Królestwo Tonga skrywa wiele naturalnych skarbów. Niekwestionowaną perełką przyrodniczą w tym niezwykłym kraju jest z pewnością Hufangalupe, czyli imponujący łuk skalny na wyspie Tongatapu. Jest to spektakularna formacja geologiczna, wyrzeźbiona przez naturę, która stanowi jedno z najbardziej malowniczych miejsc w regionie. Oprócz zachwycającej scenerii, Hufangalupe owiane jest lokalnymi legendami, które nadają mu mistycznego charakteru. To zatem nie tylko atrakcja turystyczna, ale także symbol potęgi natury i dziedzictwa Tonga. W niniejszym artykule przybliżymy historię, legendy i niezwykłe walory tego wyjątkowego miejsca. Dzięki temu, mamy nadzieję, zachęcimy Cię, drogi czytelniku, do poznawania mniej oczywistych destynacji turystycznych.
Gdzie znajduje się Hufangalupe?

Dokładna lokalizacja (kliknij tutaj, aby zobaczyć atrakcję na interaktywnej mapie)
Jak dostać się do Hufangalupe?
Hufangalupe znajduje się w południowo-wschodniej części wyspy Tongatapu, mieszczącej stolicę kraju, Nukuʻalofę. Możemy dostać się tam wynajętym samochodem od razu po przylocie do kraju, bowiem atrakcja zlokalizowana jest zaledwie piętnaście minut jazdy od głównego, międzynarodowego lotniska archipelagu, portu lotniczego Fuaʻamotu. Pomimo swojej dogodnej lokalizacji, miejsce to jest pozbawione tłumów turystów, co tylko pozytywnie wpływa na jego atrakcyjność.
Historia i ciekawostki na temat Hufangalupe
Powstanie i charakterystyka
Łuk powstał z dwóch masywnych filarów skalnych, które wznoszą się z wód oceanu i są połączone naturalnym mostem. Omawiane tutaj struktury geologiczne składają się z koralowca oraz wapienia. Przez miliony lat były one rzeźbione przez siły natury; powstały głównie w wyniku erozji wywołanej przez wiatr i fale morskie. Warto również wspomnieć, iż cała konstrukcja ma imponujące rozmiary – wysokość przekracza 20 metrów, a rozpiętość sięga ponad 40 metrów.
Legendy związane z Hufangalupe

Brama Gołębia
Nazwa Hufangalupe w języku tongańskim oznacza ”Bramę Gołębia”. Według lokalnych podań miejsce to nazwano tak, ponieważ gołębie często przelatywały przez skalny otwór.
Polinezyjskie mity powstania Hufangalupe
W mitologii Tonga istnieje również legenda łącząca powstanie tego miejsca z półbogiem Maui. Znana z opowieści polinezyjskich postać, miała przebić ziemię swoją włócznią, tworząc otwór prowadzący do oceanu.
Według innej opowieści, powstanie łuku Hufangalupe wiąże się z historią o gigantycznym żółwiu, który niósł na swoim grzbiecie wielki głaz. Podczas swojej podróży przez ocean, zwierzę utknęło w rafie koralowej i, próbując się uwolnić, odepchnęło skałę ku powierzchni wody. W wyniku tego ruchu skała uniosła się, tworząc dwa potężne filary.
A to ciekawe!
Hufangalupe zdobyło międzynarodową sławę jako sceneria finałowych scen powieści Subloon autorstwa Dennisa Paula, a także pojawiło się w filmie When the Man Went South (2014), w reżyserii Alexa Bernsteina
Zwiedzanie Hufangalupe, co warto zobaczyć, atrakcje

Podziwianie zapierających dech w piersiach widoków
Obraz łuku z morskimi falami w tle jest niezwykle charakterystyczny dla tego miejsca i często uwieczniany na zdjęciach przez turystów.
Osoby poszukujące spektakularnych widoków mogą wspiąć się także na szczyt łuku, skąd roztacza się niezwykła panorama oceanu i malowniczego krajobrazu wyspy.
Życie morskie w okolicy Hufangalupe
Okolice Hufangalupe są również domem dla różnorodnych gatunków morskiej fauny, żyjącej wśród rafy koralowej. W wodach wokół łuku można spotkać barwne ryby, a także żółwie morskie, co czyni to miejsce idealnym do snorkelingu i nurkowania. Dla miłośników podwodnej eksploracji organizowane są specjalne wyprawy, które pozwalają odkryć tajemnice podwodnego świata w tej okolicy.