Grenlandia nie jest typową destynacją dla większości turystów z całego świata. Fascynująca pod względem świata fauny i flory, zachwyca swoją unikalnością i przyciąga do siebie najbardziej zagorzałych poszukiwaczy przygód i wyzwań. Wybierając się na nią, z całą pewnością masz wiele pytań i wątpliwości związanych z tego typu podróżą. Jak się do niej odpowiednio przygotować? O czym należy pamiętać i czego powinno się spodziewać? Wszystkie Twoje wątpliwości postaramy się rozwiać, a na pytania dokładnie odpowiedzieć w naszym dzisiejszym wpisie.
- Grenlandia stanowi jedną z najciekawszych, a zarazem najmniej typowych i najrzadziej wybieranych przez przeciętnego turystę destynacji turystycznych.
- Mówi się, że – z uwagi na zmiany klimatyczne – wyspa powoli się kurczy i kiedyś może zniknąć z powierzchni Ziemi. To jeden z argumentów przemawiających za tym, by ją odwiedzić.
- Czytaj nasz dzisiejszy wpis, a dowiesz się wszystkiego na temat tej największej na świecie wyspy. Poznasz jej sekrety i zapoznasz się z naszym planem wycieczki tutaj. Ten być może zainspiruje Cię do przeżycia przygody swojego życia.
Dlaczego warto odwiedzić Grenlandię?
Grenlandia nie jest miejscem, w którym każdego dnia pobytu podejmowałbyś się wielu aktywności. To doskonały wybór dla osób, które preferują powolne zwiedzanie i cieszenie się chwilą oraz samym w sobie miejscem. To wreszcie opcja dla tych, którzy nie boją się zimna, a wczasów nie kojarzą wyłącznie z wylegiwaniem się na słońcu. Dlaczego zatem warto ją odwiedzić? Poniżej przedstawiamy kilka argumentów, które mogą przekonać Cię do takiej wizyty.
- Grenlandia to miejsce jedynym w swoim rodzaju. Jeśli jesteś turystą, który w swoim życiu widział już naprawdę dużo, a którego ciężko jest zaskoczyć, daj szansę Grenlandii. Ta z pewnością będzie w stanie to zrobić.
- Mnóstwo fenomenalnych (i nieodkrytych przez Ciebie!) atrakcji. Grenlandia jest naprawdę ogromna i jest w stanie zabawić nawet najbardziej wymagającego człowieka.
- Masz tutaj prawdziwą szansę na zobaczenie zorzy polarnej. Wszystko przez aż 300 (średnio) nocy w ciągu roku, w których niebo jest czyste i przejrzyste. Jeśli celujesz w ten właśnie fenomen – tu masz na niego największą szansę.
- Zobaczysz zwierzęta, których próżno jest szukać gdziekolwiek indziej. Choć prawdopodobieństwo, że spotkasz niedźwiedzia polarnego – dość paradoksalnie – nie jest duże, Grenlandię zamieszkuje całe mnóstwo zwierząt unikalnych dla tego regionu świata. Czy widziałeś kiedykolwiek piżmowoła arktycznego? Tutaj masz na to szansę!
- Poznasz jedno z najbardziej naturalnych miejsc na świecie. Cała Grenlandia jest miejscem, w które ingerencja człowieka jest naprawdę minimalna. Jeśli chcesz zobaczyć prawdziwe dzieła sztuki wykreowane przez samą matkę natury, ta wyspa Cię nie zawiedzie.
- Zgłębisz historię, której na pewno jeszcze nie miałeś okazji poznać. Za Grenlandią kryje się fenomenalna historia, którą zgłębisz tak w tutejszych muzeach, jak i podczas rozmowy z przyjaznymi lokalsami. Ciekawe anegdoty i fakty historyczne sprawią, że będziesz miał o czym opowiadać!
Grenlandia z dziećmi – czy możesz ją odwiedzić?
Grenlandia z całą pewnością nie jest najbardziej typowym miejscem na wycieczkę wakacyjną. Można nawet powiedzieć, że uchodzi za mało atrakcyjną destynację tego typu. Zwłaszcza że wczasy i urlop w większości kultur kojarzą się ze słońcem (choć tego tu nie brakuje!), wylegiwaniem na plaży i popijaniem drinków z palemką. Nic więc dziwnego, że turyści chcący odwiedzić Grenlandię zastanawiają się nad tym, czy będą mogli to zrobić z dziećmi oraz tak właściwie czy powinni to robić. Technicznie rzecz ujmując, dzieci są mile widziane na Grenlandii i z całą pewnością będą się tutaj świetnie bawić. Jedyne, co musisz rozważyć to to, czy Twoje dziecko będzie w stanie poradzić sobie z Twoim planem wycieczki. Z nim, ale też przede wszystkim stosunkowo ciężkimi warunkami pogodowymi (bardzo zmiennymi i nieprzywidywalnymi).
Jeśli więc chcesz odwiedzić Grenlandię z dzieckiem, musisz wybrać na to odpowiedni czas, a także skupić się na takich aktywnościach, które będą odpowiednie dla najmłodszych. Wiele tu zależy od ich wieku i upodobań. Bezpieczną opcją jest na przykład obserwowanie zorzy polarnej, ale nie każda pociecha przekona się do jazdy w psim zaprzęgu. Jeśli jednak odpowiednio to zaplanujesz, rodzinna wizyta na wyspie dostarczy mnóstwa wrażeń i przygód – tak Tobie, jak i Twojemu dziecku.
W czasie planowania wyprawy z dziećmi, miej na uwadze, że ta potrafi być naprawedę wyzwaniem logistycznym. Większość tutejszych hoteli oferuje zakwaterowanie dla dwojga ludzi – niektóre dają możliwość dokwaterowania trzeciej osoby. Rodziny z dwójką dzieci mogą mieć największy problem z poradzeniem sobie z sytuacją.
Warto wiedzieć: Grenlandię można odwiedzić nie tylko z dziećmi, ale i ze… zwierzakiem. Psy i koty są mile widziane na wyspie. Musisz jednak pamiętać, że nie wszędzie można je zabrać i nie każdy hotel pozwala na wprowadzenie się z nimi. Zawsze więc upewnij się, czy konkretne miejsce jest przyjazne zwierzętom – najlepiej jeszcze zanim do niego przybędziesz.
Jak przygotować się do wycieczki na Grenlandię?
Grenlandia z całą pewnością nie należy do najbardziej typowych miejsc turystycznych. Jej specyfika wymaga od Ciebie odpowiedniego przygotowania. Takiego, dzięki któremu będziesz gotowy na wszystko. Podstawą w tym wszystkim jest określenie tego, kiedy na Grenlandię zamierza się przylecieć. Trzeba też wziąć pod uwagę sprawy czysto techniczne, jak Internet czy możliwe opóźnienia. O tych wszystkich kwestiach powiemy za chwilę. Przy planowaniu wizyty na Grenlandii, koniecznie weź pod uwagę:
- Ubezpieczenie – odpowiednie ubezpieczenie to podstawa przy wizycie na Grenlandii, która jest uważana za odległy i dziki obszar. Zadbaj o to, aby obejmowało ono nie tylko samą opiekę zdrowotną na miejscu, ale również i potencjalne niebezpieczeństwa w czasie aktywności, których zamierzasz się podejmować. Nie zapominaj, że wielu ubezpieczycieli nie obejmuje swoją ofertą wizyt na Grenlandii – również w planach obejmujących tak zwane “wszystko”. Czytaj dokładnie (również mały druczek) i dowiedz się wszystkiego zawczasu.
- Siatkę na komary – jeśli podróżujesz latem, musisz wiedzieć, że grenlandzkie komary są wyjątkowo zawzięte. Nie pomoże na nie żaden spray – zawsze będą dawać się we znaki. Do tego stopnia, że poleca się wzięcie specjalnej siatki na głowę. Takiej, która uniemożliwi im dostęp do twarzy i sprawi, że zwiedzanie będzie przyjemniejsze.
- Buty do wspinaczki. Nawet jeśli nie jesteś i nie zamierzasz być profesjonalnym alpinistą, na Grenlandii buty służące do uprawiania tego sportu to podstawa. Niejednokrotnie natkniesz się tutaj na trudny teren, którego przebycie w standardowym obuwiu będzie wyzwaniem niemal niemożliwym do sprostania. Nawet w miastach, teren jest usłany skałami i nie jest zbyt równy. Dobre buty pozwolą Ci na przyjemniejsze zwiedzanie.
- Okulary przeciwsłoneczne. Mimo że Grenlandia jest destynacją kojarzoną z mrozem i śniegiem. Ten ostatni właśnie przyczynia się do tego, że słońce potrafi dawać się tu we znaki. Niezależnie od pory roku, zadbaj o zebranie ze sobą okularów słonecznych.
- Mapy i przewodnik. Pamiętaj, że na Grenlandii dostęp do Internetu jest bardzo ograniczony (więcej na ten temat – za chwilę). Zawsze dobrze jest więc mieć przy sobie mapę oraz przewodnik – zarówno po to, by usprawnić sobie zwiedzanie, jak i w celu uniknięcia zgubienia się.
- Okrycie wierzchnie – Grenlandia to miejsce dość wietrzne, a wiatr tutaj jest naprawdę przejmujący i silny. Jego zrywów doświadczyć można o każdej porze roku. Nawet jeśli nic nie wskazywałoby na nie (zdarzają się również w bardzo słoneczne i ciepłe dni). Właśnie dlatego weź ze sobą kurtkę (tak zwaną “wiatrówkę”). Ta z całą pewnością poprawi komfort przemieszczania się po tak trudnym terenie.
Warto wiedzieć: choć obywatele wielu krajów świata nie potrzebują wizy, aby odwiedzić Grenlandię, w kilku przypadkach konieczne jest posiadanie paszportu z danymi biometrycznymi (tak zwanego e-paszportu). Są również kraje, które tej wizy wymagają. Pamiętaj, aby zweryfikować to odpowiednio wcześnie).
Grenlandia – zimą czy latem?
Wybór czasu na odwiedzenie Grenlandii uchodzi za jedną z najważniejszych części przygotowania do wycieczki w tak odległą część świata. W rzeczywistości, nie ma złego czasu na odwiedzenie Grenlandii – musisz jednak pamiętać, że każda z dwóch tutejszych pór roku rządzi się swoimi prawami. O ile więc nie ma znaczenia, kiedy tu dotrzesz, kluczowe jest adekwatne zaplanowanie swojej podróży – zgodnie z warunkami i charakterystyką pogodową. Te mogą się różnić również w zależności od regionu. Podczas gdy latem w południowej części Grenlandii spotkasz tereny przepełnione zielenią, w północy zobaczysz lodowce leniwie sunące po wybrzeżach i fiordach. Zima niemal wszędzie oznacza pokrytą śniegiem scenerię. Weź więc pod uwagę zarówno to, kiedy najlepiej będzie – w Twoim konkretnym przypadku – odwiedzić Grenlandię, ale też jakie będą wtedy mogły być Twoje możliwości w kontekście turystyki.
Rozważając porę roku, warto też zwrócić uwagę na godziny ze słońcem. Zimą godzin słonecznych jest naprawdę niewiele – w grudniu najkrótszy dzień uraczy Cię nawet zaledwie trzema godzinami ze słońcem! Można śmiało powiedzieć, że pod tym, ale i pod innymi względami lato jest opcją bardziej komfortową dla klasycznego turysty.
Internet na Grenlandii
Zalogowanie się do Internetu na Grenlandii może być naprawdę dużym wyzwaniem. Wi-Fi z całą pewnością nie jest tutaj tak łatwo dostępne, jak w innych częściach świata – i to z całą pewnością ma swój klimat. Trzeba to jednak wziąć pod uwagę w czasie planowania swojej wycieczki. Wi-Fi jest oczywiście dostępne w większości miasteczek i osad, niemniej jednak często jest płatne (za megabajt lub za każdą minutę korzystania). Mimo że wraz z czasem pojawia się tutaj coraz więcej darmowych sieci, wszystkie są niestabilne – jeśli więc chcesz z nich korzystać, przygotuj się na ciągłe rozłączanie oraz mizerną prędkość pobierania i wysyłania danych.
Jeśli chcesz mieć pewność co do Internetu, powinieneś postawić na tak zwany transfer mobilny. Kup zatem lokalną kartę SIM – dostaniesz ją w dowolnym sklepie Tusass. Sieć komórkowa pokrywa w całości większość osad oraz miasteczek. Jest też stosunkowo tania – zwłaszcza biorąc pod uwagę wygodę, jaką zapewnia. Oczywiście miej na uwadze to, że w bardziej odległych częściach Grenlandii nie połączysz się z żadną siecią (również tą dostarczaną przez operatora komórkowego). To więc, z czego musisz korzystać staraj się posiadać w formie zapisanej i dostępnej również z poziomu offline.
Opóźnienia i problemy
Grenlandia jest miejscem, które do pewnego stopnia jest nieprzewidywalne – i musisz to wziąć pod uwagę podczas planowania swojej wizyty tutaj. Ciężko jest tutaj precyzyjnie określić, o której godzinie dotrzesz w wybrane miejsce i czy w ogóle będzie ono dla Ciebie dostępne. Na Grenlandii to natura rządzi i ona dyktuje ludziom warunki, z którymi będą oni mieli do czynienia.
Pogoda na Grenlandii lubi się zmieniać – w dodatku nagle i diametralnie. To sprawia, że szybko jest Ci w stanie zmienić plany. Normalne są tutaj opóźnienia w kursowaniu komunikacji miejskiej. Nie spodziewaj się więc, że dotrzesz na miejsce o określonej godzinie – zwłaszcza jeśli masz co najmniej kilka przesiadek. Nie nastawiaj się jednak negatywnie, a opóźnienia przekształć w możliwość robienia spektakularnych zdjęć lub odpoczynku na łonie przyrody.
Dostępność jedzenia
Planując odwiedzenie Grenlandii, musisz zwrócić uwagę na jej bardzo ograniczony dostęp do produktów spożywczych. Jedzenie tutaj jest importowane z Danii drogą morską lub powietrzną. To sprawia, że tutejsi mieszkańcy nie muszą polegać na zasobach dostępnych na miejscu – nie są również zmuszeni do nadmiernego ingerowania w świat fauny i flory. Dla Ciebie może to jednak oznaczać pewne udogodnienia.
Jeśli masz jakieś szczególne wymagania dotyczące diety, zadbaj zawczasu o ich zaspokojenie. Potrzebujesz konkretnych produktów? Lepiej będzie, jeśli zabierzesz je ze sobą. Przygotuj się również na pewnego rodzaju kompromisy kulinarne. Miejscowi często polegają na tym, co złowią czy upolują. Zjesz tutaj smaczną rybę i nawet jeśli takowych nie lubisz, powinieneś raczej zacisnąć zęby.
Lokalsi
Jednym z fascynujących aspektów podróży do Grenlandii jest możliwość spotkania się z ludźmi i zderzenia się z ich kulturą – zgoła odmienną od tej, z którą możesz mieć do czynienia w jakiejkolwiek innej części świata. Grenlandczycy są znani ze swojej gościnności, ale też przyjazności względem turystów. Z chęcią nawiązują rozmowy, chociażby przy mijaniu kogoś na ulicy. Grenlandię powinieneś odwiedzić z uśmiechem na twarzy i pogodą ducha, a także otwartością na innych – w ten sposób szybko wpiszesz się w tutejszą społeczność.
Na Grenlandii znacznie częściej rozmawia się z ludźmi, a nie o ludziach. Raczej nie rozpowiada się plotek, ale też nie porusza się bardzo prywatnych tematów. Będąc w gościnie, koniecznie trzeba zdjąć buty na wejściu do domu. Ważny jest też szacunek – jeśli ktoś nie wyraża chęci na rozmowę lub po prostu mówi “nie”, trzeba to zaakceptować. Jakikolwiek nacisk jest tutaj niemile widziany.
W jaki sposób podróżować po Grenlandii?
Grenlandia jest jedynym tego typu miejscem na świecie, w którym nie ma dróg łączących poszczególne miasta. Oznacza to, że pomiędzy kolejnymi aglomeracjami musisz przemieszczać się w inny sposób – albo drogą wodną, albo też powietrzną. To sprawia, że Twoje wakacje na Grenlandii będą nietypowe, a przez to i fascynujące.
Pamiętaj: niezależnie od tego, gdzie zamierzasz udać się w obrębie Grenlandii, zadbaj o jak najwcześniejsze zabookowanie lotu. Dzięki temu unikniesz komplikacji oraz konieczności zmieniania swoich planów w ostatniej chwili. Nie polegaj też na konkretnym locie lub rejsie. Pogoda na Grenlandii potrafi być nieprzewidywalna!
Najlepszą, bo i najszybszą oraz najmniej kłopotliwą formą przemieszczania się po Grenlandii jest korzystanie z samolotu lub helikoptera. Oba te środki transportu są bardzo szybkie i wygodne. Podróż helikopterem, z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, jest oczywiście droższa – jest jednak przeżyciem, którego większość turystów nie jest w stanie sobie odmówić. Większość jednak jako swój główny środek transportu wybiera samolot pasażerski.
Jeśli chodzi o zwiedzanie miejsc docelowych, tutaj warto sięgać po łodzie oraz kajaki, o których już mieliśmy okazję wspomnieć (tam, gdzie jest to możliwe). W innych przypadkach trzeba niestety zdawać się na własne nogi. Spacerowanie i wspinaczki to w przypadku tej wyspy chleb powszedni. Na Grenlandii szalenie popularne jest również przemieszczanie się na skuterach śnieżnych oraz przy użyciu zaprzęgów psów.
Plan wycieczki na Grenlandię
Grenlandia to ogromna wyspa, którą ciężko jest zwiedzić w czasie jednej siedmiodniowej wyprawy – przynajmniej jeśli chce się zobaczyć na niej wszystko, co tylko jest najpiękniejsze i warte uwagi. Mimo wszystko jednak należy spróbować zwiedzić jak największą jej część. Zwłaszcza że z całą pewnością będzie to przeżycie niezapomniane i jedyne w swoim rodzaju. Poniżej przedstawiamy nasz plan takiej wyprawy – wraz ze wskazaniem polecanych noclegów na każdym jej etapie.
Oczywiście musisz pamiętać, że plan ten możesz modyfikować według własnego uznania i preferencji turystycznych. W kolejnym fragmencie naszego przewodnika podpowiemy inne, niewskazane na planie aktywności, których mógłbyś się podjąć. To wszystko razem powinno zainspirować Cię do przygotowania i odbycia wycieczki swoich marzeń. Takiej, o której z całą pewnością długo nie zapomnisz.
Dzień 1 – przybycie do Nuuk i aklimatyzacja
Wyprawę do Grenlandii zaczynamy w urokliwym mieście Nuuk, na którym lotnisko przyjmuje loty międzynarodowe. Jako że nasz plan zakłada siedem dni intensywnego zwiedzania, już po przybyciu staramy się nie próżnować. Zamiast tego od razu przystępujemy do zwiedzania – oczywiscie po rozpakowaniu się w hotelu i zjedzeniu ciepłego posiłku.
Zwiedzanie stolicy Grenlandii warto rozpocząć w Muzeum Narodowym, dzięki któremu poznasz choć w części historię, jaka kryje się nie tylko za miastem, ale i całą wyspą. Punktem centralnym wizyty w tym miejscu powinno dla Ciebie być zobaczenie fenomenalnych mumii z Qilakitsoq, które uchodzą za jeden z najsłynniejszych i najcenniejszych skarbów całej Grenlandii. Są one zmumifikowanymi szczątkami ludzi – najstarszymi na wyspie.
Archeolodzy odkryli je w 1972 roku, niedaleko niewielkiej osady Inuitów w bliskiej odległości od miasta Nuuk. Od tamtego czasu wiele nowych faktów na temat pradawnych mieszkańców tej wyspy ujrzało światło dzienne – a muzeum jest w stanie powiedzieć na temat wielu z nich. Wielbiciele sztuki po wizycie w tym muzeum mogą śmiało skierować swoje kroki do Nuuk Kunstmuseum – muzeum sztuki, które jest prawdziwą gratką dla wielbicieli obrazów. W Nuuk znajduje się też jeden z najpiękniejszych kościołów na świecie – Kościół naszego Zbawiciela. On też powinien być jednym z Twoich punktów na trasie w czasie dzisiejszego dnia.
Kolejna część dnia
Jeśli tego dnia jest piątek, wieczór polecamy spędzić w tutejszym browarze. Godthaab Bryghus, bo to właśnie o nim mowa, tego dnia oferuje specjalną wycieczkę i show, które naprawdę zasługuje na uwagę. Rozpoczyna się ono o godzinie 17:00 czasu lokalnego, kosztuje niewiele, a pozwoli Ci skosztować fenomenalnego piwa prosto od producenta. Co istotne, w trakcie show podawane jest również jedzenie – to zatem jest w stanie zastąpić Ci również kolację.
Jeżeli przybyłeś do Nuuk w inny dzień niż piątek, skieruj swoje kroki do Katuaq. Oprócz tego, że będziesz w stanie zobaczyć przepiękny budynek, z pewnością natrafisz na jakiś kulturalny event organizowany wewnątrz (te odbywają się nad wyraz często!). Na pewno zaś będziesz w stanie odwiedzić fenomenalną restaurację Cafétuaq, która jest idealnym miejscem do tego, by spróbować prawdziwie lokalnych dań. W menu znajdują się między innymi grenlandzkie ryby, tutejsze mięso (sezonowe), a nawet… śnieżne kraby. Takiego doświadczenia z całą pewnością nie pożałujesz. Dzisiejszy dzień zakończ w swoim hotelu – możesz też zdecydować się na szybki spacer w poszukiwaniu zorzy polarnej (warto robić to codziennie – jest to zjawisko magiczne, które na Grenlandii występuje nad wyraz często).
Polecane noclegi w mieście Nuuk
Jako że Nuuk to stolica (a zatem i najczęściej odwiedzane miasto) Grenlandii, nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem noclegu w jego obrębie. Opcji masz naprawdę dużo – na którą z nich jednak powinieneś się zdecydować, by móc liczyć na jak najlepsze doznania? Poniżej przedstawiamy kilka naszych propozycji, zaznaczając przy tym, że spędzisz tutaj dwie noce.
HOTEL SØMA Nuuk – rezerwuj tutaj
W przeciwieństwie do wielu noclegowni w mieście, jest to hotel z prawdziwego zdarzenia, w którym każdy pokój przygotowany jest w nowoczesnym stylu celującym w zapewnianie gościom jak największej wygody. Możesz tu liczyć na naprawdę wysoki poziom obsługi klienta, dostępność bezpłatnego Wi-Fi, fenomenalne widoki z tutejszego tarasu oraz świetne wyposażenie. W każdym pokoju znajduje się nie tylko wygodne łóżko, ale i biurko oraz telewizor. Na miejscu serwowane są też śniadania – wypożyczysz też sprzęt do jazdy na nartach. Fantastyczna lokalizacja i najwyższy standard na każdym kroku – to sprawia, że ten hotel to nasz wybór numer jeden właśnie jeżeli chodzi o Nuuk.
Eagle View – rezerwuj tutaj
Hotel, którego głównym atutem jest fenomenalna lokalizacja, gwarantująca niezapomniany widok i możliwość robienia zachwycających zdjęć już z poziomu własnego tarasu. Na miejscu znajduje się wspólny salon, a także łazienka (współdzielona) oraz kuchnia (do wspólnego użytkowania). W samym sobie pokoju znajdziesz z kolei pojemną szafę, biurko, telewizor i wszystko to, czego mógłbyś oczekiwać i wymagać po hotelu tego typu. Skorzystasz tutaj oczywiście z darmowego Wi-Fi (bez limitu transferu).
Inuk Hostels – rezerwuj tutaj
Wyśmienity hotel, który oferuje dwuosobowe pokoje w budynkach kontenerowych, w bardzo malowniczej okolicy. Schludne, zadbane i przygotowane w nowoczesnym stylu, pozwalają na wypoczynek w bardzo klimatycznych okolicznościach. Na miejscu znajdziesz wspólny salon, taras oraz bar, ale też wyśmienitą restaurację. Co ważne, w całej okolicy oferowany jest bezpłatny dostęp do nielimitowanego Wi-Fi dla gości. To, w połączeniu z atrakcyjną ceną, sprawia, że jest to świetna opcja noclegowa..
Dzień 2 – wizyta w Qornok oraz dalsze zwiedzanie stolicy
Drugi dzień na Grenlandii rozpoczniesz również w miejscowości Nuuk – i tu go też zakończysz. Zacznij go od zjedzenia śniadania – możesz sięgnąć po którąś z restauracji w mieście, albo też (jeśli jest to dostępne) po opcję oferowaną przez Twój hotel. Dzisiejszy dzień będzie obracał się przede wszystkim wokół wizyty na niewielkiej wyspie Qornok (lub – jak kto woli – Qoornoq). Gdy więc będziesz już na to gotowy, udaj się do portu, z poziomu którego wsiądziesz na łódź, która zabierze Cię w okolice fiorda Nuuk. Najlepszą opcją tutaj będzie dla Ciebie sięgnięcie po wycieczkę zorganizowaną, która pozwoli Ci wycisnąć z tego dnia najwięcej.
Podczas trwającej niespełna godzinę wycieczki statkiem (płynie on powoli, by dać Ci możliwość podziwiania malowniczej okolicy) zobaczysz fenomenalnie wyglądające lodowce (naprawdę z bliska). W wielu miejscach doświadczysz z kolei wodospadów, kształtowanych przez topniejący lód. W końcu zaś dotrzesz do osady Qornok, która sama w sobie jest fenomenalną okazją do obcowania z tutejszą kulturą.
Społeczność Qornok była budowana przez kłusowników oraz rybaków, choć niegdyś żyli tu Eskimosi (nawet 2200 lat przed naszą erą). Jest to fascynujące miejsce, w którym niegdyś połów ryb odbywał się na bardziej masową skalę. Kiedyś skonstruowano tu nawet tory, które transportowały złowione ryby do obozowiska. To wszystko przepadło w momencie, w którym ostatni mieszkaniec opuścił wioskę. Dziś jest ona niezamieszkana. Jest jednak miejscem zdecydowanie godnym odwiedzenia. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fenomenalne widoki i rewelacyjne otoczenie. Wycieczka na nią trwa około czterech godzin.
Powrót do Nuuk
Po powrocie do Nuuk, zakładając, że jest jeszcze odpowiednio wcześnie, polecamy skorzystać z Nuuk Water Taxi. To fenomenalna atrakcja, w ramach której wybierzesz się na bardzo atrakcyjną podróż po okolicy. Atrakcji do wyboru jest całe mnóstwo – “taksówka” nie musi więc być tylko środkiem lokomocji do zwiedzania i obserwacji (choć to również fenomenalna akcja), ale i chociażby do tak zwanego Whale Safari. Opcji jest naprawdę sporo i warto zapoznać się z nimi zawczasu, wybierając taką, która najbardziej Ci przypasuje. Dzisiejszy dzień zakończ kolacją w jednej z restauracji w Nuuk. Połóż się spać stosunkowo wcześnie. Jutrzejszy dzień bowiem rozpoczniesz stosunkowo wcześnie.
Polecany nocleg na dziś
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, dzisiejszy dzień zakończysz – po raz kolejny – w mieście Nuuk. Najrozsądniej jest więc sięgnąć po ten sam hotel, co pierwszego dnia. Nasze propozycje znajdziesz więc przy opisie dnia pierwszego Twojej przygody na Grenlandii.
Dzień 3 – “przeprowadzka” do Ilulissat
Z samego rana, skieruj się na lotnisko i obierz maisto Ilulissat za swój cel. Dotrzesz tam w nieco ponad godzinę. Miasteczko to, które dziś zwiedzisz, jest jedną ze zdecydowanie najpopularniejszych destynacji turystycznych w całej Grenlandii, a jednocześnie miejscem, w którym znajdziesz właśnie lotnisko z prawdziwego zdarzenia. Jest ono w stanie zabrać Cię tak w inne miejsca na Grenlandii, jak i do Reykjaviku. Na miejscu znajdziesz sporo punktów do zwiedzania, a pośród mnóstwa atrakcji znajduje się ta “główna” – fiord. To właśnie on będzie naszym celem głównym w czasie dzisiejszego dnia. Wstań jak najwcześniej i doleć do niego, na przykład helikopterem. Samo w sobie jest malutkie – szybko więc powinieneś znaleźć drogę do hotelu, wypakować się i przygotować się do zwiedzania. Samo miasteczko z łatwością przemierzysz pieszo. W razie czego jednak kursują po nim również taksówki.
Gdy już będziesz na to gotowy, możesz przystąpić do wspinaczki na fiord Ilulissat (znany również jako Kangia) – Obiekt Dziedzictwa Światowego UNESCO i miejsce, którego odwiedzenia na pewno nie pożałujesz. Musisz pamiętać, że wraz z czasem bardzo się on zmienia. Z tego też powodu każda wizyta tutaj gwarantuje zgoła odmienne przeżycia. Zwłaszcza te wizualne.
Warto wiedzieć: zwiedzanie wielu atrakcji w Ilulissat odbywa się wyłącznie w ramach zorganizowanych wycieczek. Te z kolei potrafią być szalenie drogie. Na Twoje szczęście, główna atrakcja tego miasta – fiord – jest atrakcją ogólnodostępną oraz bezpłatną. Zaoszczędzone pieniądze z pewnością będziesz tu w stanie spożytkować na inne atrakcje.
Główne opcje wspinaczkowe w kontekście fiordu Kangia są cztery, przy czym najkrótsza (czerwona) to zaledwie pół godziny (0,5 km) drogi. Znacznie atrakcyjniejsze są oczywiście trasy dłuższe – ta najpiękniejsza to trasa World Heritage (2,6km, które przebędziesz w około godzinę), w ramach której widoki są po prostu nieziemskie. To właśnie na nich się ona skupia. Równie ciekawa, również dla średnio-zaawansowanych alpinistów, jest trasa żółta o długości 2,7 km (1,5 godziny drogi). Najbardziej wymagającą trasą jest ta niebieska. To aż 6,7 km drogi, które przebędziesz w niespełna 4,5 godziny. Dziś obierzesz trasę World Heritage, która najbardziej zapada w pamięć.
Podróż zacznij od Ilulissat Icefjord Center – to nowe centrum, które zostało zbudowane stosunkowo niedawno, a na mapie oznaczone jest jako Old Heliport. Trasa zabierze Cię na południe, aż do osady Inuitów (Sermermiut), która była zamieszkiwana przez trzy różne społeczności inuickie na przestrzeni prawie czterech tysięcy lat. Była jednocześnie największą osadą na Grenlandii. Trasa jest stosunkowo łatwa i przyjemna. Na pewno zaś nagradza chodzenie fenomenalnymi widokami.
Po zakończeniu wspinaczki, skieruj się z powrotem do miasta. Malownicza miejscowość gości w swoich ramach muzeum sztuki. Jeśli masz czas i ochotę, możesz je odwiedzić. Dobrym planem na resztę wieczoru jest też zwiedzenie malowniczej okolicy,
Polecane noclegi w Ilulissat
Ilulissat to jedno z najpopularniejszych wśród turystów miejsc w całej Grenlandii. Z całą pewnością ta popularność przełożyła się na dostępność typowo turystycznych obiektów właśnie w tej miejscowości. Wśród nich znalazły się oczywiście również i hotele. Nocleg w Ilulissat jest dość łatwo znaleźć. Poniżej przedstawiamy kilka naszych najlepszych propozycji z nim związanych.
Hotel Hvide Falk – rezerwuj tutaj
Jeśli nie uznajesz kompromisów w kontekście standardów, w jakich spędzasz noce, ten hotel sprosta Twoim najśmielszym oczekiwaniom. Blisko mu jest do noclegów z popularnych turystycznie lokalizacji w innych częściach świata. masz w nim pewność co do nowocześnie wyposażonego i udekorowanego pokoju, fantastycznych widoków ze wspólnego tarasu, ale też świetnego śniadania i sprawnie funkcjonującej restauracji. Nie bez powodu hotel ten chwali się trzema gwiazdkami. Z pewnością poczujesz je na własnej skórze.
Best Western Plus Hotel Ilulissat – rezerwuj tutaj
Hotel ten to kolejna propozycja w tym miasteczku, która stoi na światowym poziomie, a która może Cię zachwycić – już samym wyglądem zewnętrznym. Jej największym atutem są pokoje zaprojektowane w taki sposób, by zapewniały jak najlepsze widoki. Świetnie przeszklone, są wykonane w nowoczesnym stylu. Możesz tu liczyć na bezpłatne Wi-Fi, dostęp do hotelowej restauracji i baru, pokój z klimatyzacją i telewizorem, a także prywatną łazienkę z prysznicem. Jako że w mieście tym spędzisz dwa dni, każda z tych rzeczy z całą pewnością wpłynie na szeroko pojęty komfort Twojego pobytu.
HOTEL SØMA Ilulissat – rezerwuj tutaj
Hotel stanowiący część niesamowicie popularnej sieciówki, rozpowszechnionej w wielu miejscowościach na Grenlandii – i nie tylko. To miejsce, które gwarantuje Ci wysoki standard noclegowy. Pokój, w którym zamieszkasz będzie dobrze wyposażony, nowocześnie zaaranżowany i będący w stanie sprostać nawet największym wymaganiom. Hotel oferuje pokoje dla osób z kilkorgiem dzieci, a każdemu turyście gwarantuje ekspres do kawy w pokoju, możliwość sięgnięcia po śniadanie na miejscu, prywatną łazienkę oraz wspólny balkon, z poziomu którego można podziwiać rewelacyjne widoki – na przykład w czasie śniadania. To obiekt, który jest doskonale przystosowany do obsługiwania turystów z całego świata – również tych nieco bardziej wymagających.
Dzień 4 – początek wizyty na Disko Island
Dzień czwarty Twojego pobytu na Grenlandii rozpocznij tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Wtedy też wyciśniesz maksimum ze zwiedzania – a tego będziesz miał dziś sporo. Jeśli podróżujesz latem, udaj się na prom do portu, który zabierze Cię na Disko Island. Jeżeli z kolei podróżujesz zimą, jedyną opcją dla Ciebie będzie podróż helikopterem. W każdym przypadku możesz skontaktować się z hotelem, o którym powiemy za chwilę – opcja łącząca transport z noclegiem jest tańsza, ale też wygodniejsza i z całą pewnością jest taką, po którą mógłbyś chcieć sięgnąć.
Po dotarciu do malowniczego miasteczka Qeqertarsuaq, wejdź do niego przechodząc pod imponującym łukiem z kości wieloryba. Według mieszkańców, przynosi to szczęśćie. Zamelduj się w hotelu i zorientuj się w okolicy. Z całą pewnością będziesz chciał zrobić kilka zdjęć. Jest to bowiem obszar szalenie malowniczy i przyciągający oko. Dzisiejszy dzień warto spędzić na zwiedzaniu tej części wyspy. Polecamy przejść się po okolicach hotelu, ale też cały czas kierować się na południe. Samo miasteczko jest szalenie atrakcyjne – z jaskrawo kolorowymi domkami, potrafi zrobić piorunujące znaczenie.
Jeśli będziesz zmierzał w kierunku południowym, w końcu dotrzesz do krańca wyspy, na którym znajduje się… boisko do piłki nożnej! Jest to jedyne tak malowniczo osadzone miejsce tego typu, a w dodatku obiekt, z którego możesz skorzystać! Po zwiedzeniu tej części wyspy i przechadzce wzdłuż wybrzeża, skieruj się do hotelu i odpocznij. Jutro czeka Cię bardziej intensywny i wymagający fizycznie dzień na wyspie.
Polecane noclegi na Disko Island
Disko Island nie jest miejscem, w którym przeciętny turysta zatrzymaby się na dłużej. Nie jest też lokalizacją gęsto zaludnioną i typowo turystyczną. Właśnie dlatego znajdziesz tutaj zaledwie jeden hotel. Z tego powodu, najlepiej będzie, jeśli zarezerwujesz go z dużym wyprzedzeniem. Hotel ten opisujemy poniżej.
Hotel Disko Island – rezerwuj tutaj
Choć w przypadku tego miejsca nie masz innej opcji noclegowej, ta konkretna jest też taką, o której wcześniej mógłby marzyć. W bardzo malowniczym domku znajdziesz zaskakująco nowocześnie wykończone i doskonale wyposażone pokoje, gwarantujące pobyt na najwyższym poziomie. Goście mogą tu korzystać ze wspólnego salonu oraz baru. Niektóre pokoje z kolei posiadają aneks kuchenny, co dodatkowo uatrakcyjnia pobyt na miejscu. W obiekcie działa wypożyczalnia rowerów, która z kolei sama w sobie dostarcza pomysł na fenomenalne spędzenie czasu na wyspie. Hotel nie należy do najdroższych i jest miejscem, do którego z całą pewnością będziesz chciał kiedyś wrócić.
Dzień 5 – drugi dzień na Disko Island
Disko Island to prawdziwy skarb jeśli chodzi o wspinaczki i szerzej pojętą alipinistykę. Trekking tutaj jest prawdziwą przyjemnością i to jemu oddasz się dzisiejszego dnia. Po solidnym wyspaniu się (ale – jak zawsze – wstań jak najszybciej) i zjedzeniu pożywnego śniadania, udaj się na północny-wschód. Tutaj właśnie wkroczysz na trasę trekkingową Kuannit Trail, będącą jedną z najbardziej spektakularnych, jakie zobaczysz w czasie swojej wyprawy na Grenlandię. Cała trasa liczy 11 kilometrów i nie jest najtrudniejsza. Choć nie jest też przeznaczona dla absolutnie początkujących, da się ją przebyć stosunkowo szybko, a największe wzniesienia są obecne na początku. Powrót z tej trasy odbywa się wzdłuż fenomenalnego wybrzeża, po relatywnie płaskim terenie. Z tego też powodu poleca się spróbować swoich sił – w razie potrzeby, w ramach zorganizowanej wycieczki.
Warto wiedzieć: Kuannit to dość nietypowy, ale przepiękny obszar naturalny, znajdujący się około 4 kilometry na wschód od Qeqertarsuaq. Sama droga do niego jest fascynująca i wręcz zmusza do robienia zdjęć.
Na trasie napotkasz co najmniej kilka źródeł termalnych (ze względu na temperaturę, nie można się w nich kąpać), a już na początku zostaniesz zaskoczony fenomenalnymi formacjami skalnymi, z których najpopularniejszą jest “Słoń”. Wypatrzysz go na początku, jednak wrócisz do niego w czasie wracania wzdłuż wybrzeża. Podążając za trasą, zobaczysz także tak zwaną “czarną plażę” oraz charakterystyczne bazaltowe kolumny, z których to miejsce słynie. Najwięcej ich zobaczysz oczywiście u celu, a zatem w Kuannit. Dobrze jest zrobić tu sobie stosunkowo długą przerwę, by zjeść, napić się czegoś oraz przede wszystkim nacieszyć się przepięknymi widokami, które są zdecydowanie jedną z największych atrakcji tego miejsca. Gdy już będziesz gotowy i uznasz, że czas Cię goni, wyrusz w podróż powrotną, znacznie mniej wymagającą fizycznie, a równie urokliwą i ciekawą.
Po drodze miniesz stację badawczą, cały czas mając fenomenalnie wyglądające lodowce w tle. Gdy będziesz szedł wzdłuż wybrzeża (zwłaszcza właśnie w drodze powrotnej), powinieneś spoglądać na ocean. Jest to bowiem obszar, w którym zobaczenie wieloryba jest wielce prawdopodobne. Przemierzając tę trasę latem, po drodze miniesz wiele fascynujących gatunków roślin. Sama w sobie trasa jest fenomenalna i na pewno co chwila będziesz się zatrzymywać, by zrobić na niej kilka zdjęć.
Po powrocie do Qeqertarsuaq, skieruj się do hotelu i odpocznij. Z samego rana wrócisz bowiem do Ilulissat – ale tylko po to, by skierować się do kolejnej lokalizacji na Twojej trasie.
Dzień 6 – Sisimiut
Lot do Sisimiut – kolejnej lokalizacji, którą odwiedzisz w czasie swojej wyprawy na Grenlandię – zajmuje około dwóch godzin. Najlepiej więc załapać się na najwcześniejszą opcję, by mieć jak najwięcej czasu na zwiedzanie. Szósty dzień podróży będzie nim przepełniony – zwłaszcza że Sisimiut to naprawdę atrakcyjna z turystycznego punktu widzenia miejscowość. Tuż po przybyciu i zameldowaniu się w którymś z tutejszych hoteli (polecane opcje – poniżej), natychmiast przejdź do aktywnego zwiedzania. W mieście tym zaplanuj sobie aktywności, których trzeba doświadczyć będąc na Grenlandii, a po które wcześniej nie miałeś jeszcze okazji sięgnąć.
Główne części miasta, którymi zwykle zainteresowani są turyści z całego świata obracają się wokół pojedynczej drogi, która rozciąga się od portu, dość stromo jak na tutejsze warunki. Po mieście możesz poruszać się taksówką, busami (jeżdżą średnio co 20 minut) albo też wypożyczonym rowerem. Sisimiut to świetne miejsce dla wielbicieli tego jednośladu. Pamiętaj jednak, że tyczy się to przede wszystkim lata. Zimą powinieneś zdecydować się raczej na buty śnieżne i podróżowanie skuterem śnieżnym (lub zaprzęgami psów).
Będąc w Sisimiut, grzechem byłoby nie wejść w kontakt z dziką naturą, która jest tutaj nietypowa, dzika, niczym nieskrępowana oraz po prostu piękna. Jako że masz na to jeden dzień, powinieneś zdecydować się na najpopularniejszą i zaledwie kilkugodzinną trasę trekkingową o nazwie Palasip Qaqqaa, którą dzieli ona z tutejszą górą. Znajduje się ona tuż za lotniskiem. Zimą najlepszym pomysłem na zwiedzanie dzikich terenów jest sięgnięcie po skuter śnieżny, zaprzęg psów a nawet… fatbike, jeśli tylko czujesz się na siłach. Wszystkie te opcje są oferowane również w zorganizowany sposób, w ramach specjalnych wycieczek.
Dalsze zwiedzanie Sisimiut
Gdy już poczujesz, że spędzanie wolnego czasu w dziczy, ale i w bardziej powolny sposób już Cię nie bawi, koniecznie sięgnij po którąś z wycieczek z Sisimiut do terenów nagradzanych przez UNESCO oraz dawno już opustoszałych osad. Świetnie w tej roli sprawdza się Assaqutaq. Możesz tam dotrzeć również na łódce lub kajaku, które są dostępne również zimą!
W Sisimiut szansa na zobaczenie zorzy polarnej jest naprawdę duża. Jeśli więc po zmroku nie będziesz miał co robić, polowanie na nią może być dla Ciebie prawdziwą atrakcją. W Sisimiut warto też próbować tutejszych dań w jednej z licznych restauracji. Cafe Taseralik, Cafe Ulu czy też Nana’s, ale i wyśmienita piekarnia JS Bakery (jedyna na całej Grenlandii oferująca popularne kanapki i taki wybór pieczywa) to punkty obowiązkowe, o które warto zahaczyć tego dnia.
Alternatywne atrakcje w Sisimiut
Sisimiut to miejscowość szalenie atrakcyjna, w której wręcz nie można się nudzić. Wszystko ze względu na całe mnóstwo aktywności, angażujących zwłaszcza dla osób kochających aktywność fizyczną. Jeśli po zwiedzaniu według naszego planu pozostało Ci jeszcze sporo wolnego czasu, albo też masz ochotę zastąpić któryś z jego punktów czymś innym, serwowane Ci możliwości są naprawdę zróżnicowane.
W Sisimiut spotkać możesz jedno z najciekawszych muzeów na całej Grenlandii. Zlokalizowane jest ono w starej części miasta, niedaleko portu. Wiele wystaw przedstawi Ci mnóstwo ciekawostek nie tylko na temat miasta, ale i całej wyspy. Świetną, choć alrternatywną dla nas atrakcją będzi skorzystanie z prywatnych wycieczek celem zwiedzenia okolic miasteczka czy to na pokładzie łodzi, czy też na miejscu pasażera w helikopterze. Obie te opcje stanowią gwarant niezapomnianych emocji.
Polecane noclegi w Sisimiut
Sisimiut to miasto idealne dla turystów – nie bez powodu znalazło się ono w naszym planie. Jest ono doskonale przystosowane do ich przyjmowania, a doskonałym dowodem na to są fantastyczne noclegi, które możesz tu znaleźć. Gdzie nocować w Sisimiut? Poniżej przedstawiamy kilka naszych najlepszych propozycji.
Hotel Sisimiut – rezerwuj tutaj
Bardzo malowniczo zlokalizowany hotel, który gwarantuje bliskość lotniska (5 kilometrów), ale też pozwala gościom poczuć się jak w domu. Jego największym atutem jest kompetentna i naprawdę profesjonalna obsługa. Dba ona nie tylko o komfort pobytu, ale i o informowanie turystów o wszystkim, co istotne (porady, ale też informacje na temat warunków pogodowych). Na miejscu działa wyśmienita restauracja oraz bar, a każdy pokój jest świetnie wyposażony i oferuje sprawnie działające oraz nielimitowane Wi-Fi.
HOTEL SØMA Sisimiut – rezerwuj tutaj
Jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych hoteli w całym regionie, ten obiekt potrafi zachwycić i z całą pewnością będzie dobrym wyborem dla Ciebie. Na miejscu znajdziesz restaurację, siłownię, ale i SPA. Na terenie dużego kompleksu działa naprawdę sprawne Wi-Fi. W swoim pokoju znajdziesz tutaj nie tylko telewizor, ale też prywatną łazienkę, która wcale nie jest grenlandzkim standardem w hotelach (często jest ona wspólna dla wszystkich pokoi). To miejsce, które na pewno sprosta Twoim oczekiwaniom, a o poranku zaserwuje Ci przepyszne i pożywne śniadanie.
Isi4u apartments, snowmobile and dogsled – rezerwuj tutaj
Jeżeli szukasz opcji przystosowanej do przenocowania rodziny z jednym dzieckiem, ten hotel to z całą pewnością coś dla Ciebie. Najpopularniejszy zimą, kiedy to oferuje świetny dostęp do skuterów śnieżnych i zaprzęgów, również latem gwarantuje dostęp do świetnie wyposażonych apartamentów z dwiema sypialniami, łazienką oraz kuchnią do Twojej wyłącznej dyspozycji. To opcja szalenie malownicza, a przy tym stosunkowo budżetowa. Za niską cenę otrzymasz olbrzymi komfort noclegu i możliwość wypoczynku przy świetnych widokach. Co nie zdarza się często, tutaj możesz też liczyć na prywatność z uwagi na wynajęcie całego apartamentu, a nie zaledwie jednego pokoju.
Dzień 7 – Kangerlussuaq
Ostatnim przystankiem Twojej wycieczki na Grenlandię jest przepiękne miasteczko Kangerlussuaq, które jest nie tylko bardzo malownicze, ale i doskonale przystosowane do obsługi turystów. Nie spoczywaj na laurach – warto zwiedzić je w jak największym stopniu. Zanim przejdziesz do głównej atrakcji dnia dzisiejszego, rozejrzyj się po okolicy. Warto skosztować tutejszych specjałów w świetnej restauracji, a także znaleźć wysoki punkt, z którego widać obszar okalający miasto. Jeśli będziesz miał szczęście, wypatrzysz z niego któreś z unikalnych zwierząt zamieszkujących tę część świata.
Choć atrakcji w najbliższych okolicach Kangerlussuaq jest całe mnóstwo, ostatniego dnia wycieczki warto nieco zrelaksować się – a świetnym miejscem właśnie na to jest lodowiec Russel Glacier – drugi już Obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO, który odwiedzisz w czasie tej wyprawy,. Jest on jedną z części wielkiej pokrywy lodowej, która pokrywa aż 80% całej wyspy. Co ciekawe, jest to miejsce, które nie jest często odwiedzane przez turystów (co może dziwić) – możliwe, że będziesz miał je “na wyłączność”. Obszar jest ogromny – jeśli przybędziesz tutaj odpowiednio wcześnie, z całą pewnością wykorzystasz każdą minutę na zwiedzanie malowniczych okolic. Obszar dookoła lodowca stwarza doskonałe okazje do wypatrywania dzikiego życia – nierzadko można w nim wypatrzyć chociażby renifery.
Po powrocie do miasta, odpocznij w hotelu i spędź ostatnią noc na Grenlandii. Jeśli zaś masz jeszcze trochę czasu i jest zima, a nie miałeś jeszcze okazji tego zrobić, skorzystaj z przejażdżki zaprzęgiem psów husky. To jedna z najwspanialszych aktywności dostępnych na Grenlandii. Co jednak ważne, wycieczki zaprzęgowe są dostępne na miejscu wyłącznie w okresie od lutego do końca marca.
Inne pomysły na aktywności w czasie wyprawy
Grenlandia jest miejscem szalenie atrakcyjnym z punktu widzenia turysty, który uwielbia spędzać swój wolny czas w aktywny sposób. Aktywności tutaj nie brakuje. Choć każdy z powyższych dni zaplanowaliśmy dość precyzyjnie, w czasie dopasowywania plan do własnych potrzeb możesz znaleźć chwilę czasu wolnego. Na przykład gdy zrezygnujesz z którejś z zaproponowanych przez nas powyżej rzeczy. Co możesz wtedy zrobić? Jakie opcje stoją przed Tobą otworem?
Warto pamiętać: to, na jaką aktywność będziesz w stanie się zdecydować w dużej mierze zależy od pory roku, która będzie panowała na Grenlandii w czasie Twojego pobytu oraz regionu, jaki odwiedzisz. Zimą rozsądne jest korzystanie z typowych dla tej pory roku tutejszych atrakcji związanych ze śniegiem. Latem po nie nie sięgniesz, jednak odblokują się dla Ciebie zupełnie odmienne aktywności.
Obserwowanie ptaków
Jest to aktywność najbardziej uniwersalna i zdecydowanie najbardziej dostępna. Możesz ją bowiem praktykować w absolutnie dowolnym miejscu. Niezależnie od tego, czy spędzasz czas bardzo aktywnie, czy też oddajesz się bardziej powolnym aktywnościom. Grenlandia jest zamieszkiwana przez zaledwie kilka różnych gatunków ptaków. W związku z tym zgłębianie ich życia i zajęć w tak nietypowym środowisku może być bardzo fascynujące, ale i kształcące. Jeśli zamierzasz oddać się tej przyjemności, pamiętaj zaopatrzyć się w porządną lornetkę.
Paddleboarding
Uprawianie sportu wcale nie jest czymś mało powszechnym na Grenlandii – wbrew temu, co się utarło. Jednym z najpopularniejszych jest Paddleboarding. Choć mogłoby się wydawać, że w tego typu warunkach jest on praktycznie niemożliwy do uprawiania, rzeczywistość jest inna. Fakt – jest on tutaj bardzo wymagający. Tak naprawdę jednak dostarczy Ci mnóstwo emocji i doświadczeń, których nie zaznasz w typowym dla siebie otoczeniu. Znakomite widoki są tutaj gwarantowane, a miejsc do uprawiania tego sportu jest całe mnóstwo. Wypożyczalnie sprzętu znajdziesz między innymi w Nuuk oraz Sisimiut, które odwiedzisz podążając według naszego planu.
Nurkowanie
Fauna i flora Grenlandii są z pewnością jednymi z najbardziej unikalnych na świecie. Również w kontekście świata podwodnego. Nurkowanie w lodowatej wodzie buduje charakter i choć wymaga od Ciebie mnóstwa uwagi oraz przede wszystkim zahartowanego ciała, z całą pewnością bardzo mocno Cię wynagrodzi. Nurkując w tak krystalicznie czystej wodzie z pewnością doświadczysz podwodnego pływania na innym poziomie niż do tej pory. Zobaczysz mnóstwo nieznanych sobie wcześniej gatunków ryb oraz niesamowite rafy koralowe. Zawsze możesz też zdecydować się na nurkowanie w bliskich okolicach lodowców, które z pewnością przyniesie Ci sporo adrenaliny i rewelacyjnych przeżyć.
Obserwowanie zorzy polarnej
Kojarzysz zorzę polarną wyłącznie ze Skandynawią? To błąd. Zjawisko to występuje również na Grenlandii – w dodatku niesamowicie często. Najłatwiej jest zobaczyć je w okresie od września do kwietnia, przy czym wygląda ono naprawdę spektakularnie. Pozwala też znacznie przyjemniej spędzić czas po zmroku. Co więcej, zorze naprawdę rozświetlają wszystko dookoła. Dzięki nim możesz więc liczyć nie tylko na wyśmienite okazje do robienia zdjęć, ale i przyjemniejsze zwiedzanie. Zwłaszcza w okresie, w którym słońca nie ma już na horyzoncie.
Wycieczki statkami
Ocean i woda to dwie rzeczy, które dla Grenlandczyków są niesamowicie istotne. Nic więc dziwnego, że sięgają po nie nie tylko w poszukiwaniu jedzenia (ryb), ale i w czasie przemieszczania się. Wszystkim lokalsom znane są tutejsze trasy wodne – a Ty, dzięki wyprawom statkami, będziesz w stanie je poznać. Jeśli nie chcesz męczyć się na kajaku, a preferujesz płynięcie i podziwianie tego, co mijasz, w praktycznie każdym mieście, które odwiedzisz według naszego planu będziesz w stanie sięgnąć po morską wycieczkę. Z pewnością tego nie pożałujesz, gdyż otworzy Ci ona drogę do zwiedzania w zgoła odmienny sposób. Da Ci też możliwość zobaczenia wielorybów, które licznie zamieszkują bliskie okolice Grenlandii.
Jazda na nartach
Choć może się to wydać oczywiste, warto wspomnieć, że na Grenlandii popularne jest jeżdżenie na nartach – ale tylko zimą. Latem zastępuje je trekking. Jazda na nartach jest tutaj naprawdę przyjemna z uwagi na sprzyjające jej warunki atmosferyczne (pamiętaj, aby zawsze sprawdzić je zawczasu).
Pływanie kajakami
Na Grenlandii podróżowanie odbywa się albo drogą powietrzną, albo też wodną. Nic więc dziwnego, że kajakarstwo, które pojawiło się tutaj wiele lat temu, cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Kajaki pozwolą Ci spojrzeć na lodowce z nieco innej perspektywy, a także zwiedzić wyspę w sposób nietypowy i fascynujący. Choć na pewno nie są atrakcją dla każdego, są czymś, po co wielbiciele adrenaliny wprost muszą sięgnąć w czasie swojego pobytu w tym miejscu.
Jazda na skuterach śnieżnych
Może nie jesteś do tego przyzwyczajony, ale na Grenlandii skutery śnieżne są czymś, po co sięga się codziennie. Tak, jak wszędzie indziej po samochody. Służą one pracy, transportowi oraz oczywiście spełniają się w sporcie. Mówi się, że wizyta na Grenlandii bez przejechania się skuterem jest wizytą nieudaną – i powinieneś wziąć to sobie do serca. Skutery śnieżne są częścią lokalnej kultury i znajdziesz je tak w większych, jak i mniejszych miasteczkach. Warto nauczyć się nimi jeździć, gdyż otwierają one zupełnie nowe możliwości zwiedzania Grenlandii. Również tych jej miejsc, które są niedostępne dla ludzkiej stopy.
Ciekawostki na temat Grenlandii – o czym jeszcze nie wiedziałeś?
Sama w sobie Grenlandia uchodzi za jedno z najciekawszych miejsc na świecie. Nic więc dziwnego, że osoby, które do tej pory nie miały okazji jej doświadczyć i się nią interesować z całą pewnością zostaną przez nią zaskoczone. Jakie rzeczy w jej kontekście są nieoczywiste, ale zasługują na uwagę? Co warto wiedzieć, by nie wyjść na ignoranta? Poniżej kilka ciekawostek, które z całą pewnością pobudzą Twoją wyobraźnię.
- Grenlandia jest największą wyspą na świecie spośród tych, które nie są kontynentami. Jej powierzchnia to 1/3 całej Australii! To jednocześnie dwunaste największe państwo świata.
- Jest to największy Park Narodowy Świata. Cała jest jednym wielkim parkiem, a jednocześnie sanktuarium dla całej arktycznej fauny i flory.
- Aż 80% Grenlandii jest pokryte lodem. To czyni z niej drugie największe miejsce tego typu na świecie (zaraz za Antarktydą).
- Tylko jedno miasto na Grenlandii NIE znajduje się na wybrzeżu. Chodzi o Kangerlussuaq, którego nazwa oznacza dosłownie “wielki fjord”. Leży 160 km od głównego wybrzeża, na końcu bardzo długiego fjorda.
- Na Grenlandię przylecisz wyłącznie z Danii oraz Islandii. Jeśli chcesz się tu dostać, Twój lot będzie musiał przechodzić przez Kopenhagę lub Reykjavik.
- Na Grenlandii znajduje się więcej łodzi niż samochodów. Ocean oraz fjordy są dla tutejszych znacznie efektywniejszymi “autostradami”.
- Grenlandia może pochwalić się najczystszym powietrzem i wodą na świecie. Wynika to z faktu, że naprawdę niewiele jest tu samochodów, a sama technologia również jest tutaj stosunkowo niedostępna (Internet i rozmowy telefoniczne są przez to piekielnie drogie!).
- Na Grenlandii możesz się poparzyć! Choć jest to miejsce kojarzone z przeraźliwym mrozem, tak naprawdę latem temperatury mogą tu sięgać nawet 20°C. Dodatkowo, słońce odbijające się od śniegu uderza ze zdwojoną siłą. Zabierz więc ze sobą okulary oraz.. krem do opalania.
- Najdłuższa droga na Grenlandii ma długość 35 kilometrów i biegnie od Kellyville (stacja badawcza) aż do Greenland Icesheet. Została pierwotnie zbudowana przez Volkswagena, by firma mogła testować swoje samochody w trudnych warunkach. Dziś stanowi atrakcję turystyczną oraz dogodną ścieżkę dla naukowców chcących dostać się do stacji.
Grenlandia – FAQ
Grenlandia jest miejscem, które jest szalenie ciekawe z punktu widzenia turysty. Nie wynika to jednak wyłącznie z jej nietypowości, ale też z tego, że tak właściwie nie jest do końca odkryta, ale też nie mówi się o niej tak dużo, jak o innych, popularniejszych destynacjach turystycznych. Biorąc ją pod uwagę w czasie planowania jednej ze swoich kolejnych podróży, masz więc prawo mieć pewne pytania i wątpliwości ściśle z nią związane. Zebraliśmy kilka najczęściej przewijających się pytań. Publikujemy je poniżej, wraz z wyczerpującymi odpowiedziami na każde z nich.
Jak dostać się na Grenlandię?
Aktualnie na Grenlandię można dolecieć korzystając z zaledwie dwóch linii lotniczych, każda z których odlatuje ze Skandynawii. Air Greenland wykonuje swoją działalność z Danii (działa w trzech miastach – Kopenhaga, Bilund i Aalborg), zazwyczaj lądując w Kangerlussuaq. Icelandair z kolei odlatuje z Reykjaviku i leci bezpośrednio do Nuuk, Kulusuk i Ilulissat. Co ciekawe, lata małymi turbośmigłowymi samolotami, co samo w sobie jest ciekawostką i czymś nie do końca typowym.
Z czego słynie Grenlandia?
Grenlandia to wyspa, którą zna każdy na całym świecie. Czym jednak zasłynęła, że cieszy się tak świetną rozpoznawalnością? Chodzi przede wszystkim o jej unikatowość. Sama w sobie jest miejscem, na którym panuje polarna aura, a w którym to natura gra pierwsze skrzpce. Grenlandia słynie przede wszystkim z:
- fenomenalnych lodowców, które można zobaczyć z bliska, a które stale przemieszczają się. Każda wizyta na Grenlandii to zatem zupełnie inne doświadczenie w tym kontekście,
- unikalnego świata fauny i flory – na wybrzeżach spotkasz między innymi renifery, lemingi, niedźwiedzie polarne, lisy polarne, zające polarne, a także wiele różnych rodzajów ptaków, w tym sowy śnieżne. Jeśli zaś chodzi o faunę, ta jest jedyna w swoim rodzaju, choć nie należy do bardzo bujnych,
- fascynującej kultury – ludzie zamieszkujący Grenlandię są tradycjonalistami – możesz z łatwością zatracić się w ich kulturze i poznać życie zupełnie inne niż to, do którego się przyzwyczaiłeś,
- krystalicznie czystego powietrza (i wody) – Grenlandia stanowi świetną odskocznię od zanieczyszczeń. Tutaj natura gra pierwsze skrzypce – i odczujesz to w swoich płucach,
- aktywności, które Cię zaskoczą – na Grenlandii będziesz w stanie obserwować zorze polarne, jeździć zaprzęgami psów, wspinać się po górach, podpływać do lodowców i robić wiele innych rzeczy – zawsze w unikatowej scenerii, w pięknym otoczeniu niczym nieskrępowanej i nienaruszonej przez człowieka przyrody.
Kiedy najlepiej jechać na Grenlandię?
Grenlandia to wyspa szalenie atrakcyjna tak latem, jak i zimą. Nie ma więc znaczenia, którą z tych pór roku wybierzesz (tutaj występują tylko te dwie) – będziesz miał pewność, że nie będziesz się nudził. Musisz jednak pamiętać, że obie te pory roku pokażą Ci to magiczne miejsce z nieco innej perspektywy i zaoferują Ci zgoła odmienne atrakcje. Zimą skorzystasz z uroków sportów zimowych i wszystkiego, co związane ze śniegiem. Latem tego śniegu zwykle brakuje – możesz jednak zwiedzać wyspę pieszo, w otoczeniu lepszej aury. W ostateczności zatem wszystko sprowadza się do Twoich planów związanych z podróżą.
Czy Grenlandia to osobne państwo?
Grenlandia nie stanowi odrębnego państwa. Jest jednak autonomicznym terytorium, które jest zależne od Danii, a które położone jest w całości na wyspie (o dokładnie tej samej nazwie). Geograficzne, leży ona w Ameryce Północnej, a historycznie – właśnie w Europie. Aktualnie więc uważa się ją za część Danii.
Jakie temperatury panują na Grenlandii?
Na wybrzeżach Grenlandii panuje klimat subpolarny, który zresztą pozwala ludziom mieszkać właśnie w ich obrębie. Temperatury właśnie tutaj przybierają średnią wartość wynoszącą -10 °C zimą, a 10 °C latem na południowych wybrzeżach, a na północnych – od około -30 °C zimą, do 3 °C latem. Wbrew pozorom zatem, Grenlandia nie jest najzimniejszym miejscem na Ziemi, które możesz odwiedzić. Wewnątrz samej wyspy temperatury są oczywiście znacznie niższe. Rzadko kiedy dochodzą do zera, znacznie częściej osiągając dwucyfrowe wartości na minusie (z ekstremalnymi temperaturami znacznie przekraczającymi -30 °C).
Ile kosztuje lot na Grenlandię?
Grenlandia z całą pewnością nie jest tanim państwem do zwiedzania i ekonomiczną destynacją dla każdego turysty. Sam lot jest dość kosztowny, co wynika z niewielkiego zainteresowania ze strony przeciętnych turystów, ale i stosunkowo ograniczonymi możliwościami tutejszych lotnisk. Lot na Grenlandię musi zakładać wizytę w którymś ze Skandynawskich miast – Finlandii, Danii lub Islandii. Jeśli więc podróżujesz skądinąd, będziesz musiał się tutaj przesiąść.
Dlaczego wyjazd na Grenlandię jest tak drogi?
Grenlandia to wyspa, do której nikomu nie jest po drodze. Jest bowiem bardzo odległa, a i większość linii lotniczych z całego świata nie jest zainteresowana oferowaniem bezpośrednich lotów właśnie na nią (również ze względu na ograniczone obłożeniowo lotniska). Grenlandia jest też odizolowana oraz mało popularna wśród klasycznych turystów. Niewielu z nich chce się zdawać na nieprzewidywalną, a ciężko nie do końca łaskawą arktyczną pogodę.
Czy na Grenlandii żyją ludzie?
Choć zdecydowanie największa część Grenlandii to lodowce i tereny lodowych pustyń niemożliwe do zamieszkania, na Grenlandii mieszkają też ludzie, którzy skupili się przede wszystkim na wybrzeżach wyspy, w miastach mających dostęp do oceanu. Na rok 2022 Grenlandię zamieszkiwało 56 661 osób. Biorąc pod uwagę fakt, że istnieje tutaj zaledwie kilka miasteczek, jest to dość imponująca i mało oczywista z punktu widzenia laika liczba.
Kto jest właścicielem Grenlandii?
Grenlandia stanowi terytorium podległe Danii. Właśnie za sprawą tego ludzie posługują się tutaj koronami duńskimi. Większość produktów spożywczych i innych dóbr sprowadzana jest właśnie z tego skandynawskiego kraju. Również dlatego Duńczycy (na spółkę z obywatelami innych krajów nordyckich) mogą swobodnie i bez limitów podróżować do Grenlandii, przebywać na niej, pracować i po prostu mieszkać.
Czy na Grenlandii są samochody?
Mimo że miasta w Grenlandii nie są połączone drogami, wciąż spotkasz tutaj samochody. Musisz jednak mieć na uwadze to, że nie ma ich tak dużo, jak chociażby w Europie. Szacuje się, że jedno auto przypada tu na dwudziestu mieszkańców. Co jednak istotne, po większych miastach kursują tutaj autobusy oraz taksówki. W mniejszych osadach jednak nie ma ani samochodów, ani też dróg (asfaltowych), po których mogłyby one jeździć.
Czym się płaci w Grenlandii?
Walutą obowiązującą w Grenlandii jest korona duńska. Wszystko za sprawą tego, że jest to terytorium należące do Królestwa Duńskiego.
Czy na Grenlandii są drogi?
Grenlandia to miejsce nietypowe, w obrębie którego nie mieszka mnóstwo ludzi. Miasta tutaj nie są połączone żadnym systemem dróg, a ludzie przemieszczają się pomiędzy nimi przede wszystkim drogą powietrzną czy morską, albo też przy użyciu psich zaprzęgów. Czy to jednak oznacza, że dróg wcale nie ma? Asfaltowych jest jak na lekarstwo, jednak w obrębie większych aglomeracji drogi są wytyczone i poruszają się po nich tak ludzie, jak i pojazdy (także samochody). Nie oczekuj jednak dobrze rozwiniętego systemu przepięknych dróg.
Czy do Grenlandii potrzebny jest paszport?
Jeśli pochodzisz z kraju skandynawskiego, nie będziesz potrzebował paszportu do tego, by odwiedzić Grenlandię. Jeśli jednak pochodzisz skądinąd, paszport o ważności przekraczającej 90 dni (maksymalny możliwy okres pobytu) będzie czymś konieczny. Nawet jeśli jesteś obywatelem kraju, z poziomu którego możesz odwiedzić Grenlandię bez posiadania wizy.
Czy na Grenlandii zachodzi słońce?
Przez pięć miesięcy, licząc od maja, trwa dzień polarny, w czasie którego słońce nie zachodzi. Trwają tak zwane białe noce, dzięki którym cały czas jest widno. Wiele w tym wszystkim jednak zależy od tego, gdzie dokładnie będziesz przebywał. W niektórych regionach Grenlandii słońce świeci zaledwie przez cztery godziny, a w innych możesz doświadczyć 24 godzin całkowitej ciemności (ale tylko w czasie przesilenia zimowego). Wiele tutaj więc zależy od tego, gdzie będziesz przebywał w czasie swojej wyprawy i kiedy tak właściwie się na nią zdecydujesz.
Ile zarabiają ludzie na Grenlandii?
Grenlandia to kraj, który na pewno nie jest źle postrzegany przez osoby szukające w nim zarobku. Płaca tutaj jest bowiem naprawdę wysoka, a rokrocznie wzrasta. Podobnie zresztą, jak w Danii, która uchodzi za naprawdę solidnie wynagradzający pracowników kraj. Rocznie przeciętny pracownik w Grenlandii zarabia około 280 tysięcy koron duńskich. Oznacza to przychód na poziomie 32 250 koron miesięcznie.
Czym ogrzewa się domy na Grenlandii?
Na Grenlandii istnieją dwa główne sposoby ogrzewania domów, praktykowane równolegle i doskonale się uzupełniające. Gospodarstwa domowe jako główny czynnik ogrzewający dom traktują olej napędowy, który sprowadzają z Danii. Już od dawna jednak bazują na ekologicznych formach pozyskiwania energii, w tym przede wszystkim paneli fotowoltaicznych (latem i zimą słońce jest naprawdę ostre), wiatraków (wiatr również jest tutaj silny), ale też wody. Energetyka wodna już teraz stanowi 70% całej energetyki tej wyspy. Można więc powiedzieć, że Grenlandia przoduje w kontekście energii odnawialnej. Nie jest jednak całkowicie niezależna od bardziej tradycyjnych jej źródeł.
Co jedzą na Grenlandii?
Grenlandia jest miejscem, które samo w sobie nie posiada olbrzymich zasobów pożywienia. To tutejsze najczęściej pochodzi z polowań i jest mięsem dzikim. Na Grenlandii poluje się na renifery, pardwy górskie oraz piżmowoły arktyczne. Jest to jednak bardzo kontrolowane. Mimo wszystko jednak, polowania są w stanie zaspokoić zapotrzebowanie właśnie na mięso. Podobnie ma się sprawa z połowem ryb – z tym jednak, że tutaj ograniczeń nie ma. Te dwa rodzaje mięsa są serwowane tutaj w olbrzymich ilościach. Zdecydowana większość pozostałych produktów spożywczych (i nie tylko) jest importowana, przede wszystkim z Danii, drogą morską. Dzieje się to cyklicznie, a tutejsi często muszą polegać na samodzielnie zdobytym jedzeniu.
Jakie owoce rosną na Grenlandii?
Wydawałoby się, że Grenlandia nie stwarza idealnych warunków do tego, by hodować owoce. Rzeczywistość jednak pokazuje, że i one tutaj rosną, a lokalsi mogą cieszyć się smakiem tych produktów prosto z krzaczka. Czemu mowa o krzaczku? Przede wszystkim dlatego, że na Grenlandii najbardziej obficie rosną różnego rodzaju dzikie jagody. Mowa tutaj przede wszystkim o mącznicy alpejskiej, bażynach, jagodach jałowca, ale też jeżynach i borówkach. One wszystkie często stanowią wyśmienity dodatek do tutejszych dań obiadowych. Zwłą;szcza tych serwowanych w restauracjach.
Czy wizyta na Grenlandii jest bezpieczna?
Grenlandia – według wielu opracowań, ale i rzeczywistych doświadczeń podróżujących na nią turystów – uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie. Wiele łączy ją na tym polu z Danią, do której należy, a w której terroryzm jest znikomy, a przestępstwa bardzo rzadkie. Na Grenlandii mieszka naprawdę niewiele ludzi, a praktycznie wszyscy są przyjaźnie nastawieni do turystów. To sprawia, że możesz czuć się tutaj bezpiecznie – przynajmniej w klasycznym tego słowa rozumieniu.
Grenlandia jest jednak krajem mniej bezpiecznym w kontekście panujących tu warunków pogodowych, które lubią szybko się zmieniać i z bardzo przyjaznych stawiać się takimi stanowiącymi realne zagrożenie dla życia. Jeśli więc zamierzasz tutaj spędzać czas aktywnie, pamiętaj, aby wziąć to pod uwagę.
Ile trwa zima na Grenlandii?
Zima jest najprawdopodobniej jednym z najatrakcyjniejszych okresów dla osób, które planują odwiedzić Grenlandię. To właśnie wtedy można sięgnąć po większość kojarzonych z nią atrakcji, w tym przede wszystkim po poruszanie się za pośrednictwem psich zaprzęgów. Zima na Grenlandii rozpoczyna się w grudniu, a kończy w kwietniu. Można jednak śmiało powiedzieć, że już listopad bywa tu mroźny. Ta pora roku lubi tutaj zaskakiwać swoim wcześniejszym przybyciem. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że dni zimą są naprawdę krótkie, ale za to “intensywne” – z dużą ilością słońca, a często i potężnym mrozem. Zimą można też doświadczyć fenomenalnej zorzy polarnej, dzięki której nawet wieczory potrafią być przyjemne i widne.
Jak długo mogę zostać na Grenlandii?
Grenlandia jest autonomicznym terytorium Danii, jednak jako taka nie należy do Unii Europejskiej ani do Strefy Schengen. Wypracowała sobie system wizowy, po który muszą sięgnąć wszystkie osoby chcące na nią przybyć na krótki, ale zawsze z góry określony czas. Dłuższe przebywanie na Grenlandii możliwe jest wyłącznie dla osób pochodzących z krajów nordyckich. Wizy do Grenlandii można uzyskać w duńskich placówkach konsularnych. Warunki ich otrzymania są bardzo podobne do tych stawianych przed chcącymi otrzymać wizę Schengen.
O ile obywatele krajów nordyckich (Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji mogą swobodnie wjeżdżać i przebywać, ale też pracować na Grenlandii, większość (ale nie cała) Europy oraz Stanów Zjednoczonych jest w stanie odwiedzić tę wyspę na okres nieprzekraczający 90 dni. W ich przypadku nie jest wymagana wiza. Tyczy się to krajów zwolnionych z obowiązku wizowego na krótki pobyt w Strefie Schengen (mimo że Grenlandia do takowej nie należy).
Jakie zwierzęta żyją na Grenlandii?
Grenlandia jest bardo unikalnym i niepowtarzalnym miejscem – również pod kątem zamieszkujących ją zwierząt. Wiele ich gatunków znajdziesz wyłącznie tu – a to może być tylko jeden z powodów, dla których musisz tu zajrzeć. Najprawdopodobniej najbardziej charakterystycznym dla tego regionu świata jest niedźwiedź polarny – wbrew pozorom jednak, nie jest tak łatwo go tutaj spotkać. Znacznie częściej występują z kolei lisy polarne, zające bielaki i naprawdę nietuzinkowe woły piżmowe. Grenlandia jest też domem dla wilków i innych rodzajów niedźwiedzi.
Na Grenlandii spotkać można również kilka niespotykanych w innych miejscach na świecie gatunków ptaków. Zamieszkuje ją między innymi puchacz śnieżny. Prowadząc obserwacje nieba, możesz też natknąć się na nurzyki i alki.
Podsumowanie
Grenlandia to jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc na całym świecie. Oferuje całe mnóstwo atrakcji, które nie wpisują się w kanon typowych. Właśnie dlatego można je uznać za unikalne i fascynujące. Jeśli zamierzasz odwiedzić tę ogromną arktyczną wyspę, koniecznie właściwie się do tego przygotuj. Niezależnie od tego, czy planujesz spędzić tu zaledwie tydzień, czy też masz ochotę spędzić tu znacznie więcej czasu, właściwe przygotowanie to klucz, który pozwoli Ci czuć się tu dobrze, ale też być gotowym na wszystko, co trudne do przewidzenia. Zapewniamy, że nieprzewidywalności i nieoczywistości tu nie zabraknie!