Kiribati – jedyne państwo rozsiane na czterech ćwiartkach świata

Niewiele jest państw na świecie, które na swojej fladze są w stanie idealnie odzwierciedlić charakter kraju. Falujące pasy, symbolizujące archipelagi Kiribati, zachodzące słońce, przypominające o pięknych krajobrazach regionu i fregata, przelatująca na czerwonym tle, tworzą prawdziwe dzieło sztuki, przypominające obraz, bądź fotografię z rajskich wakacji. Jeśli jeszcze tu jesteś i udało mi się przekonać Cię tym krótki opisem do zainteresowania się Kiribati, czytaj dalej.

Spis treści

Zarys artykułu

W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jednemu z najodleglejszych i najmniej dostępnych miejsc na świecie. Najpierw omówimy ciekawostki związane z Kiribati, następnie przejdziemy do kwestii dotyczących planowania podróży do tego miejsca, w tym warunków pogodowych i dostępnych opcji transportowych. Dalszą część artykułu będzie stanowić przewodnik po najpopularniejszych wyspach archipelagu Line Islands, w tym wyspie Kiritimati. Omówimy z jakich atrakcji możemy skorzystać tam będąc, a także przyjrzymy się dostępnej na miejscu bazie turystycznej, wspominając o najlepszych lokalach gastronomicznych i miejscach noclegowych na miejscu. Na koniec spojrzymy na wycieczkę na Kiribati od nieco innej strony, sprawdzając możliwości zwiedzania wyspy Tarawa, najludniejszego atolu tego wyspiarskiego państwa.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

 • Pochodzisz z europejskiego kraju będącego w strefie Schengen? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Nie potrzebujesz wizy, aby dostać się na Kiribati. Rząd tego państwa kilka lat temu podpisał umowę z krajami znajdującymi się na europejskim obszarze ze zniesionymi kontrolami granicznymi o wzajemnym zniesieniu wspomnianych zezwoleń
 • Kiribati to istny raj dla wędkarzy. W Internecie znajdziesz masę filmów relacjonujących połowy różnorodnych, egzotycznych ryb zamieszkujących wody przyległe do Wyspy Bożego Narodzenia. Więcej na ten temat dowiesz się również oczywiście czytając dalej ten artykuł
 • Państwo Kiribati charakteryzuje się bardzo nierównomierną gęstością zaludnienia. Ponad połowa jego mieszkańców skupiona jest na obszarze zaledwie 30 km² wyspy Tarawa, wchodzącej w skład archipelagu Wysp Gilberta
 • Kiribati było niegdyś areną zaciekłych walk pomiędzy wojskami Japonii a Stanów Zjednoczonych. Na wyspie Tarawa do dzisiaj znajdują się liczne pozostałości po bojach z czasów II wojny światowej

Ciekawostki związane z Kiribati

Strefy czasowe na Kiribati

Kiedy przyjrzymy się mapie świata ze zaznaczonymi strefami czasowymi, naszą uwagę może przykuć strefa UTC+14:00, wyróżniająca się osobliwym kształtem, zasadniczo niepasującym do pionowych pasów w pozostałych częściach świata. Nie tylko jednak kształt na mapie świadczy o wyjątkowości tego obszaru na Pacyfiku. Jest to strefa skrajna, miejsce w którym najpóźniej dokonuje się zmiany daty. Od sąsiadującej z nią strefy UTC-12:00 dzieli ją 26 godzin, co jest największą różnicą czasową na Ziemi. Unikatowości strefie nadaje również to, że obejmuje ona stosunkowo niewielki obszar, w tym wschodnią część państwa Kiribati (archipelag Line Islands). Pozostałe archipelagi należące do państwa Kiribati zlokalizowane są ponadto w jeszcze dwóch innych strefach czasowych: UTC +12 i +13.

Państwo wielu archipelagów

Kiribati to państwo wyspiarskie, w którego skład wchodzą trzy archipelagi Mikronezji i Polinezji: Wyspy Gilberta, Feniks i Line Islands oraz wyspa Banaba.

45-letnie państwo

Państwo Kiribati jest stosunkowo młode; uzyskało ono niepodległość bowiem dopiero w roku 1979 od Wielkiej Brytanii, która utworzyła na tych terenach swój protektorat w 1892 roku.

Dwie waluty

investment and financial saving concept, Money, Australian dollar (AUD) banknotes, in businessman hands, trading property invest stock market investors
investment and financial saving concept, Money, Australian dollar (AUD) banknotes, in businessman hands, trading property invest stock market investors, licencja: shutterstock/By Cherdchai101

Walutami obowiązującymi w kraju są dolar australijski i dolar Kiribati, z czego ten drugi jest niesamodzielną i rzadką walutą (w obiegu są tylko monety).

Początki osadnictwa na archipelagach Kiribati

Pierwsi osadnicy na Wyspach Gilberta i Banabie przybyli z Azji Południowo-Wschodniej, przez Mikronezję, około 4000 do 5000 lat temu.

Kiribati w ogniu walk na Pacyfiku

Wyspy Gilberta były areną zaciekłych walk podczas II wojny światowej w listopadzie 1943 roku między wojskami japońskimi, a amerykańskimi; sukces wojsk Stanów Zjednoczonych w tym regionie miał kluczowe znaczenie dla powodzenia kolejnych operacji wojennych tego państwa.

Administracja na Tuvalu

W 1974 roku odbyło się referendum, mające na celu ustalić przynależność administracyjną poszczególnych archipelagów w regionie. Na Wyspach Ellice zdecydowano o odrębności w tym zakresie od Wysp Gilberta i w 1978 roku ogłoszono niepodległość od Wielkiej Brytanii. Dzisiaj terytorium to funkcjonuje, jako niezależne państwo Tuvalu.

Wyspiarska rozległość Kiribati

Państwo Kiribati, pomimo swojej niewielkiej powierzchni, odpowiadającej większemu, europejskiemu miastu (726,34 km²), rozciąga się z zachodu na wschód na prawie 4000 kilometrów (podobny dystans dzieli np. Moskwę i Lizbonę).

Pochodzenie nazwy państwa

Nazwa Kiribati wywodzi się ze zniekształconego, lokalnego określenia na Wyspy Gilberta.

Pogoda na Kiribati – kiedy wybrać się na wyspy?

Sky before the storm, South Tarawa, Kiribati
Sky before the storm, South Tarawa, Kiribati, licencja: shutterstock/By RobertSzymanski

Najprzyjemniejsza pogoda na Kiribati panuje zazwyczaj od maja do października. Okres ten charakteryzuje się niższymi opadami atmosferycznymi i jest idealnym czasem na uprawianie snorkelingu, nurkowanie, pływanie i inne aktywności na świeżym powietrzu.

Najintensywniejsze opady deszczu mają miejsce z kolei od listopada do kwietnia. Pogoda wówczas potrafi być naprawdę nieprzewidywalna. Cyklon tropikalny z marca 2015 roku (Tropical Storm Betty) wyrządził wiele strat materialnych Kiribati i innym państwom wyspiarskim w regionie (szkody na poziomie 2,25 mln dolarów amerykańskich i dziewięć ofiar śmiertelnych).

Jeśli chodzi o temperaturę, utrzymuje się ona na stosunkowo wysokim poziomie przez cały rok, oscylując między 26 a 29 °C.

Uwaga: Pamiętaj jednak, że kraj rozciąga się na przestrzeni kilku tysięcy kilometrów, zatem warunki atmosferyczne na wyspach mogą się zasadniczo różnić, zwłaszcza jeżeli dzieli je duży dystans. Dlatego jeśli już zdecydujesz się odwiedzić konkretne wyspy czy archipelagi Kiribati, sprawdzaj pogodę która będzie dotyczyć właśnie tych wybranych przez Ciebie miejsc.

Samolot na Kiribati, czyli jak dostać się na wyspy

Pacific Flight
Pacific Flight, licencja: shutterstock/By kwest

Istnieje zasadniczo kilka bram lotniczych, zapewniających dostęp do Kiribati, z których najważniejszymi są Kiritimati i Tarawa.

Najpopularniejszą opcją dotarcia do Kiribati jest lot na wyspę Kiritimati, zwaną też Wyspą Bożego Narodzenia. Jest to największa wyspa na terenie państwa i znajduje się na niej międzynarodowy port lotniczy Cassidy, który obsługuje loty na trasie między miastem Nadi (Fidżi), a Honolulu na Hawajach (Stany Zjednoczone). Rezerwacji na bilety lotnicze można dokonać na oficjalnej stronie internetowej Fiji Airways, jednej z największych linii lotniczych w Oceanii.

Na Kiribati można dostać się także lądując na wyspie Tarawa, mieszczącej stolicę Kiribati, miasto Bonriki. Dostęp na wyspę zapewniają linie lotnicze Fiji Airways, a także Nauru Airlines.

Uwaga: teren Kiribati obejmują trzy strefy czasowe. Różnica czasu między wyspą Kiritimati (UTC+14:00) a Hawajami (UTC-10:00) wynosi 24 godziny.

Wymagania wizowe

Kiribati podpisało umowę o wzajemnym zniesieniu wiz z krajami strefy Schengen w dniu 24 czerwca 2016 roku.

Wycieczka na wyspy Kiribati

Kiritimati (Wyspa Bożego Narodzenia)

Poznawanie wyspy Kiritimati – najciekawsze aktywności

Wędkarstwo

Zarówno Kiritimati, jak i pozostałe wyspy Kiribati mogą pochwalić się świetnymi warunkami do uprawiania wędkarstwa muchowego. Dużą popularnością w tutejszych wodach cieszą się połowy albuli (bonefish) i karanksa olbrzymiego (Giant trevally). Z uwagi na specyfikę ryb i miejsc połowu warto mieć pewne doświadczenie wybierając się na łowy na Kiritimati. Planując wędkowanie warto również zapoznać się z lokalnymi wędkarzami i przewodnikami, którzy dostarczą nam niezbędnych rad związanych z łowieniem ryb na Wyspie Bożego Narodzenia.

Birdwatching

Birdwatching to kolejna atrakcja typu must-see na Kiritimati. To niesamowite, że pomimo swojej niewielkiej powierzchni (zaledwie 642 km² licząc z laguną!) gromadzi aż osiemnaście różnych gatunków ptaków, w tym trzciniaka popielatego, endemita Wyspy Bożego Narodzenia zagrożonego wyginięciem. Do innych ptaków tropikalnych i charakterystycznych dla tej części Pacyfiku można zaliczyć Pterodroma alba i Nesofregetta fuliginosa. Co więcej, atol należy do najważniejszych terenów lęgowych w strefie tropikalnej. Regularnie gniazduje tutaj około 25 milionów rybitw czarnogrzbietych!

Surfing

Jeśli jesteś zapalonym surferem także nie zawiedziesz się będąc na Kiritimati. Pięciokilometrowy odcinek pomiędzy miejscowościami London a Paris to istny raj dla uzależnionych od adrenaliny miłośników tej niezwykłej aktywności wodnej. Plaża z białym piaskiem, krystalicznie czyste wody, błękitna laguna, idealne fale i spektakl pieśni i tańców rajskich ptaków. Czego chcieć więcej?

Nurkowanie i snorkeling

Uprawianie wspomnianych w środtytule sportów wodnych jest świetną atrakcją na Kiritimati, zwłaszcza w okresie od kwietnia do listopada. Dziewicze wody, zapierający dech w piersiach ekosystem koralowy i bogactwo podwodnego życia morskiego z pewnością przykują Twoje zainteresowanie. Oprócz wspomnianych wcześniej ryb, wody i powierzchnię lądową Kiritimati zamieszkują skorupiaki, w tym kraby pustelniki. Aby dowiedzieć się więcej na temat formacji podwodnych Kiritimati, występujących w tamtejszych wodach gatunków zwierząt, a także specyfiki snorkelingu i nurkowania, odwiedź koniecznie opis tej aktywności na stronie Kiribati Tourism.

Land crab (Cardisoma carnifex) fearfully sits near its hole and prepares to hide in it
Land crab (Cardisoma carnifex) fearfully sits near its hole and prepares to hide in it, licencja: shutterstock/By DmitriiKKK
Pozostałe aktywności
Tropical Islands and Horizons
Tropical Islands and Horizons, licencja: shutterstock/By Morgan+Ghan+Design

Jeśli Twoje pragnienie niebanalnych wrażeń jakimś cudem nie zostanie zaspokojone wymienionymi już atrakcjami, istnieje jeszcze kilka mniej znanych aktywności, które z pewnością warto wziąć pod uwagę planując pobyt na Wyspie Bożego Narodzenia. Świetnym pomysłem na wzbogacenie swojej podróży po wyspie będzie zwiedzenie miejscowych plaż. Do najpopularniejszych można zaliczyć między innymi położoną przy lagunie Bathing Lagoon beach, mogącą się pochwalić udogodnieniami w postaci leżaków, stolików i parasoli plażowych. Nieco dzikszą, położoną w bliskim sąsiedztwie Bathing Lagoon beach jest Boating Lagoon beach. Doskonałe widoki na ocean oferuje z kolei plaża przy miejscowości Poland.

Ciekawostki o wyspie Kiritimati

Testy nuklearne na Kiritimati
Test BAKER operacji Crossroads, 25 lipca 1946 r. Sekund po tym, jak słup wody wzrósł i utworzył chmurę kondensacji, spadł z powrotem, uwalniając przepięcie podstawy, tworząc wysokość 500 stóp.
Test BAKER operacji Crossroads, 25 lipca 1946 r. Sekund po tym, jak słup wody wzrósł i utworzył chmurę kondensacji, spadł z powrotem, uwalniając przepięcie podstawy, tworząc wysokość 500 stóp., licencja: shutterstock/By everett

Pod koniec lat pięćdziesiątych i na początku sześćdziesiątych XX wieku, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania wykorzystywały Wyspę Bożego Narodzenia (Kiritimati) do testowania broni nuklearnej, co miało niszczycielski, długoterminowy wpływ na zdrowie lokalnych mieszkańców i tutejszy ekosystem.

Pochodzenie nazwy wyspy

Nazwa wyspy Kiritimati pochodzi od angielskiego określenia ”Christmas” (Boże Narodzenie) zapisanego w języku kiribati zgodnie z jego fonologią, w której kombinację liter ”ti” wymawia się jako ”s”.

Przyrodnicza wyjątkowość Wyspy Bożego Narodzenia

Cała wyspa Kiritimati jest rezerwatem dzikiej przyrody. Fakt ten chyba najlepiej świadczy o bogatej florze i faunie regionu.

Dobra baza turystyczna

Wyspa Kiritimati jest największą z 33 wysp stanowiących państwo Kiribati. Jest to także wyspa mogąca się pochwalić rozbudowaną infrastrukturą turystyczną i gastronomiczną.

Niezwykłe nazwy miejscowości na Kiritimati

Mieszkańcy Wyspy Bożego Narodzenia (jest ich nieco ponad siedem tysięcy) zamieszkują cztery wsie o dość osobliwych nazwach. Jedna z nich, Poland została tak nazwana dla uczczenia Polaka Stanisława Pełczyńskiego z amerykańskiego statku handlowego, który pomógł mieszkańcom wyspy rozwiązać problem związany z nawadnianiem plantacji palmowych. Na jego cześć zbudowano w osadzie również kościół pod wezwaniem św. Stanisława, a zatokę w lagunie nazwano Zatoką Świętego Stanisława. Międzynarodowe powiązania wyspy honoruje również nazwa miejscowości London, zwanej kiedyś z francuskiego Londres, a także Paris, nazwanej tak przez pogrążonego w tęsknocie za domem francuskiego księdza, Emmanuela Rougiera, który mieszkał tam, prowadząc plantację kokosów.

Największy atol na świecie

Kiritimati jest największym atolem na świecie, biorąc pod uwagę powierzchnię lądową, a także największą wyspą koralową.

Najlepsze restauracje na wyspie Kiritimati

Na wyspie znajduje się kila lokali gastronomicznych, rozsianych w różnych jej częściach. Poniżej lista najciekawszych opcji restauracyjnych na Kiritimati.

Sand Beach Restaurant

Adres: 2J53+R63, Banana, Kiribati

Opinie gości, którzy odwiedzili tę restaurację (kliknij tutaj)

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek: 12:00–20:00
 • Wtorek: 12:00–20:00
 • Środa: 12:00–20:00
 • Czwartek: 12:00–20:00
 • Piątek: 12:00–20:00
 • Sobota: 12:00–22:00
 • Niedziela: zamknięte

Restaurant „Boar Hat”

Adres: XJMP+4F, Banana, Kiribati

Opinie gości, którzy odwiedzili tę restaurację (kliknij tutaj)

Bistro de Myrko

Adres: 652/4, Poland, Kiribati

Opinie gości, którzy odwiedzili tę restaurację (kliknij tutaj)

Telefon: +686 30005286

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek: zamknięte
 • Wtorek: 12:00–00:00
 • Środa: 12:00–00:00
 • Czwartek: 12:00–00:00
 • Piątek: 12:00–00:00
 • Sobota: cały dzień
 • Niedziela: 12:00–21:00
Polani Maeka Ngkare

Adres: VC8W+FMJ, Poland, Kiribati

Opinie gości, którzy odwiedzili tę restaurację (kliknij tutaj)

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek: 24h/24
 • Wtorek: 24h/24
 • Środa: 24h/24
 • Czwartek: 24h/24
 • Piątek: 24h/24
 • Sobota: 24h/24
 • Niedziela: 24h/24
Mum’s Kitchen

Adres: XGMG+385, London, Kiribati

Opinie gości, którzy odwiedzili tę restaurację (kliknij tutaj)

Najlepsze opcje noclegowe na wyspie Kiritimati

Opcje noclegowe na wyspie Kiritimati skupione są głównie na terenie osady London, gwarantując gościom dostęp do zapierających dech w piersiach, nadmorskich widoków oraz zakwaterowania w apartamentach zaprojektowanych zgodnie z lokalnym stylem architektonicznym.

The Villages Hotel (FBRCV)

Adres: 2G98+76H, Tabwakea, Kiritimati, London, Kiribati

Udogodnienia, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Lagoon View Resort

Adres: 2G68+P99, London, Kiribati

Udogodnienia, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Ikari House

Adres: XGJG+X35, London, Kiribati

Udogodnienia:

Udogodnienia, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Sunset Horizon Fishing Lodge

Adres: XGMC+WHQ, London, Kiribati

Udogodnienia, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Crystal Beach Fishing Resort

Adres: Terawanibakoa Tabwakea Kiribati

Udogodnienia, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Capitain Cook hotel

Adres: 2J53+8HP, Banana, Kiribati

Udogodnienia, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Tabuaeran

Tabuaeran beach on the Fanning Island, Republic of Kiribati
Tabuaeran beach on the Fanning Island, Republic of Kiribati, licencja: shutterstock/By sorincolac

Gdzie znajduje się Tabuaeran?

Tabuaeran, znana także jako Fanning Island, to wyspa wchodząca w skład archipelagu Line Islands, czyli tego samego co między innymi Kiritimati. Dystans między Tabuaeran a Kiritimati wynosi trzysta kilometrów.

Jak dostać się do Tabuaeran?

Najpopularniejszym sposobem dostania się na wyspę jest rejs statkiem z Wyspy Bożego Narodzenia.

Ciekawostki związane z wyspą Tabuaeran

Pochodzenie nazwy Fanning Island

Jedna z nazw wyspy, Fanning Island, pochodzi od nazwiska amerykańskiego odkrywcy wyspy, Edmunda Fanninga, który odwiedził niezamieszkałą wówczas wyspę 11 czerwca 1798 roku.

Tabuaeran w tekstach kultury

Wspomnienie o Tabuaeran znajduje się w opowiadaniach Johna Updike’a, zebranych w książce ”Pigeon Feathers and Other Stories”.

Zwiedzanie Tabuaeran, co warto zobaczyć, atrakcje

Tabuaeran, Fanning Island traditional house. Republic of Kiribati
Tabuaeran, Fanning Island traditional house. Republic of Kiribati, licencja: shutterstock/By sorincolac

Podróżując po wyspie Tabuaeran, odkryjesz niezwykłą mieszankę atrakcji, które mogą przypominać Ci wcześniejsze doświadczenia z Wyspy Bożego Narodzenia.

Palmy i plaże

Będąc na Fanning Island będziesz mógł zanurzyć się nie tylko w otaczającej atol wodzie, ale także w bujnych lasach tropikalnych, gdzie wysokie palmy oferują ukojenie i schronienie podczas gorących dni na plaży, zapewniając dostęp do komfortowego wypoczynku.

Spacery wzdłuż wybrzeża

Świetnym sposobem na uatrakcyjnienie wypoczynku na Tabuaeran wydają się być także spacery wzdłuż wybrzeża. Dzięki naturalnemu pięknu i skromnej infrastrukturze turystycznej wyspy, bez wątpienia zaznasz w tym miejscu spokoju, dalekiego od zgiełku i tłumu, charakterystycznego dla popularnych kompleksów rekreacyjnych.

Lokalna fauna i aktywności na świeżym powietrzu
Convict surgeonfishes, Acanthurus triostegus, massive school feeding behavior. Tabuaeran (Fanning) Island, Kribati.
Convict surgeonfishes, Acanthurus triostegus, massive school feeding behavior. Tabuaeran (Fanning) Island, Kribati., licencja: shutterstock/By zaferkizilkaya

Jeśli jesteś miłośnikiem egzotycznej fauny, również pod tym względem Tabuaeran Cię nie zawiedzie. Tutaj, podobnie jak na omówionej już wcześniej Wyspie Bożego Narodzenia, możesz zająć się obserwacją ptaków (birdwatching), podziwiając różnorodność gatunków, które zamieszkują wyspę. Dodatkowo, możliwość nurkowania i snorkelingu pozwoli Ci odkryć bogactwo podwodnego życia, które otacza tę malowniczą wyspę.

Zagrożenia dla lokalnego ekosystemu

Niestety jednak, podobnie jak na wielu innych wyspach w tej części Pacyfiku, Tabuaeran boryka się z problemami związanymi z nadmiernymi połowami ryb i zanieczyszczeniem wód, co niestety wpływa negatywnie na ekosystem otaczający wyspę, w tym populację rekinów w regionie.

Podróżowanie po wyspie

Nawet przemieszczanie się po Tabuaeran może być fascynującą częścią pobytu na wyspie. Główną arterią komunikacyjną jest polna droga, która w pełni okrąża lagunę, otwierając przed podróżnymi dostęp do niezwykłych widoków. Wzdłuż tej drogi, na niektórych odcinkach, rozchodzą się ponadto małe, gruntowe szlaki, prowadzące do malowniczych zakątków wyspy, stanowiących istną gratkę dla podróżników z krwi i kości. Podczas eksploracji tych ścieżek miejmy jednak cały czas na uwadze troskę o zachowanie lokalnego ekosystemu i tradycji rdzennej ludności.

Rower

Jeśli zamierzamy zwiedzać wyspę w bardziej aktywny sposób, za niewielką opłatą możemy wypożyczyć rower w pobliżu głównego nabrzeża laguny, gdzie znajduje się skromna kolekcja jednośladów. Wydaje się to być świetnym, szybkim i ekonomicznym pomysłem na objechanie najważniejszych punktów wyspy i zrobienie wielu unikatowych zdjęć w różnych miejscach Tabuaeran.

Koszykówka na wyspie Tabuaeran

Aktywne spędzanie czasu na wyspie Tabuaeran nie ogranicza się jednak do popularnych aktywności wodnych, spacerów czy nawet przejażdżek rowerowych. Kiribati posiada dość długą, sięgającą roku 1987 tradycję profesjonalnej gry w koszykówkę. Nie jest to wspomniane w tym miejscu bez przyczyny, bowiem na tej niewielkiej wyspie, rozciągającej się na obszarze nieco ponad trzydziestu kilometrów kwadratowych, znajduje się betonowe boisko do koszykówki, gdzie miejscowi mieszkańcy często organizują rozgrywki, chętnie zapraszając do gry przybyłych na Tabuaeran turystów. Interakcja z lokalnymi mieszkańcami w takich okolicznościach jest nie tylko doskonałą okazją do poprawienia swoich umiejętności w koszykówce i kondycji fizycznej, ale także poznania kultury i zwyczajów lokalnej społeczności.

Zakupy na wyspie
Local fish market in Kiribati
Local fish market in Kiribati, licencja: shutterstock/By Christine+Clarence

Jeśli chodzi o zaplecze zakupowe, należy mieć na uwadze, że na wyspie nie ma sklepów w konwencjonalnym tego słowa znaczeniu. Lokalni mieszkańcy z przyjemnością oferują jednak turystom rękodzieła czy bibeloty, mogące stanowić unikalne pamiątki z podróży. Jednym z najpopularniejszych przedmiotów w ofercie rdzennej społeczności trudniącej się handlem jest charakterystyczny nóż wykonywany ręcznie z drewna palmowego i zdobiony zębami rekina oraz innymi elementami pochodzącymi z morza.

Teraina

Jeżeli odczuwasz pewien niedosyt po zwiedzeniu Wyspy Bożego Narodzenia i Fanning Island, musisz koniecznie rozważyć eksplorację kolejnej perły archipelagu Line Islands – wyspy Teraina, znanej również pod swoją bardziej zokcydentalizowaną nazwą Washington Island, nadaną jej przez wspomnianego już w tym artykule, słynnego odkrywcę Edmunda Fanninga, upamiętniającą pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Jerzego Waszyngtona. Ale co takiego wyróżnia tę wyspę spośród innych?

Teraina zaskakuje stosunkowo bogatą infrastrukturą religijną jak na swoją liczbę mieszkańców, których jest około 1900 na wyspie. Na jej terenie znajduje się kilka kościołów różnych wyznań chrześcijańskich, co stanowi odzwierciedlenie pluralistycznej struktury religijnej całego państwa.

Omawiając Terainę oczywiście, nie można pominąć bogactwa flory i fauny, które sprawiają, że jest ona miejscem wartym odwiedzenia na szlaku Line Islands. Na wyspie rośnie ponad trzydzieści gatunków roślin, wśród których najbardziej wyróżniającą się jest palma kokosowa. Występuje ona w wilgotnych lasach przy torfowiskach w otoczeniu pandanów i paproci. Takie zestawienie tworzy z pewnością ciekawy krajobraz florystyczny, który na pewno docenią osoby uwrażliwione w kwestii estetyki roślinnej.

Jeśli chodzi o faunę, Teraina jest domem dla około dziesięciu gatunków ptaków morskich, z których najbardziej charakterystycznymi są gygis microrhyncha (ptak zbliżony do rybitwy białej, wyróżniający się jednak mniejszą wielkością) i głuptak czerwononogi. Oprócz tego, można tu spotkać również czaplę czczoną, rozpowszechnioną w całym regionie Oceanii, Australii i Azji wschodniej.

Red-footed Booby on Genovesa Island, Galapagos
Red-footed Booby on Genovesa Island, Galapagos, licencja: shutterstock/By Kippaxman

Alternatywne opcje zwiedzania Kiribati

Przedstawiony bliżej plan podróży jest naturalnie jedynie wskazówką, według której możesz się kierować planując podróż na Kiribati. Na początku przewodnika wspomnieliśmy, że na Kiribati można dostać się lądując na Kiritimati oraz wyspie Tarawa. Teraz przyjrzymy się temu drugiemu atolowi, który, jak będziesz mógł się o tym zaraz przekonać, również skrywa wiele atrakcji.

Tarawa

Gdzie znajduje się Tarawa?

Atol Tarawa jest oddalony ponad trzy tysiące dwieście kilometrów na zachód od Kiritimati i wchodzi w skład Wysp Gilberta.

Ciekawostki związane z wyspą Tarawa

Wysoka gęstość zaludnienia atolu

Tarawa, pomimo swojej niewielkiej powierzchni (30 km²), zamieszkiwana jest przez około 70 000 osób, co stanowi znaczną większość populacji całego państwa Kiribati, którego ogólna liczba mieszkańców wynosi około 120 000 osób. Warto zauważyć, że większość ludności skupiona jest w południowej części wyspy, znanej jako Tarawa Południowa.

Etymologia nazwy wyspy

Nazwa wyspy pochodzi od słowa „Te Rawa”, dosłownie oznaczającego „przejście”. W popularnej etymologii, opartej na lokalnej mitologii z Wysp Gilberta, istnieje legenda mówiąca o bóstwie Nareau, władcy pająków, który miał rozróżnić Karawę (niebo), Marawę (morze) i Tarawę (ląd).

Lokalny dialekt na Tarawie

Za ciekawostkę odnośnie Tarawy można również uznać fakt, że około trzy tysiące mieszkańców atolu nadal posługuje się dialektem języka kiribati, charakterystycznym unikalnie dla omawianej wyspy.

Zwiedzanie Tarawa, co warto zobaczyć, atrakcje

Tarawa,Kiribati,Beach
Tarawa,Kiribati,Beach

Ponieważ już wcześniej w sposób rozbudowany omówiliśmy florę i faunę morską Kiribati, na przykładzie wysp archipelagu Line Islands, przy przedstawianiu wyspy Tarawa skupimy się na tym co naprawdę unikatowego ten atol ma do zaoferowania turystom.

Większość atrakcji na atolu skupia się w jego południowej części, co czyni ją centrum kulturalnego i turystycznego życia wyspy. Jest to szczególnie widoczne w mieście Betio, położonym w południowo-zachodniej części Tarawy, będącym największą miejscowością i głównym port całego kraju.

Co czyni Betio tak wyjątkowym miejscem? Przede wszystkim liczne pozostałości fortyfikacyjne z czasów II wojny światowej. Szczególnie charakterystyczne i dobrze znane są działa nabrzeżne, przypominające o burzliwej historii tego regionu.

Abandoned ruins of a tank fro World War 2 at Tarawa, Kiribati.
Abandoned ruins of a tank fro World War 2 at Tarawa, Kiribati., licencja: shutterstock/By Fedaeff+Nava

Jednak to nie tylko historia przyciąga turystów do Tarawy. Rozsiane wzdłuż całego atolu hotele i restauracje oferują szeroki wybór zakwaterowania i dań kuchni lokalnej i międzynarodowej. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej bogatej infrastrukturze turystycznej Tarawy.

Najlepsze restauracje na wyspie Tarawa

Koakoa’s Corner

Adres: 82RF+4VG, Banraeaba, Kiribati

Opinie gości, którzy odwiedzili tę restaurację (kliknij tutaj)

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek: 06:30–22:00
 • Wtorek: 06:30–22:00
 • Środa: 06:30–22:00
 • Czwartek: 06:30–22:00
 • Piątek: 06:30–22:00
 • Sobota: 06:30–22:00
 • Niedziela: 07:00–20:00
Mary’s Beach Café

Adres: Nippon causeway Betio, Tarawa, Kiribati

Opinie gości, którzy odwiedzili tę restaurację (kliknij tutaj)

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek: 08:00–22:00
 • Wtorek: 11:30–22:00
 • Środa: 08:00–22:00
 • Czwartek: 08:00–22:00
 • Piątek: 08:00–22:00
 • Sobota: 08:00–22:00
 • Niedziela: 08:00–22:00
Ocean Family Seafood Restaurant

Adres: 8XHH+Q3V, Bairiki, Kiribati

Opinie gości, którzy odwiedzili tę restaurację (kliknij tutaj)

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek: 11:00–14:00, 18:00–21:00
 • Wtorek: 11:00–14:00, 18:00–21:00
 • Środa: 11:00–14:00, 18:00–21:00
 • Czwartek: 11:00–14:00, 18:00–21:00
 • Piątek: 11:00–14:00, 18:00–21:00
 • Sobota: 11:00–14:00, 18:00–21:00
 • Niedziela: 11:00–14:00, 18:00–21:00
Runway’s End Pub

Adres: 95H4+PW, Bonriki, Kiribati

Opinie gości, którzy odwiedzili tę restaurację (kliknij tutaj)

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek: 11:00–20:00
 • Wtorek: zamknięte
 • Środa: zamknięte
 • Czwartek: 11:00–20:00
 • Piątek: 11:00–20:00
 • Sobota: 11:00–20:00
 • Niedziela: 11:00–20:00
Chatterbox Café

Adres: 9477+W56, Eita, Kiribati

Opinie gości, którzy odwiedzili tę restaurację (kliknij tutaj)

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek: 07:00–16:30
 • Wtorek: 07:00–16:30
 • Środa: 07:00–16:30
 • Czwartek: 07:00–16:30
 • Piątek: 07:00–16:30
 • Sobota: 07:00–16:30
 • Niedziela: 07:00–16:30

Najlepsze opcje noclegowe na wyspie Tarawa

Dreamers Guest House

Adres:

Udogodnienia, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Utirerei Motel

Adres: 923R+QG2, Banraeaba, Kiribati

Udogodnienia, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Strona internetowa (kliknij tutaj)

The George Hotel Kiribati

Adres: 9W4J+8C5, PowerHouse Road, Between SDA & KPC Church Compound Betio, Betio, Kiribati

Udogodnienia, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Tabuki Retreat

Adres: C3HQ+GWJ, Kiribati

Udogodnienia, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Strona internetowa (kliknij tutaj)

Tabon Te Keekee Eco Lodge

Adres: 94X9+G82, Tabon Te Keekee Tarawa, Abatao, Kiribati

Udogodnienia, opinie gości i pozostałe informacje (kliknij tutaj)

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki temu przewodnikowi udało się Ci się lepiej poznać Kiribati. Być może zawarte w tym artykule informacje pomogą też Tobie w planowaniu wyjazdu do tego rajskiego kraju na krańcu świata. Jeśli interesują Cię także inne kierunki podróżnicze, sprawdź koniecznie stronę główną justexplore.com, na której znajdziesz więcej artykułów z masą praktycznych informacji, niesamowicie przydatnych podczas podróży do atrakcji turystycznych w różnych częściach świata.

Poprzedni

Wakacje na wyspie Langkawi – nieodkryta perła Malezji

Wycieczka na Vanuatu – wyspiarskie państwo któremu grozi zagłada klimatyczna

Następny

Dodaj komentarz