym (nie chodzi o narkotyki, ich nie kupuj, bo to absolutnie nielegalne!);
  • miejscowi nie przejmują się czerwonymi światłami na skrzyżowaniach (szczególnie nocą), ty nie bierz z nich przykładu;
  • i na koniec – my pozwolimy sobie w tym tekście na pokazanie Pablo Escobara w sposób karykaturalny (w czym pomogła sztuczna inteligencja), ale ty jako turysta zwiedzający Kolumbię, nigdy nie żartuj z niego i nie podejmuj tematu o jego życiu, nawet jeśli jesteś fanem „Narcos” (nie jest to mile widziane wśród Kolumbijczyków).

Co zobaczyć w Kolumbii? Wszystkie jej skarby „w pigułce”

Przylatując do tej krainy, spodziewaj się niespodziewanego… A tak na serio, to będziesz zaskoczony, jak różnią się jej poszczególne obszary. Na początek trafisz do trzech popularnych miast (co w nich ujrzysz?), następnie odkryjesz przyrodnicze cuda oraz zrelaksujesz się na wspaniałych plażach, aby na koniec uprawiać trekking górski i sprawdzisz, co w Amazonii „piszczy”. My nie będziemy każdej atrakcji przedstawiać od każdej możliwej strony. Ale mamy nadzieję, że nasz skrótowy opis zachęci Cię do zaglądania pod kolejne warstwy Kolumbii.

Jakie są trzy najciekawsze miasta kolumbijskie?

Bogota, Medellin oraz Cartagena. Te aglomeracje powinny być obowiązkowym przystankiem w trakcie Twojej podróży po Kolumbii. Każda z nich ma coś innego co zaoferowania, mimo że ich zabudowa jest dość podobna (liczba slumsów kontrastująca z bogatszymi dzielnicami).

Co ma do zaoferowania Bogota?

Zacznij od zwiedzania Bogoty, czyli kolumbijskiej stolicy. To miasto, w którym tętni życie. To tutaj jest najwięcej muzeów oraz placów, gdzie historia oraz kultura idą wspólnie pod rękę. Bogota zaprosi Cię do:

  • La Candaleria (historycznej dzielnicy, słynnej ze względu na kolorowe domy w stylu kolonialnym oraz wąskich uliczek, to tutaj jest narodowy teatr Teatro Colón);
  • Plaza de Bolívar (centralnego placu stolicy, usytuowanego pomiędzy rządowymi budynkami);
  • Cerro de Monserrate (góry mającej wysokość ponad 3000 m i jednocześnie punktu widokowego, z którego roztacza się panorama miasta);
  • Museo del Oro (słynnego na całym świecie Muzeum Złota, w którym jest największa kolekcja złotych przedmiotów i metali szlachetnych – kilkadziesiąt tysięcy, nawet tych z epoki prekolumbijskiej, sprzed przybycia Europejczyków);
  • Museo Botero (muzeum sztuki, nazwa jest nieprzypadkowa, w nim obejrzysz bowiem prace znanego malarza i rzeźbiarza – Fernanda Botero, karykaturzysty stylu klasycznego, pochodzącego z Medellin);
  • Mercado de Paloquemao (jednego z barwniejszych i najbardziej hałaśliwych targów, w który mieszają się smaki i zapachy kolumbijskiej kuchni);
  • Parque Simón Bolívar (rozległego zielonego parku w centrum miasta, w którym nie brakuje stołów piknikowych, boiska do koszyków oraz wybiegu dla psów);
  • La Catedral Primada (jednego z największych kościołów Ameryki Południowej, katedry z XIX wieku, siedziby prymasa Kolumbii, w której przechowywane są szczątki założyciela Bogoty – Hiszpana Don Gonzálo Jiméneza de Quesady, przyciągającej wzrok malowidłami, ozdobnymi dekoracjami i architekturą neoklasyczną).

Co robić w Medellin?

Dzisiejsze Medellin położone w dolinie między wzgórzami jest inne niż to dawne z lat 80. To już nie najbardziej niezabezpieczone miasto, kraina kokainy, karteli i Escobara. Obecnie jest turystyczną mekką. Współczesnym symbolem innowacyjnych zmian, zarówno tych społecznych, jak i urbanistycznych. Jadąc tam, zdziwisz się tą transformacją. Nie będziesz przestraszony, a zdziwiony. I nie będziesz się nudził, bo w Medellin dostępne są następujące atrakcje:

  • Metrocable (system gondolowych kolejek, dzięki któremu możesz wygodnie przemieszczać się oraz odkrywać uroki miasta);
  • Parque Lleras (park w ekskluzywnej dzielnicy El Poblado, w którym kwitnie nocne, głośne życie, a w dzień sklepikarze oraz malarze prezentują swoje wyroby);
  • Comuna 13 (słynna dzielnica, w której diabeł mówił dobranoc, a która jednak otrzymała nową szansę na rozwój, o czym świadczą kolorowe murale, artystyczne warsztaty i nowo otwierane firmy);
  • Wycieczka śladami Pablo Escobara (z przewodnikiem mówiącym po angielsku oraz hiszpańsku, w trakcie której poznasz przeszłość morderczego barona narkotykowego – odwiedzisz jego starą rezydencje i grób; dla miejscowych taka wycieczka budzi skrajne emocje i moralne wątpliwości, ale Ty możesz dzięki niej dowiedzieć się na temat negatywnych skutków działalności kartelu, wystarczy, że zarezerwujesz ją na tej stronie.

Witaj w Cartagenie – karaibskiej perle

To miasto znajduje się bardzo daleko od Bogoty. Na północy. Aby do niego dojechać autem, musisz pokonać… tysiąc kilometrów! Dlatego lepiej wybierz się tam drogą lotniczą. Naprawdę warto! Bo Cartagena nieprzypadkowo wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest bijącym sercem kultury kolumbijskiej, ale zachwyca też obiektami typowo historycznymi.

W Kartagenie zobaczysz chociażby:

  • Castillo de San Felipe de Barajas (fort zbudowany przez Hiszpanów w połowie XVII wieku, majestatyczny zamek);
  • Murallas de Cartagena (11 kilometrów najlepiej zachowanej fortyfikacji w Ameryce Południowej, mury obronne, które chroniły Kolumbię przed atakami piratów z Karaibów);
  • Plaza Santo Domingo (jeden z najpopularniejszych placów w starym mieście, z licznymi, klimatycznymi kawiarniami).

Krajobrazowe i przyrodnicze cuda Kolumbii

Kolumbia poza powyższymi atrakcjami, może też pochwalić się bogatą fauną i florą (na 60 chronionych obszarach przyrodniczych jest wiele tysięcy gatunków, z czego przeszło 9 tysięcy jest endemicznych), a także plantacjami kawy i przepięknymi plażami. Niesamowity ekosystem Kolumbii sprawia, że łatwo można zostać zaczarowanym.

Jakie zwierzęta żyją w Kolumbii?

O poszczególnych, wybranych miejscach, które musisz ujrzeć podczas swojego urlopu w tej części Ameryki Łacińskiej, jeszcze wspomnimy. Najpierw jednak dowiedz się, jakie zwierzęta masz szansę spotkać na swojej drodze. Będą to nie tylko ssaki, ale też ptaki i stworzenia morskie. Wśród nich głównie tapiry i kapibary oraz leniwce, pancerniki, małpy kapucynki, jelenie i drapieżniki, czyli jaguary i oceloty, a także rzadkie niedźwiedzie okularowe oraz węgorze elektryczne i piranie. Do tego dumne, wielkie kondory (narodowe zwierzę Kolumbii, symbolizujące wolność), malutkie kolibry oraz tysiące innych ptaków.

Jakie rośliny rosną w Kolumbii?

Roślin też jest mnóstwo. Od palmy woskowej (narodowej rośliny Kolumbii) po kwiaty we wszystkich kolorach tęczy, mających dobre warunki życia. Poczujesz ich zapach. Skupisz się na ich wyglądzie. W wilgotnym lasach rosną m.in.: liany, mchy, chinowiec, balata (z niej wytwarza się lateks), orzech tagua (do produkcji biżuterii) i bambus amerykański. Z kwiatów bardzo popularne są storczyki (najwięcej na świecie – ponad 4000 gatunków), wielobarwne róże oraz goździki. Na sawannie obok Bogoty rośnie jeszcze np. helikonia dziobata, a na wybrzeżu np. strelicja zwana rajskim ptakiem.

Park Narodowy Tayrona

To najsłynniejszy i jednocześnie najbardziej magiczny rezerwat. Powstał w 1964 roku, a znajduje się w północno-wschodniej części kraju. To miejsce, w którym graniczą ze sobą dżungle, plaże i wody Morze Karaibskiego. Park Tayrona ze swoim wytyczonymi dla turystów ścieżkami, jest domem dla dziewiczej przyrody, występującej tylko na terenie Kolumbii. Co ciekawa, nadal możesz tam spotkać potomków rdzennej społeczności Tayrona (stąd nazwa parku), a także natrafić na ruiny zaginionego, starożytnego miasta Ciudad Perdida.

Tutaj znajdziesz całodniową wycieczkę do tego parku.

Rzeka Caño Cristales

To najpiękniejsza rzeka świata. Nic dziwnego. Jest niezwykła ze względu na pięć różnych kolorów. Płynie przez góry Sierra de la Macarena na kolumbijskiej sawannie, ma długość 100 km i szerokość 20 m. Dlaczego jest ona aż tak różnobarwna: żółta, zielona, niebieska, a nawet czerwona i czarna? Decyduje o tym oryginalna, endemiczna roślina macarenia clavigera. Rośnie ona tylko tam i kwitnie między lipcem a listopadem. Jej kolory odbijają się w tafli wody w słoneczny dzień.

Pachnąca kawą i palmami Dolina Cocora

Miłośnicy przyrody nie mogą też pominąć tej atrakcji. Mowa o Dolinie Cocora. To na jej terenie zbudowano malownicze miasteczko Salento, słynącej od 1835 roku z plantacji kawy. Ale sama dolina hipnotyzuje z powodu dużej ilości wspomnianych wyżej palm woskowych. Palme de cera to bardzo wysokie, smukłe drzewa, nawet 60-metrowe! To one upiększają krajobraz. Są najwyższymi palmami na świecie. A wśród nich fruwają m.in. cudowne kolibry.

Inne wspaniałości przyrodnicze Kolumbii

Oczywiście miejsc, które Kolumbia może nazwać swoim rajem jest znacznie więcej. Nie będziemy ich jednak dokładnie przedstawiać, gdyż zapewne nie możesz już doczekać się, aż zaprosimy Cię do spróbowania tradycyjnych, regionalnych potraw kuchni kolumbijskiej (wszak to między innymi dla nich warto przylecieć do Kolumbii). Ale jeszcze wytrzymaj. Zdążysz się najeść do syta. Zanim to jednak zrobisz, czekają na Ciebie bajeczne:

  • Wyspy Różańcowe (Islas del Rosario, spory obszar należący do Parku Narodowego Corales del Rosario, składający się z prawie 30 wysepek, zachwycający podwodnymi rafami koralowymi koralowymi);
  • Wycieczki po rzece Amazonce i dzikim Parku Amacayacu (fascynujące przeżycie!);
  • Andy oraz Park Los Nevados znajdujący się blisko nich – góry dla wielbicieli trekkingu oraz alpinizmu; miejsce, gdzie możesz obserwować kondory;
  • Tatacoa („dolina smutku”, pustynia, a właściwie suchy las tropikalny, gdzie są charakterystyczne brązowe skały, wyglądające jakby pochodziły z innej planety).

Najpiękniejsze plaże w Kolumbii

Umierasz z głodu? Spokojnie. Zanim udasz się do jednej z restauracji, poleż na plaży z coco loco w ręku (alkoholowy koktajl na bazie kokosa) i wykąp się w wodach Morza Karaibskiego albo Oceanu Spokojnego. Do wyboru masz wiele plaż. My szczególnie polecamy następujące:

  • Cabo de San Juan (jedna z 10 najlepszych na świecie, znajdująca się na terenie Parku Tayrona, wychwalana przez „National Geographic”);
  • Isla Múcura (na wyspie o tej samej nazwie, dotrzesz do niej po dwugodzinnym rejsie motorówką prosto z Cartageny, nie jest zatłoczona, w sam raz dla samotnych par);
  • Isla Grande (niewielka plaża z leżakami na jednej z Wysp Różańcowych).

Co zjeść w Kolumbii?

I nareszcie dotarliśmy do rozdziału, który skusi Cię tak samo, jak wcześniejsze atrakcje. Kolumbia ma bowiem tak zróżnicowaną kuchnię (smaki pochodzące z Hiszpanii, wielu rejonów Ameryki Południowej, a nawet Afryki), że Magda Gessler nie wiedziałaby od czego zacząć. Czy na początku spróbować arepas, czy badeja paisa? A może jednak deser, którym zachwycał się Mick Jagger? Ty sam zdecydujesz, które z poniższych dań kolumbijskich kupisz, aby napełnić żołądek (średnio za obiad zapłacisz od 10 do 20 zł, chyba że pójdziesz do droższej restauracji).

Jedyne w swoim rodzaju i smaku kolumbijskie potrawy

Sztuka kulinarna w tym kraju zaskakuje na każdym kroku. Udając się na targi i jarmarki, często zostaniesz poczęstowany produktami, warzywami oraz owocami, o których istnieniu nie miałeś pojęcia, jak np. chontaduro (czerwonawy, mięsisty owoc z palmy), podawany z…. solą i miodem, o czym przekonał się znany Youtuber Cash. Oczywiście zjesz również egzotyczne mango, ananasa, papaję. I koniecznie ryby oraz owoce morza (zawsze świeże kalmary, krewetki, kraby). A co z trochę lub bardziej złożonymi daniami? Oto niektóre z nich:

  • arepas – słynne kukurydziane, smażone placuszki z nadzieniem serowym, jajkami oraz sałatą, zjesz je wszędzie;
  • aijaco –kolumbijski rosół z kurczakiem i czosnkiem oraz z… ziemniakami i młodą kukurydzą;
  • bandeja paisa – potrawa z białego ryżu, a także m.in. z mięsa mielonego, kolumbijskiej kiełbasy, czerwonej fasoli, plantana i skórki wieprzowiny, coś dla lubiących wysokokaloryczne jedzenie;
  • mojarra roja – ryba z ryżem kokosowym;
  • robalo a la cangrejo – żaden robak, a okoń morski nadziewany krabem;
  • ceviche de camarones –krewetki podawane na zimno w sosie pomidorowym z dodatkiem kolendry;
  • empanadas – kolumbijskie pierogi/rogaliki z farszem mięsnym z warzywami;
  • buñuelos –deser w postaci smażonych na głębokim oleju słonych pączków z mąki kukurydzianej i specjalnego sera kolumbijskiego;
  • obleas – deser, którym zajadał się wokalista The Rolling Stones w Bogocie w trakcie trasy koncertowej „America Latina Olé”, to dwa andruty/wafle połączone ze sobą słodko/słoną masą kajmakowo-serową.

Polecane restauracje w Kolumbii

Kolumbia to kraj, w którym znajdziesz wiele sprawdzonych lokali (na pewno się w nich nie zatrujesz). Do tych najbardziej znanych wśród turystów w z różnych stron świata należą m.in.:

  • El Cielo w Medellin (po polsku Niebo, w sam raz dla wegetarian i miłośników lekkiej kuchni molekularnej, restauracja wykwintna, prowadzona przez znanego kucharza – Juana Manuel Barrientosa);
  • Buena Vida Marisquería w Cartagenie (tu powinni zajrzeć fani owoców morza);
  • La Puerta Falsa w Bogocie (kawiarenka otwarta w… 1816 roku, w której nasycisz się słodkościami, mimo że polska nazwa to „Fałszywe drzwi”, na pewno nie będziesz oszukany smakami i cenami);
  • Crepes & Waffles Bogocie (popularna sieć restauracji założona przed dwójkę studentów w ramach pracy magisterskiej, gdzie – co ważne – pracują tylko samotne matki, brawa więc za umożliwienie im zarobku, bo kobiety nie mają łatwego życia w Kolumbii).

Trzy wybrane hotele w Kolumbii

Jeśli mowa o zakwaterowaniu, to Kolumbia oferuje naprawdę dość spore zaplecze hotelowe (są też hostele). Zawsze warto nocować w obiektach mających jak najlepsze opinie, także polecanych ze względów cenowych. Poniżej trzy tego typu miejsca, w których odpoczniesz po całodniowych przygodach.

Lucitania Hotel Boutique – zabukuj tutaj

Adres: Calle 69 9-39, Chapinero, 110231 Bogota, Kolumbia

To niewielki hotel butikowy w stolicy Kolumbii. Ale chwalony za świetną lokalizację (12 km od lotniska, w pobliżu różnych restauracji) oraz za przyjazny personel. Ma do zaoferowania pokoje z minibarem, biurkiem, płaskim telewizorem i darmowym internetem Wi-Fi. A także z prywatną łazienką (w niej prysznic i suszarka do włosów).

Casa Jaguar Hotel Boutique – zabukuj tutaj

Adres: Carrera 10 #25-99, Getsemani, 130001 Cartagena de Indias, Kolumbia

To również wyjątkowy hotel butikowy, ale położony w Cartagenie. Charakteryzuje się m.in. usługami konsjerża i płatnym transferem lotniskowym (port lotniczy jest 6 km od tego obiektu). Przyciąga świetną nazwą – Casa Jaguar (Dom Jaguara). Lecz zadowalające są też opcje zakwaterowania: klimatyzowane pokoje dla niepalących z szafą i bezpłatnym Wi-Fi, dostęp do ogrodu, tarasu i basenu oraz dodatkowe udogodnienia (możliwość zamówienia drinka w barze). No i te piękne łazienki z czystymi ręcznikami, darmowymi kosmetykami i prysznicem.

Lettera Hotel – zabukuj tutaj

Adres: Calle 5F# 30-73, El Poblado, 050021 Medellín, Kolumbia

Trzeci znakomity hotel, tym razem większy, czterogwiazdkowy. Znajduje się w Medellin, dzielnicy El Poblado. Ma klimatyzowane pokoje wyposażone w biurko, telewizor z płaskim ekranem, a nawet sejfem (schowasz do niego swoje kosztowności). Do tego prywatne łazienki, a czasem (w zależności od opcji zakwaterowania) kuchnie z mikrofalówką i śniadanie w formie bufetu. Na miejscu jest też restauracja, ogród, parking, oraz całodobowa, pomocna recepcja. Marcin, jeden z zadowolonych turystów z Polski stwierdził, że Lettera Hotel jest nowoczesny, dobrze zaprojektowany czysty i wygodny. Ufamy mu w pełni!

Kilka ciekawostek związanych z Kolumbią

Kolumbia to kraj, o którym można by napisać niejedną książkę. Nie bądź więc zdziwiony, że nasz tekst rozrósł się do takich rozmiarów. Zanim jednak go podsumujemy, ostatecznie zachęcając Cię do wycieczki, mamy jeszcze dla Ciebie przygotowanych 7 ciekawostek o Kolumbii. To nieprzypadkowa liczba. Wszak życzymy ci szczęścia w trakcie Twojej wyprawy.

  1. W latach 80. XX wieku narkotykowy biznes kwitł w najlepsze, był warty cztery biliony dolarów!;
  2. Pablo Esobar był nazywany „królem kokainy”, był najbogatszym przestępcą na świecie i jednocześnie najbardziej poszukiwanym (z powodu licznych zamachów), zarabiał pół miliona dolarów dziennie, gromadząc majątek szacowany na kilka miliardów, a nawet – jak podają inne dane – kilkadziesiąt miliardów dolarów;
  3. W dawnej rezydencji Escobara obecnie znajduje się zoo o powierzchni 1600 ha (żyją tutaj hipopotamy, gwiazdą jest samica o imieniu Vanessa);
  4. W Kolumbii tańczy się popularną salsę (robią to wszyscy, bez względu na wiek), lecz to cumbia w rytmie 4/4 jest starszym tańcem ludowym;
  5. Kolumbia znana jest również z dyskotek, w Cali zbudowano jeden ze 100 najlepszych klubów na świecie – La Pergola;
  6. Kolumbia ma coś jeszcze, co jest uważane za jedno najlepszych na świecie. To oczywiście kawa! Tajemnica jej bardzo złożonego, głębokiego smaku i aromatu polega na tym, że jest ona uprawiana tradycyjnymi metodami, z pokolenia na pokolenia, zbierana ręcznie i poddawana odpowiedniej, naturalnej obróbce, są nawet różne Regiony Kawy, m.in. Eje Cafetero;
  7. Skakira, słynna piosenkarka, zdobywczyni dwóch nagród Grammy ma swój odlany z brązu pomnik w rodzinnym mieście Barranquilla. Ma on 6,5 m wysokości!

Dlaczego warto udać się do Kolumbii – krótkie podsumowanie

Wierzymy, że zainspirowaliśmy Cię do podróży. Wiesz już, że dzisiejsza Kolumbia jest nowoczesna, otwarta na turystów. A ilość atrakcji, jakie znajdziesz w tym kraju, powoduje, że nie myślisz, co złego działo się 40 lat temu. Mieszkańcy pamiętają, mimo to są ciągle uśmiechnięci, wyluzowani, gościnni, zabawni (pozjeżdżasz na skrzynkach po piwie z nowo poznanymi kolegami, zatańczysz salsę albo weźmiesz udział w niezwykłym karnawale w Barranquilli).

„Dónde están los ladrones?” – śpiewała Shakira. W tłumaczeniu na język polski pytanie to brzmi „Gdzie są złodzieje?”. Drobni kieszonkowcy gdzieś tam są poukrywani, ale ważne, że nie ma już morderczych gangów. Jest za to wspaniała atmosfera, choć nie zawsze jest „kolorowo”. Ogólnie jednak Kolumbia to przykład godnego podziwu progresu.

Kolumbia – FAQ

Z czego słynie Kolumbia?

Kraj nie słynie tylko z trudnej historii i wstydliwej przeszłości. Ma więcej zalet niż wad, bo może być dumnym z szybko rozwijającej się gospodarki, bioróżnorodności, eksportowanej kawy, kwiatów i ciekawych smaków.

Skąd wzięła się nazwa Kolumbia?

Nazwa ta pochodzi od nazwiska Krzysztofa Kolumba, czyli najsłynniejszego żeglarza i odkrywcy w dziejach świata.

Jaki jest język urzędowy Kolumbii?

Oczywiście hiszpański. Ale nie martw się, bo mimo że duża część mieszkańców rozmawia w tym języku, to jednak dogadasz się bez problemu po angielsku. Na terenie rezerwatów obowiązują natomiast języki indiańskie, m.in. keczua i baniwa.

Jaka jest waluta w Kolumbii?

W naszym artykule podawaliśmy cennik w polskich złotówkach. Walutą jest tam jednak peso kolumbijskie (skrót COP). 1 peso dzieli się na 100 centavos. 1000 pesos = 1 zł, a 10000 pesos to 10 zł. W niektórych miejscach możesz też płacić dolarami oraz euro, ale lepiej wymień te pieniądze na krajową walutę w jednym z kantorów.

Czy wymagane są szczepienia przed wyjazdem do Kolumbii?

Nie ma obowiązkowych szczepień, ale tak zabezpiecz swoje zdrowie, bo lepiej dmuchać na zimne Udaj się więc z wizytą do lekarza medycyny tropikalnej, który zleci szczepienia na tężec, błonicę, krztusiec, dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, żółtą gorączkę i wściekliznę.

Jaki czas na zobaczenie najważniejszych kolumbijskich atrakcji?

Jeśli Twoim celem jest zwiedzić prawie wszystko, co ma do zaoferowania Kolumbia, to powinieneś zaplanować wakacje trwające co najmniej dwa tygodnie!

Poprzedni

Nepal i Himalaje, pomysły na podróż życia

Wakacje w Tanzanii – piękno przyrody, zwierzęta parków narodowych i wulkany

Następny

Dodaj komentarz