Wycieczka na Fudżi – zdobywamy najwyższą Górę Japonii

Fudżi to jedna z najbardziej imponujących, a z pewnością najatrakcyjniejszych turystycznie gór w całej Japonii, a jednocześnie czynny stratowulkan. Wycieczka w to miejsce jest w planie praktycznie każdej osoby, która odwiedza Japonię. To w końcu jedna z ikon Kraju Kwitnącej Wiśni, a jednocześnie miejsce, o którym mówi się tutaj często, a wokół którego na przestrzeni setek lat narodziło się całe mnóstwo legend. Jeśli również planujesz odwiedzić tę górę w czasie swojej wyprawy, musisz odpowiednio się do tego przygotować. Zobacz nasz plan na taką wycieczkę i zainspiruj się do tego, by odwiedzić tak ją, jak i jej najbliższe okolice. Niesamowite doznania gwarantowane!

Fudżi – kilka słów na temat najwyższej góry Japonii

Góra Fudżi jest najpopularniejszą górą w Japonii, a jednocześnie jedną z najsłynniejszych na całym świecie. Znana jest przede wszystkim ze swojego niesamowitego wyglądu – z wielu perspektyw wygląda na całkowicie odizolowaną od świata górę o symetrycznej budowie, z pokrytym śniegiem kraterem. Jest to nie tylko góra, ale aktywny wulkan, wewnątrz którego gotuje się lawa i który skrywa w sobie całe mnóstwo tajemnic. Sam w sobie jest celem mnóstwa wycieczek turystycznych, ale i pielgrzymek. Nie ma się czemu dziwić – góra nie jest przesadnie trudna nawet dla początkujących alpinistów, a do pewnej (i bardzo atrakcyjnej) jej wysokości można dojechać drogą asfaltową, w tym również autobusem. To tylko zwiększa jej przystępność dla turystów.

Tokyo Japan : 9 March 2024. Fuji mountain in Japan Beautiful tourist attractions that show the culture, traditions, visitors can visit every day. In the city of Tokyo.
Góra Fudżi w pełnej okazałości., licencja: shutterstock/By dotmiller1986

Choć sama góra Fudżi jest największą atrakcją okolicy, już u jej podnóża znaleźć można mnóstwo przepięknych miejsc, które potrafią zachwycić, a które zasługują na poświęcenie im czasu. Mowa tutaj o Pięciu Jeziorach Fudżi (Fuji Goko), ukształtowanych przez lawę, ale też o wodospadach Shiraito, terenach narciarskich oraz o okrytym złą sławą lesie Aokigahara. Tak góra, jak i jej okolice są idealnie dostosowane do celów turystycznych. Możesz więc zwiedzać je z dużą swobodą. Zawsze jednak przestrzegaj tutejszych zasad. Sama wspinaczka nie należy tutaj do najtrudniejszych – przez większość czasu będziesz szedł pod górkę o przeciętnym kącie nachylenia. Tylko w niektórych momentach konieczne będzie wykorzystanie rąk do wsparcia. Po drodze z pewnością zobaczysz znaki ostrzegające przed wiatrem i spadającymi kamieniami. Twoim największym problemem może tu być jednak złapanie oddechu czy też inne dolegliwości związane ze znacznie niższym (i spadającym z każdym momentem wspinaczki) ciśnieniem.

Wycieczka na Fudżi – przygotowania

Wycieczka na Fudżi należy do najbardziej satysfakcjonujących i nagradzających (nie tylko wyśmienitymi widokami), ale też… wymagających. Choć pierwsze dni w naszym planie polecimy spędzić na zwiedzaniu atrakcyjnych okolic (bliższych i dalszych), sama wspinaczka zawsze jest kluczowym elementem wyprawy. Przygotowania do niej polecamy rozpocząć na długo przed wylotem do Japonii. Tylko wtedy będzie się miało odpowiednio dużo czasu na to, by móc sprostać stawianym przez górę wymaganiom.

Istotne jest, aby do wycieczki na Fudżi przygotować się fizycznie. Warto postawić na ćwiczenia wydolnościowe, dzięki którym będzie się miało więcej tlenu w płucach, a które przygotują do wymagającej wspinaczki. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się tutaj tak zwane ćwiczenia “cardio” – bieganie, aerobik i inne tego typu. Warto też zdecydować się na poprawianie swojej szerzej pojętej tężyzny fizycznej. Z całą pewnością zaowocuje to już na miejscu. Treningu warto podjąć się tak wcześnie, jak to tylko możliwe – tak, aby progres był widoczny, a samo przygotowanie rzeczywiście miało sens.

Przygotowania do wyprawy na Fudżi powinny oczywiście zakładać również zabranie ze sobą odpowiednich rzeczy. Nie będziesz potrzebował zbyt wiele sprzętu wspinaczkowego – góra jest stosunkowo łatwa i bez problemu poradzisz sobie bez wielu rzeczy kluczowych w przypadku wspinaczek na inne szczyty. Z nim jednak pobyt, a zwłaszcza schodzenie ze szczytu, może być szybsze, łatwiejsze i bezpieczniejsze. Zadbaj o odpowiednie buty (najlepiej trekkingowe), właściwe odzienie (ciepłe) oraz światło – na górze bardzo szybko robi się ciemno (nawet po wschodzie słońca). Najlepiej postawić jest tutaj na lampę czołową. Zabierz ze sobą wodę, jedzenie oraz… pieniądze. Jeśli bowiem czegoś zapomnisz, po drodze będziesz mógł się doposażyć. W trakcie wspinaczki we znaki może Ci się dać słońce. Koniecznie weź ze sobą okulary przeciwsłoneczne. 

Fudżi to aktywny wulkan, w związku z czym musisz brać pod uwagę ewentualną erupcję. Polecane jest zabranie ze sobą hełmu (na miejscu wypożyczysz go za darmo, jeśli go nie zabierzesz), masek pozwalających na oddychanie w ciężkich warunkach oraz porządnych gogli. Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie jest kluczem do zachowania bezpieczeństwa oraz pomyślnego przebiegu całej Twojej wyprawy.

Wycieczka na Fudżi – nasz plan

Góra Fudżi jest jednym z tych miejsc na świecie, które można doświadczyć na wiele różnych sposobów. Wycieczka tutaj nie musi zakładać wyłącznie wspinaczki, a powinna brać pod uwagę wiele atrakcji związanych z czerpaniem maksimum z tutejszej kultury oraz doświadczaniem wszystkiego, co znajduje się u jej podnóża. Poniżej przedstawiamy nasz pomysł na siedmiodniową wycieczkę po górze Fudżi i jej okolicach, którą zakończymy właśnie wspomnianą wspinaczką. Pamiętaj przy tym, że to zaledwie nasza propozycja, której nie musisz kurczowo się trzymać. Zachęcamy do dowolnego modyfikowania jej pod kątem siebie, własnego gustu, oczekiwań i wymagań związanych z wizytą w tak magicznym miejscu. Pamiętaj, że to Ty możesz samodzielnie wybrać dzień na wspinaczkę. Równie dobrze możesz rozpocząć wyprawę wspinaczką, a później zająć się zwiedzaniem. My polecamy nieco inną drogę.

Warto mieć na uwadze: góra Fudżi jest otwarta dla zwiedzających cały rok, jednak poleca się odwiedzić ją w okresie od lipca do połowy września (wiele zależy tutaj od pogody). Odwiedzając to miejsce w czasie innych miesięcy, będziesz musiał zadowolić się atrakcjami zlokalizowanymi dookoła góry – wspinaczka wtedy nie jest polecana z uwagi na pogodę i dużą liczbę śmierci wśród alpinistów. Nie oznacza to oczywiście, że jest niemożliwa.

Nasz plan zakłada poruszanie się transportem publicznym – przede wszystkim pociągami i autobusami. Jeśli jednak masz taką chęć (i prawo jazdy), koniecznie zdecyduj się na wynajęcie samochodu. To pozwoli Ci szybciej przedostawać się w każde kolejne miejsce, da Ci więcej czasu na zwiedzanie. Na pewno wpłynie też na Twój komfort podróżowania.

Dzień 1 – jeszcze w Tokio

Wycieczkę na Fuji polecamy rozpocząć od tak zwanego “dnia organizacyjnego”. Jako że Twój samolot z całą pewnością zabierze Cię do Tokio, warto ten dzień poświęcić właśnie na zwiedzanie stolicy Japonii. Zwłaszcza jeśli wcześniej nie miałeś ku temu okazji. Warto zorganizować to tak, aby przez miasto przejść w miarę sprawnie i zobaczyć te atrakcje, którym nie trzeba poświęcać mnóstwa czasu, a które dostarczą Ci unikalnych doświadczeń. Takich, które są możliwe do doświadczenia wyłącznie tutaj.

Zwiedzanie Tokio

W samym Tokio nie sposób jest się nudzić. Miasto tętni życiem i z całą pewnością nie starczy Ci dnia, by odwiedzić wszystkie znajdujące się w nim atrakcje. Pierwsze kroki polecamy skierować ku świątyni Sensō-ji, stanowiącej fenomenalny obiekt do podziwiania, robienia zdjęć, ale i szerzej pojętego obcowania z tutejszą tradycją. Jest to miejsce, które z całą pewnością zadowoli Cię pod każdym względem, a przy okazji nie narazi na szwank Twojego budżetu (wstęp jest bezpłatny). Kierując się na południe od niego, będziesz w stanie zobaczyć fenomenalną bramę Kaminarimon, która potrafi zachwycić, a która również jest obiektem do szybkiego zobaczenia. Z poziomu bramy, polecamy skierować się na wschód, do fenomenalnego Tokyo Skytree. To największa na świecie wolnostojąca wieża transmisyjna. Choć wyglądem niekoniecznie Cię zachwyci, nadrobi to 360-stopniowym tarasem widokowym, z którego będziesz w stanie podziwiać całe miasto. To zaś na pewno robi wrażenie!

Kolejne kroki w zwiedzaniu Tokio postawilibyśmy ku Ogrodowi Botanicznemu Koishikawa, znajdującemu się na zachód od wyżej wspomnianej świątyni. Jeśli chcesz przekonać się, dlaczego Japonia to Kraj Kwitnącej Wiśni, to miejsce wytłumaczy Ci to dosadnie. Za wejście zapłacisz (niewiele), jednak będzie to wydatek, który z całą pewnością Ci się opłaci. 

Swoistym must-visit w Tokio jest też tutejszy Pałac Cesarski, który tak właściwie stanowi olbrzymi kompleks. To jego polecamy odwiedzić po szybkim spacerze po ogrodzie botanicznym. Sam zamek imponuje, jednak nie stanowi jedynej tutejszej atrakcji. Wszędzie dookoła pełno jest zieleni i miejsc, w których można odpocząć. To fenomenalna okazja na to, by obcować z tutejszą kulturą. Na miejscu znajdziesz również Muzeum Sztuki Nowoczesnej. To również fantastyczne miejsce, w którym można spędzić sporo czasu. Jako że jest to bardzo czasochłonne i atrakcyjne miejsce, polecamy poświęcić mu jak najwięcej chwil (wejście jest darmowe), a w międzyczasie korzystać z uroków tutejszych restauracji i powoli kierując się albo na dworzec, albo też po prostu do swojego hotelu.

Zakończenie dnia zwiedzania

Dzień ten polecamy zakończyć na podróży pociągiem. Jeszcze nie bezpośrednio pod górę Fuji. Wycieczkę bowiem urozmaicimy o fenomenalne miasto Matsumoto, które z całą pewnością Cię zachwyci. Podróż tutaj trwa około 4,5 godziny i może wymagać przesiadki. Musisz jednak rozpocząć ją z dworca Shinjuku, gdzie wsiądziesz w ekspresowy pociąg Chuo Line. Zgodnie z naszym planem, nie musisz nocować w Tokio. Wiele tutaj jednak zależy od tego, ile czasu będziesz chciał poświęcić na jego zwiedzanie. Jako że cały kolejny dzień polecamy poświęcić na Matsumoto, możesz go nieco skrócić, poranek poświęcając na dotarcie tutaj. Poniżej przedstawiamy kilka opcji noclegowych w Tokio.

Gdzie nocować w Tokio?

Jako że w Tokio nie spędzisz dużo czasu (przynajmniej w czasie tej wycieczki), polecamy znaleźć hotel budżetowy, idealny właśnie na jedną noc. Poniżej przedstawiamy kilka naszych propozycji takich właśnie miejsc – każda niedaleko stacji.

GLOU Higashi Shinjuku – zarezerwuj teraz

Budżetowa opcja, która proponuje wygodne pokoje w niesamowicie przystępnej cenie. Każdy z nich jest klimatyzowany i daje Ci dostęp do darmowego Wi-Fi. Na miejscu znajduje się oczywiście prywatna łazienka, telewizor oraz lodówka ale też ekspresy do kawy i herbaty. Hotel ten to opcja bardzo ekonomiczna, która pozwoli Ci wypocząć w komfortowych warunkach. Bez luksusu, ale za to w sposób godny miejsca, w którym się znajdujesz.

APA Hotel Higashi Shinjuku Kabukicho Tower – zarezerwuj teraz

Genialnie zlokalizowany i fenomenalnie wyglądający hotel, który spełni Twoje oczekiwania tak pod względem wyposażenia pokoju, jak i dostępnych na miejscu wygód. Wśród nich znajdziesz bardzo wygodną łazienkę, lodówkę, nowoczesny wystrój wnętrz oraz restaurację, w której zjesz tak kolację, jak i świetne śniadanie. Ma to duże znaczenie – zwłaszcza jeśli bezpośrednio z hotelu będziesz udawał się na pociąg.

Tokyu Stay Shinjuku – zarezerwuj teraz

Położony w samym centrum dzielnicy Shinjuku hotel, którego wielkim atutem jest usytuowanie zaledwie kilka minut drogi od dworca, z którego będziemy kontynuowali naszą wyprawę. Hotel ten proponuje nowoczesne pokoje z wszystkimi wygodami na miejscu, a także z lodówką, telewizorem oraz mikrofalówką. Na miejscu podawane jest także tanie i smaczne jedzenie. Miejsce to z całą pewnością pozwoli Ci odpocząć w komfortowych warunkach po całodniowym zwiedzaniu Tokio.

Dzień 2 – szybkie zwiedzanie Matsumoto

Niewielkich rozmiarów miasteczko Matsumoto nie bez powodu stało się główną atrakcją drugiego dnia wycieczki na Fudżi. Jest to miasto tętniące klimatem, w którym znajdziesz jeden z najciekawszych zamków samurajskich w Japonii. Miasto łączy w sobie nowoczesność z tradycją i z całą pewnością spełni Twoje oczekiwanie turystyczne. W jego tle zobaczysz Alpy Japońskie – nie one jednak będą celem tej wycieczki.

Jeśli chodzi o samo Matsumoto, jego zwiedzanie polecamy rozpocząć właśnie od samego zamku. Wejście na jego teren kosztuje niewiele, a sam w sobie jest w stanie zachwycić i stworzyć mnóstwo wspomnień. Pozwoli Ci też zrobić wiele zdjęć, którymi z całą pewnością będziesz chciał podzielić się na swoich platformach społecznościowych.

Choć zwiedzanie zamku zajmuje sporo czasu, po jego zakończeniu polecamy skierować własne kroki do Muzeum Miasta Matsumoto. To muzeum lokalnej historii, które – z uwagi na różnice kulturowe – z pewnością uznasz za ciekawe. Pozwoli Ci ono również poznać nieco lepiej to miejsce. Resztę dnia polecamy przeznaczyć wizycie w Yamanokami Nature Park, znajdującym się w południowej części miasta. Jest to park unikalny, znacząco różniący się od tych europejskich. Przepełniony tradycyjnymi kapliczkami, pozwoli Ci odetchnąć. Może być też świetnym miejscem na odstresowanie się po długim dniu zwiedzania. Ten dzień polecamy zakończyć w hotelu, by nabrać sił na dalszą podróż.

Pamiętaj: choć my po kolei opisujemy tutaj atrakcje do zwiedzenia, czas pomiędzy ich zwiedzaniem polecamy poświęcić odwiedzaniu okolicznych restauracji. W Matsumoto znajdziesz całe mnóstwo ciekawych, klimatycznych lokali z tutejszą kuchnią. Warto ich spróbować – zwłaszcza że różnią się one od tych, które wcześniej mogłeś zobaczyć w Tokio.

Gdzie nocować w Matsumoto?

Matsumoto jest miastem bardzo popularnym wśród turystów. To sprawia, że na miejscu znajdziesz wiele atrakcyjnych hoteli. Co ciekawe, nie jest ciężko znaleźć taki łączący w sobie wysoką jakość świadczonych usług z niską ceną. Kilka naszych propozycji przedstawiamy poniżej.

Hotel Iidaya – zarezerwuj tutaj

Wysokiej klasy hotel, który łączy w sobie prostotę, minimalizm, niską cenę oraz nowoczesność. Jest opcją dobrze zlokalizowaną (3 minuty drogi do dworca autobusowego), ale też po prostu komfortową. Na miejscu znajdziesz wszystkie możliwe wygody, wliczając w to restaurację oraz prywatny parking. Gdybyś tego potrzebował, jest tutaj również darmowa pralka z funkcją suszenia. To również hotel, który zaserwuje Ci przepyszne śniadanie, pozwalając Ci szybko powrócić na swoją drogę.

Minshuku Urbanly – zarezerwuj tutaj

Kameralny hotel, który od dworca dzieli zaledwie 500 metrów, jest doskonałą bazą wypadową tak do zwiedzania samego miasta, jak i do wyruszenia w dalszą podróż. Jego doskonała lokalizacja i niska cena czynią z niego idealną opcję na jedną noc. Nie jest to nocleg luksusowy, niemniej jednak na pewno taki, który nadrabia wygodą, schludnością oraz przede wszystkim komfortem, jaki daje Ci w czasie tej konkretnej podróży. Poza tym wszystkim, zawiera w sobie wszystko to, czego mógłbyś oczekiwać po noclegu w miejscu tego typu.

Ace Inn Matsumoto – zarezerwuj tutaj 

Wyśmienity i bardzo tani hotel znajdujący się zaledwie 15 minut pieszo od zamku oraz historycznej ulicy Nawate, uchodzącej za jedną z tutejszych atrakcji. Stanowi perfekcyjną opcję właśnie na jedną noc. Nowoczesne pokoje, bezpłatne Wi-Fi oraz schludne i zadbane łazienki pozwolą Ci odpocząć przed dalszą podróżą. Na miejscu serwowane są masaże, a sama przestrzeń dla Ciebie da Ci pełnię możliwości zaplanowania dalszych faz Twojej wyprawy.

Dzień 3 – wizyta w Fujiyoshida

Dzień trzeci pobytu w Japonii będzie pierwszym, jaki spędzisz już u podnóży góry Fudżi. Z Matsumoto pojedziemy do miasta Fujiyoshida, które jest doskonałym przystankiem na drodze ku górze. Aby się tam dostać, trzeba sięgnąć po pociąg ekspresowy odjeżdżający ze stacji Matsumoto. Jest to najszybsza opcja, która pozwoli dotrzeć na miejsce w niecałe 4 godziny. Podróż polecamy rozpocząć bardzo wcześnie rano, by w Fujiyoshida znaleźć się jeszcze przed południem.

Tuż po dotarciu do Fujiyoshida, rozpakowaniu się w hotelu oraz ewentualnie skorzystaniu z jednej z tutejszych wyśmienitych restauracji, bardzo rozsądnym jest zwiedzenie okolicy. Warto zrobić to na spokojnie – zwłaszcza że już nazajutrz czeka Cię wspinaczka. My polecamy najpierw skierować się na północ od centrum miasta. Tam znajduje się fenomenalny Arakurayama Sengen Park. Przebycie klimatycznego parku narodowego zajmuje około dwóch godzin (po najkrótszej z tras) i jest fenomenalną opcją na spędzenie czasu – poprawiającą wydolność, ale z drugiej strony nie męczącą. Możemy przenieść wyprawę przez niego na koniec dnia – pamiętajmy jednak, że po zmroku może tu być mniej przyjemnie. Gdybyś nie miał dzisiaj czasu na ten park, jego część odwiedzisz również ostatniego dnia wyprawy (według naszego planu). Wtedy też możesz zagłębić się w niego bardziej. Koniecznie zajrzyj na wodospad Shiraito Falls, który potrafi zaimponować!

Podróż dnia kontynuuj na południe od centrum miasta, gdzie znajdziesz fenomenalny punkt widokowy, w którym tradycyjny wygląd miasteczka przeplata się z górą Fudżi w tle. Chodzi o Deguchi-ike Pond, a zatem o jeziorko, które aż tętni klimatem. Nie spędzisz tu mnóstwa czasu, jednak z pewnością zachwycisz się wyglądem, widokami oraz właśnie atmosferą błogiego spokoju. Miejscem docelowym przy jechaniu na południe jest jednak jezioro Yamanaka, uchodzące za jedno z pięciu ukształtowanych przez lawę z Fudżi. To miejsce magiczne, fenomenalnie wyglądające i gwarantujące Ci fantastyczne widoki. Przejdź je dookoła, zachwycaj się okolica i skorzystaj z okazji na zrobienie fenomenalnego zdjęcia z górą Fudżi tak w tle, jak i w odbiciu tafli wody. Taka okazja nie zdarza się często. Dzień zakończ w hotelu w mieście. Jutro wyruszysz na szlak, by zdobyć najsłynniejszą górę Japonii. 

Pamiętaj: zakończ ten dzień solidnym odpoczynkiem. Wyśpij się solidnie i nie wchodź na górę, jeśli nie czujesz się na siłach lub jesteś zmęczony. Choć góra ta jest przyjazna amatorom, trzeba zachować zdrowy rozsądek. Nie narażaj swojego zdrowia lub życia!

Gdzie nocować w Fujiyoshida?

Fujiyoshida jest bardzo popularną bazą wypadową właśnie dla alpinistów planujących sięgnięcie po Yoshida Trail – najpopularniejszą trasę wspinaczkową (poza nią istnieją jeszcze trzy, z innymi miejscami startowymi i innymi doświadczeniami wspinaczkowymi). Nic więc dziwnego, że znajdziesz tutaj dobrą bazę noclegową. Poniżej przedstawiamy trzy hotele, z usług których polecamy skorzystać.

Anno Gekkouen FUJI – zarezerwuj tutaj 

Hotel stanowiący świetną opcję dla osób podróżujących w większych grupach. Obiekt to tak właściwie wielka willa z doskonałym wyposażeniem, świetnym widokiem oraz bezpłatnym parkingiem. W willi znajdziesz wspólny salon, kuchnię, łazienkę, a na miejscu również sprzęt do grillowania czy też wypożyczalnię rowerów. Ta ostatnia może się okazać rewelacyjnym urozmaiceniem dla Twojej wycieczki.

Kaneyamaen – zarezerwuj tutaj 

Klimatyczny, nowoczesny i bardzo dobrze wyposażony hotel, który z całą pewnością sprosta pokładanym w nim oczekiwaniom. Każdy pokój to łóżka, prywatna łazienka (z wanną lub prysznicem), bezpłatne Wi-Fi. Codziennie jest tutaj serwowane azjatyckie śniadanie, natomiast strefa wspólna pozwala Ci cieszyć się fenomenalnym widokiem dzięki bardzo bogatemu przeszkleniu. Pokoje są tutaj zadbane, przygotowane w stylu łączącym nowoczesność z tradycyjnością japońską. To miejsce, które będzie idealne dla estetów, osób wymagających oraz tych, które liczą na pobyt w niesamowitych warunkach i odpoczynek na najwyższym możliwym poziomie.

BLANC FUJI – zarezerwuj tutaj 

Opcja noclegowa dla osób, które nie uznają kompromisów. To obiekt, który jest w stanie zapewnić Ci komfortowy pobyt na najwyższym poziomie. Każdy pokój jest klimatyzowany, daje dostęp do prywatnej łazienki oraz ekspresu do kawy (i do herbaty). Na miejscu znajduje się również bezpłatny parking oraz sauna, z której możesz korzystać w dowolnym momencie Całość zapewnia Ci niesamowity widok na górę Fudżi z własnych okien. To opcja doskonale zlokalizowana, ale też bardzo unikalna. Każdy pokój to bowiem nowoczesny kontener, który uczyni Twój pobyt świetnym doświadczeniem.

Dzień 4 – wspinaczka na Górę Fudżi

Wiele ludzi zaczyna wspinaczkę na Górę Fudżi w nocy, celem dotarcia na sam szczyt o wschodzie słońca. Wtedy też można spodziewać się najpiękniejszych i unikalnych widoków. Oczywiście jeśli wolisz wspinać się za dnia, nic nie będzie temu stało na przeszkodzie. My postaramy się opisać plan takiej właśnie nocnej wyprawy, która jest dwudniowa.

Na samym początku musisz dostać się do głównego wejścia na górę i na trasę (Yoshida Trail). W tym celu skieruj się na dworzec autobusowy Kawaguchiko station. Stąd odjeżdża autobus na Subaru Line 5th Station. To tutaj musisz wysiąść. Pamiętaj, że autobus ten jedzie swoją trasą. Nie jest wahadłowy, więc nie kursuje na górę i z powrotem. Alternatywą jest udanie się na Fujisan Parking – tam kursuje bus wahadłowy. Wybór tutaj należy do Ciebie – oba miejsca znajdują się stosunkowo blisko siebie.

Gdy już dotrzesz na miejsce, będziesz musiał przygotować się do wejścia. Zjedz lunch, upewnij się, że masz ze sobą wodę oraz najlepiej zapoznaj się z tym, jak inni ludzie wyruszają na trasę. Gdy już będziesz gotów, przejdź przez bramę, zapłać i udaj się na trasę. Podążając wzdłuż niej, po około 1,5 godziny dotrzesz do 7. stacji. Zaledwie półtora godziny będzie Cię dzieliło od stacji 8., która jest polecanym miejscem na zatrzymanie się i odpoczynek nocny. Polecamy skorzystać z tego, zjeść i porządnie się wyspać. Tak zakończysz dzień czwarty, a jednocześnie pierwszy zakładający właściwą wspinaczkę.

Gdzie nocować na górze Fudżi?

Na szczycie góry Fudżi, ale i po drodze na trasie, znajdują się chatki, w których można spędzić noc (ale też sklepy i wypożyczalnie ekwipunku oraz stacje pierwszej pomocy). Yoshida Trail, którą wybraliśmy powyżej jako trasę wycieczki na Fudżi, to trasa z największą liczbą miejsc tego typu. To sprawia, że jest ona bardziej przyjazna alpinistom – zwłaszcza tym początkującym. Zwróć uwagę na to, że miejsce w chatce możesz (i powinieneś) zarezerwować na specjalnej stronie internetowej. Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz miał pewności, czy będziesz w stanie pozostać w niej na noc. Wtedy też będziesz musiał szukać innej (z mniejszym obłożeniem w danym momencie).

Dzień 5 – zejście z góry i dalsze zwiedzanie Fujiyoshida

Dzień piąty to pobudka w chatce. Zadbaj o to, aby obudzić się jak najwcześniej. Pamiętaj jednak przy okazji o tym, jak istotny jest odpoczynek. Od chatki do szczytu dzielą Cię około 4 godziny. Najlepiej więc obudzić się po północy, by dotrzeć na szczyt odpowiednio wcześnie.

Po dotarciu na szczyt i spędzeniu odpowiedniego dla Ciebie czasu na podziwianie widoków, robienie zdjęć i zjedzenie śniadania, możesz przystąpić do zejścia. To trwa około 4 godziny i na początku odbywa się po zupełnie innej trasie. Oznacza to, że droga schodzenia i wchodzenia są od siebie odseparowane. Pamiętaj, aby nie pomylić trasy, gdyż możesz wylądować na zejściu z innego rodzaju trasy. Możliwość takiej pomyłki następuje przy chatce Shita-edoya. Musisz skręcić w lewo za nią (tam, gdzie widoczny jest odpowiedni znak), a nie w prawo i dół. Po drodze miniesz szczyt Kengamine – równie atrakcyjny i wart odnotowania. W drodze do podnóża góry, miniesz też stację siódmą (tą, którą mijałeś przy wchodzeniu). Tam dostępna jest publiczna toaleta. W końcu znajdziesz się na Subaru Line 5th Station. To dla Ciebie znak, że wspinaczka została zakończona, a Ty możesz skorzystać z autobusu, by dostać się z powrotem do Fujiyoshida.

Jako że zostało Ci jeszcze mnóstwo czasu, polecamy kontynuować zwiedzanie, by wycisnąć z tego dnia maksimum. Na północ od stacji znajduje się drugie z pięciu legendarnych jezior regionu – Kawaguchi. Jest ono połączone z parkiem Yagizaki. Na miejsce dotrzesz autobusem nawet w zaledwie godzinę. Na spokojnie starczy Ci czasu na to, by odwiedzić popularny korytarz klonowy (fenomenalnie wyglądający tak latem, jak i jesienią), ale też specjalną platformę do obserwowania Góry Fudżi. Ta zlokalizowana jest niedaleko na północ od jeziora. Dzień warto zakończyć w hotelu. Przyda Ci się odpoczynek – zwłaszcza patrząc na to, że nazajutrz w planach jest odwiedzenie pozostałych jezior.

Gdzie nocować w okolicach jeziora Kawaguchi?

Jezioro Kawaguchi to miejsce popularne wśród turystów, a jednocześnie chętnie wybierane przez nich jako baza wypadowa do zwiedzania szalenie atrakcyjnych jego okolic. W jego niedalekim sąsiedztwie znajdziesz wiele miejsc noclegowych. Jako że jesteś bezpośrednio po wspinaczce, zadbaj o wybór takiego, które pozwoli Ci odpocząć w komfortowych warunkach. Kilka tego typu miejsc przedstawiamy poniżej.

Fuji View Hotel – zarezerwuj tutaj 

Nazwa tego hotelu zobowiązuje. Jest to obiekt proponujący jedne z najpiękniejszych widoków w całej okolicy. Bardzo wygodnie zlokalizowany, jest opcją dla naprawdę wymagających. Na miejscu znajdziesz pokoje nowoczesne, jak i te przygotowane w tradycyjnym stylu japońskim. Znajdziesz tutaj także wyśmienite restauracje oraz gorące źródła, z których będziesz w stanie do woli korzystać. Dla gości przeznaczono również pola do gry w golfa lub tenisa, a także SPA. To miejsce, w którym zaznasz luksusu i poczujesz, że zostałeś doskonale zaopiekowany. W jednym pokoju z powodzeniem może przebywać cała rodzina (2 dorosłych i jedno dziecko).

Kawaguchiko Urban Resort Villa – zarezerwuj tutaj 

Jeśli szukasz niesamowitego hotelu przygotowanego w nowoczesnym stylu, to opcja dla Ciebie. To tak właściwie wiele willi – Ty wynajmujesz jedną w całości. To sprawia, że hotel ten jest świetną opcją dla osób podróżujących w większych grupach. Świetne warunki, doskonałe wyposażenie i fenomenalne widoki to zdecydowanie te aspekty, które tutaj docenisz.

Lakeland Hotel Mizunosato – zarezerwuj tutaj 

Przygotowany w japońskim stylu hotel, dzięki któremu poczujesz, że jesteś w Japonii! Doskonale wyposażone pokoje gwarantują fenomenalny widok na górę Fudżi, natomiast dostęp do gorących źródeł pozwala na odpoczynek na najwyższym możliwym poziomie. W pakiecie znajduje się zawsze doskonałe śniadanie, natomiast każdy pokój jest klimatyzowany, wyposażony w lodówkę oraz prywatną łazienkę.

Dzień 6 – śladem trzech pozostałych legendarnych jezior

Przedostatni dzień wyprawy na Fudżi warto poświęcić zwiedzaniu kolejnych północnych obszarów jej podnóży, w których to znajdują się trzy pozostałe niewidziane przez Ciebie jeziora. Jadąc na zachód od jeziora Kawaguchi,w niedalekiej odległości od niego, znajdziesz jezioro Saiko (zwane także Sai). Jest ono znacznie mniejsze od dwóch, które już zobaczyłeś. Nie oznacza to jednak, że nie jest godne uwagi. Polecamy zobaczyć je od jego północnej strony – wtedy też możesz liczyć na najlepsze możliwe widoki. W północno-zachodniej części jeziora znajduje się tradycyjna japońska wioska Saiko Iyashi-no-Sato Nenba. To prawdziwy must-visit w tym miejscu – nie zamieszkują jej ludzie, a wejście na jej teren jest płatne. Niesamowity klimat jednak w pełni wynagradza niewielką opłatę.

Dalej na zachód spotkasz czwarte legendarne jezioro – Shōji. Jest ono najmniejsze spośród pięciu – jego zwiedzenie nie zajmie Ci zatem dużo czasu. Możesz okrążyć je całe, w poszukiwaniu najlepszego miejsca na doskonałe zdjęcie. Koniecznie sprawdź przy tym niewielką plażę Tatego-Hama, która jest najczęściej wybierana w tym właśnie celu.

W niewielkiej odległości od jeziora Shōji znajduje się ostatni punkt dzisiejszego dnia wycieczki, a jednocześnie piąte z pięciu legendarnych jezior – Motosu. Dotrzesz do niego jadąc na południe i lekko na zachód. Jest ono bardzo duże, a na jego terenie znajdziesz aż cztery fantastyczne pola kempingowe. Jeśli masz możliwość skorzystania z któregoś z nich, z całą pewnością się nie zawiedziesz. W niedalekiej odległości od jeziora, nieco na południe, znajduje się Fuji Shiba-sakura Festival. To tak właściwie fenomenalny taras widokowy, który warto odwiedzić. 

Gdzie nocować w okolicach jezior Shōji i Motosu?

Choć trzy ostatnie jeziora na trasie naszej wycieczki na Fudżi nie są przystosowane do goszczenia turystów (bo i są odseparowane od miastowych terenów), w ich okolicach wciąż jesteś w stanie znaleźć kilka noclegów. Warto z nich skorzystać, gdyż każdy gwarantuje pobyt w niesamowitych okolicznościach, z rewelacyjnymi widokami i niesamowitymi warunkami. Koniecznie spójrz na nasze poniższe propozycje.

Shoji Lake Hotel – zarezerwuj tutaj 

Doskonale wyglądający, świetnie wyposażony hotel, który można uznać za najnowocześniejszy w okolicy, a który gwarantuje Ci pobyt na najwyższym poziomie. To opcja dla osób lubiących spokój, z pokojami w stylu japońskim i “europejskim”. Na miejscu znajdziesz fantastyczną saunę (idealna do odpoczynku po całym dniu zwiedzania), a spod hotelu odjeżdżają busy, które zabiorą Cię chociażby na Kawaguchiko Station. Możesz tu liczyć na świetnie wyposażone pokoje oraz doskonałe widoki z dużych okien.

Shoji Mount Hotel – zarezerwuj tutaj 

Hotel, który można uznać za idealny do spędzenia w nim jednej nocy. Z pokojami w stylu japońskim (wyposażonymi w strefę siedzenia w stylu tatami), publiczną łaźnią oraz świetną restauracją, z całą pewnością pozwoli Ci spędzić czas w komfortowych warunkach. Znajdziesz tutaj wszelkie wygody, a niesamowite widoki i spokój w okolicy z całą pewnością uatrakcyjnią Ci wypoczynek.

Kouan at Lake Motosu – zarezerwuj tutaj 

Hotel, który jak żaden inny zachwyca fantastycznymi widokami w każdym z oferowanych przez siebie pokoi. Widok na góry i jezioro to jednak nie wszystko. Na jego terenie znajdziesz oczywiście bezpłatny parking oraz restaurację serwującą śniadania (amerykańskie lub azjatyckie). To hotel, który nie należy do luksusowych, jednak nadrabia to ceną. Musisz jednak zwrócić uwagę na to, że łazienka jest w nim współdzielona (choć doskonale wyposażona i zawsze czysta).

Dzień 7 – czerpanie maksimum z Japonii przed powrotem

Dzień siódmy i ostatni wycieczki na Fudżi polecamy rozpocząć tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Od razu skieruj się do Fujiyoshida, gdzie czeka na Ciebie jeszcze kilka atrakcji. Tutaj wszystko zależy od Twojego czasu i tego, czy samolot powrotny masz dzisiaj, czy też jesteś w stanie poświęcić cały dzień na zwiedzanie. Niezależnie od wszystkiego, polecamy zobaczyć obiekt historyczny znany jako Chureito Pagoda. Znajduje się on w północnej części miasta i jest jednym z tych miejsc, które trzeba zobaczyć. Zwłaszcza jeśli natrafiłeś na czas, w którym kwitną wiśnie. To miejsce magiczne, klimatyczne. Niewykluczone, że widziałeś już kiedyś w życiu zdjęcia z niego. Wejdziesz tutaj za darmo, a na jego terenie znajduje się parking. Z fantastyczną wieżą i fenomenalnym widokiem, z całą pewnością sprosta Twoim oczekiwaniom. Całość stanowi część parku Arakurayama Sengen Parku – zajrzyj tutaj, jeśli dnia trzeciego pominąłeś tę jego część. Jeśli już widziałeś ten obiekt, czytaj dalej.

Przebywając jeszcze w Fujiyoshida, warto spojrzeć również na Kanadorii – wspaniałą bramę, przy której często odbywają się różnorakie wydarzenia. Niegdyś była ona uważana za obiekt święty, łączący życie naziemne z tym duchowym.

W połowie dnia możesz uznać pobyt w tym miejscu za zakończony. Wracając do Tokio pociągiem (lub samochodem), warto “zahaczyć” o miasto Hachiōji. Na miejscu znajdują się bowiem fenomenalne ruiny zamku oraz kilka świetnych atrakcji, które warto odwiedzić (w tym między innymi Musashi Imperial Mausoleum, które gwarantuje jedyne w swoim rodzaju doświadczenia). Dobry dojazd do centrum Tokio pozwoli Ci czerpać pełnię z tego miejsca. Jeśli jednak będziesz miał ochotę doświadczyć stolicy Japonii w większym stopniu, możesz tam wrócić i zwiedzać dalej. Gwarantujemy, że miasta tego nie da się w całości poznać w czasie jednej wizyty!

Fudżi – ciekawostki, o których warto wiedzieć

Góra Fudżi stanowi miejsce, które jest uwielbiane przez turystów z całego świata, ale i szanowane przez lokalsów. Nie jest to jednak zwyczajna góra czy wulkan, a obiekt wielu legend, opowiadań, przysłów. Miejsce z prawdziwą duszą. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek, o których mógłbyś nie wiedzieć, a które z całą pewnością Cię zainteresują.

  • Fudżi jest świętą górą dla wyznawców shintō – tradycyjnej, rodzimej religii Japońskiej, która w dużej części bazuje na mitologii japońskiej. Nie ma ona ani założyciela, ani też wspólnego kanonu, świętych ksiąg czy koncepcji. Jej elementem centralnym jest zachowanie równowagi między światem ludzi, natury i bogów. Nie konkretnych, ale uznawanych bardziej ogólnie.
  • U podnóży góry można znaleźć poligon wojskowy oraz cmentarz. Oba położone są od strony wschodnie. Oba są też ogromne i stanowią bardzo ciekawe urozmaicenie wycieczki.
  • Na terenie góry znajduje się legendarne “Pięć Jezior Fudżi”. Każde z tych jezior leży u podnóża północnego zbocza góry i zostało ukształtowane setki lat temu przez lawę. To kolejno jezioro Yamanaka, Kawaguchi, Sai, Shōji oraz Motosu. Podążając za naszym planem wycieczki po Fudżi, zobaczysz każde z nich!
  • Górę tworzą aż trzy wulkany, choć sama w sobie wydaje się być jedną całością. W jej bazie znajduje się wulkan Komitake, którego pierwsza erupcja mogła wystąpić nawet 600 tysięcy lat temu. Później, 100 tysięcy lat temu,  na wulkanie tym pojawiło się Ko-fuji, co w wolnym tłumaczeniu oznacza “stare Fudżi”. “Dopiero” 10 tysięcy lat temu góra przybrała swoją dzisiejszą formę.
  • Do 1872 roku kobietom zabraniało się wspinania na górę. Zakaz ten zniesiony został dzięki pochodzącej z Walii Fanny Parkes, która jako pierwsza ukończyła wspinaczkę. To zachęciło rząd do zniesienia zakazu.
  • Ostatnia erupcja Góry Fudżi miała miejsce w 1707 roku i choć wulkan jest aktywny (w jego wnętrzu toczy się pewnego rodzaju życie), jest spokojny (nie licząc trzęsień ziemi, które niekiedy mają miejsce).
  • Na Górze Fudżi znajduje się najwyżej położona… toaleta w Japonii. Znajduje się ona na szczycie góry, 3,700 metrów ponad poziomem morza.
  • Góra Fudżi jest najpopularniejszą na świecie górą wśród alpinistów. Szacuje się, że co roku wspina się na nią aż 300 tysięcy osób. Składa się na to nie tylko jej wygląd, ale też bliskość 13-milionowego miasta (Tokio), doskonały dostęp do szpitali oraz stosunkowo niski poziom trudności.
  • Pierwszą osobą, która wspięła się na górę był Buddysta En no Gyoja. Zrobił to w 663 roku. Jak mówią legendy, uciekł na nią, by uniknąć wygnania. Zaledwie 36 lat później jednak i tak został skazany na banicję.
  • Szczyt góry jest własnością prywatną. Jej właścicielem jest kaplica The Fujisan Hongu Sengen-Taisha Shinto, która odkupiła ten teren w 606 roku od Ieyasu Tokugawa – założyciela niesamowicie popularnej dynastii.

Podsumowanie

Góra Fudżi jest z całą pewnością jedynym tego typu miejscem na świecie – niezapomnianym, widowiskowym. Takim, które z całą pewnością zapadnie Ci w pamięci. Jeśli planujesz wycieczkę, pamiętaj, by poświęcić jej odpowiednio dużo czasu, a przede wszystkim właściwie się do niej przygotować. Oczywiście, możesz przybyć na miejsce i przebyć jedną z tras wspinaczkowych w kilka godzin, po czym od razu wrócić do domu. W takiej sytuacji jednak najprawdopodobniej przegapisz większość tego, co to miejsce ma do zaoferowania – a jest tego niesłychanie dużo. Niezależnie więc od tego, czy będziesz podążał za naszym krótkim planem, czy też samodzielnie postarasz się odnaleźć każdą z kolejnych atrakcji, postaraj się wycisnąć z tego pobytu maksimum. Gwarantujemy, że wrażenia z dobrze zaplanowanej japońskiej podróży na górę Fudżi będą po prostu niezapomniane.

Poprzedni

Nara – Wycieczka do pierwszej stolicy Japonii

Odkryj najpiękniejsze Parki Narodowe Kalifornii, nasz plan podróży

Następny

Dodaj komentarz